BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
386
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
740
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1250

User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#76 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Warhead »

samo malo wrote:Stani malo, zivimo u vremenu u kojem u nasem komsiluku vec stanuje NATO, pitanje je dana kada cemo i mi i Srbija uci tamo, i vi jos vjerujete u nekakve sukobe i sta ti ja znam?

Za par godina ce BiH kao clanica NATO pakta imati obavezu stititi granice Srbije kao "bratske" drzave clanice NATO pakta. I obratno.
Bojim se da je realnost malo komplikovanija od ovoga da ce ulazak u NATO sve rijesiti. Grcka i Turska su clanice NATO-a, pa se nisu razoruzale i okitile cvijecem.
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#77 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

samo malo wrote: ]

Stani malo, zivimo u vremenu u kojem u nasem komsiluku vec stanuje NATO, pitanje je dana kada cemo i mi i Srbija uci tamo, i vi jos vjerujete u nekakve sukobe i sta ti ja znam?

Za par godina ce BiH kao clanica NATO pakta imati obavezu stititi granice Srbije kao "bratske" drzave clanice NATO pakta. I obratno.

Ili cemo vjecno ostati crna rupa Evrope sa vjecitim sukobima na relaciji Mostar-Sarajevo-Banjaluka :-)

Proizvodnja oruzja ima smisla samo ako ce drzava od toga zaradjivati, sve drugo je isprazna kvazipatriotska retorika.
Pricas gluposti. Turska i Grcka su decenijama clanice NATO pakta pa su bile 4 puta na avicu rata u zadnjih 30 godina a i jednom su ratovali. Turska je tada pokrenula vojnu akciju na kupar i zauzela pola Kipra. Znaci NATO nije garant za mir; samo sanjaj.

Prije samo dva mjeseca je Turska porucila Grckoj da ukoliko Grcka zeli da objasnjava neko jebeno ostrvo u sred mora ,koje ime povrsinu od jednog kvadratnog centimetra, kao Grckim da je to dovoljan razlog da Turska flota krene u rat protiv Grcke. I Grcka je tada otisla na to jebeno ostrvo i skinula Grcku zastavu sa njega.

Ako si ikad bio u Atini onda si mogao vidijeti kako je rat tamo blizu. Ispred predsjednistva non stop marsiraju oni pocasni vojnici u svecanom Grckom out-fitu na trgu koji je posvecen ratu protiv Turaka itd.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#78 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Chmoljo »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
Pricas gluposti. Turska i Grcka su decenijama clanice NATO pakta pa su bile 4 puta na avicu rata u zadnjih 30 godina a i jednom su ratovali. Turska je tada pokrenula vojnu akciju na kupar i zauzela pola Kipra. Znaci NATO nije garant za mir; samo sanjaj.

Prije samo dva mjeseca je Turska porucila Grckoj da ukoliko Grcka zeli da objasnjava neko jebeno ostrvo u sred mora ,koje ime povrsinu od jednog kvadratnog centimetra, kao Grckim da je to dovoljan razlog da Turska flota krene u rat protiv Grcke. I Grcka je tada otisla na to jebeno ostrvo i skinula Grcku zastavu sa njega.

Ako si ikad bio u Atini onda si mogao vidijeti kako je rat tamo blizu. Ispred predsjednistva non stop marsiraju oni pocasni vojnici u svecanom Grckom out-fitu na trgu koji je posvecen ratu protiv Turaka itd.
jah... a inače su, recimo, Srbija i Turska za usporedbu onako, približni... po broju stanovnika, strateškom interesu USA ili vojnoj i industrijskoj moći :thumbup:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#79 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
samo malo wrote: ]

Stani malo, zivimo u vremenu u kojem u nasem komsiluku vec stanuje NATO, pitanje je dana kada cemo i mi i Srbija uci tamo, i vi jos vjerujete u nekakve sukobe i sta ti ja znam?

Za par godina ce BiH kao clanica NATO pakta imati obavezu stititi granice Srbije kao "bratske" drzave clanice NATO pakta. I obratno.

Ili cemo vjecno ostati crna rupa Evrope sa vjecitim sukobima na relaciji Mostar-Sarajevo-Banjaluka :-)

Proizvodnja oruzja ima smisla samo ako ce drzava od toga zaradjivati, sve drugo je isprazna kvazipatriotska retorika.
Pricas gluposti. Turska i Grcka su decenijama clanice NATO pakta pa su bile 4 puta na avicu rata u zadnjih 30 godina a i jednom su ratovali. Turska je tada pokrenula vojnu akciju na kupar i zauzela pola Kipra. Znaci NATO nije garant za mir; samo sanjaj.

Prije samo dva mjeseca je Turska porucila Grckoj da ukoliko Grcka zeli da objasnjava neko jebeno ostrvo u sred mora ,koje ime povrsinu od jednog kvadratnog centimetra, kao Grckim da je to dovoljan razlog da Turska flota krene u rat protiv Grcke. I Grcka je tada otisla na to jebeno ostrvo i skinula Grcku zastavu sa njega.

Ako si ikad bio u Atini onda si mogao vidijeti kako je rat tamo blizu. Ispred predsjednistva non stop marsiraju oni pocasni vojnici u svecanom Grckom out-fitu na trgu koji je posvecen ratu protiv Turaka itd.
:thumbup:

Samo jos da dodam da je Tito bio jebeno u pravu kada je rekao onu istorijsku - "Zivimo kao da ce vjecno biti mir, naoruzavajmo se kao da ce sutra izbiti rat".
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#80 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Chmoljo wrote:
jah... a inače su, recimo, Srbija i Turska za usporedbu onako, približni... po broju stanovnika, strateškom interesu USA ili vojnoj i industrijskoj moći :thumbup:
Ko je spominjao Srbiju? Samo sam rekao da NATO nije garant za mir sto je istina.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#81 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Chmoljo »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
Chmoljo wrote:
jah... a inače su, recimo, Srbija i Turska za usporedbu onako, približni... po broju stanovnika, strateškom interesu USA ili vojnoj i industrijskoj moći :thumbup:
Ko je spominjao Srbiju? Samo sam rekao da NATO nije garant za mir sto je istina.
:roll:

jesam li ja slijep, ili si ti pokrenuo ovu temu da ne bismo ostali goloruki pored ovakvih komšija. ispravi me ako griješim, ali zadnji put kad sam gledao kartu, BiH je graničila sa Srbijom.

a Srbija nije Turska, da se mogu tolerisati takve eskapade koje rade Grčka i Turska. naguraću na dvadeset hiljada postova ako ti svaki put budem morao pojašnjavati šta sam htio reći. NATO jest garant mira na Balkanu. ono što je kvaka jeste ko zna koliko je dugovječan taj NATO i hoće li dovijeka postojati.
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#82 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by samo malo »

Jos niste odgovorili na pitanje, jel smisao pokretanja proizvodnje oruzja u prodaji i zaradjivanju ili zveckanje oruzjem?

Od kojih para bi se to pokrenulo, s obzirom da su BiH vlastodrzci zemlju doveli do bankrota?

Puno pitanja, a nigdje odgovora. Samo "svaka kuca mora imati snajper, zlu ne trebalo" :-)

I onda kao da nam Evropa ukine vize :-)
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#83 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

samo malo wrote:Jos niste odgovorili na pitanje, jel smisao pokretanja proizvodnje oruzja u prodaji i zaradjivanju ili zveckanje oruzjem?

Od kojih para bi se to pokrenulo, s obzirom da su BiH vlastodrzci zemlju doveli do bankrota?

Puno pitanja, a nigdje odgovora. Samo "svaka kuca mora imati snajper, zlu ne trebalo" :-)

I onda kao da nam Evropa ukine vize :-)
Pa to pitanje svako treba odgovoriti za sebe. Nisam valjda dzaba postavio ovu anketu. Kao sto vidimo; vecina nas je za to da se razvija BH vojna industrija. Od prilike polovina anketiranih misli da je to potrebno prvenstveno radi sigurnosnih razloga dok od prilike druga polovine zeli da se razvija prvenstveno radi ekonomskih razloga.

Bosna je najrizicnija zemlja u evropi i jedna od najrizicnijih zemalja na svijetu. Bosna se moze porediti sa Izraelom po riziku. I u Bosni zive ljudi koje je okolina u ne tako davnoj proslosti napala sa svih strana. Od toga smo valjda nesto naucili?

Moj otac je 1992. govorio kumu kako je on totalni idiot jer "je valjda svakome jasno da ukoliko JNA napadne Sarajevo da ce ih Amerika bombardovati...." Tako je moj otac govorio. Vjerujem da je mnogo ljudi tako mislilo. Od toga treba da smo nesto naucili. Niko nezna sta donosi sutra. NATO ima na balkanu 2000 vojnika i njima treba pola godine dok bi se angazovali da nesto poduzmu u slucaju sukoba. Kosovo je se odvojilo od Srbije. Srbija na Palama otvara skolu sa nazivom "Srbija", Dodik prica otvoreno o odcjepljenju. Mene uz sve to ne zabrinjava zveckanje oruzijem sa nase strane. Mene bi zabranjivalo kada nebi imali sa cim zveckati.

Znaci nasa namjenska industrija u miru treba da nahrani ljude i da ljudima da pristojan posao. U ratu treba da bude garant opstanka drzave kako se nebi opet za nekih 30 ili 50 godina doveli u situaciju da punimo improvisirane rakete ne-ekplodiranim barutom sa ulica Sarajeva.

Ukoliko Bosna bude imala respektabilnu vojsku i vojnu industriju i ukoliko Bosnjaci, koji ce za manje od deceniju ciniti 60% te vojske i Hrvati koji ce ciniti 15% iste; budu slozni onda ce Bosni mir biti garantovan. Ne od strane NATO pakta nego od strane njezine vlastite vojske i industrije. I tako je u svakoj normalnoj zemlji. Ako se ja trebam pouzdati u nekoga drugog da me brani i stiti u slucaju rata onda to svakako ne valja.
keep it real
Posts: 347
Joined: 07/08/2009 10:54

#84 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by keep it real »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
Neslazem se bas sa tobom. Recimo da je BiH imala 30 ovih orkana 1992., vjerujem da nebi doslo do rata. Orkan ima strahovitu vatrenu moc. Nezove se dzaba orkan; nazvan je po zvuku koji se cuje kada ispaljuje rakete. Ovo kad ispalis na neprijatelsku liniju siguran si da je moral neprijatelja posteno sheban.

Bosna i Hercegovina jeste brdovita zemlja i sve to stoji ali nije pustinja. Evo ja ti garantujem da mogu izaci u decembru u neko tamo zapusteno selo iza Bjelasnice gdje ima 2-3 metra snjega sa obicnim autom. Svugdje ima asfalt i svugdje prolazi bager pa cak i do najzabacenijih sela. Zasto bi se mucili i vozili ovakvo vozilo na neko brdo kada ga mozes postaviti i na neku cestu? Domet mu je velik tako da se ne treba probijati kroz sume da bi ispaljivao rakete. Nije to luk i strijela. Stavis ga u Sarajevo i on dobaci do Zenice. Sada dali ces ga staviti u Sarajevo na neko blatnjavo brdo ili na cestu; to je do tebe. Jedina mana mu je preciznost. Ako bi se Orkan mogao puniti raketama koje se mogu navoditi MILAN-om (sistem kojeg je bosanska vojska dobila od SAD-a za navodjenje tenkovskig raketa) onda bi to bilo super i to bi vec bilo suvremeno oruzije. Jer to bi znacilo da jedan vojnik na terenu nanisano laser na tenka a da potom orkan koji se nalazi 40 kilometara dalje unisti sve u radijusu od 500 metara oko tog tenka. Tako rade amerikanci samo sto oni imaju avione za taj posao.

zemljak 30 orkana 92 nista nebih promijenilo . orkan ti je namjenjen za unistavanje koncentrisane neprijateljske zive sile i tehnike . kao oruzje nije bas precizno zato ima kao kompenzaciju vise projektila da pogodi metu .
ono o moralu i strahovitoj vatrenoj moci je ironicno , jer citava ideja je da pogodis i unistis a ne da rusis moral .
problem je sto se cesto dogadjalo u ratu da su prve linije bile toliko blizu da je bilo rizicno djelovati takvim sredstvima zbog mogucnosti bombardovanja sopstvenih linija . a tenkovi u pozadini su kamuflirani i cesto se micu tako da ih nije bas lako pogoditi . svabe su tu lekciju vrlo dobro naucile u ww2 , sovjetska artilerija pocne napad artiljerijom i nastave pijesadijom u medjuvremenu njemacke mehanizovane jedinice su u dubokoj pozadini netaknute i kad artiljerijski napad prestane krecu u kontra napad .


za rakete koje se navode ima vec solucija npr shtora na srbijanskim m84ab1 (ima jos ali ovo je iz komsiluka) .
http://en.wikipedia.org/wiki/Shtora
to je sistem koji zahebe laser koji navodi raketu u kombinaciji sa arenom moze da bude efektivan , tako da je taj koncept prevazidjen . porediti avione npr a 10 ili su 25 koji su namijenjeni za podrsku iz vazduha na nacin o kojem ti pricas sa vise cijevnim bacacem je krajnje smijesno . jeli stvarno mislis da je to izvodljivo da ameri i rusi nebih tako nesto proizvodili ? ameri a polako i rusi idu putem inteligentnih oruzja , orkan je dinosaurus na tom polju . jer zasto lansirati 20 projektila da pogodis metu kad je moguce to uraditi sa jednim ?
kad si vidio snimak vise cijevnih bacaca kako djestvuju po afganistanu i iraku ?
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#85 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

porediti avione npr a 10 ili su 25 koji su namijenjeni za podrsku iz vazduha na nacin o kojem ti pricas sa vise cijevnim bacacem je krajnje smijesno . jeli stvarno mislis da je to izvodljivo da ameri i rusi nebih tako nesto proizvodili ?
Malo si se zaletio i ocigledno da nisi bas upucen. Amerikanci su citav Irak zauzeli upravo sa tim sistemom o kojem ti govoris da ne postoji i da je to "krajnje smjesno". Mnogo ovdje ima ljudi koji nemaju pojma a zele nesto da pricaju i da pisu kao da znaju.

Pogledaj na discavery channelu "10 most deadliest weapons" i na 5 mjestu se spominje americki bacac raketa koji se navodi na ciljeve uz pomoc aviona; laserom. To je istina jako skupo oruzija ali i to oruzije postoji vec 10 godina.

Kada je bio rat u Iraku Nizozemska je poslala u Tursku specijalni bacac raketa koji u 9 od 10 slucajeva jeste u stanju da neutralise raketu koja se nalazi u zraku. To je super moderno oruzije i super skupo da ga cak ni Turska vojska nije imala jer tek nekoliko NATO clanica imaju takve sisteme.

Dalje kazes da je cilj da se unisti tenk a ne da se oslabi moral. To je glupost. Vrlo je vazno imati vatrenu moc u jednoj vojsci. Vojska Republike Srpske je imala ogromnu vatrenu moc oko Sarajeva pa Armija BiH nije mogla mrdnuti iz transeja a i u transejima nisu bili sigurni. Vatrena moc je u stanju da totalno blokira bilo kakvu volju neprijatelja da nesto poduzme. Mozes ti imati super moderno oruzije i tenkove ali ako ti neprijatel kontrolise jedan prolaz sa par ovih orkana onda nema sanse da tu prodjes. Ne zato sto je Orkan super precizan vec zato sto bi ti Orkan izbio iz glave bilo kakvu volju da nesto poduzmes.
keep it real
Posts: 347
Joined: 07/08/2009 10:54

#86 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by keep it real »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
porediti avione npr a 10 ili su 25 koji su namijenjeni za podrsku iz vazduha na nacin o kojem ti pricas sa vise cijevnim bacacem je krajnje smijesno . jeli stvarno mislis da je to izvodljivo da ameri i rusi nebih tako nesto proizvodili ?
Malo si se zaletio i ocigledno da nisi bas upucen. Amerikanci su citav Irak zauzeli upravo sa tim sistemom o kojem ti govoris da ne postoji i da je to "krajnje smjesno". Mnogo ovdje ima ljudi koji nemaju pojma a zele nesto da pricaju i da pisu kao da znaju.

Pogledaj na discavery channelu "10 most deadliest weapons" i na 5 mjestu se spominje americki bacac raketa koji se navodi na ciljeve uz pomoc aviona; laserom. To je istina jako skupo oruzija ali i to oruzije postoji vec 10 godina.

Kada je bio rat u Iraku Nizozemska je poslala u Tursku specijalni bacac raketa koji u 9 od 10 slucajeva jeste u stanju da neutralise raketu koja se nalazi u zraku. To je super moderno oruzije i super skupo da ga cak ni Turska vojska nije imala jer tek nekoliko NATO clanica imaju takve sisteme.

Dalje kazes da je cilj da se unisti tenk a ne da se oslabi moral. To je glupost. Vrlo je vazno imati vatrenu moc u jednoj vojsci. Vojska Republike Srpske je imala ogromnu vatrenu moc oko Sarajeva pa Armija BiH nije mogla mrdnuti iz transeja a i u transejima nisu bili sigurni. Vatrena moc je u stanju da totalno blokira bilo kakvu volju neprijatelja da nesto poduzme. Mozes ti imati super moderno oruzije i tenkove ali ako ti neprijatel kontrolise jedan prolaz sa par ovih orkana onda nema sanse da tu prodjes. Ne zato sto je Orkan super precizan vec zato sto bi ti Orkan izbio iz glave bilo kakvu volju da nesto poduzmes.

vidim da se razumijes u gradivo pa ako moze par pitanja .

na discovery kanalu peti ?
tebi discovery izvor informacija ?
amerikanci zauzeli citav irak sa vise cijevnim bacacima ?
ja citavo vrijeme kontam da su kombinacija mehanizovnih jedinica (tenkovi) , aviacije , mornarice , specijalnih jedinica i pjesadije odradile invaziju , stvarno nisam imao pojma da je invaziju odradila vise cijevna artiljerija .


zamisli da dvije strane ratuju i jedna trosi municiju na rusenje morala a druga na unistavanje neprijatelja . sta mislis ko bi pobijedio ?
bili strana koja rusi moral bila demoralisana da joj se unistavaju tenkovi ?
ako ti nije tesko de mi molim te ukratko objasni prednosti rusenja moral u poredjenju sa unistavanjem tenkova .


u tvom scenariju par orkana kontrolise jedan prolaz i tu nema kontra mjera ?
ima li solucija za takav scenario ?
npr bezpilotne letjelice idu i traze orkane , kad ih nadju uzvratis vatru problem rijesen
ili par su 25 koji nisu bas moderni posaljes da urade ovo gore samo jos brze .

koliko je visecijevnih bacaca koristila vrs u opsadi sarajeva ?
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#87 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

vidim da se razumijes u gradivo pa ako moze par pitanja .

na discovery kanalu peti ?
tebi discovery izvor informacija ?
Discavery channel je dobar izvor informacija. Nece oni tek tako pricati gluposti i davati lazne intervjue sa Americkim generalima. Zbog cega bi?
amerikanci zauzeli citav irak sa vise cijevnim bacacima ?
Da Amerikanci su koristili visecjevne bacace kako bi unistili veliki dio Irackih tenkova. To su radili na taj nacin sto bi Americki (bezpilotni) avioni locirali te tenkove i drzali ih pod laserom a visecjevni bacaci bi unistavali te tenkove. Vecinom je se radilo o vise tenkova koji bu se nalazili na odredjenoj povrsini. Ili cak o kombinaciji tenkova i bunkera, tranportera itd.
ja citavo vrijeme kontam da su kombinacija mehanizovnih jedinica (tenkovi) , aviacije , mornarice , specijalnih jedinica i pjesadije odradile invaziju , stvarno nisam imao pojma da je invaziju odradila vise cijevna artiljerija .
Invaziju su odradile ovakve visecjevne jedinice. Tu su prvo ulazili znaci ovi tiger tenkovi i avijacija. I onda bi avijacija navodila rakete koje bi se ispaljivale sa mora i sa visecijevnim sistemima.
zamisli da dvije strane ratuju i jedna trosi municiju na rusenje morala a druga na unistavanje neprijatelja . sta mislis ko bi pobijedio ?
bili strana koja rusi moral bila demoralisana da joj se unistavaju tenkovi ?
ako ti nije tesko de mi molim te ukratko objasni prednosti rusenja moral u poredjenju sa unistavanjem tenkova .
Gledas previse ograniceno na stvar. Zamisli situaciju gdje su linije manje vise uspostavljene. I sada se treba organizovati neki proboj. Jedna strana ima super moderne tenkove a druga strana ima super moderne raketne siteme. Nisam bas siguran da bi ova strana sa tenkovima mogla pobjediti. Tenk mora da ima neprijatelja na nisanu. To je opasno jer kada tenk ima neprijatelja na nisanu i neprijatelj moze imati tenka isto na nisanu. Ova strana koja ima raketne sisteme dobija samo sa linije naredbe da "pali" ili "ne". Ukoliko ljudi na liniji vide da idu tenkovi ili napad onda se preore sve ispred linije i nema nista od napada. Ovo naravno samo vrijedi ukoliko nema zracnih snaga u igri.
u tvom scenariju par orkana kontrolise jedan prolaz i tu nema kontra mjera ?
ima li solucija za takav scenario ?
npr bezpilotne letjelice idu i traze orkane , kad ih nadju uzvratis vatru problem rijesen
ili par su 25 koji nisu bas moderni posaljes da urade ovo gore samo jos brze .
Bezpilotne letjelice Srbija nece imati jos dugo a ni Bosna ni Hrvatska ni Crna Gora ni Albanija. Nema kod nas avijacije. Samo kopnena vojska. Ti mozes Orkane postaviti u sume Igmana ili Treskavice a da neprijatelj nema pojma odakle mu dolazi vatre. Hem sto bi se ti orkani nalazili na vlastitoj teritoriji hem sto bi se nakon svakog ispaljenja pomicali na drugu lokaciju. Ne kazem ja da je Orkan apsolutan garant mira u BiH ali kada bi se Orkan modernizirao i kada bi Vojska BiH imala par desetina takvih u svom arsenalu onda bi to bio do neke mjere garant za mir. Jer bi praga koja bi se trebala preci da se udje u rat bila veca.
koliko je visecijevnih bacaca koristila vrs u opsadi sarajeva ?
Nije ni jedan. Ali su se koristili topovi koji su svi zajedno imali ogromnu vatrenu moc. Da je se samo jedan Orkan ispalio na Sarajevo to bi bilo kao da nikada nije bilo zgrade na tom mjestu. Jedan tenk porusi zid i napravi rupu u zidu ali Orkan sravni citavu zgradu jednom raketom. To su ogromne rakete. Rasim Delic je zaprijetio Ratku Mladicu da ce "opaliti Orkanom po Banja Luci" ukoliko ne prestane bombardovati Srebrenicu. Da je t ouradio sasvim sigurno bi dugo zaglavio u Haskom zatvoru.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#88 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Chmoljo »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
Nije ni jedan. Ali su se koristili topovi koji su svi zajedno imali ogromnu vatrenu moc. Da je se samo jedan Orkan ispalio na Sarajevo to bi bilo kao da nikada nije bilo zgrade na tom mjestu. Jedan tenk porusi zid i napravi rupu u zidu ali Orkan sravni citavu zgradu jednom raketom. To su ogromne rakete. Rasim Delic je zaprijetio Ratku Mladicu da ce "opaliti Orkanom po Banja Luci" ukoliko ne prestane bombardovati Srebrenicu. Da je t ouradio sasvim sigurno bi dugo zaglavio u Haskom zatvoru.
koju ba zgradu? Image pa bivše zgrade u ulicama Tetovska i Španskih boraca su bile ko sito, ba treba puno više da se sravni jedna zgradurina. :roll:
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#89 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Warhead »

Rapsrava se pretvara u to sta Orkan moze a sta ne. Idemo u offtopic. Tema je namjenska industrija, a ne pojedini raketni sistem i njegove karakteristike.
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#90 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Mene zanima koja sirovina je sve potrebna da se proizvede jedna recimo reketa ili jedan metak. Za to je potrebno:

1) Barut
2) Mesing

I sta jos? Dali se u Bosni moze proizvesti barut i od cega se barut pravi? A sta je sa messingom?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#91 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Nema dileme da li nam je potrebna namjenska indusrija - DA POTREBNA JE. Mi se trebmo ugledati na vojne sisteme koji dolaze iz Swedske, jedan od njih je Archer. Za manje od 30. sec bude operativan bez potrebe da osoblje izlazi vani, 20 ispaljivanja za 2,5 min. i 30 sec. za odlazak. Impresivne 3,5 minute. Za 3,5 minute nema tog helikoptera niti aviona koji moze poletjeti, doletjeti sigurno do cilja i unistiti ga. :thumbup: Pogledajte sami.

Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#92 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Nema dileme da li nam je potrebna namjenska indusrija - DA POTREBNA JE. Mi se trebmo ugledati na vojne sisteme koji dolaze iz Swedske, jedan od njih je Archer.
Mogu misliti kako je ovo skupo. Nije to jos za nas ja mislim. Znas li kolko kosta jedan ovaj archer?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#93 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Nema dileme da li nam je potrebna namjenska indusrija - DA POTREBNA JE. Mi se trebmo ugledati na vojne sisteme koji dolaze iz Swedske, jedan od njih je Archer.
Mogu misliti kako je ovo skupo. Nije to jos za nas ja mislim. Znas li kolko kosta jedan ovaj archer?

30.000.000 US$

Moze se ovo praviti kod nas, ne bas Archer, ali nesto slicno. Srbija ima "NORA B52" daleko losije izvedbe ali je iz vlastite proizvodnje.

SoulSeeker
Posts: 933
Joined: 12/01/2010 20:24

#94 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by SoulSeeker »

Warhead wrote:Vidi se da se razumijes... Zasto bi natjeravao Orkan po "Pišanoj jelci"?
"Pišana Jelika" a ne "Pišana jelka", oboje se piše velikim slovom.
Warhead wrote:Orkan ima maksimalan domet od 50 km. Parkiraj ga u sred Zenice i mozes pokrivati teritoriju od Jajca do Sarajeva.
Možeš, ali u tom slučaju neprijateljska avijacija ti može sravniti kompletan grad sa zemljom jer djeluješ po njihovim ciljevima iz civilnog sektora. Izjava za medije bi išla u stilu "nama je jako žao zbog izrazito velikog stradanja civila, jer pored stopostotne ispravnosti naših navigacionih uređaja morali smo gađati sve objekte koji su nam bili sumnjivi jer nismo znali odakle djeluje neprijatelj", a ti objekti su naravno porodilišta, bolnice, okupljališta, civilne zgrade i javne ustanove. Ovakve stvari radiš da izazoveš paniku u neprijateljskim redovima poručujući da si jako opasan, i da niko nije siguran što u većini slučajeva izaziva masovnu bježaniju civila (a samim time i vojno sposobnih ljudi) za slučaj da su putevi otvoreni. U tehnikama vojnog ratovanja ovo se zove "psihološki efekt". Upravo iz ovog razloga (odnosno najviše iz ovog razloga) svo teško oružje se izvlači na brda, po mogućnosti na najviše kote, i odatle se djeluje po ciljevima po kojima je omogućeno djelovanje. Pored ovoga, svo teško naoružanje se izvlači iz kasarni na brda jer su prvi ciljevi avio-napada kasarne i fabrike oružja. Iz razumljivih razloga, u okolini grada ostaje sam PVO (zbog toga što je PVO odbrambeni a ne napadački mehanizam).

Navedi mi jedan jedini grad u BiH iz čijeg je centra dejstvovao "Garavi Zeko"?
Warhead wrote:Opet dobra vojna logika dolazi do izrazaja :-) . Pa neces drzati Orkan na prvoj liniji. To je stratesko oruzje koje djeluje iz (duboke) pozadine.
Ne razumijem čemu ti služi ovo podjebavanje ako ne poznaješ praksu? Rat nije ni google ni wikipedia. Ne, "Orkan" neće biti na prvim linijama i bit će duboko u pozadini, ali njegovo kretanje mogu otkriti grupe za izviđanje terena nakon čega se u igru ubacuju diverzantske jedinice.
Warhead wrote:Gadjati mitraljezom sa Orkana civile?! WTF? Kako zamisljas taj scenario? Je li upadnes sa Orkanom u selo i malo pucas po civilima? Obicne navodece rakete? Kakve su to "obicne" a kakve "neobicne" navodece rakete?
Asocirao sam na to da ovakvim mitraljezima možeš gađati samo civile i manju grupu helikoptera što i jeste istina. U vezi Orcana, evo ti mali zadatak:

- Neprijateljski tenk je instaliran na Vučijoj planini, u šumi, i ukopan je do pola. De, daj mi te koordinate pomoću kojih ćeš ga pogoditi iz Rajlovca.

Oružja poput Orcana inače i služe (samo) za ubijanje civila, odnosno raketiranje gradova. U praksi, ako govorimo o uništenju neprijateljskih tenkova, BOV-ova, instalirane minobacačke baterije, ili bilo čega drugog, "Orkani" su teže smeće jer pored njih postoji čitav drugi spektar daleko boljih i preciznijih oružja.
Warhead wrote:Obicne navodece rakete? Kakve su to "obicne" a kakve "neobicne" navodece rakete?
"Obične" su u smislu da nisu ništa posebno. Dakle, "obične navodeće rakete" su ne_poluprogramirane i ne_programirane rakete koje do cilja navodi direktno operater.
Last edited by SoulSeeker on 27/02/2010 17:46, edited 1 time in total.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#95 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by vivaldi »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Nema dileme da li nam je potrebna namjenska indusrija - DA POTREBNA JE. Mi se trebmo ugledati na vojne sisteme koji dolaze iz Swedske, jedan od njih je Archer. Za manje od 30. sec bude operativan bez potrebe da osoblje izlazi vani, 20 ispaljivanja za 2,5 min. i 30 sec. za odlazak. Impresivne 3,5 minute. Za 3,5 minute nema tog helikoptera niti aviona koji moze poletjeti, doletjeti sigurno do cilja i unistiti ga. Pogledajte sami.
E jesi i ti nasao poredjenje :-) . Mozemo se ugledati na amerikance pa praviti svemirska oruzja (al od papira). Svedska je super pametna i razvijena zemlja koja ima naucnike koji su svjetska elita pa su napravili ericsson ili volvo. I ovaj top je rezultat sofisticirane tehnologije, ugradjenih softverskih rjesenja, gps.ova, digitalnih mapa i ko zna kakvih cuda. Ali opet trebas imati na umu druge stvari. Ovaj top u svedskoj je 100 puta efikasniji i korisniji nego da ga mi sutra kupimo. Nijedno oruzje osim mozda super moderne i brojne avijacije je nedovoljno samo po sebi vec kao dio cijeline. Ovaj top u svedskoj dok je na zemlji cuva ko zna koliko modernih Gripena u zraku, moderna protivzracna odbrana, moderna mornarica i svi ostali sistemi i on je tada samo integralni dio moderne vojske/cjeline.

Ovo me malo podsjeca na onu proslogodisnju temu o kupovini par americkih nevidiljivih aviona cime bi mi rijesili sve svoje odbramene probleme :-) . 2-3 takva aviona (cak i da se mogu kupiti) kostaju ko nas cijeli godisnji budzet, a nikome nije palo na pamet da bi u slucaju bilo kakve frke neki jalijas iz lukavice mozda kamenom razbio sofersajbu na Butmiru prije nego sto bi i poletio..
SoulSeeker
Posts: 933
Joined: 12/01/2010 20:24

#96 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by SoulSeeker »

samo malo wrote:Ne kontam bas ove patriJote, kaze "pacifisti su bosnomrsci, Dodik hoce nenaoruzanu BiH" ovo ono, cekaj ba, jel vi hocete da se oruzje proizvodi da BiH neki kurac i izveze i zaradi pare, ili da se zvecka oruzjem pred Dodikom :-)
Mislim da ovdje niko ne govori o oružju za masovno uništenje Srba i Hrvata, nego uopšteno o oružju kojim bi se mogla braniti BiH. Dodik je naravno veliki pacifista ali iz jednog sasvim drugog razloga - demilitarizovana BiH je lakši srbijanski plijen za slučaj da tamo ponovno vaskrsne kakav Milošević.
samo malo wrote:Ova tema izgleda ko ono klasicno paranoidno stanje "daj da se naoruzavamo". A kladim se da pola tih patriJota ne zivi u BiH. Dobro, isto tako je sigurno da bi oni odmah uzeli oruzje i dosli braniti Bosnu, samo da zavrse partiju Call of duty :D
Živim u BiH, i iz iskustva znam čime se možemo braniti a da uz to radi kompletnih troškova odbrane ne pokrepa civilni sektor koji će svojim radom u ratu izdržavati vojnu industriju i njene potrebe.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#97 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

vivaldi wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Nema dileme da li nam je potrebna namjenska indusrija - DA POTREBNA JE. Mi se trebmo ugledati na vojne sisteme koji dolaze iz Swedske, jedan od njih je Archer. Za manje od 30. sec bude operativan bez potrebe da osoblje izlazi vani, 20 ispaljivanja za 2,5 min. i 30 sec. za odlazak. Impresivne 3,5 minute. Za 3,5 minute nema tog helikoptera niti aviona koji moze poletjeti, doletjeti sigurno do cilja i unistiti ga. Pogledajte sami.
E jesi i ti nasao poredjenje :-) . Mozemo se ugledati na amerikance pa praviti svemirska oruzja (al od papira). Svedska je super pametna i razvijena zemlja koja ima naucnike koji su svjetska elita pa su napravili ericsson ili volvo. I ovaj top je rezultat sofisticirane tehnologije, ugradjenih softverskih rjesenja, gps.ova, digitalnih mapa i ko zna kakvih cuda. Ali opet trebas imati na umu druge stvari. Ovaj top u svedskoj je 100 puta efikasniji i korisniji nego da ga mi sutra kupimo. Nijedno oruzje osim mozda super moderne i brojne avijacije je nedovoljno samo po sebi vec kao dio cijeline. Ovaj top u svedskoj dok je na zemlji cuva ko zna koliko modernih Gripena u zraku, moderna protivzracna odbrana, moderna mornarica i svi ostali sistemi i on je tada samo integralni dio moderne vojske/cjeline.

Ovo me malo podsjeca na onu proslogodisnju temu o kupovini par americkih nevidiljivih aviona cime bi mi rijesili sve svoje odbramene probleme :-) . 2-3 takva aviona (cak i da se mogu kupiti) kostaju ko nas cijeli godisnji budzet, a nikome nije palo na pamet da bi u slucaju bilo kakve frke neki jalijas iz lukavice mozda kamenom razbio sofersajbu na Butmiru prije nego sto bi i poletio..
Svaka vojska u okruzenju ima slicne sisteme, Srbija ima Nora B52, Hrvatska uzima "Patria" oklopna borbena vozila iz Finske, također ima slicne artiljerijske sisteme u svome sastavu tako da ne vidim nista sporno niti utopijski ako se ugledamo na slicne doktrine i sisteme. :shock:
User avatar
milenko
Posts: 417
Joined: 18/12/2009 10:17

#98 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by milenko »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
Bezpilotne letjelice Srbija nece imati jos dugo a ni Bosna ni Hrvatska ni Crna Gora ni Albanija. Nema kod nas avijacije. Samo kopnena vojska. Ti mozes Orkane postaviti u sume Igmana ili Treskavice a da neprijatelj nema pojma odakle mu dolazi vatre. Hem sto bi se ti orkani nalazili na vlastitoj teritoriji hem sto bi se nakon svakog ispaljenja pomicali na drugu lokaciju. Ne kazem ja da je Orkan apsolutan garant mira u BiH ali kada bi se Orkan modernizirao i kada bi Vojska BiH imala par desetina takvih u svom arsenalu onda bi to bio do neke mjere garant za mir. Jer bi praga koja bi se trebala preci da se udje u rat bila veca.
nije bas predator, al' svrsi posluziti moze :lol: :lol: :lol:

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/ ... je.lt.html
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#99 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Molim vas drzite se teme!

Koliko sam ja shvatio u Bosnu je dosao signal od NATO-a da BiH treba dostici budzet od 300 miliona miliona eura godisnje za vojsku. Znaci NATO od nas trazi da godisnje toliko placamo za odrzavanje vojske i za moderniziranje vojske. Srbija trosi duplo vise na vojsku a i Hrvatska isto trosi nekoliko stotina miliona vise.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#100 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by vivaldi »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Svaka vojska u okruzenju ima slicne sisteme, Srbija ima Nora B52, Hrvatska uzima oklopnjake od Svedske, također ima slicne artiljerijske sisteme u svome sastavu tako da ne vidim nista sporno niti utopijski ako se ugledamo na slicne doktrine i sisteme.
Slazem se, ali trebas prije svega uzeti u obzir vlastite potencijale i predispozicije. Nasi potencijali su fakticki samo i jedino municija. Tu prvo treba ulagati u proizvodnju i kakvu takvu modernizaciju pa traziti kupce po africi i aziji koji nemaju para za moderne sisteme. E tek tada nakon 10 tak godina kada se okrene neka lova poceti ozbiljnije ulagati u naucnike i mozda neke naprednije proizvode. Poredjenje sa hravtskom i srbijom iz nase perspektive nema smisla.
hrvatska ima puno veci budzet, a sto se tice oklopnjaka taj posao potresa velika afera pa mislim da nece nista ni biti od njega. Sto se tice srbije ona isto forsira svoje potencijale: municiju, pjesadijsko oruzje, nesto artilejrije i utva-ine trenazne avioncice, ali zato od toga pravi strasan business jer su oni samo prosle godine izvezli oruzja dvaput vise nego mi za 15 godina. Sto je veci izvoz, logicno je veca i zarada, a tek tada dolazis u situaciju kako i u sta investirati profit. Srbija iako dobro zaradjuje jos uvijek ne kupuje nikakve skupe igracke po svijetu vec unapredjuje i usavrsava postojeci asortiman, ali samo ono sto se moze prodati.
Post Reply