BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#6526 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Ja sam ubjedjen i da je ova prica povezivanja Sarajeva i Gorazda putem tunela dobila na intezitetu u zadnje vrijeme upravo zbog namjenske industrije u Gorazdu.

Pa u slucaju belaja transport bi postojecim komunikacijama bio gotovo pa nemoguc. Odakle bi onda dolazile kapisle za Igman, kako bi dopremao sirovine i repromaterijal za PTG, ACU i Pobjedu Rudet, a nazad oruzje, municiju I sl.

Izgradnjom ove magistrale mislim da ce se otvoriti jedna nova dimenzija, posebno za firme iz Gorazda. Oni vec kubure sa kvalitetnim kadrovima. Ako za 45 minuta mognes da stignes iz Sarajeva do Gorazda, onda mozes zivjeti u Sarajevu a raditi u Gorazdu i obrnuto. To bi definitivno zaustavilo bilo kakav buduci rizik iseljavanja sa podrucja Gorazda i uze okoline, a cak mislim da bi trend seoba u buducnosti mogao biti i obrnut upravo zbog blizine Sarajeva kao centra i Gorazda kao industrijskog grada.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6527 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

anelsol wrote:Ja sam ubjedjen i da je ova prica povezivanja Sarajeva i Gorazda putem tunela dobila na intezitetu u zadnje vrijeme upravo zbog namjenske industrije u Gorazdu.

Pa u slucaju belaja transport bi postojecim komunikacijama bio gotovo pa nemoguc. Odakle bi onda dolazile kapisle za Igman, kako bi dopremao sirovine i repromaterijal za PTG, ACU i Pobjedu Rudet, a nazad oruzje, municiju I sl.

Izgradnjom ove magistrale mislim da ce se otvoriti jedna nova dimenzija, posebno za firme iz Gorazda. Oni vec kubure sa kvalitetnim kadrovima. Ako za 45 minuta mognes da stignes iz Sarajeva do Gorazda, onda mozes zivjeti u Sarajevu a raditi u Gorazdu i obrnuto. To bi definitivno zaustavilo bilo kakav buduci rizik iseljavanja sa podrucja Gorazda i uze okoline, a cak mislim da bi trend seoba u buducnosti mogao biti i obrnut upravo zbog blizine Sarajeva kao centra i Gorazda kao industrijskog grada.
U dokumentarnom filmu BBCa "Smrt Jugoslavije" u jednom dijelu opisuju kako je mirovni sporazum zapeo skroz dok se nije rijesio potez do Gorazda. Satelitskim snimkama i 3D reljefima od satelitskih snimaka se kombinovalo dok se nije napravila obranjiva ruta izmedju Sarajeva i Gorazda. Vidjecemo hoce li ostati na supljoj za ovaj tunel.
neki
Posts: 6692
Joined: 17/02/2005 07:57

#6528 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by neki »

Polupali ste lončiće..tunel koji se planira graditi povezuje gorazde sa palama...u slučaju nekog novog sukoba sa Srbima neće bit bas upotrebljiv.
U suštini, povezati gorazde sa Sarajevom kvalitetnom cestom, kroz teritoriju federacije, je praktično nemoguce..to je dejtonska ubleha za naivnog aliju..
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#6529 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

neki wrote:Polupali ste lončiće..tunel koji se planira graditi povezuje gorazde sa palama...u slučaju nekog novog sukoba sa Srbima neće bit bas upotrebljiv.
U suštini, povezati gorazde sa Sarajevom kvalitetnom cestom, kroz teritoriju federacije, je praktično nemoguce..to je dejtonska ubleha za naivnog aliju..
To je onda tunel izmedju Prace i Gorazda? Pa imamo li ikakvu komunikaciju osim konjskih staza izmedju Sarajeva i Gorazda?
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#6530 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Comanche »

animus wrote:Cuo sam pricu da je bilo zezancija oko kupovine te masine za cijevi jer ne moze se ti tek tako kupiti ali da su nasi skontali nacin kaki da je nabave na "drugi" nacin.
Ko bi rekao da cemo imati ovakvu situaciju da zaobilazimo prepreke da bi razvijali NI a do nedavno smo smisljali prepreke da bi firme propadale. Meni nije jasno kako se ovo desilo da sada sve može i sve ide napred. Svaka cast ljudima koji su ovo omogućili. Fadil i njegova vlada postaju najuspjesnija vlada od nastanka drzave.
Ja sam im mogao pomoći u kupovine mašine iz USA za ne tako velike pare. Znam firmu koja je pravila cijevi za 5,56 u USA ali su trenutno pred bankrotom zbog male potražnje za oružjem u USA.

Što se tiče mašine za pravljenje hammer forged cijevi, ona se može nabaviti u Evropi za nekih pola do milion eura. Te cijevi su izdržljivije i bolje su za puške sa automatskom paljbom. Zastava ima takvu mašinu, samo što Zastava na hromira ili ne koristi ni jednu drugu vrstu zaštite cijevi iznutra.

Ako ima volje i nešto para, sve se može nabaviti. Fala bogu ima nas sad svugdje po svijetu, negdje i na strateškim pozicijama i bilo bi nam više nego drago kad bi mogli pomoći.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#6531 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by arzuhal »

neki wrote:Polupali ste lončiće..tunel koji se planira graditi povezuje gorazde sa palama...u slučaju nekog novog sukoba sa Srbima neće bit bas upotrebljiv.
U suštini, povezati gorazde sa Sarajevom kvalitetnom cestom, kroz teritoriju federacije, je praktično nemoguce..to je dejtonska ubleha za naivnog aliju..
Jest, ali nisu ni Pale i ostatak ono što su onomadi bili.
neki
Posts: 6692
Joined: 17/02/2005 07:57

#6532 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by neki »

arzuhal wrote:
neki wrote:Polupali ste lončiće..tunel koji se planira graditi povezuje gorazde sa palama...u slučaju nekog novog sukoba sa Srbima neće bit bas upotrebljiv.
U suštini, povezati gorazde sa Sarajevom kvalitetnom cestom, kroz teritoriju federacije, je praktično nemoguce..to je dejtonska ubleha za naivnog aliju..
Jest, ali nisu ni Pale i ostatak ono što su onomadi bili.
Slažem se, pale sigurno nisu i ne mogu ponovo biti utvrda kakva su bile ‘92-‘95, ali u slučaju nekog novog sukoba lakše je odabraniti pale nego gorazde. Govorim da, i pored sve vojne industrije u gorazdu, lakše bi Srbima bilo osvojiti gorazde nego nama pale..
Mislim da Bošnjaci uopste ne shvataju stratešku važnost Goražda i u kakvoj opasnosti taj grad može biti u slučaju novog sukoba..
Da je pameti asfaltirao bi se put preko grebka, kakav god da je asfalt puno znaci u ratu. Takav put mogao bi se koristiti kao ruta snabdjevanja u prvim danima sukoba, dok se ne ovlada nekom kvalitetnijom saobracajnicom..
Kažem ne daj boze, bolje bilo kakav mir nego bilo kakav rat, ali prošlost nas uci da je na ovim prostorima potrebno uvijek biti spreman na najgori scenarij..
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6533 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

prvo da citiram sam sebe :D
155_mm wrote:prepisao sam ovdje jedan pasus iz onog clanka bh-dani
ako igman godisnje potrosi 5000 puscanih cijevi samo za vlastita testiranja, zasto da ih ne napravi sam za sebe i za druge firme?
.....
ovo je izjava ministra dzindica po pitanju proizvodnje cijevi. izjava zvuci kao da je to vec odluceno da bude tako. i ja se u potpunosti slazem sa ovom odlukom. kao sto rekoh trziste cijevi egzistira paralelno sa tristem gotovog oruzja. ostatak puske bez cijevi su standardno CNC radovi i obrada plastike i te masine i nisu neki problem za nabaviti.

sto se tice kromiranja tu bi mozda moglo pomoci ovo
“Sredstva su namijenjena za povećanje produktivnosti kroz nabavku kompresora, popravku i optimizaciju kapaciteta za cinčanje i kromiranje, popravak i modernizaciju aparata u okviru laboratorije, popravak mašine za 3D mjerenje i razvoj minobacača dugog dometa” navedeno je iz Vlade FBiH.
https://www.radiosarajevo.ba/biznis/kom ... zje/281185
znaci BNT vec posjeduje kapacitete za kromiranje svojih proizvoda, pitanje je samo u kojoj mjeri se to moze koristiti za kromiranje ovih manjih cijevi do 12.7 mm.
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#6534 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote:prvo da citiram sam sebe :D
155_mm wrote:prepisao sam ovdje jedan pasus iz onog clanka bh-dani
ako igman godisnje potrosi 5000 puscanih cijevi samo za vlastita testiranja, zasto da ih ne napravi sam za sebe i za druge firme?
.....
ovo je izjava ministra dzindica po pitanju proizvodnje cijevi. izjava zvuci kao da je to vec odluceno da bude tako. i ja se u potpunosti slazem sa ovom odlukom. kao sto rekoh trziste cijevi egzistira paralelno sa tristem gotovog oruzja. ostatak puske bez cijevi su standardno CNC radovi i obrada plastike i te masine i nisu neki problem za nabaviti.

sto se tice kromiranja tu bi mozda moglo pomoci ovo
“Sredstva su namijenjena za povećanje produktivnosti kroz nabavku kompresora, popravku i optimizaciju kapaciteta za cinčanje i kromiranje, popravak i modernizaciju aparata u okviru laboratorije, popravak mašine za 3D mjerenje i razvoj minobacača dugog dometa” navedeno je iz Vlade FBiH.
https://www.radiosarajevo.ba/biznis/kom ... zje/281185
znaci BNT vec posjeduje kapacitete za kromiranje svojih proizvoda, pitanje je samo u kojoj mjeri se to moze koristiti za kromiranje ovih manjih cijevi do 12.7 mm.
Slazem se da bi proizvodnja cijevi bila sigurnija u Igmanu, ali po ovim informacijama koje smo dobili u zadnje vrijeme izgleda da je posao pripao ACU, vjerovatno iduci logikom da se startu podrzi jedini proizvodjac malokalibarskog naoruzanja sa nekoliko sigurnih miliona maraka godisnje. Prema revizorskom izvještaju za 2016 godinu Igman je te godine platio ACU, koliko se sjecam 400 000 KM, vjerovatno za puske.
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#6535 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Džindić o proizvodnji raketa, dronova, municije, novoj fabrici…

Federani ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić rekao je da su se ulaganja u namjensku (vojnu) industriju pokazala kao pun pogodak, te da tu priču ne treba politizirati.

On je naglasio da mnoge fabrike, koje su prije nekoliko godina bile pred gašenjem, sada uspješno posluju.



– Dobro znamo šta se od 2012. do 2014. dešavalo u ovoj oblasti. Tu prije svega mislim na TRZ Hadžići, firme Pretis iz Vogošće, Zrak Sarajevo, Vitezit ali i druge. Sve te kompanije bile su na izdisaju. Niti su imale ugovore niti su radnici imali plate. Država ih je pomagala kroz grantove koji su korišteni da se isplaćuju plate a ne finansiraju važni projekti – rekao je Džindić u intervjuu za Dnevni avaz.

Dodao je da danas imamo stanje da je Pretis samo prošle godine imao više od 60 miliona KM prometa. Tu je i Igman Konjic koji je imao promet od 110 miliona KM, Ginex s 45 miliona KM. Neizostavan je i BNT Novi Travnik s 13 miliona KM prometa, zatim Binas sa 8 miliona.

– U startu smo u budžetu osigurali sredstva za razvojne projekte. Ideja i projekata je i ranije bilo, ali nije bilo sredstava. Bila je potrebna finansijska injekcija. Jednostanvo, prepoznali smo koji su to projekti važni i koliko ćemo na kraju svi dobiti. Sada idemo s inicijativom da se postojeća strategija o razvoju ove oblasti izmijeni, jer ona je samo garantirala redovnost isplate plaća, poštivanje ugovora, i predvidjela je da na godišnjem nivou može biti ostvaren promet od oko 100 miliona KM. Firme su se tako ponašale i radile. Mi smo samo prošle godine imali promet veći od 300 miliona KM. Znači, tu stragiju smo davno prevazišli – naglasio je Džindić.

Dodao je da se sve ovo radi da bi ove firme na kraju mogle same, bez ičije pomoći, funkcionirati i raditi.

– Ti projekti su se zaista, od proizvedene puške do haubice, pokazali kao pun pogodak. Naravno, tu su još testiranja, ali mnogo toga je već prošlo ozbiljne provjere i pokazalo se veoma pozudanim. Tu je i Pretisova granata od 155 milimetara s dometom od 40 kilometara koja se poprilično, uz nadopune, pridružila svjetskoj vojnoj klasi. I u Igmanu su također odlične inovacije u pripremi i obnovi starih projekata. Imamo nove kalibre u koje će biti uloženo 20 miliona KM. U Ginexu smo ispunili i sve uvjete koji se tiču zaštite ekologije. Razvijena je nova kapisla koja nije više opasna po okolinu. Svi ti nusprodukti više nisu otrovni i to je vrlo važno reći – rekao je ministar.



Govoreći o najavama otvaranja nove fabrike za naoružanje u Vogošći, on je rekao da je ta firma dobila sve suglasnosti za rad, ali da ima mali problem kod lokalne zajednice koji se odnosi na zabrinutost za životnu sredinu zbog utjecaja na okolinu. Dodao je da se će se to pojasniti i riješiti.

Kada je u pitanju priča šta će se tu proizvoditi, Džindić je rekao da je sve jasno definirano, ali da javnost zasad ne može biti o tome obaviještena.

– Bit će prilike. Ne želimo žuriti i da sve onda izgubimo. Ova je oblast vrlo osjetljiva – naglasio je ministar.

Upitan je i za nedavne najave da će BiH proizvoditi dronove, odnosno bespilotne vojne letjelice.

– Mnogi su projekti spremni, ali se o tome ne može govoriti. Ne može, jer mnogi jedva čekaju da tu priču sruše. Tu smo vrlo oprezni. Što se tiče proizvodnje dronova, to je za sada samo inicijativa i tu nema ništa konkretno – zaključio je Džindić.

Dnevni avaz / BiznisInfo

Priprema se nova strategija za namjensku.
Pretis prošle godine imao više od 60 miliona prometa. Trostruko uvećanje u odnosu na 2016. godinu.Presa ocogledno radi punom parom. :thumbup: :bih:
User avatar
Acid25
Posts: 1891
Joined: 04/04/2013 01:48

#6536 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Acid25 »

animus wrote:Cuo sam pricu da je bilo zezancija oko kupovine te masine za cijevi jer ne moze se ti tek tako kupiti ali da su nasi skontali nacin kaki da je nabave na "drugi" nacin.
Ko bi rekao da cemo imati ovakvu situaciju da zaobilazimo prepreke da bi razvijali NI a do nedavno smo smisljali prepreke da bi firme propadale. Meni nije jasno kako se ovo desilo da sada sve može i sve ide napred. Svaka cast ljudima koji su ovo omogućili. Fadil i njegova vlada postaju najuspjesnija vlada od nastanka drzave.
Kakv Fadil... :skoljka:
Sve je to CIA i NATO!

Ali uhvatila prpa separatiste... :lol: :lol: :lol:
swanfilter
Posts: 7898
Joined: 06/06/2008 18:52

#6537 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Jeste, vala, Fadil za ovo zasluzan kao i ja. Bez aminovanja USA i igraca unutar tog kruga, stanje bi bilo kao i 5 god unazad ...
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6538 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

anelsol wrote:
Slazem se da bi proizvodnja cijevi bila sigurnija u Igmanu, ali po ovim informacijama koje smo dobili u zadnje vrijeme izgleda da je posao pripao ACU, vjerovatno iduci logikom da se startu podrzi jedini proizvodjac malokalibarskog naoruzanja sa nekoliko sigurnih miliona maraka godisnje. Prema revizorskom izvještaju za 2016 godinu Igman je te godine platio ACU, koliko se sjecam 400 000 KM, vjerovatno za puske.
odustajanje od proizvodnje puscanih cijevi u ÍGMAN-u bi bila katastrofalna greska sa velikog broja aspekata. vidjet ce mo sta ce na kraju biti.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6539 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

evo ga orginalni intervju iz avaza u vezi NI
Razgovarao: Miralem AŠČIĆ

Nermin Džindić (SBB), ministar energije, industrije i rudarstva u Vladi FBiH, jedan je od rijetkih funkcionera u čijem je mandatu, uprkos brojnim teškoćama u funkcioniranju Vlade na čelu s Fadilom Novalićem (SDA) i čestim krizama vlasti, za kratko vrijeme stabilizirano stanje u resorima koje vodi, a prije svih u namjenskoj industriji Federacije.

Kompanije bile na izdisaju, radnici bez plaća, a danas ostvaruju višemilionsku dobit

Podsjetimo, samo prije četiri godine tom važnom privrednom sektoru prijetio je potpuni krah! Za tri i po godine kako upravlja tom oblašću, ministar Džindić sa zadovoljstvom potvrđuje da je namjenska industrija u FBiH doživjela ekspanziju, o čemu svjedoče brojni uspješni projekti.

Posljednje političke tenzije do kojih je došlo zbog pojedinih izjava o namjenskoj industriji i proizvodnji oružja, a zbog čega je jučer sazvana, ali nije i održana hitna sjednica Parlamenta BiH, Džindić nije želio puno komentirati.

- Sve je to čisto politikantstvo. Ministarstvo energije, industrije i rudarstva Federacije BiH predano radi na projektima namjenske industrije već godinama i ne želimo da se naš uspjeh koristi u predizborne svrhe i za političke razmirice koje su samo u službi prikupljanja jeftinih poena i ništa drugo - rekao nam je Džindić.

Osim o namjenskoj industriji, u intervjuu za naš list ministar Džindić govori i o stanju u rudnicima, „Elektroprivredi BiH“, „BH-Gasu“, problemu ruskog duga za prijeratni plin, projektu istraživanja nafte, „Energopetrolu“, „Hidrogradnji“...

Prema dostupnim zvaničnim izvještajima, kompanije iz oblasti namjenske industrije kojima je do jučer prijetio stečaj danas ostvaruju višemilionsku dobit. Rijetko se šta u ovoj državi, nažalost, može mjeriti takvim uspjesima. Šta se odjednom promijenilo?

- Dobro znamo šta se od 2012. do 2014. godine dešavalo u ovoj oblasti. Tu prije svega mislim na TRZ Hadžići, firme „Pretis“ iz Vogošće, sarajevski „Zrak“, „Vitezit“, ali i druge. Sve te kompanije su bile na izdisaju. Niti su imale ugovore, niti su radnici imali plaće.

Država im je pomagala kroz grantove koji su korišteni da se isplaćuju plaće, a ne finansiraju važni projekti.

Danas imamo stanje da je „Pretis“ samo prošle godine imao više od 60 miliona KM prometa. Tu je i „Igman“ iz Konjica, koji je imao promet od 110 miliona KM, „Ginex” sa 45 miliona KM. Neizostavan je BNT Novi Travnik sa 13 miliona KM prometa, zatim „Binas“ s osam miliona KM. Te firme u prethodnom periodu nisu imale ni pola od toga. One bukvalno nisu imale ništa. Čekale su samo pomoć Vlade. Projekti su bili postrani.

U čemu je tajna tog uspjeha?

- U startu smo u budžetu osigurali sredstva za razvojne projekte. Ideja i projekata je i ranije bilo, ali nije bilo sredstava. Bila je potrebna finansijska injekcija. Jednostavno, prepoznali smo koji su projekti važni i koliko ćemo na kraju svi dobiti.

Sada idemo i s inicijativom da se postojeća strategija o razvoju ove oblasti izmijeni, jer ona je samo garantirala redovnost isplate plaća, poštivanje ugovora i predvidjela da na godišnjem nivou može biti ostvaren promet od oko 100 miliona KM. Firme su se tako i ponašale i radile. Mi smo samo prošle godine imali promet veći od 300 miliona KM. Znači, tu strategiju smo davno prevazišli.

Prošle godine javnost je obradovana i vijestima da su naše firme proizvele prvu bh. haubicu, pušku, pištolj, ručni bacač. Ti projekti su namjensku industriju ponovo stavili u regionalni vrh po proizvodnji, što je također ranije bilo nepojmljivo. Ima li novih iznenađenja na tom polju?

- Apsolutno. Ovo sve radimo da bi ove firme na kraju mogle same, bez ičije pomoći, funkcionirati i raditi. Ti projekti su se zaista, od proizvedene puške do haubice, pokazali kao pun pogodak. Naravno, tu su još testiranja, ali mnogo toga je već prošlo ozbiljne provjere i pokazalo se veoma pouzdanim.

Tu je i „Pretisova“ granata od 155 milimetara s dometom od 40 kilometara koja se poprilično, uz nadopune, pridružila svjetskoj vojnoj klasi. I u „Igmanu“ su također odlične inovacije u pripremi i obnovi starih projekata. Imamo nove kalibre u koje će biti uloženo 20 miliona KM. U „Ginexu“ smo ispunili i sve uvjete koji se tiču zaštite ekologije. Razvijena je nova kapisla koja nije više opasna po okolinu. Svi ti nusprodukti više nisu otrovni i to je vrlo važno reći.

Mnogi jedva dočekaju da sruše priču o projektima i zato smo vrlo oprezni

Šta je s najavom otvaranja nove fabrike naoružanja u Vogošći? Zašto se taj plan drži u tajnosti?

- Ta firma je dobila sve saglasnosti za rad. Istina, imamo mali problem kod lokalne zajednice Vogošće koji se odnosi na zabrinutost za životnu sredinu zbog utjecaja na okolinu. No, sve ćemo pojasniti i riješiti.

A kada je u pitanju priča o tome šta će se proizvoditi, tu je sve jasno definirano, ali javnost o tome za sada ne može biti obaviještena. Bit će prilike. Ne želimo žuriti i da sve onda izgubimo. Ova je oblast vrlo osjetljiva.

Pojedini predstavnici najviše izvršne vlasti tvrde da ćemo proizvoditi borbene dronove. Je li to tačno?

- Mnogi su projekti spremni, ali se o tome ne može govoriti. Ne može, jer mnogi jedva dočekaju da tu priču sruše. Tu smo vrlo oprezni. Što se tiče proizvodnje dronova, to je za sada samo inicijativa i tu nema ništa konkretno.
http://avaz.ba/vijesti/bih/371473/ulaga ... m-ne-treba

jedina nova stvar je bas u vezi igmana. pripremaju se nove inovacije i obnove starih projekata (nadam se da su ovdje negdje i cijevi) pogotovo mi je iznenadjujuce ulaganje 20 mil. u nove kalibre. nadam se da se radi o kalibrima vecim od 12.7 mm. danas su kalibri izmedju 20 i 40 mm veoma trazeni i zasigurno bi bili ekonomski uspjeh. a ujedno bi ovi sto sanjaju neki bosanski cijevni PVO dobili osnovu za takvo nesto. bez municije tih kalibara nema ni cijevne PVO drugovi.

problemi sa barutanom nisu nesto novo. razumijem ljude da ne zele zagadjenu okolinu ali teko je naci mjesto za takvu fabriku. takve firme traze odgovarajuci prikljucak na elektricnu mrezu, mozda i plin i mnogu drugu infrastrukturu koja bi kostala mozda kao i masine kad bi se radila negdje iznova. zbog toga je najvjerovatnije izabrana gotova hala koja vec ima sve sto se treba bez skoro ikakvog ulaganja. tako da je vrijednost investicije skoro sva u novim masinama.

ovo za ginex i novu kapislu je velika stvar iako se na prvi pogled ne cini tako. tesko je doci do takve tehnologije.
They can be loaded with a non-toxic primer NONTOX. It is a non-toxic, non-corrosive, and non-erosive primer composition from which heavy metals have been removed. The company has obtained the patent protection of this solution not only in the Czech Republic but also in Europe and the USA.
http://www.sellier-bellot.cz/en/company ... y-profile/
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#6540 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

swanfilter wrote:Jeste, vala, Fadil za ovo zasluzan kao i ja. Bez aminovanja USA i igraca unutar tog kruga, stanje bi bilo kao i 5 god unazad ...
Dilfa direktor je tek uzeo mandat u NI, stari nosi djelom zasluge za ovaj napredak, njemu su u 2016 uvecali platu odlukom vlade zbog dobrih rezultata, a onda naredne godine vec im je zasmeto i cao djaci. :D
User avatar
jao_situacije
Posts: 17945
Joined: 29/03/2014 19:20

#6541 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jao_situacije »

155_mm wrote:prvo da citiram sam sebe :D
155_mm wrote:prepisao sam ovdje jedan pasus iz onog clanka bh-dani
ako igman godisnje potrosi 5000 puscanih cijevi samo za vlastita testiranja, zasto da ih ne napravi sam za sebe i za druge firme?
.....
ovo je izjava ministra dzindica po pitanju proizvodnje cijevi. izjava zvuci kao da je to vec odluceno da bude tako. i ja se u potpunosti slazem sa ovom odlukom. kao sto rekoh trziste cijevi egzistira paralelno sa tristem gotovog oruzja. ostatak puske bez cijevi su standardno CNC radovi i obrada plastike i te masine i nisu neki problem za nabaviti.

sto se tice kromiranja tu bi mozda moglo pomoci ovo
“Sredstva su namijenjena za povećanje produktivnosti kroz nabavku kompresora, popravku i optimizaciju kapaciteta za cinčanje i kromiranje, popravak i modernizaciju aparata u okviru laboratorije, popravak mašine za 3D mjerenje i razvoj minobacača dugog dometa” navedeno je iz Vlade FBiH.
https://www.radiosarajevo.ba/biznis/kom ... zje/281185
znaci BNT vec posjeduje kapacitete za kromiranje svojih proizvoda, pitanje je samo u kojoj mjeri se to moze koristiti za kromiranje ovih manjih cijevi do 12.7 mm.
ne mora kromiranje može i ovo
https://www.ibccoatings.com/salt-bath-n ... -dhn-dhfnc
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#6542 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

neki wrote:
arzuhal wrote:
neki wrote:Polupali ste lončiće..tunel koji se planira graditi povezuje gorazde sa palama...u slučaju nekog novog sukoba sa Srbima neće bit bas upotrebljiv.
U suštini, povezati gorazde sa Sarajevom kvalitetnom cestom, kroz teritoriju federacije, je praktično nemoguce..to je dejtonska ubleha za naivnog aliju..
Jest, ali nisu ni Pale i ostatak ono što su onomadi bili.
Slažem se, pale sigurno nisu i ne mogu ponovo biti utvrda kakva su bile ‘92-‘95, ali u slučaju nekog novog sukoba lakše je odabraniti pale nego gorazde. Govorim da, i pored sve vojne industrije u gorazdu, lakše bi Srbima bilo osvojiti gorazde nego nama pale..
Mislim da Bošnjaci uopste ne shvataju stratešku važnost Goražda i u kakvoj opasnosti taj grad može biti u slučaju novog sukoba..
Da je pameti asfaltirao bi se put preko grebka, kakav god da je asfalt puno znaci u ratu. Takav put mogao bi se koristiti kao ruta snabdjevanja u prvim danima sukoba, dok se ne ovlada nekom kvalitetnijom saobracajnicom..
Kažem ne daj boze, bolje bilo kakav mir nego bilo kakav rat, ali prošlost nas uci da je na ovim prostorima potrebno uvijek biti spreman na najgori scenarij..
Kakvi ratovi, nacija im je starija nego 92, s reumom se ne ide lako u rat ko 92. :D

Ovo im je predizborna suplja i ostrenje disfunkcionalne cune, koju ne mogu premjeravat ko prije, pa se ciji je veci mjeri duzinom jezika u ovoj kampanji za opce izbore. Posto bi Srbi i Hrvati da se u FBiH sve vise pitaju, u fokus njihovih interesovanja bi rado da uvuku i NI. Ali kapak.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#6543 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by agent_zero »

512MB wrote:Uoravo otvorena tema na hazehabe forumu o "Bosnjackim haubicama i Namjenskoj industriji", pa ko voli nek izvoli... izgleda doslo iz gujice u glavu :D
Na tim bolesnicima prvo treba isprobati namjensku industriju.

Jebali im Čović i Dodik sve maloumno, fašističko.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#6544 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by seln »

agent_zero wrote:
512MB wrote:Uoravo otvorena tema na hazehabe forumu o "Bosnjackim haubicama i Namjenskoj industriji", pa ko voli nek izvoli... izgleda doslo iz gujice u glavu :D
Na tim bolesnicima prvo treba isprobati namjensku industriju.

Jebali im Čović i Dodik sve maloumno, fašističko.
Kakav sabor bolesnika, kruh te rodio.
Oni dijele, pripajaju, protjeruju, napadaju, intervenisu....
mi cemo ovo, mi cemo ono, mi cemo reagovati...
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#6545 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by ovo_malo_duse »

512MB wrote:
Upravo otvorena tema na hazehabe forumu o "Bosnjackim haubicama i Namjenskoj industriji", pa ko voli nek izvoli... izgleda doslo iz gujice u glavu :D.
Kako me zajeba cojk :D :D Otidzoh vidjet sta to pisu kamenjarci, covjece necu sebi doc heftu. Koja bolest covejce...

Pameti draga ni posto nisi skupa....
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#6546 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Streptokok wrote:Da, snajper 12.7 bi bio vrhunac. 8)
samo da sebe citiram od prije nekoliko mjeseci :D .

srce ko rusija, jedva čekam da vidim tu mašinu.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#6547 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

seln wrote:
agent_zero wrote:
512MB wrote:Uoravo otvorena tema na hazehabe forumu o "Bosnjackim haubicama i Namjenskoj industriji", pa ko voli nek izvoli... izgleda doslo iz gujice u glavu :D
Na tim bolesnicima prvo treba isprobati namjensku industriju.

Jebali im Čović i Dodik sve maloumno, fašističko.
Kakav sabor bolesnika, kruh te rodio.
Oni dijele, pripajaju, protjeruju, napadaju, intervenisu....
mi cemo ovo, mi cemo ono, mi cemo reagovati...
prosto da čovjek ne povjeruje da onakvi monstrumi još uvijek postoje.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#6548 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by bach »

Neka i dalje spajaju Orašje preko Žepča i Dobretića sa zapadnom Hercegovinom...
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#6549 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kiligonzales »

znali ko s teme sta nam je s kraterom drugom od struke?
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#6550 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

kiligonzales wrote:znali ko s teme sta nam je s kraterom drugom od struke?
I ja se to pitam, bas ga nema odavno.
Post Reply