BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#6251 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kockakockica »



Zanimljiv frisak video.
Sta se desilo kasnije sa zarobljenim pragama :?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6252 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

bio bi red da nas ovaj put ovi iz BNT-a pocaste bar slikama sa testiranja.
:D
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#6253 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Baš sam neki dan na forumu postavio pitanje šta se zbiva s BNT-om i čemu šutnja :D Dajte makar kakav video ovaj put za raju 8-)
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6254 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Nuken wrote:Baš sam neki dan na forumu postavio pitanje šta se zbiva s BNT-om i čemu šutnja :D Dajte makar kakav video ovaj put za raju 8-)
cuj video! pa nije bajram kolega.

:D
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#6255 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

kockakockica wrote:

Zanimljiv frisak video.
Sta se desilo kasnije sa zarobljenim pragama :?
E cuj remontu... Gori sam ja kad pomislih da je natpis realan... :evil:
User avatar
anelsol
Posts: 3060
Joined: 10/05/2017 22:41

#6256 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Binas ima novu stranicu:

http://binas.com.ba

Ovo vec dobro izgleda. :thumbup:
User avatar
anelsol
Posts: 3060
Joined: 10/05/2017 22:41

#6257 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Pobjeda Tehnology povećala prihode za 4 miliona KM

Kompanija Pobjeda Tehnology Goražde, koja se bavi proizvodnjom municije, prošle godine je ostvarila poslovne prihode od 20.406.562 KM. To je znatno povećanje u odnosu na 16.189.606 KM godinu ranije.
Skoro kompletni prihodi ostvareni su od prodaje na stranom tržištu.

Neto dobit kompanije prošle godine je iznosila 754.918 maraka, piše BiznisInfo na osnovu finansijskog izvještaja. Godinu ranije dobit je bila 1.317.223 KM.

Većinski vlasnik je Grasso Holdings inc sa oko 50 posto dionica PTG­-a.
http://www.biznisinfo.ba/pobjeda-tehnol ... iliona-km/ :thumbup: :bih: :bih:
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#6258 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Comanche »

anelsol wrote:
Pobjeda Tehnology povećala prihode za 4 miliona KM

Kompanija Pobjeda Tehnology Goražde, koja se bavi proizvodnjom municije, prošle godine je ostvarila poslovne prihode od 20.406.562 KM. To je znatno povećanje u odnosu na 16.189.606 KM godinu ranije.
Skoro kompletni prihodi ostvareni su od prodaje na stranom tržištu.

Neto dobit kompanije prošle godine je iznosila 754.918 maraka, piše BiznisInfo na osnovu finansijskog izvještaja. Godinu ranije dobit je bila 1.317.223 KM.

Većinski vlasnik je Grasso Holdings inc sa oko 50 posto dionica PTG­-a.
http://www.biznisinfo.ba/pobjeda-tehnol ... iliona-km/ :thumbup: :bih: :bih:
Vidio sam ih na IWA sajmu u Nürnbergu, veliki prostor su zakupili i izgledalo je to sve sasvim dobro. Momci koji su radili izgledali su reprezentativno. U odnosu na komsije sa istoka to je izgledalo odlicno, kod Zastave mi se cinilo da im samo rakija i meza fali.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#6259 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by parappa »

Comanche wrote:
anelsol wrote:
Pobjeda Tehnology povećala prihode za 4 miliona KM

Kompanija Pobjeda Tehnology Goražde, koja se bavi proizvodnjom municije, prošle godine je ostvarila poslovne prihode od 20.406.562 KM. To je znatno povećanje u odnosu na 16.189.606 KM godinu ranije.
Skoro kompletni prihodi ostvareni su od prodaje na stranom tržištu.

Neto dobit kompanije prošle godine je iznosila 754.918 maraka, piše BiznisInfo na osnovu finansijskog izvještaja. Godinu ranije dobit je bila 1.317.223 KM.

Većinski vlasnik je Grasso Holdings inc sa oko 50 posto dionica PTG­-a.
http://www.biznisinfo.ba/pobjeda-tehnol ... iliona-km/ :thumbup: :bih: :bih:
Vidio sam ih na IWA sajmu u Nürnbergu, veliki prostor su zakupili i izgledalo je to sve sasvim dobro. Momci koji su radili izgledali su reprezentativno. U odnosu na komsije sa istoka to je izgledalo odlicno, kod Zastave mi se cinilo da im samo rakija i meza fali.
Nemoj mi reći da nema više rakije i meze kod zastave?
Jesu li im još one brvnare u fazonu?
Mada bilo je rakije i kod Pobjede prije... Samo nije se svakome iznosila... Naravno

Imaš li koju sličicu da postaviš sa sajma?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6261 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

kockakockica wrote:
po ovome prilogu IGMAN je u toku rata uspio proizvesti 200 miliona metaka od kako rece skartnih materiala.
ispade otprilike 4.5 miliona mjesecno. maximalna proizvodnja IGMANA prije rata je bila oko 12.5 miliona mjesecno. znaci radilo se trecinom kapaciteta.

ako bi se kojim nesrecom ponovilo ludilo devedesetih mislim da bi se trebalo imati minimalne kapacitete od 15 miliona mjesecno u uslovima proizvodnje kao sto su bili devedesetih. jer da bi obezbjedio za 100.000 vojnika bar 150 metaka po vojniku treba ti 15 miliona metaka.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#6262 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by decembar2017 »

155_mm wrote:
kockakockica wrote:
po ovome prilogu IGMAN je u toku rata uspio proizvesti 200 miliona metaka od kako rece skartnih materiala.
ispade otprilike 4.5 miliona mjesecno. maximalna proizvodnja IGMANA prije rata je bila oko 12.5 miliona mjesecno. znaci radilo se trecinom kapaciteta.

ako bi se kojim nesrecom ponovilo ludilo devedesetih mislim da bi se trebalo imati minimalne kapacitete od 15 miliona mjesecno u uslovima proizvodnje kao sto su bili devedesetih. jer da bi obezbjedio za 100.000 vojnika bar 150 metaka po vojniku treba ti 15 miliona metaka.
Tesko je to obezbjediti za neki dugorocni period. Mozes imati zaliha ali opet tesko je drzati zalihe- od baruta, inicijalnih kapisli pa do razlicitih metala, za nekoliko godina proizvodnje vec se to obicno radi o zalihama u vrh glave par mjeseci, treba konstanta i neometana elektricna energija, treba odrzavati i "normalan " zivot i infrastrukturu za radnike pa da mozes da odrzavas mirnodobski, visoki nivo proizvodnje...sve je to tesko u uslovima kakvi su bili devedesetih.

Imas isto primjer Binasa, koji je kraj agresije docekao sa zalihama eksploziva jer nije mogao da ih iskoristi jer nije imao ostalog repromaterijala koji je bio potreban u proizvodnji MTS-a.

Namjenska industrija je specificna po tome da ima dosta specificnih komponenti i svaki manjak u jednoj komponenti se odrazava na ostatak sistema.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#6263 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

sta bi sa onom novom fabrikom u PRETIS-u. nista se vec dugo ne desava.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#6264 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

daBogda
User avatar
anelsol
Posts: 3060
Joined: 10/05/2017 22:41

#6265 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote:sta bi sa onom novom fabrikom u PRETIS-u. nista se vec dugo ne desava.
Cudna situacija. Trebalo je sve biti gotovo u januaru, koliko se sjecam. Nisu je valjda pustili u rad bez kakve ceremonije.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#6266 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Comanche »

parappa wrote:
Comanche wrote:
Vidio sam ih na IWA sajmu u Nürnbergu, veliki prostor su zakupili i izgledalo je to sve sasvim dobro. Momci koji su radili izgledali su reprezentativno. U odnosu na komsije sa istoka to je izgledalo odlicno, kod Zastave mi se cinilo da im samo rakija i meza fali.
Nemoj mi reći da nema više rakije i meze kod zastave?
Jesu li im još one brvnare u fazonu?
Mada bilo je rakije i kod Pobjede prije... Samo nije se svakome iznosila... Naravno

Imaš li koju sličicu da postaviš sa sajma?
Ma slikao sam samo neke stvari koje su meni bile zanimljive a nisam bas vjest fotograf. Eto nekoliko slika. Nisam se dugo zadrzavao oko Zastave, likovi izgledaju isto ko ruski negativci iz americkih filmova. Sve u svemu zao mi je sto nije bilo vise predstavnika iz BiH. Mogli su mozda makar jedan stand zajedno uzeti Igman i Bekto. Nisu to neke velike pare a mozda se mogao i sklopiti neki poslic. Puska je Izraelski AK47, malo bolje upakovan. Neznam, dali bi ovo moglo biti inspiracija za AC Unity.

Image
Image
Last edited by Comanche on 23/03/2018 09:09, edited 1 time in total.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#6267 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by parappa »

Hvala drug.
Fina ova puškica... Nisam očekivao da će je izložiti na sajmu. Upravu si što se tiče zajedničkog izlaganja... Mogli bi se vala dogovoriti.
Vidi se da je pobjeda sada američka. Dotjerali su to ameri... Prije par godina je to bilo još drugačije. Tada je zastava imala ogroman "štand", nov, uređen a pobjeda jedva 10m2. Drago mi je da se stvari mijenjaju...

Kakav je sajam inače? Ja sam bio zadnji put 2007 ili 2008.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#6268 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Ne kontam o kojoj puski se radi
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6269 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Nema ova puska veze sa nama. Ovo je izraelska puska firme Command Arms & Accessories.

A na slici iznad je plakat špediterske firme iz Sarajeva.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#6270 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by parappa »

heckler wrote:Nema ova puska veze sa nama. Ovo je izraelska puska firme Command Arms & Accessories.

A na slici iznad je plakat špediterske firme iz Sarajeva.
Pardon... Ja mislio da je AC Unity.
Zar se nije i njihova puška zvala nešto sa Alfa?
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#6271 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Ma nema frke. Jeste i ACU puska ce navodno da nosi naziv Alfa ali ovo nije ta.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#6272 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Comanche »

Malo sam vas zbunio. Prva slika je stand DTS i Pobjede. Na drugoj je AK47 iz Izraela. Sliku sam stavio jer sam vidio nesto slicno iz AC Unity. Pa evo mozda mogu nesto da ukradu. Ova puska izgleda odicno.
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#6273 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Spomenu Fadil kako se pravi barutana i kako bi mogli imati do kraja godine prve domaće transportere na vidjelu :D
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#6274 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by kockakockica »

Nuken wrote:Spomenu Fadil kako se pravi barutana i kako bi mogli imati do kraja godine prve domaće transportere na vidjelu :D

Masa stvari se razvlaci i tempira za javnost u izbornoj godini. Naravno da ce biti fabrika za one koji ne vjeruju, samo za javnost sve krece otvaranjem zicare 6. aprila.
Mostar, Sarajevo, Tuzla, Sevarlije, Bihac, itd..
Namjenska industrija ce biti tacka na i :D
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#6275 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

kockakockica wrote:
Nuken wrote:Spomenu Fadil kako se pravi barutana i kako bi mogli imati do kraja godine prve domaće transportere na vidjelu :D

Masa stvari se razvlaci i tempira za javnost u izbornoj godini. Naravno da ce biti fabrika za one koji ne vjeruju, samo za javnost sve krece otvaranjem zicare 6. aprila.
Mostar, Sarajevo, Tuzla, Sevarlije, Bihac, itd..
Namjenska industrija ce biti tacka na i :D
Podjeli detalje s kojim si eventualno upoznat a javnost nije. Može i PM :D
Post Reply