BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#5901 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Tim specijalista prati svakog novoimenovanog direktora i na dan imenovanja im hirurski spaja guzicu sa foteljom. Samo akt ustavnog suda ih od tih fotelja odvaja.

Nakon svih ovih godina meni i dalje nije jasna svrha postojanja Unis Group-a i jeli fakat neko bio toliko glup da pravi kopiju nesretnog SDPRa iz cista mira.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5902 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

U naslovu spomenu 12,7 i onda nista o tome.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5903 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Streptokok wrote:U naslovu spomenu 12,7 i onda nista o tome.
pa tekst i niije namjenjen informacijama o razvoju NI nego o kupleraju u istoj. ovakvih prica o "preuzimanju" NI smo se naslusali u zadnjih 10tak godina. bilo je tu svacega. borbe za prevlast u NI su najvise stetile istoj.

kako se tvrdi u tekstu mozemo uskoro ocekivati privatnu tvornicu municije 12.7 mm. meni je to odlicna stvar. em kalibar12.7 em privatna firma.

smatram da je buducnost NI u privatnom sektoru bas zbog ovih kuplerajskih "preuzimanja", bar sto se tice same proizvodnje. ovakvubsramotu pred kupcima sebi privatna firma nikad ne bi dozvolila.

ovu UNIS grupu treba pod hitno zatvoriti i ojacati marketing u samim tvornicama koje i proizvode tu robu.

sto se tice 30.000 granata za 50 mio. vjerujem da se radi o granatama 155 mm jer cjena ispada preko 1.500 KM po komadu.

kolicina tih granata je po meni dosta velika.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5904 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

155_mm wrote:
Streptokok wrote:U naslovu spomenu 12,7 i onda nista o tome.
pa tekst i niije namjenjen informacijama o razvoju NI nego o kupleraju u istoj. ovakvih prica o "preuzimanju" NI smo se naslusali u zadnjih 10tak godina. bilo je tu svacega. borbe za prevlast u NI su najvise stetile istoj.

kako se tvrdi u tekstu mozemo uskoro ocekivati privatnu tvornicu municije 12.7 mm. meni je to odlicna stvar. em kalibar12.7 em privatna firma.

smatram da je buducnost NI u privatnom sektoru bas zbog ovih kuplerajskih "preuzimanja", bar sto se tice same proizvodnje. ovakvubsramotu pred kupcima sebi privatna firma nikad ne bi dozvolila.

ovu UNIS grupu treba pod hitno zatvoriti i ojacati marketing u samim tvornicama koje i proizvode tu robu.

sto se tice 30.000 granata za 50 mio. vjerujem da se radi o granatama 155 mm jer cjena ispada preko 1.500 KM po komadu.

kolicina tih granata je po meni dosta velika.
Je li masina za municiju ili cijev? Mozda je to onaj domaci mitraljez?
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#5905 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Streptokok wrote:
155_mm wrote:
Streptokok wrote:U naslovu spomenu 12,7 i onda nista o tome.
pa tekst i niije namjenjen informacijama o razvoju NI nego o kupleraju u istoj. ovakvih prica o "preuzimanju" NI smo se naslusali u zadnjih 10tak godina. bilo je tu svacega. borbe za prevlast u NI su najvise stetile istoj.

kako se tvrdi u tekstu mozemo uskoro ocekivati privatnu tvornicu municije 12.7 mm. meni je to odlicna stvar. em kalibar12.7 em privatna firma.

smatram da je buducnost NI u privatnom sektoru bas zbog ovih kuplerajskih "preuzimanja", bar sto se tice same proizvodnje. ovakvubsramotu pred kupcima sebi privatna firma nikad ne bi dozvolila.

ovu UNIS grupu treba pod hitno zatvoriti i ojacati marketing u samim tvornicama koje i proizvode tu robu.

sto se tice 30.000 granata za 50 mio. vjerujem da se radi o granatama 155 mm jer cjena ispada preko 1.500 KM po komadu.

kolicina tih granata je po meni dosta velika.
Je li masina za municiju ili cijev? Mozda je to onaj domaci mitraljez?
Sta god da je dobro je :D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5906 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Streptokok wrote:
155_mm wrote:
Streptokok wrote:U naslovu spomenu 12,7 i onda nista o tome.
pa tekst i niije namjenjen informacijama o razvoju NI nego o kupleraju u istoj. ovakvih prica o "preuzimanju" NI smo se naslusali u zadnjih 10tak godina. bilo je tu svacega. borbe za prevlast u NI su najvise stetile istoj.

kako se tvrdi u tekstu mozemo uskoro ocekivati privatnu tvornicu municije 12.7 mm. meni je to odlicna stvar. em kalibar12.7 em privatna firma.

smatram da je buducnost NI u privatnom sektoru bas zbog ovih kuplerajskih "preuzimanja", bar sto se tice same proizvodnje. ovakvubsramotu pred kupcima sebi privatna firma nikad ne bi dozvolila.

ovu UNIS grupu treba pod hitno zatvoriti i ojacati marketing u samim tvornicama koje i proizvode tu robu.

sto se tice 30.000 granata za 50 mio. vjerujem da se radi o granatama 155 mm jer cjena ispada preko 1.500 KM po komadu.

kolicina tih granata je po meni dosta velika.
Je li masina za municiju ili cijev? Mozda je to onaj domaci mitraljez?
Premijer ide u Italiju sa skupinom Cimosovih inžinjera za kupovanje mašine 12,7 mm za privatne firme, navodi Vejo kao primjer
ja sam prvo pomislio na municiju jer bi mi to bilo najlogicnije,to je kalibar koji koriste skoro sve zemlje svijeta. mislim na 12.7x99 i 12.7x108 isamim time potraznja za tom municijom je ogromna.

a moguce je da se radi i o masini za proizvodnju oruzja u kalibru 12.7, ko ce ga znati.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#5907 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Iz vijesti o usvajanju budzeta za 2018. godinu:
Zbog pozitivnih pomaka u namjenskoj industriji, istakao je da Vlada namjerava nastaviti finansirati razvojne projekte u ovom području u iznosu od četiri miliona KM

Da im neko javi da su zaboravili dodati nulu iza te cetvorke?
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#5908 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by asker »

Dobro je ovo ako uzmemo u obzir da se i godisnja dobit reinvestira u pogone i razvoj svugdje gdje je FBiH vecinski vlasnik. Ukupno to bude solidna cifra.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#5909 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 11:12, edited 1 time in total.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#5910 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jao_situacije »

opet ovi krajišnici nešto seru :mrgreen: :bih: :skoljka:
Uvaženi prijedlozi građana u Krajini: Izrađen novi prijedlog zakona o naoružanju i upućen u skupštinsku proceduru

Povećana je količina posjedovanja naoružanja na četiri pištolja i osam pušaka, iako je to skupo, ali onaj ko voli taj sport njemu to ne predstavlja problem.

Kada je u pitanju samo prenošenje oružja, ministar Ramić kaže da ono, po novom zakonu, mora biti spremljeno u adekvatne kovčege ili torbe namjenjene za te svrhe, magacinsko oružje mora biti van toga. Iz ministarstva smatraju da će ovaj novi prijedlog zakona, lokalnim ljubiteljima streljaštva, olakšati organizaciju sportskih manifestacije iz te oblasti, što prije, kažu, nije bio slučaj, a krajiški ljubitelji streljaštva su uglavnom učestvovali na turnirima van našeg kantona.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#5911 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Pretis kanda odlucio da opet digne web stranicu (pretis.ba) naravno u dobroj staroj tradiciji BH vojne industrije samo stoji logo i kontakt informacije....i google map lokator da ih putnik namjernik lakse nadje izmedju Komel-a i Penny Market-a.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5912 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

jao_situacije wrote:opet ovi krajišnici nešto seru :mrgreen: :bih: :skoljka:
Uvaženi prijedlozi građana u Krajini: Izrađen novi prijedlog zakona o naoružanju i upućen u skupštinsku proceduru

Povećana je količina posjedovanja naoružanja na četiri pištolja i osam pušaka, iako je to skupo, ali onaj ko voli taj sport njemu to ne predstavlja problem.

Kada je u pitanju samo prenošenje oružja, ministar Ramić kaže da ono, po novom zakonu, mora biti spremljeno u adekvatne kovčege ili torbe namjenjene za te svrhe, magacinsko oružje mora biti van toga. Iz ministarstva smatraju da će ovaj novi prijedlog zakona, lokalnim ljubiteljima streljaštva, olakšati organizaciju sportskih manifestacije iz te oblasti, što prije, kažu, nije bio slučaj, a krajiški ljubitelji streljaštva su uglavnom učestvovali na turnirima van našeg kantona.
ta kombinacija airsoft + prakricno streljasvo je jedina legalna mogucnost da raja odgovori na najave o uvodjenju neke vrste sluzenja vojnog roka u HR i SRB i uvodjenje aktivne rezerve kod istih.

ne bi skodilo da i jos neki kantoni slijede put USK po pitanju airsofta i prakticnog streljastva.

bitno je da se stvar drzi daleko od politike a pogotovo daleko od bilo koje stranke. iako ce i dalje biti pokusaja da se samorganizacija raje u airsoft i prakticno streljastvo prikaze kao politicko djelovanje.

mozda bi ACU mogao pokrenuti proizvodnju replika svojik modela za airsoft. to je ionako plastika. predpostavljam da bi ulaganja u pokretanje proizvodnje bila minimalna. a to bi bio jak poticaj ovog veoma zdravog i interesantnog sporta kako za omladinu tako i za odrasle.
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#5913 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by parappa »

heckler wrote:Pretis kanda odlucio da opet digne web stranicu (pretis.ba) naravno u dobroj staroj tradiciji BH vojne industrije samo stoji logo i kontakt informacije....i google map lokator da ih putnik namjernik lakse nadje izmedju Komel-a i Penny Market-a.
kod mene na poslu je nemogu ni otvoriti... odmah me upozorava na phishing :-)

sramotno je da jedna firma krajem 2017 nema informativnu prezentaciju na netu.
svejedno je da li radi o lokalnom stolaru u kalesiji ili pretisu.
svaki vlasnik (ili direktor) firme ima dijete, ili nekoga ko mu moze za dva dana napraviti stranicu koja sadrzi osnovne informacije.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#5914 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jao_situacije »

novi pokušaj.
Za srijedu 13. decembra na Sarajevskoj berzi je zakazana aukcija na kojoj će biti ponuđen udio fonda BIG investiciona grupa u fondu Bonus, piše BiznisInfo.
Predmet prodaje je 625.375 dionica Bonusa koje su u vlasništvu fonda BIG investiciona grupa, po cijeni od 6 KM po dionici. To znači da se cijeli paket dionica prodaje za 3,75 miliona maraka.

Paket predstavlja 18,8 posto dionica Bonusa, što znači da ZIF BIG prodaje svoj cjelokupni udio.

Trenutna nominalna cijena dionice Bonusa je 24,5 KM. Najveći dioničar Bonusa je Fabrika duhana Sarajevo koja ima 24,7 posto dionica.

ZIF Bonus ima udjele u velikom broju kompanija. Između ostalog, Bonus je drugi najveći dioničar najveće domaće kompanije za proizvodnju oružja i municije – konjičkog Igmana, u kojem drži više od 23 posto dionica.

Metoda prodaje za ovu aukciju je metoda 1, što znači da se mogu kupiti samo sve dionice u paketu. Vanrednu aukciju je zakazala brokerska kuća AW Broker Sarajevo.
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#5915 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

jao_situacije wrote:novi pokušaj.
Za srijedu 13. decembra na Sarajevskoj berzi je zakazana aukcija na kojoj će biti ponuđen udio fonda BIG investiciona grupa u fondu Bonus, piše BiznisInfo.
Predmet prodaje je 625.375 dionica Bonusa koje su u vlasništvu fonda BIG investiciona grupa, po cijeni od 6 KM po dionici. To znači da se cijeli paket dionica prodaje za 3,75 miliona maraka.

Paket predstavlja 18,8 posto dionica Bonusa, što znači da ZIF BIG prodaje svoj cjelokupni udio.

Trenutna nominalna cijena dionice Bonusa je 24,5 KM. Najveći dioničar Bonusa je Fabrika duhana Sarajevo koja ima 24,7 posto dionica.

ZIF Bonus ima udjele u velikom broju kompanija. Između ostalog, Bonus je drugi najveći dioničar najveće domaće kompanije za proizvodnju oružja i municije – konjičkog Igmana, u kojem drži više od 23 posto dionica.

Metoda prodaje za ovu aukciju je metoda 1, što znači da se mogu kupiti samo sve dionice u paketu. Vanrednu aukciju je zakazala brokerska kuća AW Broker Sarajevo.
Ovi fondovi su, pored politickog mesetarenja, rak rana NI. Gospoda dosla do dionica putem bezvrijednih certifikata, nisu ulozili ni marke niti u jednu fabriku NI I samo cekaju kada ce se djeliti dobit.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#5916 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

I ne samo NI. Na ovaj način, putem fondova i certifikata nam je grohnula kompletna privreda. Zato oporavak ide presporo.
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#5917 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Ko zna, mozda je ovo prilika da neko od ozbiljnijih igraca udje u vlasnicku strukturu Igmana. Nesto su navalili sa prodajom.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#5918 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jao_situacije »

12.7 ?
nešto veće ?
Namjenska industrija u našoj zemlji bilježila je izvoz od milijardu dolara. Donedavno, bila je pred nestankom, a danas je ponovo jedna od najperspektivnijih razvojnih grana.

Svakodnevno bilježi rast proizvodnje, izvoz i porast zaposlenosti. Za naredni period nadležno ministarstvo najavljuje otvaranje još jedne firme u krugu Pretisa, a na bazi zajedničkog ulaganja bh. firmi.

Prema podacima nadležnog federalnog ministarstva, firme iz namjenske industrije zajedno s privatnim imaće realizaciju od gotovo 300 miliona maraka, od čega Pretis 64 miliona, koliko je i planirano. Ministar ističe i da Zrak i TRZ Hadžići, koji su trebali otići u stečaj, također bilježe dobre poslovne rezultate.

U preduzeću Zrak ističu da će plan za ovu godinu biti i prebačen te da su ugovoreni poslovi za iduću godinu.

„Sa ugovorima koje planiramo sklopiti mislim da ćemo uposliti sve naše proizvodne i montažne kapacitete“, rekao je za TVSA Husein Habibović rukovodilac sektora kontrole kvaliteta preduzeća Zrak.

U preduzeću Zrak trenutno radi 150 radnika. Od toga su, kažu, trećina mladi kadrovi. Za daljnji razvoj, naglašavaju, ostalo je da se, uz pomoć Ministarstva, riješe dugovanja iz prošlosti prema radnicima.

„Čine se svi napori da se ta stara dugovanja riješe i da Zrak krene dalje bez balasta“, dodaje Habibović.

Nermin Džindić federalni ministar industrije,energetike i rudarstva ističe nastojanja da se jednim kreditom rješe ta dugovanja kako bi Zrak bez opterećenja mogao poslovati po tržišnim principima.

Za sljedeću godinu, naglašava ministar, u planu je otvaranje tvornice u okviru Pretisa, vrijedne između 20 i 30 miliona maraka. Novac će, uz Pretis, osigurati i „Igman“ - Konjic, Gineks te Unis-grupa a, prema prvim studijama, bilo bi zaposleno novih 250 radnika, kaže ministar.

TVSA
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#5919 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

brisi ... objavih isto sa zakasnjenjem
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#5920 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Mitraljezi/snajperi? :D
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#5921 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

jao_situacije wrote:12.7 ?
nešto veće ?
Namjenska industrija u našoj zemlji bilježila je izvoz od milijardu dolara. Donedavno, bila je pred nestankom, a danas je ponovo jedna od najperspektivnijih razvojnih grana.

Svakodnevno bilježi rast proizvodnje, izvoz i porast zaposlenosti. Za naredni period nadležno ministarstvo najavljuje otvaranje još jedne firme u krugu Pretisa, a na bazi zajedničkog ulaganja bh. firmi.

Prema podacima nadležnog federalnog ministarstva, firme iz namjenske industrije zajedno s privatnim imaće realizaciju od gotovo 300 miliona maraka, od čega Pretis 64 miliona, koliko je i planirano. Ministar ističe i da Zrak i TRZ Hadžići, koji su trebali otići u stečaj, također bilježe dobre poslovne rezultate.

U preduzeću Zrak ističu da će plan za ovu godinu biti i prebačen te da su ugovoreni poslovi za iduću godinu.

„Sa ugovorima koje planiramo sklopiti mislim da ćemo uposliti sve naše proizvodne i montažne kapacitete“, rekao je za TVSA Husein Habibović rukovodilac sektora kontrole kvaliteta preduzeća Zrak.

U preduzeću Zrak trenutno radi 150 radnika. Od toga su, kažu, trećina mladi kadrovi. Za daljnji razvoj, naglašavaju, ostalo je da se, uz pomoć Ministarstva, riješe dugovanja iz prošlosti prema radnicima.

„Čine se svi napori da se ta stara dugovanja riješe i da Zrak krene dalje bez balasta“, dodaje Habibović.

Nermin Džindić federalni ministar industrije,energetike i rudarstva ističe nastojanja da se jednim kreditom rješe ta dugovanja kako bi Zrak bez opterećenja mogao poslovati po tržišnim principima.

Za sljedeću godinu, naglašava ministar, u planu je otvaranje tvornice u okviru Pretisa, vrijedne između 20 i 30 miliona maraka. Novac će, uz Pretis, osigurati i „Igman“ - Konjic, Gineks te Unis-grupa a, prema prvim studijama, bilo bi zaposleno novih 250 radnika, kaže ministar.

TVSA
Odlicna vijest, posebno me raduje Pretis. Bas danas sam citao postove sa ovog foruma iz 2014 I 2015, kad je Pretis bio pred gasenjem. I sad mi je muka od procitanog. Prosle godine je imao prihod od 23 miliona I dobit od 1 milion KM. Ako ove godine uprihoduje 64 miliona, dobit bi mogla biti preko 10 miliona.

Vezano za noviu fabriku, po meni je najlogicnije nesto sto treba i Pretisu i Igmanu I Ginexu, a mozda nabavljaju sa strane. Sta bi to moglo biti?
Last edited by anelsol on 13/12/2017 06:58, edited 2 times in total.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#5922 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by jao_situacije »

može biti da su cijevi

ne vjerujem da je barut jer mi je najlogičnije da to rade česi sa vitezitom
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5923 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Cijevi garant. No sta god je raduje me nova fabrika koja ce biti smjestena u podzemnim objektima.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5924 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Streptokok wrote:Cijevi garant. No sta god je raduje me nova fabrika koja ce biti smjestena u podzemnim objektima.
ovo ne kontam.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5925 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

vjerujem da ce 2018 mnogo toga izaci u javnost od projekata u NI. ipak je to izborna godina.

ovi iz tesanjske firme zupcanik najavljuju historijske projekte :D
Namjenska proizvodnja

Ovim procesima, zahvaljujući stručnom znanju našeg kadra i odgovornom, profesionalnom radu odjela tehnologije i razvoja, posebnu pažnju posvjećujemo oblasti namjenske industrije učestvujući u razvoju historijskih projekata.
http://zupcanik.ba/namjenska-proizvodnja.html
Post Reply