BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
386
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
740
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1250

michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#26 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by michio »

Mozda ako se sagnu na pod kabine, ali mozda je kakvo jako staklo, ne znam :-D
Last edited by michio on 26/02/2010 22:58, edited 1 time in total.
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#27 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Warhead »

zelenashica wrote: suvišan ili ne ali i on ima svoju svrhu koju ti očito ne vidiš.....helem poenta je svaga da prije oružja ima jako prečih stvari na ovom svijetu.....a vi sad bujrum nastavite gdje ste stali,nedajte se smetati nekome ko jednostavno nakod 4 godine pakla se grozi od riječi oružje....
Nemoj se uvrijediti, ali ti ko da zivis na Marsu... Pa ima li ijedna iole ozbiljnija zemlja da nema OS. A sto se tice 4 godine pakla, da su obje strane bile jednako naoruzane '92 rat vjerovatno ne bi trajao cetiri godine, a mozda ga ne bi ni bilo. Balance of Power.
Last edited by Warhead on 26/02/2010 22:59, edited 1 time in total.
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#28 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Chmoljo wrote:
Bosanac_i_Hercegovac wrote:


jeste. jer možeš šoferu dati kalašnjikov :mrgreen: :dance: :run:

I da onda otvori prozor i puca ispred sebe ko u filmu "nafaka".... :lol:
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#29 Re: Bosanska vojna industrija i naoruzanje

Post by todd_smith »

pape wrote: Od oruzja ljudi ginu, ako ne ovdje, onda negdje u Africi i Aziji.
oruzje ne povuce obarac samo od sebe :/
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#30 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zelenashica »

Warhead wrote:
zelenashica wrote: suvišan ili ne ali i on ima svoju svrhu koju ti očito ne vidiš.....helem poenta je svaga da prije oružja ima jako prečih stvari na ovom svijetu.....a vi sad bujrum nastavite gdje ste stali,nedajte se smetati nekome ko jednostavno nakod 4 godine pakla se grozi od riječi oružje....
Nemoj se uvrijediti, ali ti ko da zivis na Marsu... Pa ima li ijedna iole ozbiljnija zemlja da nema OS. A sto se tice 4 godine pakla, da su obje strane bile jednako naoruzane '92 rat vjerovatno ne bi trajao cetiri godine, a mozda ga ne bi ni bilo. Balance of Power.
nemam se ja sta naći uvrijeđena,...priznemna sam ja dovoljno.....ali još sam haman prizemnija što znam da Oružane snage ne služe samo za odbranu nego i za napade....kad ih niko ne bi imao nebi ni bilo napada...zar ne logički.......A to koliko je rat trajao je pitanje za one sa strane koji su htjeli da rat traje toliko...... :roll:
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#31 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Warhead wrote:
zelenashica wrote: suvišan ili ne ali i on ima svoju svrhu koju ti očito ne vidiš.....helem poenta je svaga da prije oružja ima jako prečih stvari na ovom svijetu.....a vi sad bujrum nastavite gdje ste stali,nedajte se smetati nekome ko jednostavno nakod 4 godine pakla se grozi od riječi oružje....
Nemoj se uvrijediti, ali ti ko da zivis na Marsu... Pa ima li ijedna iole ozbiljnija zemlja da nema OS. A sto se tice 4 godine pakla, da su obje strane bile jednako naoruzane '92 rat vjerovatno ne bi trajao cetiri godine, a mozda ga ne bi ni bilo. Balance of Power.
To je to. Mnogi ljudi ne razmisljaju kada nesto zele da napisu. Kao da ja zelim rat. Ja upravo ne zelim rat a garant mira je u balansu u snazi. Strane koje su podjednako naoruzane nece tek tako uci u rat.

Srbija ima strahovito jaku vojnu industriju. Hrvatska proizvodi vlastite tenkove i vlastite puske. I mi trebamo da glumimo civiliziran svijet i da to sve gledamo? Valjda je svakomeme ko ima vise od 18 godina jasno da mi trebamo ostati u toku sa okolinom?

Pretjerano je imati 200 atomskih bombi kao sto ima Francuska ali nije niposto pretjerano pricati o ovome jer opasno bi tek postalo kada bi se BiH razoruzala.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#32 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zelenashica »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
Warhead wrote:
zelenashica wrote: suvišan ili ne ali i on ima svoju svrhu koju ti očito ne vidiš.....helem poenta je svaga da prije oružja ima jako prečih stvari na ovom svijetu.....a vi sad bujrum nastavite gdje ste stali,nedajte se smetati nekome ko jednostavno nakod 4 godine pakla se grozi od riječi oružje....
Nemoj se uvrijediti, ali ti ko da zivis na Marsu... Pa ima li ijedna iole ozbiljnija zemlja da nema OS. A sto se tice 4 godine pakla, da su obje strane bile jednako naoruzane '92 rat vjerovatno ne bi trajao cetiri godine, a mozda ga ne bi ni bilo. Balance of Power.
To je to. Mnogi ljudi ne razmisljaju kada nesto zele da napisu. Kao da ja zelim rat. Ja upravo ne zelim rat a garant mira je u balansu u snazi. Strane koje su podjednako naoruzane nece tek tako uci u rat.

Srbija ima strahovito jaku vojnu industriju. Hrvatska proizvodi vlastite tenkove i vlastite puske. I mi trebamo da glumimo civiliziran svijet i da to sve gledamo? Valjda je svakomeme ko ima vise od 18 godina jasno da mi trebamo ostati u toku sa okolinom?

Pretjerano je imati 200 atomskih bombi kao sto ima Francuska ali nije niposto pretjerano pricati o ovome jer opasno bi tek postalo kada bi se BiH razoruzala.
E vidiš...ako je balans u snazi hajde da onda svi budemo nemoćni....
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#33 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

zelenashica wrote:E vidiš...ako je balans u snazi hajde da onda svi budemo nemoćni....

A hajde ti nama svima reci prvo koliko imas godina ako ti nije tesko?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#34 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zelenashica »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
zelenashica wrote:E vidiš...ako je balans u snazi hajde da onda svi budemo nemoćni....

A hajde ti nama svima reci prvo koliko imas godina ako ti nije tesko?
dovoljno........možda čak i više no ti...ali ja imam onaj heben ženski kod :D
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#35 Re: Bosanska vojna industrija i naoruzanje

Post by TheMule »

pape wrote:
Bosanac_i_Hercegovac wrote:Sta ti mislis pape.... Sta nam treba od vojske? Kako nam vojska treba da izgleda za koju godinu? Sta sa vojnom industrijom? Trebamoli gurati da ponovo postanemo najveci izvoznik namjenskih proizvoda u regionu ili bi ti to najradije ukinuo? Trebali imati efikasnu pjesadiju ili ipak investirati u avijaciju? Avioni ili helikopteri? Ili obadvoje? Ili protiv zracna sredstva? Zelio bih da uspostavimo konstruktivnu diskusiju sto se ovoga tice!

Pozdrav
Samo konstruktivna diskusija ima izgleda da nam donese boljitak.
Kad sam vec upitan za misljenje, ... onda ga evo.

Od vojske nam ne treba puno, samo nam trose pare. Treba nam NATO shapa, pa neka se neko drzne da pravi sranja.
Vojnu industriju ukinuti, .... sav celik istopiti i od njega praviti tracnice za pruge, .... zastitne ograde na autoputevima. U vojnim hangarima uzgajati cvijece i sampinjone.
Haram je moliti se Bogu, (sada se svi mole) a biti najveci izvoznik namjenskih proizvoda.

Od oruzja ljudi ginu, ako ne ovdje, onda negdje u Africi i Aziji.

Treba investirati u avijaciju, ali ... civilnu.
Dakle, ... nemamo zeljeznice, ceste, civilne avione, .... tj. osnove infrastrukture jedne normalne zemlje.
Koji ce nam Q sredstva za ubijanje. Dosta je bilo smrti, .... treba nam zivot.
venividivici wrote:Mada se u biti slažem sa @papetom , činjenica je da će se ratovi voditi sa proizvodima naše vojne industrije ili bez nje.
Kao što je činjenica da smo u BiH imali jako razvijenu ovu vrstu industrije koja se sada propada. Imao sam priliku boraviti u krugu "Vitezita" iz Viteza i bio sam užasnut kakvo je stanje tamo, a iz svega se moglo "skontati" da je to nekada bio gigant.
U stvari to je i povod što se javljam - jer "Vitezit" nije naveden u uvodnom postu .
michio wrote:
Orkan je karakteristican po nacinu punjenja i zbog automatskog mitraljeza koji je mortiran na karoseriju vozila i koji se upravlja daljinskim iz kabine.
Evo zamisljam vozilo koje ispaljuje rakete kako ide u prodor sa mitraljezom :-D
Kao opciju mozda nude i otvor u kabini za puskarnice :-)
zelenashica wrote:
michio wrote: Evo zamisljam vozilo koje ispaljuje rakete kako ide u prodor sa mitraljezom :-D
Ne želim ni da zamislim..meni je bilo dovoljno 4 godine života u tom paklu....i molim Boga samo da jednom izumru svi ti vojni stručnjaci,inžinjeri oružja,generali i ostale *ičke koje samo silom misle nešto postići.....da se napokon gladna djeca se najedu kako treba jer svaki metak je jedan komad hljeba za nekog ko večeras ide u krevet gladan ...... :( jako jadno zamišljati ono što ti zamišljaš.....Znaš li koliko djece je večeras željno komada hljeba?Znaš li da jedan metak košta koliko i jedna kifla? :(
Halo, pa jeste li vi sa Marsa pali? Cuj treba se razoruzati i osloniti se na NATO, pa jel se Srebrenica tamo obiljezava svake godine ili ne?

Hvala Bogu pa se ne pitate ni zasto.
Warhead wrote:Da je nasa vlast pametna, ko sto nije, namjensku industriju bi trebala cuvati kao "oko u glavi". Tvrditi da nam vojska i namjenska industrija, pored ovakvih susjeda, ne treba je u najmanju ruku debilno. Tu tezu zaogovaraju Dodik i Covic, sto je jasan znak kakve nakane su u pitanju. A price da ce nas NATO zastiti mogu se prodavati maloj djeci.

E sad, moglo bi se diskutovati o tome da se u nekim slucajevima, gdje je to moguce, namjenska industrija preorjentise na proizvodnju civilne opreme, ali uz mogucnost da se brzo vrati u primarnu funkciju ako eventualno zatreba.

Inace, ono sto bi strateski drzava trebala pripaziti:

- namjenska - potencijal dobar, stanje katastrofalno;
- poljoprivreda - ovdje smo trenutno donji;
- el. energija - ovo je ok;
- nafta - ako ni za sta drugo, onda bi za Energopetrol trebalo nekog "prisloniti uza zid";
- telekomunikacije - nikakva privatizacija ne dolazi u obzir;

Ukratko, primjeniti Izraelski recept. Tu bi bar imali sta od njih nauciti.


Bravo
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#36 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Topla voda »

a u medjuvremenu,dok planeta zemlja ne postane idealno mjesto za zivot.....da zaradimo koju markicu,kad vec imamo pogone,hale i fabrike za proizvodnju naoruzanja
ja1986
Posts: 116
Joined: 17/11/2009 22:24

#37 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by ja1986 »

Bugojno :) Tema: "Deset propalih privrednih giganata BiH".
"SLAVKO RODIĆ" - dio vojnoindustrijskog kompleksa Jugoslavije

Vojnoindustrijski kompleks Jugoslavije sastojao se od radnih organizacija Zajednice industrije naoružanja i vojne opreme Jugoslavije (ZINVOJ), drugih radnih organizacija proizvođača naoružanja i vojne opreme te vojnoremontnih zavoda.Jedna od njih činila je i tvornica namjenske proizvodnje 'Slavko Rodić' u Bugojnu, čiji se proizvodni program bazirao na streljivu, od minobacačkih i topničkih upaljača i kapsula, do mina te kasetnih i ručnih bombi. U vrijeme SFRJ u fabrici je radilo oko 3.500 ljudi.Uoči početka rata jugoslavenske snage su iz "Rodića" danonoćno iznosile svu pokretnu vojnu opremu. Stotine i stotine vojnih kamiona danima je odvozilo sve što se iz pogona moglo odnijeti. A Da se od onoga što je preostalo nešto ne bi upotrijebilo, pobrinuli su se avioni JNA još 1992. godine, kada su golemu tvornicu pretvorili u hrpu ruševina.Danas je fabrika preimenovana u Alatnicu Bugojno, čiji je vlasnik Šemsudin Mehmedović, inače bivši ministar unutrašnjih poslova ZE-DO kantona. Ovu fabriku Mehmedović je kupio prije nekoliko godina, u procesu privatizacije, i od tada je većina radnika otpuštena, a fabrika pred zatvaranjem.

Da je normalna drzava naravno da bi se radilo na unapredjenju i jacanju vojne sile,ali evo kao sto je primjer u mom gradu,sve su to privatni interesi.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#38 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by pape »

Warhead wrote:Da je nasa vlast pametna, ko sto nije, namjensku industriju bi trebala cuvati kao "oko u glavi". Tvrditi da nam vojska i namjenska industrija, pored ovakvih susjeda, ne treba je u najmanju ruku debilno. Tu tezu zaogovaraju Dodik i Covic, sto je jasan znak kakve nakane su u pitanju. A price da ce nas NATO zastiti mogu se prodavati maloj djeci.

E sad, moglo bi se diskutovati o tome da se u nekim slucajevima, gdje je to moguce, namjenska industrija preorjentise na proizvodnju civilne opreme, ali uz mogucnost da se brzo vrati u primarnu funkciju ako eventualno zatreba.

Inace, ono sto bi strateski drzava trebala pripaziti:

- namjenska - potencijal dobar, stanje katastrofalno;
- poljoprivreda - ovdje smo trenutno donji;
- el. energija - ovo je ok;
- nafta - ako ni za sta drugo, onda bi za Energopetrol trebalo nekog "prisloniti uza zid";
- telekomunikacije - nikakva privatizacija ne dolazi u obzir;

Ukratko, primjeniti Izraelski recept. Tu bi bar imali sta od njih nauciti.
Da nasa vlast nije pametna, to svi odavno znamo.
Da smo mi koji ih biramo pametniji, .... ne bi nam dzubrad bila na vlasti.
Dakle, ... svi smo mi tu negdje.
Yes, .... Dodik i Covic imaju pokvarene i smrdljive nakane, .... ove trece na ranu privit od dobrote, ... :oops: Dokle cemo se shaltati?
Da je pameti, ... pronasli bi smo nacina da sve te dzukce natjeramo da sjednu i ne dizu se od stola dok ne nadju rjesenja za normalno funkcioniranje drzave.
A ako nam idioti saopce da rjesenja nema, ... a to bi bila laz, jer ... rjesenja pametni ljudi nadju bez ubijanja, .... onda treba razvijati ratnu industriju, (Adolf je upravo to radio prije WW2) pa yebi ga, ... neka sirotinja opet lije krv.
A nije ti losha ni ova sa "izraelskim receptom", ..... vjerovatno si aludirao na one visoke betonske zidove, ... :roll:

Vidim, analiziras i ekonomske resurse, ... e pa, .... pozabavi se malo analizom raspodjele tih resursa u ratno doba.
Analiziraj kako su sve bitne kapitalne objekte podijelili izmedju sebe.
Dobro si procitao, .... podijelili.
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#39 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Top m84 Nora se i dan danas nalazi u proizvodnom planu ove firme u Travniku. Sada koliko komada oni godisnje proizvedu neznam. Ovaj top je 1980. osmisljen i tada je to bio moderan top a sada vjerujem da je poprilicno zastario.

Evo ovdje vise informacija o ovom bosanskom topu:

http://www2.webng.com/security1/nora.pdf

Image
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#40 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by samo malo »

Orkan nije bosanski proizvod vec jugoslovenski, uglavnom zato sto se vecina dijelova proizvodila van BiH.

Proguglaj malo.
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#41 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

samo malo wrote:Orkan nije bosanski proizvod vec jugoslovenski, uglavnom zato sto se vecina dijelova proizvodila van BiH.

Proguglaj malo.
Glavni dio orkana; tj hidraulicki sistem koji dize i spusta rakete i sistem za punjenje je se proizvodio i proizvodi se i dan danas u Travniku. Kamion je mozda dolazio tada iz Srbije dok je rezervni tocak dolazio npr. iz slovenije. Ali danas se znaci sve proizvodi u BiH i Orakn, kao sto vidis na onoj prvoj slici, je nedavno ponudjen kao dio BH vojno izvoza ali znaci u kompletu. To je i logicno. Jer ako ti osnujes firmu gdje proizvodis 95% jednog auta a potom propadne firma koja proizvodi pepeljaru i sjedista u tom autu onda je logicno da ces se snaci za pepeljaru i sjediste a ne da bacis sve u kantu. Tako je i sa Orkanom.
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#42 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by samo malo »

Optika, vozilo, projektili, proizvodilo se van BiH.

Da ne nabrajam manje dijelove.

Nema govora o "95% dijelova proizvodilo se u BiH" jer nije.
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#43 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Warhead »

pape wrote: Da nasa vlast nije pametna, to svi odavno znamo.
Da smo mi koji ih biramo pametniji, .... ne bi nam dzubrad bila na vlasti.
Dakle, ... svi smo mi tu negdje.
Yes, .... Dodik i Covic imaju pokvarene i smrdljive nakane, .... ove trece na ranu privit od dobrote, ... :oops: Dokle cemo se shaltati?
Da ne bude zabune, kad sam napisao "vlast" mislio sam prvenstveno na bosnjacki faktor kojeg se ovo najvise tice. Sto se tice glasanja, problem je sto vecina ljudi i ne glasa. Da kazem ovako, nije problem sto ovi na vlasti ne valjaju vec sto nema prave alternative. Medjutim, pustimo sad izbore i ko glasa a ko ne jer idemo u offtopic. Tema je vojna industrija. Moje je misljenje da, bez obzira ko bio u vlasti, treba cuvati vojnu industriju, zlu ne trebalo. Cak i ako nema trzista za te proizvode. Nema veze, neka ostane par zaposlenih da podmazuje i odrzava masine. Treba samo sprijeciti da dalje propada ono sto vec postoji.
pape wrote: Da je pameti, ... pronasli bi smo nacina da sve te dzukce natjeramo da sjednu i ne dizu se od stola dok ne nadju rjesenja za normalno funkcioniranje drzave.
A ako nam idioti saopce da rjesenja nema, ... a to bi bila laz, jer ... rjesenja pametni ljudi nadju bez ubijanja, .... onda treba razvijati ratnu industriju, (Adolf je upravo to radio prije WW2) pa yebi ga, ... neka sirotinja opet lije krv.
A nije ti losha ni ova sa "izraelskim receptom", ..... vjerovatno si aludirao na one visoke betonske zidove, ... :roll:
Sirotinja lije krv kako god okrenes. Moja teza je da ce je liti manje ako si neki faktor. U suprotnom lice je jeftino i lice je u potocima kao i '92-e.

Sto se tice izraelskog recepta nisam mislio na zid, vec da Izraelci unatoc malobrojnosti uspjesno "uspjevaju" u neprijateljskom okruzenju (kao sto su i Bosnjaci u slicnom okruzenju) i uz to predstavljaju silu. Sigurno to nisu postigli ukidanjem vojne industrije i pacifikacijom. Inace, Izrael je jedna od rijetkih zemalja u svijetu koja proizvodi sve, od metka, preko aviona, do atomskog naoruzanja. Prije 90-ih (ne racunajuci atomsko oruzje) u tom klubu rijetkih bila je i bivsa Jugoslavija.
pape wrote: Vidim, analiziras i ekonomske resurse, ... e pa, .... pozabavi se malo analizom raspodjele tih resursa u ratno doba. Analiziraj kako su sve bitne kapitalne objekte podijelili izmedju sebe.
Dobro si procitao, .... podijelili.
Hajde da se ne bavimo teorijama zavjere i da pricamo konkretno. Ko i kada je podijelio? Sta je podjelio? Kakvi su dokazi za to?
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#44 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

samo malo wrote:Optika, vozilo, projektili, proizvodilo se van BiH.

Da ne nabrajam manje dijelove.

Nema govora o "95% dijelova proizvodilo se u BiH" jer nije.
Orkan = hidraulika. Orkan se znaci proizvodi u Travniku danas. Neznam gdje su se rakete za Orkan proizvodile prije ali mi je cudno da se nisu i prije proizvodile u Pretisu bas kao i sada. Jer pretis iz Vogosce proizvodi rakete za Orkan i ujedinio je se sa Travnikom i zajednicki nastupaju jer su konekcije u vojnoj industriji najvaznije. Znaci danas pretis proizvodi rakete za Orkan a kako je bilo prije neznam. Vjerovatno je i prije neka BH firma proizvodila rakete.

To a kamionu ne zelim komentarisati, i sam znas da to nema smisla.

Lice BH vojne industrije su Orkan (koji se od nedavno opet proizvodi) i pretis. Kao sto mozemo i vidijeti :

Image
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#45 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by samo malo »

Ne znam ko je tacno radio rakete ali u ratu je Orkan manje vise bio neupotrebljiv jer niko nije imao rakete, pa su Hrvati nabavili neku imitaciju iz Brazila sto je radilo kako tako, ali ni izbliza precizno kao originalne.

U Bratstvu se Orkan montirao, i opcenito je vojna industrija u Jugoslaviji funkcionirala po sistemu udruzenog rada, bubam optiku rade Slovenci, vozilo FAP, rakete se uvoze izvana, i tako dalje.

Sam inzinjerijski tim koji je konstruisao Orkan je iz Srbije ako se ne varam, na celu sa doktorom Obradom Vucurevicem, inace vojnim licem mislim general. To je po svemu jugoslovensko oruzje, prakticno nemoguce proizvoditi u BiH bez ogromnih ulaganja. Koliko se to isplati, ne znam.

Prevelik zalogajl, ukratko. Neke haubice i slicno, moguce je, ali Orkan ne. On je i Jugoslaviji bio skup, da ne govorim da su konstruktori imali ogromne probleme sa obicnim testiranjem oruzja, prvo testno bojevo gadjanje izvrseno je tek u Iraku.
putnik29
Posts: 75
Joined: 19/12/2006 21:19

#46 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by putnik29 »

Tesko je pricati o naoruzanju i opremi koji namjenska industrija BiH moze plasirati na strano trziste. Orkan je jos uvijek takticki interesantan sistem u svijetu ali BiH nema rijesenu proizvudnju adekvatne municije za istog.

Sto se tice poljskih topova, oni su zastarjeli kao borbeno sredstvo jer zahtijevaju kompleksnu poslugu i podrsku (vucna artiljerija). Pored toga kalibri koji su se pravili u BNT-u su ruski kalibri 122 i 152mm koji se danas vrlo malo korsite.

Sto se tice Vitezita, oni su radili, naravno prije rata, eksplozive za poljoporivredu a i za vojnu upotrebu. Dosta sirok asortiman proizvoda.

Igman - fabrika municije - ima dosta kvalitetan proizvod ali ponovno radi se o pjesadijskoj municiji ruskih kalibara (najmasovniji je bio 7,62x39)

Pobjeda gorazde, detonatorske kapisle i detonatori.

Zrak Sarajevo - optika

Orao- mostar - proizvodnja Gazela helikoptera, kao i vazduhoplovni institut (ovo je sve odneseno u Srbiju)

Slavko rodic bugojno - nesto rucnih bombi i eksplozivnih m/s

Pretis Vogosca, minobacaci

FAMOS - motori

Ne mogu da se sjetim kako se zvala ona fabrika filtera u Kladnju koja je radila one plasticne rucne bombe.


Ukratko potencijal postoji ali radi se mahom o zastarjeloj i slabo upotrebljivoj proizvodnji koja nije bas previse trazena (izuzev municije.


Jedini perspektivan proizvod iza rata bio je onaj metak za 40mm bacace granata (koliko je meni poznato)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#47 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by ljubav_aha »

zelenashica wrote:
Warhead wrote: Ne bih htio biti seksist, ali mislim da si zalutala na ovu temu. Bilo bi lijepo nesto i znati o onome sto se diskutuje na forumu,a ne ulijetati sa nesuvislim komentarima.
suvišan ili ne ali i on ima svoju svrhu koju ti očito ne vidiš.....helem poenta je svaga da prije oružja ima jako prečih stvari na ovom svijetu.....a vi sad bujrum nastavite gdje ste stali,nedajte se smetati nekome ko jednostavno nakod 4 godine pakla se grozi od riječi oružje....

zelenashice,progledaj mu nick :D rodjen za temu :lol:
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#48 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Pretis nije producirao minobacace nego granate. Sve ostalo je skoro propalo osim pretis-a i Igman-a (fabrika municije u konjicu). Pretis su cetnici u ratu opljackali i svu opremu i mashine prenijeli na Pale pa su to ljudi posle rata opet od njih kupili i vratili u Vogoscu.

Da su bosanci pametni nebi dopustili da tako vazna industrija za BiH propada. To bi se trebalo subsidijirati od strane drzave.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#49 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by TheMule »

putnik29 wrote:
Igman - fabrika municije - ima dosta kvalitetan proizvod ali ponovno radi se o pjesadijskoj municiji ruskih kalibara (najmasovniji je bio 7,62x39)


Ukratko potencijal postoji ali radi se mahom o zastarjeloj i slabo upotrebljivoj proizvodnji koja nije bas previse trazena (izuzev municije.

Jedini perspektivan proizvod iza rata bio je onaj metak za 40mm bacace granata (koliko je meni poznato)
Ako pogledas onaj link sto je postavljen na prvoj stranici, vidjeces da Igman proizvodi modernu municiju.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#50 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by ljubav_aha »

Image

imate dva izbora :!:
Post Reply