BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#5451 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Jukanovi proizvodi su uglavnom bez šećera, sa dodatkom jabukovog pekmeza i vrlo su ukusni. Imaju mješavinu žitarica sa dodanim jabukovim pekmezom, čini mi se da se zovu Trity papa, odlične. Od kupovnih žitarica za mene vjerovatno najbolje na tržištu. Sirup za imunitet im je takodje ukusan.
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#5452 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Rugafet »

Jukan odlican :thumbup:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#5453 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by KB9 »

kockakockica wrote:E cuj "zagrebacki melem" :lol:

U Zg su pravili jedino kvalitetne cetke iz konjskog repa. Pa najslavniji hrvatski proizvod Vegetu je napravila zena iz Sarajeva :roll:
ma sve dobro na svijetu smo mi napravili samo nas nesto vazda obrlate

javna tajna je ta da je ustvari americke apolo letjelice rucno kuje sacir u jednoj supi na majevici
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#5454 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Toto »

Svaka čast za "Jukanov" proizvodni program ali prezentacije im je katastrofa.

U poglavlju Misija i vizija kažu:"Jačanje nacije, prije svega, naše bosanske djece koji su izloženi raznim proizvodima sumljivog porijekla, prozivode pune hemijskih aditiva, vještačkih dodataka."
Ovi ne znaju šta je misija a šta vizija. Zašto samo bosanska djeca? Gdje su hercegovačka i ostala djeca? Misle li oni izlazit na strana tržišta? Sa ovom dozom šovinizma neće dobacit dalje od toka Miljacke i nekoliko godina poslovanja.

Navigaciju kroz sajt je pravio neki "napušeni" web dizajner.

Dio "Početna" je bućkuriš ne završenih poglavlja: "O nama", "Misija i vizija" l Kupujmo i koristimo domaće".
"O nama 2" je prazno. "O nama 3" je najkompletnije, pa pretpostavljam da je to finalni tekst. Tako isto "Misija i vizija 2" je neko dopunjeno izdanje iz "Misija i vizija" iz "Početne".

U poglavlju "Džemovi i namazi" opet haos, neviđeni. Po ex-YU i BiH pravilnicima i standardima postoje tri RAZLIČITE grupe proizvoda: pekmezi, džemovi i marmelade. U EU postoje samo džemovi i marmelade. Šta su im namazi? Zašto u grupi "Džemovi i namazi" nemate ni jedan "namaz"? U koju grupu vam spada "bosanska vijagra"?
To je voćni koktel na bazi jabukovog pekmeza koji spada u džemove koji sa mažu? :-)
Još gore je kod "Orijenta extra" koji je lijek za prostatu a prodaje se pod džemove i namaza? Da to nije "namaz" kojeg mažu po prostati?
Zašto je "Prirodni džem od BOROVNICE" prirodan a "Džem od suhih šljiva" nije prirodan?
Kažete: "Isključivo domaće sorte koje se koriste u proizvodnji sadrže mnogo minerala i vitamina, a osnovna karakteristika je to da ne sadrže šećer i konzervans – 100% PRIRODNI SASTOJCI!" Zatim: "Voćni koktel u jabukovom pekmezu je 100% prirodni afrodizijak, te se sastoji od: pekmeza, brusnice, smokve, badema, suhih šljiva, oraha, grožđica i sjemenki bundeve." Baš me interesuje da mi nabroje domaće vrste grožđica,badema i smokava i certificirane domaće proizvođače.

Zašto Fruti Aktiv nema sastojaka?
Poslije ovolikog glupiranja i samohvale terba im se vjerovat da liječi "22 bolesti".
Opet isto sranje: grupa "Sirupi i čajevi", a nema čajeva?
Šta je sirup u pekmezu? Ovo prvi put čujem. Baš me interesuje kako su "ugurali" sirup u pekmmez? Znam da na Bradini sirup od maslačka podvaljuju pod med, a'l ovo je neki novi marifetluk.
Prema"misiji i viziji" njihova ciljna grupa su djeca a vamo im prodaju "bosansku vijagru" i "lijek za prostatu", što je snobizam i glupost.
Kako ovo:"Proizvodi Jukan Eko Hrane su organskog porijekla"? Kako može bit ekološko a organskog porijekla?

Imam osjećaj da se radi o firmi sa dobrim idejama i odličnim proizvodima ali sa katastrofalnim marketingom i web dizajnom.
Ima li kakvo esnafsko udruzenje web dizajnera: da ovog dizajnera pošalje u ćošak da se stidi na kukuruzu 10 radnih dana.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7435
Joined: 16/01/2007 23:38

#5455 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by banjaluka078 »

Piše li stvarno sumLJivog, da ih, eto zato, nikad ne kupim?
Toto wrote:
U poglavlju Misija i vizija kažu:"Jačanje nacije, prije svega, naše bosanske djece koji su izloženi raznim proizvodima sumljivog porijekla, prozivode pune hemijskih aditiva, vještačkih dodataka."
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#5456 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Toto »

banjaluka078 wrote:Piše li stvarno sumLJivog, da ih, eto zato, nikad ne kupim?
Toto wrote:
U poglavlju Misija i vizija kažu:"Jačanje nacije, prije svega, naše bosanske djece koji su izloženi raznim proizvodima sumljivog porijekla, prozivode pune hemijskih aditiva, vještačkih dodataka."
copy / paste
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7435
Joined: 16/01/2007 23:38

#5457 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by banjaluka078 »

Katastrofa.
Toto wrote: copy / paste
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5458 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Bloo »

kockakockica wrote:E cuj "zagrebacki melem" :lol:

U Zg su pravili jedino kvalitetne cetke iz konjskog repa. Pa najslavniji hrvatski proizvod Vegetu je napravila zena iz Sarajeva :roll:
Postojalo je vrijeme i prije Alije dijete :D
Zagrebački je stariji jedno 40tak godina

Image

Jah, žena bila iz Sarajeva :lol: :lol: :lol:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#5459 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kockakockica »

Bloo wrote:
kockakockica wrote:E cuj "zagrebacki melem" :lol:

U Zg su pravili jedino kvalitetne cetke iz konjskog repa. Pa najslavniji hrvatski proizvod Vegetu je napravila zena iz Sarajeva :roll:
Postojalo je vrijeme i prije Alije dijete :D
Zagrebački je stariji jedno 40tak godina

Image

Jah, žena bila iz Sarajeva :lol: :lol: :lol:


Nevjerovatna priča o Zlati Bartl, ženi koja je izmislila “Vegetu”, postala je pravi hit na društvenim mrežama.

Zlata je rođena u februaru 1920. u Bosni i Hercegovini, u Sarajevu, gdje je i završila građansku školu i gimnaziju.

Igrom slučaja, 1955. našla se u Zagrebu, a veliki snijeg zavijao je sve puteve u Jugoslaviji. Zbog zavijanih puteva, dugo nije mogla da se vrati u rodno Sarajevo.

Provodeći vrijeme u zavijanom Zagrebu, Zlata je pokušala da nađe posao. Prijavila se na oglas za hemijskog tehničara u “Podravki” i bila je primljena.

Vremenom je napredovala, i već sljedeće godine otišla je u Koprivnicu i započela istraživački rad u Podravkinom centru. Godine 1959. smislila je i napravila začin koji do tada u svijetu nije postojao. Nazvali su ga “Vegeta 40″, a kasnije je ime promijenjeno u samo “Vegeta”.

U to vrijeme, živjela je u skromnoj fabrici u Koprivnici zajedno s kolegama, dijelivši s njima jedan obrok dnevno. Ulice su bile blatnjave i grad je bio nerazvijen. Sve je bilo teška improvizacija – ivice kesica za ambalažu su lijepili peglama koje su pozajmljivali od žena iz okolnih kuća.

“Vegeta” je preko noći postala nevjerovatno popularna u cijeloj Jugoslaviji, a zatim je počela da se širi i u okolnim zemljama. Danas se “Vegeta” prodaje u preko 40 zemalja svijeta na svim kontinentima.

Zahvaljujući Zlati i njenom izumu, “Podravka” je s ovim svojim najprodavanijim proizvodom postala globalna kompanija, a siromašan gradić Koprivnica je procvjetao. Preko 50 kompanija širom svijeta je pokušalo da iskopira ovaj začin svojom verzijom “zamjene”.

Zlata je u ranoj mladosti imala ljubav koju nikada nije preboljela, i kasnije se nikada više nije udavala. Umjesto toga, posvetila se naučnom radu.

- Čitavog života sam sanjala da stvorim nešto što će biti korisno. Voljela sam puno da učim, čitam i proučavam neke stvari koje nisu bile u mom fahu, pa i po cijenu neprospavane noći – govorila je Zlata.

Zlata Bart dobila je razna odlikovanja i priznanja: trg u Koprivnici, park u Zagrebu, spomen-sobu u “Podravki”, proglašena je počasnom građankom Koprivnice (tek 2006. uz Alojza Mocka i Žarka Dolinara), dobila je nagradu Večernjeg lista za životno djelo i mnoge druge nagrade.

Umrla je 2008. godine u 88. godini života.

Danas postoji fondacija “Zlata Bartl” koja svake godine daje istoimene stipendije najtalentovanijim studentima za podršku naučno-istraživačkih radova.


Doduse, Zagreb je vise od 100 godina proizvodio slavnu cetku za timarenje konja. Postoje informacije da je cak i Franjo prvi bio odusevljen tom cetkom. Steta da ste obustavili proizvodnju :zoka:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5460 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Bloo »

kockakockica wrote:

Doduse, Zagreb je vise od 100 godina proizvodio slavnu cetku za timarenje konja. Postoje informacije da je cak i Franjo prvi bio odusevljen tom cetkom. Steta da ste obustavili proizvodnju :zoka:
Jako puno izvora navodi Dolac, čak i Podravkina stranica
https://www.podravka.hr/kompanija/odgov ... ata-bartl/
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#5461 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by frngla »

sarajevski i zagrebački me(h)lem su dvije različite kreme, različitog sastava iz različitih država. Obje kreme su odlične, ja lično kupujem sarajevski jer je domaći. Svako poređenje je poređenje tipa "moj je veći".
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#5462 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by vješalica »

zagrebacki se mora kupovati jer moraa biti vidjen sa istim od 13-14 maraka na kasi dok placas
u apoteci nikako jer tamo neces biti vidjen a svijef ce misliti da si bolestan
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#5463 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Ja_Ja »

Nisam dugo vidio bolju nasu reklamu...

rimsa91
Posts: 113
Joined: 21/07/2017 14:17

#5464 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by rimsa91 »

Ovaj Bonito ima izuzetno kvalitetne proizvode. Mada je manji znatno je bolji od AS grupe.

Zobena kaša (ima je kupiti u Bingu) je izuzetno kvalitetna i pristupačna cijenom i naravno kečap koji je po mom mišljenju najbolji na tržištu. :-D
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#5465 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nisrin »

Ja_Ja wrote:Nisam dugo vidio bolju nasu reklamu...

Stvarno extra snimljeno, prelijepi kadrovi, lijepa reklama ali PREDUGA!
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#5466 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by palestinka »

kox wrote:Jukanovi proizvodi su uglavnom bez šećera, sa dodatkom jabukovog pekmeza i vrlo su ukusni. Imaju mješavinu žitarica sa dodanim jabukovim pekmezom, čini mi se da se zovu Trity papa, odlične. Od kupovnih žitarica za mene vjerovatno najbolje na tržištu. Sirup za imunitet im je takodje ukusan.
Gdje ima kupiti Jukanovih proizvoda?
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#5467 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

palestinka wrote:
kox wrote:Jukanovi proizvodi su uglavnom bez šećera, sa dodatkom jabukovog pekmeza i vrlo su ukusni. Imaju mješavinu žitarica sa dodanim jabukovim pekmezom, čini mi se da se zovu Trity papa, odlične. Od kupovnih žitarica za mene vjerovatno najbolje na tržištu. Sirup za imunitet im je takodje ukusan.
Gdje ima kupiti Jukanovih proizvoda?
Hoše Socijalno i Bingo Pofalići, tu znam da sigurno ima.
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#5468 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by palestinka »

kox wrote:
palestinka wrote:
kox wrote:Jukanovi proizvodi su uglavnom bez šećera, sa dodatkom jabukovog pekmeza i vrlo su ukusni. Imaju mješavinu žitarica sa dodanim jabukovim pekmezom, čini mi se da se zovu Trity papa, odlične. Od kupovnih žitarica za mene vjerovatno najbolje na tržištu. Sirup za imunitet im je takodje ukusan.
Gdje ima kupiti Jukanovih proizvoda?
Hoše Socijalno i Bingo Pofalići, tu znam da sigurno ima.
:thumbup: hvala.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#5469 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Heller »

Koji je kurac s krompirom apsolutno nejestiv gdje hod da ga kupim, staklast, sladunjav, fuj
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#5470 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nisrin »

Ima li neki nas integralni hljeb, ali da je stvarmo integralni, a ne da ima tonu OBICNOG psenicnog brasna u sebi..probala sam neke iz Binga, pa onda Sprindov tostirani integralni i one KLASove ili cije vec u narandzastom i zelenom pakovanju, otprilike k'o da je jedem opanak, a nisu pravi integralni?!

Najboljim se pokazala Barilla sto nije nas hljeb, ali je hljeb mekan i socan danima...ima li neko neku preporuku?
Last edited by Nisrin on 13/11/2017 14:31, edited 1 time in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5471 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hajvan »

Heller wrote:Koji je kurac s krompirom apsolutno nejestiv gdje hod da ga kupim, staklast, sladunjav, fuj
Image
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#5472 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Heller »

Hajvan wrote:
Heller wrote:Koji je kurac s krompirom apsolutno nejestiv gdje hod da ga kupim, staklast, sladunjav, fuj
Image
Dje ima
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#5473 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by manekenka u penziji »

Nisrin wrote:Ima li neki nas integralni hljeb, ali da je stvarmo integralni, a ne da ima tonu OBICNOG psenicnog brasna u sebi..probala sam neke iz Binga, pa onda Sprindov tostirani integralni i one KLASove ili cije vec u narandzastom i zelenom pakovanju, otprilike k'o da je jedem opanak, a nisu pravi integralni?!

Najboljim se pokazala Barilla sto nije nas hljeb, ali je hljeb mekan i socan danima...ima li neko neku preporuku?
Pa ne znam da li si ikad pokušala napraviti integralni hljeb ili ti ga kruh. Moraš staviti dosta običnog brašna inače ćeš dobiti tvrdu, nejestivu grudvu...

Ovaj Barilla ima sigurno dosta aditiva čim se tako fino ponaša danima...
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5474 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hajvan »

Heller wrote:
Hajvan wrote:
Heller wrote:Koji je kurac s krompirom apsolutno nejestiv gdje hod da ga kupim, staklast, sladunjav, fuj
Image
Dje ima

po vecim trznim centrima… Konzum/Merkator ili kako se to vec zove sad ima njihovu paletu...
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#5475 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hajvan »

saiks wrote: Koliko znam zagrebacki melem je od pamtivjeka bio,ovo su samo kopije :lol: :lol:

dobar vam je “pamtivjek”
ja sad od vas prvi put cujem za gorepomenuti navod, a cuo i vidio svasta u zivotu..
dake, sve je relativno, pa i vasa tvrdnja...
Post Reply