BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

Maliodmene
Posts: 2201
Joined: 10/01/2020 13:36

#17726 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maliodmene »

Odlicne vijesti
User avatar
Peacean
Posts: 2711
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#17727 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Peacean »

Bilo bi dobro kad bi još i nešto dodatno investirali pored kupovanja dionica.
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17728 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

Peacean wrote: 16/04/2024 07:18 Bilo bi dobro kad bi još i nešto dodatno investirali pored kupovanja dionica.
Barem da uska grla riješe i njihova dobit bi bila puno veća...
User avatar
Peacean
Posts: 2711
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#17729 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Peacean »

A s obzirom na razliku između njihovih i naših standarda ne bi ih puno koštala ni barutanica jedna :D
iz zadnje klupe
Posts: 944
Joined: 27/07/2012 18:10

#17730 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Ovo moze biti ili lijepa ili vrlo ružna vijest, prije ovo drugo..

Onako ekonomski, oni tih ulozenih 14 miliona, mogu vratiti kroz dividendu za par godina, dati trecinu firme sa takvim potencijalom, mogucom zaradom, infrastrukturom, je ko da je džaba dobio, imali bi te pare i naši privrednici, ko oni iz PTG-a, samo da im je dato da uzmu.

Neko će reći, ne bi smio Mujo Selimović ovo uraditi na svoju ruku, inače u bilo kojoj imalo uređenoj zemlji do sada bi služio 3 doživotne za pljačku koju je do sada izveo, ovo je trougao Trojka-Mujo- amerikanci-plaćanje dugova

Na prvu, nisam optimističan, ako ni zbog čeg drugog, to što će Pretisovim granatama sad biti ubijana palestinska djeca.

Jedina eventualno lijepa vijest, jeste moguće osavremenjivanje proizvodnje, ali ni to nije sreća, em to dodatno ulaganje povećava kroz dodatnu emisiju dionica američki udio u fabrici, pa će to zapravo postati njihova fabrika , em više nemaš nikakvu kontrolu gdje završavaju granate.

Mislim, ni do sad nismo imali nekakvu bog zna samostalnost, ali ovo po meni nije dobro.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10852
Joined: 27/04/2021 22:52

#17731 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by tramvajtrojka »

iz zadnje klupe wrote: 16/04/2024 10:46 Ovo moze biti ili lijepa ili vrlo ružna vijest, prije ovo drugo..

Onako ekonomski, oni tih ulozenih 14 miliona, mogu vratiti kroz dividendu za par godina, dati trecinu firme sa takvim potencijalom, mogucom zaradom, infrastrukturom, je ko da je džaba dobio, imali bi te pare i naši privrednici, ko oni iz PTG-a, samo da im je dato da uzmu.

Neko će reći, ne bi smio Mujo Selimović ovo uraditi na svoju ruku, inače u bilo kojoj imalo uređenoj zemlji do sada bi služio 3 doživotne za pljačku koju je do sada izveo, ovo je trougao Trojka-Mujo- amerikanci-plaćanje dugova

Na prvu, nisam optimističan, ako ni zbog čeg drugog, to što će Pretisovim granatama sad biti ubijana palestinska djeca.

Jedina eventualno lijepa vijest, jeste moguće osavremenjivanje proizvodnje, ali ni to nije sreća, em to dodatno ulaganje povećava kroz dodatnu emisiju dionica američki udio u fabrici, pa će to zapravo postati njihova fabrika , em više nemaš nikakvu kontrolu gdje završavaju granate.

Mislim, ni do sad nismo imali nekakvu bog zna samostalnost, ali ovo po meni nije dobro.
Image

kratkim searchom na gmaps obicno skladište je HQ ove firme :mrgreen: , ovo je jos jedan tasna masna firma samo da obrne profit i tjt
User avatar
Peacean
Posts: 2711
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#17732 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Peacean »

Čisto sumnjam da će naše granate ići u izrael, mnogo vjerovatnije idu u Ukrajinu. Velike pare se vrte u američkom snabdijevanju izraela. Neće silni lobisti dopustiti da jedna Bosna uzme njihov dio kolača, a za Ukrajinu jede njih briga.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17733 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

iz zadnje klupe wrote: 16/04/2024 10:46 Ovo moze biti ili lijepa ili vrlo ružna vijest, prije ovo drugo..

Onako ekonomski, oni tih ulozenih 14 miliona, mogu vratiti kroz dividendu za par godina, dati trecinu firme sa takvim potencijalom, mogucom zaradom, infrastrukturom, je ko da je džaba dobio, imali bi te pare i naši privrednici, ko oni iz PTG-a, samo da im je dato da uzmu.

Neko će reći, ne bi smio Mujo Selimović ovo uraditi na svoju ruku, inače u bilo kojoj imalo uređenoj zemlji do sada bi služio 3 doživotne za pljačku koju je do sada izveo, ovo je trougao Trojka-Mujo- amerikanci-plaćanje dugova

Na prvu, nisam optimističan, ako ni zbog čeg drugog, to što će Pretisovim granatama sad biti ubijana palestinska djeca.

Jedina eventualno lijepa vijest, jeste moguće osavremenjivanje proizvodnje, ali ni to nije sreća, em to dodatno ulaganje povećava kroz dodatnu emisiju dionica američki udio u fabrici, pa će to zapravo postati njihova fabrika , em više nemaš nikakvu kontrolu gdje završavaju granate.

Mislim, ni do sad nismo imali nekakvu bog zna samostalnost, ali ovo po meni nije dobro.
Koliko se sjećam po Zakonu o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme postojeća preduzeća iz oblasti NI moraju imati minimalno 51 % državnog kapitala. Da bi se to promjenio potrebna je posebna saglasnost vlade FBiH. Dakle klasičnom dokapitalizacijom nemoguće je nekom pravnom ili fizičkom licu da stekne većinski paket za odlučivanje.

Ono što je moja bojazan je da će se sada na Vladu FBiH vršiti pritisak za isplatu dividende, što do sada nije bio slučaj, jer se sva dobit ulagala u preduzeća, ili bespotrebno akomulirala na računima kao u slučaju Gineksa. Vrijeme će pokazati.

Ova firma koja je kupila udio može pozitivno uticati na rad preduzeća u smislu ulaganja u modernizaciju i obezbjeđenje tržišta. Koliko sam ka mogao vidjeti njihova primarna djelatnost je logistička podrška američkoj vojsci i obrambenim strukturama.

Mujo je do sada lešinario sa ovim dionicama i firme nisu imale apsolutno nikakve koristi od toga što su njegovi fondovi držali dionice.
iz zadnje klupe
Posts: 944
Joined: 27/07/2012 18:10

#17734 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Koliko se sjećam po Zakonu o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme postojeća preduzeća iz oblasti NI moraju imati 51 % državnog kapitala. Da bi se to promjenio potrebna je posebna saglasnost vlade FBiH. Dakle klasičnom dokapitalizacijom nemoguće je nekom pravnom ili fizičkom licu da stekne većinski paket za odlučivanje.

Ono što je moja bojazan ne da će se sada na Vladu FBiH vršiti pritisak za isplatu dividende, što do sada nije bio slučaj, jer se sva dobit ulagala u preduzeća. Vrijeme će pokazati.

Ova firma koja je kupila udio može pozitivno uticati na rad preduzeća u smislu ulaganja u modernizaciju i obezbjeđenje tržišta. Koliko sam ka mogao vidjeti njihova primarna djelatnost je logistička podrška američkoj vojsci i obrambenim strukturama.

Muko je do sada lešinario sa ovim dionicama i firme nisu imale apsolutno nikakve koristi od toga što su njegovi fondovi držali dionice.
Mujo je korisna lopovčina, svaka vlast, od SDA do SDP se koristila njegovim uslugama, što mislisš da je slučajno da 99.90% stanovništva u BIH ne zna ko je ovaj čovjek koji je nanio veću štetu privredi FBIH nego Karadžić i Mladić udruženo, a nijedan ga medij ni spomenut ne smije, a o nekim sudskim procesima da i ne pričamo.

Sada su mi se posložile neke stvari, prije neki dan Amerikanci kritikovali Komisiju za vrijedonosne papire FBIH, inače ko ne zna, ova zadnja garnitura je po stupanju na položaj dokumentovala svu suludu pljačku koju je Mujo i njegovi kompanjoni izveli i proslijedila Tužilaštvu, ne samo da nije da nijedan medij to nije prenio, nego ni Tužilaštvo se ni počešalo nije.
Dakle i Amerikanci smatraju Muju korisnom lopovčinom, zna se žetonirati svakoj vlasti i moći.

Tu priču, o 51% , kontrolnom paletu, baci u vodu, ovde pričamo o najjačoj sili svijeta, misliš da će se oni i počešati o priči o kontrolnom paketu. 51% vlasništvu vlade i sl. ako npr Izraelu hitno zatreba granata?
AdzijaFace
Posts: 149
Joined: 13/06/2021 12:42

#17735 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by AdzijaFace »

Sta fali da idu nase granate bilo gdje? MI NIKAKVE VEZE NEMAMO SA BILO KIME IZVAN GRANICA BIH!
Škobo Habu
Posts: 9073
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#17736 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Škobo Habu »

tramvajtrojka wrote: 16/04/2024 10:57
iz zadnje klupe wrote: 16/04/2024 10:46 Ovo moze biti ili lijepa ili vrlo ružna vijest, prije ovo drugo..

Onako ekonomski, oni tih ulozenih 14 miliona, mogu vratiti kroz dividendu za par godina, dati trecinu firme sa takvim potencijalom, mogucom zaradom, infrastrukturom, je ko da je džaba dobio, imali bi te pare i naši privrednici, ko oni iz PTG-a, samo da im je dato da uzmu.

Neko će reći, ne bi smio Mujo Selimović ovo uraditi na svoju ruku, inače u bilo kojoj imalo uređenoj zemlji do sada bi služio 3 doživotne za pljačku koju je do sada izveo, ovo je trougao Trojka-Mujo- amerikanci-plaćanje dugova

Na prvu, nisam optimističan, ako ni zbog čeg drugog, to što će Pretisovim granatama sad biti ubijana palestinska djeca.

Jedina eventualno lijepa vijest, jeste moguće osavremenjivanje proizvodnje, ali ni to nije sreća, em to dodatno ulaganje povećava kroz dodatnu emisiju dionica američki udio u fabrici, pa će to zapravo postati njihova fabrika , em više nemaš nikakvu kontrolu gdje završavaju granate.

Mislim, ni do sad nismo imali nekakvu bog zna samostalnost, ali ovo po meni nije dobro.
Image

kratkim searchom na gmaps obicno skladište je HQ ove firme :mrgreen: , ovo je jos jedan tasna masna firma samo da obrne profit i tjt
Pawn Stars.
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17737 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Sumnjam da su dosli onako da daju Muji 14 mil... Dakle dosli su zbog necega. Vece proizvodnje, veceg plasmana, time i vece zarade sebi... Nadam se i meni kao sitnom dionicaru... U svakom slucaju ce vjerujem biti korak naprijed u odnosu na "Fondove" kakve do sad znamo...
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17738 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Kupci dionica Binasa i Pretisa su očigledno imali dobre informacije

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/pred ... /240420092
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17739 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

anelsol wrote: 20/04/2024 22:04 Kupci dionica Binasa i Pretisa su očigledno imali dobre informacije

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/pred ... /240420092
Vala valjda je vrijeme da koju kintu i u Pretis gurnu...
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17740 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Mandžuka optimističan:
'DIGNUTI IZ MRTVIH'
Abaz Mandžuka, direktor “Binasa” za Raport: Raduje nas da iza firme koja je kupila dionice naše kompanije stoji Vlada
Očekujemo da novi dioničari uskoro posjete i "Binas" i vjerujemo da će ukoliko žele profit i isporuku većih količina naših proizvoda se odlučiti i na ulaganja što je dobro i za „Binas“ i za njih. Oni su kupili dionice od malih privatizacijskih investicijskih fondova koji nikada nisu ništa uložili, nego su samo čekali priliku da prodaju te dionice, a koju su i dočekali

Prije 1 dan 5 sati
Autor: Semira Degirmendžić

Početkom ove sedmice znatiželju u javnosti izazvala je vijest da je američka kompanija Regulus Global kupila 33 posto dionica vogošćanskog „Pretisa“ i 23 posto dionica bugojanskog „Binasa“ u ukupnom iznosu od oko 15 miliona KM .

No, ko tačno stoji iza ove američke firme i šta su joj namjere i dalje je misterija, jer zakonska regulativa u BiH koja se odnosi na trgovanje dionicama omogućava kupcima dionica da ne otkriju svoj identitet i pruža im mogućnost da posluju preko takozvanih skrbničkih računa, koje banka u kojoj ih otvaraju vodi na svoje ime, pa se nerijetko među dioničarima nekog društva vidi i naziv banke, koja se u stvari pojavljuje u ime svog klijenta.

Potvrda kvalitete "Binasovih" proizvoda

U razgovoru za Raport direktor bugojanskog Binasa Abaz Mandžuka, kaže da ni on ni uprava kompanije na čijem su čelu još nisu upoznali nove vlasnike dionica „Binasa“, ali Mandžuka ima informaciju da je riječ o kompaniji iza koje stoji Američka vlada.

„Prema sadašnjim zakonima ni Komisija za vrijednosne papire a ni Sarajevska berza ne moraju otkriti imena kupaca ni naših ni bilo čijih drugih dionica. I ja sam prvobitno tu vijest saznao iz medija, ali imamo informacije da je riječ o kompaniji iza koje stoji Američka vlada i to nas raduje- kaže Mandžuka za Raport.

Dalje, direktor bugajnskog "Binasa", firme, koja je nakon smjene Vlade Fadila Novalića, faktički „dignuta iz mrtvih“ i sad bilježi ogromne pozitivne pomake u poslovanju, u činjenici da je američka firma povezana s Vladom SAD-a kupila i dionice "Binasa", vidi i kao potvrdu kvalitete svojih proizvoda, ali i kao nagovještaj budućeg ulaganja novih dioničara u proizvodne pogone i linije bugojanske firme.

„Ova kupovina naših dionica pokazuje da postoji interes za našim proizvodima i da je prepoznat kvalitet prvenstveno naših upaljača koji se redovno testiraju i imaju najviše ocjene kvalitete. Uvijek insistiram na kontroli kvalitete svih naših proizvoda, jer samo jednom nekom možete prodati nešto što nije u skladu s najvišim standardima i onda sami sebi zatvarate sva vrata. Mi to nismo dozvolili, uprkos ranijoj teškoj situaciji, a sada očekujemo da novi dioničari uskoro posjete i Binas i vjerujemo da će ukoliko žele profit i isporuku većih količina naših proizvoda da će se odlučiti i na ulaganja što je dobro i za „Binas“ i za njih. Oni su kupili dionice od malih privatizacijskih investicijskih fondova koji nikada nisu ništa uložili, nego su samo čekali priliku da prodaju te dionice, a koju su i dočekali.

Vjerujem da se s novim dioničarima otvara jedna nova priča koju smo mi s novom Vladom FBiH već pokrenuli i koja daje sjajne rezultate, ali mi želimo ostvariti još veće – kaže Mandžuka za Raport.

Ne može biti ugroženo većinsko vlasništvo Vlade FBiH

Mandžuka dalje pojašnjava da kupovinom dionica nikako ne može biti ugroženo većinsko vlasništvo FBiH nad" Binasom "koje iznosi 51 posto, a da je trgovina s preostalih 49 posto dionica te kompanije na berzanskom tržištu apsolutno otvorena, slobodna i neovisna od kompanije.


„ Potpuno sam ubijeđen da dolaskom firme iza koje stoji Vlada SAD-a može predstavljati pozitivan iskorak u našem poslovanju i budućem radu. Sigurno ćemo više informacija imati kada nas predstavnici te firme i posjete, jer očekujem i narudžbe i ugovore o našoj saradnji. Do tada mi ćemo nastaviti raditi na poboljšanju našeg cjelokupnog proizvodnog programa , zbog čega smo vjerujem i prepoznati kao poželjan partner- zaključuje Mandžuka za Raport.
sak
Posts: 36
Joined: 21/09/2021 18:51

#17741 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by sak »

anelsol wrote: 23/04/2024 12:30 investicijskih fondova koji nikada nisu ništa uložili
Kako nisu uložili? Kupili su dionice, to je definicija ulaganja u korporaciju. Ako je gospodin želio dodatni novac, firma je mogla posuditi, zaraditi i uštediti, ili izdati još dionica. Investitori samo daju novac. Ovaj gospodin želi strateškog partnera, nekoga ko donosi sposobnost koja nedostaje korporaciji. Sama kupovina dionica nema ništa sa tim odnosm. To je regulisano ugovorom a ne vlastništvom dionica.

Bilo kakva veza sa "vladom" ne bi bila javna niti poznata nekome kao ovaj gospodin. Amerika nema zvanično vlastništvo u bilo kakvoj proizvodnji--CIA ako kupuje, to je tajna. Ova firma ima ugovore sa vladom. To što su dobili tender nije veza ili neka prilika bez dodatnih tendera.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17742 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

sak wrote: 23/04/2024 23:01
anelsol wrote: 23/04/2024 12:30 investicijskih fondova koji nikada nisu ništa uložili
Kako nisu uložili? Kupili su dionice, to je definicija ulaganja u korporaciju. Ako je gospodin želio dodatni novac, firma je mogla posuditi, zaraditi i uštediti, ili izdati još dionica. Investitori samo daju novac. Ovaj gospodin želi strateškog partnera, nekoga ko donosi sposobnost koja nedostaje korporaciji. Sama kupovina dionica nema ništa sa tim odnosm. To je regulisano ugovorom a ne vlastništvom dionica.

Bilo kakva veza sa "vladom" ne bi bila javna niti poznata nekome kao ovaj gospodin. Amerika nema zvanično vlastništvo u bilo kakvoj proizvodnji--CIA ako kupuje, to je tajna. Ova firma ima ugovore sa vladom. To što su dobili tender nije veza ili neka prilika bez dodatnih tendera.
To što su dobili tender za snadbjevanje američke vojske i sigurnosnih agencija u USA samo po sebi dosta govori. Vrijeme će pokazati kako će se ovo odraziti na poslovanje ova kupovina dionica, a moj dojam je da ih nisu kupili samo zbog toga da bi ih prodali po većoj cijeni, jer su dionice kupljene po cca 20% većoj cijeni nego što je bila berzanska cijena u tom trenutku. Kupac očigledno očekuje dividendu, pa mi je logično da će preduzeti sve da ona bude što veća.

Mujini fondovi jesu legalno kupili dionice, ali svi znamo da su ih kupili certifikatima a ne živom lovom.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17744 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Džaba smo kreĉili :D
iz zadnje klupe
Posts: 944
Joined: 27/07/2012 18:10

#17745 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Ne viidm cemu toliko razocarenje, ali mi to govori kakvo misljenje imamo o sebi, da smo nesšosobni nesto kvalitetno svojim rukama stvoriti bez tudje pomoci, mozda je to i tacno, ali je simtomaticno kakvo nisko misljenjeimamo o sebi😳
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17746 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

iz zadnje klupe wrote: 24/04/2024 18:17 Ne viidm cemu toliko razocarenje, ali mi to govori kakvo misljenje imamo o sebi, da smo nesšosobni nesto kvalitetno svojim rukama stvoriti bez tudje pomoci, mozda je to i tacno, ali je simtomaticno kakvo nisko misljenjeimamo o sebi😳
Ne razumijem kako si zaključio da imamo nisko mišljenje o sebi. Ako želim da neko uloži pare u fabrike, da poveća kapacitete i sl, kad već većinski vlasnici firmi NI neće, zbog čega bi ta želja podrazumjevala da ne vjerujem u naše sposobnosti.

Da se to u nekom momentu desilo sa Zrakom, možda ne bi završili u stečaju.
sak
Posts: 36
Joined: 21/09/2021 18:51

#17747 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by sak »

anelsol wrote: 24/04/2024 19:05 kad već većinski vlasnici firmi NI neće
Kako bi neko uložio u proizvonju bez saglasnosti većinskih vlasnika?
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17748 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

sak wrote: 24/04/2024 22:38
anelsol wrote: 24/04/2024 19:05 kad već većinski vlasnici firmi NI neće
Kako bi neko uložio u proizvonju bez saglasnosti većinskih vlasnika?
Zbog čega bi se većinski vlasnik protivio ulaganju?
iz zadnje klupe
Posts: 944
Joined: 27/07/2012 18:10

#17749 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Ja ne znam ko stoji iza ovih Česa, ali ko zna, možda stoji neko iza vojsnog sektora Češke, ko ne zna, to je zemlja sa vrlo jakom tradicijom u vojnoj industriji, neko je čini mi se ovde spomenuo da su Škodini inžinjeri 1938. godine učestovali u stvaranju početaka onog, što će poslije drugog svjetskog rata biti Pretis.

Češki know how je više nego dovoljan da digne Pretis na novi nivo, ako je taj tipa Čeha u pitanju.

Sjećam se jednog bloga Berke Zečevića , ovo je iz najsvjetlijih dana Pretisa, kada priča kako je se neka željeznička kompozicija českog oružja prevrnula negdje u Bosni na putu od Ploča do Češke, pa su se kompletni inžinjerski kor Pretisa odmah otišao na licu mjesta, jer je prevozila nešto, što je Berko opisao, bila " naučna fantastika" za nas u tom periodu, ne bili uspjeli šta kopirati od Česa.

Najgore što se može desiti sa Česima je da traže svoj dio dividende, a šta mislite što je profit Igmana drastično opao kako su Ahmetlići ušli u njega, bolje regularno dio dividende Ćesima nego kroz prenapuhane fakture Ahmetlićima ili sličnima
zigzag
Posts: 5792
Joined: 18/04/2014 11:26

#17750 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zigzag »

Ne zna ko stoji iza "čeha" ...... :lol: :lol: :lol:
Post Reply