BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#14151 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Sanjarko wrote: 06/04/2021 21:21 Sto se tice presa u Mital-u, idalje su tu. :zoka:
E nek si me obradovao. :thumbup: Taman sam pomislio Bošnje rastalile.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14152 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Sanjarko »

anelsol wrote: 06/04/2021 21:58
Sanjarko wrote: 06/04/2021 21:21 Sto se tice presa u Mital-u, idalje su tu. :zoka:
E nek si me obradovao. :thumbup: Taman sam pomislio Bošnje rastalile.
Jedna fali, 3 su bile. Koja ne znam. :-?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14153 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

@Sanjarko
poselami zeta i kazi mu nek pripazi na te prese. sto su jos ostale.
:D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14154 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Sanjarko »

155_mm wrote: 06/04/2021 22:03 @Sanjarko
poselami zeta i kazi mu nek pripazi na te prese. sto su jos ostale.
:D
Ma ima hapanja u Mital-skoj Zeljezari, i opcenito je bilo u Zeljezari i prije hapanja, valjda ne hape ove prese, jer su znali motore hapit cak, velicine manje garsonjere ili vece sobe, ja napisao stana, trebao precizirat.

On kaze da su se u Zeljezari u ratu pravile granate. Slabo je pricljiv tip, barem u komunikaciji sa mnom.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14155 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

Iz BNT – Tvornice mašina i hidraulike d.d. uputili su obavijest za građane da će se u dane 08. i 09. 04.2021. godine, u vremenu od 08,00 do 17,00 sati vršiti poligonsko gađanje vučene haubice H -155.
jesmo ovo nekom prodali i vucenu haubicu 155 mm.
:?
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#14156 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote: 06/04/2021 22:29
Iz BNT – Tvornice mašina i hidraulike d.d. uputili su obavijest za građane da će se u dane 08. i 09. 04.2021. godine, u vremenu od 08,00 do 17,00 sati vršiti poligonsko gađanje vučene haubice H -155.
jesmo ovo nekom prodali i vucenu haubicu 155 mm.
:?
Eto deviza :D Beli smo ih uvalili Armenima, oni vole te vučene. 8)
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14157 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

pa armenima smo prije 10 tak godina uvalili minobacace 120 mm to im je na kraju jedino i ostalo za odbranu nakon droniranja. da im nije bilo tih minobacaca potonuli bi jos vise.
:D
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#14158 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote: 06/04/2021 22:38 pa armenima smo prije 10 tak godina uvalili minobacace 120 mm to im je na kraju jedino i ostalo za odbranu nakon droniranja. da im nije bilo tih minobacaca potonuli bi jos vise.
:D
Staro je to i potroseno. Vakat mjenjat :D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14159 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

manje je potroseno. vise je ostavljeno bjezeci pred azerima.
:D
salu na stranu.
predostavljam da je ova vucena haubica 155 mm posljedica posjee abu dabiju. ocigledno je bilo sastanaka sa vise zemalja i neko od njih je narucio vucenu haubicu u kalibru 155 mm.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#14160 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by high_volume »

......

ImageImageImage
Last edited by high_volume on 07/04/2021 09:59, edited 1 time in total.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14161 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

kinezi okupirali svedsku.
:shock:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#14162 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by high_volume »

155_mm wrote: 07/04/2021 09:58 kinezi okupirali svedsku.
:shock:
Pa nisam siguran da je kineska, pročitao na njihovom sajtu. Izvinjavam se ako je pogrešno
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14163 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Spoiler
Show
belfy wrote: 06/04/2021 21:18
Guadalajara wrote: 05/04/2021 21:35 nisam ja tema emisije :lol: druzenje je na podforumu Bez Cenzure :D

Certifikate i akreditacije za proizvodnju legura koji zadovoljavaju medjunarodne vojne standarde Mittal nema...i to konkretno fabrika u Zenici...moguce da Mittalove druge zeljezare u svijetu imaju dozvolu za proizvodnju legura koje se koriste u proizvodnji kriticnih elemenata...Za kontrolu takvih vojnih standarda potrebne su dozvole vojno-tehnickih institucija koji imaju svoje razvojne, istrazivacke, laboratorijske/poluindustrijske, ljudske, materijalne uslove, metodologije, nacine analiziranja i testiranja materijala za kriticne elemente. Takva jedina institucija u BiH je metalurski Institut.Vazno je napomenuti da su oni bili centar metalurskog istrazivanja i razvoja u bivsoj Jugoslaviji. Da je kovacnica vec radila-proizvodila prema vojno-tehnickim pravilima i standardima domacim i stranim...

Za celike koji zadovoljavaju vojne standarde primjenjuju se neke druge metode i formule, tako da je potrebno imati kontinuitet u proizvodnji. Zato je u tom kontekstu i spomenuta manja elektrocelicana koja se ne bi vezala za trenutnu proizvodnju u Mittalu.

Specijalni granatni celik ne razlikuje se hemijski mnogo od redovnih legura koje Mittal proizvodi osim sto sadrzi vise hroma i nikla do 0.2% - 0.3% koji mu omogucavaju koristenje u ekstremnijim termickim uslovima, konkretno na nizim temperaturama -30. Za granatni celik najbitniji je mangan. Legure od kojih se proizvode celicne gredice mogu se alternativno koristiti i za proizvodnju minobacackih cijevi od 60 i 81/82mm.

'naci legure koje danasnji Mittal proizvodi potreno im je dodati samo 0.5 tone nikla i hroma na 100 tona ili jednu sarzu...pored onih standardnih legirajucih elemenata kao stu su ferosilicij i feromangan. 'naci u redovnoj proizvodnji nema nikakvog remecenje, promjene tehnologija koje se vec koriste.

Mi u šeheru imamo iskustva, da se to moze uraditi i silom ako je potrebno ili da se zabrani poradaja Mittalovih proizvoda par stotina hiljada tona u Federaciji, a moze se i na nacin kao sto su vratili SESIM presu od 1000 tona sa Pala :mrgreen:
ne zalazim tamo... znas da te samo volim ovako prozvati. :mrgreen:

za samu proizvodnju ti ne trebaju ni certifikat, niti akreditacija. ne znam odakle ti ovo. svojstva i kvalitet krajnjeg proizvoda kontrolise "Kontrola kvaliteta" ciji istoimeni department postoji u Mittalu. naravno da neki kupci zahtijevaju i kontrolu kvaliteta od trece, nezavisne, strane, ali to do sada nikada nije bio problem Mittalu jer isti posjeduje laboratoriju u kojoj se ispituje sve od sastava, preko homogenosti materijala pa do njegove tvrdoce/cvrstoce i elasticnosti. ti kao da ne razumijes sta znaci proizvodnja svih vrsta legiranih celika. i autoindustrija zahtijeva odredjene standarde, kao i brodogradnja, pa i vojska, naravno. sve to Mittal radi rutinski, jer to nije toliko komplikovan proces koliko ti to zamisljas.

razlike u legurama su mi jako dobro poznate, pa mi sada navlacis osmijeh ovim pisanjem o niklu, kromu i manganu. steta sto nisam u Zeljezari da ti pokazem par slika kako to ide, ali pokusat cu da ti opisem. sva tri se koriste zajedno sa svim ostalim ferolegurama sasvim redovno. ako ih je potrebno u vecoj kolicini dodaju se prvo direktno u talinu (gdje se uzmima uzorak, tzv. "proba" koja se salje direktno u Kontrolu kvaliteta), a zatim se fino stimanje radi u kazanskoj peci dodavanjem istih putem zice (namotana isto kao i klasicna armaturna). dakle toliko precizno dodavanje da se udio odredjenog elementa moze kontrolisati do 1kg na 100 tona celika. nakon svakog dodavanja tih elemenata ponovo se uzima "proba" koja se salje direktno u Kontrolu kvaliteta. tek kada je postignuta zadana kvaliteta unutar dopustenih odstupanja kazan se salje na livenje u gredice, a postoji mogucnost slanja istog i na izljevanje u ingote do 15 tona, ali kao sto sam ranije rekao, to se ne radi od gasenja Kovacnice, jer nema ko da ih obradjuje, niti ih ko narucuje.

tako da legurama koje danas Mittal proizvodi ne fali nista, jer im se nikl i krom dodaju vec preko 100 godina. jedina je razlika sto prije nije bilo kazanske peci, pa su odstupanja krajnjeg proizvoda bila veca, ali treba napomenuti da su tada i standardi bili nizi i ta odstupanja su tada bila u dozvoljenim granicama. niko ni tada nije rekao da je dvokorak nedozvoljen u kosarci.

et', te opet ko Zahiraga. ti bi neku silu provodio, a ne znas ni o cemu pricas. naruci od Mittala dovoljne kolicine celika bilo koje kvalitete i on ce to isporuciti. samo pripremi pare, a ne cakiju i sve u redu. :mrgreen:
samo neka se prica vrti...jel :mrgreen:

Haj ti nauci prvo citati...Vidis da je napisano...post ispod...da se trenutnim tehnoloskim postupkom mogu proizvoditi celicne gredice i legure cija je namjena u proizvodnji municije, tj. kosuljica za granate i mine. Iznudjena, alternativna proizvodnja nije ista kao redovna proizvodnja. Kolegi @prasoje sad je prikazana razlika i napravljeno poredjenje u tehnoloskim postupcima koji su koristili u namjenskoj industriji u Srbiji gdje su prije kupovine prese od 1000 tona koja se koristi za kovanje granate od 155mm iz jednog komada, prije otkivali kosuljicu iz vise dijelova u tvornici 14. oktobar u Krusevcu.

U nasem slucaju, vodjeni prethodnim iskustvima sa certikacijama i evaluacijama koje su obavljale trece strane za proizvode vojne industrije kao sto je Tursko ministarstvo odbrane i drzavna vojna firme sa svojim vojno-tehnickim institutima Mechanical and Chemical Industry Corporation u slucaju razvoja industrijskih i proizvodnih tehnoloskih kapaciteta za proizvodnju municiju od 40mm kratkog i dugog dometa za rucne bacace granata i automatske bacace granata koji razvija Tehnicki remontni zavod u Hadzicima, a kojem su odobrene finansijska sredstva za razvoj i nabavku tehnologija potrebnih za proizvodnju automatskog bacaca granata od 40mm.

Slazem se sa tim da nije komplikovan proces za proizvodnju celika i legura za granate jer se mnogo ne razlikuje od legura koje Mittal ima u redovnoj proizvodnji, osim sto sadrze odredjen procenat nikla i hroma koji celiku omogucava koristenje na niskim temperaturama do -30 stepeni.

Znaci teoretski bi mogli koristiti municiju tokom ljeta, proljeca i jeseni...A za zimu cemu vidjeti :mrgreen:

Razlike izmedju celika koji se koristi za proizvodnju municije nije ti uopste poznat. Nikakve veze nemas sa vojnom industrijom, nisi nikada ni bio u bilo kojoj industrijskoj zoni u kojoj se proizvodi naoružanje ili municija, a ne da si nekad nesto radio za takve firmi :mrgreen:

Mittal u svojoj proizvodnji koristi dvije tehnologije u primarnoj metalurgiji. Tehnologiju topljenja metala u elektrolucnim pecima od 15 i 100 tona gdje kao ulazne sirovine koriste otpadno zeljezo, dok u viskoj peci kao glavnu sirovinu koristi zeljezo dobijeno iz rude koju kopa u Ljubiji. Razlika izmedju ovih tehnologija je u tome sto se u elektrolucnoj peci koristi sirovina koja ima mnogo bolju i jacu hemijsku kompoziciju od obicne rude zeljeza iz Ljubije. U otpadnom zeljezu ima svega vise od samog zeljeza. U visokoj peci Mittal pored rude zeljeza koja je glavna sirovina u integralnoj proizvodnji koristi i otpadno zeljezo kako bi poboljsao kvalitet i strukturu celika prije finalnog legiranja u metalurgji lonca. Otpadno zeljezo takodjer je bitno jer sadrzi vise zeljeznog oksida, pospjesuje rafiniranje celika i prije sekundarne metalurgije.

Ingoti sad za nasu pricu nisu ni bitni jer se gredice koriste kao ulazna sirovina za municiju. Vecina nikla i hroma u celiku iz Mittala dolazi iz otpadnog zeljeza, a trenutno najmanje iz sekundarne metalurgije. Bilo je i prije sekundarne metalurgije, ali nije bila razvijena industrijska elektronika i tehnologije koje bi omogucile precizniju analizu hemijskih elemenata u talini. :P

Zahiraga je gradsko dijete, a ne tamo neki indijanac na privremenom radu u Njemackoj :mrgreen:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14164 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Sanjarko wrote: 06/04/2021 22:12
155_mm wrote: 06/04/2021 22:03 @Sanjarko
poselami zeta i kazi mu nek pripazi na te prese. sto su jos ostale.
:D
Ma ima hapanja u Mital-skoj Zeljezari, i opcenito je bilo u Zeljezari i prije hapanja, valjda ne hape ove prese, jer su znali motore hapit cak, velicine manje garsonjere ili vece sobe, ja napisao stana, trebao precizirat.

On kaze da su se u Zeljezari u ratu pravile granate. Slabo je pricljiv tip, barem u komunikaciji sa mnom.
Pravile se granate i mine u ratu, cijevi za minobacace i rezervni dijelovi za artiljerijsko naoruzanje. Lijevanje eksploziva su obavljali u nekom kamenolomu. Realno slab im je i nikakav doprinos tokom rata u poredjenju sa industrijskim kapacitetom. Jos su tokom rata imali dislocirane masine iz Igmana za pistoljsku municiju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14165 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Sanjarko »

Guadalajara wrote: 07/04/2021 10:18
Sanjarko wrote: 06/04/2021 22:12
155_mm wrote: 06/04/2021 22:03 @Sanjarko
poselami zeta i kazi mu nek pripazi na te prese. sto su jos ostale.
:D
Ma ima hapanja u Mital-skoj Zeljezari, i opcenito je bilo u Zeljezari i prije hapanja, valjda ne hape ove prese, jer su znali motore hapit cak, velicine manje garsonjere ili vece sobe, ja napisao stana, trebao precizirat.

On kaze da su se u Zeljezari u ratu pravile granate. Slabo je pricljiv tip, barem u komunikaciji sa mnom.
Pravile se granate i mine u ratu, cijevi za minobacace i rezervni dijelovi za artiljerijsko naoruzanje. Lijevanje eksploziva su obavljali u nekom kamenolomu. Realno slab im je i nikakav doprinos tokom rata u poredjenju sa industrijskim kapacitetom. Jos su tokom rata imali dislocirane masine iz Igmana za pistoljsku municiju.
Da se sad hoce povezat Zeljezara itd., s nasom NI pa da se posao razvije, ljudi zaposle, para obrne itd., kao sto sam ja imao ideju i razmisljanje 2008 godine o tome, pa cak ako treba i glavonje Mital-a i Mital u neki partnerski odnos ili nekim udjelom ubacit u posao i privolit u ovaj posao.

Steta samo mene nikad niko nije saslusao i slusao u vezi ideja i razmisljanja, a imam sto sta, cak i u vezi oruzja dosta. Samo to su samo ideje i razmisljanja, nisu tlocrti, nacrti, patenti i slicno. Jer ne znam crtat nikako skoro, a pogotovo realizirat ovo sve sto sam tad i sto sad pisem.

Kazem ja staroj da bi i za Zil Verna rekli danas da je lud. Ali polako se sve skoro to sto je meni naumpadalo, se danas od strane drugih polako realizira.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14166 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Sanjarko wrote: 07/04/2021 14:07
Guadalajara wrote: 07/04/2021 10:18
Sanjarko wrote: 06/04/2021 22:12

Ma ima hapanja u Mital-skoj Zeljezari, i opcenito je bilo u Zeljezari i prije hapanja, valjda ne hape ove prese, jer su znali motore hapit cak, velicine manje garsonjere ili vece sobe, ja napisao stana, trebao precizirat.

On kaze da su se u Zeljezari u ratu pravile granate. Slabo je pricljiv tip, barem u komunikaciji sa mnom.
Pravile se granate i mine u ratu, cijevi za minobacace i rezervni dijelovi za artiljerijsko naoruzanje. Lijevanje eksploziva su obavljali u nekom kamenolomu. Realno slab im je i nikakav doprinos tokom rata u poredjenju sa industrijskim kapacitetom. Jos su tokom rata imali dislocirane masine iz Igmana za pistoljsku municiju.
Da se sad hoce povezat Zeljezara itd., s nasom NI pa da se posao razvije, ljudi zaposle, para obrne itd., kao sto sam ja imao ideju i razmisljanje 2008 godine o tome, pa cak ako treba i glavonje Mital-a i Mital u neki partnerski odnos ili nekim udjelom ubacit u posao i privolit u ovaj posao.

Steta samo mene nikad niko nije saslusao i slusao u vezi ideja i razmisljanja, a imam sto sta, cak i u vezi oruzja dosta. Samo to su samo ideje i razmisljanja, nisu tlocrti, nacrti, patenti i slicno. Jer ne znam crtat nikako skoro, a pogotovo realizirat ovo sve sto sam tad i sto sad pisem.

Kazem ja staroj da bi i za Zil Verna rekli danas da je lud. Ali polako se sve skoro to sto je meni naumpadalo, se danas od strane drugih polako realizira.
Firma Pretis iz Vogosca koja je bukvalno bila fabrika na ledini bez igdje icega. Nisu imali ni kovacku presu od 1000 tona preko koje ide proizvodnja municije i ostale firme poput remontnog zavoda u Hadzicima, Pobjede, Binasa samo su zbog statusa firme vojne/namjenske industrije dobijale pomoc i podrsku.

Pored njihove primarne vojne proizvodnje radili su i na projektima za civilnu industriju, samo da se neka finansijska sredstva obrnu. Trenutno industrijski kapacitete Remontnog zavoda u Hadzicima su ograniceni, ali se neko dosjetio da mogu u saradnji sa drugim domacim firmama da osvoje proizvodnju rucnog raketnog bacaca i da dalje rade na razvoju automatskog bacaca granata i da paralelno od prodaje RPG-a investiraju u nove masine i tehnologije tako da se obrada i proizvodnja bitnijih podsklopova obavlja u remontnom zavodu.

Pretis sa jednom kovackom baterijom zaposljava preko 300 radnika, a u kovacnici od Mittala samo da jedna kovacka presa radi na proizvodnji municije toliko bi radnika zaposljavali cak da u pocetku repromaterijal uvoze.
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#14167 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by detroit-mercy »

Guadalajara wrote: 07/04/2021 14:45
Sanjarko wrote: 07/04/2021 14:07
Guadalajara wrote: 07/04/2021 10:18

Pravile se granate i mine u ratu, cijevi za minobacace i rezervni dijelovi za artiljerijsko naoruzanje. Lijevanje eksploziva su obavljali u nekom kamenolomu. Realno slab im je i nikakav doprinos tokom rata u poredjenju sa industrijskim kapacitetom. Jos su tokom rata imali dislocirane masine iz Igmana za pistoljsku municiju.
Da se sad hoce povezat Zeljezara itd., s nasom NI pa da se posao razvije, ljudi zaposle, para obrne itd., kao sto sam ja imao ideju i razmisljanje 2008 godine o tome, pa cak ako treba i glavonje Mital-a i Mital u neki partnerski odnos ili nekim udjelom ubacit u posao i privolit u ovaj posao.

Steta samo mene nikad niko nije saslusao i slusao u vezi ideja i razmisljanja, a imam sto sta, cak i u vezi oruzja dosta. Samo to su samo ideje i razmisljanja, nisu tlocrti, nacrti, patenti i slicno. Jer ne znam crtat nikako skoro, a pogotovo realizirat ovo sve sto sam tad i sto sad pisem.

Kazem ja staroj da bi i za Zil Verna rekli danas da je lud. Ali polako se sve skoro to sto je meni naumpadalo, se danas od strane drugih polako realizira.
Firma Pretis iz Vogosca koja je bukvalno bila fabrika na ledini bez igdje icega. Nisu imali ni kovacku presu od 1000 tona preko koje ide proizvodnja municije i ostale firme poput remontnog zavoda u Hadzicima, Pobjede, Binasa samo su zbog statusa firme vojne/namjenske industrije dobijale pomoc i podrsku.

Pored njihove primarne vojne proizvodnje radili su i na projektima za civilnu industriju, samo da se neka finansijska sredstva obrnu. Trenutno industrijski kapacitete Remontnog zavoda u Hadzicima su ograniceni, ali se neko dosjetio da mogu u saradnji sa drugim domacim firmama da osvoje proizvodnju rucnog raketnog bacaca i da dalje rade na razvoju automatskog bacaca granata i da paralelno od prodaje RPG-a investiraju u nove masine i tehnologije tako da se obrada i proizvodnja bitnijih podsklopova obavlja u remontnom zavodu.

Pretis sa jednom kovackom baterijom zaposljava preko 300 radnika, a u kovacnici od Mittala samo da jedna kovacka presa radi na proizvodnji municije toliko bi radnika zaposljavali cak da u pocetku repromaterijal uvoze.
Mittal je privatna firma i valjda oni znaju sta im se isplati raditi a sta ne, kako se poigravate frimama i tudjim kapitalom, lijevo i desno.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14168 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

detroit-mercy wrote: 07/04/2021 14:56
Guadalajara wrote: 07/04/2021 14:45
Sanjarko wrote: 07/04/2021 14:07

Da se sad hoce povezat Zeljezara itd., s nasom NI pa da se posao razvije, ljudi zaposle, para obrne itd., kao sto sam ja imao ideju i razmisljanje 2008 godine o tome, pa cak ako treba i glavonje Mital-a i Mital u neki partnerski odnos ili nekim udjelom ubacit u posao i privolit u ovaj posao.

Steta samo mene nikad niko nije saslusao i slusao u vezi ideja i razmisljanja, a imam sto sta, cak i u vezi oruzja dosta. Samo to su samo ideje i razmisljanja, nisu tlocrti, nacrti, patenti i slicno. Jer ne znam crtat nikako skoro, a pogotovo realizirat ovo sve sto sam tad i sto sad pisem.

Kazem ja staroj da bi i za Zil Verna rekli danas da je lud. Ali polako se sve skoro to sto je meni naumpadalo, se danas od strane drugih polako realizira.
Firma Pretis iz Vogosca koja je bukvalno bila fabrika na ledini bez igdje icega. Nisu imali ni kovacku presu od 1000 tona preko koje ide proizvodnja municije i ostale firme poput remontnog zavoda u Hadzicima, Pobjede, Binasa samo su zbog statusa firme vojne/namjenske industrije dobijale pomoc i podrsku.

Pored njihove primarne vojne proizvodnje radili su i na projektima za civilnu industriju, samo da se neka finansijska sredstva obrnu. Trenutno industrijski kapacitete Remontnog zavoda u Hadzicima su ograniceni, ali se neko dosjetio da mogu u saradnji sa drugim domacim firmama da osvoje proizvodnju rucnog raketnog bacaca i da dalje rade na razvoju automatskog bacaca granata i da paralelno od prodaje RPG-a investiraju u nove masine i tehnologije tako da se obrada i proizvodnja bitnijih podsklopova obavlja u remontnom zavodu.

Pretis sa jednom kovackom baterijom zaposljava preko 300 radnika, a u kovacnici od Mittala samo da jedna kovacka presa radi na proizvodnji municije toliko bi radnika zaposljavali cak da u pocetku repromaterijal uvoze.
Mittal je privatna firma i valjda oni znaju sta im se isplati raditi a sta ne, kako se poigravate frimama i tudjim kapitalom, lijevo i desno.
Privatna firma koja bi bez politike i politicke podrske propala. :)
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#14169 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

znaci kinezi na svojim sajtovima otvoreno lazu da je svedska haubica u stvari njihova. tacno se vidi da se duze vremena druze sa vucicem.
:lol:
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#14171 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by belfy »

Guadalajara wrote: 07/04/2021 10:02 samo neka se prica vrti...jel :mrgreen:

...

Slazem se sa tim da nije komplikovan proces za proizvodnju celika i legura za granate jer se mnogo ne razlikuje od legura koje Mittal ima u redovnoj proizvodnji, osim sto sadrze odredjen procenat nikla i hroma koji celiku omogucava koristenje na niskim temperaturama do -30 stepeni.

Razlike izmedju celika koji se koristi za proizvodnju municije nije ti uopste poznat. Nikakve veze nemas sa vojnom industrijom, nisi nikada ni bio u bilo kojoj industrijskoj zoni u kojoj se proizvodi naoružanje ili municija, a ne da si nekad nesto radio za takve firmi :mrgreen:

Mittal u svojoj proizvodnji koristi dvije tehnologije u primarnoj metalurgiji. Tehnologiju topljenja metala u elektrolucnim pecima od 15 i 100 tona gdje kao ulazne sirovine koriste otpadno zeljezo, dok u viskoj peci kao glavnu sirovinu koristi zeljezo dobijeno iz rude koju kopa u Ljubiji. Razlika izmedju ovih tehnologija je u tome sto se u elektrolucnoj peci koristi sirovina koja ima mnogo bolju i jacu hemijsku kompoziciju od obicne rude zeljeza iz Ljubije. U otpadnom zeljezu ima svega vise od samog zeljeza. U visokoj peci Mittal pored rude zeljeza koja je glavna sirovina u integralnoj proizvodnji koristi i otpadno zeljezo kako bi poboljsao kvalitet i strukturu celika prije finalnog legiranja u metalurgji lonca. Otpadno zeljezo takodjer je bitno jer sadrzi vise zeljeznog oksida, pospjesuje rafiniranje celika i prije sekundarne metalurgije.

Ingoti sad za nasu pricu nisu ni bitni jer se gredice koriste kao ulazna sirovina za municiju. Vecina nikla i hroma u celiku iz Mittala dolazi iz otpadnog zeljeza, a trenutno najmanje iz sekundarne metalurgije. Bilo je i prije sekundarne metalurgije, ali nije bila razvijena industrijska elektronika i tehnologije koje bi omogucile precizniju analizu hemijskih elemenata u talini. :P

Zahiraga je gradsko dijete, a ne tamo neki indijanac na privremenom radu u Njemackoj :mrgreen:
dobro si ovo na pocetku konstatovao. samo vrtis pricu, bez ikakvog poznavanja materije, a sada je, mislim, godina od kako sam ti to prvi put rekao, ako ne i vise...

skoro sve legure koje Mittal sada proizvodi sadrze isto i to sam ti i napisao, ali kao da ne citas ili imas problema sa citanjem ili razumijevanjem istog. sve ti stoji lijepo napisano. ja razumijem da Zahiragicima obraz ne znaci mnogo, a ni citanje nije mnogo bitna disciplina, ali zasto sebi obaras kredibilitet... evo cak i u nastavku...

ovdje pretpostavljas sta ja znam, a pretpostavka je majka svih zaheba... razlike u legurama celika se saju objasniti jednom jednostavnom tabelom, ali vjerujem da i to zamisljas komplikovanim kao i kontrolu kvaliteta tih proizvoda. ja razumijem da je to tebi spansko selo i nesto sto samo "posebni" mogu da rade, dok je istina sasvim drugacija.

Mittal u svojoj proizvodnji elektolucnu pec od 15t nema vec pola tvojih godina i o tom sam pisao prije. rasformirana je i prodana, zajedno sa procesom za vakumiranje za istu. elektrolucna od 100t ne radi vise od decenije, ako izuzmemo dva pokusaja pokretanja iste...

i,evo, sta reci na ovo boldovano... ona je cak kontradiktorna sa iducom koju si napisao... k'o da si Zahiragu konsultovao. :mrgreen:

ovo podvuceno opet ne vrijedi komentara... naravno da je najmanje iz sekundarne. ja jako lijepo napisao da se tamo dozira u kilama na 100t, ali ko ce citati ili pokusati da razumije sugovornika...

nemoj biti ljubomoran, to skodi. mozda bi i ti otisao, ali uz Zahiragu je vjerovatno toplije...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14172 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

belfy wrote: 07/04/2021 20:15 dobro si ovo na pocetku konstatovao. samo vrtis pricu, bez ikakvog poznavanja materije, a sada je, mislim, godina od kako sam ti to prvi put rekao, ako ne i vise...

skoro sve legure koje Mittal sada proizvodi sadrze isto i to sam ti i napisao, ali kao da ne citas ili imas problema sa citanjem ili razumijevanjem istog. sve ti stoji lijepo napisano. ja razumijem da Zahiragicima obraz ne znaci mnogo, a ni citanje nije mnogo bitna disciplina, ali zasto sebi obaras kredibilitet... evo cak i u nastavku...

ovdje pretpostavljas sta ja znam, a pretpostavka je majka svih zaheba... razlike u legurama celika se saju objasniti jednom jednostavnom tabelom, ali vjerujem da i to zamisljas komplikovanim kao i kontrolu kvaliteta tih proizvoda. ja razumijem da je to tebi spansko selo i nesto sto samo "posebni" mogu da rade, dok je istina sasvim drugacija.

Mittal u svojoj proizvodnji elektolucnu pec od 15t nema vec pola tvojih godina i o tom sam pisao prije. rasformirana je i prodana, zajedno sa procesom za vakumiranje za istu. elektrolucna od 100t ne radi vise od decenije, ako izuzmemo dva pokusaja pokretanja iste...

i,evo, sta reci na ovo boldovano... ona je cak kontradiktorna sa iducom koju si napisao... k'o da si Zahiragu konsultovao. :mrgreen:

ovo podvuceno opet ne vrijedi komentara... naravno da je najmanje iz sekundarne. ja jako lijepo napisao da se tamo dozira u kilama na 100t, ali ko ce citati ili pokusati da razumije sugovornika...

nemoj biti ljubomoran, to skodi. mozda bi i ti otisao, ali uz Zahiragu je vjerovatno toplije...

belefija :D

kopiras dijelove mojih postova koje sam ja napisao pod drugim profilom na ovoj temi prije nekoliko godina i dodajes svoje nebuloze. Dok nisi dosao na ovu temu nisi ni znao sta je sve zeljezara proizvodila. Da si ista znao, kakve se legure koriste u vojnoj industriji napisao bi bilo sta o tome na temi, ali obzirom da veze s vezom nemas o tome, logicno je da ovako ko priljepak samo trolas temu :D

Hajde ti pogledaj specifikacije legura koje Mittalova fabrika u Zenici proizvodi za svoje primarne proizvode i koliki je procenat hroma i nikla :mrgreen:

ahahahahaa



kontradiktorna je onome kome je otpadno zeljezo isto sto i zeljezo dobijeno iz rude....ziv bio nemoj se provaljivati :lol:

jel..ha ovo..ha ono...zeljezo ko zeljezo...tako je samo u cigana :lol:

zato sto je to tebi kontradiktorno uz zeljezo dobijeno iz rude moraju jos dodavati otpadno...da pojacaju hemijsku kompoziciju jel... :mrgreen:

Znaci glup ti je pokusaj dovodjenje bilo koga u zabludu...mozda ovaj pokusaj prodavanja muda pod bubrege uspije indijancima u Njemackoj :mrgreen:

kako se ba najmanje legira u sekundarnoj metalurgiji kad se tamo obavlja legiranje prema zadanim specifikacijama :mrgreen:

nema potrebe da ja igdje idem jer ovdje hvala Bogu imam sve. I stanove u Sarajevu i kuce, vikendice :) a poslom se moze ici bilo gdje, a moze i remote 8-)

mozda ti ovdje u Bosni nemas nista pa moras tegliti i irgetiti po inostranstvu...eno imas temu da li se vratiti u BiH u penziji :mrgreen:
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#14173 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by belfy »

Guadalajara wrote: 07/04/2021 21:00
belfy wrote: 07/04/2021 20:15 dobro si ovo na pocetku konstatovao. samo vrtis pricu, bez ikakvog poznavanja materije, a sada je, mislim, godina od kako sam ti to prvi put rekao, ako ne i vise...

skoro sve legure koje Mittal sada proizvodi sadrze isto i to sam ti i napisao, ali kao da ne citas ili imas problema sa citanjem ili razumijevanjem istog. sve ti stoji lijepo napisano. ja razumijem da Zahiragicima obraz ne znaci mnogo, a ni citanje nije mnogo bitna disciplina, ali zasto sebi obaras kredibilitet... evo cak i u nastavku...

ovdje pretpostavljas sta ja znam, a pretpostavka je majka svih zaheba... razlike u legurama celika se saju objasniti jednom jednostavnom tabelom, ali vjerujem da i to zamisljas komplikovanim kao i kontrolu kvaliteta tih proizvoda. ja razumijem da je to tebi spansko selo i nesto sto samo "posebni" mogu da rade, dok je istina sasvim drugacija.

Mittal u svojoj proizvodnji elektolucnu pec od 15t nema vec pola tvojih godina i o tom sam pisao prije. rasformirana je i prodana, zajedno sa procesom za vakumiranje za istu. elektrolucna od 100t ne radi vise od decenije, ako izuzmemo dva pokusaja pokretanja iste...

i,evo, sta reci na ovo boldovano... ona je cak kontradiktorna sa iducom koju si napisao... k'o da si Zahiragu konsultovao. :mrgreen:

ovo podvuceno opet ne vrijedi komentara... naravno da je najmanje iz sekundarne. ja jako lijepo napisao da se tamo dozira u kilama na 100t, ali ko ce citati ili pokusati da razumije sugovornika...

nemoj biti ljubomoran, to skodi. mozda bi i ti otisao, ali uz Zahiragu je vjerovatno toplije...

belefija :D

kopiras dijelove mojih postova koje sam ja napisao pod drugim profilom na ovoj temi prije nekoliko godina i dodajes svoje nebuloze. Dok nisi dosao na ovu temu nisi ni znao sta je sve zeljezara proizvodila. Da si ista znao, kakve se legure koriste u vojnoj industriji napisao bi bilo sta o tome na temi, ali obzirom da veze s vezom nemas o tome, logicno je da ovako ko priljepak samo trolas temu :D

Hajde ti pogledaj specifikacije legura koje Mittalova fabrika u Zenici proizvodi za svoje primarne proizvode i koliki je procenat hroma i nikla :mrgreen:

ahahahahaa



kontradiktorna je onome kome je otpadno zeljezo isto sto i zeljezo dobijeno iz rude....ziv bio nemoj se provaljivati :lol:

jel..ha ovo..ha ono...zeljezo ko zeljezo...tako je samo u cigana :lol:

zato sto je to tebi kontradiktorno uz zeljezo dobijeno iz rude moraju jos dodavati otpadno...da pojacaju hemijsku kompoziciju jel... :mrgreen:

Znaci glup ti je pokusaj dovodjenje bilo koga u zabludu...mozda ovaj pokusaj prodavanja muda pod bubrege uspije indijancima u Njemackoj :mrgreen:

kako se ba najmanje legira u sekundarnoj metalurgiji kad se tamo obavlja legiranje prema zadanim specifikacijama :mrgreen:

nema potrebe da ja igdje idem jer ovdje hvala Bogu imam sve. I stanove u Sarajevu i kuce, vikendice :) a poslom se moze ici bilo gdje, a moze i remote 8-)
jesi se to zapio sa Zahiragicem pa ne mozes ni pisati smisleno? ovo je neki novi nivo nebuloza... cestitam, valjda...

evo, da te zapocetak zamolim da kopiras taj dio gdje ja kopiram bilo cije pisanje, pa da ti obraz ostane cist, a ako isti ne predocis da sam slobodan da te nazovem lazovom. jel moze?

to od kada ja pisem o Zeljezari i koliko imam veze sa istom se moze lako provjeriti na temi o Zenicanima (mada i drugim, kao sto je ova), tako da vec mogu poceti da te nazivam lazovom.

ne znam zasto lazes i ovo podvuceno sto nikada nisam rekao. mislim da ti se sada vec mogu poceti i obracati sa lazove, jer je ovo sada cinjenica. obraz ti je sve vise nalik onome sa kim se druzis...

najmanje u smislu fine rafinacije do nivoa dodava par kilograma primjese na 100t taline. doduse, kako bi to razumio ako vec ostalo nisi u stanju...

ovo zadnje bih ti i povjerovao da ne lazes ovako ocito. doduse, ako se budes drzao kolege, a vec si se ugledao na njega, mozda i uspijes.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#14174 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Guadalajara »

Spoiler
Show
belfy wrote: 07/04/2021 21:19
Guadalajara wrote: 07/04/2021 21:00
belfy wrote: 07/04/2021 20:15 dobro si ovo na pocetku konstatovao. samo vrtis pricu, bez ikakvog poznavanja materije, a sada je, mislim, godina od kako sam ti to prvi put rekao, ako ne i vise...

skoro sve legure koje Mittal sada proizvodi sadrze isto i to sam ti i napisao, ali kao da ne citas ili imas problema sa citanjem ili razumijevanjem istog. sve ti stoji lijepo napisano. ja razumijem da Zahiragicima obraz ne znaci mnogo, a ni citanje nije mnogo bitna disciplina, ali zasto sebi obaras kredibilitet... evo cak i u nastavku...

ovdje pretpostavljas sta ja znam, a pretpostavka je majka svih zaheba... razlike u legurama celika se saju objasniti jednom jednostavnom tabelom, ali vjerujem da i to zamisljas komplikovanim kao i kontrolu kvaliteta tih proizvoda. ja razumijem da je to tebi spansko selo i nesto sto samo "posebni" mogu da rade, dok je istina sasvim drugacija.

Mittal u svojoj proizvodnji elektolucnu pec od 15t nema vec pola tvojih godina i o tom sam pisao prije. rasformirana je i prodana, zajedno sa procesom za vakumiranje za istu. elektrolucna od 100t ne radi vise od decenije, ako izuzmemo dva pokusaja pokretanja iste...

i,evo, sta reci na ovo boldovano... ona je cak kontradiktorna sa iducom koju si napisao... k'o da si Zahiragu konsultovao. :mrgreen:

ovo podvuceno opet ne vrijedi komentara... naravno da je najmanje iz sekundarne. ja jako lijepo napisao da se tamo dozira u kilama na 100t, ali ko ce citati ili pokusati da razumije sugovornika...

nemoj biti ljubomoran, to skodi. mozda bi i ti otisao, ali uz Zahiragu je vjerovatno toplije...

belefija :D

kopiras dijelove mojih postova koje sam ja napisao pod drugim profilom na ovoj temi prije nekoliko godina i dodajes svoje nebuloze. Dok nisi dosao na ovu temu nisi ni znao sta je sve zeljezara proizvodila. Da si ista znao, kakve se legure koriste u vojnoj industriji napisao bi bilo sta o tome na temi, ali obzirom da veze s vezom nemas o tome, logicno je da ovako ko priljepak samo trolas temu :D

Hajde ti pogledaj specifikacije legura koje Mittalova fabrika u Zenici proizvodi za svoje primarne proizvode i koliki je procenat hroma i nikla :mrgreen:

ahahahahaa



kontradiktorna je onome kome je otpadno zeljezo isto sto i zeljezo dobijeno iz rude....ziv bio nemoj se provaljivati :lol:

jel..ha ovo..ha ono...zeljezo ko zeljezo...tako je samo u cigana :lol:

zato sto je to tebi kontradiktorno uz zeljezo dobijeno iz rude moraju jos dodavati otpadno...da pojacaju hemijsku kompoziciju jel... :mrgreen:

Znaci glup ti je pokusaj dovodjenje bilo koga u zabludu...mozda ovaj pokusaj prodavanja muda pod bubrege uspije indijancima u Njemackoj :mrgreen:

kako se ba najmanje legira u sekundarnoj metalurgiji kad se tamo obavlja legiranje prema zadanim specifikacijama :mrgreen:

nema potrebe da ja igdje idem jer ovdje hvala Bogu imam sve. I stanove u Sarajevu i kuce, vikendice :) a poslom se moze ici bilo gdje, a moze i remote 8-)
jesi se to zapio sa Zahiragicem pa ne mozes ni pisati smisleno? ovo je neki novi nivo nebuloza... cestitam, valjda...

evo, da te zapocetak zamolim da kopiras taj dio gdje ja kopiram bilo cije pisanje, pa da ti obraz ostane cist, a ako isti ne predocis da sam slobodan da te nazovem lazovom. jel moze?

to od kada ja pisem o Zeljezari i koliko imam veze sa istom se moze lako provjeriti na temi o Zenicanima (mada i drugim, kao sto je ova), tako da vec mogu poceti da te nazivam lazovom.

ne znam zasto lazes i ovo podvuceno sto nikada nisam rekao. mislim da ti se sada vec mogu poceti i obracati sa lazove, jer je ovo sada cinjenica. obraz ti je sve vise nalik onome sa kim se druzis...

najmanje u smislu fine rafinacije do nivoa dodava par kilograma primjese na 100t taline. doduse, kako bi to razumio ako vec ostalo nisi u stanju...

ovo zadnje bih ti i povjerovao da ne lazes ovako ocito. doduse, ako se budes drzao kolege, a vec si se ugledao na njega, mozda i uspijes.
ne pijem alkohol...nista od pokusaja podjebavanja :-D A koliko covjeka spominjes, fakat mislim da te seksualno privlaci...ne znas post napisati a da covjeka ne spomenes...Imas neke traume...strahove...osjecas se labilno...ko ce ga znati...Bilo bi dobro da se posavjetujes sa strucnjakom nekim specijalistom.....a ne ovako da pomoc trazis preko foruma...ili sad sacekaj da korona prodje jer nije preporucljivo kod njih sad ici...mada imas i ovdje psihologa na forumu koji ti mogu pomoci, a ima ih evo reklamiraju se na klix portalu...ako neces kod specijaliste, psihologa...mogu ti i hodzu nekog dobrog preporuciti da ti pomogne...da ti dadnu zapis, nauce na vodu, saliju stravu sa vrucim olovom :mrgreen:

Ja ti iskreno i prijateljski preporucujem rukju ona ti je dobro protiv uroka, zavisti, messa i sihra, lijeci lose raspolozenje, tugu, brige i probleme :mrgreen:



Za ovaj ostali tematski dio preporucujem ti da pojmove upises u pretragu na temi...pa ce ti samo izbaciti sta je sve napisano i gdje se spominje... :)

Ti da ista znas o vojnoj proizvodnji i zeljezari u Zenici to bi sam napisao. Nista...ama nista na temu nisi napisao...sto je notorna cinjenica..Prvi tvoj upis na temi je prozivanje mene...znaci nista nisi napisao na temu...

Halo...cujemo li se...rekla-kazala...to se na ovoj temi ne pika...Prica se o necemu...daj referencu...nismo na pijaci..

Znam ja ovoga, znam ja onoga...te price mozes ostaviti za kafane...dobro sad zbog korone ne mozes u kafanu...dok ovo prodje sa koronom pa poslije... :mrgreen:

jebes to sta sam ja rekao...sta si ti rekao...ovdje se samo relevantne cinjenice postavljaju...pumpati ego mozes tamo na drugoj temi koju si spomenuo...

Ja ako ovdje nesto kazem/napisem, gledam da to argumentujem i dokumentujem ! Nemas dokaz za neku tvrdnju...to ti je isto kao na sudu...rekla-kazala...mahalska i seljacka prica...

i fina rafinacija...sta je fina rafinacija...mikro legiranje...normalizacija.... :D

Evo sad idem da se uclanim :lol: :-)
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#14175 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Baš ste se nameračili da zatvorite ovu temu.
Post Reply