BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10780
Joined: 27/04/2021 22:52

#51 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by tramvajtrojka »

Dino033 wrote: 07/09/2021 07:49
tramvajtrojka wrote: 07/09/2021 07:44

logično dileja aka memaga aka sarene tabelice da tebi nije u interesu plata od milju jer kako bi tvoji ljubimci hifa mogli kupiti novog lamba pa jel

kad je bolje raditi u Sarajevu za srbina u istocnom nego kod balije koji te zakida na svakom koraku
prijava posta zbog nazivanja Bošnjaka balijama
jasta nego jer kako drugačije nazvati osobu koja ljudima daje jednom u dvadeset dana dan odmora ne placa im redovno zdravstvo a Cayenne se voza :run:

i mojne memo te suplje price da imas sta protiv bosnjaka a sam ja sam bosnjak hahahah
Dino033

#52 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Dino033 »

što se ne preseliš u istočno Sarajevo kad je bolje
da te se kutarišemo, tebe i takvih
Karikaturist
Posts: 3826
Joined: 20/12/2020 10:03

#53 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Karikaturist »

Ma balije nego sta.
Dino033

#54 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Dino033 »

preselite se kod Dodika i tamo tražite 1000 KM prosječnu neto platu
a "balije" ostavite takve kakve su
može li?

ili ćete ipak samo palamudit iza čega se krije samo mržnja premu svemu bošnjačkom
Last edited by Dino033 on 07/09/2021 08:03, edited 1 time in total.
Karikaturist
Posts: 3826
Joined: 20/12/2020 10:03

#55 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Karikaturist »

Moze. Haj sad na odmor, vec smaras sa predavanjima..
Dino033

#56 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Dino033 »

ma ti ćeš mi reći :lol:
Karikaturist
Posts: 3826
Joined: 20/12/2020 10:03

#57 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Karikaturist »

Tebi govorili ili skripala vrata isto je.. :run:
Dino033

#58 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Dino033 »

auf, fora ti je vrlo


a sad razguli s teme, nit te ko zvao, nit imaš šta pametno reći, tačnije valjaš samo gluposti
Karikaturist
Posts: 3826
Joined: 20/12/2020 10:03

#59 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Karikaturist »

Kmeeeee kmeeeee
Dino033

#60 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Dino033 »

:lol:
pa eto ko kmeči
za sve im krive "balije" a nikako da odu kod nebalija i uživaju jerbo tamo je bolje bre
šta čekate
eto idi vučiću fali se eto da je bolje
Srbija pretekla BiH po visini plata za 60 eura

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučič
konstatovao je danas da Srbija ekonomski zaostaje za EU, ali se približava velikom brzinom članici Unije – Bugarskoj, čiji nivo može dostići do kraja godine.
On je pri tom primijetio da se uvijek poredite sa neposrednim okruženjem, onima koji imaju iste uslove.


– Ako pogledate prije sedam godina imali smo plate niže od BiH za 40 eura, od Crne Gore za 160 eura. Danas Srbija ima više plate za 30 eura od Crne Gore. Srpski javni dug je 58 posto, a Crne Gore preko 180 posto – ukazao je on za TV Pink.

Vučić je rekao da je pozicija Srbije izuzetno dobra.

Dodao je da, prema zvaničnim podacima, Srbija za 60 eura ima veće plate od BiH. To su ozbiljni rezultati postignuti za kratko vreme.

– Naša stopa rasta prošle godine bila je minus 1, a kod prvog do nas bila je minus 5, a bilo je i minus 15 – dodao je on, prenio je Blic.

Vučić je istakao da Srbija zaostaje za EU, ali se približava velikom brzinom članici Unije Bugarskoj.

– Možemo da budemo do kraja godine na istom nivou, uprkos tome što su oni dobili 40 milijardi bespovratne pomoći od EU, a mi mnogo manje – dodao je on.

Prema njegovim riječima to pokazuje da je Srbija izgradila sistem i da može sama da radi i izgrađuje. Istakao je da je Srbija ubedljivo po ekonomskom rastu prva u regionu, te odbacio suprotne tvrdnje.

Za one koji negiraju te podatke kazao je da se njihove sve definijcije i analize kose sa realnim životom.

Vučić je izjavio da ne razumije kritike njegove najave da će minimalac biti 300 eura, dodajući da je svjestan da ni to nije dovoljno, ali da je svakako bolje nego ranijih 159 eura, koliko je minimalac iznosio prije osam godina.

Vučić je primijetio da su poslije njegove najave da će se pokušati da minimalac bude 300 eura, umjesto 159 koliko je iznosio prije nekoliko godina, prvo “skočili” pojedini sindikalni lideri, rekavši da ne može da se živi sa 300 eura, prenio je Blic.

– A, moglo je sa 159 eura…? Znam da ne može da se živi sa 300 eura, ali ipak može nešto lakše nego sa 159. To je gotovo sto procenata više nego prije devet godina – rekao je Vučić za TV Pink.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#61 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by drndalo »

Dino033 wrote: 07/09/2021 08:02 preselite se kod Dodika i tamo tražite 1000 KM prosječnu neto platu
a "balije" ostavite takve kakve su
može li?

ili ćete ipak samo palamudit iza čega se krije samo mržnja premu svemu bošnjačkom
Balija je stanje uma prije svega, nema veze saa nacijom, rodom, seksualnim opredjeljenjem...

I jaran tvog idola pumpadzije, takodjer pumpadzija, Neskovic, je isto Balija...

Ah da, ne kontas ti nista od toga...
Dino033

#62 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Dino033 »

ne kontaš ti jarane, poletio si pred rudu
dotični je eksplicitno reko da je bolje radit kod SRBINA, u istočnom Sarajevu, a ne kod balije

dakle srbina u istočnom Sarajevu nije nazvao balijom
kad je bolje raditi u Sarajevu za srbina u istocnom nego kod balije koji te zakida na svakom koraku
Drugclanbiblioteke
Posts: 126
Joined: 06/10/2020 17:51

#63 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Drugclanbiblioteke »

Meni je super to kako neki prave razliku između toga da li si Gužen i gužen.
Bosna je qrac od ovce, i kome je tamo lijepo svakako ne visi na ovom forumu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19515
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#64 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by mk ultra »

Drugclanbiblioteke wrote: 07/09/2021 08:51 Meni je super to kako neki prave razliku između toga da li si Gužen i gužen.
Bosna je qrac od ovce, i kome je tamo lijepo svakako ne visi na ovom forumu.
hello dijasporac :lol:
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#65 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Rizvan »

Dino033 wrote: 06/09/2021 20:35
Rizvan wrote: 06/09/2021 20:05 Pa u tekstu se spominje topli obrok i prevoz, ja sam se samo referirao da neki radnici to ne dobivaju i da su njihove plate zaista samo 400KM.
znaš li ti šta je neto a šta bruto plata
ako dobiju 400
znaš li kolika mu je bruto
i to minimalac sa kojim barataju sve države
što Federacija pravi budalu od sebe, nejasno je
Citaj sa razumjevanjem, ja govorim o tome koliko radnici dobiju na ruke, a ne jos pio i zdravstveno. Iz perspektive radnika, ne poslodavca. Kod nas neki samo 400, u Srbiji minimalno 530 neto, Makedoniji oko 450, CG oko 430. Koliko god nevelike razlike, ipak smo medu najgorim, to jest samo bolji od Albanije i Kosova u regiji.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#66 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Tesla Edison »

Rizvan wrote: 07/09/2021 09:12
Dino033 wrote: 06/09/2021 20:35
znaš li ti šta je neto a šta bruto plata
ako dobiju 400
znaš li kolika mu je bruto
i to minimalac sa kojim barataju sve države
što Federacija pravi budalu od sebe, nejasno je
Citaj sa razumjevanjem, ja govorim o tome koliko radnici dobiju na ruke, a ne jos pio i zdravstveno. Iz perspektive radnika, ne poslodavca. Kod nas neki samo 400, u Srbiji minimalno 530 neto, Makedoniji oko 450, CG oko 430. Koliko god nevelike razlike, ipak smo medu najgorim, to jest samo bolji od Albanije i Kosova u regiji.
Raspravljaš se sa likom koji ima na stotine nickova, koji je moderaciji psovao sve od do.... ranije poznat pod nickovima @dileja, @direktor1, @salko dinamitas, @abolsup, @g_i_l_i_p_t_e_r,@vukojebina .... na portralima poznat kao "SuperBolaBola", "SuperBoaBolao", "LaboLabo", "Turčin"........

Evo i ovdje vrijeđa sa "balije", "mujage",.....

Prijavljen je opet po ko zna koji put, pa vidjećemo. Da sam moderator i da je meni onako psovao, kao što je njima ranije, ne bi mi bio na forumu taman da je nobelovac.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#67 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Ci-Nick »

Tesla Edison wrote: 07/09/2021 09:43
Rizvan wrote: 07/09/2021 09:12
Citaj sa razumjevanjem, ja govorim o tome koliko radnici dobiju na ruke, a ne jos pio i zdravstveno. Iz perspektive radnika, ne poslodavca. Kod nas neki samo 400, u Srbiji minimalno 530 neto, Makedoniji oko 450, CG oko 430. Koliko god nevelike razlike, ipak smo medu najgorim, to jest samo bolji od Albanije i Kosova u regiji.
Raspravljaš se sa likom koji ima na stotine nickova, koji je moderaciji psovao sve od do.... ranije poznat pod nickovima @dileja, @direktor1, @salko dinamitas, @abolsup, @g_i_l_i_p_t_e_r,@vukojebina .... na portralima poznat kao "SuperBolaBola", "SuperBoaBolao", "LaboLabo", "Turčin"........

Evo i ovdje vrijeđa sa "balije", "mujage",.....

Prijavljen je opet po ko zna koji put, pa vidjećemo. Da sam moderator i da je meni onako psovao, kao što je njima ranije, ne bi mi bio na forumu taman da je nobelovac.
Zanimljivo je kako je otvorio temu da bi nas prikazao kao najjadnije,.. a onda kako ide rasprava lako je primjetiti da mu je bitno samo da kontrira i nervira sagovornike.
Pa sad brani poslodavce i trenutne minimalne plate kao realne i dostatne.
Karikaturist
Posts: 3826
Joined: 20/12/2020 10:03

#68 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Karikaturist »

Ma lik je gigant vi ste samo ljubomorni
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#69 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Tesla Edison »

Ci-Nick wrote: 07/09/2021 09:55
Tesla Edison wrote: 07/09/2021 09:43

Raspravljaš se sa likom koji ima na stotine nickova, koji je moderaciji psovao sve od do.... ranije poznat pod nickovima @dileja, @direktor1, @salko dinamitas, @abolsup, @g_i_l_i_p_t_e_r,@vukojebina .... na portralima poznat kao "SuperBolaBola", "SuperBoaBolao", "LaboLabo", "Turčin"........

Evo i ovdje vrijeđa sa "balije", "mujage",.....

Prijavljen je opet po ko zna koji put, pa vidjećemo. Da sam moderator i da je meni onako psovao, kao što je njima ranije, ne bi mi bio na forumu taman da je nobelovac.
Zanimljivo je kako je otvorio temu da bi nas prikazao kao najjadnije,.. a onda kako ide rasprava lako je primjetiti da mu je bitno samo da kontrira i nervira sagovornike.
Pa sad brani poslodavce i trenutne minimalne plate kao realne i dostatne.
Ma kažem vam, lik ima velikih psihičkih problema.

Forumsku karijeru je počeo tamo 2010. godine, raspravom o motornim uljima, gdje je govorio da je Sheel ulje smeće, a najbolje je Modriča Maxima. Tu se "zamjerio", popio ban, i onda pod novim nickom psovao moderaciji, naročito Bobiju.

Zatim, nastavio je preko PDF-a računari i tehnologija, pod nickovima @dileja, @Xarfaxus, @g_i_l_i_p_t_e_r,@vukojebina ... gdje je pisao da je tada 3G mreža obično smeće, da zbog nje ne treba kupovati bolji telefon, te da se 3G može imati na način da na 2G telefon skineš aplikaciju "2G to 3G converter". Na android temi je hvalio Iphone, na Iphone temi je pljuvao IOS a hvalio android, na Telemach temi je pljuvao Telemach a hvalio BHT, na BHT temi je pljuvao BHT, samo kontra....

Onda je lutao po raznim PDF-ovima, i obavezno je svim moderatorima psovao od..do.. kad ga banuju. Jedan o njegovih bisera je to da moderatore naziva i "mudoratori".

Zadnje vrijeme je najaktivniji na PDF-u od koroni, gdje kontrira svakome, brani direktoricu, psuje svima ostalim. Na tom PDF-u je najpoznatiji pod nickovima @direktor1, @salko dinamitas,....

na portalima Klix i N1, komentariše pod nockovima "SuperBolaBola", "SuperBoaBolao", "LaboLabo", "Turčin"........

Jedan od njegovih komentara je:
Svaka čast gospodinu Solak Fahrudinu! Ustati pa pomenuti to ime. NEKA SE ČUJE TO IME: SOLAK FAHRUDIN! Samo zahvaljujući gospodinu Solaku, izbjegli smo italijanski scenarij. Sada će ukidanjem mjera situacija biti gora nego u Italiji. Vratite mjere i pooštrite ih bar još dva-tri mjeseca, zabranite rad apsolutno svim firmama i trgovinama pa da zajedno preživimo ovu pošasti!

Što se više raspravljate, lik više kontrira, i uz to, smije vam se i govori "ja levata",.....

E to je lik sa kojim se raspravljate.

Nego samo ignore i privljujte.
Last edited by Tesla Edison on 07/09/2021 10:20, edited 2 times in total.
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#70 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Impressum »

tramvajtrojka wrote: 07/09/2021 07:50 kako nazvati osobu koja ljudima daje jednom u dvadeset dana dan odmora ne placa im redovno zdravstvo a Cayenne se voza :run:
fukara
Dino033

#71 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Dino033 »

Rizvan wrote: 07/09/2021 09:12
Dino033 wrote: 06/09/2021 20:35
znaš li ti šta je neto a šta bruto plata
ako dobiju 400
znaš li kolika mu je bruto
i to minimalac sa kojim barataju sve države
što Federacija pravi budalu od sebe, nejasno je
Citaj sa razumjevanjem, ja govorim o tome koliko radnici dobiju na ruke, a ne jos pio i zdravstveno. Iz perspektive radnika, ne poslodavca. Kod nas neki samo 400, u Srbiji minimalno 530 neto, Makedoniji oko 450, CG oko 430. Koliko god nevelike razlike, ipak smo medu najgorim, to jest samo bolji od Albanije i Kosova u regiji.
znači ja ne razumijem, jel?

valja crtat
dakle text kaže
Početkom godine, u medijima su se pojavile informacije prema kojima je najniža neto plata koja se trenutno propisuje u FBiH (208 eura) zapravo najniža u čitavoj Evropi. Do tog zaključka pojedini analitičari su došli upoređujući najnižu platu u Federaciji BiH s najnižim platama u regiji koje objavljuje Eurostat, a koje u ovom trenutku iznose
242 € u Albaniji,
282 € u Sjevernoj Makedoniji,
331 € u Crnoj Gori i
366 € u Srbiji.

Pri tome su, međutim, zanemarili dvije značajne stvari, regionalni iznosi su izraženi u brutu, tj. uključuju poreze i doprinose, dok je federalni iznos zapravo u netu, zbog čega su ove dvije stvari jednostavno neuporedive.

Kao drugo, u Federaciji BiH se pored najniže plate isplaćuju i neoporezive naknade poput toplog obroka i prijevoza, što nije slučaj u ostalim zemljama, i zbog čega radnici u Federaciji BiH u konačnici primaju veći iznos "na ruke" od propisane minimalne plate.
U ovom trenutku, ove naknade u prosjeku iznose oko 125 KM mjesečno.

Dakle, ukoliko se minimalna plata u Federaciji BiH, radi uporedivosti sa zemljama regiona, preračuna u bruto, ona trenutno iznosi oko 301 euro, što znači da je veća nego u Albaniji i Sjevernoj Makedoniji. Kada se na ovo dodaju još prosječne neoporezive naknade (oko 64€), i sa 365 € ona je veća nego i u Crnoj Gori, Bugarskoj i skoro jednaka onoj koja se trenutno isplaćuje u Srbiji.
znači ako se došlo do toga, a po istom načinu obračuna, da je BRUTO plata ista kao u Srbiji i Vojvodini od 365 eura
kojom si ti matematikom, Tita ti, došao da je u Srbiji i Vojvodini neto 530 ?!?!?
Dino033

#72 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Dino033 »

Ci-Nick wrote: 07/09/2021 09:55
Tesla Edison wrote: 07/09/2021 09:43

Raspravljaš se sa likom koji ima na stotine nickova, koji je moderaciji psovao sve od do.... ranije poznat pod nickovima @dileja, @direktor1, @salko dinamitas, @abolsup, @g_i_l_i_p_t_e_r,@vukojebina .... na portralima poznat kao "SuperBolaBola", "SuperBoaBolao", "LaboLabo", "Turčin"........

Evo i ovdje vrijeđa sa "balije", "mujage",.....

Prijavljen je opet po ko zna koji put, pa vidjećemo. Da sam moderator i da je meni onako psovao, kao što je njima ranije, ne bi mi bio na forumu taman da je nobelovac.
Zanimljivo je kako je otvorio temu da bi nas prikazao kao najjadnije,.. a onda kako ide rasprava lako je primjetiti da mu je bitno samo da kontrira i nervira sagovornike.
Pa sad brani poslodavce i trenutne minimalne plate kao realne i dostatne.
još kad bi ti razumio šta
da najgora je BH po GDP po glavi stanovnika mjereno realnom kupovnom moći i čini, kako je rečeno tek 43% od prosjrka EU
i ti u takvoj jadnoj ekonomiji sa tako niskim GDP uopšte i po glavi stanovnika hoćeš da se isplaćuje mainimalna plata NETO 500 eura a ona je u Njemačkoj 1100 eura neto ?!? koja je na 123% EU prosjeka
kome tu nije dobro
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#73 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Tesla Edison »

Samo ignore narode! Sada vas citira nebi li izazvao reakciju da se upustite u raspravu (@Ci-Nick, @Rizvan).

Samo ignore i prijavljujte.
Dino033

#74 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Dino033 »

Tesla Edison wrote: 07/09/2021 09:43
Rizvan wrote: 07/09/2021 09:12
Citaj sa razumjevanjem, ja govorim o tome koliko radnici dobiju na ruke, a ne jos pio i zdravstveno. Iz perspektive radnika, ne poslodavca. Kod nas neki samo 400, u Srbiji minimalno 530 neto, Makedoniji oko 450, CG oko 430. Koliko god nevelike razlike, ipak smo medu najgorim, to jest samo bolji od Albanije i Kosova u regiji.
Raspravljaš se sa likom koji ima na stotine nickova, koji je moderaciji psovao sve od do.... ranije poznat pod nickovima @dileja, @direktor1, @salko dinamitas, @abolsup, @g_i_l_i_p_t_e_r,@vukojebina .... na portralima poznat kao "SuperBolaBola", "SuperBoaBolao", "LaboLabo", "Turčin"........

Evo i ovdje vrijeđa sa "balije", "mujage",.....

Prijavljen je opet po ko zna koji put, pa vidjećemo. Da sam moderator i da je meni onako psovao, kao što je njima ranije, ne bi mi bio na forumu taman da je nobelovac.
da se osvrnem i na ove gluposti, za koje inače ne bi trebo jer su čisto spamanje teme, a ne samo da nemaju veze sa mnom, nego ni blage veze s mozgom
tom tipu svaka čast čim si ga toliko pratio, zapamtio i stalno spominješ, mada bi se tu onda moglo više upitati o tvom pishičkom stanju
User avatar
Ecci
Posts: 441
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#75 Re: BH je realno ekonomski skoro najgora u Evropi

Post by Ecci »

https://www.sarajevograd.ba/potrosacka- ... 00-maraka/

Potrosacka korpa za cetvoroclanu porodicu je 2000 KM. Minimalac bi trebao biti 1000KM ako oboje rade za isti, jer bi svaka porodica trebala da moze da priusti mjesecnu potrosacku korpu. Plus zdravstveno, penziono...
Post Reply