BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2702
Joined: 14/12/2005 21:21

#9301 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

konektovan wrote: 26/07/2021 10:32 Ko nadje boutique cokoladu u jednom komadu orden mu dam.... :-)

Sve i jedna izlomljena u u onom smecu od ambalaže...
Bingo Modriča.
Dobiću orden! :sretan:
:D
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#9302 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

kox wrote: 26/07/2021 10:58 Da, ili neku domaću alternativu, jer će štrajk biti završen kad-tad i ti ljudi će i dalje imati radno mjesto, u Klasu ili nekoj drugoj sličnoj firmi.
Ni radnicima nije u interesu da firma propadne nego da se poboljšaju uslovi rada, primanja itd.
Pa evo, recimo, ja godinama kupovao KLAS-ovo i šta je radnik time dobio ili šta sam ja kao kupac dobio?
Radnici karinu, ja svake godine lošiji proizvod za više para.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9303 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Naslovnica wrote: 26/07/2021 11:17
kox wrote: 26/07/2021 10:58 Da, ili neku domaću alternativu, jer će štrajk biti završen kad-tad i ti ljudi će i dalje imati radno mjesto, u Klasu ili nekoj drugoj sličnoj firmi.
Ni radnicima nije u interesu da firma propadne nego da se poboljšaju uslovi rada, primanja itd.
Pa evo, recimo, ja godinama kupovao KLAS-ovo i šta je radnik time dobio ili šta sam ja kao kupac dobio?
Radnici karinu, ja svake godine lošiji proizvod za više para.
Radnici su primali platu i primaju je još uvijek. Ti si dobio proizvod koji si kupio. Ako ti se ne sviđa Klasov hljeb kupiš neki drugi domaći, ima ih zilion.
Ili misliš da trebamo kupovati hljeb proizveden u npr. Hrvatskoj, da je to rješenje problema Klasovih radnika ?
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#9304 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

kox wrote: 26/07/2021 11:21
Naslovnica wrote: 26/07/2021 11:17
Pa evo, recimo, ja godinama kupovao KLAS-ovo i šta je radnik time dobio ili šta sam ja kao kupac dobio?
Radnici karinu, ja svake godine lošiji proizvod za više para.
Radnici su primali platu i primaju je još uvijek. Ti si dobio proizvod koji si kupio. Ako ti se ne sviđa Klasov hljeb kupiš neki drugi domaći, ima ih zilion.
Ili misliš da trebamo kupovati hljeb proizveden u npr. Hrvatskoj, da je to rješenje problema Klasovih radnika ?
Ne mislim da trebamo kupovati hljeb proizveden u Hrvatskoj.
Samo, nije mi jasno čemu onda ovi štrajkovi, priča oko AS grupacije, očigledno srozavanje kvaliteta i sl?!
Da nije rješenje da umjesto jednog kupujem 2 Klasova hljeba?!
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9305 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Naslovnica wrote: 26/07/2021 11:31
kox wrote: 26/07/2021 11:21
Radnici su primali platu i primaju je još uvijek. Ti si dobio proizvod koji si kupio. Ako ti se ne sviđa Klasov hljeb kupiš neki drugi domaći, ima ih zilion.
Ili misliš da trebamo kupovati hljeb proizveden u npr. Hrvatskoj, da je to rješenje problema Klasovih radnika ?
Ne mislim da trebamo kupovati hljeb proizveden u Hrvatskoj.
Samo, nije mi jasno čemu onda ovi štrajkovi, priča oko AS grupacije, očigledno srozavanje kvaliteta i sl?!
Da nije rješenje da umjesto jednog kupujem 2 Klasova hljeba?!
Ne znam ko te tjera da kupuješ Klasov hljeb uopšte ? Domaćih proizvođača ima mnogo, kupiš koji ti odgovara.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#9306 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

kox wrote: 26/07/2021 11:35
Naslovnica wrote: 26/07/2021 11:31
Ne mislim da trebamo kupovati hljeb proizveden u Hrvatskoj.
Samo, nije mi jasno čemu onda ovi štrajkovi, priča oko AS grupacije, očigledno srozavanje kvaliteta i sl?!
Da nije rješenje da umjesto jednog kupujem 2 Klasova hljeba?!
Ne znam ko te tjera da kupuješ Klasov hljeb uopšte ? Domaćih proizvođača ima mnogo, kupiš koji ti odgovara.
Niko me ne tjera da kupujem Klasov hljeb, ali govorim konkretno o Klasu i dugogodišnjoj lojalnosti kupaca tom brandu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9307 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by _BataZiv_0809 »

Naslovnica wrote: 26/07/2021 10:52 I šta kaže, da kupujemo Klasovo, tj AS grupacija, ono, podržimo domaće i to?!
Od njih i Hifa ni da je dzaba.


Iz patriotskih razloga.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9308 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Naslovnica wrote: 26/07/2021 11:37
kox wrote: 26/07/2021 11:35
Ne znam ko te tjera da kupuješ Klasov hljeb uopšte ? Domaćih proizvođača ima mnogo, kupiš koji ti odgovara.
Niko me ne tjera da kupujem Klasov hljeb, ali govorim konkretno o Klasu i dugogodišnjoj lojalnosti kupaca tom brandu.
Lojalnost nekog potrošača brendu ima svoje razloge. Ako tih razloga nema i njegova lojalnost se vremenom gubi. Dakle kupiš hljeb koji ti odgovara,
ako je to Klas iz sentimentalnih, cjenovnih ili nekih drugih razloga lijepo, ako nije kupiš hljeb nekog drugog proizvođača.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2702
Joined: 14/12/2005 21:21

#9309 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

I Klas onda skonta do čega je. Ako su pametni.
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9310 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

jednonogi_Jack wrote: 26/07/2021 11:15
konektovan wrote: 26/07/2021 10:32 Ko nadje boutique cokoladu u jednom komadu orden mu dam.... :-)

Sve i jedna izlomljena u u onom smecu od ambalaže...
Bingo Modriča.
Dobiću orden! :sretan:
:D
Evo šaljem odmah... :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#9311 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

kox wrote: 26/07/2021 11:50
Naslovnica wrote: 26/07/2021 11:37
Niko me ne tjera da kupujem Klasov hljeb, ali govorim konkretno o Klasu i dugogodišnjoj lojalnosti kupaca tom brandu.
Lojalnost nekog potrošača brendu ima svoje razloge. Ako tih razloga nema i njegova lojalnost se vremenom gubi. Dakle kupiš hljeb koji ti odgovara,
ako je to Klas iz sentimentalnih, cjenovnih ili nekih drugih razloga lijepo, ako nije kupiš hljeb nekog drugog proizvođača.
Ja u klin, ti u ploču.
Klas, pojam pekarske industrije, stotine hiljada dugogodišnjih lojalnih kupaca.
Preuzeo ih AS. Nastaviš kupovati. Počeli fušeriti. Nastaviš kupovati, hajde, može se ponekad desiti. Počeli štrajkovi, radnici nezad ovoljni, daju otkaze.
Hajde da zanemarimo kvalitet, recimo da je kvalitet odličan, ali radnici nezadovoljni primanjima, izrabljivanjem i slično.
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... las/424801
Da li nastaviti kupovati iz "patriotskih razloga", kupujmo domaće i podržimo domaću proizvodnju, ili ih treba prekrižiti i pustiti niz vodu?
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9312 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Naslovnica wrote: 26/07/2021 12:03
kox wrote: 26/07/2021 11:50
Lojalnost nekog potrošača brendu ima svoje razloge. Ako tih razloga nema i njegova lojalnost se vremenom gubi. Dakle kupiš hljeb koji ti odgovara,
ako je to Klas iz sentimentalnih, cjenovnih ili nekih drugih razloga lijepo, ako nije kupiš hljeb nekog drugog proizvođača.
Ja u klin, ti u ploču.
Klas, pojam pekarske industrije, stotine hiljada dugogodišnjih lojalnih kupaca.
Preuzeo ih AS. Nastaviš kupovati. Počeli fušeriti. Nastaviš kupovati, hajde, može se ponekad desiti. Počeli štrajkovi, radnici nezad ovoljni, daju otkaze.
Hajde da zanemarimo kvalitet, recimo da je kvalitet odličan, ali radnici nezadovoljni primanjima, izrabljivanjem i slično.
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... las/424801
Da li nastaviti kupovati iz "patriotskih razloga", kupujmo domaće i podržimo domaću proizvodnju, ili ih treba prekrižiti i pustiti niz vodu?
'Kupujmo domaće' ne znači 'kupujmo proizvode samo XY firme'. Ako ti je do kupovine domaćeg kupiš ono što ti odgovara a što je, kao što 'kupujmo domaće' kaže - domaće.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#9313 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

kox wrote: 26/07/2021 12:08
Naslovnica wrote: 26/07/2021 12:03
Ja u klin, ti u ploču.
Klas, pojam pekarske industrije, stotine hiljada dugogodišnjih lojalnih kupaca.
Preuzeo ih AS. Nastaviš kupovati. Počeli fušeriti. Nastaviš kupovati, hajde, može se ponekad desiti. Počeli štrajkovi, radnici nezad ovoljni, daju otkaze.
Hajde da zanemarimo kvalitet, recimo da je kvalitet odličan, ali radnici nezadovoljni primanjima, izrabljivanjem i slično.
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... las/424801
Da li nastaviti kupovati iz "patriotskih razloga", kupujmo domaće i podržimo domaću proizvodnju, ili ih treba prekrižiti i pustiti niz vodu?
'Kupujmo domaće' ne znači 'kupujmo proizvode samo XY firme'. Ako ti je do kupovine domaćeg kupiš ono što ti odgovara a što je, kao što 'kupujmo domaće' kaže - domaće.
Naravno da to ne znači da ne mogu kupovati alternativne proizvode druge domaće firme.
Samo se čovjek pita koja je to bagra koja nakon 120 godina dovede jednu takvu firmu, sa takvim potencijalom, na naslovnice, u negativnom kontekstu. I gdje odoše onolike pare potrošene na "kupujmo domaće" patriotizam?
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9314 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Naslovnica wrote: 26/07/2021 12:15
kox wrote: 26/07/2021 12:08
'Kupujmo domaće' ne znači 'kupujmo proizvode samo XY firme'. Ako ti je do kupovine domaćeg kupiš ono što ti odgovara a što je, kao što 'kupujmo domaće' kaže - domaće.
Naravno da to ne znači da ne mogu kupovati alternativne proizvode druge domaće firme.
Samo se čovjek pita koja je to bagra koja nakon 120 godina dovede jednu takvu firmu, sa takvim potencijalom, na naslovnice, u negativnom kontekstu. I gdje odoše onolike pare potrošene na "kupujmo domaće" patriotizam?
Firme nastaju, propadaju, restruktuiraju se, mijenjaju vlasnike itd. To se dešava svuda. I u drugim zemljama ljudi kupuju domaće proizvode, mnogo više nego kod nas jer su svjesni benefita koje im to dugoročno donosi pa firme prolaze kroz sva ta dešavanja.
Last edited by kox on 26/07/2021 12:27, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27531
Joined: 20/03/2013 15:38

#9315 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

kox wrote: 26/07/2021 12:25
Naslovnica wrote: 26/07/2021 12:15
Naravno da to ne znači da ne mogu kupovati alternativne proizvode druge domaće firme.
Samo se čovjek pita koja je to bagra koja nakon 120 godina dovede jednu takvu firmu, sa takvim potencijalom, na naslovnice, u negativnom kontekstu. I gdje odoše onolike pare potrošene na "kupujmo domaće" patriotizam?
Firme nastaju, propadaju, restruktuiraju se, mijenjaju vlasnike itd. To se dešava svuda. I u drugim zemljama ljudi kupuju domaće proizvode jer su svjesni benefita koje im to dugoročno donosi pa firme prolaze kroz sva ta dešavanja.
:thumbup:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#9316 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

Naslovnica wrote: 26/07/2021 12:15
kox wrote: 26/07/2021 12:08
'Kupujmo domaće' ne znači 'kupujmo proizvode samo XY firme'. Ako ti je do kupovine domaćeg kupiš ono što ti odgovara a što je, kao što 'kupujmo domaće' kaže - domaće.
Naravno da to ne znači da ne mogu kupovati alternativne proizvode druge domaće firme.
Samo se čovjek pita koja je to bagra koja nakon 120 godina dovede jednu takvu firmu, sa takvim potencijalom, na naslovnice, u negativnom kontekstu. I gdje odoše onolike pare potrošene na "kupujmo domaće" patriotizam?
Ništa tih 120 godina ne znači novom vlasniku. Čak ga i frustrira, 120 godina radili bez njega, on došao, propada. Samo zbog osjećaja nesposobnosti će uništiti firmu, da zakopa podsjetnik da je bio sposoban samo upropastiti ono šta su bolji prije njega gradili 120 godina.

A i nije jedina, Energoonvest, Unis/Pretis itd.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9317 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Nego, ima li u nekom tržnom centru u Sa da se kupi onaj sladoled koji se kod nas proizvody, Crystal Ice ?
Pročitao sam da ima na Hifinim pumpama ali me baš prodavnice zanimaju.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2702
Joined: 14/12/2005 21:21

#9318 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

kox wrote: 26/07/2021 13:08 Nego, ima li u nekom tržnom centru u Sa da se kupi onaj sladoled koji se kod nas proizvody, Crystal Ice ?
Pročitao sam da ima na Hifinim pumpama ali me baš prodavnice zanimaju.
Mislim da je neko spominjao onu prodavnicu na Grbavici: Smart
U drugim nema.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9319 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Hvala.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#9320 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by dječak sa šibicama »

Kod mene gore u mahali, opcina centar, trenutno nema vode, nema gradskog prijevoza odnosno ne rade autobusi jer nema nafte, vani je plus 40 a ljudi se ne mogu istusirati ili oprati ruke, jos samo da iskljuce struju i velkom bek 1993.

Ja ne znam kako neko moze ne obozavati tako harmonicnu funkcionalnu drzavu sa sve domacim proizvodjacima i izvodjacima.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9321 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

dječak sa šibicama wrote: 26/07/2021 14:36 Kod mene gore u mahali, opcina centar, trenutno nema vode, nema gradskog prijevoza odnosno ne rade autobusi jer nema nafte, vani je plus 40 a ljudi se ne mogu istusirati ili oprati ruke, jos samo da iskljuce struju i velkom bek 1993.

Ja ne znam kako neko moze ne obozavati tako harmonicnu funkcionalnu drzavu sa sve domacim proizvodjacima i izvodjacima.
Igrom slučaja znam da radi autobus, jutros sam došao njim (pričali smo na temi o GRAS-u). Vode nema jer se vrše planske popravke, ima na stranici ViK-a :lol:
Naravno da frustrira sve to samo to nema veze sa BH proizvodima domaće potrošnje ni proizvođačima istih. Tj. ima ali na nekom drugom nivou koji sa ovakvom temom nije povezan.
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9322 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Gledam maloprije, koja je logika da as ima i klas i sprind u svom vlasništvu, sa gotovo istom ponudom...npr. kolači, baklave, hurmašice, ružice,..pa i peciva, znaci sami sebi prave konkurenciju...zar nije logicnie da su te dvije kompanije ujedinili i izasli ma trziste pod jednim imenom???
Ja imam osjecaj da ovi idu svjesno na to da ih unište...
suspect_zero
Posts: 25639
Joined: 11/10/2008 21:45

#9323 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Kod mene u lok.granapu ni danas isporuke Klasa, štrajkuju li još uvijek ili je nešto drugo?

Ovi mali lokalni će otkazati saradnju sa njima, sarađivat će sa privatnim pekarama.
Ne krivim radnike, treba da se bore za svoja prava al uprava se malo zajebala u računici.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#9324 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

konektovan wrote: 26/07/2021 16:30
Ja imam osjecaj da ovi idu svjesno na to da ih unište...
A onda ima da bira kome će i za koliko prodati zemljište
Ili je njima stalo do unapređenja bh. ekonomije?

To je nama u amanet, kupujmo domaće, a oni će zemljište Lidlu, Aldiju, Bauhausu, Ikei... Patriotski, naravno.

Kapitalizam, sami smo ga tražili. Šta se sad bunimo?
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9325 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Pa valjda je zemljiste već njihovo. Ne moraju unistiti firmu koju su platili desetine miliona da bi ga prodali, mogu jednostavno zatvoriti pogone ili ih prebaciti u Rajlovac, Blažuj, Fabriku duhana ili gdje je već sad npr. Sprind. Nije to državna firma pa da je neko uništava kako bi se privatizirala za male pare.
Ovo je prije nesposobnost i losa organizacija nego namjerno uništavanje.
Post Reply