BH Pošta = lopovluk

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#51 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by karanana »

mislim slat lovu u koverti kao sto se salje obicna posta...to ne bih radio ni u norveskoj.
ok, nije velik iznos, ali placanja popuzecem je beton a nije to ni neki veliki trosak.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#52 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by Tesla10 »

Preko one uputnice sam pare poslao. Nikad prije nije bilo problema.
duledudule
Posts: 51
Joined: 13/04/2010 10:24

#53 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by duledudule »

Tesla10 wrote:Čovjeku sam pare poslao preko pošte za knjigu. Još mu nisu stigle...

I šta sad da se uradi? Ja kriv nisam, nije ni čovjek...
I meni se isto jednom desilo, jos sam poslao preporuceno. Zalio sam se i dobio obestecenje od poste za izgubljenu posiljku koje je bilo za nekoliko KM vise nego sto sam izgubio. Tada su mi objasnili da se preporucena posiljka ne prati do vrata nego samo do odredisne poste tako da se od te poste do primaoca posiljka moze "izgubiti". Savjetovali su mi da ubuduce ili posaljem pismo kao vrijednosnu posiljku od naprimjer 10KM jer se onda prati do vrata primaoca i potreban je potpis prilikom urucenja (ova usluga kosta oko 1KM vise) ili da jednostavno novac posaljem postanskom uplatnicom (uplatis novac posti, a odredisna posta isplati novac primaocu - ovako se primi novac kad se salje paket pouzecem). I ova usluga kosta oko 1-1,5KM. Svi drugi nacini slanja novca putem poste su rizicni jer nema kontrole.

Inace, u zadnje vrijeme sam slao dosta koverti za razmjenu slicica. Trudio sam se da nadjem sto providnije koverte i da na papiru iznutra debelo napisem da su unutra slicice tako da se napisano vidi kroz kovertu (da postar ne pomisli da se radi o parama). Slao sam na najeftiniji moguci nacin i svaka koverta je stigla na odrediste.
duledudule
Posts: 51
Joined: 13/04/2010 10:24

#54 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by duledudule »

Tesla10 wrote:Preko one uputnice sam pare poslao. Nikad prije nije bilo problema.
Sad vidjeh da si slao preko uputnice. Formalno trazi pracenje posiljke. Ako niko nije digao pare, moraju ti ih vratiti. Ako jeste, onda imaju potpis i broj LK.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#55 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by Tesla10 »

Koliko ta procedura traje znaš li?
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#56 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by travar »

Je li moguće telefonom provjeriti (nekako) da li je paket stigao u poštu ili je još na carini?
Nisam dobio tracking broj, a pošiljka kasni podobro.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#57 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by Tesla10 »

Pare su pronađene i čovjek je uspio da ih dobije. To mi je javio prije nekoliko sati. Hvala Bogu.
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#58 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by GaRGa »

mater im jebem zadnjih 15 posiljki iz kine nije stiglo a na tracking-u vidim da je stiglo do BiH....
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#59 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by Kralj Tvrtko I. »

Jel moguće da paketiću iz Doboja treba više od 6 dana da dođe do Zenice????
Pa mater im jebem više!
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#60 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by Hakiz »

GaRGa wrote:mater im jebem zadnjih 15 posiljki iz kine nije stiglo a na tracking-u vidim da je stiglo do BiH....
Otiđi u policiju i prijavi krađu od strane NN lica.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#61 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by Satori »

Kralj Tvrtko I. wrote:Jel moguće da paketiću iz Doboja treba više od 6 dana da dođe do Zenice????
Pa mater im jebem više!
Jeste.
Iz Doboja paket ide u Banja Luku, iz BL u Sarajevo, a iz Sarajeva za Zenicu.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#62 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by Opal_89 »

Jedna koverta ovjerena 7.9. u posti, druga 8.9., a treca 17.9.. Sve tri posiljke su unutar Kantona Sarajevo a sve zajedno stigle danas. Da ne govorim da mi je u jednoj dosao predracun cije je placanje trebalo biti do petka (16.9). :twisted: Pa jel neko skuplja te posiljke u posti pa meni donese onako kad mu je usput? Kome se zaliti?
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#63 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by starii »

provizija na uplatnice u posti je 2KM a novoj banci 1.50KM, toliko o patriotizmu, uzme ga bošnjo gdje god stigne...
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#64 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by tap3ah75 »

Kako poslati obično pismo kao "tiskanicu" ... cijena slanja tiskanice je 0,45 km a pisma 0,90 km?

Čuo sam da treba odrezati čošak koverte ... ali nisam siguran.

Zna li neko?
User avatar
nacho_
Posts: 753
Joined: 21/02/2008 23:03

#65 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by nacho_ »

tap3ah75 wrote:Kako poslati obično pismo kao "tiskanicu" ... cijena slanja tiskanice je 0,45 km a pisma 0,90 km?

Čuo sam da treba odrezati čošak koverte ... ali nisam siguran.

Zna li neko?
Odreže se ćošak koverte da gospoDŽe vide da je knjiga/časopis/novine ili neki drugi vid tiskovine. Ne (bi trebalo da) možeš obično pismo poslati kao tiskovinu. Cijena je 0,45 KM do 20 grama težine, a ostale cijene možeš pogledati na http://www.posta.ba/kalkulator/1/0/36.html. :)
TISKOVINA

Tiskovina je otvorena pošiljka čiji sadržaj nema karakteristike ličnog ili poslovnog dopisivanja, a odštampan je u više istovjetnih primjeraka na papiru, kartonu ili drugom materijalu. Tiskovinom se smatra i pošiljka koja sadrži knjige i štampu. Tiskovina može biti mase do 2 kg i dimenzija koje odgovaraju dimenzijama pisma. Izuzetno, tiskovina može biti mase do 5 kg, ako je sadržaj nedjeljiv ili čini cjelinu.

Tiskovina koju šalje pošiljalac bez adrese primaoca smatra se neadresiranom tiskovinom i ona se ne mora nalaziti u omotnici. Uvjeti i način predaje neadresiranih tiskovina uređuju se ugovorom kojeg sklapa pošiljalac s poštanskim operatorom.

U međunarodnom prometu tiskovine koje isti pošiljalac otprema u većim količinama na adresu istog primaoca mogu se staviti u jednu ili više posebnih vreća («M» vreće). Ukupna masa «M» vreće može biti najviše do 30 kg.
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#66 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by tap3ah75 »

Znači otkinem list iz novina i pošaljem u koverti.

To bi trebalo biti to.

Hvala .... budem probao.
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#67 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by jahac96 »

Ima li zivih ovdje? Zanima me kako to da kada posaljem paket iz Hrasnice uvijek me postarina izadje skuplje za 0,50-1KM nego kada saljem sa Ilidze, ona teta na ilidzi mi fino na papiricu na pise i cijenu postarine i ja vidim tamo na kompjuteru isto cijenu isto kao u prodavnici, dok u Hrasnici ne vidim nista i nikad mi ne napise na papiru koja je cijena postarine, ona mene izgleda opasno krade?
kada saljem paket postom koliko su kod njih koverte?
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#68 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by CaneBos »

jahac96 wrote:Ima li zivih ovdje? Zanima me kako to da kada posaljem paket iz Hrasnice uvijek me postarina izadje skuplje za 0,50-1KM nego kada saljem sa Ilidze, ona teta na ilidzi mi fino na papiricu na pise i cijenu postarine i ja vidim tamo na kompjuteru isto cijenu isto kao u prodavnici, dok u Hrasnici ne vidim nista i nikad mi ne napise na papiru koja je cijena postarine, ona mene izgleda opasno krade?
kada saljem paket postom koliko su kod njih koverte?
Koverte kupi u knjizari, jeftinije su nego u posti.

Cijene postarine imas i na njihovoj stranici www.posta.ba (Kalkulator posiljki)
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#69 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by jahac96 »

Moze li mi neko reci koja je razlika između pisma i paketa, jer koliko mogu da shvatim kada nesto saljem otkupninom oni to uzmu kao pismo i naplate mi vise nego sto bi kostalo da je u pitanju paket...
Recimo poslao sam nesto tezine 600gr i naplatili mi 6,60 + uplatnica i ostalo.. Meni to bas zvucalo puno i ja provjerim na njihovoj stranici i stvarno jeste 6,60 za pismo, međutim da sam to slao kao paket izaslo bi me 4,80KM i jos uz to cijena je ista do paketa 3KG, dok tamo kao pismo svaki gram skuplje.
E sada me zanima sta ja trebam uraditi kako zapakovati da bi to oni uzeli kao paket
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#70 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by Toffee karamela »

TRŠ wrote: Ako zelite da pricate o bravaru slobodno imate pp ili otvorite temu, ova tema je o lopovluku BH poste.
Prvo si ti spomenuo bravara, u niđe veze kontekstu.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#71 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by Toffee karamela »

CaneBos wrote:
Dalje, kod posiljki sa otkupninom je haos..imam 3 posiljke sa otkupninom i cekam vec mjesec dana da mi vrate novac! Ljudi su davno primili posiljke, ali novca od BH poste NEMA! :evil: :evil:
Meni je prije novac za poslani paket s otkupninom stizao u roku 24 sata ako je Federacija u pitanju. Sada već čekam i po 7 dana.

Počeli su mutiti s naplaćenim novcem, jer primalac paket ne može uzeti bez plaćanja a ako se dotična persona meni sutradan javi i kaže da je sve OK došlo kakav zaključak ja treba da izvedem iz svega nego da ovi protupravno zadržavaju lovu da bi je preusmjerili negdje gdje je njima potreba ili ćejf?
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#72 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by Truba »

ja sam jednom za firmu
slao neku robu tako plaćanje pouzećem
bilo je to 2003.
i upišem pogrešno primatelje i pošiljaoce

i uglavnom ljudi dobiju robu
i nakon nekoliko dana novce :roll: :roll: :roll: :lol:

sva sreća da su pošteni pa zvali :D
User avatar
Amomiman
Posts: 508
Joined: 26/04/2011 17:24

#73 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by Amomiman »

Znači, prije nekog vremena naručim paket s neta, dobijem tracking broj i pratim kako paket stiže u obližnju poštu. Kontam, sad će se to dostaviti. Nakon nekoliko dana čekanja odem do pošte i imam šta vidjeti. Paket je "uručen", i neko se uredno potpisao umjesto mene. :oops:

Šta sad, kome se obratiti, šta raditi?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#74 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by un1ted »

Pa zali se posti, pokreni proceduru. Kontaktiraj njihovog sefa i objasni situaciju. Vjerujem da ce ponuditi rjesenje. Nije im u cilju da se zajebaju, jer ima potpis, broj licne i sl.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#75 Re: BH Pošta = lopovluk

Post by dječak sa šibicama »

Pitanje, koliko je sigurno staviti novac u preporuceno pismo, i poslati ga iz EU drzave u nasu lijepu postenu BiH?

Laicki postavljam pitanje...

Vrijednosno pismo je nemoguce poslati iz te drzave, bar tako tvrdi njihova posta. Donedavno je bilo moguce, ali sta se u medjuvremenu desilo ni meni nije jasno, BH posta tvrdi da primaju vrijednosna pisma iz te drzave. Ali tamosnja posta pak tvrdi da ne primaju i ne salju, ne zele primiti vrijednosno pismo za BiH ukratko receno.

Ako neko ukrade sadrzaj preporucenog, pojeo vuk magarca? jer nije naznacena vrijednost pisma. Jesam li u pravu ako to smatram cistom lutrijom, odnosno visokim rizikom.
Post Reply