BH Telecom - plata

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#226 Re: BH Telecom - plata

Post by Ricken »

zateznistub wrote:
motorola01 wrote:Eno sad, sad ce ispasti da ja zelim nekome zlo. Boze sacuvaj. I slazem se Sa masterom kad kaze da BHT dobro posluje i ima pravo da isplati koliku hoce platu svom radniku, ali tu ima milion ali. Problem je sto se u ovoj drzavi svelo na to da jedan funkcioner u nekoj stranci odlucuje koliku ces ti imati platu u drzavnoj firmi koja dobro posluje i on je pokusava izjednaciti sa nekom drugom drzvanom firmom. U ovom slucaju su te dvije firme BHT i EP. Znaci nije problem ako skoci plata u BHT jer ruku na srce u zadnjih deset godina su troskovi zivota jako puno skocili, a to plate nisu pratile.

Ali problem je da skoci plata u BHT, dok se u isto vrijeme snizavaju plate u obrazovanju i cini mi se policiji(ne mogu se sjetiti ko je sve strajkovao u posljednje vrijeme).
Bht nije na buđetu, dok oni koji obrazuju jesu.
Sredstva BH Telekoma nisu privatna, nego javna. Niko od uposlenika nije uložio pare u infrastrukturu. Plaće u JP su ipak javna i zakonska kategorija. Također jako je teško analizirati uspješnost telekom operatera koji ima skoro pa monopolsku poziciju na jednom dijelu teritorije, najgušće naseljene u BiH.
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#227 Re: BH Telecom - plata

Post by iceman2010 »

Ricken wrote:
zateznistub wrote:
motorola01 wrote:Eno sad, sad ce ispasti da ja zelim nekome zlo. Boze sacuvaj. I slazem se Sa masterom kad kaze da BHT dobro posluje i ima pravo da isplati koliku hoce platu svom radniku, ali tu ima milion ali. Problem je sto se u ovoj drzavi svelo na to da jedan funkcioner u nekoj stranci odlucuje koliku ces ti imati platu u drzavnoj firmi koja dobro posluje i on je pokusava izjednaciti sa nekom drugom drzvanom firmom. U ovom slucaju su te dvije firme BHT i EP. Znaci nije problem ako skoci plata u BHT jer ruku na srce u zadnjih deset godina su troskovi zivota jako puno skocili, a to plate nisu pratile.

Ali problem je da skoci plata u BHT, dok se u isto vrijeme snizavaju plate u obrazovanju i cini mi se policiji(ne mogu se sjetiti ko je sve strajkovao u posljednje vrijeme).
Bht nije na buđetu, dok oni koji obrazuju jesu.
Sredstva BH Telekoma nisu privatna, nego javna. Niko od uposlenika nije uložio pare u infrastrukturu. Plaće u JP su ipak javna i zakonska kategorija. Također jako je teško analizirati uspješnost telekom operatera koji ima skoro pa monopolsku poziciju na jednom dijelu teritorije, najgušće naseljene u BiH.
Mislim da bh telecom itekako ima konkurenciju na svim poljima. Bht i pored toga posluje jako uspjesno. Uposleni u bht moraju zaraditi svoju platu.ovi na budjetu ne moraju. Njuma je plata zagarantovana, sve dok se budjet puni. Bht ako ne proda uslugu nema ni plate. Plus i ovi na budjetu dobiju dio od poslovanja telecoma jer dobit ide u budjet.

Sent from my LT18i using Tapatalk 2
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#228 Re: BH Telecom - plata

Post by zateznistub »

Ricken wrote:
zateznistub wrote:
motorola01 wrote:Eno sad, sad ce ispasti da ja zelim nekome zlo. Boze sacuvaj. I slazem se Sa masterom kad kaze da BHT dobro posluje i ima pravo da isplati koliku hoce platu svom radniku, ali tu ima milion ali. Problem je sto se u ovoj drzavi svelo na to da jedan funkcioner u nekoj stranci odlucuje koliku ces ti imati platu u drzavnoj firmi koja dobro posluje i on je pokusava izjednaciti sa nekom drugom drzvanom firmom. U ovom slucaju su te dvije firme BHT i EP. Znaci nije problem ako skoci plata u BHT jer ruku na srce u zadnjih deset godina su troskovi zivota jako puno skocili, a to plate nisu pratile.

Ali problem je da skoci plata u BHT, dok se u isto vrijeme snizavaju plate u obrazovanju i cini mi se policiji(ne mogu se sjetiti ko je sve strajkovao u posljednje vrijeme).
Bht nije na buđetu, dok oni koji obrazuju jesu.
Sredstva BH Telekoma nisu privatna, nego javna. Niko od uposlenika nije uložio pare u infrastrukturu. Plaće u JP su ipak javna i zakonska kategorija. Također jako je teško analizirati uspješnost telekom operatera koji ima skoro pa monopolsku poziciju na jednom dijelu teritorije, najgušće naseljene u BiH.
Jel ti znas razliku nekoga ko je na buđetu i nekoga ko to nije?
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#229 Re: BH Telecom - plata

Post by Ricken »

Prema zakonu o "PLAĆAMA I DRUGIM MATERIJALNIM PRAVIMA ČLANOVA ORGANA UPRAVLJANJA INSTITUCIJA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE I JAVNIH PREDUZEĆA U VEĆINSKOM VLASNIŠTVU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE":

Institucija u smislu člana 1. ovog Zakona je svaki subjekt kojeg je osnovala Federacija Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija), koji vrši javna ovlašćenja i koji ima svojstvo pravnog lica, uključujući ali i ne ograničavajući se na: Agenciju za privatizaciju u Federaciji Bosne i Hercegovine, Razvojnu banku Federacije Bosne i Hercegovine, Agenciju za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine, Federalni zavod za penzijsko i invalidsko osiguranje, Regulatornu komisiju za električnu energiju Federacije Bosne i Hercegovine, Agenciju za nadzor osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine, Federalni zavod za zapošljavanje, Registar vrijednosnih papira Federacije Bosne i Hercegovine, Komisiju za vrijednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine, Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine i Komisiju za koncesije Federacije Bosne i Hercegovine.

Javno preduzeće (u daljnjem tekstu: preduzeće) u smislu člana 1. ovog Zakona je preduzeće (pravno lice upisano u javni registar kao privredno društvo sa ograničenom odgovornošću ili kao dioničko društvo, odnosno preduzeće definisano kao takvo posebnim propisom) koje obavlja djelatnost od javnog društvenog interesa (energetika, komunikacije, komunalne djelatnosti, upravljanje javnim dobrima i druge djelatnosti od javnog društvenog interesa) i/ili kojem je povjereno vršenje javnih ovlaštenja i čiji je osnivač Federacija, kao i privredno društvo u kojem Federacija ima udio u vlasništvu u iznosu od najmanje 50% plus jedna dionica odnosno udio nezavisno od toga koju djelatnost obavlja.

Neznam jeli ovo ok, u svakom slučaju bilo bi mi drago čuti tvoje objašnjenje.
Last edited by Ricken on 18/02/2013 21:04, edited 1 time in total.
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#230 Re: BH Telecom - plata

Post by SaMaster »

motorola01 wrote:Eno sad, sad ce ispasti da ja zelim nekome zlo. Boze sacuvaj. I slazem se Sa masterom kad kaze da BHT dobro posluje i ima pravo da isplati koliku hoce platu svom radniku, ali tu ima milion ali. Problem je sto se u ovoj drzavi svelo na to da jedan funkcioner u nekoj stranci odlucuje koliku ces ti imati platu u drzavnoj firmi koja dobro posluje i on je pokusava izjednaciti sa nekom drugom drzvanom firmom. U ovom slucaju su te dvije firme BHT i EP. Znaci nije problem ako skoci plata u BHT jer ruku na srce u zadnjih deset godina su troskovi zivota jako puno skocili, a to plate nisu pratile.

Ali problem je da skoci plata u BHT, dok se u isto vrijeme snizavaju plate u obrazovanju i cini mi se policiji(ne mogu se sjetiti ko je sve strajkovao u posljednje vrijeme).

Pa definitvno se slazem, nema smisla!-Ali sta u ovoj drzavi ima smisla? Pa ovdje cak i semafor gubi svoj smisao...
Pored toga, jos manje ima smisla nekome postavljati uvjet da ne povecava paltu svojim uposlenicima jer druge firme to ne rade.

A drzava je K... od drzave to vec i ptice na grani znaju...O politici necemo sad...
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#231 Re: BH Telecom - plata

Post by SaMaster »

iceman2010 wrote:
SaMaster wrote:Ne kontam sto uopce neko ima nesto protiv toga sto cistacica u BH Telekomu ima platu 1400?

Logicnije je pitati zasto neko u nekoj drzavnoj instituciji sa VSS ima platu 1400? Ili u bilo kojoj drugoj firmi misleci konkretno na VSS.-Znam sad ce se javiti oni koji ce reci "Njima ne treba ni 1000 dati, oni su na budzetu i ne rade nista!". Mogu samo reci zalosno, jer Telekom ne ovisi ni od koga i moze plate davati svojim uposlenicimo onoliko koliko zeli. Pored togra hrani doabr dio stanovnistva a Boga mi i drzave. Sami su ih zaradili. I samo nemojte reci "Jesu al od nasih para, oteli su sam bla bla bla". Kad smo glupi ko nam je kriv?-Ovdje ukljucujem i sebe da ne bi bilo zablude da branim telekom ili nekoga...


Treba malo da se trgnemo i da vodimo vise racuna o sebi a ne samo o nekome drugom tamo...
Ma nema cistacica u BHT-u platu 1400. Inzinjer ima oko 1.800 platu. SSS u BHT-u ima oko 1.000 za 22 radna dana plus topli i karta (oko 400 KM sve zajedno, vrijedi za sve uposlenike). III stepen mislim oko 900 KM. Cistacica manje. Brate ljudi lupate cifre bezveze.
Ma ja i jesam lupio cifre jer nisam citao sav post jer sam znao sta je poenta teme i kakva lupetanja ce biti...
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#232 Re: BH Telecom - plata

Post by Halcyon »

Meni samo nisu jasni ljudi koji na visoke plate u Telekomu gledaju kao na nekakav bezobrazluk i nešto nenormalno. Halo ba ljudi, radi se o Telekomu, ne o lokalnoj piljari, neki bi izgleda da inžinjeri u Telekomu imaju kapak 700 KM, ostali oko 400 i milina.

Valja malo i realan bit. Jedino šta zaista prezirem je nepotizam i zapošljavanje po stranačkoj/rodbinskoj liniji (to sam osjetio na vlastitoj koži kad je Telekom u pitanju). No to nije problem samo Telekoma, već čitave države.

Što se njihovih plata tiče, nek imaju ljudi visoke plate. Nisu zaposlenici i Telekom krivi što država ne funkcioniše, pa tamo neki radnik kod privatne mafije hamali za 250-300 KM mjesečno.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#233 Re: BH Telecom - plata

Post by Ricken »

Halcyon wrote:Meni samo nisu jasni ljudi koji na visoke plate u Telekomu gledaju kao na nekakav bezobrazluk i nešto nenormalno. Halo ba ljudi, radi se o Telekomu, ne o lokalnoj piljari, neki bi izgleda da inžinjeri u Telekomu imaju kapak 700 KM, ostali oko 400 i milina.

Valja malo i realan bit. Jedino šta zaista prezirem je nepotizam i zapošljavanje po stranačkoj/rodbinskoj liniji (to sam osjetio na vlastitoj koži kad je Telekom u pitanju). No to nije problem samo Telekoma, već čitave države.

Što se njihovih plata tiče, nek imaju ljudi visoke plate. Nisu zaposlenici i Telekom krivi što država ne funkcioniše, pa tamo neki radnik kod privatne mafije hamali za 250-300 KM mjesečno.
Što pričamo o inžinjerima, hajmo pričati o drugom osoblju. Zna se koja je najmrskija riječ u bh telecomu: "privatizacija".
Eto recimo moje je mišljenje da radnici u marketingu bh telecoma ne bi smjeli biti plačeniji od radnika u marketingu Lutrije BiH za istu složenost poslova, ili da prevodioc u bh telekomu ne bi smio biti plačeniji od prevodioca u ministarstvu vanjske trgovine za istu složenost poslova. Kad kažem plačeniji mislim na vrijednost boda ili satnice, koja je utvrđena granskim kolektivnim ugovorima.
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#234 Re: BH Telecom - plata

Post by Halcyon »

Ricken wrote:
Halcyon wrote:Meni samo nisu jasni ljudi koji na visoke plate u Telekomu gledaju kao na nekakav bezobrazluk i nešto nenormalno. Halo ba ljudi, radi se o Telekomu, ne o lokalnoj piljari, neki bi izgleda da inžinjeri u Telekomu imaju kapak 700 KM, ostali oko 400 i milina.

Valja malo i realan bit. Jedino šta zaista prezirem je nepotizam i zapošljavanje po stranačkoj/rodbinskoj liniji (to sam osjetio na vlastitoj koži kad je Telekom u pitanju). No to nije problem samo Telekoma, već čitave države.

Što se njihovih plata tiče, nek imaju ljudi visoke plate. Nisu zaposlenici i Telekom krivi što država ne funkcioniše, pa tamo neki radnik kod privatne mafije hamali za 250-300 KM mjesečno.
Što pričamo o inžinjerima, hajmo pričati o pomočnom osoblju. Zna se koja je najmrskija riječ u bh telecomu: "privatizacija".
Ma ne želim pričat ni o kome, ne zanima me koliku platu ima neko iz pomoćnog osoblja u Telekomu. Uopšte se time ne opterećujem jer se radi o kompaniji koja godišnje ostvari profit u milionima maraka, taman i da imaju po hiljadarku to je njihova stvar.

Omiljena riječ ljubomornih je, naravno, "privatizacija". Tipično bosanski, ako se ja ne mogu uvalit u Telekom, daj da ga prodamo, pa da još naroda ostane bez posla. Kad ja nemam milju platu, nek nema ni onaj u Telekomu. :-)
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#235 Re: BH Telecom - plata

Post by Ricken »

Pa trebalo bi te zanimati jer inžinjeri nečine ni 15% uposlenih. Neka bude i ljubomora, ali nevidim problem u stavu da je trenutni odnos diskriminatoran, jer uspješnost nije stvar dobrog rada nego pozicije i vrijednosti javnog ovlaštenja koje ima javno preduzeće. Druga stvar usklađenje plaća u bh telekomu sa prosjekom u ostalim javnim preduzećima i organima federalne uprave je interes svih građana, jer to znači i više budžetskih sredstava, a više budžetskih sredstava znači i mogučnost za olakšavanje poslovanja realnog sektora, bolje zdravstvo, ceste, policija, školstvo i sl.

Znači normalno je da referent u računovodstvu bh telekoma ima veću plaću od ljekara u javnim zadravstvenim ustanovama koji su eto na budžetu i nisu tako profitabilni kao raja iz telekomunikacija, koji su profitabilni jer država ima ograničen broj gsm i umts licenci koje su eto pri inicijalnoj dodjeli bile namjenjene isključivo javnim preduzećima sa pravom prenosa na druga pravna lica usljed promjene statusa?
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#236 Re: BH Telecom - plata

Post by _Reds_ »

Stvar je sto profit telecomu donose inzenjeri, a oni su tamo degradirani, jer imaju iste plate kao i gomila nekavih pravnika, ekonomista, i svih drugih struka koji se tamo ponasaju kao da su inzenjeri njihove sluge.

I meni je ok da tamo inzenjeri, pa cak i tehnicari imaju dobre plate, jer ti ljudi tamo i rade, za razliku od kojekakvih kacelarijskih tipova koji nikad ne teren izasli nisu, sabiraju dva broja po čitav dan o opet imaju plati ko jedan inženjer i dosta veću od tehničara. I tamo čini mi se svega više ime nego inženjera.
User avatar
cappy_tempo
Posts: 2673
Joined: 24/08/2008 19:03
Location: SARAJEVO-X!

#237 Re: BH Telecom - plata

Post by cappy_tempo »

_Reds_ wrote:Stvar je sto profit telecomu donose inzenjeri, a oni su tamo degradirani, jer imaju iste plate kao i gomila nekavih pravnika, ekonomista, i svih drugih struka koji se tamo ponasaju kao da su inzenjeri njihove sluge.

I meni je ok da tamo inzenjeri, pa cak i tehnicari imaju dobre plate, jer ti ljudi tamo i rade, za razliku od kojekakvih kacelarijskih tipova koji nikad ne teren izasli nisu, sabiraju dva broja po čitav dan o opet imaju plati ko jedan inženjer i dosta veću od tehničara. I tamo čini mi se svega više ime nego inženjera.
pa to samo jos kod nas ima da je ekonomista,pravnik,cistacica, itd... jaca od inzinjera ili radnika koji u globalu donose najvise para firmi.
User avatar
SvojTiPos'o
Posts: 162
Joined: 02/04/2012 21:51

#238 Re: BH Telecom - plata

Post by SvojTiPos'o »

Code: Select all

http://www.noviportal.net/bh-telecom-tuzla-objavljeno26-2-2013-oslobodenje/
Evo ga Jetiiiii !!! :shock:
User avatar
dzenan_tr
Posts: 143
Joined: 18/05/2008 23:30

#239 Re: BH Telecom - plata

Post by dzenan_tr »

Samo krajnje bolesnim društvima kakvo je naše, neokapitalizam - ovaj rigidni balkanski, seljački, uspio je nametnuti takav stav da je za rad ljudi koji rade i pridonose bez obzira na to da li je riječ o radnicima telekoma, pošte, prosvjetnim radnicima, zdravstvenim radnicima, radnicima u fabrikama itd., dovoljna plata ona koju odredi poslodavac/vlada/država.
Zato mi, umjesto da se pitamo o godišnjem profitu kompanija u kojima radimo i shodno tome (ne)proporcijialnom odnosu naših plata ili o sramotnim platama armije državnih službenika koji ničemu ne koriste, a uz to još zadržavaju po dva-tri-četiri druga radna mjesta, raspravljamo o visi svoje crkavice. Smiješno!
Nije li bolesno da jedan inžinjer, doktor ili profesor nakon 16-17-18 godina školovanja radi za 1000-1500KM, jednako kao što i radnik u fabrici radi za 250-300KM. To, neokapitalističkoj našoj marvi mjesečno ne može biti ni za viagru!
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#240 Re: BH Telecom - plata

Post by kox »

zateznistub wrote:Ne znam za druge, meni toplo oko srca kad cujem da nekome povecaju platu, da neko ima dobru platu.
I meni je, ali ako je ta plata zaradjena. A ako neko zahvaljujuci monopolu muze trecinu Bosne k'o sansku kozu da bi on nista ne radeci imao platu 2000 KM onda mi nema zbog cega biti drago. Inace bih se sav topio od miline na npr. ministarske plate.
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#241 Re: BH Telecom - plata

Post by Halcyon »

Kakav šugav narod ovdje živi, nama je top. :thumbup: Bolje, uz ovakav imbecilni mentalni sklop, definitivno ne može.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#242 Re: BH Telecom - plata

Post by _Reds_ »

kox wrote:
zateznistub wrote:Ne znam za druge, meni toplo oko srca kad cujem da nekome povecaju platu, da neko ima dobru platu.
I meni je, ali ako je ta plata zaradjena. A ako neko zahvaljujuci monopolu muze trecinu Bosne k'o sansku kozu da bi on nista ne radeci imao platu 2000 KM onda mi nema zbog cega biti drago. Inace bih se sav topio od miline na npr. ministarske plate.
Pametnjakoviću, navedi mi jednu zemlju gdje readnici u telekomima nemaju nesto vece plate nego sto su prosjecne u toj zemlji.

Drugo, i sto se tice monopola i tu lupas. Svugdje u manjim zemljama imas tri mobilna operatera, u vecim imas 5-6, i ste je tu problem kod nas. Sto se tice konkurencije kad je u pitanju internet i kablovksa, tu je telecom itekako ima.

Nije da ih branim, ali ti lupas gluposti.

Drugo, i za to 2000 opet lupas. Prosjecna plata u telecomu je manja, od toga. Inzenjeri imaju toliko sa toplim, ali i treabju imati. Tehnicari imaju milju bez toplog.

I jedni i drugi meni nisu upitni. Tamo su jedino upitni ljudi sa razno raznim netehnickim fakulteta, koje rade ine poslove, a primaju platu u istom ili vecem iznosu od tih inzenjera.

Npr. tamo imas gomilu i socijalnih radnika, koji Bog zna sta tamo rade.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#243 Re: BH Telecom - plata

Post by kox »

Haj' ti prvo procitaj ono sto citiras pa onda nazivaj ljude pametnjakovicima i govori im da lupetaju.
Prvo, ja nisam spomenuo prosjecnu platu. Ali kada je vec spominjes : prosjecna neto plata u FBiH je 829 KM.
VSS u Telecomu (nije inžinjer, fakultet društvenih nauka) sa 3 godine iskustva + 5 godina rada kod prethodnog poslodavca (mozda vazno zbog minulog rada) je još prije par godina imao platu 1900 KM + topli obrok + prevoz.
Čak i sa početnom platom za VSS (a to je čini mi se 1750 KM) primanja su mnogo veća od 2000. Pored toga, tu je i regres i eventualno 13-a plata (stimulacija, bonus, nagrada - kako god je sada zvali). SSS u Telecomu ima 1000 KM
početnu platu + prevoz + minuli rad + topli obrok. I naravno ne zaboravimo opet regres i 13-u platu. Razne pogodnosti da i ne pominjemo. To ni u kojem slucaju nije malo veca plata od prosjeka. Ali to ne bi ni bio toliki problem da BH Telecom nema preko 3500 zaposlenih,a od toga je prije par godina bilo oko 400 inženjera (ispravi me ako grijesim). Ostalo su radnici sa SSS i pravnici, ekonomisti, dizajneri, pokoji slikar, Sanela Sijercic, Semiha Borovac, Samir Silajdzic i tako :) Da djecu i ostale clanove porodice i familije politicara ne spominjemo. Helem, o nepotizmu i klanovima u BH Telecomu suvisno je i govoriti.
Drugo, BH Telecom je faktički monopolist u oblasti fiksne telefonije. Što se tiče broadband interneta imaju ogromnu
prednost nad kablovskim i drugim operaterima jer su imali (i imaju još uvijek) prijeratnu infrastrukturu provedenu
skoro do posljednjeg sela. Svaki metar kabla (bilo koje vrste) su kablovski i drugi operateri do ove godine
morali sami postaviti i platiti, i zato je pitanje kada ce postati stvarna konkurencija BH Telecomu. Mobilna telefonija
je jedina oblast u kojoj postoji kakva-takva konkurencija.
Trece, moja subjektivna procjena (ali zasnovana na kakvom-takvom poznavanju situacije): 80% zaposlenika BH Telecoma ne radi skoro nista vrijedno pomena, 15 % se bavi svojim poslom i 5% nosi firmu. Ali sve to treba i platiti,
pa je meni prosjecan racun za telefon preko 70 KM.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#244 Re: BH Telecom - plata

Post by fidoremilienko »

Ja kako znam u BHT-u se u posljednje vrijeme "nakotilo" inzinjera koji ne rade nista/ili jako malo.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#245 Re: BH Telecom - plata

Post by _Reds_ »

kox wrote:Haj' ti prvo procitaj ono sto citiras pa onda nazivaj ljude pametnjakovicima i govori im da lupetaju.
Prvo, ja nisam spomenuo prosjecnu platu. Ali kada je vec spominjes : prosjecna neto plata u FBiH je 829 KM.
VSS u Telecomu (nije inžinjer, fakultet društvenih nauka) sa 3 godine iskustva + 5 godina rada kod prethodnog poslodavca (mozda vazno zbog minulog rada) je još prije par godina imao platu 1900 KM + topli obrok + prevoz.
Čak i sa početnom platom za VSS (a to je čini mi se 1750 KM) primanja su mnogo veća od 2000. Pored toga, tu je i regres i eventualno 13-a plata (stimulacija, bonus, nagrada - kako god je sada zvali). SSS u Telecomu ima 1000 KM
početnu platu + prevoz + minuli rad + topli obrok. I naravno ne zaboravimo opet regres i 13-u platu. Razne pogodnosti da i ne pominjemo. To ni u kojem slucaju nije malo veca plata od prosjeka. Ali to ne bi ni bio toliki problem da BH Telecom nema preko 3500 zaposlenih,a od toga je prije par godina bilo oko 400 inženjera (ispravi me ako grijesim). Ostalo su radnici sa SSS i pravnici, ekonomisti, dizajneri, pokoji slikar, Sanela Sijercic, Semiha Borovac, Samir Silajdzic i tako :) Da djecu i ostale clanove porodice i familije politicara ne spominjemo. Helem, o nepotizmu i klanovima u BH Telecomu suvisno je i govoriti.
Drugo, BH Telecom je faktički monopolist u oblasti fiksne telefonije. Što se tiče broadband interneta imaju ogromnu
prednost nad kablovskim i drugim operaterima jer su imali (i imaju još uvijek) prijeratnu infrastrukturu provedenu
skoro do posljednjeg sela. Svaki metar kabla (bilo koje vrste) su kablovski i drugi operateri do ove godine
morali sami postaviti i platiti, i zato je pitanje kada ce postati stvarna konkurencija BH Telecomu. Mobilna telefonija
je jedina oblast u kojoj postoji kakva-takva konkurencija.
Trece, moja subjektivna procjena (ali zasnovana na kakvom-takvom poznavanju situacije): 80% zaposlenika BH Telecoma ne radi skoro nista vrijedno pomena, 15 % se bavi svojim poslom i 5% nosi firmu. Ali sve to treba i platiti,
pa je meni prosjecan racun za telefon preko 70 KM.
Opet ti lupetas. Ta prosjecna plata, je prosjecna plata, a ne plata sa toplim obrokom. I u telecomu ta prosjecna plata nije iznad 1.400 KM, ako nije i manja. Nadalje pogledaj, koliko jedan HR Telecom ima zaposlenih, u zemlji sa malo većim brojem stanovnika, pogledaj njihove plate.

Drugo, privatnici sebi ostavljaju profit, a telecom puni budzet.

Trece, jasta imao optiku sve prije rata, u svakom selu,

Cetvrto, sto ti privatnici razvode instalaciju samo po lokacijama gdje se njima svidja, sto ne vode i po tim pomenim selima.

Peto, nije tačno da nema konkurenciju, pa u Sarajevo svako ima izbora bar tri priključa internata. Takodje fiksna, aposutno nije monopol, i tu lupas ko niko, jer se i fiksni broj može prenijeti kod bilo kojeg operatera.

I opet ti naglašavam, telecom sto zaradi i vrati, a ti tvoji privatnici sto zarade i odnesu odavde, Telamach i slične srbijanske firme.

Što se tiče strukture zaposlenih tu se slažmo, tu sam ja i rekao da nije uredu.

I šta bi ti sad, uništio i prodao i telecom jel. I čuj telecom naslijedio, od koga bolan, sam od sebe jel.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#246 Re: BH Telecom - plata

Post by _Reds_ »

fidoremilienko wrote:Ja kako znam u BHT-u se u posljednje vrijeme "nakotilo" inzinjera koji ne rade nista/ili jako malo.
Ti inače sve znas, ne znam jesi još i srednju završio, ali si pametan kao da si doktorirao.
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#247 Re: BH Telecom - plata

Post by Halcyon »

_Reds_ wrote:
fidoremilienko wrote:Ja kako znam u BHT-u se u posljednje vrijeme "nakotilo" inzinjera koji ne rade nista/ili jako malo.
Ti inače sve znas, ne znam jesi još i srednju završio, ali si pametan kao da si doktorirao.
Kod nas su svi inače doktori, stručnjaci za sve i svašta. Sve znaju i u sve se razumiju. :oops:
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#248 Re: BH Telecom - plata

Post by fidoremilienko »

_Reds_ wrote:
fidoremilienko wrote:Ja kako znam u BHT-u se u posljednje vrijeme "nakotilo" inzinjera koji ne rade nista/ili jako malo.
Ti inače sve znas, ne znam jesi još i srednju završio, ali si pametan kao da si doktorirao.
Jesi se to osjetio prozvanim? Nema potrebe, znam da istina boli. Ako ne direktno onda indirektno :wink:
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#249 Re: BH Telecom - plata

Post by _Reds_ »

fidoremilienko wrote:
_Reds_ wrote:
fidoremilienko wrote:Ja kako znam u BHT-u se u posljednje vrijeme "nakotilo" inzinjera koji ne rade nista/ili jako malo.
Ti inače sve znas, ne znam jesi još i srednju završio, ali si pametan kao da si doktorirao.
Jesi se to osjetio prozvanim? Nema potrebe, znam da istina boli. Ako ne direktno onda indirektno :wink:
Naravno da nisam,niti imam sta sa BHT, čak šta više, sam ih znam kritikovati kad treba, nego sam primjetio tvoje pametovanje na nekoliko tema, a i to da nemas ni 18 godina.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#250 Re: BH Telecom - plata

Post by fidoremilienko »

Kao prvo, ne bi se ti javio da te ovo ne tangira. Drugo, ja znam tacno 10 "inzinjera" koji su u zadnje dvije godine "uletili" u BHT. Prema tome, zasto bih ja vjerovao vise tebi nego svojim ocima.

I na kraju, ako te "pametovanje" ne zanima/ne tangira, slobodno preskoci. Siroko je forumsko-internetsko polje.

Haj' uzdravlje :)
Post Reply