BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#9826 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Snake Eyes »

bosanskipatriota wrote: 01/12/2021 22:56
tap3ah75 wrote: 01/12/2021 22:41

Hehe
Mogu i ja uslikati u prodavnici i napisati kupljeno.
:lol:

Ima u DM "alcija" kupiš kaladont od 12 KM dobiješ četkicu Curaprox - koja je iste cijene kao i ova.
pih, ne znam ni što reagujem na glupost, ne znam čemu neko nevjerovanje, inače i dosad uzimao ultra soft od Elmexa

ali eto

Image
Ne ulijeva nam povjerenje to sto si se registrovao da nam javis da si kupio cetkicu a i ovaj broj 21 na fotografiji je mutan.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9827 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Registrovati se zbog četkice,..zamisli... :lol:
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#9828 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Što ste tako zločasti momci :oops: :lol: :lol:
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#9829 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Još spario četkicu sa sapunom :thumbup: ...ja ti vjerujem 8)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9830 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by ExNihilo »

Ne valja im ovaj poklopac. Namnože se bakterije ako nema cirkulacije zraka. :D

A @bosanskipatriota nam je haman doktor iza ideje. :D

Doktore, smanjite cijenu. Nista Curaprox sa sto godina iskustva i švicarskim kvalitetom. :oops:
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9831 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Ovo je njemački proizvod,..nema veze sa BiH.
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#9832 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by radiostar »

konektovan wrote: 01/12/2021 12:15
mistek wrote: 01/12/2021 12:04 To smo i pretpostavljali, ali u Bingu stajala ova cijena :D Ne znam da li su promijenili u posljednjih 7-8 dana :)
Na stupu ista cijena..
Bingo Ugorsko, Juneci doner Maxuz pakovanje od 420 grama 6 KM i nesto pfeninga, 1 kg 15,55 cini mi se
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#9833 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by boshniak »

Šta je ovo BIngo na klixu zaštićeniji od polarnog medvjeda, gase svaku temu u kojoj se spomene Bingo
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#9834 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

bosanskipatriota wrote: 02/12/2021 18:47 pa plastični poklopac ne moraš ni koristiti, imaš postolje za četkicu pa drži onako
samo se upitaj koliko je i drzanje četkice u čaši, što većina radi, isto izloženo bakterijama
nemam ja nista sa tom firmom ali im zelim sreću i uspjeh kao domaćoj, i dajem im prednost nad stranim, makar i ne bili iste kvalitete kao razvikani brend koji spominješ
inace do sada koristio isto svicarski brend Elmex i njegove ultra soft četkice 7,50 KM
Greška. Tako nikada neće biti motivisani da stignu i prestignu kvalitet tog razvikanog brenda. Bojim se da Curaprox nije samo razvikan, nego da je ispod te razvikanosti, ipak, neki objektivan temelj.

A za istu cijenu kao naš, novi, nerazvikani, brend. Uz apriori stigmu "Bosanskog načina" kada je biznis u pitanju.

Ne možeš tek se pojaviti, nepoznat u siromašnoj državi, domaći, i odmah biti skup kao objektivno skup razvikani svjetski brend.

Zamisli da se Xiaomi kada se tek pojavio prodavao po cijeni iPhonea. Ili Samsunga.

Propali bi prije nego što bi nastali.

Da rizikujem sa nepoznatim brendom po visokoj cijeni provjerenog? Sa stigmom domaćeg biznisa? Samo zato što je domaći? Realno i pošteno, ima li smisla?

Da su krenuli sa pola cijene razvikanog, možda. Pa, kada se dokažu, drugi model skuplji i tako polako do planirane cijene.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9835 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Ja uopšte ne vidim neku potrebu da se ovaj proizvod toliko diže u nebesa,..hebote, radi se o četkici za zube, najobičnijoj, već vidjenoj, koja se još proizvodi u germaniji.
Jutros su gostovali na nekoj radio stanici, tvorci prve BH četkice za zube, i prateći razgovor sa voditeljem emisije, u jednom momentu sam pomislio da se radi o potpuno autonomnoj četkici za zube, koja sama uzme pastu za zube, i čisti zube 2 minute, tako što se prilagodjava zubima, desnima mjenjajući mekoću, tj. tvrdoću vlakana... :-)
Cijena je previsoka,..definitivno, moglo se ići na neku pristupačniju varijantu ipak,..a ne odmah u super ligu.
Probaću je svejedno...
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#9836 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

bosanskipatriota wrote: 03/12/2021 11:23 s pola cijene ?
sta mislis kolika je cijena proizvodnje ovako kvalitetne četkice tj. osnovni troškovi uspod kojih ne možeš ići s cijenom jer propadaš
Mene kao kupca to ne treba interesovati.

Ono šta znam je da isto košta četkica koju pravi respektabilno svjetsko ime. Zašto bih dao isti novac za nepoznatog proizvođača? I to još iz BiH, a svi smo svjesni reputacije u podmićivanjima inspekcija, nepridržavanjima pravila i u životu i u proizvodnji itd.

Možda četkica stvarno valja i možda ne može biti jeftinija, ali...

Kada stekne reputaciju Curaproxa, tada ću je platiti po cijeni Curaproxa.

Otkud ja znam, možda su troškovi te četkice 7 KM, a možda 70 pfeninga. To proizvođač neće otkriti.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9837 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Mislim da tvorci ove četkice više ciljaju na neka druga tržišta nego na tržište BiH, ali vidjet ćemo.
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#9838 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

bosanskipatriota wrote: 03/12/2021 23:21 pa treba pružit šansu domaćem

dokle god je cijena u visini nekog razvikanog brenda, pa čak i neznatno viša, a kvalitet je dobar, uvijek ću dat prednost domaćem
nije to samo sa četkicom slučaj, o kojoj je konkretna sad priča, nego i za druge proizvode

hajd prvo što mi pada na pamet
kupujem Boutique čokolade po 1,60 i namjernu neću Milku ili Dorinu, koje čak budu na akcijama i po 1 KM

namjerno kupujem arix.praškasti i tečni deterdzent, a neću Perwol koji je čak povoljniji cijenom, Ariel, Persil nisu ni povoljniji
itd.
A kako znamo da je kvalitet dobar?

Mi uglavnom kažemo da je kvalitetno ono šta nam se sviđa. To nije jednako. Nemamo "instrumente" da objektivno izmjerimo kvalitet. Samo "osjećaj". A to šta nam se sviđa može biti loše.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9839 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Dileja strajks agen
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#9840 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

konektovan wrote: 03/12/2021 23:48 Dileja strajks agen
Dileja ne kupuje tečni Arix. :D
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#9841 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

Hakiz wrote: 03/12/2021 23:01
bosanskipatriota wrote: 03/12/2021 11:23 s pola cijene ?
sta mislis kolika je cijena proizvodnje ovako kvalitetne četkice tj. osnovni troškovi uspod kojih ne možeš ići s cijenom jer propadaš
Mene kao kupca to ne treba interesovati.

Ono šta znam je da isto košta četkica koju pravi respektabilno svjetsko ime. Zašto bih dao isti novac za nepoznatog proizvođača? I to još iz BiH, a svi smo svjesni reputacije u podmićivanjima inspekcija, nepridržavanjima pravila i u životu i u proizvodnji itd.

Možda četkica stvarno valja i možda ne može biti jeftinija, ali...

Kada stekne reputaciju Curaproxa, tada ću je platiti po cijeni Curaproxa.


Otkud ja znam, možda su troškovi te četkice 7 KM, a možda 70 pfeninga. To proizvođač neće otkriti.
Pa kako će steći reputaciju ako ne kupiš?
Koristiš četkicu od 6 KM , a ova košta 8,5. Mijenjaš je minimalno svakih 3 mjeseca. Nije sad da se nešto uštedi.
Skuplje dođe pasta za zube koju moraš svakih 10 dana kupiti, vjerovatno je kod većine skuplja i od same četkice.
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#9842 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

jednonogi_Jack wrote: 04/12/2021 09:53
Pa kako će steći reputaciju ako ne kupiš?
Nisu ni Huawei ni Xiaomi krenuli sa cijenama iPhone i Samsung telefona. Tek kada su stekli reputaciju, počeli su sa visokim cijenama. Do tada išli polako, za manje para nudili više od konkurencije, dok nisu "stekli pravo" da budu skupi.

U intervjuu, nekad davno, stari direktor Sony korporacije je rekao da su oni planirali početak vraćanja uloženog tek za 20-25 godina. Do tada su svjesno bili u gubitku. Ali, plan je bio da "u svakoj kući" na planeti bude barem jedan njihov proizvod. To je bilo u vrijeme kada je Japan "bio Kina", kada je godinama poslije 2. Svjetskog rata Japan slovio za proizvođača jeftinih uređaja neprovjerenog kvaliteta.

A gdje je Sony danas?

Ako odmah, kao nepoznat, kreneš sa visokim cijenama renomiranih firmi, teško da će te neko pored tih firmi izabrati.

Lakše je kupcu rizikovati sa četkicom od 2 nego od 8 KM. Kada pokažeš da tvoja nepoznata četkica od 2 ima kvalitet ili kupci misle da radi kao renomirana od 3 ili 4, onda možeš za sljedeću tražiti 8. Dokazao si se.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#9843 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Satori »

Mogli bi prodavati family pack po prihvatljivijoj cijeni. Npr 3 cetkice 17 KM. Ili jeftinije. :D Kao sto radi Curaprox, ako se vec na Curaprox ugledaju.
Ja je ovu "nasu" npr.necu kupiti. Niti je nasa, niti mi je cjenovno prihvatljiva, niti imam dokaz da je bolja od stranjske za koju se pouzdano zna da je dobra. Cijena mi vala nije za eksperimenta.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#9844 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

Hakiz wrote: 04/12/2021 12:30
jednonogi_Jack wrote: 04/12/2021 09:53
Pa kako će steći reputaciju ako ne kupiš?
Nisu ni Huawei ni Xiaomi krenuli sa cijenama iPhone i Samsung telefona. Tek kada su stekli reputaciju, počeli su sa visokim cijenama. Do tada išli polako, za manje para nudili više od konkurencije, dok nisu "stekli pravo" da budu skupi.

U intervjuu, nekad davno, stari direktor Sony korporacije je rekao da su oni planirali početak vraćanja uloženog tek za 20-25 godina. Do tada su svjesno bili u gubitku. Ali, plan je bio da "u svakoj kući" na planeti bude barem jedan njihov proizvod. To je bilo u vrijeme kada je Japan "bio Kina", kada je godinama poslije 2. Svjetskog rata Japan slovio za proizvođača jeftinih uređaja neprovjerenog kvaliteta.

A gdje je Sony danas?

Ako odmah, kao nepoznat, kreneš sa visokim cijenama renomiranih firmi, teško da će te neko pored tih firmi izabrati.

Lakše je kupcu rizikovati sa četkicom od 2 nego od 8 KM. Kada pokažeš da tvoja nepoznata četkica od 2 ima kvalitet ili kupci misle da radi kao renomirana od 3 ili 4, onda možeš za sljedeću tražiti 8. Dokazao si se.
Ne možeš prodavati četkicu za dvije marke ako ona pripada vrsti visokokvalitetnog
proizvoda. Evo šta kaže vlasnica:
U razgovoru sa kolegama smo shvatila da svi imamo isti problem pri kupovini četkica za zube, jer se osjećamo kao da nemamo „izbora“. Moje kolege i ja smo uvijek kupovali jedan te isti proizvod, i to nam je dosadilo. To zvuči smiješno i nevjerovatno obzirom da na našem tržištu ima preko 60 vrsta različitih četkica za zube, međutim samo je jedan proizvod visoko-kvalitetan. Jednog dana smo se moj suprug i ja zapitali, zašto ne bismo pokušali napraviti novu, poboljšanu četkicu za zube, koja će uz vrhunski kvalitet biti i lijepa i ergonomična? Osmislili smo i dizajnirali novu, poboljšanu četkicu za zube, koja će se izrađivati od najkvalitetnije sirovine iz EU.
E sad, da li su je mogli prodavati po 6 marki mjesto 8,5 ne znam. Možda je oni toliko cijene. Ako je kvalitet zašto da ne.
Ako mogu kupiti pastu za zube od 9 maraka deset puta u 3 mjeseca, mogu i ovu četkicu za 8 i po maraka.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9845 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

Haj kupi i meni jednu.. :mrgreen:
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#9846 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

konektovan wrote: 04/12/2021 15:57 Haj kupi i meni jednu.. :mrgreen:
To ti je jedna čokolads mjesečno manje.
U tvom slučaju mjesto 30 kupiš 29. :D
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9847 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

jednonogi_Jack wrote: 04/12/2021 16:16
konektovan wrote: 04/12/2021 15:57 Haj kupi i meni jednu.. :mrgreen:
To ti je jedna čokolads mjesečno manje.
U tvom slučaju mjesto 30 kupiš 29. :D
Neka hvala... :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9848 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by ExNihilo »

jednonogi_Jack wrote: 04/12/2021 14:06
Hakiz wrote: 04/12/2021 12:30

Nisu ni Huawei ni Xiaomi krenuli sa cijenama iPhone i Samsung telefona. Tek kada su stekli reputaciju, počeli su sa visokim cijenama. Do tada išli polako, za manje para nudili više od konkurencije, dok nisu "stekli pravo" da budu skupi.

U intervjuu, nekad davno, stari direktor Sony korporacije je rekao da su oni planirali početak vraćanja uloženog tek za 20-25 godina. Do tada su svjesno bili u gubitku. Ali, plan je bio da "u svakoj kući" na planeti bude barem jedan njihov proizvod. To je bilo u vrijeme kada je Japan "bio Kina", kada je godinama poslije 2. Svjetskog rata Japan slovio za proizvođača jeftinih uređaja neprovjerenog kvaliteta.

A gdje je Sony danas?

Ako odmah, kao nepoznat, kreneš sa visokim cijenama renomiranih firmi, teško da će te neko pored tih firmi izabrati.

Lakše je kupcu rizikovati sa četkicom od 2 nego od 8 KM. Kada pokažeš da tvoja nepoznata četkica od 2 ima kvalitet ili kupci misle da radi kao renomirana od 3 ili 4, onda možeš za sljedeću tražiti 8. Dokazao si se.
Ne možeš prodavati četkicu za dvije marke ako ona pripada vrsti visokokvalitetnog
proizvoda. Evo šta kaže vlasnica:
U razgovoru sa kolegama smo shvatila da svi imamo isti problem pri kupovini četkica za zube, jer se osjećamo kao da nemamo „izbora“. Moje kolege i ja smo uvijek kupovali jedan te isti proizvod, i to nam je dosadilo. To zvuči smiješno i nevjerovatno obzirom da na našem tržištu ima preko 60 vrsta različitih četkica za zube, međutim samo je jedan proizvod visoko-kvalitetan. Jednog dana smo se moj suprug i ja zapitali, zašto ne bismo pokušali napraviti novu, poboljšanu četkicu za zube, koja će uz vrhunski kvalitet biti i lijepa i ergonomična? Osmislili smo i dizajnirali novu, poboljšanu četkicu za zube, koja će se izrađivati od najkvalitetnije sirovine iz EU.
E sad, da li su je mogli prodavati po 6 marki mjesto 8,5 ne znam. Možda je oni toliko cijene. Ako je kvalitet zašto da ne.
Ako mogu kupiti pastu za zube od 9 maraka deset puta u 3 mjeseca, mogu i ovu četkicu za 8 i po maraka.
Zato što konkurencija ima proizvod koji je visoko-kvalitetan, a može se naći jeftinije, pri čemu svi koji kupuju ovakve četkice već znaju da je konkurencija kvalitetna, dok za Cawex ne znaju.

Dakle, najmanje se trebalo ići sa penetracionim cijenama (na rubu isplativosti) kako bi se javnost uvjerila u kvalitet, a potom blago dignuti. Mada ni tada ne vjerujem da ima smisla ići s cijenom koja je paritetna Curaproxu.
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#9849 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

jednonogi_Jack wrote: 04/12/2021 14:06
Hakiz wrote: 04/12/2021 12:30

Nisu ni Huawei ni Xiaomi krenuli sa cijenama iPhone i Samsung telefona. Tek kada su stekli reputaciju, počeli su sa visokim cijenama. Do tada išli polako, za manje para nudili više od konkurencije, dok nisu "stekli pravo" da budu skupi.

U intervjuu, nekad davno, stari direktor Sony korporacije je rekao da su oni planirali početak vraćanja uloženog tek za 20-25 godina. Do tada su svjesno bili u gubitku. Ali, plan je bio da "u svakoj kući" na planeti bude barem jedan njihov proizvod. To je bilo u vrijeme kada je Japan "bio Kina", kada je godinama poslije 2. Svjetskog rata Japan slovio za proizvođača jeftinih uređaja neprovjerenog kvaliteta.

A gdje je Sony danas?

Ako odmah, kao nepoznat, kreneš sa visokim cijenama renomiranih firmi, teško da će te neko pored tih firmi izabrati.

Lakše je kupcu rizikovati sa četkicom od 2 nego od 8 KM. Kada pokažeš da tvoja nepoznata četkica od 2 ima kvalitet ili kupci misle da radi kao renomirana od 3 ili 4, onda možeš za sljedeću tražiti 8. Dokazao si se.
Ne možeš prodavati četkicu za dvije marke ako ona pripada vrsti visokokvalitetnog
proizvoda. Evo šta kaže vlasnica:
U razgovoru sa kolegama smo shvatila da svi imamo isti problem pri kupovini četkica za zube, jer se osjećamo kao da nemamo „izbora“. Moje kolege i ja smo uvijek kupovali jedan te isti proizvod, i to nam je dosadilo. To zvuči smiješno i nevjerovatno obzirom da na našem tržištu ima preko 60 vrsta različitih četkica za zube, međutim samo je jedan proizvod visoko-kvalitetan. Jednog dana smo se moj suprug i ja zapitali, zašto ne bismo pokušali napraviti novu, poboljšanu četkicu za zube, koja će uz vrhunski kvalitet biti i lijepa i ergonomična? Osmislili smo i dizajnirali novu, poboljšanu četkicu za zube, koja će se izrađivati od najkvalitetnije sirovine iz EU.
E sad, da li su je mogli prodavati po 6 marki mjesto 8,5 ne znam. Možda je oni toliko cijene. Ako je kvalitet zašto da ne.
Ako mogu kupiti pastu za zube od 9 maraka deset puta u 3 mjeseca, mogu i ovu četkicu za 8 i po maraka.
Huh...

Kada Cawex bude imao reputaciju Curaproxa, tada ću im platiti Curaproxovu cijenu.
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#9850 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by vanjki »

Cokolade Zlatna dzezva opet nema nigdje kupiti.Naprave super cokoladu,koju su mnogi zavoljeli i onda ne znaju plasirati na trziste u dovoljnoj kolicini
Post Reply