BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

BiH_mladi
Posts: 148
Joined: 26/02/2006 15:06

#401 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by BiH_mladi »

Objavljeno u kategoriji:Ostalo dana 12.02.2009 Pregleda 12 puta, 12 danas
SARAJEVO, Vlada Federacije BiH (FBiH) prihvatila je na današnjoj sjednici u Mostaru plan privatizacije i program rada Agencije za privatizaciju u FBiH (APF) za ovu godinu, po kojim bi trebalo biti privatizovano oko milijardu KM državnog kapitala.
Na popisu kompanija koje bi trebale biti privatizovane tenderskom prodajom ili direktnom nagodbom nalaze se “Aluminij”, “Hidrogradnja”, “Energoinvest”, “BH-a Telekom”, “Hrvatske telekomunikacije”, “Šipad eksport-import”, “Agrokomerc”, Remontni zavod “Travnik”, “UNIS - udružena metalna industrija”, hotel “Zenit-Bro” Neum i Fabrika kartona i ambalaže “Cazin”.
Prodajom dionica na berzi planirana je privatizacija “Sarajevo-osiguranja” i “Energopetrola”, a nakon restrukturiranja, visočki “KTK” i Željezaru Zenica, saopšteno je iz Vlade FBiH.
U postupku male privatizacije u ovoj godini planirana je prodaja imovine, dionica i udjela nekoliko preduzeća koja su već za to iskazala interes.
Na sjednici je utvrđen Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o javnim preduzećima u FBiH, kojim se omogućava izdvajanje sredstava za isplatu dividende.
-jeli ovo znaci da JPESR moze isplatiti onih 350 mil.KM na svom racunu banke kao dividentu,90% vladi a 10% malim dionicarima.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#402 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by kone »

Sve je moguce,ali da li ti mislis da su u EPBIH-a ludi,pa da tako nesto urade?!Nisu nikad u EP isplacivali dividende,ali sa obzirom na strukturu ljudi koja sad upravlja EP,vrlo vjerovatno je da ce isplatiti dividendu.I to ne samo dividendu,nego naravno sebi(samo upravnom odboru) dodatke na uspjesno poslovanje,bas kao sto su to uradili prosle godine kad su isplatili sebi pola miliona KM za uspjesno poslovanje,a do tog trenutka isplate,radili su u toj firmi nekih mjesec dana :-) :lol:
Znaci,Kreso stvorio,oni ga otjerali i onda sebi isplatili po 10 000-ak KM-ova za to sto je Kreso stvorio plus :lol: Ovako nesto se samo u Bosni moze uraditi :twisted:
BiH_mladi
Posts: 148
Joined: 26/02/2006 15:06

#403 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by BiH_mladi »

vladi trebaju pare a ona ima vecinsko vlasnistvo kod odlucivanja.to bi bilo 12 KM po dionici,poslije vlade najbolje bi prosli pojedini fondovi
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#404 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by chuchumbamayumbe »

ZALOSNO


Samir Silajdžić dobio posao u "BH Telecomu"
Uprava društva odluku donijela 3. februara, potvrdila Nađa Lutvikadić...
14.02.2009. 12:30
Bivši premijer Kantona Sarajevo Samir Silajdžić, nakon što je podnio ostavku na tu funkciju, dobio je novo radno mjesto. On će, nakon završetka godišnjeg odmora, početi raditi u "BH Telecomu" kao stručni saradnik za pravne poslove, saznaje "Dnevni avaz".

- Da, počet ću raditi u "BH Telecomu". Trenutno sam na godišnjem i ne dajem izjave. Više nisam javna ličnost, samo želim početi raditi i imati normalno radno vrijeme - izjavio je jučer Silajdžić za naš list.

Negirao je da je imenovan na funkciju direktora JKP "Park".

- To su sve priče rekla-kazala. Pravnik sam po struci i to ću raditi. Nikakve javne funkcije me ne interesuju. Da sam htio, mogao sam ostati na poziciji premijera - naveo je Silajdžić.

Doznajemo da Silajdžić posao nije dobio redovnim putem, odnosno javnim konkursom. Prema riječima Nađe Lutvikadić, portparola "BH Telecoma", Uprava društva na sjednici održanoj 3. februara donijela je odluku o potrebi zasnivanja radnog odnosa u Direkciji Sarajevo s novim zaposlenikom na radnom mjestu pomoćnika direktora.

- Zbog porasta obima najsloženijih poslova koji se odnose na rješavanje problema dozvola za naše investicije, Uprava je, cijeneći činjenicu da unutrašnjim prerasporedom zaposlenika ne može riješiti taj problem, donijela odluku o potrebi zasnivanja radnog odnosa s novim uposlenikom. Kako se ne radi o radnom mjestu s posebnim pravima i ovlastima, obavljen je razgovor s više aplikanata pravne struke. Cijeneći da je Silajdžić diplomirani pravnik s položenim pravosudnim ispitom i stečenim radnim iskustvom na različitim pozicijama, data je saglasnost na njegov izbor - obrazložila je Lutvikadić.




Autor: Az. D.
komentar
Posts: 330
Joined: 12/10/2005 22:46

#405 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by komentar »

U BH Telecomu u službi za humanitarni telefon i telefone sa specijalnom namjenom ( to su svi oni koji se posebno naplačuju kao što su nagradne igre, itd) radi pobuljena žena na fakturisanju i prikupljanju faktura za sexy telefon (tkz. uzdisaljke)...

hahahahahah

Ovo samo tamo ima!!!!
User avatar
Truba
Posts: 81732
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#406 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by Truba »

samo želim početi raditi i imati normalno radno vrijeme

kao i većina planete :x :x :x :x :x :x :x :x :x
User avatar
matrix_tz
Posts: 199
Joined: 18/11/2008 19:24

#407 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by matrix_tz »

chuchumbamayumbe wrote:ZALOSNO


Samir Silajdžić dobio posao u "BH Telecomu"
Uprava društva odluku donijela 3. februara, potvrdila Nađa Lutvikadić...
14.02.2009. 12:30
Bivši premijer Kantona Sarajevo Samir Silajdžić, nakon što je podnio ostavku na tu funkciju, dobio je novo radno mjesto. On će, nakon završetka godišnjeg odmora, početi raditi u "BH Telecomu" kao stručni saradnik za pravne poslove, saznaje "Dnevni avaz".

- Da, počet ću raditi u "BH Telecomu". Trenutno sam na godišnjem i ne dajem izjave. Više nisam javna ličnost, samo želim početi raditi i imati normalno radno vrijeme - izjavio je jučer Silajdžić za naš list.

Negirao je da je imenovan na funkciju direktora JKP "Park".

- To su sve priče rekla-kazala. Pravnik sam po struci i to ću raditi. Nikakve javne funkcije me ne interesuju. Da sam htio, mogao sam ostati na poziciji premijera - naveo je Silajdžić.

Doznajemo da Silajdžić posao nije dobio redovnim putem, odnosno javnim konkursom. Prema riječima Nađe Lutvikadić, portparola "BH Telecoma", Uprava društva na sjednici održanoj 3. februara donijela je odluku o potrebi zasnivanja radnog odnosa u Direkciji Sarajevo s novim zaposlenikom na radnom mjestu pomoćnika direktora.

- Zbog porasta obima najsloženijih poslova koji se odnose na rješavanje problema dozvola za naše investicije, Uprava je, cijeneći činjenicu da unutrašnjim prerasporedom zaposlenika ne može riješiti taj problem, donijela odluku o potrebi zasnivanja radnog odnosa s novim uposlenikom. Kako se ne radi o radnom mjestu s posebnim pravima i ovlastima, obavljen je razgovor s više aplikanata pravne struke. Cijeneći da je Silajdžić diplomirani pravnik s položenim pravosudnim ispitom i stečenim radnim iskustvom na različitim pozicijama, data je saglasnost na njegov izbor - obrazložila je Lutvikadić.




Autor: Az. D.

zato ONI i odugovlače privatizaciju
da mogu zapošljavat amiđiće, dajđiće, zetove, snahe, p...., k..............
e k..... će zaposlit kad bude PRIVATNO
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#408 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by chuchumbamayumbe »

Koji su ovo odroni!
Toliko pravnika koji su sposobniji od ovog ublehasha koji ce raditi za platu sa 4 nule, ali jok, oni to interno srede.
Sve ostaje u familiji!
User avatar
BarbaDue
Posts: 63357
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#409 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by BarbaDue »

@matrix_tz, pazi kako se izražavaš...
Master.DKP
Posts: 351
Joined: 05/04/2008 22:49

#410 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by Master.DKP »

Predmet rasprave ovde BH Telecom je kao seoska junica koja jedina ima zdravo vime i moze da "doji" ovde nenadojene i nezasite "grladi" :) Kada dode bogati seljak u tijelu D-Telecoma ili Austrian Telecoma i kupiti junicu za kodnim imneom BH Telecom, onda novi seljak tj vlasnik ove junice vidi tako da sisi svoje junice masu tih zivotinjica koje sisaju bez da trepnu okom i onda sta ce, novi seljak, vlasnik junice, jednostavo pobaca te sisavce u vodu i pogusi ih sve da mu ne jedu mljeko i ne smrde tu okolo i gotovo.

Seljak koji je prodao junicu, kodnog i kobnog imena, BH Telecom, prze bolje potrosio pare da pazari svojoj gladnoj porodici hranu za sljedecu zimu i kada to pojedu svi ovako sreti i zamazani oko usta, onda seljak svojoj porodoci moze predloziti da su ubiju lagano :)
:sax: :run: :bih: :thumbup: :run: :evil: :mrgreen:
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#411 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by burekodsira »

sef austrijskog telekoma sarajlija boris nemsic prelazi u ruski vimpelcom... time je sve izvjesnije da telekom austria nece privatizovati bht jer su izgubili vaznog igraca. po mojoj procjeni vise nista ne koci deutsche telekom da preuzme bht. sta mislite?
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#412 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by Ridjobrki »

Teško, DT navodno preuzima Telekom Srbija, a sa njim i mt:s mreže u Srbiji i CG te naš m:tel. Budući da je već posredno prisutan preko udjela T-HT-a u Eronetu teško da hoće i može ući u bhtelecom. Mada im ja priželjkujem DT kao kupca (budući da su poznati po nemilosrdnosti prema uposlenicima) ne bi li razbucao onu rođačku bandu...

Ja vjerujem da će Branković i bratija prodati telekom bez obzira na reakcije medija i naroda, dogorjelo je do nokata. Sjebali su državu do temelja, otišlo je sve pa nek ide i bht, njima je ionako sve preče od interesa naroda i države...
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#413 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by burekodsira »

u pravu si da je dt vec preko oba druga operatera prisutan, ali da su ih nasi htjeli izblokirati vec bi u pocetku ove price razbubali da oni ne mogu ucestvovati...
maalleennaa
Posts: 1
Joined: 09/03/2009 23:06

#414 Re:

Post by maalleennaa »

tonymontana wrote:
Plavih_11 wrote:
diplomac wrote:Mom rodjaku je u Sarajevu predavao bivski gen.direktor Tarik Carsimamovic, koji je i sad neka civija u telecomu, mada ga nikad nije vidio na fakultetu, osim jednom kada je izlazio na ispit .... I ovaj predsjednik n.odbora mu je bio neki profesor ... kao i Nedzad Brankovic, kojeg isto nikad nije vidio .... I neki Sabic mu je predavao isto neka civija .... taj sredjuje ocjene u 16 ....
Tarik Carsimanovic je predavao i predaje na ETF-u i Fakultetu za Saobracaj i Komunikacije ... Taj predsjednik nadzornog odbora je Samir Causevic i on i sad predaje na Fakultetu za Saobracaj i Komunikacije i meni je predavao dok sam studirao i kad bi poceo pisati o njemu nebi zavrsio zadugo ... :x ... Nedzad Brankovic je sad na Fakultetu za Saobracaj i Komunikacije i od same pomisli na njegovo ime smuci mi se zivot ... Taj Sabic to je Akif Sabic koji je rukovodilac centra za razvoj i obrazovanje i on je jos jedan od onih na koje ne treba trositi rijeci ... Ima tih i takvih koliko hoces po nasim fakultetima ali to opet nije krivica BHT-a nego drzave, Federacije, kantona i vec koje vlasti koja sve to dopusta a dopusta iz razloga sto su sve to stranacki ljudi i sto nam sve funkcionise po tim linijama ...
znam da je davno postavljen post ali nisam mogla da ne odgovorim. zavrsila sam saobracajni fakultet prije pola godine i mogu da kazem da je tarik carsimamovic najbolji profesor kojeg imaju tamo. kao prvo on ne predaje uopste na etfu nego samo na saobracajnom i to na 4.godini ,druga stvar na svakom je predavanju bio cak smo imali i konsultacije kad god smo htjeli. covjek ne da je obrazovan nego je jako cijenjen u svijetu i regionu i sve sto je postigao postigao je svojim znanjem.imala sam priliku da budem na jednom kongresu u zagrebu gdje sam se susrela s jednom profesoricom ,koja predaje tamo na saobracajnom fakultetu i koja je rekla citiram:"treba da budete sretni sto imate na fakultetu covjeka poput tarika carsimamovica".sto se tice toga da predaje u periodu ranod vremena nije istina jer su nasapredavanja pocinjala u pola 5 sto je polsije radnog vremena koje je do 4 i zavrsavala oko pola 7. tako da mislim da nije uredu da optuzujete covjeka bez razloga jer niste upravu,a akif sabic ne predaje uopste na fakultetu vise i nije bio prof nego ass.
MinAT
Posts: 1
Joined: 29/03/2009 13:18

#415 Re: Re:

Post by MinAT »

User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#416 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by KatarinaKosaca »

„Ranije sam radila u drugim firmama, ustvari u firmi kod rođaka. Radila sam kao, recimo, menadžment i marketing, tako da mi ovo nije prvo radno iskustvo“, kaže uz obrazloženje: „ Imam srednju stručnu spremu, ustvari, momentalno sam u drugoj godini fakulteta, na ekonomiji. Ja sam i ranije išla na fakultet, ali s obzirom šta mi se izdešavalo, ja sam to stopirala, pa sam ponovo sve obnovila. Ja sam radila usavršavanje što se tiče poslovnih škola. Moja stručna sprema je zdravstvena. Onda sam radila usavršavanje za informatiku, sekretaricu, kao poslovna škola. Završila sam srednju Zdravstvenu školu, ustvari, Zubozdravstvenu školu i onda sam se prebacila na poslovnu školu da i to završim, da imam razloga da se zaposlim“,
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)



Ponoviću po ko zna koji put, sanjam da telecom bih dobije konkurenciju. To koliko nas muzu, kako su bezobrazni, kako raspoređuju NAŠE pare je za školski primjer bezobrazluka, nepotizma, nesposobnosti i drskosti. I zaista ovo ovako mislim, nisam niti malo pretjerala u rječniku ovoga što sam napisala.
Ja sam se radi njihovog bezobrazluka i pljače i odnosa prema klijentu prijevila na airu abu, samo da pomognem konkurenciju :bih:
huble2007
Posts: 219
Joined: 03/09/2007 14:47

#417 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by huble2007 »

Konacno je na FTV Dnevniku obradjena prava i najveca Cosa Nostra i zlocinacka organizacija u BiH, menadzment BH TELECOMA! A ovo je samo pocetak, milijade su u pitanju! O ovome se zna ali se do sad cutalo jer su oni debelo potplacivali medije i novinare! Idemo dalje!
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#418 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by chuchumbamayumbe »

huble2007 wrote:Konacno je na FTV Dnevniku obradjena prava i najveca Cosa Nostra i zlocinacka organizacija u BiH, menadzment BH TELECOMA! A ovo je samo pocetak, milijade su u pitanju! O ovome se zna ali se do sad cutalo jer su oni debelo potplacivali medije i novinare! Idemo dalje!
Dedera ukratko, sta kazu?
User avatar
Bourne
Posts: 550
Joined: 23/07/2009 16:47
Location: Sarajevo-Bistrik.ba

#419 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by Bourne »

CITAT:

Kriminal u BH Telecomu - kako je Uprava BH Telecoma nezakonitim poslovanjem nanijela štetu ovoj kompaniji
Sarajevo, 18.12.2009 - FTV
Već nekoliko mjeseci Kantonalno Tužilaštvo u Sarajevo istražuje nezakonito poslovanje te pronevjeru novca koje je načinio Menadžment u Javnom preduzeću BH Telecom. Federalna televizija otkriva samo dio zabilježeni kriminalnih radnji.

Istraživala: Nerminka Emrić

Menadžment na čelu s Hamdom Katicom, Nedžadom Rešidbegovićem, tadašnjim direktorom direkcije Mobilne mreže, Bakirom Čalaosmanovićem, izvršnim direktorom za pravne poslove, te ostali članovi Uprave BH Telecoma 2005. godine donijeli su odluku o nabavci telefona naveliko koje poslije Telecom prodaje na rate. Nije to neobična praksa. Međutim, odlučili su ugovore s ponuđačima sklopiti po principu dogovora, iako te nabavke spadaju u Međunarodni vrijednosni razred, čime je prekršen Zakon o javnim nabavkama.

Prema prvim nalazima istrage u 2005. izdvojili su šest miliona maraka za nabavku telefona, u 2006. - 11.346.000,00 KM, a u 2007. cijelih 12 milona maraka. Osim kršenja Zakona o javnim nabavkama Menadžment BH Telecoma i pored stava da marža dobavljača ne smije biti veća od 10% uopće se nije obazirao na visinu njihove zarade. Među prvim koji su izabrani da nabavljaju telefone za BH Telecom su firme Mobis Elektronik i MIBO komunikacije. Ugovori uopće nisu predviđali korekciju cijena i uprkos tome što je cijena vremenom padala, telefoni su plaćali po onoj početnoj – najskupljoj, a sve na štetu BH Telecoma.

Osim toga, iako su iste modele telefona imali na zalihama, naručivali su nove količine istih modela. U sklopu ovih nelegalnih radnji kompanija je oštećena za više od 1.362.000 KM.

U 2007. godini dolazi novi menadžment. Prvu poziciju preuzima ovaj put Nedžad Rešidbegović. Bakir Čeleosmanović i Ibrahim Koluder ostaju na pozicijima direktora, a pojavljuju se i novi: Jasminko Akšamija, Šerif Isović i drugi. I umjesto da zaustave nezakonite radnje, oni povećavaju novčana izdvajanja i proširuju posao na još tri firme: Teleoptik, za koji izdvajaju 10.795.000 KM, Elektromagic d.o.o Sarajevo - od kojih naručuje telefone u vrijednosti od čak 13.493.750 KM, Stanić Trade dobija posao vrijedan tri miliona KM. U igri su ostali i Mobis Elektronik, za koje Rašidbegović izdvaja 24.288.750 KM, i MIBO komunikacije s ugovorom od 5.397.500 KM.

Sa svim firmama nabavke su ponovo izvršene mimo zakona, a ponovljene su i druge spomenute nelegalne radnje, nema ni marže, te je nanesena šteta ovaj put u vrijednosti od 2.420.531,50 KM. Dakle, ukupna šteta BH Telecoma u mandatu Katice, a zatim i Rešidbegovića, samo po ovoj osnovi iznosi 3.782.849,98 KM. Tako to rade direktori koji su najplaćeniji u državi!



:x :x :x
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#420 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by VjecitiStudent »

Ovim se objasnilo zasto je MTel-ova ponuda telefona 10x povoljnija od Telekomove.
Bilo bi zanimljivo saznati da li su te skupo nabavljene telefone uopste uspjeli prodati, kome i po kojim cijenama.
huble2007
Posts: 219
Joined: 03/09/2007 14:47

#421 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by huble2007 »

chuchumbamayumbe wrote:
huble2007 wrote:Konacno je na FTV Dnevniku obradjena prava i najveca Cosa Nostra i zlocinacka organizacija u BiH, menadzment BH TELECOMA! A ovo je samo pocetak, milijade su u pitanju! O ovome se zna ali se do sad cutalo jer su oni debelo potplacivali medije i novinare! Idemo dalje!
Dedera ukratko, sta kazu?
kazu sve go lopov i muljator :x
ali sve je to poznato i ovo je samo vrh ledenog brijega ... tek kad pocnu sponzorstva i ugovori o reklamiranju ... pa poslovni prostori za tele shopove koji su iznajmljivani i kupovani od radnika i rukovodilaca u BH Telecomu, pa nabavka vozila, putovanja i reprezentacije, zaposljavanja, placanja magistarskih i dotorata, mada po sistematizaciji telecoma ne postoji ni jedno radno mjesta za koje je potreban magistarski li doktorat. O ljubavnim i sex aferama bi trebalo pricati, cisto da se raja malo zabavi ... kako to da je sve i jedna sekretarica od osnovne skole zavrsila sa fakultetom i sefovskim mjestom, do diplomaca koji zavrsavaju fakultet u 50tim godinama zivota, koji su do tada imali samo srednju, pa im nakon toga dodijele najvisa radna mjesta itd itd itd ... treba uci zakljucati, nikom van dok ih pola ne izadje sa lisicama na rukama ...
huble2007
Posts: 219
Joined: 03/09/2007 14:47

#422 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by huble2007 »

Bourne wrote:CITAT:

Kriminal u BH Telecomu - kako je Uprava BH Telecoma nezakonitim poslovanjem nanijela štetu ovoj kompaniji
Sarajevo, 18.12.2009 - FTV
Već nekoliko mjeseci Kantonalno Tužilaštvo u Sarajevo istražuje nezakonito poslovanje te pronevjeru novca koje je načinio Menadžment u Javnom preduzeću BH Telecom. Federalna televizija otkriva samo dio zabilježeni kriminalnih radnji.

Istraživala: Nerminka Emrić

Menadžment na čelu s Hamdom Katicom, Nedžadom Rešidbegovićem, tadašnjim direktorom direkcije Mobilne mreže, Bakirom Čalaosmanovićem, izvršnim direktorom za pravne poslove, te ostali članovi Uprave BH Telecoma 2005. godine donijeli su odluku o nabavci telefona naveliko koje poslije Telecom prodaje na rate. Nije to neobična praksa. Međutim, odlučili su ugovore s ponuđačima sklopiti po principu dogovora, iako te nabavke spadaju u Međunarodni vrijednosni razred, čime je prekršen Zakon o javnim nabavkama.

Prema prvim nalazima istrage u 2005. izdvojili su šest miliona maraka za nabavku telefona, u 2006. - 11.346.000,00 KM, a u 2007. cijelih 12 milona maraka. Osim kršenja Zakona o javnim nabavkama Menadžment BH Telecoma i pored stava da marža dobavljača ne smije biti veća od 10% uopće se nije obazirao na visinu njihove zarade. Među prvim koji su izabrani da nabavljaju telefone za BH Telecom su firme Mobis Elektronik i MIBO komunikacije. Ugovori uopće nisu predviđali korekciju cijena i uprkos tome što je cijena vremenom padala, telefoni su plaćali po onoj početnoj – najskupljoj, a sve na štetu BH Telecoma.

Osim toga, iako su iste modele telefona imali na zalihama, naručivali su nove količine istih modela. U sklopu ovih nelegalnih radnji kompanija je oštećena za više od 1.362.000 KM.

U 2007. godini dolazi novi menadžment. Prvu poziciju preuzima ovaj put Nedžad Rešidbegović. Bakir Čeleosmanović i Ibrahim Koluder ostaju na pozicijima direktora, a pojavljuju se i novi: Jasminko Akšamija, Šerif Isović i drugi. I umjesto da zaustave nezakonite radnje, oni povećavaju novčana izdvajanja i proširuju posao na još tri firme: Teleoptik, za koji izdvajaju 10.795.000 KM, Elektromagic d.o.o Sarajevo - od kojih naručuje telefone u vrijednosti od čak 13.493.750 KM, Stanić Trade dobija posao vrijedan tri miliona KM. U igri su ostali i Mobis Elektronik, za koje Rašidbegović izdvaja 24.288.750 KM, i MIBO komunikacije s ugovorom od 5.397.500 KM.

Sa svim firmama nabavke su ponovo izvršene mimo zakona, a ponovljene su i druge spomenute nelegalne radnje, nema ni marže, te je nanesena šteta ovaj put u vrijednosti od 2.420.531,50 KM. Dakle, ukupna šteta BH Telecoma u mandatu Katice, a zatim i Rešidbegovića, samo po ovoj osnovi iznosi 3.782.849,98 KM. Tako to rade direktori koji su najplaćeniji u državi!



:x :x :x
Tihićev lovac na novac: Šerif Isović iz BH Telecoma prekomandovan u FDS

Izvršni direktor Izvršne direkcije ekonomsko- finansijskih poslova BH Telecoma Šerif Isović po partijskoj dužnosti nedavno je promijenio radno mjesto. Sa direktorskog mjesta više nego uspješne javne kompanije, Isović je prešao u također uspješnu kompaniju, Fabriku duhana Sarajevo, naravno na mjesto finansijskog direktora, piše Slobodna Bosna.

Vlada Federacije BiH u FDS-u najveći je pojedinačni suvlasnik, s vlasničkim udjelom od skoro 40 posto. Ključne odluke u FDS-u vuče predsjednik SDA Sulejman Tihić i upravo je po Tihićevom nalogu nedavno imenovan novi Nadzorni odbor FDS-a. Isovićev zadatak u FDS-u bit će kontrola finansijskih tokova o čemu će redovno izvještavati svog partijskog šefa Sulejmana Tihića koji čini sve da sačuva teško stečeni uticaj u ovoj iznimno profitabilnoj kompaniji.
User avatar
milenko
Posts: 417
Joined: 18/12/2009 10:17

#423 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by milenko »

mene vec duze vrijeme impresionira marketing BH telekoma...jbt jace firme, a debilnijih reklama, cini mi se da na svijetu nema...da uzmu bilo koje sarajevsko obdaniste, djeca bi bolju reklamu napravila...kad citam ovo o nabavci telefona, onda ipak, je sve logicno...
User avatar
Truba
Posts: 81732
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#424 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by Truba »

nova vlast treba poslati 1000 inspektora tamo

i fino svakog zaposlenog poslije 1.4. 1992. ispitati kako je došao na posao... i svaku marku da vrate lopine :x :x :x :x u svakoj državnoj firmi tako :x :x :x
huble2007
Posts: 219
Joined: 03/09/2007 14:47

#425 Re: BH TELECOM:PRIVATIZACIJA I RODJACKO-LJUBAVNA SISTEMATIZACIJA

Post by huble2007 »

Onda bi svi morali dobiti otkaz.. Mada nije ni to lose, ali nista bez lisica..
Ali evo .. Spreman sad se u zivot kladiti da ce od sutra i FTV dnevnik i citav program FTVa biti odvratno orange od loga i reklama BH TELECOMA.. Tako oni to rade, cim ih neko prozove oni mu plate stotine hiljada maraka da cuti i natrpaju ga reklamama i svacim necim, kao ugovoreno reklamiranje, a u stvari kupljeno cutanje.. KK Bosna, Halid Beslic, Dino Merlin, Hari Mama Hari, Ciro Blazevic, to su multimilionski ugovori! I za to neko treba da odgovara! Ne daju postenom covjeku da radi, sve djecu, zene, rodbinu, ljubavnice i ljubavnike pozaposljavali i to da nista ne rade. U cijekom preduzecu niti na jednom rukovodecem mjestu nema druge nacionalnosti osim Bosnjaka!
Post Reply