Biblija i Kuran

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
Ze Dijaspora
Posts: 77
Joined: 20/09/2005 15:11

#1 Biblija i Kuran

Post by Ze Dijaspora »

Nisam neki vjernik, a vjerujem da postoji Bog. Bibliju i Kuran sam samo 'prelisto' (znaci nisam ih temeljno procito). Obje knjige su pisane vodjene Bozijom rukom. A ipak su razlicite. Jedni tvrde da je Kuran prepisan od Biblije a drugi kako je Biblija pisana kroz stoljeca i time se izmjenjila, a treci tvrde da je jedino Kuran prava knjiga, i tako svak na svoj nacin tumaci postojanje tih knjiga. Mene zanima jel ko zna kad su tacno napisane te knjige u kojem stoljecu.
Kad sam 'prelisto' obe knjige dosta stvari se podudaraju a naravno ima i razlika. Pa me interesuje ako je Biblija prva nastala a kasnije Kuran (po nekima) jedina Bozija knjiga kako su onda oni sto su pisali Bibliju znali sta ce Bog napisat u Kuranu pa da se tako dosta stvari podudari.
I zasto je Bog uopce napisao dvije knjige. Zasto ne samo jednu.
Jer svi koji vjeruju u Boga ,vjeruju samo u jednog Boga. Jedan Bog a dvije knjige?


Molio bih odgovor samo od ozbinih ljudi / vjernika.

Pozdrav.
gandhi
Posts: 201
Joined: 23/07/2005 23:11

#2

Post by gandhi »

Bibliju su pisali ljudi, a Kur'an je božija riječ i objava. Biblija se kroz stoljeća mijenjala, a Kur'an su učili napamet hafizi (ta arapskom otprilike znači čuvari) i u vrijeme kad je Kur'an objavljen čini mi se 40 hafiza je svake godine učilo napamet i onda su se razilazili po svijetu, na taj način je ostao nepromijenjen jer da je jedan od njih nešto promijenio to bi ostali primijetili.
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#3

Post by avicena »

Bila je ova tema nadugo i naširoko. Par linkova iz perspektive islama.

http://al-shia.com/html/bos/Muhammed%20 ... lah/06.htm

http://www.ibc-zh.ch/bos/predavanja/sak ... ez2003.htm
brkic
Posts: 7
Joined: 29/09/2005 19:02

#4 Re: Biblija i Kuran

Post by brkic »

Biblija se sastoji od 66 knjiga koji su navodno pisani od 1350 B.C. do 90 A.C

Kuran je pisan 600 godina kasnije

Najstarije sveto pismo je Avesta koje je pisano u isto vrijeme kao Biblija ali je mnogo starije jer se prenijelo u pjesmi, to jest gatati.

Viåe o tome na:
http://www.dalmatiahus.com/Hrvatat/ZARATHUSTRA.html

http://www.dalmatiahus.com/Hrvatat/THE_GATHAS.html#
anti-patriota
Posts: 52
Joined: 29/09/2005 20:43

#5 Re: Biblija i Kuran

Post by anti-patriota »

brkic wrote:Biblija se sastoji od 66 knjiga koji su navodno pisani od 1350 B.C. do 90 A.C

Kuran je pisan 600 godina kasnije

Najstarije sveto pismo je Avesta koje je pisano u isto vrijeme kao Biblija ali je mnogo starije jer se prenijelo u pjesmi, to jest gatati.

Viåe o tome na:
http://www.dalmatiahus.com/Hrvatat/ZARATHUSTRA.html

http://www.dalmatiahus.com/Hrvatat/THE_GATHAS.html#

de bolan mogo si odma stavit i ovaj link:

http://www.dalmatiahus.com/Hrvatat/BOGOMILI.html

tako da ljudi odma znaju sta si htio rec. a mozda se nekom ne da trazit po ovoj stranici pa propusti tvoju poentu.
Semiramida
Posts: 311
Joined: 15/09/2005 14:03
Location: Sarajevo

#6

Post by Semiramida »

Četiri su velike Božije objave: Zebur, Tevrat (Tora), Indžil (Jevanđelje) i Kur'an. Indžil (Jevanđelje) je objavljen Isa a.s. (Isusu) za njegova života u prvom stoljeću nove ere. Indžil, kao i prethodne velike Objave, je doživio strahovite izmjene tokom godina; potpuno je prekrojen, izmijenjen, prilagođen određenom vremenu, naravno sve od strane ljudi. Dovoljan dokaz za to su postojanje najmanje 4 Biblije danas (po Mateju, Marku, Ivanu i Luki). Nekad ih je bilo mnogo više (verzija), ali je Crkva neumorno sakupljala sva ostala izdanja, te ih spaljivala kao heretičke spise. (O tom se govori u mega popularnom "Da Vinčijevom kodu" Dan Brown-a. Crkvi nisu odgovarale verzije Biblije u kojima se ističu Isusove ljudske osobine. Kao što je poznato iz historije, za rimskog cara Konstantina, na I svešteničkom konziliju je izglasano proglašenje Isusa božanstvom! Iliti sinom Božijim. Izglasano!) U Indžilu se ipak mogu naći neke izvorne božanske riječi...

Kur'an je spušten posljednjem Božijem poslaniku Muhammedu a.s. u sedmom stoljeću kao uputa i lijek SVIM ljudima, posljednja Božija knjiga koja će do Sudnjeg dana ostati neizmijenjena. I zaista, ako se uporedi izdanje Kur'ana iz 2005. s nekim starim 14 stoljeća - nema niti jedne promjene. Kur'an ne poriče postojanje ranijih Božanskih objava i poslanika, al' nijednog ne uzdiže na nivo meleka (anđela), a kamoli božanstva.

Ako te zanima komparacija posljednje dvije objave, preporučujem ti knjigu "Sveštenikov put u islam". Pisana je još u 14. stoljeću. I može se naći u sarajevskim knjižarama.
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#7

Post by hananah »

gandhi wrote:Bibliju su pisali ljudi, a Kur'an je božija riječ i objava. Biblija se kroz stoljeća mijenjala, a Kur'an su učili napamet hafizi (ta arapskom otprilike znači čuvari) i u vrijeme kad je Kur'an objavljen čini mi se 40 hafiza je svake godine učilo napamet i onda su se razilazili po svijetu, na taj način je ostao nepromijenjen jer da je jedan od njih nešto promijenio to bi ostali primijetili.
a joj, po ovome ispade da je Bog prepisao Bibliju od ljudi :(
brkic
Posts: 7
Joined: 29/09/2005 19:02

#8

Post by brkic »

Bona Semiramida, ovaj pu si nadmaåila samoga sebe!
Ze Dijaspora bi mogao pomisliti da imaå neke izvanredne veze kada tako bastantno govoriå u ime Svemogucega.

One 4 velike Božije objave koje opisujeå su sve abrahamske, odnosno semitske. Svi koji su ih proucavali dosli su do zakljucka da su i oni podmazani mudrstima stranih naroda. :-)
brkic
Posts: 7
Joined: 29/09/2005 19:02

#9 Re: Biblija i Kuran

Post by brkic »

bolan anti-patriota , patrioti , i ostali, zahvaljujem na vaåoj pažnji... :-)

moja poanta jeste jasna

http://www.dalmatiahus.com/Hrvatat/THE_GATHAS.html
anti-patriota
Posts: 52
Joined: 29/09/2005 20:43

#10

Post by anti-patriota »

DJ Cool wrote: Takođe knjiga 'Kršćansko muslimanski dijalog' je jako poučno djelo
zvuci objektivno :-)

ko je napiso?
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#11

Post by hananah »

Ta knjiga je napisana od strane Muslimana, a u knjizi bukvalno Kriscanin donji i pojma nema, postavlja pitanja kao blecak i neznalica a Musliman jaaaaaaaako pametan i ima odgovore na sva pitanja, i totalno iznad Kriscana :D Inace knjiga pisana u stilu djecije slikovnice :D koja se moze procitati za par sati :D
Jednom rijecju knjiga je "pljuvanje po razlicitosti" pisana u jako prefriganom stilu :D
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#12

Post by stella_k »

hananah wrote:Ta knjiga je napisana od strane Muslimana, a u knjizi bukvalno Kriscanin donji i pojma nema, postavlja pitanja kao blecak i neznalica a Musliman jaaaaaaaako pametan i ima odgovore na sva pitanja, i totalno iznad Kriscana :D Inace knjiga pisana u stilu djecije slikovnice :D koja se moze procitati za par sati :D
Jednom rijecju knjiga je "pljuvanje po razlicitosti" pisana u jako prefriganom stilu :D
Citala, slazem se sa tobom, nigdje veze sa realnoscu, najobicniji propagandni materijal (sa tim se slozio i poznanik, musliman koji mi je dao da procitam).
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#13

Post by stella_k »

anti-patriota wrote:
DJ Cool wrote: Takođe knjiga 'Kršćansko muslimanski dijalog' je jako poučno djelo
zvuci objektivno :-)

ko je napiso?
Knjigu napisao Hasan M. Baagil, knjigu sa negleskog za nase govorno podrucje preveo Ragib Kadribegovic.
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#14

Post by stella_k »

Samo malecki isjecak:

Krscanin: Upravo si naveo "zaprega kamila" iz Izaije i zakljucio da se tim aludira na Muhammeda. Je li to onda predskazano i u Bibliji?
Musliman:Sigurno
Krscanin: U Starom ili Novom Zavjetu??
Musliman: U obadva......
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#15

Post by avicena »

KRSCANSKO-MUSLIMANSKI DIJALOG
Piše: Dr. H. M. Baagil

Naslov orginala
CHRISTIAN-MUSLIM DIALOGUE
by H. M. Baagil, M.d.

Preveo sa engleskog: Ragib Kadribegovic
Lektor: Hanka Kadribegović
Obrada: Senaid Zaimović

Izdavač
TAIBAH INTERNATIONAL
Međunarodno udruženje za pružanje pomoći
Amman-JORDAN 1416-1996

U IME ALLAHA MILOSTIVOG SAMILOSNOG
UVOD

Zahvalan sam Allahu što mi je omogućio da pročitam knjgu MUSLIMANSKO-KRŠĆANSKI DIJALOG i što sam zamoljen da napišem predgovor za ovo veoma značajno i poučno djelo. Svaki pojedinac zainteresovan za komparativne religije pronaći će u ovoj knjizi činjenice koje opovrgavaju ono za što su mnogi nekad vjerovali da je apsolutna istina.

Ovo djelo je rezultat napora Dr. Hasan M. Baagila da svoja otkrića predstavi na jasan, precizan i razumljiv način. Kroz svoja četvoro-godišnja istraživanja Dr. Baagil se uvjerio ne samo da se kršćani razilaze u svojim osnovnim vjerovanjima (Trojstvo, Isusovo božanstvo itd.) već, također, ne znaju da crkvena doktrina puno puta protivrječi Bibliji, i da sama Biblija čak dolazi u kontradiktornost. Njegovi dijalozi i rasprave sa kršćanskim klerom i sveštenstvom bili su povod za nastank ovog djela.

Čitalac će biti iznenađen činjenicom da Isus nikad nije tvrdio za sebe da je Bog; da nije umro na križu; da su čuda koja je radio Isus mogli raditi i mnogi drugi poslanici, pa čak i nevjernici; da je sam Isus (neka je na njega Božiji mir i blagoslov) prorekao dolazak Poslanika Muhammeda (neka je na njega Božiji mir i blagoslov). Sve ovo, i puno više, u tekstu koji je pred vama je jasno pokazano iz samih biblijskih pasusa.

Pitanje koje se samo nameće poslije uočavanja ovakvih jasnih protivrječnosti je: Je li današnja Biblija Božija riječ?

Ovim djelom Dr. Baagil ne namjerava da se izruguje kršćanima, a još manje da potcjenjuje Isusa ili njegovo učenje. To Allah strogo zabranjuje! Osnovna namjera je da se ukaže da su pogrešna vjerovanja, iskrivljivanje činjenica i laži na Allaha i Njegove poslanike stvari koje zaslužuju najstrožu osudu. Kršćansko-muslimanski dijalog također pojašnjava islamsko gledište ovih stvari i pokazuje kako Kur'an, objavljen poslaniku Muhammedu (neka je na njega Božiji mir i blagoslov), nakon 600 g. ispravlja greške koje su se uvukle (namjerno ili nenamjerno) u Isusovo učenje (neka je na njega Božiji mir i blagoslov).

Ova knjiga može korisno poslužiti i muslimanima i kršćanima zainteresovanim za međusobni dijalog. Molim Boga da ovo djelo posluži i da bude korisno sredstvo muslimanima u našem trudu i nastojanju da pozivamo kršćane u islam.

U svakom slučaju, kršćani bi trebali da obrate više pažnje na ono što Biblija sadrži i što je Isus, zaista, naućavao. Nadati se da će nemuslimani prihvatiti istinu, posvjedočiti i potvrditi jednoću Allaha i poslanstvo Muhammeda (neka je na njega Božiji mir i blagoslov), i posvjedočiti da je Muhammed Božiji rob i njegov poslanik.

Neka Allah nagradi Dr-a Baagil-a za njegov napor da rasprši tamu i zabludu. Neka je Allahov mir i blagoslov na sve nas.

Muhammed A. Nubee

POHVALA

Ja sam Amerikanac odrastao i odgojen u duhu kršćanstva. Mnoge stvari koje su nas učili sam olahko prihvatio sve dok moja duša zaista nije počela tragati za pravom istinom.

Poslije čitanja ove skripte "KRŠĆANSKO-MUSLIMANSKI DIJALOG" pročitao sam i istražio pasuse i navode iz svete Biblije (King James Version of the Holy Bible) i pasuse i navode iz Časnog Kur'ana. Konačno izjavljujem moje svjedočanstvo na engleskom a potom i na arapskom jeziku:

Svjedočim da nema drugog Boga osim Allaha i svjedočim da je Muhammed njegov rob i poslanik;

Ešhedu en la ilahe illallah ve ešhedu enne Muhammeden 'abduhu ve resuluh.

Putem ovog veoma jednostavnog svjedočanstva vjerujem da će se mnogi pokoriti Allahu i slijeđenju ispravnog puta. Vjerujem i nadam se da će se ova kratka i lahko razumljiva knjiga rado čitati širom svijeta i da privući pažnju mnogih koji tragaju za istinom i ispravnim vjerovanjem u kome bi našli mir i zadovoljstvo.

Roy Earl Johnson

NAPOMENA AUTORA

Knjiga je nastala kao rezultat dijaloga koje sam vodio sa kršćanskim klerom i sveštenstvom. Diskusije su bile prijatne, prijateljske i konstruktivne, bez i najmanje namjere da povrijedim vjerska osjećanja bilo kojeg kršćanina. Može veoma korisno poslužiti onima koji tragaju za istinom i onim koji studiraju komparativne religije. H.M.Baagil.M.D.
Januar 1984. g.

Legenda:
K - kršćanin
M - musliman

PRVI KONTAKT IZMEĐU MUSLIMANA I KRŠĆANINA

K: Zašto je u poslijednje vrijeme održano tako mnogo dijaloga između muslimana i kršćana oko njihovih vjerovanja?

M: Mislim zbog toga što mi imamo mnogo toga zajedničkoga. Vjerujemo u jednog Stvaraoca koji je slao poslanike, vjerujemo u Isusa kao Mesiju kao i u Božiju riječ koju židovi nisu prihvatili. Naš časni Kur'an spominje u suri (poglavlju) Ali Imran (Porodica Imranova) Ajet (rečenica) 45: "A KADA MELEKI (ANĐELI) REKOŠE: "O MERJEMA (MARIJO) ALLAH (BOG) TI JAVLJA RADOSNU VJEST, OD NJEGA RIJEČ, IME ĆE MU BITI MESIH, ISA SIN MERJEMIN (ISUS MESIJA SIN MARIJIN). BIĆE VIĐEN I NA OVOM I NA ONOM SVIJETU I JEDAN JE OD ALLAHU (BOGU) BLISKIH."

Dijalozi se održavaju svugdje: u Evropi, Kanadi, Americi i Australiji. Čak ni Vatikan nije izostavljen jer su se i tamo vodile diskusije između vatikanskih teologa i islamskih učenjaka iz Egipta. Ovo diskusije su bile u Rimu 1970. i u Kairu 1974. i 1978. godine.

Također je bilo razgovora između vatikanskih teologa i saudijskih islamskih učenjaka. A u Kolumbu su više puta mnoge crkve pozivale obične muslimane da drže predavanja o islamu.

K: Ako je kršćanstvo staro 2000 g. a islam više od 1400 g., zašto ove diskusije nisu održavane i mnogo ranije?

M: U posljednja 3-4 vijeka, mnoge azijske i afričke zemlje sa većinskim muslimanskim življem bile su kolonizirane od strane V. Britanije, Francuske, Holandije, Belgije, Španije i Portugala. Kršćanski misionari su pokušali konvertrirati (preobratiti) što više muslimana u kršćanstvo, koristeci pri tome sva moguća raspoloživa sredstva: medicinsku pomoć, hranu, odjeću, posao za siromašne itd., ali su postigli veoma slabe rezultate. Samo mali broj društvene elite je bio preobračen zbog njihovih predrasuda da je kršćanstvo uzrok napretka civilizacije i znanstvenog progresa.

Ovo je bila pogrešna pretpostavka, jer je taj progres u Evropi postignut tek poslije odvajanja crkve od države!

Poslije Drugog svjetskog rata, puno muslimana iz Azije je emigriralo na Zapad, bilo kao stručnjaci ili kao obični radnici. I tako su došli u kontakt sa kršćanima. Također su i muslimanski studenti bili aktivni u predstavljanju islama.

K: Postoje li drugi razlozi zašto se u poslednje vrijeme održava puno dijaloga pa čak i između posebnih, za to određenih delegacija?

M: Mislim da jaz između dvije strane postaje sve manji kako je svaka od njih tolerantnija, iako se obabdvije još uvjek trude da privuku što veći broj pristalica.

Uvjek se sjećam mog kršćanskog učitelja koji je uobičavao govoriti: "Muhammed. Varalica, sanjar i padavičar!" Danas ćeš naći manje pisaca koji prikazuju islam na ovaj i sličan način. Nama muslimanima kršćani su bliži od židova, ateista i idolopoklonika, kao što se to navodi u Kur'anu u suri (poglavlju) Al-Ma'ida (Trpeza), ajet (rečenica) 82:

"TI ĆEŠ SIGURNO NAĆI DA SU VJERNICIMA NAJLJUĆI NEPRIJATELJI JEVREJI I MNOGOBOŠCI; I SVAKO ĆEŠ NAĆI DA SU VJERNICIMA NAJBLIŽI PRIJATELJI ONI KOJI GOVORE: "MI SMO KRSCANI", ZATO ŠTO MEĐU NJIMA IMA SVEĆENIKA I MONAHA (OSOBA KOJE SU SE POTPUNO PREDALE BOŽIJOJ SLUŽBI) I ONIH KOJI SE NE OHOLE."

Neke kršanske frakcije su napravile ogroman napredak priznavanjem po prvi put u istoriji, da Muhammed (neka je na njega Božiji mir i blagoslov), potiče od Ismaila preko njegovog drugog sina Kedra. Dejvisov riječnik Biblije iz 1980. g., čiji je sponzor uprava za kršćansko obrazovanje Presbiterijanske crkve u SAD, piše ispod riječi Kedar: "...pleme potječe od Ismaila, (Postanak 25:13) ... Narod Kedra su bili PLINY'S CEDRAI i od njihovog plemena potiče Muhammed."

"The Internacional Standard Bible Encyclopedia" navodi slijedeće od A. S. Fultona :

"Od Ismailovih plemena, Kedar je morao biti jedno od najvažnijih tako da se kasnije ovo ime koristi za dva divlja plemena u pustinji. Tako kroz Kedar (arapski Keidar) muslimanski geneaolozi (učenjaci koji proučavaju rodoslovlja) prikazuju Muhammedovo porijeklo od Ismaila."

Tako ni "Smith's Bible Dictionary" ne ostaje po strani i štampa slijedeće:

"Kedar (crn), Ismailov drugi sin (Postanak 25:13)... Muhammed vuče lozu od Ibrahima (Avrama) preko glasovitog plemema Kurejša, koji potječu od Kedra. Arapi u Hidžazu se zovu Benu Harb (Ljudi Rata) i oni su potomci Ismaila, od samog njihovog korjena. Palgrave kaže da je njihov jezik sada čist kao što je bio kada je zapisivan Kur'an, ostajući nepromjenjen više od 1200 g.; lijep dokaz neprekidnosti arapskih institucija.

Najveće bogatsvo ili snaga koje su muslimanski emigranti donjeli u zapadnu hemisferu nije njhova brojnost u ljudstvu nego islam, koji je tamo počeo pružati svoje korjene. Izgrađeno je mnogo džamija, islamskih centara i mnogo ljudi je vraćeno islamu. Radije koristim riječ vraćeno nego preobraćeno pošto je svako rođen u pokornosti Allahu (kao musliman, prim. prev.), i to je priroda svakog rođenog djeteta. Roditelji ili zajednica ga preobrate u židovstvo, kršćanstvo, neku drugu vjeru ili ateizam.

Ovo je također dokaz da se islam ne širi ratom (ognjem i mačem) nego jednostavno propovjedanjem pojedinca ili grupe muslimana. Mi nemao organizovane misije i posebno obučene misionare kao na primjer kršćani.

Svjetska populacija je porasla za 30% od 1934. do 1984. U istom periodu kršćanstvo se proširilo za 47%, a islam za 235%. Pogledati "The Plain Truth", februar 1984., u svom 50-godišnjem izdanju, navodeći iz "The World Almanac and Book of Facts".

K: Ako sve 3 religije, židovstvo, kršćanstvo, islam tvrde da potiču od jednog Stvaraoca, zašto se onda razlikuju?

M: Svi poslanici od Adema (Adama) do Muhammeda (mir Božiji neka je na njih) bili su poslati sa istom porukom: potpuno pokoravanje čovječanstva Allahu (Bogu). Ovo pokoravanje u arapskom se zove islam. Islam također znači mir, mir između Stvaraoca i Njegovih stvorenja.

Za razliku od židovstva i kršćanstva, ime islam je dato od samog Allaha, Stvaraoca, kako je spomenuto u suri (poglavlju) Ma'ide (Trpeza) ajet (rečenica) 3:

"SADA SAM VAŠU VJERU USAVRŠIO I BLGODAT SVOJU PREMA VAMA UPOTPUNIO I ZADOVOLJAN SAM DA VAM ISLAM BUDE VJERA."

Naziv kršćanstvo ili židovstvo se ne nalazi u Bibliji, pa čak ni u Biblijskom rječniku. Izraelski poslanik nikad nije spomenuo riječ židovstvo. Isus nikad nije težio da uspostavi kršćanstvo na Zemlji i nikada sebe nije nazivao kršćanininom. Riječ kršćanstvo se samo tri puta spominje u današnjem Novom Zavjetu. Prvi put su je upotrjebili pagani i židovi u Antiohiji oko 43. n.e. puno poslije nego je Isus (Isa) napustio zemlju. Pogledaj Djela Apostolska, 11:26:

"... I najprije u Antiohiji nazvaše učenike kršćanima."

Dalje, naziv kršćani je upotrijebio kralj Agrippa II u obraćanju Pavlu u Djelima Apostolskim 26:28:

"A AGRIPPA REČE PAVLU: "JOŠ MALO PA ĆEŠ ME NAGOVORITI DA BUDEM KRŠĆANIN."

Dakle, rijec kršćanin su upotrjebili neprijatelji prije nego prijatelji. I konačno je upotrjebio Petar u svom pismu da utješi (olakša) vjernicima; Petar, 4:16:

"A AKO LI KO POSTRADA KAO KRŠĆANIN NEKA SE NE STIDI..."

Prvi musliman na zemlji nije Muhammed nego Ibrahim (Avram) koji je bio potpuno pokoran Allahu. Ali je islam kao način života bio objavljen i ostalim poslanicima, kao Ademu (Adamu) i Nuhu (Noju). Od tada se islam slijedi kao način života za čitavo čovječanstvo.

K: Kako Abraham može biti musliman? On je poznat kao židov.

M: Židov? Ko ti je to rekao?

K: Tako su nas učili i također se to tvrdi u Bibliji.

M: Možeš li mi pokazati gdje se u Bibliji kaže da je židov. Ako to ne možes brzo pronaći, dopusti da ti pomognem. Vidi Postanak, 11:31:

"Terah povede svoga sina Avrama, svog unuka Lota, sina Haranova, svoju snahu Saraju, ženu svoga sina Avrama, pa se zaputi s njima iz Ura kaldejskoga u zemlju kanaansku. Kada stignu do Harana, ondje se nastane."

Tako Abraham koji je rođen u Uru Babilona nije mogao biti jevrej. Prvo jer je Ur Babilona u nekadašnjoj Mesopotamiji, što je sada dio Iraka. Prema tome je bio više Arap nego židov.

Drugo, ime židov nastaje poslije Judinog postojanja, velikog Abrahamovog potomka.

Čitaj Postanak, 12:4 i 5:

"...Avramu je bilo 75 godina kad je otišao iz Harana. Avram uze sa sobom svoju ženu Saraju, svog bratica Lota, svu imovinu što su je namakli i svu čeljad koju su stekli u Haranu te svi pođu u zemlju Kenaansku."

Dakle, Abraham je emigrirao u Kenan kada mu je bilo 75 godina i Biblija jasno spominje da je on tamo bio stranac; Postanak, 17:8:

"TEBI I TVOM POTOMSTVU DAJEM ZEMLJU U KOJOJ BORAVIŠ KAO PRIDOŠLICA - SVU ZEMLJU KANAANSKU - U VJEKOVNI POSJED; A JA ĆU BITI NJIHOV BOG."

Čitaj Postanak, 14:13.

K: "A BJEGUNAC NEKI ROĐAK ESKOLA I ANERA, ABRAHAMOVIH SAVEZNIKA DONESE VIJEST AVRAMU HEBREJCU DOK JE BORAVIO KOD HRASTA AMOREJSKE MAMRE."

M: Kako možeš zvati Abrahama židovom kada ga sma Biblija zove Hebrejom, što znači čovjek s druge strane Eufrata. To se također odnosi na Ebera, potomka od Sema. Čitaj sada Postojanje, 32:29, šta se deševa sa Jakovovim imenom poslije borbe sa anđelima (melecima).

K: "ONAJ REČE:"VISE SE NEĆEŠ ZVATI JAKOV, NEGO IZRAEL, JER SI SE HRABRO BORIO I S BOGOM I S LJUDIMA I NADVLADAO SI."

M: Dakle, Abraham je bio Hebrej. Potomci Jakovovi su izraelci i podjeljenji su u 12 plemena. Juda je bio prozvan židov tako da se u stvari samo njegovi potomci zovu orginalno židovima. Da saznaš ko je Mojsije (Musa) zaista bio, čitaj Izlazak, 6:16-20.

K: "OVO SU IMENA LEVIJEVIH SINOVA S NJIHOVIM POTOMCIMA: GERSON, KEHAT I MERARI. SINOVI SU GERSONOVI: LIBNI I SIMI SA SVOJIM OBITELJIMA. SINOVI SU KEHATOVI: AMRAM, JISHAR, HEBRON I UZIEL. KEHAT JE ŽIVIO 133 GODINE. MERARIJEVI SU SINOVI: MAHLI I MUSI. TO SU LEVIJEVE OBITELJI S NJIHOVIM POTOMCIMA. AMRAM SE OŽENIO SA SVOJOM TETKOM JOKEBEDOM, KOJA MU RODI ARONA I MOJSIJA. AMRAM JE ŽIVIO 137 GODINA."

M: Dakle, Mojsije nije bio židov jer ne vodi porjeklo od Jude nego od Levija. Mojsije je bio samo donosilac zakonika (Tora je zakon) sinovima Izraela.

K: Kako to možeš objasniti?

M: Jer koristimo Časni Kur'an kao osnovu. Mi možemo objasniti Bibliju i ispraviti predrasude prisutne kod židova i kršćana koristeći objašnjenja iz Kur'ana. On je posljednja objavljena kniga koja nikad nije mjenjanja ili prepravljana. Ispravnost sadrzaja Kur'ana garantuje sam Allah, u suri (poglavlju) EL-BEQARA (KRAVA), AJET(REČENICA) 2:

"OVO JE KNJIGA U KOJU NEMA SUMNJE..."

Također u suri (poglavlju) El-Hidžr, ajet 9:

"MI UISTINU KUR'AN OBJAVLJUJEMO I ZAISTA ĆEMO MI NAD NJIM BDJETI (ČUVATI)!"

Ovaj ajet je izazov za čovječanstvo. Jasna je činjenica da je prošlo više od 14 stotina godina a nijedna riječ nije izmjenjena i ako su nevjernici dali sve od sebe ne bi li što promjenili od njegovog sadržaja. No svi njihovi napori su završavali neuspjehom, kao što je to spomenuto u ajetu:

"MI ĆEMO NAD OVOM KNJIGOM BDJETI."

I Uzvišeni je zaista čuva. S druge strane ostale knjige (Tora, Psalm, Gospel itd.) su doživjele stanovite promjene bilo dodavanjem, uklanjanjem čega ili jednostavno mijenjanjem orginalne verzije.

K: Šta Kur'an kaže o Abrahamu i Mojsiju a što se takođe može zaključiti iz Biblije?

M: U suri Ali-Imran (Porodica Imranova), ajet (rečenica) 65:

"O SLJEDBENICI KNJIGE (ŽIDOVI I KRŠĆANI), ZAŠTO SE O IBRAHIMU (AVRAMU, ABRAHAMU) PREPIRETE, PA ZAR TEVRAT (TORA, STARI ZAVJET) I INDŽIL (NOVI ZAVJET, JEVANĐELJE) NISU OBJAVLJENI POSLIJE NJEGA?! ZAŠTO NE SHVATITE!"

U suri Ali-Imran (Imranova porodica) ajet 67:

"IBRAHIM NIJE BIO NI JEVREJIN NI KRŠĆANIN, VEĆ PRAVI MSLIMAN (VJERNIK), VJEROVAO JE U BOGA JEDNOGA I NIJE BIO IDOLOPOKLONIK."

U suri El-Beqra(Krava) ajet 140:

"KAKO GOVORITE: "I IBRAHIM (AVRAM) I ISMAIL I ISHAK I UNUCI SU BILI JEVREJI ,ODNOSNO KRŠĆANI? RECI: "ZNATE LI VI BOLJE ILI ALLAH? ZAR JE IKO GORI OD ONOGA KOJI SKRIVA ISTINU ZNAJUĆI DA JE OD ALLAHA? - A ALLAH MOTRI NA ONO ŠTO RADITE!

K: Ime Allah zvuči veoma čudno. Zašto ne kažete Bog kada govorite engleski?

M: Da, ime Allah zvuči čudno za nemuslimane, ali ovo ime su koristili svi poslanici od Adema do Muhammeda (neka je na njih Božiji mir i blagoslov). To je sastavljenica od 2 arapske rijeci EL (određeni član, ne postoji u našem jeziku) i ILAH, što znači Bog. Ako izostavimo L, ostaje ALLAH. Jedan od oblika ove riječi kada se upotrebi u arapskoj rečenici ima veliku sličnost sa hebrejskom riječi kojom se imenuje Stvaraoc -ELOHA. Ali jevreji pogrešno upotrebljavaju množinu ove riječi ELOHIM što označava više od jednog Boga.

Rijec Allah zvuči bliže aramejskoj riječi za Boga, koju je upotrebljavao Isus, Allha (vidi Encyclopedia Britannica 1980., pod Allah ili Elohim). Dakle, iako riječ Allah zvuči čudno za nemuslimane, ona je bila sasvim uobičajena za sve poslanike od Adema do Muhammeda (neka je na njih Božiji mir i blagoslov) jer su svi propovjedali u principu istu vjeru (Islam), potpunu pokornost.

Riječ Allah označava lično ime za Uzvišenog Stvaraoca svemira. Ne može imati rod ni broj, ne postoji nešto kao npr. Allahi, ili mijenjanje po rodu, za razliku od riješi Bog čija množina glasi Božanstva ili ženski rod Božica. Ako bi koristili riječ Bog moglo bi doći do zabune kako mnogo kršćana engleskog govornog područija još uvijek smatraju Isusa za Boga. Čak i riječ Stvaraoc može izazvati zabunu jer puno kršćana još podržavaju mišljenje da je Isus stvorio svijet.

Ali, ne samo da je ime Allah čudno, nego i način na koji muslimani obožavaju Boga: uzimanje abdesta, sagibanje u struku ili ruku', klečanje na koljenima, dodirivanje tla čelom (sudžud) i istrajnost u molitvi (namazu).

No, istovremeno, sve ovo nije bilo ni malo neobično niti jednom od Božijih poslanika.

Dok su recimo obredno čišćenje (abdest tj. pranje lica, ruku do laktova, stpoala i potiranje kose) kršćani napustili, kod muslimana je to još uvjek neophodan uvjet za ispravnost molitve (namaza), kao što su to zahtjevali i ostali poslanici, što se može vidjeti i iz sljedećih Biblijskih pasusa, Izlazak, 40:31-32:

"IZ NJEGA SU MOJSIJE (MUSA), ARON (HARUN) I SINOVI NJEGOVI PRALI SVOJE RUKE I SVOJE NOGE, A PRALI SU KADA SU ULAZILI U ŠATOR SASTANAKA I KADA SU PRISTUPALI ŽRTVENIKU, KAKO JE JAHVE NAREDIO MOJSIJU."

Iako je Pavle puno izmijenio od originalnog Isusovog učenja, on je ostao vjerodostojan ako uzmemo u obzir obredno pranje, kao što se može vidjeti u Djelima Apostolskim 21:26:

TADA PAVLE UZE ONE LJUDE, I SUTRADAN - OPRAVŠI SE - S NJIMA UĐE U CRKVU ..."

Muslimanske žene obavljaju svoj namaz (molitvu) pokrivene (s maramom na glavi) što je također navedeno u Prvoj Poslanici Korinćanima 11:5, 6 i 13:

"I SVAKA ŽENA KOJA SE GOLOGLAVA MOLI BOGU ILI PROROKUJE, SRAMOTI GLAVU SVOJU; JER JE SVEJEDNO KAO DA JE OBRIJANA. AKO JE DAKLE NEPOKRIVA ŽENA, NEKA SE STRIŽE; ALI AKO JE ZA ŽENU SRAMOTA DA BUDE OSTRIGANA ILI OBRIJANA, NEKA SE POKRIVA... SAMI MEĐU SOBOM PROSUDITE. JE LI LIJEPO DA SE ŽENA NEPOKRIVENA (GOLOGLAVA) MOLI BOGU?"

Muslimani vrše obred molitve sa sagibanjem, klečanjem, s čelom na tlu i bez obuće, kao što su to radili prijašnji poslanici. Vidi Psalmi, 95:6:

"HODITE, POKLONIMO SE, PRIPADNIMO, KLEKNIMO PRED GOSPODOM, TVORCEM SVOJIM."

Ili pak Jošua, 5:14:

"...TADA JOŠUA PADE NIČICE, POKLONI MU SE I REČE: "ŠTO ZAPOVIJEDAŠ, GOSPODARU, SLUZI SVOM?"

Također u Kraljevi I 18:42:

"DOK JE AHAB OTIŠAO GORE DA JEDE I PIJE, ILIJA SE POPE NA VRH KARMELA, PRIGNUO SE ZEMLJI I SAKRIO LICE MEĐU KOLJENA."

Isto tako u Brojevi 20:6:

"MOJSIJE I ARON ODU ISPRED ZAJEDNICE DO ULAZA U ŠATOR SASTANKA I PADNU NIČICE. TADA IM SE POKAZA SLAVA JAHVINA."

Te Postanak 17:3 :

"AVRAM PADE NIČICE, DOK MU BOG GOVORAŠE DALJE."

Kao i u Izlazak 3:5, i u Djela Apostolska 7:33:

"I ON (BOG) REČE MOJSIJU: "IZUJ OBUĆU SA SVOJIH NOGU; JER JE MJESTO NA KOME STOJIŠ SVETA ZEMLJA."

Kršćani će se veoma iznenaditi kad čuju da su hodočašće (Hadždž), koji sada obavljaju muslimani obilaženjem oko Ka'be u Mekki, nekada obavljali i mnogi drugi poslanici, pa čak i oni poslani narodu Izraela (jevrejima).

K:Ja nikad u Bibliji nisam čitao za hodočašće ili sveti kamen.

M: Ovo se jasno spominje nekoliko puta ali je nezapaženo od strane čitalaca Biblije:

Nastavak možda slijedi...
anti-patriota
Posts: 52
Joined: 29/09/2005 20:43

#16

Post by anti-patriota »

avicena wrote: Ova knjiga može korisno poslužiti i muslimanima i kršćanima zainteresovanim za međusobni dijalog. Molim Boga da ovo djelo posluži i da bude korisno sredstvo muslimanima u našem trudu i nastojanju da pozivamo kršćane u islam.
ok - sve jasno! znaci to je dijalog koji je pozeljan.
avicena wrote: Ja sam Amerikanac odrastao i odgojen u duhu kršćanstva. Mnoge stvari koje su nas učili sam olahko prihvatio sve dok moja duša zaista nije počela tragati za pravom istinom.

Poslije čitanja ove skripte "KRŠĆANSKO-MUSLIMANSKI DIJALOG" pročitao sam i istražio pasuse i navode iz svete Biblije (King James Version of the Holy Bible) i pasuse i navode iz Časnog Kur'ana. Konačno izjavljujem moje svjedočanstvo na engleskom a potom i na arapskom jeziku:

Svjedočim da nema drugog Boga osim Allaha i svjedočim da je Muhammed njegov rob i poslanik
evo ja dovde procitah, a dalje za drugi put. svjedocim da me ovaj uvod podsjeca na one reklame nedjeljom - ja sam XY i nakon sto sam probala sve moguce dijete koristim stomak eliminator (i sl.) i mogu izjaviti: stomak eliminator je fantastican i ne zelim koristiti druga sredstva... :zzzz:
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#17

Post by avicena »

anti-patriota wrote:
avicena wrote: Ja sam Amerikanac odrastao i odgojen u duhu kršćanstva. Mnoge stvari koje su nas učili sam olahko prihvatio sve dok moja duša zaista nije počela tragati za pravom istinom.

Poslije čitanja ove skripte "KRŠĆANSKO-MUSLIMANSKI DIJALOG" pročitao sam i istražio pasuse i navode iz svete Biblije (King James Version of the Holy Bible) i pasuse i navode iz Časnog Kur'ana. Konačno izjavljujem moje svjedočanstvo na engleskom a potom i na arapskom jeziku:

Svjedočim da nema drugog Boga osim Allaha i svjedočim da je Muhammed njegov rob i poslanik
evo ja dovde procitah, a dalje za drugi put. svjedocim da me ovaj uvod podsjeca na one reklame nedjeljom - ja sam XY i nakon sto sam probala sve moguce dijete koristim stomak eliminator (i sl.) i mogu izjaviti: stomak eliminator je fantastican i ne zelim koristiti druga sredstva... :zzzz:
Čitajući ispovijesti "konvertita" u islam stekao sam dojam da oni svoju spoznaju duboko doživljavaju. Često ne otrpe da to svoje iskustvo koje doživljavaju kao ostvarenje velikog cilja ne prenesu drugima.
Ti koji čitaju i pišu te reklame i sami ne vjeruju u to pa mi koji ih slušamo lako to prepoznamo.
montenegrin
Posts: 33
Joined: 29/04/2005 23:01

#18

Post by montenegrin »

O ČEMU VIIIIII RASPRAVLJATE !!!????

Što se ložite na semitske izmišljotine ? Kakve to veze ima sa nama Slovenima (Srbima , Hrvatima, Bošnjacima, Rusima itd..) . Kao da smo pre "prosvetljenja" i uvođenja u hrišć. i islam bili loši ljudi, pa sad smo super.. Ma kako da ne !! Samo izračunajte koliko su MILIONA žrtava odnele te dve vere....
PRST NA ČELO !!!
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#19

Post by avicena »

montenegrin wrote:O ČEMU VIIIIII RASPRAVLJATE !!!????

Što se ložite na semitske izmišljotine ? Kakve to veze ima sa nama Slovenima (Srbima , Hrvatima, Bošnjacima, Rusima itd..) . Kao da smo pre "prosvetljenja" i uvođenja u hrišć. i islam bili loši ljudi, pa sad smo super.. Ma kako da ne !! Samo izračunajte koliko su MILIONA žrtava odnele te dve vere....
PRST NA ČELO !!!
"Hitler i Staljin ubili su više nevinih žrtava nego što je umrlo u svim religioznim ratovima u ljudskoj historiji. Oni su ubijali te žrtve ne zato što su imali pogrešne namjere da bi spasili njihove duše, ili kaznili ih zbog njihovih grijeha, već zato što su bili konkurencija za hranu i predstavljali prepreku evolucionističkom procesu." [37]

[37] John P. Koster, The Ateist Syndrome (Brentwood: Wolge Muth & Hyatt, 1989), 187-189.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#20

Post by Bosanac sa dna kace »

montenegrin wrote:O ČEMU VIIIIII RASPRAVLJATE !!!????

Što se ložite na semitske izmišljotine ? Kakve to veze ima sa nama Slovenima (Srbima , Hrvatima, Bošnjacima, Rusima itd..) . Kao da smo pre "prosvetljenja" i uvođenja u hrišć. i islam bili loši ljudi, pa sad smo super.. Ma kako da ne !! Samo izračunajte koliko su MILIONA žrtava odnele te dve vere....
PRST NA ČELO !!!
Ne vjere vec ideologije i tu dodas jos komunizam odnosno ateizam ili ti nevjeru pa dobijes cifru koju ja ne znam da izgovorim.... :roll:
montenegrin
Posts: 33
Joined: 29/04/2005 23:01

#21

Post by montenegrin »

Bosanac sa dna kace wrote:
montenegrin wrote:O ČEMU VIIIIII RASPRAVLJATE !!!????

Što se ložite na semitske izmišljotine ? Kakve to veze ima sa nama Slovenima (Srbima , Hrvatima, Bošnjacima, Rusima itd..) . Kao da smo pre "prosvetljenja" i uvođenja u hrišć. i islam bili loši ljudi, pa sad smo super.. Ma kako da ne !! Samo izračunajte koliko su MILIONA žrtava odnele te dve vere....
PRST NA ČELO !!!
Ne vjere vec ideologije i tu dodas jos komunizam odnosno ateizam ili ti nevjeru pa dobijes cifru koju ja ne znam da izgovorim.... :roll:
Bravo majstore !!!

Sto Kinezi, Japanci i Indusi ne prihvatise "prosvetljenje" ?
Problem je sto smo mi Sloveni pomalo glupi i naivni, pa nam se mogu uvaliti svakakve zhvake. Uz to i povrsni.. Pa ko je od nas istinski vernik ? Muslimani ljuste rakiju.. Hriscani bas i ne okrecu drugi obraz kad ih udare...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#22

Post by Bosanac sa dna kace »

montenegrin wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
montenegrin wrote:O ČEMU VIIIIII RASPRAVLJATE !!!????

Što se ložite na semitske izmišljotine ? Kakve to veze ima sa nama Slovenima (Srbima , Hrvatima, Bošnjacima, Rusima itd..) . Kao da smo pre "prosvetljenja" i uvođenja u hrišć. i islam bili loši ljudi, pa sad smo super.. Ma kako da ne !! Samo izračunajte koliko su MILIONA žrtava odnele te dve vere....
PRST NA ČELO !!!
Ne vjere vec ideologije i tu dodas jos komunizam odnosno ateizam ili ti nevjeru pa dobijes cifru koju ja ne znam da izgovorim.... :roll:
Bravo majstore !!!

Sto Kinezi, Japanci i Indusi ne prihvatise "prosvetljenje" ?
Problem je sto smo mi Sloveni pomalo glupi i naivni, pa nam se mogu uvaliti svakakve zhvake. Uz to i povrsni.. Pa ko je od nas istinski vernik ? Muslimani ljuste rakiju.. Hriscani bas i ne okrecu drugi obraz kad ih udare...
Ako nisi znao Pakistanci su ti ustvari Indijci islamske vjeroispovijesti, U Kini imas najmanje 20 miliona Hui muslimana koji su zapravo Kinezi muslimani, U Japanu imas na desetine hiljada muslimana i na stotine hiljada krscana, japan inace nije mogao biti pokrsten ili islamiziran zbog njegove zatvorenosti prem ostatku svijeta....
A to sto neko loce rakiju ili ne okrece drugi obraz da ga udare njegova stvar kolko je njem stalo do te vjere i kolko se boji Boga u kojeg vjeruje...
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#23

Post by avicena »

montenegrin wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
montenegrin wrote:O ČEMU VIIIIII RASPRAVLJATE !!!????

Što se ložite na semitske izmišljotine ? Kakve to veze ima sa nama Slovenima (Srbima , Hrvatima, Bošnjacima, Rusima itd..) . Kao da smo pre "prosvetljenja" i uvođenja u hrišć. i islam bili loši ljudi, pa sad smo super.. Ma kako da ne !! Samo izračunajte koliko su MILIONA žrtava odnele te dve vere....
PRST NA ČELO !!!
Ne vjere vec ideologije i tu dodas jos komunizam odnosno ateizam ili ti nevjeru pa dobijes cifru koju ja ne znam da izgovorim.... :roll:
Bravo majstore !!!

Sto Kinezi, Japanci i Indusi ne prihvatise "prosvetljenje" ?
Bosanac je dao odgovor, ovo je samo radi ilustracije:
Džamija u Tokiju
Image
još jedna , Osaka
Image

Džamija u Xianu...
Image
...uz to i klanjaju..Muslims at the Hantenggeli Mosque in Urumqi, celebrating the Corban Festival.
Image
Džamija u Delhiju, Indija
Image
Ima i hrišćanskih bogomolja
Japan, Kyoto
Image
Ci zhong katolička u Kini
Image
Jedna bazilika u Indiji
Image
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#24

Post by Bosanac sa dna kace »

Ah da nisam napisao da u Kini prem nekim procjenma ima i do 70 000 000 krscana raznih crkava, u Indiji je Katolicka crkva najuspjesnija, milioni i milioni Indijaca su krscani....
anti-patriota
Posts: 52
Joined: 29/09/2005 20:43

#25

Post by anti-patriota »

Bosanac sa dna kace wrote:Ah da nisam napisao da u Kini prem nekim procjenma ima i do 70 000 000 krscana raznih crkava, u Indiji je Katolicka crkva najuspjesnija, milioni i milioni Indijaca su krscani....
to je SITNICA za te dvije zemlje ! no ne znam zasto bi to bilo bitno :? :?
Locked