BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Drug Clan
Posts: 735
Joined: 05/01/2020 20:32

#9226 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Drug Clan »

suspect_zero wrote: 19/07/2021 21:03
Drug Clan wrote: 19/07/2021 17:58 Posle vasih postova nesto mi se jede ajvar :lol: Sad isao u market da kupim jednu teglu :-D

Image
Image
Jesi džaba klapno?....kakav je :D
Bolji nego domaci :thumbup: Moras probati :-D
suspect_zero
Posts: 25639
Joined: 11/10/2008 21:45

#9227 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Kupim prvom prilikom :thumbup: :)
iz zadnje klupe
Posts: 909
Joined: 27/07/2012 18:10

#9228 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by iz zadnje klupe »

Postoje vise, a ovde cu navesti samo dva, domaca proizvoda , spravljena na nacin koji je vrlo mukotrpan, i koja se mogu praviti samo u malim kolicinama, jer zahtijeva dosta rada i skoro nemoguce ih je uraditi u vecim, a kamoli inustriskim kolicinama, jer bi zahtijevalo ogroman broj ljudstva:
domaci ajvar gdje se svaka paprika pece na platama napolju ispod koje su nalozena drva, zatim svaka paprika rucno guli kozica, zatim lagano dugo kuhanje
domaci dzem od sipaka gdje se svako zrno sipka lagano pasira kroz gazu, uklanja i najmanja dlacica iz mesa zrna sipka, zatim dugo kuha na laganoj temperaturi uz neprestano mojesanje
Ako ste ikada u zivotu probali domaci ajvar ili domaci dzem od sipaka spravljen na ovaj mukotrpni nacin, znate da ne postoji ni teorijska sansa da nesto kupljeno u prodavnici ukusom bude i priblizno ovim domacim
E druga je stvar sto danas tesko ko spravlja na ovaj nacin
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#9229 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

Kupim jučer Milkos Mileram 30% meščini, onaj tamno zeleni, kantica, rok nekada do nekog avgusta.
Otvorim, gore zelena tačka.
Unutra više nekakve vode, nije to ni surutka, nego baš nekakva voda, mileram ukusom OK, teksturom niđe veze.
Kupio u lokalnom Konzumu, ne vjerujem da je stajao napolju.
Baš ono razočaran, a često ga kupim, nikada nije bilo problema.
suspect_zero
Posts: 25639
Joined: 11/10/2008 21:45

#9230 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Vala u ovim malim prodavnicama slabo hlade frižideri, primaknem ruku do kraja haman nikako hladno...jesul im stari, pokvareni ili ne pojačaju hlađenje, ne znam...kad su ove vrućine valjda bi trebalo i temperaturu regulisati
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#9231 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

iz zadnje klupe wrote: 20/07/2021 21:59 Postoje vise, a ovde cu navesti samo dva, domaca proizvoda , spravljena na nacin koji je vrlo mukotrpan, i koja se mogu praviti samo u malim kolicinama, jer zahtijeva dosta rada i skoro nemoguce ih je uraditi u vecim, a kamoli inustriskim kolicinama, jer bi zahtijevalo ogroman broj ljudstva:
domaci ajvar gdje se svaka paprika pece na platama napolju ispod koje su nalozena drva, zatim svaka paprika rucno guli kozica, zatim lagano dugo kuhanje
domaci dzem od sipaka gdje se svako zrno sipka lagano pasira kroz gazu, uklanja i najmanja dlacica iz mesa zrna sipka, zatim dugo kuha na laganoj temperaturi uz neprestano mojesanje
Ako ste ikada u zivotu probali domaci ajvar ili domaci dzem od sipaka spravljen na ovaj mukotrpni nacin, znate da ne postoji ni teorijska sansa da nesto kupljeno u prodavnici ukusom bude i priblizno ovim domacim
E druga je stvar sto danas tesko ko spravlja na ovaj nacin
To su možda naše mame radile, zadnja generacija. Ni naše žene to više ne rade, takav život, nemaju kad. Još malo i neće više niko pojesti takav, pravi ajvar, sa tim je gotovo. Kao i za sve, došla moderna vremena.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#9232 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by STARx »

suspect_zero wrote: 21/07/2021 22:19 Vala u ovim malim prodavnicama slabo hlade frižideri, primaknem ruku do kraja haman nikako hladno...jesul im stari, pokvareni ili ne pojačaju hlađenje, ne znam...kad su ove vrućine valjda bi trebalo i temperaturu regulisati
Drze iste postavke ljeti/zimi. Ne moze da odrzava temperaturu..
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#9233 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by dječak sa šibicama »

Mali Konzum u mom komsiluku mora odrzavati odredjenu temperaturu u friziderima, ne sto oni tako hoce vec sto inspekcija zahtjeva, imaju kontrolne kartice i svako pola sata ili sat zapisuju izmjerenu temperaturu.

Zato i nemaju pokvarenih mlijecnih proizvoda ili mesa ili bilo sto drugo sto je u friziderima.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#9234 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by STARx »

Po ovim manjim piljarama sto sam ulazio, doduse sokove kupovo, svi su bili mlaki.. U vecim centrima toga nema, jedino konzum ili sta je vec u sccu.. to je mala pecnica, a ne frizider..
suspect_zero
Posts: 25639
Joined: 11/10/2008 21:45

#9235 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Isto sam primjetila u Konzumu BBI, Alta Bingo također slabo hladi onaj dio sa mliječnim namazima.
Mercator Socijalno do sada nemam zamjerke.
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9236 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Bingo city,...prodjes pored mliječnih proizvoda, prehladu do kase fasuješ... :mrgreen:
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#9237 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by boshniak »

Ne znam da li se ova vijest iz Srbije provlacila kroz temu. Prvo se Lidl izvinuo zbog nekog mlijeka koje je zapravo bila bijela voda. Onda ide zabrana uvoza mlijeka iz BiH tacnije fabrike MI99 koja zapravo proizvodi mlijeko za Lidl robnu marku Pilos.
Sta li onda ovi tek nama prodaju


https://radiosarajevo.ba/vijesti/regij ... e/424459

https://radiosarajevo.ba/vijesti/regi ... e/424459
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2702
Joined: 14/12/2005 21:21

#9238 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

boshniak wrote: 22/07/2021 14:09 Ne znam da li se ova vijest iz Srbije provlacila kroz temu. Prvo se Lidl izvinuo zbog nekog mlijeka koje je zapravo bila bijela voda. Onda ide zabrana uvoza mlijeka iz BiH tacnije fabrike MI99 koja zapravo proizvodi mlijeko za Lidl robnu marku Pilos.
Sta li onda ovi tek nama prodaju


https://radiosarajevo.ba/vijesti/regij ... e/424459

https://radiosarajevo.ba/vijesti/regi ... e/424459
Navodno tehnički problem. Desi se.
MI99 radi vrlo kvalitetno, ali bi sada kod Lidla mogli izvisiti.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#9239 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Snake Eyes »

Vlasnik tog mi99 bi mogao biti nekadasnji vlasnik migg-a. Vjerovatno se pokajao sto je prodao firmu pa sada pokusava igrom slova u nazivu da bude "prepoznat". I bez tog problema u Srbiji, nema goreg mlijeka na trzistu, jedino je njegovo mlijeko svojevremeno bilo roze boje, nisi to mogao primjetiti dok ne uporedis casu do case sa drugim proizvodjacem.
Neobjasnjivo je bilo da mu je jogurt bio odlican.
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#9240 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by teuta06 »

konektovan wrote: 22/07/2021 10:16 Bingo city,...prodjes pored mliječnih proizvoda, prehladu do kase fasuješ... :mrgreen:
jest :lol: :lol: :lol: sve bježim of frizidera kad uđem u Bingo City Centar
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9241 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mk ultra »

tu je sve novo, kompresorska stanica ogromna... a po ovim manjim samo gledaj u frizider obicno ima kontroler temperature vidljiv, ako je u plusu dobro preko 5°C, bježanija

i često curi freon...
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9242 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Pošto smo često na temi spominjali Klas:

https://avaz.ba/vijesti/bih/668269/radn ... ezli-hljeb
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9243 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Snake Eyes wrote: 22/07/2021 14:42 Vlasnik tog mi99 bi mogao biti nekadasnji vlasnik migg-a. Vjerovatno se pokajao sto je prodao firmu pa sada pokusava igrom slova u nazivu da bude "prepoznat". I bez tog problema u Srbiji, nema goreg mlijeka na trzistu, jedino je njegovo mlijeko svojevremeno bilo roze boje, nisi to mogao primjetiti dok ne uporedis casu do case sa drugim proizvodjacem.
Neobjasnjivo je bilo da mu je jogurt bio odlican.
Jogurt i kefir im je skroz ok. Slatko sam kupio nekoliko puta, ali nisam primijetio ništa neobično.

Ne znam sad ko je vlasnik, malo je to zapetljano. Bivši mig je bio robna marka inmer mljekare cini mi se,..koju je kupio dukat, a ovaj mi99 je nastao kad se zott povukao iz igre,...
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#9244 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

kox wrote: 22/07/2021 15:07 Pošto smo često na temi spominjali Klas:

https://avaz.ba/vijesti/bih/668269/radn ... ezli-hljeb
As Jelah, slično kao Mims, koga uhvatiše toga ubiše...
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#9245 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by STARx »

kox wrote: 22/07/2021 15:07 Pošto smo često na temi spominjali Klas:

https://avaz.ba/vijesti/bih/668269/radn ... ezli-hljeb
Katastrofa uslovi. Svako malo malo vidim oglas traze vozaca. Reko bi covjek respektabilna firma, sire obim poslovanja. Izrabljivanje na kvadrat.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9246 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

konektovan wrote: 22/07/2021 15:40
Snake Eyes wrote: 22/07/2021 14:42 Vlasnik tog mi99 bi mogao biti nekadasnji vlasnik migg-a. Vjerovatno se pokajao sto je prodao firmu pa sada pokusava igrom slova u nazivu da bude "prepoznat". I bez tog problema u Srbiji, nema goreg mlijeka na trzistu, jedino je njegovo mlijeko svojevremeno bilo roze boje, nisi to mogao primjetiti dok ne uporedis casu do case sa drugim proizvodjacem.
Neobjasnjivo je bilo da mu je jogurt bio odlican.
Jogurt i kefir im je skroz ok. Slatko sam kupio nekoliko puta, ali nisam primijetio ništa neobično.

Ne znam sad ko je vlasnik, malo je to zapetljano. Bivši mig je bio robna marka inmer mljekare cini mi se,..koju je kupio dukat, a ovaj mi99 je nastao kad se zott povukao iz igre,...
Ja često kupujem njihovo mlijeko pošto u mom lokalnom Mercatoru često bude na akciji (pod Mercator robnom markom). OK su im svi proizvodi koje sam probao, a probao sam razne - mlijeko, jogurt, kefir, grčki jogurt, pavlaku, vjerovatno još neke.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9247 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

A što se tiče Klasa, sjećam se da su na rubu propasti bili prije nego ih je kupila As grupa. Poslije toga je dosta ljudi otišlo, što nije ni čudo jer je to baš bila čudna firma pod Mimsom, svega je u njoj bilo a najmanje radnika. Medjutim, od firme koja je bila na korak od uništenja oni su ih opet digli. Ali izgleda da su se preračunali, u zadnje vrijeme opada kvalitet svega a samim tim i prodaja.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#9248 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

Jbte, i ratu se hljeb razvozio, a danas truba.
suspect_zero
Posts: 25639
Joined: 11/10/2008 21:45

#9249 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

U ratu je svaki valj'o....ako izuzmemo onaj mekinjaš što nije mogao nadoć nikako :oops:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#9250 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Snake Eyes »

konektovan wrote: 22/07/2021 15:40
Snake Eyes wrote: 22/07/2021 14:42 Vlasnik tog mi99 bi mogao biti nekadasnji vlasnik migg-a. Vjerovatno se pokajao sto je prodao firmu pa sada pokusava igrom slova u nazivu da bude "prepoznat". I bez tog problema u Srbiji, nema goreg mlijeka na trzistu, jedino je njegovo mlijeko svojevremeno bilo roze boje, nisi to mogao primjetiti dok ne uporedis casu do case sa drugim proizvodjacem.
Neobjasnjivo je bilo da mu je jogurt bio odlican.
Jogurt i kefir im je skroz ok. Slatko sam kupio nekoliko puta, ali nisam primijetio ništa neobično.

Ne znam sad ko je vlasnik, malo je to zapetljano. Bivši mig je bio robna marka inmer mljekare cini mi se,..koju je kupio dukat, a ovaj mi99 je nastao kad se zott povukao iz igre,...
Onda je to to, jer bivši vlasnik innmera tj. migg-a je bio preuzeo licencu za ZOTT mlijeko i boljeg mlijeka u tetrapaku nije bilo na našem tržištu u tom momentu, doslovno, kada je izgubio licencu/saradnju sa ZOTT-om vratio se na onaj svoj rozi kvalitet mlijeka. Ovo sve znam jer sam milk manijak, dva litra bih dnevno pio kada bih imao dovoljno enzima da mi svare laktozu.
Post Reply