BH uspjesni ljudi (obrazovni sistemi) u svijetu

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#1 BH uspjesni ljudi (obrazovni sistemi) u svijetu

Post by orbit »

car-x wrote:na prste se mogu pobrojati "nasi superiorni naucnici" po svijetu.. godinama slusam takve price..
a u zemlji ti ne trebaju ni prsti jedne ruke, moze se reci da ih i nema.
ako ima neki izuzetak endem sorry.
dadana wrote:Ono sto se meni nikada nije svidjelo na nasim fakultetima je da profesori ostaju na poziciji dok neumru. Vani, profesor mora da objavi odredjen broj naucnih radova svake godine, i jos da napravi odredjeni broj istrazivackih radova sa kompanijama te donese fakultetu lovu. TO ih drzi na nogama, i trude se da predaju najnoviju tehnologiju.
tako je! ostaju na poziciji jer prodaju maglu tjerajuci ljude da uce teoreme napemet. ne bih se bas slozio da ti je to bubanje pomoglo da logicki razmisljas, ali eto, ako ti velis ok! neostatak kreativnosti je i osnovni problem domacih studija!
dadana
Posts: 9
Joined: 02/01/2003 00:00

#2

Post by dadana »

Nije mi bubanje dokaza teorema napamet pomoglo, to sam navela kao primjer necega sto nam nije trebalo. To je bio samo jedan djelic onoga sto smo radili, bilo je masa problema iz svih podrucja matematike koji su mi pomogli.
Zreli
Posts: 352
Joined: 20/10/2003 00:00

#3

Post by Zreli »

dadana wrote:Nasi ljudi nisu pametniji nego ostali to bi bila apsurdna generalizacija. Nasi ljudi koji su vani, su stavljeni u situaciju da se moraju boriti za sebe, od pocetka, i nema nikoga da ih podrzi ili obezbjedi bilo sta. Zato "vise grizu" i bore se i jako puno ih uspije.
Nauka se bavi pojedinacnim slucajevima, a mudrost se bavi generalizacijom. Naravno da sve stvari pod odredjenim uslovima mogu generalizovati. Moze se cak za sve nase sto suvani reci da su bezvrijedni i da se ama bas nikoga osim njihove rodbine ne ticu na drustvenom planu i tako dalje. Sto se tice nauke moze se reci da ne igraju neku bitnu ulogu. Generalno gledajuci i jeste tako.
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#4

Post by orbit »

Zreli wrote:Sto se tice nauke moze se reci da ne igraju neku bitnu ulogu. Generalno gledajuci i jeste tako.
da, u svakom slucaju broj zapazenijih znanstvenika je zanemariv i ispod prosjeka u odnosu na bilo koju drugu istocnoeuropsku zemlju...cak i kad uzmes relativni broj u obzir (u odnosu na broj stanovnika). s obzirom na velike emigracija iz ovih krajeva, bilo bi za ocekivati puno puno veci broj...
Zreli
Posts: 352
Joined: 20/10/2003 00:00

#5

Post by Zreli »

Postojala je jedna knjiga (Who ist Who?) sa 5000 najznacajnijih naucnika u svijetu. Tu su bila 3 nasa covjeka jos za vrijeme one Jugoslavije.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#6

Post by car-x »

Zreli wrote:Postojala je jedna knjiga (Who ist Who?) sa 5000 najznacajnijih naucnika u svijetu. Tu su bila 3 nasa covjeka jos za vrijeme one Jugoslavije.
toliko o nasoj urodjenoj superiornosti..
User avatar
bug
Posts: 15805
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: the place 2b

#7

Post by bug »

e ako nam vi ne osvjetlate obraz niko nece...
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#8

Post by car-x »

bug wrote:e ako nam vi ne osvjetlate obraz niko nece...
e ako je drzava spala na to da joj mi osvjetlavamo obraz, bolje da ostane crn.. ;)
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#9

Post by orbit »

bug wrote:e ako nam vi ne osvjetlate obraz niko nece...
zabranjeno komentirati??
ako mislis da nismo u pravu daj par argumenata!
ima tu dosta ljudi koji su osvjetlili obraz, zavrsili fax, ali nije to znanost, danas svak zavrsava fax, magisterij, doktorat...iz svih zemalja ces naci isti ili veci postotak.
govorimo o zaista znacajnim imenima u svijetu znanosti, kojih gotovo i nema ODAVLE...
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#10

Post by The_Fluid »

orbit wrote:
bug wrote:e ako nam vi ne osvjetlate obraz niko nece...
zabranjeno komentirati??
ako mislis da nismo u pravu daj par argumenata!
ima tu dosta ljudi koji su osvjetlili obraz, zavrsili fax, ali nije to znanost, danas svak zavrsava fax, magisterij, doktorat...iz svih zemalja ces naci isti ili veci postotak.
govorimo o zaista znacajnim imenima u svijetu znanosti, kojih gotovo i nema ODAVLE...
jedini poslijeratni, javno objavljeni dokument o nasim (bh.), uspjesnijim, ljudima u svijetu objavila je Slobodna Bosna u proslom broju (50 uspjesnih ljudi, kao poseban dodatak broju), ovo sve izlazi iz okvira teme, tako da cemo otvoriti novu temu da ovu temu ne preusmjeravamo).
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#11

Post by orbit »

The_Fluid wrote:jedini poslijeratni, javno objavljeni dokument o nasim (bh.), uspjesnijim, ljudima u svijetu objavila je Slobodna Bosna u proslom broju (50 uspjesnih ljudi, kao poseban dodatak broju), ovo sve izlazi iz okvira teme, tako da cemo otvoriti novu temu da ovu temu ne preusmjeravamo).
nisam citao, ali sam pogledao naslov:

http://www.slobodna-bosna.ba/Images/Nas ... 57-big.jpg

"pedeset najuspjesnijih izbjeglica iz bih"

ne govorimo samo o izbjeglicama, a bitno je u kojoj oblasti su uspjesni. poznatih znanstvenika ima malo. ako je netko procitao clanak i ako se varam nek me ispravi!
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#12

Post by Stari »

Ne znam koliko ce ovo sto sad namjeravam napisati pasovati ovom novootvorenom topicu ...a koliko bi u stvari pasovao onom bivsem koji je raspravljao o obrazovnom sistemu. Kako god ovako vam je to lipi moji.

U ovoj drzavi na sjeveru Evrope se obrazovni sistem naravno razlikluje od onog iz nekadasnje SR BiH. Neki obrazovni profili nisu postojali u SRBiH (ne vjerujem ni da sad postoje u R BiH ali ne znam jer u R BiH nisam bio ima vec 15-ak godina)...recimo diplomirani inzinjer svemirske tehnike, i sl.
Ovako vam otprilike izgleda to koliko su nasi ljudi uspijeli "osvjetlati obraz" SRBiH visokoskolskog sistema.

-Opcenito gledano Ljekari (gotovo bez izuzetka),
-tu i tamo diplomirani inzinjeri (od njih vecinom masinstvo i po gdje-gdje elektrotehnika, gradjevina rijetko)
-Ekonomisti sporadicno,
-Advokati i Pravnici skoro nikako,
-Prirodnjaci (poglavito matematicari i fizicari) donekle prekvalifikovani u nastavnike iz tih predmeta,
-Agronoma i Farmaceuta ne poznajem ni jednog...valjda ih i nema ovjde.
-DiF-ovci su se vecinom prekvalifikovali u taxiste, pizzeriste, kosarkaske sudije, vozace tramvaja i sl,
-ONO & DsZ-ovci su prosli otprilike slicno.
-Umjetnicka (likovna) akademija...diploma im vecinom priznata u cijelosti...ali za posao se moraju pobrinuti skroz o privatnom aranzmanu.


Intersantna stvar ta medicina ....posao ljekara (a i zvanje bogme) i u ovoj zemlji podrazumjeva i visok nivo prestiza i statusa...Extremno tesko ju je u ovoj zemlji zavrsiti iz razloga sto je toliko (nenormalno) popularan studij pa prijavljenih bude po nekoliko desetina puta vise od maximalnog broja koji fakulteti primaju...tako da ti ponekad ne vrijedi i ako imas prosjecnu ocjenu 20:00 (dakle maximalna ocijena iz svih predmeta tokom svih godina pohadjanja srednjeskole ) iz gimnazije opet moras imati nesto extra. Svi oni koji uspiju dobiti mjesto na nekom od 6 univerziteta (onih koji imaju medicinski fakultet u svom sklopu) naravno najcesce uspiju i zavrsiti o roku. Nemam nikakvih iluzija da je Fakultet lagan...dapace studij traje 5 godina i nakon toga stices zvanje pod-ljekara (underläkare) ....kod nas se to nekad zvalo ljekar stazista...onda ides i jedno vrijeme radis uz nadzor starijih ljekara ...i nakon izvjesnog vremena (ako nisi pravio nikakvih pizdarija...jer konkurencija je ogromna ...i mozes biti lako zemjenjen za nekog drugog).

Dakle uprkos svemu tome ...svi nasi ljekari ....koji su studirali na univerzitetima u Sarajevu, B. Luci i Tuzli (u Mostaru tada medicinski fakultet nije postojao) ...su sredili sve to. Dakle polozili razliku ispita ...stazirali odredjeni rok ...i sada su ljekari kao i svedjani.


O inzinjerima drugom zgodom
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#13

Post by car-x »

The_Fluid wrote:
orbit wrote:
bug wrote:e ako nam vi ne osvjetlate obraz niko nece...
zabranjeno komentirati??
ako mislis da nismo u pravu daj par argumenata!
ima tu dosta ljudi koji su osvjetlili obraz, zavrsili fax, ali nije to znanost, danas svak zavrsava fax, magisterij, doktorat...iz svih zemalja ces naci isti ili veci postotak.
govorimo o zaista znacajnim imenima u svijetu znanosti, kojih gotovo i nema ODAVLE...
jedini poslijeratni, javno objavljeni dokument o nasim (bh.), uspjesnijim, ljudima u svijetu objavila je Slobodna Bosna u proslom broju (50 uspjesnih ljudi, kao poseban dodatak broju), ovo sve izlazi iz okvira teme, tako da cemo otvoriti novu temu da ovu temu ne preusmjeravamo).
cito sam clanak.. ima par ljudi koje licno znam tamo..

elem, ne radi se samo o izbjeglicama, nego i ljudima koji su poslije rata otisli iz bih.. i dosta ljudi iz "nenaucnih" grana (danis tanovic, edo maajka, tarik filipovic, hasan salihamidzic, elvir baljic, ...)

fali par ljudi koji su fakat nesto napravili, ali od kojekakvih fudbalera i pjevaca nisu imali mjesta.. (npr. irfan skiljan)..

sve u svemu, clanak malo govori o "who is who" u svjetskoj nauci..
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#14

Post by The_Fluid »

Clanak ne govori who is who, navedeno je 50-tak ljudi koji su nesto napravili, i u Bosni i Hercegovini i ne postoji takav jedan spisak koji bi sadrzavao imena i prezimena ljudi iz Bosne i Hercegovine, koji su nesto i uradili u 'bijelom' svijetu.
Iz dva osnovna razloga:
- nikome ne pada na pamet da bi takvo sto trebalo uraditi i
- mnogi od ljudi koji su nesto i uradili ne zude za samopromocijom i prosto nemaju nikakvog kontakta sa bh.vlastima
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#15

Post by Harrys »

Citao sam taj spisak.Prava pisurija.
Prvo,izricito su naveli da su izbjeglice.
Drugo,koji kriterij,mogao bi se naslutiti.
Sve u svemu ,mislim da je fol, da bi se prodalo sto vise primjeraka.
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#16

Post by alek »

The_Fluid wrote:u Bosni i Hercegovini i ne postoji takav jedan spisak koji bi sadrzavao imena i prezimena ljudi iz Bosne i Hercegovine, koji su nesto i uradili u 'bijelom' svijetu
napraviti spisak i ubaciti ga u citanke i jos slati zajedno sa telefonskim racunima :D nek' se zna da smo ponosni na tarika i salihamidzica :D :D
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#17

Post by winetou »

Ode li onaj Bosanac ikad u svemir?
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#18

Post by orbit »

winetou wrote:Ode li onaj Bosanac ikad u svemir?
Poslali Ameri Bosanca u svemir, i poslali 2 psa sa njim. Nakon par dana leta,prvi contact uspostavljen sa Zemljom.
Ground Control: - "Pas A, otidji to sekcije A, ukjuci prekidace 12-HJ i 8-90-K.
Pas A zalaje i uradi sta su rekli.
Ground Control: - "Pas B, otidji to sekcije B, ukjuci prekidace 12-34-O i 8-12-H."
Pas B zalaje i uradi sta su rekli.
Ground Control: - "Bosanac."
Bosanac: - "Reci"
Ground Control: - Pazljivo me slusaj i drzi se mojih naredbi, NAHRANI PSE I NISTA NE DIRAJ!!!
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#19

Post by danas »

The_Fluid wrote:Clanak ne govori who is who, navedeno je 50-tak ljudi koji su nesto napravili, i u Bosni i Hercegovini i ne postoji takav jedan spisak koji bi sadrzavao imena i prezimena ljudi iz Bosne i Hercegovine, koji su nesto i uradili u 'bijelom' svijetu.
Iz dva osnovna razloga:
- nikome ne pada na pamet da bi takvo sto trebalo uraditi i
- mnogi od ljudi koji su nesto i uradili ne zude za samopromocijom i prosto nemaju nikakvog kontakta sa bh.vlastima

slazem se u svemu. licno poznajem nekoliko ljudi sa liste, a poznajem i podosta nasih u USA koji rasturaju skoro sve ove iz clanka po svim mogucim arsinima. ali se ne busaju, rade svoj posao i ne drze press konferenciju o svojim uspjesima (koji zasigurno nisu mali).

lista je glupa, jer se ne moze porediti uspjeh jednog tanovica ili hemona sa nekim naucnim uspjehom. trebalo je to poredati po kategorijama (sport, kultura, nauka, itd.), pa da vidimo ko je ko.
Post Reply