BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#5826 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mistek »

Pa nedavno je bio članak gdje ovi iz Ferrera vele da je svugdje u EU ista, samo u Njemačkoj drugačija. Ustvari, ovo njemačko nije original. :D
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#5827 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by emric »

Nadzorna_ploca wrote:Danas u Konzumu trazim Mazu
wewa wrote:u Mercatoru
U čemu je fazon kupovine u marketima odakle kapital ide direktno van države? Ne razumijem, ali fakat.

Zašto je problem stati uz domaće trgovačke lance i samim tim podržati veću zaposlenost i veća primanja u ovoj državi?

Majke mi ovaj narod je glup ko točak i sam sebi s užitkom neprijatelj. A slomiše se serući o odlasku mladih.
Mea_parvitas wrote:Ali je jos bolji od nutele a plus je i domaci a plus je i manje stetan
Slažem se.

Chocomilk od Vispaka isto je vrijedan pažnje. :thumbup:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#5828 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by wewa »

emric wrote:
Nadzorna_ploca wrote:Danas u Konzumu trazim Mazu
wewa wrote:u Mercatoru
U čemu je fazon kupovine u marketima odakle kapital ide direktno van države? Ne razumijem, ali fakat.

Zašto je problem stati uz domaće trgovačke lance i samim tim podržati veću zaposlenost i veća primanja u ovoj državi?

Majke mi ovaj narod je glup ko točak i sam sebi s užitkom neprijatelj. A slomiše se serući o odlasku mladih.
Mea_parvitas wrote:Ali je jos bolji od nutele a plus je i domaci a plus je i manje stetan
Slažem se.

Chocomilk od Vispaka isto je vrijedan pažnje. :thumbup:
povedi primjerom, Dragane Vikiću!
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11036
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#5829 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Prpa.ba »

emric wrote: U čemu je fazon kupovine u marketima odakle kapital ide direktno van države? Ne razumijem, ali fakat.

Zašto je problem stati uz domaće trgovačke lance i samim tim podržati veću zaposlenost i veća primanja u ovoj državi?

Majke mi ovaj narod je glup ko točak i sam sebi s užitkom neprijatelj. A slomiše se serući o odlasku mladih.
U ovom trenutku upitna je tacnost izjave da "stajanje uz domace trgovacke lance" podrzava vecu zaposlenost i veca primanja u ovoj drzavi.

Plate radnicima u stranim trgovackim lancima su vise za 10 do 20% nego u Bingu i slicnim domacim perjanicama unatoc eksplozivnom rastu i trzisnoj dominaciji nakon sloma Konzuma. Dakle, Fondovi ZZO i PIO imaju vecu korist od jednog radnika Merkatora nego od jednog radnika Binga, a s obzirom na cijene, marze su im tu negdje. PDV isto ide drzavi bez obzira gdje sta kupili.

Koliki dio profita Bingo reinvestira u proizvodnju i nova zaposlenja, a koliki u ekpanziju mreze (imovinu) i akvizicije drugih proizvodnih kompanija? Da li kupljene kompanije sire svoju proizvodnju ili se zadrzavaju na istom obimu? Da li kredite za ekspanziju podizu kod domacih banaka ili kod stranih? Da li u prici mozemo spominjati i druge lance poput Amka, Robota i slicnih koji su po nacinu rada i poslovnoj sposobnosti na nivou natkrivenih granapa pa se dobit skoro pa i ne reinvestira?

Poenta koju pokusavam prenijeti: bez objektivnih pokazatelja, 10 miliona KM profita u dzepu Dzambica za njegovu privatnu upotrebu ili 10 miliona KM profita u dzepu Slovenaca - apsolutno mi je svejedno. Da su Dzambiceve plate vece, ni rijec reci. Da Dzambic investira novac u sirenje proizvodnje i novo zaposljavanje, ni rijec reci. Ovako ipak mozemo diskutovati.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#5830 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nadzorna_ploca »

Neces mi ti govoriti gdje cu kupovati i pogotovo me zbog toga etiketirati. Da necu mozda kod robovlasnika Dzambica visiti non stop. Iš ba.
platen91
Posts: 63
Joined: 17/09/2011 16:37

#5831 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by platen91 »

Najčešće kupujem u Bingu iz Tuzle sam pa je na svakom ćošku.Ali recimo neke domaće proizvode tamo ne mogu naći Mazu recimo još nisam vidio a gledao sam par puta.
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#5832 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by probook »

Ako je prodavnica kičma drzave onda bolje da sto prije propadneno
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2540
Joined: 16/06/2014 20:33

#5833 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Dosadno mii »

probook wrote:Ako je prodavnica kičma drzave onda bolje da sto prije propadneno
Ovaj narod ovdje skreno :bih:
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#5834 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by emric »

probook wrote:Ako je prodavnica kičma drzave onda bolje da sto prije propadneno
S takvim stavovima i treba da propadneš. I nadam se i da hoćeš, a da će neki novi, zdravi, mladi, pametni ljudi znati da poštuju rad i domaću snagu. Onaj ko zna red stvari i slijed poteza za budućnost taj i zaslužuje državu. Vi koji uz demagogiju služite druge sisteme ne zaslužujete ništa. Ali je svakako legitimno i to da vi neki volite služiti drugima, pa nastavi, nemam ja problem s tim.
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#5835 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by emric »

Dosadno mii wrote:
probook wrote:Ako je prodavnica kičma drzave onda bolje da sto prije propadneno
Ovaj narod ovdje skreno :bih:
Nije skreno nego je glup. Kada bi se povodili ovom teorijom da je tuđe bolje onda Bingo ne bi ni postojao, kao ni drugi trgovački lanci, ne bi bilo tih hiljada novozaposlenih, ne bi domaći kapital ostajao u državi, ne bi druge domaće firme iz spektra gradnje, proizvodnje i trgovine napredovale kroz tu mrežu saradnje. Ako je to logika i recept za uspjeh, onda imamo posla sa ozbiljno glupim ljudima.

Srećom, ima i ljudi s mozgom, pa se domaći trgovački lanci razvijaju, iz godine u godinu napreduju, a direktan dokaz tome je puka statistika da su preuzeli vodstvo na tržištu, a da su neki uvozni propali ili oslabili. Eto direktan dokaz šta jačanje domaćeg jača, odnosno šta jačanje stranog guši u ovoj državi.

I kaže ne da pare nekom privatniku u BiH, eto mrzak mu, ima možda veze sa nekom politikom. Kakva bolest. A ko vodi te strane firme, jesu to neki anđeli i fina gospoda, jesu stranke s kojima oni možda imaju veze nešto bolje? Bolest i bolestan bezobrazluk.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#5836 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Matris »

Imam rodicu radi u Bingo i plata je 1100 KM ali radi se bas pravo 8 sati. Malo je to para za biti cijeli dan na nogama.
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#5837 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by argyle »

Rusmir Hrvić
Novi kečapi proizvedeni

Na policama do kraja mjeseca 25% bolji od konkurencije, nisu 30% kao Maza ali dovoljno

Radimo zajedno!

Image
Image
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#5838 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Matris »

GMO free :lol:
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#5839 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by emirolini »

Nastavljaju da se provaljuju. Mislim koja kompanija govori da su bolji od konkurencije za 25% - to se ne radi u marketingu ni u modernom svijetu. Nadam se da ce ih ovo krenuti ali postoci su marketinski odron.
mahalik
Posts: 1918
Joined: 12/09/2009 16:48

#5840 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mahalik »

logo je super
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#5841 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by emirolini »

I boca je odlicna. Cudno ali bitno kod ketchapa.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#5842 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nivelacija »

Matris wrote:Imam rodicu radi u Bingo i plata je 1100 KM ali radi se bas pravo 8 sati. Malo je to para za biti cijeli dan na nogama.
Kod mene drug mesar u Bingu 7000 KM plata, nije zadovoljan, valja citav dan biti medju mesom i krvlju. Topli mu je 1000 KM i do 500 kila mesa po 50% jeftinije ako uzima sebi :mrgreen:
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#5843 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nisrin »

Nivelacija wrote:
Matris wrote:Imam rodicu radi u Bingo i plata je 1100 KM ali radi se bas pravo 8 sati. Malo je to para za biti cijeli dan na nogama.
Kod mene drug mesar u Bingu 7000 KM plata, nije zadovoljan, valja citav dan biti medju mesom i krvlju. Topli mu je 1000 KM i do 500 kila mesa po 50% jeftinije ako uzima sebi :mrgreen:

Kod mene jaranica radi u Bingu na kasi i ima platu 520KM pa trazi drugi posao, jer cesto ako nije na kafi mora slagati rafe, sef vristi na nju kad pita za pauzu ...pauza 10min...
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#5844 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by holowey »

Nisrin wrote:
Nivelacija wrote:
Matris wrote:Imam rodicu radi u Bingo i plata je 1100 KM ali radi se bas pravo 8 sati. Malo je to para za biti cijeli dan na nogama.
Kod mene drug mesar u Bingu 7000 KM plata, nije zadovoljan, valja citav dan biti medju mesom i krvlju. Topli mu je 1000 KM i do 500 kila mesa po 50% jeftinije ako uzima sebi :mrgreen:

Kod mene jaranica radi u Bingu na kasi i ima platu 520KM pa trazi drugi posao, jer cesto ako nije na kafi mora slagati rafe, sef vristi na nju kad pita za pauzu ...pauza 10min...
bolje joj je onda da bude na kaFi :lol:
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#5845 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Pitarrr82 »

:lol: :lol: :lol:

Nego sta radi jedna za 1100 a druga 520, nekako prevelika razlika... Za drugu platu se ne cudim, nazalost ali za prvu da, ako je "obicni radnik"...
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#5846 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Matris »

Pitarrr82 wrote::lol: :lol: :lol:

Nego sta radi jedna za 1100 a druga 520, nekako prevelika razlika... Za drugu platu se ne cudim, nazalost ali za prvu da, ako je "obicni radnik"...
Sto se tice Bingo, nisu plate a ni cijene po gradovima iste.
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#5847 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by thekupus »

Matris wrote:
Pitarrr82 wrote::lol: :lol: :lol:

Nego sta radi jedna za 1100 a druga 520, nekako prevelika razlika... Za drugu platu se ne cudim, nazalost ali za prvu da, ako je "obicni radnik"...
Sto se tice Bingo, nisu plate a ni cijene po gradovima iste.
ni u istom gradu ponekad nisu iste
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#5848 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Pitarrr82 »

Jasno je to ali je realno prevelika razlika ako rade na istim ili slicnim pozicijama...
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#5849 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nisrin »

holowey wrote:

bolje joj je onda da bude na kaFi :lol:

Ma ja, bas smijesno :D

Pa govorim ja za Sarajevo, ne znam stvarno za druge gradove...
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#5850 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

Image

"Paklenih 5" - Ljutko
Post Reply