BH Telecom - plata

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
bob_1921
Posts: 586
Joined: 12/10/2018 10:09

#401 Re: BH Telecom - plata

Post by bob_1921 »

Telecom kad bi krenuo u tu pricu outsourcing-a sa trenutnim vlasnikom prodao bi se za koju godinu za 1 BAM :-D ... mislim da su procedure problem telecoma u napredovanju a prednost im je jos uvijek ta iako je otvoreno trziste i dalje je to trziste podijeljeno na tri dijela, prije svega zahvaljujuci ukidanjem nacionalnog roaminga :-D
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#402 Re: BH Telecom - plata

Post by sabanss »

Ma prednost je GSM licenca i ogromna za naše uslove infrastruktura. Vlasnik je problem, tu se možemo složiti. Baš me zanima ima li ijedna agencija, firma, ured ili bilo šta da je državno i da uspješno i efikasno radi?
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#403 Re: BH Telecom - plata

Post by fox-69 »

plata 650 + 120 topli + kupon + 3 sedmice godišnjeg... ne može bolje
mirza_15
Posts: 10605
Joined: 19/01/2015 09:26

#404 Re: BH Telecom - plata

Post by mirza_15 »

sabanss wrote: 10/03/2021 18:41 Pa i Telecom neće kupiti piljar.

Dosta stvari će biti migrirano u maticu firme koja ga kupi. Telemach je recimo uradio outsource i montera, billing im je u Beogradu, Ljubljani ili gdje već, ugovore sklapaju isto tako na nivou grupacije, CRM nije u Bosni niti se tu razvija i održava...

Vjeruj mi da posao neće raditi više od hiljadu ljudi u novom BH Telecomu. Ono što ljudi pogrešno misle je da će krajnjem korisniku biti bolje. Vlada će dobiti pare, poneki zaposlenik otpremninu, oni koji ostanu će vjerovatno imati bolje uslove ali krajnji korisnik sigurno neće dobiti bolju uslugu za manje para.
Imaju oni svoje montere koji dolaze na reklamacije. Outsource su ovi što rade priključke. I takav Telemach ima blizu 1k uposlenih. A ne možeš porediti pokrivenost i vrstu usluga koju nudi BH Telecom i Telemach. Telemach nema mobilnu mrežu, daleko slabiju pokrivenost teritorije. Telemach nema svoju optiku do dosta lokacija i istu iznajmljuje od BH Telecoma. Telecom ima 5 puta više mrežnih uređaja od Telemach-a. BH Telecom ima hrpu DSLAM-ova. Ima konekciju sa velikim brojem nadprovajdera, a sam je nadprovajder za nekoliko manjih operatera i u FBiH i u RS. Telecom ima paricu skoro do svake kuće 80% federacije. Telecom je i dalje gigant za Telemach. Koliko ima uposlenih m:tel? Koliko cijela m:tel grupacija sa Losoftom, blicnetom, elta kablom, telradom? Koliko ima uposlenih T:com u Hrvatskoj? Koliko Telekom Srbije? Ne može taj obim posla obavljati 1k ljudi u BH Telecom-u. Pa GRAS ima više čini mi se. Opet kažem, ima viška uposlenih na jednoj strani, ali na drugoj nedostaje. Kada se to poravna možda se broj uposlenih za 500 do 700 ljudi, ali ne više jer će posao idpaštati.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#405 Re: BH Telecom - plata

Post by foxlife »

Pa u tome i jeste problem gdje imas 20 inzinjera montera i sl a kuharica salterusa administratia za donosenje kafa imas 500 unjesto da bude pola pola recimo
Broj kao broj nije problem nego kako je taj broj rasporedjen po radnicima

Ista stvar je u grasu
Imaju manjka vozaca al zato tamo nekih racunovodja ima 300 iako je dovoljno mozda 100 a od 200 viska da je bar cetvrtina vozaca bili bi na konju
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#406 Re: BH Telecom - plata

Post by Ci-Nick »

Meni kao dioničaru BH Telekoma ne bi smetalo da otpuste hiljadu nepotrebnih, zaposle 500 potrebnih i svu uštedu na smanjenju broja uposlenih raspodjele na povećanje plata za produktivne i potrebne,.. kao što mi ne smetaju odlične plate u Tvornici Cementa Kakanj (prosjek bruto 3.900 KM) sve dok je to pokriveno odličnim rezultatima po uposlenom.
A dobit po uposlenom je preko 100.000 KM što je za naše uslove odlično.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#407 Re: BH Telecom - plata

Post by sabanss »

Tebi kao dioničaru je jasno da nisi u skupini onih koji će profitirati od prodaje telekoma osim ako ne misliš unovčiti dionice?

Dakle, prodajom telekoma bolje će biti Vladi i radnicima koji ostanu, eventualno onima koji uzmu otpremnine u prvom krugu. Dioničari će ostati bez dividende sigurno dok se investicija ne otplati i ono su možda i najveći gubitnici privatizacije. Krajnji korisnici će vjerovatno imati sudbinu kao oni koji koriste Telemach. Lagani rast cijena dok najjeftiniji paket ne bude koštao 50 KM.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#408 Re: BH Telecom - plata

Post by Ci-Nick »

sabanss wrote: 11/03/2021 14:01 Tebi kao dioničaru je jasno da nisi u skupini onih koji će profitirati od prodaje telekoma osim ako ne misliš unovčiti dionice?

Dakle, prodajom telekoma bolje će biti Vladi i radnicima koji ostanu, eventualno onima koji uzmu otpremnine u prvom krugu. Dioničari će ostati bez dividende sigurno dok se investicija ne otplati i ono su možda i najveći gubitnici privatizacije. Krajnji korisnici će vjerovatno imati sudbinu kao oni koji koriste Telemach. Lagani rast cijena dok najjeftiniji paket ne bude koštao 50 KM.
A zašto ne bi bilo dividende ?
Neće BH Telekom kupiti ni AS Jelah ni ASA grupacija, pa da izvlače novac mimo legalnih tokova.
Dividende bi sigurno bilo, vjerovatno ne bi ukupna dobit išla za dividendu kao što to radi Mtel ali 50% dobiti koja se djeli kroz dividendu je uobičajena praksa.
Evo Tvornica Cementa isplaćuje uredno dividendu.
I dobro je što vlasnik nije FBiH, jer pitanje je da li bi u Cementari radilo 202 uposlena kao sada ili 2.002 uhljeba.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#409 Re: BH Telecom - plata

Post by sabanss »

Zato što će ulagač raditi reinvestiranje i to vjerovatno ugovorima sa vlastitim kompanijama jer ovakve firme kupuju fondovi sa velikim portfoliom. Tipujem na 7-8 godina do povrata investicije. Možda griješim...
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#410 Re: BH Telecom - plata

Post by sagosen »

Ko bi uopste mogao kupit taj uhljebistan? Ima li kakvih glasnina ko su potencijalni?
User avatar
otacxxl
Posts: 166
Joined: 16/03/2012 08:19

#411 Re: BH Telecom - plata

Post by otacxxl »

Da malo podignem temu. Koliko sam cuo od prijatelja koji rade u BHT plate su od ove godine porasle sa novom sistematizacijom. Ono sto je indikativno za BHT i EP jeste da im dosta kvalifikovani inzenjera odlazi.
Znam dosta inzenjera koji su otisli u privatne firme, vecinom IT kompanije. Jednostavno ljudi vide da tu ne mogu vise napredovati, a ni plate vise nisu puno bolje od plata u privatnim IT firmama, odnosno puno su manje od plata u IT kompanijama. Jednostavno vrijeme ce pokazati da li su to bile dobre odluke.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#412 Re: BH Telecom - plata

Post by SA 071 »

Već su im jednom usklađivali (podizali) plate sa rastom životnih troškova krajem 2021., a mislim da su im od februara ili marta ponovo digli plate i to više nego prvi put. Ali zato godinama prije toga nije bilo micanja plata, koliko ja znam...
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#413 Re: BH Telecom - plata

Post by bumerangss »

otacxxl wrote: 30/04/2023 14:22 Da malo podignem temu. Koliko sam cuo od prijatelja koji rade u BHT plate su od ove godine porasle sa novom sistematizacijom. Ono sto je indikativno za BHT i EP jeste da im dosta kvalifikovani inzenjera odlazi.
Znam dosta inzenjera koji su otisli u privatne firme, vecinom IT kompanije. Jednostavno ljudi vide da tu ne mogu vise napredovati, a ni plate vise nisu puno bolje od plata u privatnim IT firmama, odnosno puno su manje od plata u IT kompanijama. Jednostavno vrijeme ce pokazati da li su to bile dobre odluke.
Tako i treba da bude jer svugdje u svijetu suvece plate u realnom sektoru (privatnika) nego na državnim jaslama. Samo u BiH je jos bolja plata u državnoj nego u privatnoj firmi
Ali po malo se to mjenja
Post Reply