BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
386
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
740
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1250

User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#15751 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Str0nz »

seoBIH wrote: 07/01/2022 17:57
Str0nz wrote: 07/01/2022 17:51 Ulaganje u vojsku, naoruzanje i odbranu
Ako dobro znam, bilo koja od BHS komponente moze blokirati bilo šta u vojsci. Mislim da postoji neki precudni dogovor koji kaze ne dirajte minimum toga i toga, mi necemo vas minimum i da se drze toga i u "najtezim krizama", jer su duboko ovisni jedni o drugima.
Moguce ali bi u tom slucaju Dodik mogao sam blokirati financiranje OSBiH, (ako zaista hoce da unisti OSBiH u sta vjerujem). Ako sam dobro razumio, oni godinama sprijecavaju daljnja i povecana ulaganja u OSBiH sto i Podzic i Masic u nekoliko razgovora govore da su nuzna za modernizaciju i prosirenju kapaciteta i spremnosti ali ne obaraju budget, vjerovatno se boje da bi Nato i SAD reagovali u tom slucaju. Cini mi se da Majkic (sama ili sa dovoljno ruku) vecinu predloga obara u nekom politickom predstavnistvu ali ne znam tacno gdje je to i dali se moze to izbjeci?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#15752 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by seoBIH »

Str0nz wrote: 07/01/2022 18:07 Moguce ali bi u tom slucaju Dodik mogao sam blokirati financiranje OSBiH, (ako zaista hoce da unisti OSBiH u sta vjerujem)
Apsolutno, ali to on ne zeli :) Da zeli, morao bi se odreci drugih benefita, npr Elektroprenos https://slobodanvaskovic.blogspot.com/2 ... o.html?m=1
archi_a
Posts: 10360
Joined: 11/12/2011 18:11

#15753 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Budžet, odnosno povećanje budžeta predlaže se kao nacrt i eventualno usvaja na vijeću ministara, onda ga treba potvrditi Predsjedništvo BiH a usvaja ga Parlament BiH. Velikosrbi su do sada glasali protiv svakog povećanja budžeta za OS BiH. (evo na prvu, majkic, sredoje novic, sanja vulic). Oni i za ono što je dobro, trude se da minimiziraju i oblate. Kažu komisija za sigurnost i odbranu BiH?!? :D prije će biti članovi komisije za nesigurnost!!!!
Kažu, sramota, sve donirano! Ako već govorimo o sramoti treba da se zna i čija je sramota, ko se trudi da napravi još koji i još veći problem, ko je generalno protiv OS, ko predlaže demilitarizaciju!!!
Ali, zato su tu donacije od strane prijatelja. Nije nebitno, na svaku dosadašnju blokadu povećanja, NATO partneri su odgovorili sa određenim donacijama u MTS-u ili novcu za uspostavljanje određene strukture ili remont opreme. To je bila njihova poruka upravo onima koji blokiraju!!! Ko čita između redova, shvatit će. Na kraju, reforme na koje se cilja izbijaju adute secesionistima i na ovu temu! Polako. Što se tiče prijema u OS BiH, predviđen je i prijem ljudi koji se izjašnjavaju kao ostali, to trebaš malo raspitati. Lp

Update: da budem potpuno jasan Oružane snage Bosne i Hercegovine, kao jedina legalna, legitimna i priznata oružana snaga u BiH se nikada neće ugasiti! OS BiH su čedo NATO snaga, prije svega SAD-a. Najveći partneri OS BiH i MO BiH su SAD, VB, Turska i Njemačka. Ako neko misli da će milorad i klika uspjeti poraziti ove vojne sile na bilo kojem polju, na prostoru NATO interesa, on je glupan! Ne glupan, već gluperda neopjevana! :wink:
plavi_E
Posts: 6385
Joined: 18/10/2021 19:47

#15754 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by plavi_E »

Budzet ovog sto se zove OS BiH se ne moze smanjiti. Ako nema dogovora oko budzeta onda ostaje onaj proslogodisnji. Presjednistvo je u dokumentu o odbrani donjeo odluku da ce se budzet povecavati suksecivno do 2% BDP. To je bilo jos dok je Ivanic bio clan PBiH. Najbolje bi bilo ukinuti sve vojske EX-YU. Po principu "nije zvaka za seljaka".
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#15755 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Str0nz »

archi_a wrote: 07/01/2022 18:17 Budžet, odnosno povećanje budžeta predlaže se kao nacrt i eventualno usvaja na vijeću ministara, onda ga treba potvrditi Predsjedništvo BiH a usvaja ga Parlament BiH. Velikosrbi su do sada glasali protiv svakog povećanja budžeta za OS BiH. (evo na prvu, majkic, sredoje novic, sanja vulic). Oni i za ono što je dobro, trude se da minimiziraju i oblate. Kažu komisija za sigurnost i odbranu BiH?!? :D prije će biti članovi komisije za nesigurnost!!!!
Kažu, sramota, sve donirano! Ako već govorimo o sramoti treba da se zna i čija je sramota, ko se trudi da napravi još koji i još veći problem, ko je generalno protiv OS, ko predlaže demilitarizaciju!!!
Ali, zato su tu donacije od strane prijatelja. Nije nebitno, na svaku dosadašnju blokadu povećanja, NATO partneri su odgovorili sa određenim donacijama u MTS-u ili novcu za uspostavljanje određene strukture ili remont opreme. To je bila njihova poruka upravo onima koji blokiraju!!! Ko čita između redova, shvatit će. Na kraju, reforme na koje se cilja izbijaju adute secesionistima i na ovu temu! Polako. Što se tiče prijema u OS BiH, predviđen je i prijem ljudi koji se izjašnjavaju kao ostali, to trebaš malo raspitati. Lp

Update: da budem potpuno jasan Oružane snage Bosne i Hercegovine, kao jedina legalna, legitimna i priznata oružana snaga u BiH se nikada neće ugasiti! OS BiH su čedo NATO snaga, prije svega SAD-a. Najveći partneri OS BiH i MO BiH su SAD, VB, Turska i Njemačka. Ako neko misli da će milorad i klika uspjeti poraziti ove vojne sile na bilo kojem polju, na prostoru NATO interesa, on je glupan! Ne glupan, već gluperda neopjevana! :wink:
Ok, hvala za info. Iz prve recenice mislim da se moze zakljuciti da je barem za sada nemoguce preci prvi i drugi korak (VM i predsjednistvo), ako bi nekako dostiglo do parlamenta veca bi bila mogucnosti ali predhodne dvije instanse to onemogucavaju. Znam da se ne mogu ugasiti OSBiH ali bojim da se mogu poraziti, Srbija jedino moze uperiti svoju vojsku na BiH, sve ostalo bi zavrsilo sa vojnom paradom NATO-a u Beogradu u roku 12 sati a ocigledno je da barem dok cekaju "povoljni trenutak" koriste znacajno vecu vojsku i ulaganje u politicke svrhe, vecinom prema BiH.

Znati da imas disparitet u vojnom smislu prema agresoru koji raste utjeca na mnogo toga koliko god znacile garancije veci sila kada ne demonstriraju silu za razliku od Srpski goblina, eufor je smjehurija, simbolicka u najboljem smislu, o fasistu generalu ne treba trositi rijeci, najradze bi sa Dodom u zajednicke avanture.
plavi_E wrote: 07/01/2022 18:36 Budzet ovog sto se zove OS BiH se ne moze smanjiti. Ako nema dogovora oko budzeta onda ostaje onaj proslogodisnji. Presjednistvo je u dokumentu o odbrani donjeo odluku da ce se budzet povecavati suksecivno do 2% BDP. To je bilo jos dok je Ivanic bio clan PBiH. Najbolje bi bilo ukinuti sve vojske EX-YU. Po principu "nije zvaka za seljaka".
Ali koliko vidimo, nista od toga povecanja postepenog do 2% BDP, gdje onda zapinje, u kojoj instansi ako je vec odobreno u presjednistvu?
plavi_E
Posts: 6385
Joined: 18/10/2021 19:47

#15756 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by plavi_E »

Ne znam gdje zapelo. Ali smatram da za EX-YU nije vojska. Eno Vucic se igrao vojske na granici sa Kosovom i sad Amerikanci otvaraju komandu za njihove specijalne operacije u Albaniji. Budala samo navuko sebi jos veci belaj. Zato i kazem "nije zvaka za seljaka".
GOLDZEN
Posts: 978
Joined: 22/07/2020 19:27

#15757 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

archi_a wrote: 07/01/2022 18:17
Update: da budem potpuno jasan Oružane snage Bosne i Hercegovine, kao jedina legalna, legitimna i priznata oružana snaga u BiH se nikada neće ugasiti! OS BiH su čedo NATO snaga, prije svega SAD-a. Najveći partneri OS BiH i MO BiH su SAD, VB, Turska i Njemačka. Ako neko misli da će milorad i klika uspjeti poraziti ove vojne sile na bilo kojem polju, na prostoru NATO interesa, on je glupan! Ne glupan, već gluperda neopjevana! :wink:
Istina ali opet debelo bi se iznenadio (ili ne bi) koliko to zavisi od administracije do administracije svake države ponaosob.
AF BiH have an armoured batallion, mainly M60s and M113s. They're old, but the crews are well trained and will do in case of trouble. Six years ago, when I was Deputy MoD, representatives of two powerful NATO members asked if I would get on board decommissioning the entire battalion. I asked what we would get to replace the existing armour, and the answer was nothing. I said: No. There was no way I would be part of that. There were no consequences other than me being booted out of the Government few months later unrelated to that.

The armour is still there, but what was shocking was that at least one of the Governments asking for further demilitarization of AF BiH was also actively preventing us from becoming NATO member. The key takeaway for me was that saying "No" was just fine. Nothing happened.
archi_a
Posts: 10360
Joined: 11/12/2011 18:11

#15758 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

I ovakav eufor je dovoljan za ove što bi na bilo koji način krenuli u okršaj s ciljem rušenja poretka u Bosni i Hercegovini. Čak i sa ovakvim euforom je bilo dovoljno da podignu u zrak PILATUS i prizemlje jedan od dva helikoptera na nedavnoj vježbi na Jahorini!
Da poruče:"samo vas posmatramo, lijepo se igrajte!" :wink:
Trenutni broj snaga EUFORA nije pokazatelj nemoći zapada, već upravo obrnuto, pokazatelj nemoći rušilačkih snaga u BiH, za koje je čak i ovaj broj eufor snaga dovoljan i dostatan da ništa ne mogu, osim režati!
Eufor snage, sa LOT timovima nisu snage za velika ratna dejstva, oni su osmatrači, zvono za uzbunu, za sve ostalo tu su "rezervne snage izvan horizonta, avio baza Aviano, borbena avijacija NATO snaga i JTAC timovi OS BiH!
Bosna i Hercegovina je partner NATO alijanse i zvanično kandidat za prijem u NATO! Sve ostalo je stvar finesa. Živjeli!
archi_a
Posts: 10360
Joined: 11/12/2011 18:11

#15759 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

GOLDZEN wrote: 07/01/2022 19:04
archi_a wrote: 07/01/2022 18:17
Update: da budem potpuno jasan Oružane snage Bosne i Hercegovine, kao jedina legalna, legitimna i priznata oružana snaga u BiH se nikada neće ugasiti! OS BiH su čedo NATO snaga, prije svega SAD-a. Najveći partneri OS BiH i MO BiH su SAD, VB, Turska i Njemačka. Ako neko misli da će milorad i klika uspjeti poraziti ove vojne sile na bilo kojem polju, na prostoru NATO interesa, on je glupan! Ne glupan, već gluperda neopjevana! :wink:
Istina ali opet debelo bi se iznenadio (ili ne bi) koliko to zavisi od administracije do administracije svake države ponaosob.
AF BiH have an armoured batallion, mainly M60s and M113s. They're old, but the crews are well trained and will do in case of trouble. Six years ago, when I was Deputy MoD, representatives of two powerful NATO members asked if I would get on board decommissioning the entire battalion. I asked what we would get to replace the existing armour, and the answer was nothing. I said: No. There was no way I would be part of that. There were no consequences other than me being booted out of the Government few months later unrelated to that.

The armour is still there, but what was shocking was that at least one of the Governments asking for further demilitarization of AF BiH was also actively preventing us from becoming NATO member. The key takeaway for me was that saying "No" was just fine. Nothing happened.
Interesantno je i ovo.....
Ministrica odbrane Bosne i Hercegovine Marina Pendeš u petak, 13. decembra 2019. godine u Sarajevu je potpisala ugovor o nabavci četiri helikoptera Huey II (Hjui dva), američkog proizvođača Bell, za potrebe Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Čitaj, DONACIJA SAD-a Bosni i Hercegovini!
A šta je interesantno? Tada je Predsjednik SAD-a bio Donald T. za kojeg se govorilo da će rasturiti NATO. Da blagonaklono gleda na secesionizam i pravo na rasturanje nezavisnih država. :D
Ako secesionisti nisu tad uspjeli, u te 4 godine, neće dok je svijeta i vijeka, a to još snažnije govori da u naprednom svijetu, ugovori, dokumenti, sporazumi, obaveze, potpisi još uvijek znače, čak šta više SVETO SU PISMO i jači su od bilo kojeg pojedinca, administracije i bilo kakvog lobiranja, pogotovo nazadnog lobiranja koje se kosi sa svim demokratskim, civilizacijskim, normalnim postulatima naprednih demokratija!
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#15760 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Adoo90 »

Po prvi put zandamrija genocidne tvorevine ucestvuje na gey :D paradi sa 10 esalona,to jeste sa svim jedinicama od 11 koji imaju ukupno u toj jedinici,a o čemu je riječ,ono sto sam malo prije govorio da su pojacili ljudstvo u toj jedinici...
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#15761 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by ins »

Prije 30 godina prisustvovali su dvije Armijske oblasti JNA, sa ukupno 4 korpusa (Banjalučki, Tuzlanski, Sarajevski i Užički) JNA, pa nekako poredeći sa tim, ovdje kao da nije bilo nikoga... :bih:
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#15762 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Comanche »

archi_a wrote: 07/01/2022 19:08 I ovakav eufor je dovoljan za ove što bi na bilo koji način krenuli u okršaj s ciljem rušenja poretka u Bosni i Hercegovini. Čak i sa ovakvim euforom je bilo dovoljno da podignu u zrak PILATUS i prizemlje jedan od dva helikoptera na nedavnoj vježbi na Jahorini!
Da poruče:"samo vas posmatramo, lijepo se igrajte!" :wink:
Trenutni broj snaga EUFORA nije pokazatelj nemoći zapada, već upravo obrnuto, pokazatelj nemoći rušilačkih snaga u BiH, za koje je čak i ovaj broj eufor snaga dovoljan i dostatan da ništa ne mogu, osim režati!
Eufor snage, sa LOT timovima nisu snage za velika ratna dejstva, oni su osmatrači, zvono za uzbunu, za sve ostalo tu su "rezervne snage izvan horizonta, avio baza Aviano, borbena avijacija NATO snaga i JTAC timovi OS BiH!
Bosna i Hercegovina je partner NATO alijanse i zvanično kandidat za prijem u NATO! Sve ostalo je stvar finesa. Živjeli!
Dok bi se EUFOR usaglasio da djeluje proslo bi 6 mjeseci. Jos kad bi nekoliko njihovih vojnika poginulo, spakovali bi se i pobjegli iz Bosne ko zecevi.
Nece niko ratovati za Bosnjake osim njih samih. EU se nemoze usaglasiti ni sankcije Dodiku da nametne a kamoli o nekoj vojnoj intervenciji.
Ona Intervencija 95-te se desila, jer je su Ameri odlucili da reaguju. Bez njih bi Evropljani sjedili i gledali jos 10 godina.

Prema tome, samo vjeruj u se i u svoje kljuse.
zanovetalo
Posts: 39
Joined: 17/01/2022 17:06

#15764 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zanovetalo »

prasoje wrote: 13/01/2022 12:55 Radnici napuštaju "Binas"

https://zurnal.info/clanak/radnici-bina ... lata/24645
koliko sam informisan ..preko jednog druga koji radi u Zraku , tamo je zestoka kriza , mislim da ce krenut u generalni strajk , čak im se duguje 3 ili 4 plate ( na sta sam ja pitao da lu su normalni sto opste rade ) a KOLDZO im direkotor sada ..dubioza im se samo produzuje ...
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#15765 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

zanovetalo wrote: 17/01/2022 17:23
prasoje wrote: 13/01/2022 12:55 Radnici napuštaju "Binas"

https://zurnal.info/clanak/radnici-bina ... lata/24645
koliko sam informisan ..preko jednog druga koji radi u Zraku , tamo je zestoka kriza , mislim da ce krenut u generalni strajk , čak im se duguje 3 ili 4 plate ( na sta sam ja pitao da lu su normalni sto opste rade ) a KOLDZO im direkotor sada ..dubioza im se samo produzuje ...
Binas, TRZ, Zrak, posljedice nesposobnog i korumpiranog rukovodstva će se osjećati godinama. Prilike su propuštene. Teško se izvući iz debelog minusa bez značajne podrške države. Trebaju im super menadzeri, a ne politički podobni direktori, da bi se izvukli iz dubioze.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#15766 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Finalni rezultati za 2021. godinu. Rekordna posljeratna godina po izvozu. U odnosu na 2019. godinu izvoz oružja i municije veći za cca 23 miliona a eksploziva veći za cca 10 miliona. :bih:
IZVOZ - Oružje i municija; njihovi dijelovi i pribor 2021.
DRŽAVA KOLIČINA VRIJEDNOST
SAD 2.440.546 kg 82.945.406 KM
Egipat 741.480 kg 34.762.359 KM
Češka Republika 657.215 kg 22.948.650 KM
Turska 636.540 kg 19.751.538 KM
Slovenija 204.177 kg 9.413.949 KM
Srbija 94.168 kg 7.573.130 KM
Njemačka 222.069 kg 6.456.483 KM
Burkina Faso 129.241 kg 6.358.402 KM
Saudijska Arabija 159.520 kg 6.063.683 KM
Švicarska 174.479 kg 5.915.150 KM
UKUPNO (VODEĆIH 10 DRŽAVA): 5.459.432 kg 202.188.749 KM
... ... ...
UKUPNO: 6.153.038 kg 235.121.258 KM
IZVOZ - Eksplozivi; protieticki proizvodi; šibice; pirofor 2021.
DRŽAVA KOLIČINA VRIJEDNOST
SAD 96.737 kg 12.832.085 KM
Turska 302.632 kg 8.794.048 KM
Srbija 133.314 kg 8.312.797 KM
Poljska 32.219 kg 2.053.809 KM
Grčka 43.315 kg 1.886.771 KM
Finska 4.756 kg 1.449.338 KM
Maroko 45.235 kg 1.325.816 KM
Bugarska 26.622 kg 1.087.207 KM
Australija 23.075 kg 975.445 KM
Kanada 10.717 kg 815.969 KM
UKUPNO (VODEĆIH 10 DRŽAVA): 718.621 kg 39.533.286 KM
GOLDZEN
Posts: 978
Joined: 22/07/2020 19:27

#15767 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Da nam '22 bude puna novih rekorda i transfera tehnologije :bih:
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#15768 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Hrmpallier »

GOLDZEN wrote: 28/01/2022 16:31 Da nam '22 bude puna novih rekorda i transfera tehnologije :bih:
Da barem usvoje tehnologiju proizvodnje "šećernih" raketa ( šećer + šalitra - KNO3 ). Ima na Youtube gomila klipova, samo, ...... puno je mačku goveđa glava.

Možda kupe tu tehnologiju od nekog lokalnog američkog raketnog kluba. Pola direktoru naše firme - pola Amerikancima.
Fini ljudi. Ima tu zubotehničara, službenika, agronoma, učitelja, domaćica, .....

:run:
GOLDZEN
Posts: 978
Joined: 22/07/2020 19:27

#15769 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Anelsol je primjetio da u prijedlogu budžeta Kantona Sarajevo (stavka 18030001), Centru za Napredne Tehnologije u Sarajevu, namjenjena su sredstva u iznosu od 500 000 KM za nabavku "višenamjenskog taktičkog vozila".
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15770 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

GOLDZEN wrote: 06/02/2022 12:52 Anelsol je primjetio da u prijedlogu budžeta Kantona Sarajevo (stavka 18030001), Centru za Napredne Tehnologije u Sarajevu, namjenjena su sredstva u iznosu od 500 000 KM za nabavku "višenamjenskog taktičkog vozila".
Ovo :D Kakvo je to vozilo od pola miliona :D

Image
GOLDZEN
Posts: 978
Joined: 22/07/2020 19:27

#15771 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Guadalajara wrote: 06/02/2022 15:41
GOLDZEN wrote: 06/02/2022 12:52 Anelsol je primjetio da u prijedlogu budžeta Kantona Sarajevo (stavka 18030001), Centru za Napredne Tehnologije u Sarajevu, namjenjena su sredstva u iznosu od 500 000 KM za nabavku "višenamjenskog taktičkog vozila".
Ovo :D Kakvo je to vozilo od pola miliona :D
Ristićevo :lol:

Šalu na stranu možda su uvoznici za neku treću stranu, možda planiraju kupiti neko vozilo za "R&D" ili ti ga reverse engineering, možemo do sutra spekulisati.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#15772 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Bobi »

Image
to bi trebao biti nešto ovako
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#15773 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by -M84- »

Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#15774 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Škobo Habu »


Namjenska industrija u problemima: U Binasu nikad gore, u BNT-u radnički neposluh

Da namjenska industrija u Bosni i Hercegovini tone sve dublje govore i posljednje informacije iz Srednjobosanskog kantona. Binas iz Bugojna i Bratstvo iz Novog Travnika nalaze se na rubu poslovanja. Radnicima duguju plate, a brojni odlaze i van države.

Iako je Vlada Federacije BiH u slučaju Binasa poduzela mjere i imenovala novog v. d. direktora, ta akcija je stigla isuviše kasno. U posljednjih šest mjeseci, prema informacijama Sindikalne podružnice Binasa Bugojno, ovu firmu je napustilo 70 radnika. Duguju im plate i doprinose, a da bi osigurali egzistenciju svojim porodicama, bili su primorani napustiti Binas i otići van države.

"Ne napušta niko BiH, pa ni Hasan, što ne voli Binas i BiH. Napušta zato što mora, što je natjeran na to. Hasanov babo nije napustio državu kad je bilo najteže, u ratu. Ali zato danas njegov sin to mora uraditi. Ide tamo gdje će ga poštovati i platiti za njegov rad i trud. Ovdje to nije tako. Ovdje moraš prvo biti podoban, znao raditi ili ne. Moraš klimati glavom, i sve će biti OK. Samo se pitamo, kad ode još puno radnika, a otići će, ko će im onda klimati glavom", stoji u postu Sindikalne podružnice Binas Bugojno na Facebooku.

Iako se vjerovalo da će imenovanjem nove uprave Binas krenuti uzlaznom putanjom, sve je izglednije da do toga neće doći, jer iz Bugojna, ali i Binasa, odlaze mnogi, pa se postavlja pitanje ko će raditi dok i radnicima koji su otišli duguju plate i doprinose.

Slična situacija je i u Bratstvu Novi Travnik, gdje su nam radnici kazali da im kasne tri plate, regres te zaostaci na plate, zbog čega je veliko nezadovoljstvo radnika. U toku je i radnički neposluh.

"Trenutno je u toku radnički neposluh, niko ništa ne radi i sve je stalo. Plata još nema i ne znamo kada će biti. Šta će daljnji koraci biti, ni sami ne znamo. Duguju nam dvije plate, treću zarađujemo, regres te od 12. augusta zaostatke na platu. Uprava neće da priča, samo obećavaju i lažu ljude", kazao nam je jedan od radnika BNT-a.

S druge strane, iz uprave ovog preduzeća su bez komentara. Redakcija portala Klix.ba danas je pokušala kontaktirati direktora Adisa Ikanovića, koji nije odgovarao na naše pozive, a na broj finansijskog sektora ostali smo uskraćeni za komentar, jer je šef na sastancima.

Šta se dešava s namjenskom industrijom u Bosni i Hercegovini, zbog čega vlast nema sluha za očuvanje onoga što je traženo na domaćem i međunarodnom tržištu te ima li rješenja za radnike, još uvijek nije poznato.

Kako saznajemo, u toku je sastanak u zgradi Vlade Federacije BiH nadležnog ministra s predstavnicima sindikata, a ishod će biti poznat naknadno.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/namjens ... /220214088

Treba im poslati Guadalaharu da im baci koju šuplju, možda se prime kao neki na forumu!? :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#15775 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Šta je šuplja? :zoka:
Post Reply