BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#17676 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Athlon64 »

swanfilter wrote: 04/04/2024 23:14
Athlon64 wrote: 04/04/2024 22:50
swanfilter wrote: 04/04/2024 22:48

Ma, ima tandzara. Nismo ni mi budale vise, pa da se nakon rata sve predalo. Al, u kakvom stanju je to.

Izađe vijest, nasli nesto kod nekog tamo. A na slikama sve od hrđe, ubiti sebe i druge.
Pogledaj šta se sve danas u BiH (i regionu) može legalno kupiti: https://oruzje.net/
Onako na brzaka, pa mozda dobro ne ispunim, al za tri pokusaja nema rezultata :lol: .

Nebitno, treba razvijati i proizvoditi sto vise. Mene ne brinu Vucicevi Migovi ako se ima mogucnosti dohakati im. Jer ih nema brojem da bi bili, ne znam kakva prijetnja. Neka dođu.

Za razliku od ratnog perioda, ako ce Hadzici raditi, dzaba im i tenkovi.

A ne bi se sepurili sa brljom u rukama kao tada. Dok se kod nas tri puta razmislilo, da li bi ga sada gađao il da cuvam jer sutra mozda bude jos potrebnija.
Kažem ti, samo neograničeno municije i nema zime, i u Ukrajini se to pokazalo vrlo bitnim (ammo-supply), dakle sitni kalibri (5.56, 7.62 NATO) + ovi minobacački i artiljerijski...

Jer upravo to što kažeš, da se niko ne pita da li da sad gađa ili da čuva za sutra...

A na linku ne znam šta si tačno tražio, automatsko oružje za civile u BiH, naravno, nije legalno, ako si to tražio...

Evo recimo jedna prodavnica za civilno stanovništvo: https://youtu.be/Ksm6EWmXfPA?si=NgTHnb-leJGgcmaq

Imaš na snimku i pucanje sa Igman municijom.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17677 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Athlon64 wrote: 04/04/2024 23:20
swanfilter wrote: 04/04/2024 23:14
Athlon64 wrote: 04/04/2024 22:50

Pogledaj šta se sve danas u BiH (i regionu) može legalno kupiti: https://oruzje.net/
Onako na brzaka, pa mozda dobro ne ispunim, al za tri pokusaja nema rezultata :lol: .

Nebitno, treba razvijati i proizvoditi sto vise. Mene ne brinu Vucicevi Migovi ako se ima mogucnosti dohakati im. Jer ih nema brojem da bi bili, ne znam kakva prijetnja. Neka dođu.

Za razliku od ratnog perioda, ako ce Hadzici raditi, dzaba im i tenkovi.

A ne bi se sepurili sa brljom u rukama kao tada. Dok se kod nas tri puta razmislilo, da li bi ga sada gađao il da cuvam jer sutra mozda bude jos potrebnija.
Kažem ti, samo neograničeno municije i nema zime, i u Ukrajini se to pokazalo vrlo bitnim (ammo-supply), dakle sitni kalibri (5.56, 7.62 NATO) + ovi minobacački i artiljerijski...

Jer upravo to što kažeš, da se niko ne pita da li da sad gađa ili da čuva za sutra...

A na linku ne znam šta si tačno tražio, automatsko oružje za civile u BiH, naravno, nije legalno, ako si to tražio...

Evo recimo jedna prodavnica za civilno stanovništvo: https://youtu.be/Ksm6EWmXfPA?si=NgTHnb-leJGgcmaq

Imaš na snimku i pucanje sa Igman municijom.
Dobro, Ukr se ipak cacka meckom. A mecka decenijama samo slagala. Mada smo se i mi ovdje zadnji put, al prođe. Danas je situacija mnogo povoljonija.

Ne znam, al meni ni noza u Srbiji nece da nađe :lol:
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17678 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

swanfilter wrote: 04/04/2024 22:48
Athlon64 wrote: 04/04/2024 22:42
swanfilter wrote: 04/04/2024 22:38

Kolega, u drzavi gdje je JNA imala kasarne na svakom koraku, za vrijeme rata mnogi do 94 karabine i lovacke nosili. Ako se ima muncije, onda treba raditi i na oruzju vlastite proizvodnje. Makar to i Kalas bio. A ne da gledamo hoce li nam Hrvati propustiti posiljku i koliko ce uzeti.
Nije za foruma ovo što bih ti sad napisao. Uglavnom što se tiče sitnog pješadijskog naoružanja, siguran sam da sad nema zime. :D
Ma, ima tandzara. Nismo ni mi budale vise, pa da se nakon rata sve predalo. Al, u kakvom stanju je to.

Izađe vijest, nasli nesto kod nekog tamo. A na slikama sve od hrđe, ubiti sebe i druge.
U BiH puške proizvodi ACU i Igman, barem kako je pisalo u medijima. Bila je kao neka ideja da BNT radi puške, ali je taj posao prebačen na Igman.
"Igman" preuzeo daljnju proizvodnju: Nova bh. puška uskoro na tržištu
Riječ je o puški kalibra 7,62 mm, koja je ranije prošla prva testiranja. BNT započeo, a konjički “Igman” nastavio
Sad jesu li plasirali igdje te puške, nešto nisam načuo.

Ono što je bitnije je da Igman proizvodi cijevi za puške. Ideja je bila da ne kupuju sa strane cijevi koje troše prilikom trstiranja municije, nego da rade svoje. Nešto se proslijedi za ACU, ali obzirom da to rade sigurno ima nekih pet-šest godina, dobar dio cijevi je vjerovatno testiran i negdje lagerovan.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17679 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

anelsol wrote: 04/04/2024 23:38
swanfilter wrote: 04/04/2024 22:48
Athlon64 wrote: 04/04/2024 22:42

Nije za foruma ovo što bih ti sad napisao. Uglavnom što se tiče sitnog pješadijskog naoružanja, siguran sam da sad nema zime. :D
Ma, ima tandzara. Nismo ni mi budale vise, pa da se nakon rata sve predalo. Al, u kakvom stanju je to.

Izađe vijest, nasli nesto kod nekog tamo. A na slikama sve od hrđe, ubiti sebe i druge.
U BiH puške proizvodi ACU i Igman, barem kako je pisalo u medijima. Bila je kao neka ideja da BNT radi puške, ali je taj posao prebačen na Igman.
"Igman" preuzeo daljnju proizvodnju: Nova bh. puška uskoro na tržištu
Riječ je o puški kalibra 7,62 mm, koja je ranije prošla prva testiranja. BNT započeo, a konjički “Igman” nastavio
Sad jesu li plasirali igdje te puške, nešto nisam načuo.

Ono što je bitnije je da Igman proizvodi cijevi za puške. Ideja je bila da ne kupuju sa strane cijevi koje troše prilikom trstiranja municije, nego da rade svoje. Nešto se proslijedi za ACU, ali obzirom da to rade sigurno ima nekih pet-šest godina, dobar dio cijevi je vjerovatno testiran i negdje lagerovan.
Zato sam i pitao sta je sa ovom pricom od tada. Pisalo se, bile su cak i slike tih pusaka, al se nesto smirilo.

Sto se tog lagerovanja tice, da li je to nama dozvoljeno zbog svih tih restrikcija po pitanju oruzja?

Nesto sumnjam jer bi oni tamo vrlo glasni bili ...
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17680 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

swanfilter wrote: 04/04/2024 23:45
anelsol wrote: 04/04/2024 23:38
swanfilter wrote: 04/04/2024 22:48

Ma, ima tandzara. Nismo ni mi budale vise, pa da se nakon rata sve predalo. Al, u kakvom stanju je to.

Izađe vijest, nasli nesto kod nekog tamo. A na slikama sve od hrđe, ubiti sebe i druge.
U BiH puške proizvodi ACU i Igman, barem kako je pisalo u medijima. Bila je kao neka ideja da BNT radi puške, ali je taj posao prebačen na Igman.
"Igman" preuzeo daljnju proizvodnju: Nova bh. puška uskoro na tržištu
Riječ je o puški kalibra 7,62 mm, koja je ranije prošla prva testiranja. BNT započeo, a konjički “Igman” nastavio
Sad jesu li plasirali igdje te puške, nešto nisam načuo.

Ono što je bitnije je da Igman proizvodi cijevi za puške. Ideja je bila da ne kupuju sa strane cijevi koje troše prilikom trstiranja municije, nego da rade svoje. Nešto se proslijedi za ACU, ali obzirom da to rade sigurno ima nekih pet-šest godina, dobar dio cijevi je vjerovatno testiran i negdje lagerovan.
Zato sam i pitao sta je sa ovom pricom od tada. Pisalo se, bile su cak i slike tih pusaka, al se nesto smirilo.

Sto se tog lagerovanja tice, da li je to nama dozvoljeno zbog svih tih restrikcija po pitanju oruzja?

Nesto sumnjam jer bi oni tamo vrlo glasni bili ...
Evidentiraš u knjigama da je cjev rashodovana i lageruješ.

Bila je nekad informacija, prije nego će kupiti ovu mašinu za cijevi, da u Igmanu godišnje kupuju oko 5000 ili više hiljada cijevi za testiranje municije.

Najveca prednost je proizvodnja cijevi za mitraljeze od 12.7mm (PAM), puškomitraljeze M84 i dalekometne snajpere od 12.7mm. Proizvodnja 5, 10, 20 hiljada cijevi za puškomitraljeze M84, puške kalibra 7,62 i 5,56, ili 2000-3000 cijevi za pamove od 12.7mm, to je respektabilna sila.

Municije probojna i zapaljiva iz Igmana u kalibru 12.7x99mm buši skoro sve vrste borbenih vozila, osim naravno tenkova.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17681 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

anelsol wrote: 05/04/2024 00:01
swanfilter wrote: 04/04/2024 23:45
anelsol wrote: 04/04/2024 23:38

U BiH puške proizvodi ACU i Igman, barem kako je pisalo u medijima. Bila je kao neka ideja da BNT radi puške, ali je taj posao prebačen na Igman.



Sad jesu li plasirali igdje te puške, nešto nisam načuo.

Ono što je bitnije je da Igman proizvodi cijevi za puške. Ideja je bila da ne kupuju sa strane cijevi koje troše prilikom trstiranja municije, nego da rade svoje. Nešto se proslijedi za ACU, ali obzirom da to rade sigurno ima nekih pet-šest godina, dobar dio cijevi je vjerovatno testiran i negdje lagerovan.
Zato sam i pitao sta je sa ovom pricom od tada. Pisalo se, bile su cak i slike tih pusaka, al se nesto smirilo.

Sto se tog lagerovanja tice, da li je to nama dozvoljeno zbog svih tih restrikcija po pitanju oruzja?

Nesto sumnjam jer bi oni tamo vrlo glasni bili ...
Evidentiraš u knjigama da je cjev rashodovana i lageruješ.

Bila je nekad informacija da u Igmanu godišnje kupuju oko 5000 ili više hiljada cijevi za testiranje municije.

Najveca prednost je proizvodnja cijevi za mitraljeze od 12.7mm (PAM), puškomitraljeze M84 i dalekometne snajpere od 12.7mm. Proizvodnja 5, 10, 20 hiljada cijevi za puškomitraljeze M84, puške kalibra 7,62 i 5,56, ili 2000-3000 cijevi za pamove od 12.7mm, to je respektabilna sila.

Municije probojna i zapaljiva iz Igmana u kalibru 12.7x99mm buši skoro sve vrste borbenih vozila, osim naravno tenkova.
Samo nek se radi.

Nego, mozda se ovdje o tome pisalo. Da li je Igman uopste radio tokom rata il se zbog surovina nije moglo ama bas nista?
User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#17682 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Athlon64 »

Ja sam negdje pročitao da jeste radio (bolje upućeni će bolje reći), ali da mu je trebalo 3 mjeseca da proizvede ono što danas proizvede za 2 dana, tako nešto.
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17683 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

Rat je bio unaprijed planiran i diverzije su bile odrađene. Igman je trebao završiti kao i Željava, na sreću je bilo dovoljno sposobnih ljudi da sačuvaju objekat.

Sa druge strane u Željavi su svi bošnjaci poslani kućama, a baza apsolutno minirana.
Da se je rat dugo pripremao vidi se po činjenici da "musliman" nikad nije smio da bude primljen kao pilot. Već je to bilo rezervisano samo za srbe i hrvate...
neki
Posts: 6705
Joined: 17/02/2005 07:57

#17684 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by neki »

Iceplayer wrote: 05/04/2024 01:05 Rat je bio unaprijed planiran i diverzije su bile odrađene. Igman je trebao završiti kao i Željava, na sreću je bilo dovoljno sposobnih ljudi da sačuvaju objekat.

Sa druge strane u Željavi su svi bošnjaci poslani kućama, a baza apsolutno minirana.
Da se je rat dugo pripremao vidi se po činjenici da "musliman" nikad nije smio da bude primljen kao pilot. Već je to bilo rezervisano samo za srbe i hrvate...
Šta je onda bio Emir Šišić?
iz zadnje klupe
Posts: 944
Joined: 27/07/2012 18:10

#17685 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Šta je onda bio Emir Šišić?
Pusti imena, u ex you od 10% stanovništva Bosnjaci nisu bili ni 0,5% generala i mali broj pilota, a ti ti što su bili bili su sve samo ne Bošnjaci , osim imena ( kontraobavještajna je to obradjivala, prvi poželjni da su u mješovitim brakovima, da li imalo drže do svojih korjena, i kada utvrde da su Bosnjaci samo po imenu onda napreduju do čina generala, i ono na papiru kao imaš i nešto Bošnjaka, ali u realnosti veliku NULA, najbolji primjer ti je onaj general Enes Zec, što je sa Kukanjcem pripremao opsadu Sarajeva, i otišao sa Srbima iz Sarajeva, tako da Bosnjaka generala koji su se osjecali Bosnjacima u JNA možda nije bio ni jedan)
Ista stvar s pilotima. Emir Šišić, veći Srbin od Kustiruce, svi do jednog pilota sa muslimanskim imenima otišli sa JNA u Srbiju, mislim da je to slučajno, u mene rod, pilot, eno ga živi u Novom Sadu sa ženeom Srpkinjom, sve je kriv Alija koji ej rasturio Jugoslaviju, sinovi Saša, i kćerka Neda
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17686 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

neki wrote: 05/04/2024 07:17
Iceplayer wrote: 05/04/2024 01:05 Rat je bio unaprijed planiran i diverzije su bile odrađene. Igman je trebao završiti kao i Željava, na sreću je bilo dovoljno sposobnih ljudi da sačuvaju objekat.

Sa druge strane u Željavi su svi bošnjaci poslani kućama, a baza apsolutno minirana.
Da se je rat dugo pripremao vidi se po činjenici da "musliman" nikad nije smio da bude primljen kao pilot. Već je to bilo rezervisano samo za srbe i hrvate...
Šta je onda bio Emir Šišić?
I on je poslužio svrsi koji je beogradu bio neophodan...
Između ostalog čitav rat proveo u Yugoslavenskom zrakoplovstvu.
iz zadnje klupe
Posts: 944
Joined: 27/07/2012 18:10

#17687 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Zeljava nije mogla nikako opstati, jer se prostirala na teritoriji dvije države , RBIH i tada nepriznate Republike Srpske Krajine.

Gora opcija je bila da je vojska RSK ušla u dio na općini Bihać i čitav aerodrom proglasila vojnom bazom RSK.

Ionako to je bila jedna velika ludost Tita, spržiti 10-15 milijardi na objekat u vremenu kada je ex YU bila u krizi, a narod se hranio na bonove, uz stalne nestašice
( zanimljivo da iz te krize 60-tih godina ex YU je izvukla Njemačka, povlačeći ogroman broj radnog spossobnog stanovništa kojima ex YU nije mogla obezbjediti posao, što je smanjilo mogućnost rasta nezadovoljstva stanovništa lošom ekomoskom situacijom)
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17688 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

iz zadnje klupe wrote: 05/04/2024 10:17 Zeljava nije mogla nikako opstati, jer se prostirala na teritoriji dvije države , RBIH i tada nepriznate Republike Srpske Krajine.

Gora opcija je bila da je vojska RSK ušla u dio na općini Bihać i čitav aerodrom proglasila vojnom bazom RSK.

Ionako to je bila jedna velika ludost Tita, spržiti 10-15 milijardi na objekat u vremenu kada je ex YU bila u krizi, a narod se hranio na bonove, uz stalne nestašice
( zanimljivo da iz te krize 60-tih godina ex YU je izvukla Njemačka, povlačeći ogroman broj radnog spossobnog stanovništa kojima ex YU nije mogla obezbjediti posao, što je smanjilo mogućnost rasta nezadovoljstva stanovništa lošom ekomoskom situacijom)
Ali gledajući realno država je tada vrlo dobra bila spremna za bilo kakvu prijetnju iz vana.
Da se nije iznutra urušila, ne bi je niko iz vana mogao narušiti.
Gledajući ukupno oružje koje je ostalo na današnji datum u svim bivšim republikama, je jače od današnje njemačke...
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17689 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

swanfilter wrote: 05/04/2024 00:13
anelsol wrote: 05/04/2024 00:01
swanfilter wrote: 04/04/2024 23:45

Zato sam i pitao sta je sa ovom pricom od tada. Pisalo se, bile su cak i slike tih pusaka, al se nesto smirilo.

Sto se tog lagerovanja tice, da li je to nama dozvoljeno zbog svih tih restrikcija po pitanju oruzja?

Nesto sumnjam jer bi oni tamo vrlo glasni bili ...
Evidentiraš u knjigama da je cjev rashodovana i lageruješ.

Bila je nekad informacija da u Igmanu godišnje kupuju oko 5000 ili više hiljada cijevi za testiranje municije.

Najveca prednost je proizvodnja cijevi za mitraljeze od 12.7mm (PAM), puškomitraljeze M84 i dalekometne snajpere od 12.7mm. Proizvodnja 5, 10, 20 hiljada cijevi za puškomitraljeze M84, puške kalibra 7,62 i 5,56, ili 2000-3000 cijevi za pamove od 12.7mm, to je respektabilna sila.

Municije probojna i zapaljiva iz Igmana u kalibru 12.7x99mm buši skoro sve vrste borbenih vozila, osim naravno tenkova.
Samo nek se radi.

Nego, mozda se ovdje o tome pisalo. Da li je Igman uopste radio tokom rata il se zbog surovina nije moglo ama bas nista?
Prema nekim podacima Igman je u ratu 92-95 prizveo oko 100 miliona komada municije. Vjerovatno je moglo i više da je bilo resursa.

U svakom slučaju sada su kapaciteti puno veći nego oni prijeratni, a i skladišni prostori za repromaterijal i gotove proizvode su značajno uvećani. Berko Zečević kaže:
Tvornica Igman iz Konjica proizvodi municiju malog kalibra 5,56 x 45 mm, 7,62 x 39 mm, 7,62 x 51 mm, 7,62 x 54 mm, 12,7 x 99 mm i 12,7 x 108 mm svih tipova. Godišnji kapacitet proizvodnje te tvornice je do 300 miliona komada municije različitih tipova i kalibara.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17690 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Znamo da je Bihacki okrug bio odsjecen. Kao i drugi teritoriji pod kontrolom ARBiH. Oskudica sa svime i svacim cijeli rat. Na forumu sam citao da se i u Sa gledalo i dobro razmislilo kada upotrijebiti svaki metak.

Moje pitanje, da li je ovaj broj malo prenapuhan?
GOLDZEN
Posts: 990
Joined: 22/07/2020 19:27

#17691 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

swanfilter wrote: 05/04/2024 22:59 Znamo da je Bihacki okrug bio odsjecen. Kao i drugi teritoriji pod kontrolom ARBiH. Oskudica sa svime i svacim cijeli rat. Na forumu sam citao da se i u Sa gledalo i dobro razmislilo kada upotrijebiti svaki metak.

Moje pitanje, da li je ovaj broj malo prenapuhan?
Ako misliš na količinu municije koju Igman može da proizvede na godišnjem nivou onda je odgovor 'ne baš'. Igman je na jednom sajmu spominjao cifru od 240 miliona komada streljiva svih kalibara (koje imaju u ponudi naravno). Mada vjerujem da je i ovaj broj od 300 miliona vrlo lahko dostižan.
GOLDZEN
Posts: 990
Joined: 22/07/2020 19:27

#17692 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

Annual production capacity:

- 9x19 mm approximately 50,000.000 rds/year

- 5.56x45 mm aproximately 50,000.000 rds/year

- 7.62 mm approximately 130,000.000 rds/year

- 12.7 mm aproximately 10,000.000 rds/year
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17693 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

GOLDZEN wrote: 05/04/2024 23:02
swanfilter wrote: 05/04/2024 22:59 Znamo da je Bihacki okrug bio odsjecen. Kao i drugi teritoriji pod kontrolom ARBiH. Oskudica sa svime i svacim cijeli rat. Na forumu sam citao da se i u Sa gledalo i dobro razmislilo kada upotrijebiti svaki metak.

Moje pitanje, da li je ovaj broj malo prenapuhan?
Ako misliš na količinu municije koju Igman može da proizvede na godišnjem nivou onda je odgovor 'ne baš'. Igman je na jednom sajmu spominjao cifru od 240 miliona komada streljiva svih kalibara (koje imaju u ponudi naravno). Mada vjerujem da je i ovaj broj od 300 miliona vrlo lahko dostižan.
Ne po pitanju sadasnjosti. Broj proizvedenog tokom rata.

Sjecam se ja dolaska u Cazin helikoptera sa municijom i kako je grmilo na nebu ne bi li ih srusili. Al to se desavalo sporadicno. Vecinu toga se na druge nacine obezbijedilo. Kao i drugdje. A broj od 100 mil nije malo ...
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17694 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

iz zadnje klupe wrote: 05/04/2024 08:36
Šta je onda bio Emir Šišić?
Pusti imena, u ex you od 10% stanovništva Bosnjaci nisu bili ni 0,5% generala i mali broj pilota, a ti ti što su bili bili su sve samo ne Bošnjaci , osim imena ( kontraobavještajna je to obradjivala, prvi poželjni da su u mješovitim brakovima, da li imalo drže do svojih korjena, i kada utvrde da su Bosnjaci samo po imenu onda napreduju do čina generala, i ono na papiru kao imaš i nešto Bošnjaka, ali u realnosti veliku NULA, najbolji primjer ti je onaj general Enes Zec, što je sa Kukanjcem pripremao opsadu Sarajeva, i otišao sa Srbima iz Sarajeva, tako da Bosnjaka generala koji su se osjecali Bosnjacima u JNA možda nije bio ni jedan)
Ista stvar s pilotima. Emir Šišić, veći Srbin od Kustiruce, svi do jednog pilota sa muslimanskim imenima otišli sa JNA u Srbiju, mislim da je to slučajno, u mene rod, pilot, eno ga živi u Novom Sadu sa ženeom Srpkinjom, sve je kriv Alija koji ej rasturio Jugoslaviju, sinovi Saša, i kćerka Neda

Zasto o Zecu ama bas nikakvih rezultata na netu kada ga potrazis?
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17695 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

swanfilter wrote: 05/04/2024 23:10
GOLDZEN wrote: 05/04/2024 23:02
swanfilter wrote: 05/04/2024 22:59 Znamo da je Bihacki okrug bio odsjecen. Kao i drugi teritoriji pod kontrolom ARBiH. Oskudica sa svime i svacim cijeli rat. Na forumu sam citao da se i u Sa gledalo i dobro razmislilo kada upotrijebiti svaki metak.

Moje pitanje, da li je ovaj broj malo prenapuhan?
Ako misliš na količinu municije koju Igman može da proizvede na godišnjem nivou onda je odgovor 'ne baš'. Igman je na jednom sajmu spominjao cifru od 240 miliona komada streljiva svih kalibara (koje imaju u ponudi naravno). Mada vjerujem da je i ovaj broj od 300 miliona vrlo lahko dostižan.
Ne po pitanju sadasnjosti. Broj proizvedenog tokom rata.

Sjecam se ja dolaska u Cazin helikoptera sa municijom i kako je grmilo na nebu ne bi li ih srusili. Al to se desavalo sporadicno. Vecinu toga se na druge nacine obezbijedilo. Kao i drugdje. A broj od 100 mil nije malo ...
Krajina je bila opkoljena, i ono sto je dolazilo zračnim putem je bilo iz pravca Hrvatske, tako da su mnjam da je i jedan metak iz Igmana došao do Bihaćkog okruga. Mozda na samom kraju rata da je nesto stiglo. Moje misljenje je da je Igman najvise radio 1992, dok je bilo repromaterijala, i 1995 nakon Vašingtonskig sporazuma. Godine 93. i 94 mislim da je slabo radio zbog blokade.

Rat je trajao tri ipo godine, tako da tih 100 miliona nije neka nemoguća i nerealna cifra.

Ta ratna municija se i danas troši na svadbama :D Jednom sam se zatekao na jednoj takvoj kad frajer izvuče M84 sa redenikom :-)
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17696 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Broj nije nesto da se moglo doturati gdje je bilo potrebno i cijelim tokom rata. Al u nasem slucaju sve su to bile odsjecene enklave. A sto je bilo povezano, bilo je sve samo ne lagodno za dostavljati bilo sta.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17697 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

swanfilter wrote: 05/04/2024 23:31 Broj nije nesto da se moglo doturati gdje je bilo potrebno i cijelim tokom rata. Al u nasem slucaju sve su to bile odsjecene enklave. A sto je bilo povezano, bilo je sve samo ne lagodno za dostavljati bilo sta.
U ljeto 93. godine Armija je deblokirala Mostar sa municijom koja je na konjima prebačena iz Konjica u Mostar preko četničke teritorije.
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17698 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

swanfilter wrote: 05/04/2024 22:59 Znamo da je Bihacki okrug bio odsjecen. Kao i drugi teritoriji pod kontrolom ARBiH. Oskudica sa svime i svacim cijeli rat. Na forumu sam citao da se i u Sa gledalo i dobro razmislilo kada upotrijebiti svaki metak.

Moje pitanje, da li je ovaj broj malo prenapuhan?
U Bihaću nije bilo kore hljeba, i ono što je ulazilo bilo je uslovljavano od hrvata i to je na kapaljku dolazilo čisto da Bihać ne padne jer je idući Zagreb...
iz zadnje klupe
Posts: 944
Joined: 27/07/2012 18:10

#17699 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Ko je stariji i pamti rat, tacno se vidi razmisljsnje po pitanju hrane onog ko je rat prpveo u SA i onaj u tuzli ili bihacu
Dok ovi iz Sa spipanje vode ih je moglo stajati glave, za hljeb i konzerve nije bilo problema jer su redovno slijetali avioni sa brasnom i konzervama, sto je ostale teritorije bila naucna fantadtika,
Meni nikako ne ulazi u glavu da se nije pojavio za ovih 30 godina koni sjvsta vaznodt ptehrambebe neobisnosti bosnjska, koji nije ni za milimetar manje vazna od municijske neovisnosti.
Neko me pita za generala Enesa zeca, mozda sam i pogrijesio ime, uglavnom bio je Kukadnjev zamjenik, i bio je u ranjen u onoj poznatoj dobrovoljadkoj pucnjavi
Nasi su ga sanirali i kad su mu ponudili da predje u ABih on je to d gmusanjem odbio, dobio je u Srbiji neki orden za hrabrost
Ali on je rodom iz Prijepolja, a tamosnji đuslimani su dosta srbofilni, eto skoro slucaj onog glumca iz yprijepolja Ammara mesica sto se jako naljutio sto su ga nszvali Bosnjskom, rekavsi da je on Srbin od glave do pete
User avatar
argyle
Posts: 1889
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#17700 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by argyle »

iz zadnje klupe wrote: 06/04/2024 14:08 Ali on je rodom iz Prijepolja, a tamosnji đuslimani su dosta srbofilni, eto skoro slucaj onog glumca iz yprijepolja Ammara mesica sto se jako naljutio sto su ga nszvali Bosnjskom, rekavsi da je on Srbin od glave do pete
Image

Image

ALOMEROVIĆ (Zulfo) NEDŽIB
Rođen je 18.9.1970. godine u mjestu Zastup - Prijepolje. Ratno
priznanje „Zlatni ljiljan“ dobio je 1996. kao pripadnik 127. Viteške
brdske brigade.

BUGARIN (Šaban) FERID
Rođen je 7.4.1961. godine u Brodarevu - Prijepolje. Ratno priznanje
„Zlatni ljiljan“ dobio je 1994. godine kao pripadnik 102. motorizovane
brigade.

GOJAK (Mulko) JUSUF JUKA
Rođen je 7.3.1952. godine u mjestu Gojakovići - Prijepolje. Poginuo
je na Žuči 12.1.1993. godine na dužnosti komandira Izviđačko-
diverzantske čete 1. mehanizovane brigade. Ratno priznanje
„Zlatni ljiljan“ posthumno mu je dodijeljeno 1993. godine.

RONDIĆ (Kamber) EDIB
Rođen je 30.1.1956. godine u Ivanju - Prijepolje. Nestao na Stupu
- TAT 1.9.1992. godine na dužnosti komandira voda 1. sandžačke
brigade. Tijelo ostalo na neprijateljskoj strani, razmijenjeno je
1993. Ratno priznanje „Zlatni ljiljan“ posthumno mu je dodijeljeno
1992. godine.
Post Reply