BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

iz zadnje klupe
Posts: 945
Joined: 27/07/2012 18:10

#17651 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

I ne zamjeri, al nije ni u Slo situacija idealna. Mada su nekoliko stepenica vise iznad nas, i kod njih je problem jeftinijeg iz drugih drzava.
Ali Slovenija nije okružena neprijateljskih zemljama koji žele njen nestanak, bila bi Hrvatska od Zagreba do Varaždina maksimalno da joj nisu u kritičnom momentu stigle puške i naoružanje iz Mađarske, mi nemamo nikog osim pouzdat u sebe, ili je još uvijek aktuelan onaj kamion tespiha što nam Turska posla 1992 godine :-)
iz zadnje klupe
Posts: 945
Joined: 27/07/2012 18:10

#17652 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Namjenska industrija Bosne i Hercegovine jedna je od rijetkih grana privrede koja je sve jača, a izvoz oružja je u prvom kvartalu ove godine veći za skoro tri puta u odnosu na isti period prošle godine
I ja sam za pozitivne vijesti, ali malo stanite na loptu, za početak otiđite na stranice za statistiku BIH, ima kategoriju izvoz oružja i municije, pa uporedite februar i mart prosle i ove godine, jeste povecanje, ali ni blizu koliko ti tvrdis, ako je prosječan plasman bio 15-25 miliona mjeečno prošle godine, to bi značilo da je sad 100 miliona mjesečno, ili barem 80 miliona, sad za februar 2024 pise 30 miliona, jedino da statistični zavod laže :-)
swanfilter
Posts: 7927
Joined: 06/06/2008 18:52

#17653 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

iz zadnje klupe wrote: 03/04/2024 14:44
I ne zamjeri, al nije ni u Slo situacija idealna. Mada su nekoliko stepenica vise iznad nas, i kod njih je problem jeftinijeg iz drugih drzava.
Ali Slovenija nije okružena neprijateljskih zemljama koji žele njen nestanak, bila bi Hrvatska od Zagreba do Varaždina maksimalno da joj nisu u kritičnom momentu stigle puške i naoružanje iz Mađarske, mi nemamo nikog osim pouzdat u sebe, ili je još uvijek aktuelan onaj kamion tespiha što nam Turska posla 1992 godine :-)
Mi okruzenje nikada necemo moci promijeniti. Tako je, kako je. Amerima lizati dupe na svakom koraku i na taj nacin sa Hrvatskom biti dobri. Jer ni hrvatsko maslo nije za Ramazana i svaka usluga bi bila uslovljena. Da ne bude Amera, malo sutra bi Franjo potpisao Aliji Washingtonski sporazum. Zamisli ti na ovako osornog Milanovica sloniti se i nesto traziti. Ponovo bi mi Cvijece bili ...
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17654 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

iz zadnje klupe wrote: 03/04/2024 14:48
Namjenska industrija Bosne i Hercegovine jedna je od rijetkih grana privrede koja je sve jača, a izvoz oružja je u prvom kvartalu ove godine veći za skoro tri puta u odnosu na isti period prošle godine
I ja sam za pozitivne vijesti, ali malo stanite na loptu, za početak otiđite na stranice za statistiku BIH, ima kategoriju izvoz oružja i municije, pa uporedite februar i mart prosle i ove godine, jeste povecanje, ali ni blizu koliko ti tvrdis, ako je prosječan plasman bio 15-25 miliona mjeečno prošle godine, to bi značilo da je sad 100 miliona mjesečno, ili barem 80 miliona, sad za februar 2024 pise 30 miliona, jedino da statistični zavod laže :-)
Ne tvrdim ja, nego tako piše portal čiji sam link postavio, ali ne vidim da su izbacili vijest koja nije tačna. U članku su naveli podatke iz UIO za prva tri mjeseca, a ne Agencije za statistiku BiH koju navodiš, a koja nije još objavila podatke za treći mjesec ove godine.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u prva tri mjeseca ove godine izvoz oružja iznosio je 92.410.727 KM, dok je u tri mjeseca 2023. godine iznosio 35.116.034 KM
Kako i piše u članku izvoz je skoro tri puta veći nego u istom periodu prošle godine, i sudeći prema podacima koje su izbacili podatak je tačan.

Da dodam, ni UIO niti Agencija za statistiku ne izbacuju potpune podatke, da možeš tačno razaznati šta je šta, i pojedine kategorije koje spadauju u proizvode NI vjerovatno uklapaju u neke druge stavke prikazanog izvoza. Vanjskotrgovinska komora je imala odličan pregled po tom pitanju, ali rekonstruišu web stranicu pa u zadnje vrijeme se ne može doći do tih podataka.
User avatar
erotica
Posts: 851
Joined: 08/09/2011 17:56

#17655 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by erotica »

https://www.unroca.org/
Registar UN o izvozu i uvozu konvencionalnog oružja koje prijave države koje izvoze ili koje uvoze, nek je 90% prijavljenog relevantna je. Može se zanimljivih podataka vidjeti.
JovicSA
Posts: 219
Joined: 14/03/2024 09:01

#17656 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by JovicSA »

Zukan ih trola, izgleda da mu je neko dao zadatak da samo to radi pa neka se ovi pitaju jel ima istine ili nema.
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17657 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

erotica wrote: 03/04/2024 17:03 https://www.unroca.org/
Registar UN o izvozu i uvozu konvencionalnog oružja koje prijave države koje izvoze ili koje uvoze, nek je 90% prijavljenog relevantna je. Može se zanimljivih podataka vidjeti.
Izvezli smo u Peru 1700 raketa 2021. :arrow:
iz zadnje klupe
Posts: 945
Joined: 27/07/2012 18:10

#17658 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Statistika je jedna oblast kojom se vrlo lako manioulise ako zelis da iugledss upspjesan
Kome nije mrsko potraziti stare vijrsti, za NI je izglrdalo ovako, npr izvrzeno rekordmih 320 miliona, sljedece godine, izvezeno rekordnih 310 milioma u odnodu na proslogofisnje 240 miliona, zna da su ljudi kratke pameti i da su zaboravili sta je pisano prosle godine, jos od 2016 godine od kako traje ovaj hxpe oko najmenske max mjrsecni plasman je iznosio 30 miliona, nilad nije dostigao revcmo 35 miliona, a po novinarima svaka godina rekordna, ako uzmemo polaznu godinu 2016 kad je iuvoz bio 200 miliona, od toga vecina igman kako se po novinarima obaraju rekordi svake godine, sada 8 godina poslije bi trebala biti bar jednu milijardu
Kako se maniulira podacima, ko ne prati, moze vidjeti iz dkorasnjeg placenog clanka klixa o fantasticnim poslovnim rezultatima bosnalijeka, medjutim kome nije mrsko malo idtraziti, zapravo de radi o stagnaciji i stajanju u mjestu zadnjih 15 godina za firmu koja postoji preko 50 godina, i hvalit se sa dobiti od 10 miliona u tako profitabilnoj grani je srsmota, a jos veca da su ih na domacem trzistu presisala fabrika ihemofarma podignuta u banja luci prije par vodina, a po tonu članka bi rekao da pfizer zadrhti od straha kad se pomene bosnslijek
Dok godisnji prihod Ni ne bude bar 700 miliona, sto je zapravo vrlo skromma cifra, 150 miliona igman, 150 pretis,bnt 100. Imiliona, ptg 100 miliona, ginex 100. Miliona i binas 100 miliona, sve je mlacenje prazne slame, i nemojte mi u
Decembru pricati onezabiljezenim prihodima NI od 320 miliona 🥺
swanfilter
Posts: 7927
Joined: 06/06/2008 18:52

#17659 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Tesko da nasa NI moze do aman iznosa kod trenutnog programa koji se zasniva na municiji, minobacacima i cemu jos ono. Osim prilicnog sirenja kapaciteta sto prije ...

Sta bi sa onom domacom puskom?
iz zadnje klupe
Posts: 945
Joined: 27/07/2012 18:10

#17660 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Kako je 700 miliona prihoda nedoastižno u ?

Pretis ima ugovoreno 180 miliona za ovu godinu, investirali su 9 miliona da uklone uska grla, dakle 150 miliona realno.

Igmanu je 150 miliona sića, nego je stagnirao zadnjih par godina, kako je SDA praktično poklonila HIFI značajan paket dionica,a oni se bili zanijeli da je to sad njigova fabrika, čak htjeli staviti svog covjeka za direktora , ali se radnici pobunili ne bi me čudilo da je pad prihoda Igmana zadnjih par godina posljedica reklamacija, usljed tušenja nekvalitetne Hifine eurometala kao strateskog dobavljača

Ginex najavio jos 400 radnika, još širenje potrošnje, 100 miliona prihoda, sića

PTG je vec prošle godine skoro dostigao 100 miliona , dakle ove godine lako preko 100 miliona

BNT, uz svo uvažavanje rahmetli direktora Adisa, ali za čijeg mandata je BNT samo stagnirao, da li je on bio razlog, najružnije je okrivljavati nekog ko nije više živ i ne može da se brani, ali BNT sad štanca minobacače ko lud, ima para, nema dugovanja, nek proda koju vučenu haubicu, 100 miliona nije nedostižno.

Binas kupio kompletnu fabriku iz Njemačke, znači prihodi ide samo gore.

Zrak može komotno jedno 20-30 miliona, i TRZ Hadžići isto.

Eto vam 700 miliona.

ali ne idemo u tom pravci, uprosječni mjesecni plasman oružja i dalje se vrti oko 30 miliona, a trebao bit biti oko 60 miliona, da bi dostigli tu cifru od 700 miliona.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17661 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

swanfilter wrote: 03/04/2024 20:01 Tesko da nasa NI moze do aman iznosa kod trenutnog programa koji se zasniva na municiji, minobacacima i cemu jos ono. Osim prilicnog sirenja kapaciteta sto prije ...

Sta bi sa onom domacom puskom?
Neko se od moderatora sjetio da ukloni opciju postavljanja fotografija

viewtopic.php?t=73756&hilit=Ac+unity&start=16375
dragonz
Posts: 1798
Joined: 20/09/2008 13:12

#17662 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by dragonz »

Image



Odeš npr. na https://imgbb.com/ te uradiš upload odabereš opciju BBcode full linked te ukloniš ručno url linkove unutar zagrada i ostaviš sve img linkove unutar zagrada.
I gotovo.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17663 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

dragonz wrote: 04/04/2024 16:16 Image



Odeš npr. na https://imgbb.com/ te uradiš upload odabereš opciju BBcode full linked te ukloniš ručno url linkove unutar zagrada i ostaviš sve img linkove unutar zagrada.
I gotovo.
:thumbup:
plavi_E
Posts: 6597
Joined: 18/10/2021 19:47

#17664 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by plavi_E »

Na 1:03:45 pocinje prica o dronovima i Helez ne odustaje od svoje tvrdnje.

Mada je ipak glavna tema bila novinarka Kliksa koja je zvala Heleza i pitala ga za te dronove. I zato Helez nece doditi tu novinarku da vidi dronove a Senada hoce. Razlika odnosa prema rezimskim medijima i neutralnim medijima. Helez ljut na novinarku Kliksa jer ga je nesto upitala a on se kod Senada raspricao ne zna stati. :-)

Na pitanje gdje je u BiH taj pogon za dronove nije odgovorio direktno ali je na senadovu ponudu "zapadna", "srednja", "istocna" rekao je da je vecina tih tvornica u "srednjoj" BiH.
User avatar
Athlon64
Posts: 2802
Joined: 24/11/2022 17:51

#17665 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Athlon64 »

swanfilter wrote: 03/04/2024 20:01 Tesko da nasa NI moze do aman iznosa kod trenutnog programa koji se zasniva na municiji, minobacacima i cemu jos ono. Osim prilicnog sirenja kapaciteta sto prije ...

Sta bi sa onom domacom puskom?
Puška je ljudino najmanji problem, to valjda svako danas ima.

Meni je bitnije da se proizvodi što više municije u raznim kalibrima (i vojnim i civilnim).
plavi_E
Posts: 6597
Joined: 18/10/2021 19:47

#17666 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by plavi_E »

Zukan na 2:15 O Binasu prije 7 mjeseci "spremna je nova hala da se otvori". Ima logike jer te masine kupljene nakon zatvaranja te jedne njemacke tvornice namjenske industrije moraju biti negdje smjestene.


Ocigledno se u Binasu radi na necemu novom u zadnjih nekoliko godina. Izgleda da je to toliko interesantno da je i ministar drzavne (ne)bezbjednosti morao posjetiti licno Binas sa saradnicima i "njuskati" po pogonima. Ljudi radili vjerovatno godinama u tisini na tome i dosao Helez i ispricao sve bez da ga je iko ista pitao o tome. :-)
GOLDZEN
Posts: 990
Joined: 22/07/2020 19:27

#17667 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by GOLDZEN »

plavi_E wrote: 04/04/2024 19:08 Zukan na 2:15 O Binasu prije 7 mjeseci "spremna je nova hala da se otvori". Ima logike jer te masine kupljene nakon zatvaranja te jedne njemacke tvornice namjenske industrije moraju biti negdje smjestene.


Ocigledno se u Binasu radi na necemu novom u zadnjih nekoliko godina. Izgleda da je to toliko interesantno da je i ministar drzavne (ne)bezbjednosti morao posjetiti licno Binas sa saradnicima i "njuskati" po pogonima. Ljudi radili vjerovatno godinama u tisini na tome i dosao Helez i ispricao sve bez da ga je iko ista pitao o tome. :-)
U novoj hali će se raditi linija za 40mm. (Neke) Mašine su već bile kupljene. Povod za ovu kupovinu je nešto drugo ali to je sada manje bitno. U svakom slučaju biće im od pomoći.
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17668 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

GOLDZEN wrote: 04/04/2024 19:49
plavi_E wrote: 04/04/2024 19:08 Zukan na 2:15 O Binasu prije 7 mjeseci "spremna je nova hala da se otvori". Ima logike jer te masine kupljene nakon zatvaranja te jedne njemacke tvornice namjenske industrije moraju biti negdje smjestene.


Ocigledno se u Binasu radi na necemu novom u zadnjih nekoliko godina. Izgleda da je to toliko interesantno da je i ministar drzavne (ne)bezbjednosti morao posjetiti licno Binas sa saradnicima i "njuskati" po pogonima. Ljudi radili vjerovatno godinama u tisini na tome i dosao Helez i ispricao sve bez da ga je iko ista pitao o tome. :-)
U novoj hali će se raditi linija za 40mm. (Neke) Mašine su već bile kupljene. Povod za ovu kupovinu je nešto drugo ali to je sada manje bitno. U svakom slučaju biće im od pomoći.
Znamo li koja se je tvornica namjenske ugasila u njemačkoj?
zigzag
Posts: 5805
Joined: 18/04/2014 11:26

#17669 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by zigzag »

Neće švabo sitnim kalibrom da se bavi.
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17670 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

zigzag wrote: 04/04/2024 21:17 Neće švabo sitnim kalibrom da se bavi.
Nije baš pohvalno.
swanfilter
Posts: 7927
Joined: 06/06/2008 18:52

#17671 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Athlon64 wrote: 04/04/2024 19:07
swanfilter wrote: 03/04/2024 20:01 Tesko da nasa NI moze do aman iznosa kod trenutnog programa koji se zasniva na municiji, minobacacima i cemu jos ono. Osim prilicnog sirenja kapaciteta sto prije ...

Sta bi sa onom domacom puskom?
Puška je ljudino najmanji problem, to valjda svako danas ima.

Meni je bitnije da se proizvodi što više municije u raznim kalibrima (i vojnim i civilnim).
Kolega, u drzavi gdje je JNA imala kasarne na svakom koraku, za vrijeme rata mnogi do 94 karabine i lovacke nosili. Ako se ima muncije, onda treba raditi i na oruzju vlastite proizvodnje. Makar to i Kalas bio. A ne da gledamo hoce li nam Hrvati propustiti posiljku i koliko ce uzeti.
User avatar
Athlon64
Posts: 2802
Joined: 24/11/2022 17:51

#17672 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Athlon64 »

swanfilter wrote: 04/04/2024 22:38
Athlon64 wrote: 04/04/2024 19:07
swanfilter wrote: 03/04/2024 20:01 Tesko da nasa NI moze do aman iznosa kod trenutnog programa koji se zasniva na municiji, minobacacima i cemu jos ono. Osim prilicnog sirenja kapaciteta sto prije ...

Sta bi sa onom domacom puskom?
Puška je ljudino najmanji problem, to valjda svako danas ima.

Meni je bitnije da se proizvodi što više municije u raznim kalibrima (i vojnim i civilnim).
Kolega, u drzavi gdje je JNA imala kasarne na svakom koraku, za vrijeme rata mnogi do 94 karabine i lovacke nosili. Ako se ima muncije, onda treba raditi i na oruzju vlastite proizvodnje. Makar to i Kalas bio. A ne da gledamo hoce li nam Hrvati propustiti posiljku i koliko ce uzeti.
Nije za foruma ovo što bih ti sad napisao. Uglavnom što se tiče sitnog pješadijskog naoružanja, siguran sam da sad nema zime. :D
swanfilter
Posts: 7927
Joined: 06/06/2008 18:52

#17673 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Athlon64 wrote: 04/04/2024 22:42
swanfilter wrote: 04/04/2024 22:38
Athlon64 wrote: 04/04/2024 19:07

Puška je ljudino najmanji problem, to valjda svako danas ima.

Meni je bitnije da se proizvodi što više municije u raznim kalibrima (i vojnim i civilnim).
Kolega, u drzavi gdje je JNA imala kasarne na svakom koraku, za vrijeme rata mnogi do 94 karabine i lovacke nosili. Ako se ima muncije, onda treba raditi i na oruzju vlastite proizvodnje. Makar to i Kalas bio. A ne da gledamo hoce li nam Hrvati propustiti posiljku i koliko ce uzeti.
Nije za foruma ovo što bih ti sad napisao. Uglavnom što se tiče sitnog pješadijskog naoružanja, siguran sam da sad nema zime. :D
Ma, ima tandzara. Nismo ni mi budale vise, pa da se nakon rata sve predalo. Al, u kakvom stanju je to.

Izađe vijest, nasli nesto kod nekog tamo. A na slikama sve od hrđe, ubiti sebe i druge.
User avatar
Athlon64
Posts: 2802
Joined: 24/11/2022 17:51

#17674 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Athlon64 »

swanfilter wrote: 04/04/2024 22:48
Athlon64 wrote: 04/04/2024 22:42
swanfilter wrote: 04/04/2024 22:38

Kolega, u drzavi gdje je JNA imala kasarne na svakom koraku, za vrijeme rata mnogi do 94 karabine i lovacke nosili. Ako se ima muncije, onda treba raditi i na oruzju vlastite proizvodnje. Makar to i Kalas bio. A ne da gledamo hoce li nam Hrvati propustiti posiljku i koliko ce uzeti.
Nije za foruma ovo što bih ti sad napisao. Uglavnom što se tiče sitnog pješadijskog naoružanja, siguran sam da sad nema zime. :D
Ma, ima tandzara. Nismo ni mi budale vise, pa da se nakon rata sve predalo. Al, u kakvom stanju je to.

Izađe vijest, nasli nesto kod nekog tamo. A na slikama sve od hrđe, ubiti sebe i druge.
Pogledaj šta se sve danas u BiH (i regionu) može legalno kupiti: https://oruzje.net/
swanfilter
Posts: 7927
Joined: 06/06/2008 18:52

#17675 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Athlon64 wrote: 04/04/2024 22:50
swanfilter wrote: 04/04/2024 22:48
Athlon64 wrote: 04/04/2024 22:42

Nije za foruma ovo što bih ti sad napisao. Uglavnom što se tiče sitnog pješadijskog naoružanja, siguran sam da sad nema zime. :D
Ma, ima tandzara. Nismo ni mi budale vise, pa da se nakon rata sve predalo. Al, u kakvom stanju je to.

Izađe vijest, nasli nesto kod nekog tamo. A na slikama sve od hrđe, ubiti sebe i druge.
Pogledaj šta se sve danas u BiH (i regionu) može legalno kupiti: https://oruzje.net/
Onako na brzaka, pa mozda dobro ne ispunim, al za tri pokusaja nema rezultata :lol: .

Nebitno, treba razvijati i proizvoditi sto vise. Mene ne brinu Vucicevi Migovi ako se ima mogucnosti dohakati im. Jer ih nema brojem da bi bili, ne znam kakva prijetnja. Neka dođu.

Za razliku od ratnog perioda, ako ce Hadzici raditi, dzaba im i tenkovi.

A ne bi se sepurili sa brljom u rukama kao tada. Dok se kod nas tri puta razmislilo, da li bi ga sada gađao il da cuvam jer sutra mozda bude jos potrebnija.
Post Reply