BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#7651 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

anelsol wrote:
argyle wrote:detalji oglasa
Meteor
Oglas - Pretis dd

Image
izvor: forum Bosanske Historije
Sudeći po broju kovača za opsluzivanje prese meni ovo izgleda kao da je nova presa stigla u PRETIS.
sudeci po konkursu reklo bi se da je citava proizvodna linija stigla u PRETIS. naravno moramo uzeti u obzir da se radi u smjenama ali ipak radi se o velikom broju radnika za razlicite poslove u procesu izrade municije.




p. s.
izgleda da su bas spiskali pare za barutanu u ovaj novi pogon, sunce im zarko ljubim.
:D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7652 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

Predobra vijest ! Da je kako sklopiti kakav sporazum sa HK ili FN om za proizvodnju pusaka i napraviti tu barutanu .... zaokruziti komplet proces municija-lako naoruzanje.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7653 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

atmel wrote:
insomnia78 wrote:Kaka je presa da je 30 ljudi opsluzuje
Ne me jebat, pa ti se i u prese razumiješ.
Kaka je to presa.
Naravno da razumijem. Vise od po zivota se motam po industriji
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#7654 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Mislim da barutana ostaje u opticaju. To je zajedničko ulaganje nekoliko poduzeća iz NI koja vjerovatno godišnje potroše milione na nabavku samo baruta. Dakle roba koja svima treba. Vjerovatno je PRETIS uložio nekretnine kao kapital a ostali lovu, što znači da pretis lovu od dobiti moze da troši na druge stvari. Mozda je tu i neki kredit. Sumnjam bi se Dzindic pojavio sa tom pričom da od toga nema ništa.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#7655 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by decembar2017 »

anelsol wrote:Mislim da barutana ostaje u opticaju. To je zajedničko ulaganje nekoliko poduzeća iz NI koja vjerovatno godišnje potroše milione na nabavku samo baruta. Dakle roba koja svima treba. Vjerovatno je PRETIS uložio nekretnine kao kapital a ostali lovu, što znači da pretis lovu od dobiti moze da troši na druge stvari. Mozda je tu i neki kredit. Sumnjam bi se Dzindic pojavio sa tom pričom da od toga nema ništa.
Podsjeca me ovo kada smo kao drustvo jednom sjedili i pored prolazi djevojka dobra ko zmaj, i jedan je gleda i kaze: "ja ovu ne bi izbacio iz kreveta da mi legne " :lol: , tako i ovo , ne bi ni ja odbacio ni proizvodnu liniju da se napravi .
Ja bi bio zadovoljan i sa novim pogonom u Pretisu, svako novo radno mjesto, svaki pomak unaprijed je dobar, to bi mi bilo na skali do 10 za 10-u , barutana za 11 -u :D .

I sama cinjenica da se diskutuje o cemu je investicija a ne koja firma se nalazi na rubu stecaja ili o nekoj malverzaciji govori puno.
nepoznati988
Posts: 481
Joined: 20/11/2018 09:27

#7656 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by nepoznati988 »

decembar2017 wrote:
anelsol wrote:Mislim da barutana ostaje u opticaju. To je zajedničko ulaganje nekoliko poduzeća iz NI koja vjerovatno godišnje potroše milione na nabavku samo baruta. Dakle roba koja svima treba. Vjerovatno je PRETIS uložio nekretnine kao kapital a ostali lovu, što znači da pretis lovu od dobiti moze da troši na druge stvari. Mozda je tu i neki kredit. Sumnjam bi se Dzindic pojavio sa tom pričom da od toga nema ništa.
Podsjeca me ovo kada smo kao drustvo jednom sjedili i pored prolazi djevojka dobra ko zmaj, i jedan je gleda i kaze: "ja ovu ne bi izbacio iz kreveta da mi legne " :lol: , tako i ovo , ne bi ni ja odbacio ni proizvodnu liniju da se napravi .
Ja bi bio zadovoljan i sa novim pogonom u Pretisu, svako novo radno mjesto, svaki pomak unaprijed je dobar, to bi mi bilo na skali do 10 za 10-u , barutana za 11 -u :D .

I sama cinjenica da se diskutuje o cemu je investicija a ne koja firma se nalazi na rubu stecaja ili o nekoj malverzaciji govori puno.
i ne samo to, raduje me što se to smješta u podzemne objekte.
Vilajet_Bosna
Posts: 542
Joined: 03/11/2018 13:51

#7657 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Vilajet_Bosna »

dok mi napravimo barutanu, rat će počet, bit i proć. a i što će nam oružje. oružje, veli 95% Bošnjaka u svojim komentarima po društvenim mrežama na vijest o proizvodnji oružja, ubija. :-) helem, ako nam opet dođe voda, ovaj nož pod grlo, opet ćemo po onoj seljačkoj: ''prodaj kravu-kupi pušku''. belaj je u tome što danas malo ko i kokoši ima, a kamoli ovce ili krave.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#7658 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

Vilajet_Bosna wrote:dok mi napravimo barutanu, rat će počet, bit i proć. a i što će nam oružje. oružje, veli 95% Bošnjaka u svojim komentarima po društvenim mrežama na vijest o proizvodnji oružja, ubija. :-) helem, ako nam opet dođe voda, ovaj nož pod grlo, opet ćemo po onoj seljačkoj: ''prodaj kravu-kupi pušku''. belaj je u tome što danas malo ko i kokoši ima, a kamoli ovce ili krave.
Imamo mi Evropu. A ni TruNp neće ostati ravnodušan. Mejdžor, miterand, bilt, oven, stoltenberg, .... sigurno imaju dostojne nasljednike, koji će da brinu za nas. Nećemo mi svoje teško stečene pare u more bacati. Ha ja !
Vilajet_Bosna
Posts: 542
Joined: 03/11/2018 13:51

#7659 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Vilajet_Bosna »

Hrmpallier wrote:
Vilajet_Bosna wrote:dok mi napravimo barutanu, rat će počet, bit i proć. a i što će nam oružje. oružje, veli 95% Bošnjaka u svojim komentarima po društvenim mrežama na vijest o proizvodnji oružja, ubija. :-) helem, ako nam opet dođe voda, ovaj nož pod grlo, opet ćemo po onoj seljačkoj: ''prodaj kravu-kupi pušku''. belaj je u tome što danas malo ko i kokoši ima, a kamoli ovce ili krave.
Imamo mi Evropu. A ni TruNp neće ostati ravnodušan. Mejdžor, miterand, bilt, oven, stoltenberg, .... sigurno imaju dostojne nasljednike, koji će da brinu za nas. Nećemo mi svoje teško stečene pare u more bacati. Ha ja !
:lol:

baš si ih probro ko maksuz. bravo :thumbup: dodao bih još ono govno Akašija i Butros 2x Galija ..
gamad kakvu samo može poželjet naše neprijateljsko okruženje. a mislim da su nabrojani tolerantni i lajt verzija za razliku od onih koji danas drmaju Europom i svijetom.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#7660 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

a
Last edited by Hrmpallier on 23/01/2019 13:19, edited 1 time in total.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#7661 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

.
Last edited by Hrmpallier on 23/01/2019 13:20, edited 1 time in total.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#7662 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

Vilajet_Bosna wrote: baš si ih probro ko maksuz. bravo :thumbup: dodao bih još ono govno Akašija i Butros 2x Galija ..
gamad kakvu samo može poželjet naše neprijateljsko okruženje. a mislim da su nabrojani tolerantni i lajt verzija za razliku od onih koji danas drmaju Europom i svijetom.
Da ! Zaboravio sam na hutrosa butrosa. I na milijardu moslemana, pogotovo one u Egiptu, Indoneziji, sjevernoj Africi .....

Ipak nisam zaboravio poetski, umjetnički pozdrav jasušiju akašiju od sada rahmetli "FERAL-a".

Haiku, haiku
j...m li ti maiku

:lol:
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#7663 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

ovo cekanje vjesti o barutani stvarno ide na zivce. mislim da ce mo se nacekati neke nove vjesti o barutani. nejvjerovatnije da nece izlaziti u javnost dok barutana ne bude gotova.

znaci saznat ce mo preko oglasa za prijem novih radnika.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#7664 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

ova metoda kao sa ovim novim pogonom u PRETIS-u mi se svidja.

izadjes u javnost kad je sve gotovo.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#7665 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

https://obris.org/hrvatska/rumunjska-be ... -produkta/

iako se radi o rumunima poatavljam ga ovdje zbog nekih slicnosti sa bh. NI.
godisnji izvoz je tu negdje, pokusavaju pokrenuti vlastitu proizvodnju puske i rade na time da pokrenu barutanu.

kad se uporedi sa dogadjanjima kod dobroga bosnjanina vidi se da su ove stvari koje se dogadjaju u domacoj NI ipak dosta velike stvari.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7666 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

155_mm wrote:https://obris.org/hrvatska/rumunjska-be ... -produkta/

iako se radi o rumunima poatavljam ga ovdje zbog nekih slicnosti sa bh. NI.
godisnji izvoz je tu negdje, pokusavaju pokrenuti vlastitu proizvodnju puske i rade na time da pokrenu barutanu.

kad se uporedi sa dogadjanjima kod dobroga bosnjanina vidi se da su ove stvari koje se dogadjaju u domacoj NI ipak dosta velike stvari.
Imamo dobru podlogu , samo da malo infrastruktura se popravi i da tu barutanu nabumamo :thumbup:
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#7667 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote:https://obris.org/hrvatska/rumunjska-be ... -produkta/

iako se radi o rumunima poatavljam ga ovdje zbog nekih slicnosti sa bh. NI.
godisnji izvoz je tu negdje, pokusavaju pokrenuti vlastitu proizvodnju puske i rade na time da pokrenu barutanu.

kad se uporedi sa dogadjanjima kod dobroga bosnjanina vidi se da su ove stvari koje se dogadjaju u domacoj NI ipak dosta velike stvari.
Oni planiraju završiti barutanu za dvije i po godine a mi bi da nasa bude zavrsena odmah :D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#7668 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

anelsol wrote:
155_mm wrote:https://obris.org/hrvatska/rumunjska-be ... -produkta/

iako se radi o rumunima poatavljam ga ovdje zbog nekih slicnosti sa bh. NI.
godisnji izvoz je tu negdje, pokusavaju pokrenuti vlastitu proizvodnju puske i rade na time da pokrenu barutanu.

kad se uporedi sa dogadjanjima kod dobroga bosnjanina vidi se da su ove stvari koje se dogadjaju u domacoj NI ipak dosta velike stvari.
Oni planiraju završiti barutanu za dvije i po godine a mi bi da nasa bude zavrsena odmah :D
definitivno nam na temi fali malo vise poredjenja sa drugima. jednostavno da vidis svoju poziciju i mogucnosti.

rumuni ce biti zadovoljni ako postignu da se 60% puske bude izradjivalo kod njih.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#7669 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

mnogi ne kontaju da ono sto dobri bosnjani imaju od NI mnogo veci narodi samo sanjati mogu.
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#7671 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Zna li iko šta se dešava sa Livnicom čelika u Tuzli? Od kako je imovina prodaja Dzaficu nema nikakvih informacije. Dzafic je, koliko se sjećam, tada rekao da će vratiti proizvodnju.
archi_a
Posts: 10400
Joined: 11/12/2011 18:11

#7672 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Nemojte molim vas na ovoj temi poređenja i stavljanja primjera drugih zemalja. Krenuće zatrpavanje i ode tema. Razumijem želju kolege, ali mislim da nije dobra ideja. Lp
User avatar
argyle
Posts: 1852
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#7673 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by argyle »

anelsol wrote:Zna li iko šta se dešava sa Livnicom čelika u Tuzli? Od kako je imovina prodaja Dzaficu nema nikakvih informacije. Dzafic je, koliko se sjećam, tada rekao da će vratiti proizvodnju.
Kad su zadnji put protestvali bivsi radnici, da bi ih malo smirili, spominjalo je se njeno izmjestanje van grada ili na podrucje opcine Kalesija i ponovno pokretanje, uz mogucnost da opet pozovu dio bivsih radnika. To je bilo prije izbora, tad je Sead bio na listi NBL-a za federalni parlament.
Sadasnja lokacija nije vise pogodna za Livnicu. Umjesto nje vjerovatno ce nici stambeni objekti.
Sto se samog Dzafica tice on je u zadnje vrijeme vise fokusiran na Kovnicu u Bileci.
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#7674 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Ovoga nam treba, što vise:

https://cityos.io/blum
swanfilter
Posts: 7898
Joined: 06/06/2008 18:52

#7675 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Nadam se iskreno, da ce se i kod nas u USK nesto pokrenuti, otvoriti, da i mi mozemo koji sellam uputiti ...
Post Reply