BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
386
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
739
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1249

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9701 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

Zato ? Onda smanjujes tezinu vozila jer ne moras toliko celika gurati ali ti kompozitni okopi su mal skuplji i tezi za nabaviti.
„Tada je počela izrada dokumentacije i u skladu sa zahtevima kupaca došli smo do zaključka da ćemo proizvoditi višenamensko multifunkcionalno vozilo za bezbednosne strukture, od najobičnijih stvari do antiterorističkih borbi, sa određenim stepenom zaštite funkcionalno prilagođeno formaciji jedinice koja ga koristi,“ kaže Ristić.
Proizvođači „Despota“ su uvereni da će ovo vozilo biti najbolje u svojoj klasi, jer ima nivo zaštitu posade i elemenata vozila nivo 2 prema STANAG-u, što je zaštita od balističkih zrna do kalibra 12,7 milimetara i protivpešadijskih mina.
Sudeci po izjavama.... tipa da je najbolje vozilo pored MRAP od OSHKOSHa i tako dalje... :D :D (ovaj sa slike se proizvodi vise od 10 godina :D )

Image

Neka dobra je stvar neka se pravi - ali smanjiti ribu... opet te nase balkanske boljke :D
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#9702 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by otac_makarije »

Jbga za pocetak pokusaj praviti razliku izmedju tehnicke specifikacije, izjave rukovodioca i interpretacije novinara. Uocices da su prvo dvoje tu negdje a ovo trece nigdje veze.
Daleko od tog da ja mislim da je ovo najbolje na svijetu al ako ga uspiju uvaliti nekome osim domacoj policiji svaka cast
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#9703 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by animus »

Taj Stanag2 bi tandzara tj M48 izbusila samo tako ili se varam?
Ako bi onda jebes takvu zastitu. Tu su vojnici glineni golubovi.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9704 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

Al zato kad te opozicija zakamenja
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#9705 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by otac_makarije »

animus wrote:Taj Stanag2 bi tandzara tj M48 izbusila samo tako ili se varam?
Ako bi onda jebes takvu zastitu. Tu su vojnici glineni golubovi.
Da, postavlja se pitanje zasto uopste postoji taj standard zar ne :)
Last edited by otac_makarije on 29/06/2019 13:41, edited 1 time in total.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9706 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

otac_makarije wrote:
animus wrote:Taj Stanag2 bi tandzara tj M48 izbusila samo tako ili se varam?
Ako bi onda jebes takvu zastitu. Tu su vojnici glineni golubovi.
Da, postavlja se piranje zasto uopste postoji taj standard zar ne :)
STANAG Clasiffication
Level 1
Kinetic Energy

7.62×51mm NATO Ball (Ball M80) at 30 meters with velocity 833 m/s

5.56×45mm NATO Ball (SS109) at 30 meters with a velocity of 910 m/s

5.56×45mm NATO Ball (M193) at 30 meters with a velocity of 930 m/s

Protection against all three threats must be provided.
Grenade and Mine Blast

Hand grenades, unexploded artillery fragmenting submunitions, and other small anti personnel explosive devices detonated under the vehicle.
Artillery

155 mm High Explosive at 100 m

Angle: azimuth 360°; elevation: 0 - 18°
Level 2
Kinetic Energy

7.62×39mm API BZ at 30 meters with 695 m/s
Grenade and Mine Blast Threat

6 kg (explosive mass) Blast AT Mine:
2a – Mine Explosion pressure activated under any wheel or track location.
2b – Mine Explosion under center.
Artillery

155 mm High Explosive at 80 m

Angle: azimuth 360°; elevation: 0 - 22°
Level 3
Kinetic Energy

7.62×51mm AP (WC core) at 30 meters with 930 m/s
Angle: azimuth 360°; elevation 0-30°
Grenade and Mine Blast Threat

8 kg (explosive mass) Blast AT Mine:
3a – Mine Explosion pressure activated under any wheel or track location.
3b – Mine Explosion under center.
Artillery

155 mm High Explosive at 60 m

Angle: azimuth 360°; elevation: 0 - 30°
Level 4
Kinetic Energy

14.5×114mm AP / B32 at 200 meters with 911 m/s

Angle: azimuth 360°; elevation 0°
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#9707 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by otac_makarije »

Eto vidis kako je lako polemisati kad imas tehnicke podatke. Cisto poredjenja radi BOV koji je imala JNA je mislim samo sa cela imao stanag 3 a okolo 1. Mozda grijesim al tako nekako a u pitanju je vojno vozilo doduse od prije 30- 40 godina
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9708 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

otac_makarije wrote:Eto vidis kako je lako polemisati kad imas tehnicke podatke. Cisto poredjenja radi BOV koji je imala JNA je mislim samo sa cela imao stanag 3 a okolo 1. Mozda grijesim al tako nekako a u pitanju je vojno vozilo
Imas li tehnicke podatke koje cesto spominjes ili da vjerujemo tebi :D
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#9709 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by otac_makarije »

Potrazi, prije par strana sam okacio podatke o brzini prohodnosti motoru mjenjacu pogonu i balistickoj zastiti ako te mrzi da trazis na netu...
Ili pitaj Marcetu :)
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9710 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

otac_makarije wrote:Potrazi, prije par strana sam okacio podatke o brzini prohodnosti motoru mjenjacu pogonu i balistickoj zastiti ako te mrzi da trazis na netu
Govoris o BOV -u ? Jer si spomenuo da je naprijed BOV imao lvl3 zastitu a okolo lvl1 . Pa reko da vidimo te podatke (i ti preferiras tako jel ? ) :D

PS: I da BOV su se pokazali dobro zaista. dok god neko ne puca na iste :D
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#9711 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by otac_makarije »

Evo na prvu sa wiki
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/БОВ-М15
I to ne osnovna verzija vec novija, ok?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9712 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

otac_makarije wrote:Evo na prvu sa wiki
https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/БОВ-М15
I to ne osnovna verzija vec novija, ok?
Eto znaci jos jedan limeni kovceg, uzme pkm neprijatelj i prosara transporter pa ko ziv ko mrtav, jos mogu misliti veselja kada metci probiju taj okolop pa fragmenti metala krenu da frcaju unutra a metci rikoset koji naprave :D

Francuzi su pravili slicna vozila:
Image

Pa su u zadnjih 15ak godina sve ih upgradeovali sa okopom (sto keramckim sto kompozitnim) jer su skontali da nije dobro :D
Image
Last edited by славянин on 29/06/2019 13:59, edited 1 time in total.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#9713 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by animus »

Fakat ne kontam za sta to vozilo služi osim za šminku. Nikad nebi ušao u to vozilo gdje je opasno. Taman privuče pažnju da ga svi nisane a vojnik može samo čekati sudbinu.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#9714 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by otac_makarije »

славянин wrote:
otac_makarije wrote:Evo na prvu sa wiki
https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/БОВ-М15
I to ne osnovna verzija vec novija, ok?
Eto znaci jos jedan limeni kovceg, uzme pkm neprijatelj i prosara transporter pa ko ziv ko mrtav, jos mogu misliti veselja kada metci probiju taj okolop pa fragmenti metala krenu da frcaju unutra a metci rikoset koji naprave :D

Francuzi su pravili slicna vozila:
Image

Pa su u zadnjih 15ak godina sve ih upgradeovali sa okopom (sto keramckim sto kompozitnim) jer su skontali da nije dobro :D
Image
Za pocetak jos jednom nije koncipiran kao vojno vozilo jel to tesko prihvatiti ...
Stvarno me mrzi da nabilavam posto ispada da ja kao branim despot a ti se kao sprdas koliko god pokusavao pricati o cinjenicama
Nidje veze
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9715 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

animus wrote:Fakat ne kontam za sta to vozilo služi osim za šminku. Nikad nebi ušao u to vozilo gdje je opasno. Taman privuče pažnju da ga svi nisane a vojnik može samo čekati sudbinu.
Vjerovatno nebi te niko pitao nego bilo bi ulazi :D , a zastarjeli dizajni poput bov-a su upravo to.. zastarjeli (posebno ako makar ne uradis neki paket nove opreme/okopa da je makar iole odgovarajuci za sadasnje vrijeme) Francuzi su haos napravili bili sa VABovima dok nisu modificirali.Pjesadija dobila nove pancire, a poklopci na krovu dizajnirani za vojnika bez pancira - nekako se iskobelja gore ali zapuca li neko nema mu se uvuci samo moze se nasmijati :D :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9716 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

otac_makarije wrote:
Za pocetak jos jednom nije koncipiran kao vojno vozilo jel to tesko prihvatiti ...
Stvarno me mrzi da nabilavam posto ispada da ja kao branim despot a ti se kao sprdas koliko god pokusavao pricati o cinjenicama
Nidje veze
Pa ne mozes negirati da se tvrdi tj vristi na sav glas o spektakularnom novom vojnom vozilu koje je u samom vrhu ako ne i najbolje u svojoj klasi.A kada pogledas upravo specifikacije radi se vise o vozilu za policiju ili nekom vozilu za izvidjanje a veoma tesko za borbena dejstva.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#9717 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by otac_makarije »

славянин wrote:
otac_makarije wrote:
Za pocetak jos jednom nije koncipiran kao vojno vozilo jel to tesko prihvatiti ...
Stvarno me mrzi da nabilavam posto ispada da ja kao branim despot a ti se kao sprdas koliko god pokusavao pricati o cinjenicama
Nidje veze
Pa ne mozes negirati da se tvrdi tj vristi na sav glas o spektakularnom novom vojnom vozilu koje je u samom vrhu ako ne i najbolje u svojoj klasi.A kada pogledas upravo specifikacije radi se vise o vozilu za policiju ili nekom vozilu za izvidjanje a veoma tesko za borbena dejstva.
Da citiram sam sebe :)
otac_makarije wrote:Jbga za pocetak pokusaj praviti razliku izmedju tehnicke specifikacije, izjave rukovodioca i interpretacije novinara. Uocices da su prvo dvoje tu negdje a ovo trece nigdje veze.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9718 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

otac_makarije wrote:
славянин wrote:
otac_makarije wrote:
Za pocetak jos jednom nije koncipiran kao vojno vozilo jel to tesko prihvatiti ...
Stvarno me mrzi da nabilavam posto ispada da ja kao branim despot a ti se kao sprdas koliko god pokusavao pricati o cinjenicama
Nidje veze
Pa ne mozes negirati da se tvrdi tj vristi na sav glas o spektakularnom novom vojnom vozilu koje je u samom vrhu ako ne i najbolje u svojoj klasi.A kada pogledas upravo specifikacije radi se vise o vozilu za policiju ili nekom vozilu za izvidjanje a veoma tesko za borbena dejstva.
Da citiram sam sebe :)
otac_makarije wrote:Jbga za pocetak pokusaj praviti razliku izmedju tehnicke specifikacije, izjave rukovodioca i interpretacije novinara. Uocices da su prvo dvoje tu negdje a ovo trece nigdje veze.
Jeste imas poentu tu ali ja sam vise ciljao na izjave i ono sto slusamo na vijestima i citamo po portalima - jeli grijesim kada kazem da su od patrolnog/izvidjackog vozila izmislili oklopno vozilo za koristenje u borbama ?

Nesto ovog tipa:
https://www.kurir.rs/region/bosna-i-her ... gion-video


"Na otvorenom putu može da se kreće do 130 kilometara na čas, savlađuje vertikalne prepreke, bočne nagibe, vodene prepreke, zidove do određenog stepena, ali je najvažnije da ima dobar ’klirens‘ (rastojanje podloge i poda). Konstrukcijski je prilagođeno da razbija prepreke sa određenim protivpožarnim sistemima, dok je platforma zadnjih vrata hidraulična i automatska, što omogućava da timovi brzo reaguju i da su veoma mobilni“ objašnjava direktor TRB.
On dodaje da to vozilo ne mora da bude borbeno, već može da bude i sanitetsko, da se upotrebljava za zaštitu granice, u humanitarnim misijama i za transport.
Last edited by славянин on 29/06/2019 14:18, edited 2 times in total.
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#9719 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Seawolf »

insomnia78 wrote:Jesu mu ovo mjenjac od juga ugradili
Ruku na srce, uz motor, mjenjač je najbolja stvar u Despotu.

Allison 3000 SP je najbolji mogući izbor, pogotovu u kombinaciji sa OM 926.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#9720 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Seawolf wrote:
insomnia78 wrote:Jesu mu ovo mjenjac od juga ugradili
Ruku na srce, uz motor, mjenjač je najbolja stvar u Despotu.

Allison 3000 SP je najbolji mogući izbor, pogotovu u kombinaciji sa OM 926.
zna li se cije nezavisno vjesanje koriste.
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#9721 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Seawolf »

155_mm wrote:
Seawolf wrote: Ruku na srce, uz motor, mjenjač je najbolja stvar u Despotu.

Allison 3000 SP je najbolji mogući izbor, pogotovu u kombinaciji sa OM 926.
zna li se cije nezavisno vjesanje koriste.
Ne bih znao.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#9723 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Seawolf wrote:
insomnia78 wrote:Jesu mu ovo mjenjac od juga ugradili
Ruku na srce, uz motor, mjenjač je najbolja stvar u Despotu.

Allison 3000 SP je najbolji mogući izbor, pogotovu u kombinaciji sa OM 926.
ni meni nije jasno ismijavanje najboljih komponenti na despotu. neznanje ili potreba za trolanjem. nebitno.

ja sam do sada samo pronasao slike gdje "svajsaju" i "slajfaju" kabinu. je li neko vidio slike gdje se sklapa noseci dio? pitanje je da li kupuju gotov noseci dio, sto bi objasnilo visoku cijenu, ili ipak kupuju motor, mjenjac i vjesanje i to sklapaju u noseci dio. nisam siguran ali sto sam pronasao do sada u srbiji izgleda sami sklapaju noseci dio za lazara i milosa od uvoznih dijelova.

ali vucic rece, onomad kad pohvali despota, da bi bilo dobro usvojiti vlastito nezavisno vjesanje. u ovom se u potpunosti slazem sa bugojancem. bilo bi dobro ali ne znam da li je laHko.
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#9724 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Nije baš vezano direktno za temu, ali evo da ubacim u kontekstu mogućeg oklopno vozila, odnosno mogućih djelova za isti. Firma Zinkteknik, za koju je malo ko čuo u BiH, je trenutno najbolja firma u Mostaru, i bavi se proizvodnjom dijelova za autoindustriju. Prošle godine imali su promet cca 50 miliona i nevjerovatnu dobit 10 miliona KM sa stotinjak uposlenih. Ove godine šire kapacitete. Takodjer SurTec odlična firma koja ima nevjerovatnu ekspanziju posljednjih nekoliko godina.


Surtec i Zinkteknik proizvode za lidere automobilske industrije

Kompanija SurTec-Eurosjaj d.o.o. Konjic otvorila je ove godine novi proizvodni pogon za trivalentno kromiranje.

Tehnologija je najnoviji standard zaštite, pogotovo u autoindustriji, a temelji se na zamjeni šesto-valentnog kroma sa ekološki prihvatljivom verzijom trovalentnog kroma.

Kako je saopćeno iz Agencije za unapređenje stranih investicija u Bosni i Hercegovini, novi projekt je implementiran u saradnji sa švedskom firmom Zinkteknik iz Mostara kao rezultat dugogodišnje uspješne saradnje.

Pogon je potpuno nov i u njega su uložena višemilionska sredstva. U početku linija je bila namijenjena samo za usluge Zinkteknika dok je kasnije proširena za potencijalne nove tehnologije.

U pogonu se trenutno radi prva smjena, a nakon probne proizvodnje će se otvoriti na desetine radnih mjesta.
https://www.biznisinfo.ba/surtec-i-zink ... ndustrije/

http://www.zinkteknik.se/ba/o-nama/

http://www.surtec-eurosjaj.ba/
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#9725 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Tehnologija livenja u Zinktekniku

https://www.frech.com/en.html
Post Reply