BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

GOLDZEN
Posts: 990
Joined: 22/07/2020 19:27

#17601 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Mislio sam da ih pitam da li je to bilo plaćeno oglašavanje od strane spomenutog Isme. Čudi me da nisu govorili o drugim njegovim "poslovnim uspjesima" khm khm.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17602 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Zanimljivo

Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17603 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

anelsol wrote: 29/03/2024 18:54 Zanimljivo

:bih:

Će budemo sila :bih:
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#17604 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Nek se jednom odluce, jesul bosanke il srpske, posto istu vijest drugi portal tvrdi da su srpske, cak prikazuje oststke rskete u belgorodu za koju ksze da je srpska
Ko se sjeca velike afere prosle godine kada je Rusija optužila Srbiku da je bas te rakete prodala Ukrajini
Inace Srbija je razvila svoj VBR nazvan Tamnava koji bi trebao biti pandan ceskom Vampiru, Bnt Tmih tamo davne 2016 godine msjavi da pored samohotke razvija i vlastitiVBR, dok se o samohotki bar pricalo, VBR je spomenut jednom i nikad vise
Na pretisovoj stranici stoji slika da proizvode MLRS 122 mm rakete, al stoji i da proizvode ose, sto zmamo da nije istina posto je fabrika koja je proivodila plssticnu masu od koje se pravio lanser ostala u Mskedoniji, tako da nije vjerovat Pretisu da proizvode sve ono sto su stavili na stranicu
User avatar
Peacean
Posts: 2692
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#17605 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Peacean »

Ne bih rekao da su naše, jedino da su iz srbije preko nas otišle dalje ali i to je malo vjerovatno. Slobodno me ispravite :bih:
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17606 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

iz zadnje klupe wrote: 29/03/2024 21:55 Nek se jednom odluce, jesul bosanke il srpske, posto istu vijest drugi portal tvrdi da su srpske, cak prikazuje oststke rskete u belgorodu za koju ksze da je srpska
Ko se sjeca velike afere prosle godine kada je Rusija optužila Srbiku da je bas te rakete prodala Ukrajini
Inace Srbija je razvila svoj VBR nazvan Tamnava koji bi trebao biti pandan ceskom Vampiru, Bnt Tmih tamo davne 2016 godine msjavi da pored samohotke razvija i vlastitiVBR, dok se o samohotki bar pricalo, VBR je spomenut jednom i nikad vise
Na pretisovoj stranici stoji slika da proizvode MLRS 122 mm rakete, al stoji i da proizvode ose, sto zmamo da nije istina posto je fabrika koja je proivodila plssticnu masu od koje se pravio lanser ostala u Mskedoniji, tako da nije vjerovat Pretisu da proizvode sve ono sto su stavili na stranicu
U Ukrajinu ide sva municija koja se može proizvesti u Evropi, pa i ona sa Balkana, pa ni to nije dovoljno. Tamo ide i municija iz BiH, iz Srbije, Bugarske itd.

Nevezano za ovaj tweet, je li istinit ili ne, ne vidim zbog čega zvuči nevjerovatno da Pretis 30 godina nakon rata ponovo proizvodi iste rakete koje je proizvodio prije rata. Imaju tehničku dokumentaciju, znanje, u pogonu je decenijama stajao pokvaren stroj za hladno rotaciono istiskivanje. Ne vidim zašto je nevjerovatno da su ga možda popravili. U biografiji jesnog od Pretisovih inžinjera stoji upravo "učešće u implementaciji tehnologije hadnog rotacionog istiskivanja". Na ovom forumu vidjeli smo i fofografije iz Pretisa gdje su prikazane mlaznice raketnog motora i itd.

Zbog čega bi na stranici naveli da proizvode rakete, na sajmovima promovisali da proizvode rakete, ako ih ne proizvode. To bi tek bilo neozbiljno.

Na stranici se ne navodi da proizvode Osu, nego rakete za istu, što su radili i prije rata.

Vezano za ove rakete Grad dometa 40 km, na stranici DTD-a je već odavni prikazan razvojni program rakete 122 mm dometa 35 + km.
Projects
Improved artillery rocket 122 mm for MLRS BM-21:

R25+, extended range up to 25 km, using a new rocket motor with double-base propellant
R35+, extended range up to 35+ km, using a new rocket motor with composition propellant
The new concept of warheads
Improved artillery rocket 107 mm

Improved performance of artillery projectiles 105 mm and 155 mm:


Aerodynamic and structural design
DPICM
Base bleed
New propulsion (propellant and new cartridge)
Znamo da su upravo program granate 155 mm sa Base bleed pogonom implementirali, pa je moguće da su i taj projekat rakete 122 mm dometa 35+ takođe implementirali.
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17607 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

Meni je drago da smo ozbiljniji od naših susjeda pa da se ni ne zna šta sve pravimo.
Dok drugi dok naprave maketu od toga se prave mitovi i priče :bih:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10802
Joined: 27/04/2021 22:52

#17608 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by tramvajtrojka »

anelsol wrote: 29/03/2024 23:03
iz zadnje klupe wrote: 29/03/2024 21:55 Nek se jednom odluce, jesul bosanke il srpske, posto istu vijest drugi portal tvrdi da su srpske, cak prikazuje oststke rskete u belgorodu za koju ksze da je srpska
Ko se sjeca velike afere prosle godine kada je Rusija optužila Srbiku da je bas te rakete prodala Ukrajini
Inace Srbija je razvila svoj VBR nazvan Tamnava koji bi trebao biti pandan ceskom Vampiru, Bnt Tmih tamo davne 2016 godine msjavi da pored samohotke razvija i vlastitiVBR, dok se o samohotki bar pricalo, VBR je spomenut jednom i nikad vise
Na pretisovoj stranici stoji slika da proizvode MLRS 122 mm rakete, al stoji i da proizvode ose, sto zmamo da nije istina posto je fabrika koja je proivodila plssticnu masu od koje se pravio lanser ostala u Mskedoniji, tako da nije vjerovat Pretisu da proizvode sve ono sto su stavili na stranicu
U Ukrajinu ide sva municija koja se može proizvesti u Evropi, pa i ona sa Balkana, pa ni to nije dovoljno. Tamo ide i municija iz BiH, iz Srbije, Bugarske itd.

Nevezano za ovaj tweet, je li istinit ili ne, ne vidim zbog čega zvuči nevjerovatno da Pretis 30 godina nakon rata ponovo proizvodi iste rakete koje je proizvodio prije rata. Imaju tehničku dokumentaciju, znanje, u pogonu je decenijama stajao pokvaren stroj za hladno rotaciono istiskivanje. Ne vidim zašto je nevjerovatno da su ga možda popravili. U biografiji jesnog od Pretisovih inžinjera stoji upravo "učešće u implementaciji tehnologije hadnog rotacionog istiskivanja". Na ovom forumu vidjeli smo i fofografije iz Pretisa gdje su prikazane mlaznice raketnog motora i itd.

Zbog čega bi na stranici naveli da proizvode rakete, na sajmovima promovisali da proizvode rakete, ako ih ne proizvode. To bi tek bilo neozbiljno.

Na stranici se ne navodi da proizvode Osu, nego rakete za istu, što su radili i prije rata.

Vezano za ove rakete Grad dometa 40 km, na stranici DTD-a je već odavni prikazan razvojni program rakete 122 mm dometa 35 + km.
Projects
Improved artillery rocket 122 mm for MLRS BM-21:

R25+, extended range up to 25 km, using a new rocket motor with double-base propellant
R35+, extended range up to 35+ km, using a new rocket motor with composition propellant
The new concept of warheads
Improved artillery rocket 107 mm

Improved performance of artillery projectiles 105 mm and 155 mm:


Aerodynamic and structural design
DPICM
Base bleed
New propulsion (propellant and new cartridge)
Znamo da su upravo program granate 155 mm sa Base bleed pogonom implementirali, pa je moguće da su i taj projekat rakete 122 mm dometa 35+ takođe implementirali.
Image

mene vise zanima pored heleza municija za bofi to je Tito ovo buši sve zivo od protu vazdusne namjene do zidova i vozila :mrgreen:
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#17609 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Zar ti mislis da su Srbi po mapustanju Pretisa ostavili tehnicku dokumentaciju na izvolizr, kad im nije bilo mrsko da rijeku josanicu navedu na prese ne bili ih onesposobili, jer su prese imsle duboke temelje pa nisu mogli niti da ih prenesu niti raznesu
Godinama se cistio mulj koji se nakupio oko presa, pa su se nekako ospobile, jer je prednost pretisa bila da ijako su zadnji 15 godina pred rat direktori mogli biti iskljucivo Srbi, tehnicki direktor i dosta inzinjera su bili Bosnjaci
1992 godine kada se Jna povlacila iz Bih, digla je u zrak pogon KONES koji je bio zaduzen za proizvodnju raketa, cigla jefna nije ostala
Situacija u BNT i Vitezitu je drugacija situacija jer JNA uspjela ovladati pogonima nije uspjela izvuci tehn dokumentaciju, izuzev par orkana iz BNT, od kojih je najpoznatije njihovo djelovanje po Zagrebu tokom Oluje
Zna se toka ogromna mada rksploziva je uzridena od JN A da srusi najveci vojni adrodrom u Yu, onaj u Bihacu
Jedna trivia
JNA je minirala i aerodrom u Tuzl-dubrave kai i igman konjic , u Dubravama je razminirano vise pukom drecom nego planiranom skcijom, jer su mjestani Dubrava sami razminirali trazeci vrijdne dekundarme sirovine😁(ako mene lazu mjestani dubrava, lazem i ja vas)
Za konjic sam na nekom portalu procitao kako je opasna i vrlo organizovama akcija bila razminiranje Igmana koji je spasen u zadnji tren, najvise zahvaljujuci cinjenici da su svi direktori bili Bosnjaci pa su znali sta je potrebno da se Igman unisti i na ta mjesta poslali deminere
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17610 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Nisam kompetentan za obvu temu, ali negdje sam pročitao da je KONES prvo strado u NATO bombardovanju 1995 godine, a dokrajčen prije reintegracije 1996 godine. Srbi su izvukli mašine iz Pretisa na lokalitet Mokro, pa je jedna linija Leifield za hladno rotaciono istiskivanje završila u Krušiku, međutim drugu su uspjeli nekako vratiti u Pretis nakon rata.

Inače je pravo čudo kako su od ostataka od ostataka bivši radnici Pretis vratili na noge.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17612 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Binas dd ostvario prihode 2023. godine u visini od 24.993.236,00 KM što je tri puta više nego godinu ranije :bih: Dobit je relativno mala i iznosi 276.905,00 KM, ali je zato stanje na računima 31 put bolje nego godinu ranije :D
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17613 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Zukan jest izletio ko zadnji bekan, i to se ne govori proizvodili-neproizvodili dronove, posebno ne od osobe koja obnaša funkciju ministra odbrane, ali ovaj nivo hajke čak dvadesetak dana od date izjave je rijetko viđen na ovim prostorima.

https://www.nezavisne.com/novosti/bih/G ... aze/826228

Ovo nam tačno govori u kojom mjeri su neprijatelji ove države zabrinuti da slučajno ne dođemo u situaciju da ih zaista proizvodimo serijski, i koliko budno prate kretanja u NI. Jbt. prevrnuli su svaki kamen da provjere je li istina to što govori.
hamdi
Posts: 60
Joined: 09/08/2013 19:10

#17614 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by hamdi »

Ne dopada mi se uopste ovo sto Zukan radi i govori. I meni kao laiku je jasno da za proizvodnju takvog sofistiranog oruzja kao sto su kamikaze dronovi treba kamara papira i dozvola. Ispada sada da on nema pojma, a vodi tako vazno ministarstvo, a osim toga bukvalno laze narod u lice. Iako je to i svakodnevnica u BiH. Eno i neku vece izjavi i da se sprema rezervni sastav vojske. A kako misli da to izvede prakticno? :-x
PM72
Posts: 17803
Joined: 30/04/2012 16:54

#17615 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by PM72 »

Zukan da je bio patriota ne bi u pola rata otišao na radnu obavezu u školu...ublehaš
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17616 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

hamdi wrote: 01/04/2024 17:51 Ne dopada mi se uopste ovo sto Zukan radi i govori. I meni kao laiku je jasno da za proizvodnju takvog sofistiranog oruzja kao sto su kamikaze dronovi treba kamara papira i dozvola. Ispada sada da on nema pojma, a vodi tako vazno ministarstvo, a osim toga bukvalno laze narod u lice. Iako je to i svakodnevnica u BiH. Eno i neku vece izjavi i da se sprema rezervni sastav vojske. A kako misli da to izvede prakticno? :-x
Ma Zukan je populista, ali morao bi znati da se neke stvari ne iznose u medijima. Eno u intervjuu na BHT izbaci da je Binas kupio 15 nekih mašina iz Njemačke od neke firme. Takve stvari se ne pričaju u medijima.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#17617 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Athlon64 »

Previše daje informacija u javnost koje ne bi trebao.

Mada napraviti drona kamikazu sa tehničkog aspekta nije neko mudro slovo i ja vjerujem da je to u BiH itekako moguće, radi se samo o tome da li se može uspostaviti serijska proizvodnja ili ne.
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#17618 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Ja znam da opcija rata niksd zapravo prestala, al mene bi bilo strah pouzdati se u bilo sto bi on orgamizovao, rekao, ako bi vec bio rasporedjen, gledao bi bilo gdje drugo, jednodtavno imao je toliko kstastrfalnih fula u procjeni, da nemam vide ni trumku povjerenja u ono sto ksze
User avatar
atmel
Posts: 1658
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#17619 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by atmel »

swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17620 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Mi smo uvijek bili tisu-misu u proslosti. Za razliku od drugih koji se busaju na svakom koraku i u svakom pogledu, vrijeđaju i dalje, ponizavaju i prijete.

Ako nemas uporista, Helez se ne bi trebao blamirati. Al mislim da on svjesno izvaljuje svako toliko zbog ocekivanih reakcija druge strane.

Treba raditi sto vise u tisini. Cak i mimo zakona jer i drugi sigurno to rade. Al raditi da bi bio spreman, a ne samo baljezgati i sutra spustene gace.

Mene samo malo ljuti kada Helez digne prasinu ili kada je to godine unazad uradio Komsic onom izjavom o po prstima, da nasa strana krene sa kritikama i napadima vise nego druga. A znamo cime sve se sluzi druga strana i kako im se na svaki potez aplaudira i ima podrsku.

Ja nisam za isprazan populizam i demagogiju ako je to sve sto nudis i samo da bi lagao sopstveni narod. Al treba drugoj strani baciti kost da imaju o cemu razmisljati. Da se zabave pitanjem koliko mozemo, a ne koliko vremena im je potrebno da nas rijese ...
User avatar
atmel
Posts: 1658
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#17621 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by atmel »

swanfilter wrote: 01/04/2024 18:59 Mi smo uvijek bili tisu-misu u proslosti. Za razliku od drugih koji se busaju na svakom koraku i u svakom pogledu, vrijeđaju i dalje, ponizavaju i prijete.

Ako nemas uporista, Helez se ne bi trebao blamirati. Al mislim da on svjesno izvaljuje svako toliko zbog ocekivanih reakcija druge strane.

Treba raditi sto vise u tisini. Cak i mimo zakona jer i drugi sigurno to rade. Al raditi da bi bio spreman, a ne samo baljezgati i sutra spustene gace.

Mene samo malo ljuti kada Helez digne prasinu ili kada je to godine unazad uradio Komsic onom izjavom o po prstima, da nasa strana krene sa kritikama i napadima vise nego druga. A znamo cime sve se sluzi druga strana i kako im se na svaki potez aplaudira i ima podrsku.

Ja nisam za isprazan populizam i demagogiju ako je to sve sto nudis i samo da bi lagao sopstveni narod. Al treba drugoj strani baciti kost da imaju o cemu razmisljati. Da se zabave pitanjem koliko mozemo, a ne koliko vremena im je potrebno da nas rijese ...
:thumbup:
Meni je drago kad je spomenuo ove mašine za Binas, boli me đon šta si misle šalonci. Dodik neka se slika pored Vučićevih helikoptera i aviona od kojih nema nikakve koristi niti će imati :bih:
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17622 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

swanfilter wrote: 01/04/2024 18:59 Mi smo uvijek bili tisu-misu u proslosti. Za razliku od drugih koji se busaju na svakom koraku i u svakom pogledu, vrijeđaju i dalje, ponizavaju i prijete.

Ako nemas uporista, Helez se ne bi trebao blamirati. Al mislim da on svjesno izvaljuje svako toliko zbog ocekivanih reakcija druge strane.

Treba raditi sto vise u tisini. Cak i mimo zakona jer i drugi sigurno to rade. Al raditi da bi bio spreman, a ne samo baljezgati i sutra spustene gace.

Mene samo malo ljuti kada Helez digne prasinu ili kada je to godine unazad uradio Komsic onom izjavom o po prstima, da nasa strana krene sa kritikama i napadima vise nego druga. A znamo cime sve se sluzi druga strana i kako im se na svaki potez aplaudira i ima podrsku.

Ja nisam za isprazan populizam i demagogiju ako je to sve sto nudis i samo da bi lagao sopstveni narod. Al treba drugoj strani baciti kost da imaju o cemu razmisljati. Da se zabave pitanjem koliko mozemo, a ne koliko vremena im je potrebno da nas rijese ...
Ja nisam protiv toga, ali neka priča ima pokriće. Vlade FBiH su ulupale u gubitaše rudnike stotine miliona KM, a u NI koja je izuzetno profitabilna kikiriki. Više su para dobile razna udruženja preko Ministarstva obrazovanja i nauke FBiH, kada sabereš godine milioni maraka, opet više nego NI. Pare se daju za sve i svašta, a preduzeća koja su od vitalnog značaja za BiH, koja donose dobit, nova radna mjesta su dobila tapšanje po ramenu.

Uloži lovu, pa onda pričaj koliko hoćeš.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17623 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

A, sta cemo kada nasa strana kupuje vlast kupujuci glasove u tim rupama bez dna, zaposljavajuci podobne. Profitabilne firme su stranacke banke i izvori licnog bogacenja. I tako do unistavanja. Stranka na vlasti je rezultat dobre politike. Al ne ekonomske, nego gore navedene.

I ovo nesto firmi NI ne bi se oporavilo da nije rigoroznih zakona, kontrole i provjera zbog izvoza. Da su one masine malo manje i da nisu specificne, davno bi to Baje rasprodale preko noci, a radnici i danas ganjali proslost.
Maliodmene
Posts: 2198
Joined: 10/01/2020 13:36

#17624 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Maliodmene »

Pa ne prica sigurno neke stvari tek tako, neko mu je rekao da prica.
GOLDZEN
Posts: 990
Joined: 22/07/2020 19:27

#17625 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Puno puno CNC mašina :)
Post Reply