BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
AkumAone
Posts: 188
Joined: 08/04/2009 22:36

#5651 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by AkumAone »

_
Last edited by AkumAone on 11/03/2018 06:49, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5652 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by insomnia78 »

Nisu odlicni? :-D
AkumAone
Posts: 188
Joined: 08/04/2009 22:36

#5653 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by AkumAone »

insomnia78 wrote:Nisu odlicni? :-D
Jesu, nego kliknuo na quote umjesto edit pa napravio dupli post. A ne znam da li se moze isbrisati post.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#5654 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by KB9 »

ne znam gdje bi priupitao pa hajd evo na ovoj temi

da li se u nasim marketima moze nac provjereno kvalitetan med? pogotovo onaj sto ga nazivaju kao "planinski", ili je sve to ubleha visokih procenata naknadno dodatog secera i cega sve ne?

ako znate neki med da je provjeren i da se moze naci npr po bingo marketima molim za informaciju :mrgreen:
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#5655 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Kiki_Musampa »

KB9 wrote:ne znam gdje bi priupitao pa hajd evo na ovoj temi

da li se u nasim marketima moze nac provjereno kvalitetan med? pogotovo onaj sto ga nazivaju kao "planinski", ili je sve to ubleha visokih procenata naknadno dodatog secera i cega sve ne?

ako znate neki med da je provjeren i da se moze naci npr po bingo marketima molim za informaciju :mrgreen:
Ja samo kupim onaj koji se kristalizirao:)
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#5656 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by KB9 »

Kiki_Musampa wrote:
KB9 wrote:ne znam gdje bi priupitao pa hajd evo na ovoj temi

da li se u nasim marketima moze nac provjereno kvalitetan med? pogotovo onaj sto ga nazivaju kao "planinski", ili je sve to ubleha visokih procenata naknadno dodatog secera i cega sve ne?

ako znate neki med da je provjeren i da se moze naci npr po bingo marketima molim za informaciju :mrgreen:
Ja samo kupim onaj koji se kristalizirao:)
to je siguran dokaz da se radi o praovom medu? :-D
User avatar
ElRe
Posts: 10818
Joined: 12/12/2011 11:28

#5657 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by ElRe »

Zasto ove zime nema svjezih mandarina? Komzum, Bingo, Merkator... izgledaju da su izvadjene iz hladnjace.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#5658 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

KB9 wrote:ne znam gdje bi priupitao pa hajd evo na ovoj temi

da li se u nasim marketima moze nac provjereno kvalitetan med? pogotovo onaj sto ga nazivaju kao "planinski", ili je sve to ubleha visokih procenata naknadno dodatog secera i cega sve ne?

ako znate neki med da je provjeren i da se moze naci npr po bingo marketima molim za informaciju :mrgreen:
Inace kupujem samo domaci med od koliko je to moguce provjerenih proizvodjaca ali sam prije nekih godinu dana po preporuci druga probao med sa polenom i propolisom koji proizvodi Pcelica Medina i meni je dao dobre rezultate za imunitet.
Ne znam ima li ga u Bingu, svojevremeno se mogao kupiti u Pennyu ali ga vise nema.
User avatar
ptičica
Posts: 3006
Joined: 27/08/2012 10:11
Location: izmedju jave i sna...

#5659 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by ptičica »

KB9 wrote:ne znam gdje bi priupitao pa hajd evo na ovoj temi

da li se u nasim marketima moze nac provjereno kvalitetan med? pogotovo onaj sto ga nazivaju kao "planinski", ili je sve to ubleha visokih procenata naknadno dodatog secera i cega sve ne?

ako znate neki med da je provjeren i da se moze naci npr po bingo marketima molim za informaciju :mrgreen:
Ima, Herzeg med! Ja ga koristim godinama i odlican je! Nije planinski, ali je od hercegovackog bilja, meni cak bolji od planinskog. Moze se naci u Bingu, Mercatoru, cak i dm-u, ali je i najskuplji. Zato je najbolje kupiti kad bude sajam, cijena bude znatno povoljnija.

http://www.herzegmed.ba/
blablablabla1235
Posts: 52
Joined: 01/05/2012 22:54

#5660 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by blablablabla1235 »

99% "meda" u BiH se proizvede u B.Luci, čovjek pravi "med" po želji - boja, okus, viskozitet... (materijal je uvozni, iz Kine). Ne znaš što je tužnije, što su mu klijenti svi veliki proizvođači + većina onih koji prodaju uz cestu "domaći" "med" ili što je taj "med" po stručnim analizama vrhunski proizvod (dosta govori o ekspertima u ovoj državi :run:).

Ako 9 od 10 Švaba, Francuza i Britanaca kupuje direktno od lokalnog pčelara, zašto izmišljati toplu vodu. Normalan pčelar će ispred tebe da vrca, pakira u tegle kakve hoćeš ili doneseš, a ti znaš što dobiješ i još jeftinije prođeš.
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#5661 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by gnjev »

Jel Slaviša ?
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#5662 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by DaShip »

blablablabla1235 wrote:99% "meda" u BiH se proizvede u B.Luci, čovjek pravi "med" po želji - boja, okus, viskozitet... (materijal je uvozni, iz Kine). Ne znaš što je tužnije, što su mu klijenti svi veliki proizvođači + većina onih koji prodaju uz cestu "domaći" "med" ili što je taj "med" po stručnim analizama vrhunski proizvod (dosta govori o ekspertima u ovoj državi :run:).

Ako 9 od 10 Švaba, Francuza i Britanaca kupuje direktno od lokalnog pčelara, zašto izmišljati toplu vodu. Normalan pčelar će ispred tebe da vrca, pakira u tegle kakve hoćeš ili doneseš, a ti znaš što dobiješ i još jeftinije prođeš.
Šta je taj "uvozni materijal"?Ni lokalni pčelari nisu 100% pouzdani.Čudno mi je da mali pčelari prodaju med upola jeftinije od industrijskog meda, ne bi li masovna proizvodnja trebala oboriti cijenu ispod cijena malih pčelara (ili eventualno izjednačiti)?
rimsa91
Posts: 113
Joined: 21/07/2017 14:17

#5663 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by rimsa91 »

DaShip wrote:
blablablabla1235 wrote:99% "meda" u BiH se proizvede u B.Luci, čovjek pravi "med" po želji - boja, okus, viskozitet... (materijal je uvozni, iz Kine). Ne znaš što je tužnije, što su mu klijenti svi veliki proizvođači + većina onih koji prodaju uz cestu "domaći" "med" ili što je taj "med" po stručnim analizama vrhunski proizvod (dosta govori o ekspertima u ovoj državi :run:).

Ako 9 od 10 Švaba, Francuza i Britanaca kupuje direktno od lokalnog pčelara, zašto izmišljati toplu vodu. Normalan pčelar će ispred tebe da vrca, pakira u tegle kakve hoćeš ili doneseš, a ti znaš što dobiješ i još jeftinije prođeš.
Šta je taj "uvozni materijal"?Ni lokalni pčelari nisu 100% pouzdani.Čudno mi je da mali pčelari prodaju med upola jeftinije od industrijskog meda, ne bi li masovna proizvodnja trebala oboriti cijenu ispod cijena malih pčelara (ili eventualno izjednačiti)?
Ma pravi med je izuztno skup, 30 do 50 maraka.

Ovi što med prave pretapaju šečer i miješaju ga s medom i onda od 1 kile meda dobiju kilu i po i eto ga.
ŠTA ZNA NAŠ ČOVJEK ŠTA JE PRAVI MED, NEGO DA CVAJU PA SE TJEŠI DA JE PRAVI. Lakše mu je sam sebe tješiti nego ispast levat.
Naslovnica
Posts: 27897
Joined: 20/03/2013 15:38

#5664 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

Ja uzimam med od domaćeg pčelara, provjeren 100%, uzimam uglavnom bagrem, 15KM ona velika tegla (ne znam za težinu, 850-1000 gr valjda)
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#5665 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Thorgerson »

Domaci pcelari med prave i izvoze vani.

Jer je skup i bosnjo nikad nece dat tu cifru. Zasto? Pa zato jer ima u bingu za 14 KM kila - eh, misli njega pcelar zajebat.

I onda pcelar sta ce, ovdje nema musterije i onda ide u Arabiju u Japan i tamo izvozi med, onima koji znaju sta je kvalitetno.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#5666 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by KB9 »

kralju postavio sam obicno pitanje o tome da li SLUCAJNO ima pravog meda u marketima, nema potrebe da tako s visoka pokusavas odgovarat i indirektno sve druge smatrat glupanima
User avatar
_Reds_
Posts: 9365
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5667 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by _Reds_ »

KG meda nije ispod 20 KM.

Prošla sezona kod nas je bila vrlo loša, i nema šanse da se može sada naći domaćeg meda u prodaji, osim ako ako ono nije ostavio za sebe.
Med se kupuje, ljeti ili krajem ljeta.

Med se ne može pokvariti. osnovna odlika meda je kristalizacija, i svaki pravi med na hladnom se kristališe, i prelazi iz tečnog u čvrsto stanje.

Ako se med nije kristalisao nakon par dana na hladnom, to sigurno nije pravi med, ili ako se samo djelimično krisalisao, ostavite ga još malo duže, ako se ostatak nije kristalisao, onda je miješani med.

Ima još nekoliko način da se otkrije pravi med relativno brzo, potražite na internetu, tipa ako prospete malo meda na papir, ako je pravi med papr neće upiti ništa. Ako nije pravi, papir će upiti.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#5668 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nisrin »

ElRe wrote:Zasto ove zime nema svjezih mandarina? Komzum, Bingo, Merkator... izgledaju da su izvadjene iz hladnjace.
I na pijacama ista situacija :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#5669 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by vješalica »

KB9 wrote:kralju postavio sam obicno pitanje o tome da li SLUCAJNO ima pravog meda u marketima, nema potrebe da tako s visoka pokusavas odgovarat i indirektno sve druge smatrat glupanima
Pa dobro ako je rekao neke stvari
Uglavnom neces nigdje naci pravi med u marketima
Jedno direktno od nekoga
Ja sam tako rijesila problem ;)
Cijena 30 km za teglu od 850gr
Dijametralno suprotno od svega onoga sto sam kupovala

A pojedincima koji se prodaju pod pravi med treba tegle nabiti u zvalje
Sebi ostavi pravi a prodaje nekakvo modifikovano smetlje takvim treba zabraniti svugdje da se na bilo koji nacin eksponiraju i prodaju
User avatar
Slo Burner
Posts: 5358
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#5672 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Slo Burner »

Ono sto mi je jako zanimljivo da nemamo domaceg proizvoidjaca papira za printanje :?:
zDR_avkomamic
Posts: 15
Joined: 04/03/2018 14:21

#5673 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zDR_avkomamic »

Noćko jogurt u kesi, kvalitet i ukus odlican
Noćko mlijeko u kesi takodjer kupujem u zadnje vrijeme i ono je odlicno :bih:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#5674 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by KB9 »

kockakockica wrote:Image


:thumbup: :bih:
uh ovo valja probat :mrgreen:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#5675 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by strong69 »

vješalica wrote: Pa dobro ako je rekao neke stvari
Uglavnom neces nigdje naci pravi med u marketima
Jedno direktno od nekoga
Ja sam tako rijesila problem ;)
Cijena 30 km za teglu od 850gr
Dijametralno suprotno od svega onoga sto sam kupovala
Koji med je u pitanju? Mislim, je li cvijetni, kestenov...
Post Reply