BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#9201 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mistek »

Ja jedino pođahkad imam problem naći ova mala pakovanja, a to uvijek ima u Fisu, pa zapucam u Haliloviće tako jednom mjesečno :D
Ovo veliko pakovanje ima svuda.
suspect_zero
Posts: 25743
Joined: 11/10/2008 21:45

#9202 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

zubi wrote: 18/07/2021 18:11
suspect_zero wrote: 18/07/2021 16:00 Gdje kupujete ovaj prvi sa slike od Tanasića?....ova dva sam kupovala i dobri su, većinom kao dodatak varivu ih koristim.
Ovaj prvi bi trebao biti dobar i na "kašiku"?
Gdje?
I pinđur i ajvar imaš u Mercatoru na Socijalnom, u Bingu nisam vidjela pinđur :?
Drug Clan
Posts: 744
Joined: 05/01/2020 20:32

#9203 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Drug Clan »

Posle vasih postova nesto mi se jede ajvar :lol: Sad isao u market da kupim jednu teglu :-D

Image
Image
emirolini
Posts: 3500
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#9204 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by emirolini »

Javi dojmove, meni je taj odlican.
suspect_zero
Posts: 25743
Joined: 11/10/2008 21:45

#9205 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Drug Clan wrote: 19/07/2021 17:58 Posle vasih postova nesto mi se jede ajvar :lol: Sad isao u market da kupim jednu teglu :-D

Image
Image
Jesi džaba klapno?....kakav je :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9206 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mk ultra »

Image

Pripazite da vas ne zajebu... pakovanje skoro identicno
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#9207 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by high_volume »

mk ultra wrote: 20/07/2021 10:38 Image

Pripazite da vas ne zajebu... pakovanje skoro identicno
U čemu je zajeb?
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2715
Joined: 14/12/2005 21:21

#9208 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

high_volume wrote: 20/07/2021 11:09
mk ultra wrote: 20/07/2021 10:38 Image

Pripazite da vas ne zajebu... pakovanje skoro identicno
U čemu je zajeb?
So iz Austrije.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#9209 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by high_volume »

jednonogi_Jack wrote: 20/07/2021 11:12
high_volume wrote: 20/07/2021 11:09

U čemu je zajeb?
So iz Austrije.
Da, pa piše na ambalaži. Sol iz Salzburga je vrlo kvalitetna sol.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2715
Joined: 14/12/2005 21:21

#9210 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

high_volume wrote: 20/07/2021 11:15
jednonogi_Jack wrote: 20/07/2021 11:12
So iz Austrije.
Da, pa piše na ambalaži. Sol iz Salzburga je vrlo kvalitetna sol.
Za razliku od tuzlanske?
Nešto kao domaća voda?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#9211 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by high_volume »

jednonogi_Jack wrote: 20/07/2021 11:21
high_volume wrote: 20/07/2021 11:15

Da, pa piše na ambalaži. Sol iz Salzburga je vrlo kvalitetna sol.
Za razliku od tuzlanske?
Nešto kao domaća voda?
Šta sad, treba kupovati lošije domaće proizvode samo zato što su domaći? :?

Austrijska sol je kvalitetnija od tuzlanske. Čak i poljksa sol.

I što se tiče vode, kupujem i pijem vodu za koju znam ili procijenim njen kvalitet, i jebe mi se čija je. Državna nije nijedna u BiH, a porezi se podjednako plaćaju na promet bilo čije vode ili bilo čijih proizvoda koji su na tržištu u BiH.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2715
Joined: 14/12/2005 21:21

#9212 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

high_volume wrote: 20/07/2021 11:25
jednonogi_Jack wrote: 20/07/2021 11:21
Za razliku od tuzlanske?
Nešto kao domaća voda?
Šta sad, treba kupovati lošije domaće proizvode samo zato što su domaći? :?

Austrijska sol je kvalitetnija od tuzlanske. Čak i poljksa sol.

I što se tiče vode, kupujem i pijem vodu za koju znam ili procijenim njen kvalitet, i jebe mi se čija je. Državna nije nijedna u BiH, a porezi se podjednako plaćaju na promet bilo čije vode ili bilo čijih proizvoda koji su na tržištu u BiH.
Čuj lošiji proizvod. :lol:

Dakle po tebi se može nekih 25-30 punionica vode u Bosni zatvoriti, otpustiti radnike i početi uvoziti stranu vodu, a država ima isto toliko prihoda od poreza? Ko li je tebe učio ekonomiji :roll: ?
Naravno i rudnik soli zatvoriti.
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9213 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mk ultra »

Ne znam meni je ista so, a iskreno mi je krivo sto sam je kupio hocu Tuzlansku... i meni je ovo podvala, jer si obiljezio tuzlu na kutiji, pakujes isto ko so iz nase Solane.

Stavi na kutiji austrijska so.
User avatar
zigubigule
Posts: 601
Joined: 03/08/2016 00:26

#9214 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zigubigule »

3D ili D3 od Dite.

Ravan Fairyju :thumbup:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#9215 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by high_volume »

jednonogi_Jack wrote: 20/07/2021 11:39
high_volume wrote: 20/07/2021 11:25

Šta sad, treba kupovati lošije domaće proizvode samo zato što su domaći? :?

Austrijska sol je kvalitetnija od tuzlanske. Čak i poljksa sol.

I što se tiče vode, kupujem i pijem vodu za koju znam ili procijenim njen kvalitet, i jebe mi se čija je. Državna nije nijedna u BiH, a porezi se podjednako plaćaju na promet bilo čije vode ili bilo čijih proizvoda koji su na tržištu u BiH.
Čuj lošiji proizvod. :lol:

Dakle po tebi se može nekih 25-30 punionica vode u Bosni zatvoriti, otpustiti radnike i početi uvoziti stranu vodu, a država ima isto toliko prihoda od poreza? Ko li je tebe učio ekonomiji :roll: ?
Naravno i rudnik soli zatvoriti.
Rudnik soli u Tuzli, privatno je dioničarsko društvo, u vlasništvu oko 65% "AS" Jelah. Jednako kao i ova živinička firma koja uvozi i distribuira austrijsku sol. Tebi, takvom, ostrašćenom u interesu određenih "domaćih", teško je objasniti tržišnu ekonomiju. Ne moram ja kupovati domaće proizvode, ako oni ne zadovoljavaju kriterije - kvalitet, cijenu itd. Niti želim. Svaki proizvođač treba napraviti proizvod takvim da postigne kriterije. Trgovac treba ponuditi proizvode po sličnim kriterijima, i za svaki takav, u njegovom prometu, plaća se porez. Dobit, na kraju fiskalne godine pripada osnivaču, bilo da je strana osoba ili domaća, i na tu dobit, takođe, pada pripadajući porez, koji takav ostaje u državi.
Dakle, razlika je u dobiti. Zagovaranje "domaćih" proizvoda je zagovaranje dobiti za domaća privatna preduzeća. Njihov interes je stvaranje kapitala, mnogostrugo više nego punjenje javnih prihoda državi. O kvalitetu rijetko je koga briga, o potrošaču takođe.

Ponavljam - kupovat ću proizvode koji zadovoljavaju moje finansijske kriterije i opće zdravstvene kriterije, i jebe mi se ko im je proizvođač. Za svaki takav proizvod, kupljen u BiH, na njenom tržištu, plaćam poreze.

Osnivač, ili uprava preduzeća, bilo da je punionica, a sve su u privatnom vlasništvu, bilo da je Solana Tuzla d.d. takođe u privatnom vlasništvu, sama treba da brine o svojim radnicima, jednako onako kako su brinuli o osnivanju tih preduzeća. Ne vjerujem da misle da, osnivanjem, registracijom i pokretanjem proizvodnje, da misle da im država i stanovništvo, po defaultu, osigurava promet i stvara kapital. Ne vjerujem u toliki nivo drskosti i bahatosti
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#9216 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by prof. »

high_volume wrote: 20/07/2021 12:13
jednonogi_Jack wrote: 20/07/2021 11:39
Čuj lošiji proizvod. :lol:

Dakle po tebi se može nekih 25-30 punionica vode u Bosni zatvoriti, otpustiti radnike i početi uvoziti stranu vodu, a država ima isto toliko prihoda od poreza? Ko li je tebe učio ekonomiji :roll: ?
Naravno i rudnik soli zatvoriti.
Rudnik soli u Tuzli, privatno je dioničarsko društvo, u vlasništvu oko 65% "AS" Jelah. Jednako kao i ova živinička firma koja uvozi i distribuira austrijsku sol. Tebi, takvom, ostrašćenom u interesu određenih "domaćih", teško je objasniti tržišnu ekonomiju. Ne moram ja kupovati domaće proizvode, ako oni ne zadovoljavaju kriterije - kvalitet, cijenu itd. Niti želim. Svaki proizvođač treba napraviti proizvod takvim da postigne kriterije. Trgovac treba ponuditi proizvode po sličnim kriterijima, i za svaki takav, u njegovom prometu, plaća se porez. Dobit, na kraju fiskalne godine pripada osnivaču, bilo da je strana osoba ili domaća, i na tu dobit, takođe, pada pripadajući porez, koji takav ostaje u državi.
Dakle, razlika je u dobiti. Zagovaranje "domaćih" proizvoda je zagovaranje dobiti za domaća privatna preduzeća. Njihov interes je stvaranje kapitala, mnogostrugo više nego punjenje javnih prihoda državi. O kvalitetu rijetko je koga briga, o potrošaču takođe.

Ponavljam - kupovat ću proizvode koji zadovoljavaju moje finansijske kriterije i opće zdravstvene kriterije, i jebe mi se ko im je proizvođač. Za svaki takav proizvod, kupljen u BiH, na njenom tržištu, plaćam poreze.

Osnivač, ili uprava preduzeća, bilo da je punionica, a sve su u privatnom vlasništvu, bilo da je Solana Tuzla d.d. takođe u privatnom vlasništvu, sama treba da brine o svojim radnicima, jednako onako kako su brinuli o osnivanju tih preduzeća. Ne vjerujem da misle da, osnivanjem, registracijom i pokretanjem proizvodnje, da misle da im država i stanovništvo, po defaultu, osigurava promet i stvara kapital. Ne vjerujem u toliki nivo drskosti i bahatosti
:-) :-) :-)
mahalik
Posts: 1918
Joined: 12/09/2009 16:48

#9217 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mahalik »

Jami odnosno VF sve je to propalo
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#9218 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by dend »

Ipak je Austrija poznata po soli, a ne Tuzla ili ti ga Soli ili ti ga Salines :D
User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#9219 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by JohnnyS »

Mislim da nije pitanje šti je kvalitetnije, a što ne, nego negsje fontom 450 piše Tuzlanska sol, a onda fontom 4,5 piše Uvezeno iz Austrije, pakirano u Sloveniji. To je prevara potrošača iako je sve napisano na kutiji.
iz zadnje klupe
Posts: 934
Joined: 27/07/2012 18:10

#9220 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by iz zadnje klupe »

Vega mix, odnosno jedan tip iz zivinica, cije ime ne bi navodio je godinama imao ekskluzivno pravo distribucije tuzlanske soli, vjerovatno preko stranke, izgradio hotel
Isto preko stranke, as jelah pokupovao citavu prehramb industriju u bosnjaka
Pa ovom prvom krivo sto rusmir iz tesnja ima jace veze u stranci pa mu oteo zlatnu koku, da se osveti i nastavi proizvodnju svoje zivinicke vegete pod nazivom vega mix, poceo uvoziti austrisku so
Znaci svadja dva Sda tajkuna
cranberries
Posts: 594
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#9221 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by cranberries »

Pa zasto ne navodis ime, Cazim. Drzao taocem Tuzlansku so jer je Izudin Kapetanovic dobar prijatelj. Doduse Cazim kao osoba nije uopste los, ali nisi mogao ni grama soli izvesti bez njeg, milione na osnovu toga zaradio. Sada sa ovom Austrijakom soli jasno vara narod jer je reda tik uz Tuzlansku so na polici. Sto se soli tice ja licno ne bi nikada uzeo neku drugu osim Tuzlanske, pricati o kvaliteti soli je cista glupost, Tuzlanska so je u samom Evropskom vrhu sto se tice cistoce i kvalitete.
User avatar
zubi
Posts: 5150
Joined: 16/07/2009 00:27

#9222 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

high_volume wrote: 20/07/2021 12:13 Ponavljam - kupovat ću proizvode koji zadovoljavaju moje finansijske kriterije i opće zdravstvene kriterije, i jebe mi se ko im je proizvođač. Za svaki takav proizvod, kupljen u BiH, na njenom tržištu, plaćam poreze.
Hvala ti sto si to podijelio s nama, vrlo mi je bitno da znam :D :thumbup:
User avatar
zubi
Posts: 5150
Joined: 16/07/2009 00:27

#9223 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

JohnnyS wrote: 20/07/2021 15:31 Mislim da nije pitanje šti je kvalitetnije, a što ne, nego negsje fontom 450 piše Tuzlanska sol, a onda fontom 4,5 piše Uvezeno iz Austrije, pakirano u Sloveniji. To je prevara potrošača iako je sve napisano na kutiji.
NIkakva prevara, prevara bi bila da nisu naveli zemlju porijekla, ovako je sve transparentno, na tebi je da se informises i doneses odluku...

Evo jos jednog primjera iz komsiluka :D

https://dalmatinskiportal.hr/vijesti/ov ... -sol/41103

Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9224 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by _BataZiv_0809 »

Kupujem pašku sol, nekad i onu himalajsku srce i vino, jednostavno za svoj novac zelim najbolji kvalitet i ne pristajem na moralne ucjene.

Gdje su nasi proizvodi kvalitetniji ili jednako kvalitetni kao uvozni, jasno je da cu izabrati domaci.

Kupovinom domacih samo zato sto su domaci bez obzira na kvalitet, dugorocno im smanjujes konkurentnost i ulaganja u kvalitet. Sto bi se on sa tim zajebavo kad je dovoljno da napise made in BiH?

Osim toga i uvozna roba ima svoje tokove distribucije gdje dosta ljudi radi i gdje se takodjer uplati dosta poreza.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23200
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9225 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Sanjarko »

Morska po meni je slanija od Tuzlanske i to Jadranska, samo mana joj sto je krupna, sad vjerovatno ima sitnija mozda, ali je mozda i skuplja. Tuzlansku inace mi decenijama koristimo. Ali od nje je morska definitivno po meni, slanija.
Post Reply