BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
386
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
740
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1250

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#6951 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by славянин »

155_mm wrote:
славянин wrote:Da je kako da se uspostavi linija za proizvodju pjesadijskog oruzija (mislim na komplet produkciju od cojevi,tijela itd i to da se like metal,obraduje i presuje sve do kraja.) ne znam koliko je to moguce ??
mislim da je taj dio vec odradjen i da se to moze vec sad. vjerujem da ce ACU uskoro dodati na svojoj stranici i nesto u kalibru 5.56x45 a mozda cak i nesto u kalibru 7.62x51.

kad im pogledas proizvode imaju sve dijelove za AR i AK pojedinacno u ponudi osim cijevi. onda ne vidim razlog sto ne bi imali i gotove modele pusaka AR i AK.

po meni je bitno da se ne napravi greska kao u srbiji sa pokusajem izrade nove puske. znaci mora se u BiH odluciti "istok" ili "zapad". znaci AK ili AR tj. 7.62x39 ili 5.56x45. a ne mejsati jer to komplicira i logistiku i usporava proizvodnju municije.

po meni da ce se ici na AR u kalibru 5.56x45 zbog kompatbilnosti sa OS BiH i sa NATO-om. to znaci da bi svi mupovi trebali preci na te puske i kalibre.

kalibar 9 mm je naravno poseban slucaj i on je samo za automate koji sve vise dobijaju na znacaju. cak i amerikanci izgleda planiraju da uvedu automate u svoje OS.


p.s.
kolega imas najljepsu zastavu u citavom regionu.
:thumbup:
Sto se tice municije mislim da treba itekako zadrzati linije za kalibre istocnog bloka jer oni se najbolje prodaju :D ,ali sto se tice oruzija tu je obavezno na NATO standarde da se predje a ionako proizvodnje oruzija tipa AK i PK ima koliko oces u raznim drzavama.Recimo napraviti kakav dogovor sa HK da se prave njihove verzije M16 ke tj. HK416 i HK417 bi bilo odlicno a odma po defaultu mozes proizvoditi i lake/srednje mitraljeze M249 i M240 jer koriste iste kalibre.Mislim nema potrebe da se izmislja nego lijepo kopija koja je kvalitetna a pritom i znacajno jeftinija..

Ovo sto prave puskice koje lice na AR 15 sa kalibrom 9mm to mozda moze za Policiju i slicne sluzbe ali za vojsku generalno ... ne kupuje se to puno.

Hvala :thumbup:
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6952 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »



ne znam zbog cega, ali su samo prikazivali liniju 12.7 mm u ovom prilogu. i to municija 12.7x108.

kazu da ce sa iducom godinom zavrsiti 4-tvoro godisnji plan ulaganja u IGMAN od 35 mil KM. nisu to male pare. ne kontam u sta su ih ulozili do sada kad su jos na oko 100 mil. metaka godisnje.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6953 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

pitam se hoce li u ovom predizbornom cirkusu i PRETIS doci na red da ga se posjeti. od njih nismo culi nista novo u zadnjih 5 godina. kako su onda prikazali onaj proces proizvodnje granata 155 mm od njih vise nista.
:?

a stranica im je strasna.
:-)
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#6954 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote:

ne znam zbog cega, ali su samo prikazivali liniju 12.7 mm u ovom prilogu. i to municija 12.7x108.

kazu da ce sa iducom godinom zavrsiti 4-tvoro godisnji plan ulaganja u IGMAN od 35 mil KM. nisu to male pare. ne kontam u sta su ih ulozili do sada kad su jos na oko 100 mil. metaka godisnje.
Nova linija za pistoljsku municiju, zamjena starih masina, novo skladiste, plus barutana, gdje je Igman vjerovatno najvise love dao. Bas od Pretisa nista zadnjih godina. Ko da proizvode atomsku bombu.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#6955 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Prema izvještajima za 2017. godine (SASE) za firme koje koriste i barut, kao jednu od komponenti za izradu municije, materijalni troškovi iznose:

Igman dd Konjic - 60.000.000,00 KM;
Pretis dd - 24.020,000,00 KM;
Ginex dd - 10.875.000,00 KM;
PTG dd - 15.020.000,00 KM;
_____________________________
Ukupno materijalnih troškova 109.915.000,00 KM

Ako uzmemo da barut čini 10 % materijalnih troškova navedenih preduzeća (a mislim da je i više) onda dodjemo do cifre od 10.000.000,00 KM koje naše firme plate u inostranstvo za nabavku baruta, što izgradnju barutane i sa tog aspekta čini totalno opravdanim.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6956 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Dzindic u Binasu danas... predizborna posjeta
S druge strane, u preduzeće ''Binas'', naglasio je ministar Džindić, Federalna vlada je uložila značajna sredstva u proteklom periodu i ostvaren je u ovoj godini promet od oko 13 miliona maraka.

- Danas je u ''Binasu'' 350 zaposlenih i prema njima se redovno izmiruju plaće i obaveze. S milion maraka pomogli smo i uplatu poreza i doprinosa za radnike, koji su stekli uvjete za odlazak u penziju. Obećavamo da ćemo u narednih mjesec dana izmiriti i ostale obaveze. Pripremamo odluku za to i ona će uskoro biti na sjednici Vlade. Uz to sprema se još jedan grant za namjensku industriju, objava javnog oglasa, gdje će biti obuhvaćen i ''Binas''. Shodno tome, mi u 2019. i 2020. godini očekujemo promet u ''Binasu'' do 20 miliona maraka - poručio je ministar Džindić.

Binas je prosle godine imao cca 10 miliona prometa. Ovih 13 miliona vjerovatno misli da ocekuje za citavu ovu godinu. Polugodisnji izvjestaj jos nije dostupan za Binas, niti Pretis, ali posto su oni toliko usko vezani i rast Pretisa prosle godine je rezultirao skoro identicnim rastom u Binasu, ako ovu formuli primjenimo u rikverc moguce je mozda ocekivati Pretis na cca 54 miliona maraka. Naravno, racunicu uzeti sa velikom dozom skepticizma jer je bazirana na jednoj nespretnoj recenici iz smeca od novina i formuli na bazi samo jednog uzorka :)
Pozitivno je da rjesavaju ove dugove prema bivsim radnicima koji jako opterecuju poslovanje.
dragonz
Posts: 1772
Joined: 20/09/2008 13:12

#6957 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by dragonz »

eltroxin wrote:Jeli proizvodi Zrak jos ove dvoglede? Ako da, zasto nemaju svoju stranicu? I moze li se kupiti nov?

Prodaju dvoglede koji košta mislim 670 KM, ali čekaš 20-dana dok ga završe.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6958 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

https://www.bug.ba/ministar-energetike- ... gojnu.html

po slikama koje se vide na linku nije bila samo posjeta ministra u predizborne svrhe nego je toj posjeti prisustvovale i delegacije spoanije i hrvatske.
hajde za spaniju razumijem hoce ljudi da kupuju od jednog od glavnih igraca u svijetu kad su u pitanju artiljerijski upaljaci ali sta ce tu i hrvati.
:?


inace za one koji ne znaju sta je BINAS u globalnom poredjenju:
Combination Fuzes Market Analysis, Growth by Top Companies, Trends by Types and Application, Forecast Analysis to 2022
29 August 2018 - by sambit.k

Combination Fuzes Market 2018 Research report contains a qualified and in-depth examination of Combination Fuzes Market. At first, the report provides current Combination Fuzes business situation along with a valid assessment of the Combination Fuzes business. Combination Fuzes report is partitioned based on driving Combination Fuzes players, application and regions. The progressing Combination Fuzes economic situations are additionally discovered in the report.

Get Sample and Full TOC of the Report@ https://www.360marketupdates.com/enquir ... e/11031566

Global Combination Fuzes market competition by top manufacturers/players, with Combination Fuzes sales volume, Price (USD/Unit), revenue (Million USD), Players/Suppliers Profiles and Sales Data, Company Basic Information, Manufacturing Base and Competitors and market share for each manufacturer/player; the top players including:

L3 Technologies, Orbital ATK, Kaman, Expal (Maxam Group), JUNGHANS Microtec GmbH, Action Manufacturing, Anhui Great Wall Military Industry, Reutech Fuchs Electronics, DIXI Microtechniques, Binas d.d. Bugojno
https://www.military-technologies.net/2 ... s-to-2022/
This report focuses on top manufacturers in global market, with production, price, revenue and market share for each manufacturer, covering

L3 Technologies
Orbital ATK
Kaman
Expal (Maxam Group)
JUNGHANS Microtec GmbH
Action Manufacturing
Anhui Great Wall Military Industry
Reutech Fuchs Electronics
DIXI Microtechniques
Binas d.d. Bugojno
Sandeep Metalcraft
Reshef Technologies
https://threepmnews.com/2018/08/01/glob ... man-expal/


znaci bez obzira na sve probleme sa BINAS-om u studijama koja se bave proizvodjacima artiljerijskih upaljaca BINAS je uvijek u grupi "top global players".

na onim slikama posjete ministra BINAS-u vidi se na jednom regalu zastavice koje se postavljaju kad dodje delegacija iz neke zemlje.
pepoznao sam austriju, irak, italiju, maleziju, saudijsku arabiju, srbiju, tursku i izrael.

nazalost nisam uspio linkovati slike ovdje a ima mnogo interesantnih stvari.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#6959 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Krokodajl »

Zastave s lijeva na desno - Austrija, Egipat, Zambija, Italija, Maroko, Malezija, Saudija, Slovenija, Srbija, Turska, Izrael.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#6960 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote:https://www.bug.ba/ministar-energetike- ... gojnu.html

po slikama koje se vide na linku nije bila samo posjeta ministra u predizborne svrhe nego je toj posjeti prisustvovale i delegacije spoanije i hrvatske.
hajde za spaniju razumijem hoce ljudi da kupuju od jednog od glavnih igraca u svijetu kad su u pitanju artiljerijski upaljaci ali sta ce tu i hrvati.
:?


inace za one koji ne znaju sta je BINAS u globalnom poredjenju:
Combination Fuzes Market Analysis, Growth by Top Companies, Trends by Types and Application, Forecast Analysis to 2022
29 August 2018 - by sambit.k

Combination Fuzes Market 2018 Research report contains a qualified and in-depth examination of Combination Fuzes Market. At first, the report provides current Combination Fuzes business situation along with a valid assessment of the Combination Fuzes business. Combination Fuzes report is partitioned based on driving Combination Fuzes players, application and regions. The progressing Combination Fuzes economic situations are additionally discovered in the report.

Get Sample and Full TOC of the Report@ https://www.360marketupdates.com/enquir ... e/11031566

Global Combination Fuzes market competition by top manufacturers/players, with Combination Fuzes sales volume, Price (USD/Unit), revenue (Million USD), Players/Suppliers Profiles and Sales Data, Company Basic Information, Manufacturing Base and Competitors and market share for each manufacturer/player; the top players including:

L3 Technologies, Orbital ATK, Kaman, Expal (Maxam Group), JUNGHANS Microtec GmbH, Action Manufacturing, Anhui Great Wall Military Industry, Reutech Fuchs Electronics, DIXI Microtechniques, Binas d.d. Bugojno
https://www.military-technologies.net/2 ... s-to-2022/
This report focuses on top manufacturers in global market, with production, price, revenue and market share for each manufacturer, covering

L3 Technologies
Orbital ATK
Kaman
Expal (Maxam Group)
JUNGHANS Microtec GmbH
Action Manufacturing
Anhui Great Wall Military Industry
Reutech Fuchs Electronics
DIXI Microtechniques
Binas d.d. Bugojno
Sandeep Metalcraft
Reshef Technologies
https://threepmnews.com/2018/08/01/glob ... man-expal/


znaci bez obzira na sve probleme sa BINAS-om u studijama koja se bave proizvodjacima artiljerijskih upaljaca BINAS je uvijek u grupi "top global players".

na onim slikama posjete ministra BINAS-u vidi se na jednom regalu zastavice koje se postavljaju kad dodje delegacija iz neke zemlje.
pepoznao sam austriju, irak, italiju, maleziju, saudijsku arabiju, srbiju, tursku i izrael.

nazalost nisam uspio linkovati slike ovdje a ima mnogo interesantnih stvari.
I hrvati sada prave minobacacke granate:

https://m.vecernji.ba/svijet/nasi-repor ... te-1266159
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6961 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

anelsol wrote:
I hrvati sada prave minobacacke granate:

https://m.vecernji.ba/svijet/nasi-repor ... te-1266159
...proizvode minobacačke granate od 60 do 125 mm te granate od 155 mm.
procitao sad do ovog dijela i sve mi je postalo jasno o kakvom se tekstu radi. a i sama slika "novoproizvedenih" granata dovoljno govori.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#6962 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by svjezi_ustipak »

Streptokok wrote:Milion, i opet kad skontas to je po vojniku pet metaka dnevno.
Ne puca svih 200 000 vojnika u istom momentu. Daj Bože da je od tog broja i 20 000 na liniji :) A i od tog broja potrebu da puca imaće svega 50 %. A inače se slažem da se kapaciteti proizvodnje trebaju povećati.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#6963 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

svjezi_ustipak wrote:
Streptokok wrote:Milion, i opet kad skontas to je po vojniku pet metaka dnevno.
Ne puca svih 200 000 vojnika u istom momentu. Daj Bože da je od tog broja i 20 000 na liniji :) A i od tog broja potrebu da puca imaće svega 50 %. A inače se slažem da se kapaciteti proizvodnje trebaju povećati.
Znam. Ali i u tom slucaju to je 50 metaka dnevno po vojniku. Ni dva okvira.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#6964 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Jos jedna firma koja se bavi prodajom proizvoda nase NI

https://defense.ba/index.php
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#6965 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by svjezi_ustipak »

Streptokok wrote:
svjezi_ustipak wrote:
Streptokok wrote:Milion, i opet kad skontas to je po vojniku pet metaka dnevno.
Ne puca svih 200 000 vojnika u istom momentu. Daj Bože da je od tog broja i 20 000 na liniji :) A i od tog broja potrebu da puca imaće svega 50 %. A inače se slažem da se kapaciteti proizvodnje trebaju povećati.
Znam. Ali i u tom slucaju to je 50 metaka dnevno po vojniku. Ni dva okvira.
Vecina vojnika u ratu u BiH nije u mjesec dana ispucala dva okvira :) Ako ne računamo proslave praznika naravno :) U svakom slučaju se slažemo da se proizvodnja treba jačati i povećavati.
PM72
Posts: 17622
Joined: 30/04/2012 16:54

#6966 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by PM72 »

Mala ispravka.Vecina vojnika u ratu u BiH nije ukupno ispucala dva okvira :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6967 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

Osim tebe
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#6968 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Jeste bila neimastina al iz preceravanja si otisao u prepreceravanje ... Trebalo bi se proizvoditi i skladistiti, al kad dusmani ne dadose ...
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#6969 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mirsek »

Borbeni komplet od 150-180 metaka mjesecno po vojniku je sasvim ok.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#6970 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »


BNT – Tvornica mašina i hidraulike Novi Travnik, uputila je obavijest o poligonskom ispitivanju gađanjem minobacača.


Naime kako stoji u obavijesti upućenoj građanima, poligonsko ispitivanje gađanjem minobacača LBM 81 mm i haubice H- 155 mm M94, vučena, najavljeno je za dane od 06., 07 i 08.09.2018 godine (četvrtak i petak i subota ) u periodu od 08,00 do 17,00 sati na Opitnom poligonu Margetići.

Ukoliko čujete pucnjeve ili detonacije u navedenom razdoblju nema razloga za paniku, stoji u saopćenju BNT – tvornice mašina i hidraulike Novi Travnik
http://tntportal.ba/2018/09/novi-travni ... inobacaca/

Ja se ne sjecam kada su zadnji put testirali vucenu H 155 mm. Ako su uspjeli da negdje prodaju haubicu, to je sigurno puno veca lova nego sa minobacacima.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6971 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

anelsol wrote:

BNT – Tvornica mašina i hidraulike Novi Travnik, uputila je obavijest o poligonskom ispitivanju gađanjem minobacača.


Naime kako stoji u obavijesti upućenoj građanima, poligonsko ispitivanje gađanjem minobacača LBM 81 mm i haubice H- 155 mm M94, vučena, najavljeno je za dane od 06., 07 i 08.09.2018 godine (četvrtak i petak i subota ) u periodu od 08,00 do 17,00 sati na Opitnom poligonu Margetići.

Ukoliko čujete pucnjeve ili detonacije u navedenom razdoblju nema razloga za paniku, stoji u saopćenju BNT – tvornice mašina i hidraulike Novi Travnik
http://tntportal.ba/2018/09/novi-travni ... inobacaca/

Ja se ne sjecam kada su zadnji put testirali vucenu H 155 mm. Ako su uspjeli da negdje prodaju haubicu, to je sigurno puno veca lova nego sa minobacacima.
U junu su takodjer u medijima najavljivali testiranje te vucne 155mm M94 pa sam ja spekulisao da je mozda tipografska greska jer nisam nikad cuo za 155mm haubicu sa M94 dezignacijom. Vidio sam spominjanje M96 za 155mm konverziju 130milimetarske M46 u BNT katalogu ali M94 nisam. Sa ovih prostora sam jos jedino vidio da hrvati zovu svoju modifikaciju 122mm D30 M94.

Tako da... kao i obicno svaka objava otvori jos koje pitanje.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6972 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

vidi avaza sta pise :?
Kako nam tvrde upućeni u dešavanja na svjetskom tržištu naoružanja i vojne opreme, Srbija se našla u još težoj situaciji od BiH, jer je faktički pod sankcijama sve većeg broja arapskih zemalja.

- U tim državama odlučeno je da se sa Srbijom neće sklapati novi poslovi. Razlozi za to su u povećanom broju zloupotreba i nekvalitetno urađenih ili uopće neurađenih poslova koji su ranije dogovoreni. Srbija je, iz sebi znanih razloga, robu kupcima dostavljala s krivotvorenom dokumentacijom, nije se držala dogovora i nije poštovala međunarodne standarde i zakone - tvrde nam iz sektora namjenske industrije u BiH.
https://avaz.ba/vijesti/bih/405539/zbog ... rije-u-bih
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6973 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Technical data 155mm (for Towed)
Caliber 155 mm
Barrel Length 8130 mm
Chamber Volume 23 l
Weight 8800 kg
Length 12300 mm
Width 2450 mm
Elevation +60 / -3°
Max towed speed 50 km/h
Crew, soldiers 8-10
Range 41000 m
ovo su podatci za vucenu haubicu sa stranice unis grupe. mala elavacije od 60 stepeni, tezina skoro 9 tona, duzina preko 12 metara posada 8-10 ljudi.

mislim da ako vec zele da imaju u ponudi i vucenu haubicu trebali bi da je prave sto manjom i sto laksom. znaci ostati na duzini cijevi od 39 kalibara i smanjiti tezinu da se moze prebacivati nekim helikopterima.

sto se tice modela M94 isto nikad cuo. znam da je NORA-A ona vucena imala oznaku M84. NORA a je teska 7 tona, duga oko 11 m i ima cijev duzine oko 6 m.

kad se uporede direktno M84 u M94 ispada da je M94 ustvari NORA-A sa cijevi od 52 kalibra. i posto je cijev teza i veca onda je maksimalna elavacija smanjena sa 65 na 60 stepeni da bi gasne kocnice izdrzale pucanj iz teze cijevi.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#6974 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote:vidi avaza sta pise :?
Kako nam tvrde upućeni u dešavanja na svjetskom tržištu naoružanja i vojne opreme, Srbija se našla u još težoj situaciji od BiH, jer je faktički pod sankcijama sve većeg broja arapskih zemalja.

- U tim državama odlučeno je da se sa Srbijom neće sklapati novi poslovi. Razlozi za to su u povećanom broju zloupotreba i nekvalitetno urađenih ili uopće neurađenih poslova koji su ranije dogovoreni. Srbija je, iz sebi znanih razloga, robu kupcima dostavljala s krivotvorenom dokumentacijom, nije se držala dogovora i nije poštovala međunarodne standarde i zakone - tvrde nam iz sektora namjenske industrije u BiH.
https://avaz.ba/vijesti/bih/405539/zbog ... rije-u-bih
Srbija isto ko Pretis birvaktile. Ako ovo rade moze im se zestoko odbiti od glavu.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6975 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Image

slikovito objasnjeno. cijev sa samohodne haubice nakalemiti na onu gornju vucenu haubicu. a vucena haubica na slici je u stvari NORA-A M84.
Post Reply