BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9426 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

General War wrote:
славянин wrote:
PS: Ovo bi leglo ko .... :shock:
Image
Ma kaki, samo ovo:

Image
Gusjenice skupe za odrzavati,skupo za kupiti... ovi trotockasi moze se izverati na koje oces brdo i onda tradicionalno po naski sa brda na brdo rokaj- a topcina nemali :D :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#9427 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

славянин wrote:
General War wrote:
славянин wrote: Sta ce ti po ovim brdima vise od 120ki minobacaca i jos malo ubacicis haubica.Za sve ostalo TOW ili Metis i nema problema.
Zato sto ako cekas da te neko prvi napadne vec si "najebao" u startu...tako se ne pobjedjuje u ratu.
Ti pricas o velikim ratovima itd .. zbog nase specificnosti terena kao i cinjenice da sve zemlje ovdje nisu neke sile da mogu da ofanzivno ratuju i zauzimaju velike terene (pa i wehrmacht se patio sa partizanima po ovom terenu) imati dovoljno oruzija koje odgovara ovom terenu i tipu ratovanja + ljudstvo koje je makar minimalno obuceno je dovoljan deterent za komsiluk.Ali mora se stvoriti autonomija u osnovnim stvarima jer mi nemamo izlaz na more da mozemo se snadbijevati iz inostrastva.. znaci u slucaju kakvog veceg belaja moras biti spreman sam na sebe da se oslonis.
AKo je izlazak na BH granice veliki rat onda da...mislio sam vise sa ovim cuvati granice i imati opremljenu i obucenu vojsku, kao sto ti rece deterrent.
I imamo mi izlaz na more, vidis da ja na sve mislim kada sam se svadjao sa tobom oko peljeskog mosta :D
Ovaj gore tvoj, ima tockove ali slab top i oklop...105mm, a ovo je ako nisi prepoznao M60 modernizovan (ima se gusjenica)
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9428 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

General War wrote: AKo je izlazak na BH granice veliki rat onda da...mislio sam vise sa ovim cuvati granice i imati opremljenu i obucenu vojsku, kao sto ti rece deterrent.
I imamo mi izlaz na more, vidis da ja na sve mislim kada sam se svadjao sa tobom oko peljeskog mosta :D
Jeste (mada znam da ima ovih dosta sto su spremni sa sabljama u rovove da ulijecu :lol: ) - realno sukob bilo kakav bi automatski ukljucio i unutarnje elemente (rs i "hb") tako da bi morao da napredujes - sto kosta u ljudstvu i tehnici - tu samo dobar plan ti moze pomoci da brzo dobijes poziciju gdje mozes da drzis odbranu i eventualno odsijeces neprijatelja tako da ostane okruzen na nekom podruciju (poput zapada RSa- kada bi hipoteticki srbija i bih usli u rat) i onda ga istrosis tu. A bez izlaza na more bi ostao jer taj isti nebi kontrolisao.. cak i kada bi hipoteticki rat bio protiv Srbije ne mozes se prepustiti nadi da ce Hrvati ti pustati slobodan prolaz sredstava - a cak i da sve to nekako dopuste neum nije luka tako da bi to bilo malo tehnicki tesko (izvodljivo ali tesko) - opet ne mozes se osloniti da ces dobiti slobodan prolaz.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#9429 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

славянин wrote:
General War wrote: AKo je izlazak na BH granice veliki rat onda da...mislio sam vise sa ovim cuvati granice i imati opremljenu i obucenu vojsku, kao sto ti rece deterrent.
I imamo mi izlaz na more, vidis da ja na sve mislim kada sam se svadjao sa tobom oko peljeskog mosta :D
Jeste (mada znam da ima ovih dosta sto su spremni sa sabljama u rovove da ulijecu :lol: ) - realno sukob bilo kakav bi automatski ukljucio i unutarnje elemente (rs i "hb") tako da bi morao da napredujes - sto kosta u ljudstvu i tehnici - tu samo dobar plan ti moze pomoci da brzo dobijes poziciju gdje mozes da drzis odbranu i eventualno odsijeces neprijatelja tako da ostane okruzen na nekom podruciju (poput zapada RSa- kada bi hipoteticki srbija i bih usli u rat) i onda ga istrosis tu. A bez izlaza na more bi ostao jer taj isti nebi kontrolisao.. cak i kada bi hipoteticki rat bio protiv Srbije ne mozes se prepustiti nadi da ce Hrvati ti pustati slobodan prolaz sredstava - a cak i da sve to nekako dopuste neum nije luka tako da bi to bilo malo tehnicki tesko (izvodljivo ali tesko) - opet ne mozes se osloniti da ces dobiti slobodan prolaz.
A da vidis tek koliko bi kostala tvoja varijanta, cekaj da se popnu iznad tebe pa da ih trazis minobacacima, do drugog dejtona.
Nema drug, rat je ozbiljna stvar...ili hoces ili neces.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9430 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

General War wrote: A da vidis tek koliko bi kostala tvoja varijanta, cekaj da se popnu iznad tebe pa da ih trazis minobacacima, do drugog dejtona.
Nema drug, rat je ozbiljna stvar...ili hoces ili neces.
Sa minobacacima,tow ovima i onim trotockasima + brojcanoj nadmoci... ?

Ne mozes ocekivati "iznenadjenje" jer ne mozes da maknes trokolicu bez da to svi znaju. Tako da iznenaditi neprijatelja je tesko a ako imas sredstva i opremu koja mogu da brzo izvedu osvajanje teritorije ocekuj da i neprijatelj ima da parira jer svi gledaju onog drugog ovdje :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#9431 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by General War »

славянин wrote:
General War wrote: A da vidis tek koliko bi kostala tvoja varijanta, cekaj da se popnu iznad tebe pa da ih trazis minobacacima, do drugog dejtona.
Nema drug, rat je ozbiljna stvar...ili hoces ili neces.
Sa minobacacima,tow ovima i onim trotockasima + brojcanoj nadmoci... ?

Ne mozes ocekivati "iznenadjenje" jer ne mozes da maknes trokolicu bez da to svi znaju. Tako da iznenaditi neprijatelja je tesko a ako imas sredstva i opremu koja mogu da brzo izvedu osvajanje teritorije ocekuj da i neprijatelj ima da parira jer svi gledaju onog drugog ovdje :D
Pa ako ti pogode tvoju kucu i tvoju porodicu...ti si svakako izgubio u ratu. druga stvar, isto tako mozes ocekivati da i druga strana ima slicno to, nema towa ima kornet ili maljutku, i najvaznije, oni su u zaklonu a ne ti, a za napad je minimum 1naprema 3 za napadaca.
Zlatno pravilo ratovanja je ne idi u rat nepripremljen i ne motivisan...ne pocinje se rat a da nisi vec u posjedu stvari koje ti trebaju da pobjedis.

Ija predlazem, tu zavrsavamo off topic.
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#9432 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by asker »

славянин wrote:
asker wrote:
Lakse ili ne nebitno, kad zahuktas s pljuvanjem NI budi malo oprezniji. Ne provaljuj se. Upaljac je "hi tech" komponenta granate (jes primjetio navodnike, da se ne lijepis za to).....................eksploziv je peachkin dim, detonator je sastavni dio upaljaca sve proizvedeno kod nas, opet se provaljujes.
Ko je sta pljuvao ? I ti si jedan od ovih - "e najaci smo sve pravimo transporteri tenkovi sve je to super tajno parkirano" jel ? :lol:
Nikad, nadji jedan takav moj post samobanovat cu se. Nikad slovo nisam napisao o transporteru, dronovima..................nadam se, cak vjerujem, da se radi na tome. Cekam da bude zvanicno. Jednostavno. I da, proizvodnja eksploziva, barutana je ozbiljna tema sa top prioritetom. Prati desavanja u narednom periodu i kako ti se i taj argument gubi iz ruku.

NI BiH se dize, raste iz godine u godinu. To vide svi, i prijatelji i neprijatelji. Dokazivo, provjerljivo, po izvozu, broju uposlenih, prometu i prihodima. Za cudo Bozije u vecinskom vlasnistvu Federacije, za cudo ne arce profite vec reinvestiraju, modernizuju pogone, prisiljavaju male dionicare da rade isto. Za cudo drze se NI ko pijani plota, vuku se pametni potezi, ne radi se na prodaji u staro zeljezo. Za prosjecnog BH patriotu sasvim dovoljno, obecavajuce, ohrabrujuce.

Kad Kina odluci da nas pregazi i krene iskrcavanje u Neum, samo ih pitati kakve zastave zele da okacimo, kojim jezikom da govorimo, kako da se ponasamo. Ili USA, ili Rusija (vec upitno) ili neka buduca vojna sila.

Sav fokus treba biti, a vidno je da vec jeste, a sve zbog nedavnog gorkog i skupo placenog iskustva, da imas nesto sto ce iz Kalesije rokat po Malom Zvorniku (pu pu pu zlu ne treabalo), drzat Brcko Distrikt slobodnim, iz USK cackat malo oko Banja Luke. Imati dovoljno svega potrebnog. Orati terene da se sacuvaju zivoti, da se izbjegnu samoubilacke misije. 25 km, 40, 50 domet za BiH patriote je kao ICBM za Amere ili Ruse.
Najprimitivnija tehnika, ako se tako moze nazvati, je sasvim dovoljno za komsije. Ne granicimo s Izraelom pobogu.

Eh posto novog rata nikad vise nece biti :thumbup: , planeta ima dovoljno vukojebina gdje i ovakvo primitivno orudje ide ko halva. Sasvim dovoljno.

Sto bi reko Mile neki dan, mehraba Askeri!

:bih:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9433 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

asker wrote: Nikad, nadji jedan takav moj post samobanovat cu se. Nikad slovo nisam napisao o transporteru, dronovima..................nadam se, cak vjerujem, da se radi na tome. Cekam da bude zvanicno. Jednostavno. I da, proizvodnja eksploziva, barutana je ozbiljna tema sa top prioritetom. Prati desavanja u narednom periodu i kako ti se i taj argument gubi iz ruku.

NI BiH se dize, raste iz godine u godinu. To vide svi, i prijatelji i neprijatelji. Dokazivo, provjerljivo, po izvozu, broju uposlenih, prometu i prihodima. Za cudo Bozije u vecinskom vlasnistvu Federacije, za cudo ne arce profite vec reinvestiraju, modernizuju pogone, prisiljavaju male dionicare da rade isto. Za cudo drze se NI ko pijani plota, vuku se pametni potezi, ne radi se na prodaji u staro zeljezo. Za prosjecnog BH patriotu sasvim dovoljno, obecavajuce, ohrabrujuce.

Kad Kina odluci da nas pregazi i krene iskrcavanje u Neum, samo ih pitati kakve zastave zele da okacimo, kojim jezikom da govorimo, kako da se ponasamo. Ili USA, ili Rusija (vec upitno) ili neka buduca vojna sila.

Sav fokus treba biti, a vidno je da vec jeste, a sve zbog nedavnog gorkog i skupo placenog iskustva, da imas nesto sto ce iz Kalesije rokat po Malom Zvorniku (pu pu pu zlu ne treabalo), drzat Brcko Distrikt slobodnim, iz USK cackat malo oko Banja Luke. Imati dovoljno svega potrebnog. Orati terene da se sacuvaju zivoti, da se izbjegnu samoubilacke misije. 25 km, 40, 50 domet za BiH patriote je kao ICBM za Amere ili Ruse.
Najprimitivnija tehnika, ako se tako moze nazvati, je sasvim dovoljno za komsije. Ne granicimo s Izraelom pobogu.

Eh posto novog rata nikad vise nece biti :thumbup: , planeta ima dovoljno vukojebina gdje i ovakvo primitivno orudje ide ko halva. Sasvim dovoljno.

Sto bi reko Mile neki dan, mehraba Askeri!

:bih:
Na to sam aludirao jer si moje postove okarakterisao kao "neprijateljske" prema NI BiH iako niti jedan nije takvog karaktera.Jednostavno moje upucivanje da plasiranje "informacija" koje su proizvod necije maste ne donosi nista dobro cak i steti.Znaci treba biti realan i treba gledati na razvijanje i napredak u toj industriji.Realno gledati i realne ciljeve postavljati kao i izvjestavati o ostvarenim sa tacnim podatcima (a ne slika na stolu transportera i po postovima transporteri vec u garazama).

I da prelijepo je sto se radi na razvijanju NI kao i veoma veoma korisno i naravno da je i meni drago.Treba gledati da se to unaprijedi kao sto spomenu prije svega da se zaokruzi proizvodnja municije pa onda i krene u proizvodnju pusaka,mitraljeza i slicno.Barutana,fabrika eksploziva i ako je ikako moguce mesing tj, bakar nekako u BiH da se krene negdje vaditi.Ako ne makar da se krene u proizvodnju celicne municije.

Ne treba za odbranu tj. deterent mnogo toga ,ali treba pametno probrati ono sto odgovara nama na nasem terenu i sto je u skladu sa nasim finansijskim mogucnostima.

Izvinjavam se ako sam te na neki nacin uvrijedio u proslom postu :thumbup:

Pozdrav :D
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#9434 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by asker »

славянин wrote:
asker wrote: Nikad, nadji jedan takav moj post samobanovat cu se. Nikad slovo nisam napisao o transporteru, dronovima..................nadam se, cak vjerujem, da se radi na tome. Cekam da bude zvanicno. Jednostavno. I da, proizvodnja eksploziva, barutana je ozbiljna tema sa top prioritetom. Prati desavanja u narednom periodu i kako ti se i taj argument gubi iz ruku.

NI BiH se dize, raste iz godine u godinu. To vide svi, i prijatelji i neprijatelji. Dokazivo, provjerljivo, po izvozu, broju uposlenih, prometu i prihodima. Za cudo Bozije u vecinskom vlasnistvu Federacije, za cudo ne arce profite vec reinvestiraju, modernizuju pogone, prisiljavaju male dionicare da rade isto. Za cudo drze se NI ko pijani plota, vuku se pametni potezi, ne radi se na prodaji u staro zeljezo. Za prosjecnog BH patriotu sasvim dovoljno, obecavajuce, ohrabrujuce.

Kad Kina odluci da nas pregazi i krene iskrcavanje u Neum, samo ih pitati kakve zastave zele da okacimo, kojim jezikom da govorimo, kako da se ponasamo. Ili USA, ili Rusija (vec upitno) ili neka buduca vojna sila.

Sav fokus treba biti, a vidno je da vec jeste, a sve zbog nedavnog gorkog i skupo placenog iskustva, da imas nesto sto ce iz Kalesije rokat po Malom Zvorniku (pu pu pu zlu ne treabalo), drzat Brcko Distrikt slobodnim, iz USK cackat malo oko Banja Luke. Imati dovoljno svega potrebnog. Orati terene da se sacuvaju zivoti, da se izbjegnu samoubilacke misije. 25 km, 40, 50 domet za BiH patriote je kao ICBM za Amere ili Ruse.
Najprimitivnija tehnika, ako se tako moze nazvati, je sasvim dovoljno za komsije. Ne granicimo s Izraelom pobogu.

Eh posto novog rata nikad vise nece biti :thumbup: , planeta ima dovoljno vukojebina gdje i ovakvo primitivno orudje ide ko halva. Sasvim dovoljno.

Sto bi reko Mile neki dan, mehraba Askeri!

:bih:
Na to sam aludirao jer si moje postove okarakterisao kao "neprijateljske" prema NI BiH iako niti jedan nije takvog karaktera.Jednostavno moje upucivanje da plasiranje "informacija" koje su proizvod necije maste ne donosi nista dobro cak i steti.Znaci treba biti realan i treba gledati na razvijanje i napredak u toj industriji.Realno gledati i realne ciljeve postavljati kao i izvjestavati o ostvarenim sa tacnim podatcima (a ne slika na stolu transportera i po postovima transporteri vec u garazama).

I da prelijepo je sto se radi na razvijanju NI kao i veoma veoma korisno i naravno da je i meni drago.Treba gledati da se to unaprijedi kao sto spomenu prije svega da se zaokruzi proizvodnja municije pa onda i krene u proizvodnju pusaka,mitraljeza i slicno.Barutana,fabrika eksploziva i ako je ikako moguce mesing tj, bakar nekako u BiH da se krene negdje vaditi.Ako ne makar da se krene u proizvodnju celicne municije.

Ne treba za odbranu tj. deterent mnogo toga ,ali treba pametno probrati ono sto odgovara nama na nasem terenu i sto je u skladu sa nasim finansijskim mogucnostima.

Izvinjavam se ako sam te na neki nacin uvrijedio u proslom postu :thumbup:

Pozdrav :D
Eto, mozemo se i lijepo igrati...........................a nisi me uopste uvrijedio :thumbup: .
A malo istrazi sta se kopa oko Varesa. I Olovo krenulo sa, zamisli, olovom. I jedno i drugo strani investitori, ali u situaciji kurslusa to je nebitno.
I pun qoorac je firmi zlata vrijednih koje i ne spadaju pod NI.
Ima informacija kamara ko hoce da vidi.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#9435 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

uporedis najnoviji prototip srbijanske haubice sa snimka sa vec odavno poznatim prototipom BNT-ove haubice i ukazes na slicnosto koje su ocigledne dobijes nekoliko stranica guslanja kako se NI u bosnjana raspada.
:lol:

i dobijes najjaci "dokaz" da su bosnjani ti kojiu stvari kopiraju druge. nazalost ceski orginal koji su bosnjani kopirali je nestao sa interneta.
:lol:

ali umjesto toga nekoliko drugi haubica koje to trebaju da "dokazu" da bosnjani samo kradu i kopiraju. jedino sto eto bosnjani imaju neku limenu oblogu i to im je vrhunac inovacija. a to da je ta obloga u stvari dio automatskog punjaca sa 6 granata kojeg druge haubice sa slika nemaju izgleda nije ni bitno.
:lol:
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#9436 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

i onda se guslanje nastavlja sa upaljacima. kao bosnjani nisu u stanju napraviti upaljace, sto rece kolega, kao da BINAS pravi upaljace za cigare.
:lol:
a kad ubacis "binas bugojno" u googlet dobijes za zadnju sedmicu ili mjesec bezbroj linkova tipa "global market mechanical and electronic fuzes...."

nazalost ne znamo sta tamo pise jer dokument kosta nekoliko hiljada dolara. ali kazu da se u dokumentu radi o analizi svjetskog trzista artiljerijskih upaljaca na osnovu glavnih desetak svjetski igraca na tom polju. i pored njemackih, francuski, americkih, izraelskih, kineskih,... prozvodjaca se nalazi i BINAS bugojno.

:lol: :lol: :lol:
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#9437 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirsek »

155_mm wrote:i onda se guslanje nastavlja sa upaljacima. kao bosnjani nisu u stanju napraviti upaljace, sto rece kolega, kao da BINAS pravi upaljace za cigare.
:lol:
a kad ubacis "binas bugojno" u googlet dobijes za zadnju sedmicu ili mjesec bezbroj linkova tipa "global market mechanical and electronic fuzes...."

nazalost ne znamo sta tamo pise jer dokument kosta nekoliko hiljada dolara. ali kazu da se u dokumentu radi o analizi svjetskog trzista artiljerijskih upaljaca na osnovu glavnih desetak svjetski igraca na tom polju. i pored njemackih, francuski, americkih, izraelskih, kineskih,... prozvodjaca se nalazi i BINAS bugojno.

:lol: :lol: :lol:
Samo neka rade i neka nista ne objavljuju. :thumbup:


I neka sve testiraju u Glamocu. :D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#9438 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

a posto guslanja nikad dosta nastavlja se sa pricom o inicjalnim eksplozivima. kako se ni to navodno nema.

a GINEX kaze
We produce various types of initiating explosives and chemicals:

lead azide
lead styphnate
lead cresylate
lead dinitroreosorcinate
diazodinitrophenol
tetrazene
mercury fulminate
lead peroxide
lead nitrate
lead acetate
trinitroresorcine
sodium azide
barium chromate
barium nitrate
barium oxide
:lol: :lol: :lol:
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#9439 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

ocigledno nije bitno sta ko od nas napise na ovoj temi. bitno je izgleda samo sta prpadnici "nebeskog naroda" nekom svojom logikom zakljuce da si ti napisao.
:lol:

ako nebeski kaze da si napisao da je oklopnjak gotov i da se tajno* proizvodi onda je to tako.

* preCednice jes to ti. znamo ko je otkrio tu tajnu proizvodnju.
:lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9440 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

155_mm wrote:uporedis najnoviji prototip srbijanske haubice sa snimka sa vec odavno poznatim prototipom BNT-ove haubice i ukazes na slicnosto koje su ocigledne dobijes nekoliko stranica guslanja kako se NI u bosnjana raspada.
:lol:

i dobijes najjaci "dokaz" da su bosnjani ti kojiu stvari kopiraju druge. nazalost ceski orginal koji su bosnjani kopirali je nestao sa interneta.
:lol:

ali umjesto toga nekoliko drugi haubica koje to trebaju da "dokazu" da bosnjani samo kradu i kopiraju. jedino sto eto bosnjani imaju neku limenu oblogu i to im je vrhunac inovacija. a to da je ta obloga u stvari dio automatskog punjaca sa 6 granata kojeg druge haubice sa slika nemaju izgleda nije ni bitno.
:lol:
Tj stavio si video te samohodke i ove iz bnt-a i objasnio da srbi poskusavaju da postignu performanse ove iz BNT-a (ima sve fino u predhodnim postovima), medjutim ja upitah koliko imamo tih haubica iz BNTa itd - ti hahaha piihiihi prototip - a ovamo ga poredis sa gotovim proizvodom i sve.Mozda ti cujes kakve zvukove guslanja u glavi ?

Postavio sam ti sliku 3-4 samohodke pa neka ljudi uporede tj. ocijene ima li slicnosti. Dali je ceska,ruska,svemirska to igra ulogu ? Ako sam ti ukazao da koncept i rjesenje apsolutno nije nikakva inovacija niti neki breakthrough industrije.. ti onda krenes o tome da slike koje sam stavio nisu od CESKE samohodne.

Ovo za kradju je kao za one masine iz igmana... srbi kopiraju ovi kopiraju oni kopiraju ono te masine za stancanje rasprostranjene po cijeloj evropi i tipske :lol:


Opet znam da pricam sa tinejdzerom napaljenim na nacionalizam borbu prsa u prsta barem ako je kao na filmovima tako da sve uredu :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9441 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

155_mm wrote:i onda se guslanje nastavlja sa upaljacima. kao bosnjani nisu u stanju napraviti upaljace, sto rece kolega, kao da BINAS pravi upaljace za cigare.
:lol:
a kad ubacis "binas bugojno" u googlet dobijes za zadnju sedmicu ili mjesec bezbroj linkova tipa "global market mechanical and electronic fuzes...."

nazalost ne znamo sta tamo pise jer dokument kosta nekoliko hiljada dolara. ali kazu da se u dokumentu radi o analizi svjetskog trzista artiljerijskih upaljaca na osnovu glavnih desetak svjetski igraca na tom polju. i pored njemackih, francuski, americkih, izraelskih, kineskih,... prozvodjaca se nalazi i BINAS bugojno.

:lol: :lol: :lol:
Eto jedne stavke koju zaista nisam znao - Da GINEX samostalno moze da proizvodi eksplozive za inic. kapisle i upaljace.Ako moze pa odlicno - jos onda savladati dio oko baruta sto se tice municije.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#9442 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

ali kad smo vec bili kod autopunjaca BNT-ove haubice.

mislim da je bila greska sto se odmah inistiralo na autopunjacu. po meni trebalo je prvo izaci sa osnovnom verzijom bez autopunjaca a autopunjac nastaviti razvijati paralelno. pa ako bude bude. vecina haubica na kamionu danas nemaju autopunjac.

ima dovoljan broj potencijalnih kupaca kojima autopunjac ne znaci mnogo. kao sto su zemlje sa vecim brojem stanovnika pakistan, indija, egipat, alzir, indonezija...


njima je vise bitnija cijena od autopunjaca. a bez autopunjaca bi mogao smanjiti cijenu ili za istu cijenu ugraditi bolju opermu, bolje vozilo i slicno.


mislim da je bila neki crtez ili skica BNT-ove haubice bez autopunjaca. ili sam nesto pomijesao.
:?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9443 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

155_mm wrote:ali kad smo vec bili kod autopunjaca BNT-ove haubice.

mislim da je bila greska sto se odmah inistiralo na autopunjacu. po meni trebalo je prvo izaci sa osnovnom verzijom bez autopunjaca a autopunjac nastaviti razvijati paralelno. pa ako bude bude. vecina haubica na kamionu danas nemaju autopunjac.

ima dovoljan broj potencijalnih kupaca kojima autopunjac ne znaci mnogo. kao sto su zemlje sa vecim brojem stanovnika pakistan, indija, egipat, alzir, indonezija...


njima je vise bitnija cijena od autopunjaca. a bez autopunjaca bi mogao smanjiti cijenu ili za istu cijenu ugraditi bolju opermu, bolje vozilo i slicno.


mislim da je bila neki crtez ili skica BNT-ove haubice bez autopunjaca. ili sam nesto pomijesao.
:?
Autopunjac :lol: koja haubica ima od ovih na kamionima autopunjac ( o tom x6 da tipa revolver da ne pricamo) . Jeli znas razliku izmedju autopunjaca i asistiranja u punjenju :? - ma sta ja pricam naravno da znas :lol:
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#9444 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BHCluster »

archi_a wrote:Image

Treba l ime direktora? Treba l ime ministra koji je plasirao sliku u javnost?
:lol:
Hvala @archi_a
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#9445 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

e kad bi neki znali sta sve neznaju i kakve gluposti pisu na ovoj temi. ali ne moze na svaku glupost reagirati jer upropasti temu.

ali zato je tu uvijek ad hominem tipa "a koliko godina imas, balavac" pokrije njihove gluposti.

:lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#9446 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

155_mm wrote:e kad bi neki znali sta sve neznaju i kakve gluposti pisu na ovoj temi. ali ne moze na svaku glupost reagirati jer upropasti temu.

ali zato je tu uvijek ad hominem tipa "a koliko godina imas, balavac" pokrije njihove gluposti.

:lol:
Ova prva recenica ti je kljucna :wink: i zatrpao si dobru temu glupostima svojim nazalost.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#9447 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

"Ukoliko bude tačna informacija da će sve naoružanje koje je proizvedeno u FBiH biti testirano na vojnom poligonu 'Barbara' u Glamoču, to će izazvati totalnu katastrofu", rekao je Marčeta Srni i aplelovao da institucije BiH spriječe ugrožavanje stanovništva, zagađenje vode i zemljišta.
ekoloski osvjesceni marceta iz glamoca je ostao malo nedorecen.

sta podrazumjeva on pod
"sve naoružanje koje je proizvedeno u FBiH biti testirano na vojnom poligonu 'Barbara' u Glamoču"
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#9448 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

ovo moze da znaci i kao poligon za testiranje i prototipa i gotovih proizvoda iz serije a moze da znaci onako ponekad u nekoliko godina neki prototipcic da se kao testira.
:?
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#9449 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by otac_makarije »

Image
Sta god ko mislio o ovom vozilu i firmi koja ga pravi ... ne izgleda lose
Btw, ta firma je proizvela i masine za deminiranje koje su u osbih. Sto ce reci da je proizvodjac jedina dva namjenska vozila proizvedena nakon rata za vojne/policijske potrebe u bih ta kako se vecina ovdje sprda radionica u garazi u Bratuncu.
Toliko o namjenskoj u bih
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#9450 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

cini mi se da je prisutna zelja da se na ovoj temi raspravlja i o despotu. a sto da ne, ipak je to proizvod bh. namjenske industrrije.
Post Reply