BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#7001 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

славянин wrote:
BMX1977 wrote:Dobro znaci ide se na to da se FUP i mozda SIPA naoruza BH puskama. Mozda u buducnosti to bude i slucaj sa OSBIH.
No zasto nebi recimo Tuzlanski kanton, Sarjaveski kanton i ZE-DO kanton, USK nabavio oklopna vozila za specijalce?
Ovo sto se desava u Srbije nije nimalo neozbilno. Moze se barem u specijalne jedinice i za policiju upumpati 200 dobro opremljenih oklopnih vozila.
Dobro mozda malo pretjerujes... 200 oklopnih vozila u policiju :D
Pa kad imamo policija na pasja preskakala. Svakoj pu po jedno oklopno i prebacit cemo 200.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#7002 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

BMX1977 wrote:Image

Da li se i ovi policijski prsluci proizvode u BiH. Mislim ovi anti balisticki?
mislim da ih radi kotex tešanj
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7003 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

Streptokok wrote:
BMX1977 wrote:Image

Da li se i ovi policijski prsluci proizvode u BiH. Mislim ovi anti balisticki?
mislim da ih radi kotex tešanj

http://www.koteks.ba

U pravu si. Dakle sa ovom fabrikom pusaka u Gorazdu mozemo opremiti koplet pjesadiju i obuci. Od glave do pete. Cak i kajise i ostale dzidze za specijalne jedinice radi kotex.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7004 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

BMX1977 wrote:
Streptokok wrote:
BMX1977 wrote:Image

Da li se i ovi policijski prsluci proizvode u BiH. Mislim ovi anti balisticki?
mislim da ih radi kotex tešanj

http://www.koteks.ba

U pravu si. Dakle sa ovom fabrikom pusaka u Gorazdu mozemo opremiti koplet pjesadiju i obuci. Od glave do pete. Cak i kajise i ostale dzidze za specijalne jedinice radi kotex.
Samo sto ovo nije balisticki nego obicni RAP, mozda balisticki za pistolj na vodu :D
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7005 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

славянин wrote: Samo sto ovo nije balisticki nego obicni RAP, mozda balisticki za pistolj na vodu :D
Evo imamo ovaj u Kotexu:

http://www.koteks.ba/sections/82

I cak ovaj komplet:

http://www.koteks.ba/sections/81

Kacige za specijalce:

http://www.koteks.ba/contents/521

http://www.koteks.ba/sections/83

Koliko vidim jakne i uniforme takodjer ova firma proizvodi.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7006 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

BMX1977 wrote:
славянин wrote: Samo sto ovo nije balisticki nego obicni RAP, mozda balisticki za pistolj na vodu :D
Evo imamo ovaj u Kotexu:

http://www.koteks.ba/sections/82

I cak ovaj komplet:

http://www.koteks.ba/sections/81

Kacige za specijalce:

http://www.koteks.ba/contents/521

http://www.koteks.ba/sections/83

Koliko vidim jakne i uniforme takodjer ova firma proizvodi.
A mislio sam na onaj sa slike za onaj SMG reklama.

Dobar ovaj B25.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7007 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

славянин wrote:
BMX1977 wrote:
славянин wrote: Samo sto ovo nije balisticki nego obicni RAP, mozda balisticki za pistolj na vodu :D
Evo imamo ovaj u Kotexu:

http://www.koteks.ba/sections/82

I cak ovaj komplet:

http://www.koteks.ba/sections/81

Kacige za specijalce:

http://www.koteks.ba/contents/521

http://www.koteks.ba/sections/83

Koliko vidim jakne i uniforme takodjer ova firma proizvodi.
A mislio sam na onaj sa slike za onaj SMG reklama.

Dobar ovaj B25.
Ovo treba producirati i stancati za nedaj Boze. Mnogo znaci kada imas dobro opremljenu pjesadiju. Pogotovo u okolnostima kada se Srbija naoruzava poprilicno aktivno. Dobra pjesadija obucena od glave do pete i adekvatno naoruzana je prvi korak ka sigurnoj BiH.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7008 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

BMX1977 wrote:
Dobar ovaj B25.
Ovo treba producirati i stancati za nedaj Boze. Mnogo znaci kada imas dobro opremljenu pjesadiju. Pogotovo u okolnostima kada se Srbija naoruzava poprilicno aktivno. Dobra pjesadija obucena od glave do pete i adekvatno naoruzana je prvi korak ka sigurnoj BiH.[/quote]
Uniformi,cizama,sljemova... panciri moze a i ne mora.Spominje se Gorazde - pitao sam vec za puske i to - Ove sto se proizvode su pistolji u sustini 9x19 parabellum pistoljska municija. Ima li proizvodnja pusaka vojnih kalibara (7.62x39,7.62x54R,5.56x41,7,62x51)
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7009 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

славянин wrote: Uniformi,cizama,sljemova... panciri moze a i ne mora.Spominje se Gorazde - pitao sam vec za puske i to - Ove sto se proizvode su pistolji u sustini 9x19 parabellum pistoljska municija. Ima li proizvodnja pusaka vojnih kalibara (7.62x39,7.62x54R,5.56x41,7,62x51)
Ima ali jos puske nisu usle u masovnu produkciju. Izgleda da dio po dio pustaju proizvodne linije. Za automatsku Bosansku pusku za sada samo produciraju okvir za metke i te okvire vec vidjamo na youtube kako se prodaju u USA. Trebat ce jos mozda pola godine do godinu da sve proizvode ono sto su najavili.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7010 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

BMX1977 wrote:
славянин wrote: Uniformi,cizama,sljemova... panciri moze a i ne mora.Spominje se Gorazde - pitao sam vec za puske i to - Ove sto se proizvode su pistolji u sustini 9x19 parabellum pistoljska municija. Ima li proizvodnja pusaka vojnih kalibara (7.62x39,7.62x54R,5.56x41,7,62x51)
Ima ali jos puske nisu usle u masovnu produkciju. Izgleda da dio po dio pustaju proizvodne linije. Za automatsku Bosansku pusku za sada samo produciraju okvir za metke i te okvire vec vidjamo na youtube kako se prodaju u USA. Trebat ce jos mozda pola godine do godinu da sve proizvode ono sto su najavili.
Isto tako komponente tih pusaka u kojoj mjeri se kod nas proizvode... mislim od cijevi,tijela puske,mehanizma pucanja,zatvaraca itd. ?
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7011 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

славянин wrote:
BMX1977 wrote:
славянин wrote: Uniformi,cizama,sljemova... panciri moze a i ne mora.Spominje se Gorazde - pitao sam vec za puske i to - Ove sto se proizvode su pistolji u sustini 9x19 parabellum pistoljska municija. Ima li proizvodnja pusaka vojnih kalibara (7.62x39,7.62x54R,5.56x41,7,62x51)
Ima ali jos puske nisu usle u masovnu produkciju. Izgleda da dio po dio pustaju proizvodne linije. Za automatsku Bosansku pusku za sada samo produciraju okvir za metke i te okvire vec vidjamo na youtube kako se prodaju u USA. Trebat ce jos mozda pola godine do godinu da sve proizvode ono sto su najavili.
Isto tako komponente tih pusaka u kojoj mjeri se kod nas proizvode... mislim od cijevi,tijela puske,mehanizma pucanja,zatvaraca itd. ?
Pa sve. To i jeste specijalizacija znanja iz Bekta precize metalni i polimerni proizvodi. Isto su radili za porsche i audi. Sada Redzo Bekto samo to znanje primjenjuje na fabrike naoruzanja sa parama koje je izvukao od prodaje Preize EMKI. Dakle radi se o ogromnom kapitalu; najvjerovatnije jednom od najsofisticiranijih fabrika BiH samo sto je to sve pod vecim oblakom tajne sto je i logicno.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7012 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

BMX1977 wrote:
Pa sve. To i jeste specijalizacija znanja iz Bekta precize metalni i polimerni proizvodi. Isto su radili za porsche i audi. Sada Redzo Bekto samo to znanje primjenjuje na fabrike naoruzanja sa parama koje je izvukao od prodaje Preize EMKI. Dakle radi se o ogromnom kapitalu; najvjerovatnije jednom od najsofisticiranijih fabrika BiH samo sto je to sve pod vecim oblakom tajne sto je i logicno.
Kakav veo tajne pa imas fabrike Heckler Kocha,FN Herstal itd koje prozivode 100x svega toga vise pa nisu tajne....

Dobro je da mogu sve to proizvesti eto prvu puskicu, mada opet mislim da je bolje dobra kopija provjerene stvari nego svoje nesto izmisljati kao hrvati.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7013 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

славянин wrote:
BMX1977 wrote:
Pa sve. To i jeste specijalizacija znanja iz Bekta precize metalni i polimerni proizvodi. Isto su radili za porsche i audi. Sada Redzo Bekto samo to znanje primjenjuje na fabrike naoruzanja sa parama koje je izvukao od prodaje Preize EMKI. Dakle radi se o ogromnom kapitalu; najvjerovatnije jednom od najsofisticiranijih fabrika BiH samo sto je to sve pod vecim oblakom tajne sto je i logicno.
Kakav veo tajne pa imas fabrike Heckler Kocha,FN Herstal itd koje prozivode 100x svega toga vise pa nisu tajne....

Dobro je da mogu sve to proizvesti eto prvu puskicu, mada opet mislim da je bolje dobra kopija provjerene stvari nego svoje nesto izmisljati kao hrvati.
Pa jedan od covijeka koji je blizu Redze je u emisiji kod Senada Hadzifejzovica rekao prije godinu dana da je ta nova fabrika jedna od namodernijih fabrika u BiH. Znaci fabrika proizvodnje naoruzanja. Ali da se drzi u tajnosti mnogo toga oko dokle je doslo sa kapacitetima proizvodnje itd.

Ova fabrika je ocito strategijski potez drzave i zbog toga je tajna. Nije to samo fabrika za export nego i fabrika za "nedaj Boze" u momentu kada se Hrvatska i Srbija naoruzavaju. Znaci da drzati u tajnosti stvari ima smisla. Jer time neprijatelj zna da imas oruzije ali nezna sta sve imas. Moze biti toga jos sto se proizvodi a za sto se nezna.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#7014 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

BMX1977 wrote:
славянин wrote: Uniformi,cizama,sljemova... panciri moze a i ne mora.Spominje se Gorazde - pitao sam vec za puske i to - Ove sto se proizvode su pistolji u sustini 9x19 parabellum pistoljska municija. Ima li proizvodnja pusaka vojnih kalibara (7.62x39,7.62x54R,5.56x41,7,62x51)
Ima ali jos puske nisu usle u masovnu produkciju. Izgleda da dio po dio pustaju proizvodne linije. Za automatsku Bosansku pusku za sada samo produciraju okvir za metke i te okvire vec vidjamo na youtube kako se prodaju u USA. Trebat ce jos mozda pola godine do godinu da sve proizvode ono sto su najavili.
Trz hadzici proizvodi pancirne sljemove. Mislim i pancirne prsluke.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7015 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

Streptokok wrote:
BMX1977 wrote:
славянин wrote: Uniformi,cizama,sljemova... panciri moze a i ne mora.Spominje se Gorazde - pitao sam vec za puske i to - Ove sto se proizvode su pistolji u sustini 9x19 parabellum pistoljska municija. Ima li proizvodnja pusaka vojnih kalibara (7.62x39,7.62x54R,5.56x41,7,62x51)
Ima ali jos puske nisu usle u masovnu produkciju. Izgleda da dio po dio pustaju proizvodne linije. Za automatsku Bosansku pusku za sada samo produciraju okvir za metke i te okvire vec vidjamo na youtube kako se prodaju u USA. Trebat ce jos mozda pola godine do godinu da sve proizvode ono sto su najavili.
Trz hadzici proizvodi pancirne sljemove. Mislim i pancirne prsluke.
Znam ali to je za vojsku. Ima jos jedna fabrika za sljemove koja je proizvela 10.000 sljemova za OSBIH. Mislim negdje oko Tuzle da se nalazi samo neznam kako se zove. Ovaj kotex je bas na malo vecem nivou za specijalne jedinice i za izvoz. Malo vise od samo sljema obicnog .
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#7016 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

mislim da najavljeni oklopnjak odgovara i za MUP i OS. tako da nema potrebe za erdoganovu sadaku.

sto se tice broja oklopnjaka 200 ili 300 to nije definisano. mislim da tu nema ogranicenja. poznato mi je samo ogranicenje da MUP ne smije imari veci kalibar od 12.7.

po nekoj logici predizborne kampanje oklopnjak bi trebao da se pojavi u javnosti do kraja mjeseca. barem tako ja vjerujem.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#7017 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirsek »

155_mm wrote:mislim da najavljeni oklopnjak odgovara i za MUP i OS. tako da nema potrebe za erdoganovu sadaku.

sto se tice broja oklopnjaka 200 ili 300 to nije definisano. mislim da tu nema ogranicenja. poznato mi je samo ogranicenje da MUP ne smije imari veci kalibar od 12.7.

po nekoj logici predizborne kampanje oklopnjak bi trebao da se pojavi u javnosti do kraja mjeseca. barem tako ja vjerujem.
Jaka namjenska sa extra jakom zandarmerijom. Lijepo zvuci.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7018 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

Pa kako ce taj oklopnjak od prilike izgledati?
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#7019 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

BMX1977 wrote:Pa kako ce taj oklopnjak od prilike izgledati?
Pa imat ce oklop, samo to znamo za sada.
Ptice znaju, bojim se da to ne bude neka patka na kraju.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7020 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

Streptokok wrote:
BMX1977 wrote:Pa kako ce taj oklopnjak od prilike izgledati?
Pa imat ce oklop, samo to znamo za sada.
Ptice znaju, bojim se da to ne bude neka patka na kraju.
A zar nije lakse od Erdogana traziti 200 oklopnjaka za policiju. Imaju ih na bacanje dijele ih dzaba.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#7021 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

BMX1977 wrote:[q

A zar nije lakse od Erdogana traziti 200 oklopnjaka za policiju. Imaju ih na bacanje dijele ih dzaba.
Nema dzabe ni kod babe, a zamisli posto je kod neke dobre koke.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#7022 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

BMX1977 wrote:
Streptokok wrote:
BMX1977 wrote:Pa kako ce taj oklopnjak od prilike izgledati?
Pa imat ce oklop, samo to znamo za sada.
Ptice znaju, bojim se da to ne bude neka patka na kraju.
A zar nije lakse od Erdogana traziti 200 oklopnjaka za policiju. Imaju ih na bacanje dijele ih dzaba.
Dace odmah, doduse oni autobusi su top sto su dali a evo i ova cesta za Beograd ubi ne mozes pritisnut gas koliko brzo mozes voziti...


Cuj dadne 200 oklopnjaka :lol:
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7023 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

Streptokok wrote:
BMX1977 wrote:[q

A zar nije lakse od Erdogana traziti 200 oklopnjaka za policiju. Imaju ih na bacanje dijele ih dzaba.
Nema dzabe ni kod babe, a zamisli posto je kod neke dobre koke.
Kako nema dzabe. Naoruzali su od glave do peta Albansku vojsku. A i na Kosovu su dali mnogo oklopnjaka onoj njihovoj policiji te nesto i Makedoniji.
Oni tim svojim strategijskim partnerima dijele dzaba. Ako se zapitas zasto to rade; uzmi procitaj njihovu vanjsko politicku doktrinu "Strategijska dubina" u kojoj objasnjavaju da nema sigurne Thracije i Anadolije bez jake pozicije Bosnjaka i Albanaca na balkanu. Dakle bolje je "braniti" Turske interese i sigurnost sa zapada na balkanu nego pred Istambulom. Iz istog razloga naoruzavaju recimo Gruziju i Kazachstan i pobunjenike u Siriji.

To bi se dakle moglo vrlo lagano rijesiti. Pogotovo kad bi se brki reklo kako se Srbija naoruzava i da BiH prijeti veliki rizik da opet rat doceka nespremno. Naravno Bakir je nesposoban za takvo nesto; nije dovoljno agresivan.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#7024 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

E pa ta dubina ocito ne seze do nas. Znam da su pomogli binasu oko one granate 40mm i to je sve od njih koliko ja znam.
BMX1977
Posts: 265
Joined: 08/09/2018 17:58

#7025 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by BMX1977 »

Streptokok wrote:E pa ta dubina ocito ne seze do nas. Znam da su pomogli binasu oko one granate 40mm i to je sve od njih koliko ja znam.
A ti mislis da je slucajnost sto nasa samohotka lici 1/1 na Tursku novu samohotku? I da je ona delegacija iz BNT-a koja radi na samohotci slucajno slikana u Turskoj kraj Turske samohotke? :D

Sinko, BH Samohotka je direkt radjena i radi se u saradnji sa Turskom.
Post Reply