Bh. kinematografija sve više tone?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
ventil
Posts: 52
Joined: 24/12/2004 15:12

#1 Bh. kinematografija sve više tone?

Post by ventil »

Smatrate li da naša kinematografija nakon Danisovog Oskara postaje sve lošija i lošija iako se očekivalo drugačije. Čak štaviše troši se po milion i pol eura za svaki film, a svaki sljedeći je gori od prethodnog. Imamo milion nekih režisera koji sada samo pametuju i pametuju, i hvale se kako u BiH funkcionise samo kinematografija. Ma, BiH ima samo Danisa, a ovo ostalo je propalitet i način da se mazne koji milion.

Kod amidže idriza, Ljeto u zlatnoj dolini, Gori vatra,... svi niskorazredni filmovi na koje je potrošeno 5 miliona eura!!!
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#2 Re: Bh. kinematografija pada sve više?

Post by Prenj »

ventil wrote:Smatrate li da naša kinematografija nakon Danisovog Oskara postaje sve lošija i lošija iako se očekivalo drugačije. Čak štaviše troši se po milion i pol eura za svaki film, a svaki sljedeći je gori od prethodnog. Imamo milion nekih režisera koji sada samo pametuju i pametuju, i hvale se kako u BiH funkcionise samo kinematografija. Ma, BiH ima samo Danisa, a ovo ostalo je propalitet i način da se mazne koji milion.

Kod amidže idriza, Ljeto u zlatnoj dolini, Gori vatra,... svi niskorazredni filmovi na koje je potrošeno 5 miliona eura!!!
Teza ti je naopako postavljena, jer prije Danisovog filma, BH kinematografija nije ni postojala, tako da mi nije jasno kako nesto sto nije uopste postojalo moze biti sve losije i losije i losije ...
Danisov film je samo na njegovo insistiranje vodjen kao BH film, jer obicno film ima "nacionalost" para koje su ga napravile, a "Nicija zemlja" je napravljena slovenackim, belgijskim, itd parama ali ne i bosanskim.
A sto se tice ostatka, moglo bi se reci da smo ispred naseg uzeg komsiluka, barem po broju nagrada, ako izuzmemo naseg bivseg sugradjanina iz konkurencije.
Sta ocekujes, da svake godine dobivamo Oskara?

Pa nase komsije kada im neki film uspije doci na glavni program nekog festivala pravo se raduju (vidi pod Bresan i Berlinski festival)

Kamo srece da su u ostalim oblastima u BiH bilo sta desava. BH filmovi su skoro pa jedina pozitivna stvar koja nam se desila nakon rata.

Elem ko i uvijek, zavidnog, lijenog i na tudji uspjeh alergicnog svijeta uvijek je bilo u zemlji Bosni i bice, ti ocito nisi izuzetak.
Najlakse je sjediti, piti pivu u hladovini od babinih para i bacati kamenje na druge.
rei
Posts: 1101
Joined: 21/02/2005 12:40

#3

Post by rei »

Od ovih tvojih nabrojanih filmova dojmio me kod amidze Idriza.... Mislim da se puno trosi novca, a ipak nemamo niti jedan "dobar"
filim koji govori o stradanjima nevinih ljudi ,genocidu nad Bosnjacima, , mislim da se ipak moglo puno vise.... i da se moze puno vise...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#4

Post by Prenj »

rei wrote:Od ovih tvojih nabrojanih filmova dojmio me kod amidze Idriza.... Mislim da se puno trosi novca, a ipak nemamo niti jedan "dobar"
filim koji govori o stradanjima nevinih ljudi ,genocidu nad Bosnjacima, , mislim da se ipak moglo puno vise.... i da se moze puno vise...
Tebi su bas po volji sjeverno-korejski recepti pravljenja filmova ...

Krenula je tako SDA snimati film o Sarajevu, o opsadi, o istini, o genocidu, skupio se koji milion i ... nestao, pojela maca.
Hrvatska je uspjela snimiti patriotski "Cetverored" o Bleiburgu - krah nevidjeni.
Image
rei
Posts: 1101
Joined: 21/02/2005 12:40

#5

Post by rei »

Prenj wrote:
rei wrote:Od ovih tvojih nabrojanih filmova dojmio me kod amidze Idriza.... Mislim da se puno trosi novca, a ipak nemamo niti jedan "dobar"
filim koji govori o stradanjima nevinih ljudi ,genocidu nad Bosnjacima, , mislim da se ipak moglo puno vise.... i da se moze puno vise...
Tebi su bas po volji sjeverno-korejski recepti pravljenja filmova ...

Krenula je tako SDA snimati film o Sarajevu, o opsadi, o istini, o genocidu, skupio se koji milion i ... nestao, pojela maca.
Hrvatska je uspjela snimiti patriotski "Cetverored" o Bleiburgu - krah nevidjeni.
Image

mozda nekom istina ne godi, ali ona treba svima nama.... buducim generacijama..... 8-)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#6

Post by Prenj »

rei wrote: mozda nekom istina ne godi, ali ona treba svima nama.... buducim generacijama..... 8-)
Ako im svi dokumentarni filmovi (Omarska, Srebrenica, Sarajevo,...), clanci, knjige, haska sudjenja, ..., vec ne pomognu da spoznaju istinu, slabo ce tu nekakav film pomoci ili odmoci.
rei
Posts: 1101
Joined: 21/02/2005 12:40

#7

Post by rei »

Prenj wrote:
rei wrote: mozda nekom istina ne godi, ali ona treba svima nama.... buducim generacijama..... 8-)
Ako im svi dokumentarni filmovi (Omarska, Srebrenica, Sarajevo,...), clanci, knjige, haska sudjenja, ..., vec ne pomognu da spoznaju istinu, slabo ce tu nekakav film pomoci ili odmoci.

to je tvoje misljenje ....
ulicar
Posts: 443
Joined: 27/02/2004 00:00

#8 Re: Bh. kinematografija sve više tone?

Post by ulicar »

"Gori Vatra" mi jos i nije los film, dapace, ali i on boluje od bolesti BiH kinematografije.

Pokazatelj koliko je losa situacija sa BiH kinematografijom:

"Shaun of the Dead"
Budget
$4,000,000
Zarada u US samo: $127,799,683

U UK je napravio isto toliko.

Cijena izrade filma Shaun of the Dead bi trebala da je u BiH plafon $2,000,000 Kako je moguce da na neki film bacis dva miliona i on bude krah krahova, a Shaun bude ludilo?

Breaking the Waves? On je imao budzet ispod miliona, a napravio je 50 :(

Meni najdrazi primjer je "Occasional Coarse Language" http://www.imdb.com/title/tt0177061/ sa budgetom od $75.000 i zaradom od desetak-dvadeset milliona :)

Nije problem sto nemaju budzete u desetinama i stotinama milliona, vec je problem u kvaliteti filmadzija, koji su realno gledano krah.
ventil wrote:Smatrate li da naša kinematografija nakon Danisovog Oskara postaje sve lošija i lošija iako se očekivalo drugačije. Čak štaviše troši se po milion i pol eura za svaki film, a svaki sljedeći je gori od prethodnog. Imamo milion nekih režisera koji sada samo pametuju i pametuju, i hvale se kako u BiH funkcionise samo kinematografija. Ma, BiH ima samo Danisa, a ovo ostalo je propalitet i način da se mazne koji milion.

Kod amidže idriza, Ljeto u zlatnoj dolini, Gori vatra,... svi niskorazredni filmovi na koje je potrošeno 5 miliona eura!!!
sicx
Posts: 99
Joined: 13/07/2003 00:00

#9 Re: Bh. kinematografija sve više tone?

Post by sicx »

ulicar wrote:"Gori Vatra" mi jos i nije los film, dapace, ali i on boluje od bolesti BiH kinematografije.

Pokazatelj koliko je losa situacija sa BiH kinematografijom:

"Shaun of the Dead"
Budget
$4,000,000
Zarada u US samo: $127,799,683

U UK je napravio isto toliko.

Cijena izrade filma Shaun of the Dead bi trebala da je u BiH plafon $2,000,000 Kako je moguce da na neki film bacis dva miliona i on bude krah krahova, a Shaun bude ludilo?

Breaking the Waves? On je imao budzet ispod miliona, a napravio je 50 :(

Meni najdrazi primjer je "Occasional Coarse Language" http://www.imdb.com/title/tt0177061/ sa budgetom od $75.000 i zaradom od desetak-dvadeset milliona :)

Nije problem sto nemaju budzete u desetinama i stotinama milliona, vec je problem u kvaliteti filmadzija, koji su realno gledano krah.
ventil wrote:Smatrate li da naša kinematografija nakon Danisovog Oskara postaje sve lošija i lošija iako se očekivalo drugačije. Čak štaviše troši se po milion i pol eura za svaki film, a svaki sljedeći je gori od prethodnog. Imamo milion nekih režisera koji sada samo pametuju i pametuju, i hvale se kako u BiH funkcionise samo kinematografija. Ma, BiH ima samo Danisa, a ovo ostalo je propalitet i način da se mazne koji milion.

Kod amidže idriza, Ljeto u zlatnoj dolini, Gori vatra,... svi niskorazredni filmovi na koje je potrošeno 5 miliona eura!!!
potpisujem
zemtet56
Posts: 85
Joined: 21/12/2017 16:15

#10 Re: Bh. kinematografija sve više tone?

Post by zemtet56 »

Koliko ja znam Remake je bh. film sa najvećom zaradom na svjetskim kino blagajnama, a i sa najvećim budžetom (http://www.imdb.com/title/tt0334226/tri ... tt_trv_trv), opet su pare dolazile iz Francuske, Turske, Amerike jer našim parama nikad ne bi bio snimljen, svi ostali naši filmovi su neke kokuzne varijante, mikro budžeti, sve nekako na silu rađeno, poslije Remakea i Ničije zemlje nažalost idemo ka dole, mada hajmo biti realni, uspjehe ovih filmova je teško nadmašiti i to ne treba ni očekivati
Last edited by zemtet56 on 04/11/2019 21:41, edited 1 time in total.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#11 Re: Bh. kinematografija sve više tone?

Post by bersK »

Kad smo već kod filmova, da li neko zna gdje mogu skinuti film Reket s neta?
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#12 Re: Bh. kinematografija sve više tone?

Post by Heller »

Onaj s Gavrilom i hotelom mi je drzo paznju. Inace nadi filmovi su lesine koje se ugl. bave ratom. Los scenarij, gori glumci.
User avatar
Hasan006
Posts: 686
Joined: 14/06/2015 20:45

#13 Re: Bh. kinematografija sve više tone?

Post by Hasan006 »

ventil wrote:Smatrate li da naša kinematografija nakon Danisovog Oskara postaje sve lošija i lošija iako se očekivalo drugačije. Čak štaviše troši se po milion i pol eura za svaki film, a svaki sljedeći je gori od prethodnog. Imamo milion nekih režisera koji sada samo pametuju i pametuju, i hvale se kako u BiH funkcionise samo kinematografija. Ma, BiH ima samo Danisa, a ovo ostalo je propalitet i način da se mazne koji milion.

Kod amidže idriza, Ljeto u zlatnoj dolini, Gori vatra,... svi niskorazredni filmovi na koje je potrošeno 5 miliona eura!!!
Sto je najjače ta tri filma koja si nabrojao su remek djela u usporedbi sa ovim paćeničkim, depresivnim sranjima koja se snimaju zadnjih 7-8 godina.
Post Reply