bh ekonomija

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#26

Post by Harrys »

Vodič kroz Sarajevsku berzu

Image


- Saznajte sve o učesnicima na tržištu kapitala

- Zašto ulagati u dionice

- Kako kupiti i prodati dionice

i još puno više...

Za pregled vodiča, kliknite na link:

http://217.199.131.154/Uploads/SASE_vodic_1.pdf
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#27

Post by Harrys »

Počela isplata stare devizne štednje


Detalji
O ovome je više pisano u: Fena, 05. 01. 2007.

Isplata potraživanja u pojedinačnim iznosima do 1.000 KM po osnovu stare devizne štednje počela je danas, 05.01.2007. izjavio je pomoćnik federalnog ministra financija za trezor Pero Ivošević.

Tako će 6.900 građana čija pojedinačna potraživanja po osnovu stare devizne štednje ne prelaze 1.000 KM dobiti povrat svog novca, što u ukupnom iznosu čini 6.162.000 KM, precizirao je Ivošević.
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#28

Post by zzzzz »

  • Dakić: Razgovori sa Hrvatima o izgradnji ''Dubrovnika II''

    Direktor "Elektroprivrede Republike Srpske" Pantelija Dakić očekuje da to poduzeće u 2007.godini nastavi rast proizvodnje, potvrdivši da se sa kolegama iz Hrvatske nedavno razgovaralo o izgradnji HE "Dubrovnika II", koji bio bio vezan HET Bilećko jezero, odnosno tunel Fatničko polje. U ovoj godini, kako je najavio, trebalo bi da se definiraju ti poslovi kako bi se sljedeće godine pristupilo i konkretnoj izgradnji te hidroelektrane.

    Dakić je u izjavi novinarima u Banjoj Luci, nakon prijema kod predsjednika RS-a MIlana Jelića najuspješnijih gospodarstvenika u 2006.godini, podsjetio da je sa češkom kompanijom dogovoreno zajedničko ulaganje u TE "Gacko II".

    "Elektroprivreda RS-a" po četvrti put završila je godinu uspješno sa dobitkom, sa ispunjenim elektroenergetskim bilancom od 100 posto.

    Zbog odbijanja Crne Gore da da suglasnost, odnosno sudjeluje u poslu, projekt "Buk Bijela", kako je kazao Dakić, nije moguće za sada realizirati u onom obimu kako je to ranije bilo predviđeno.

    (Fena
)
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#29

Post by zzzzz »

  • Najnoviji planovi SDA za rjesenje problema zvanog Crvena Tuzla :D

    Pojma nemam kakvi su rizici ali ni meni ne bi bilo drago da zivim na "skladistu plina". Vjerovatno naucna fantastika za nas, a eto u Madjariji ga lageruju, samo ne znam kako i gdje

    ___________________________________________________


    Načelnik Imamović neće dozvoliti gradnju skladišta plina za BiH u blizini Tuzle

    BiH bi se dugoročno mogla riješiti problema nestašice u snabdijevanju plinom u vrijeme zimskog perioda ukoliko bi se iskoristili prirodni rezervoari za skladištenje plina u rudnicima Soli kod Tuzle.


    Ideja o skladištenju plina nije nova i o njoj se pričalo i ranije. Prema informacijama iz Rudarskog instituta ona dosada nije realizirana najviše zbog nedostatka novca.

    Procjenjuje se da bi investicija izgradnje skladišta plina kod Tuzle koštala oko 100 milijuna američkih dolara uzimajući u obzir da u Tuzli uopće nema plina niti cjevovoda, tako da bi sve to bilo potrebno izgraditi.

    ''Plin bi se tijekom ljeta mogao kupovati po nižim cijenama te zimi prodavati po povoljnijim cijenama. Na taj način milioni maraka koje BiH trenutno plaća za skladištenje plina u Mađarskoj, ostali bi u našoj zemlji, kazao je Ibrahim Hadžihrustić, predstavnik Rudarskog instituta iz Tuzle.

    On smatra da je ova investicija ekonomski opravdana te da opasnosti po širu društvenu zajednicu od ovog projekta nema.

    Načelnik općine Tuzla Jasmin Imamović ne misli tako. On je protiv tog prijedloga i kaže kako neće dozvoliti da se u Tuzli i njenoj okolini gradi ili skladišti nešto što bi moglo ugroziti zdravlje i živote stanovnika ove općine.

    ''Takvu ideju odbijam'', kategoričan je načelnik općine Tuzla Jasmin Imamović.

    (Fena)
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#30

Post by zzzzz »

Tko će kupiti Union banku?


Iza čvrsto zatvorenih vrata, u strogoj tajnosti, vrh SDA sastao se jučer u prostorijama Federalne vlade, kako bi s premijerom Ahmedom Hadžipašićem, ministrom financija Draganom Vrankićem i njihovim suradnicima razgovarali o prodaji "Union banke" iz Sarajeva, saznaje "Dnevni avaz". Donesena su tri zaključka. Da se "Union banka" proda konzorciju bh. firmi, da ukoliko to nije moguće, bude pripojena Investicijsko-kreditnoj banci Federacije BiH, te da ukoliko nijedna od ove dvije varijante nije izvodljiva, ova banka bude prodana najboljem ponuđaču.

Kako je Dnevni avaz ranije već pisao, ova banka, do 2002. godine najjača u BiH, trebala bi shodno odluci Vlade FBiH biti prodana kupcima iz Hrvatske za 16 milijuna maraka. Međutim, "Union banka" posjeduje u aktivi oko 170 milijuna KM, a kapital joj oko 50 milijuna KM. U 13 poslovnica radi 180 radnika.

Već mjesecima traje bespoštedni rat između grupacije "Sarajevske pivare" i "Varaždinske banke" o tome tko će od njih kupiti banku, čiji su luksuzne poslovnice smještene na atraktivnim lokacijama. Banka ima 12.000 kvadratnih metara prostora. Između ostalog, iznajmljuje svoju zgradu Izaslanstvu Europske komisije u Sarajevu. Taj objekt nalazi se točno preko puta zgrade Predsjedništva BiH.

Vrh SDA, kako doznaje Dnevni avaz, htio je znati kako je došlo do odluke da se kao najpovoljniji ponuđač izabere firma "Validus", odnosno "Varaždinska banka". Za 16 milijuna KM oni žele kupiti 91,44 posto državnog kapitala u "Union banci".

Također, predsjednik SDA Sulejman Tihić, u pratnji svog zamjenika Adnana Terzića, te potpredsjednika, želio je čuti uvjerljive razloge zašto ova banka ne bi mogla postati sastavni dio Investicijsko-kreditne banke Federacije BiH.

No, u Federalnoj vladi, prema onome što je doznao Avaz, smatraju da su sve reakcije više nego zakasnile, s obzirom na to da se još od 2001. godine nastoji prodati "Union banka".
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#31

Post by Harrys »

:D Jos jedan razlog za kritikovanje dijaspore. :oops: :D

Migracija i slanje novca rodbini su značajni pokretači rasta u BiH
Bosna i Hercegovina prima značajnu novčanu pomoć od iseljenika. Zvanično novac poslat iz inozemstva rodbini čini preko 20 procenata BDP-a, a očekuje se da je stvarna takva novčana pomoć i znatno veća, prema izvještaju Svjetske banke.

U saopćenju Svjetske banke se navodi da je migracija u okviru i iz zemalja u tranziciji iz Evrope i Centralne Azije velika i vjerovatno će se nastaviti povećavati obzirom će smanjenje nataliteta u regiji dovesti do povećane potražnje za mladom radnom snagom, prema izvještaju Migracija i slanje novca rodbini: Istočna Evropa i bivši Sovjetski Savez.

Dodaje se kako je poznato da se migracija u zapadnu Evropu značajno povećala u zadnjih 15 godina, pri čemu zapadna Evropa prima 42 procenta migranata iz centralne i istočne Evrope, kao i sve veći broj migranata iz bivšeg Sovjetskog Saveza. Ono što je manje poznato da su na globalnom nivou, Njemačka i Francuska jedine zapadno-evropske zemlje među deset zemalja koje primaju najviše migranata. Rusija je druga po redu, a Ukrajina, Kazahstan i Poljska su takođe među prvih deset.


Poslata novčana pomoć je jedna od posljedica migracije od koje imaju koristi porodice migranata i njihove domovine. Za mnoge od najsiromašnijih zemalja istočne Evrope i centralne Azije takva novčana pomoć predstavlja najveći izvor vanjskog prihoda i služi za ublažavanje ekonomskih i političkih nestabilnosti u prethodnih 15 godina. Novčana pomoć predstavlja preko 20 procenata BDP-a u Moldaviji i Bosni i Hercegovini i preko 10 procenata u Albaniji, Armeniji i Tadžikistanu.



(FENA)
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#32

Post by zzzzz »

[list]Investicije iz Turske i Malezije kroz BBI?


Šireći mrežu potencijalnih partnera i investitora u BiH, direktor BBI banke Amer Bukvić nazočio je European Muslim Union konferenciji u Istanbulu.

Konferencija je održana na inicijativu Dr. Mohamad Mahatira, nekadašnjeg premijera Malezije.

"Turska i Malezija planiraju intenzivirati svoja ulaganja u ovaj dio Europe. Zahvaljujući kontaktima i sastancima održanim sa predstavnicima vlasti u Turskoj, ali i Dr. Mahatirom osobno, naša je namjera da BBI banka bude most u tom smislu. Uzimajući u obzir kako su njihove dosadašnje investicije značajno pomogle obnovu i razvoj BiH, zadovoljstvo mi je što se BBI intenzivnije uključuje u proces razvoja bh. gospodarstva", rekao je Bukvić po povratku.

Većinski osnivač i dioničar BBI banke je Islamska banka za razvitak iz Džede, Saudijska Arabija, (IDB), koja je jedna od rijetkih sa AAA investicijskim rejtingom, što je, pored Svjetske banke, čini najsigurnijom bankom za ulaganje u svijetu. [/list]
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#33

Post by zzzzz »

  • Najavom preseljenja privrednici pritišću vlasti FBiH

    Maja Rener

    20.01.2007 21:09

    Odliv firmi iz Federacije BiH u Republiku Srpsku zbog nižih stopa doprinosa na plate i poreza na dobit sve je češća pojava, a prema riječima Alije Remze Bakšića, direktora Asocijacije poslodavaca BiH, ova pojava, iako zvaničnih podataka nema, znatno je masovnija nego što se na prvi pogled čini.


    "Stope doprinosa na plate i s plata u FBiH su mnogo veće nego u RS i iznose 69 odsto, a u RS su 50 odsto. Porez na dobit u RS je 10 odsto, a u FBiH je čak za 20 odsto veći. U fiskalnoj politici RS nudi znatno povoljnije uslove. FBiH gubi čim firme odlaze u RS i tamo plaćaju porez", kaže Bakšić. Dodaje i da do sada firme nisu išle u RS jer su kalkulisale, nadale se i očekivale da će doći do promjene.

    Naglašava da je potrebno harmonizirati kompletnu fiskalnu politiku da bi se stvorio jedinstven ekonomski prostor i ističe da porez na dobit treba biti 15 odsto. Bakšić napominje da postoji i razlika u registraciji firmi, te da je potreban državni zakon koji definiše ovu oblast i napominje da osnovni razlog za odlazak firmi iz FBiH nije Zakon o registraciji već Fiskalni zakoni.

    I potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Milan Lovrić ističe da je sigurno da preduzeća imaju interes da odu u RS, a pogotovo ona u graničnim dijelovima između FBiH i RS.

    Smatra da firme najavama da će preseliti proizvodnju i pogone u RS žele izvršiti pritiske na vlade u FBiH da bar ujednače uslove,

    SKRIVAJU IDENTITET

    A podatke o tome da li su firme iz FBiH i koliko njih već osnovale nova preduzeća u RS, nemaju ni Vanjskotrgovinska komora BiH, Privredna komora FBiH, Agencija za statistiku BiH, kao ni Federalni zavod za statistiku.

    Objašnjavajući zbog čega nema relevantnih podataka koliko se firmi do sada prebacilo u RS, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Tomislav Grizelj kaže da se firme ne registruju pod istim imenom u RS, te da čak ni osnivač nije isti kao u FBiH.

    "Mnogi skrivaju identitet. Trag u registru može se naći kada se registruju firme na kćerke. Međutim, kroz bankarske transakcije može se upratiti ko s kim kompenzira i tako utvrditi ovaj podatak", kaže Grizelj.

    Objasnio je da preduzeće u FBiH ostaje da postoji, ali samo fiktivno, a u RS vlasnik otvara drugu firmu u kojoj prijavljuje svoje radnike i plaća stopu doprinosa i poreza koji važe u RS.

    "Preko tih firmi se vrši pranje novca i stvara se veći profit, naravno, legalno. Nema veze gdje je radnik prijavljen, važno je da je prijavljen. U firmi koja ostaje u FBiH ostaje samo vlasnik ili neki član njegove porodice. Ta firma uplaćuje prihod, ali trošak pravi u RS. Ko pravi deset do 15 miliona KM prometa godišnje, isplati mu se. Ne isplati se gasiti firmu, jer imaju ime i svoje klijente. A, imate firmi u FBiH koje neće da rade s firmama iz RS", napomenuo je Grizelj.

    S FIRMAMA ODLAZE I INVESTICIJE

    Avdo Rapa, potpredsjednik Privredne komore FBiH, ističe da preseljenje firmi u RS podrazumijeva odliv obrta i sredstva iz FBiH.

    "Ovo stanje ima dalekosežnije posljedice. Moraju se izjednačiti uslovi privređivanja zbog stranih ulaganja", ističe Rapa. Kaže da nema podatke o preseljenju firmi iz FBiH u RS i ističe da je riječ o najavama čiji je cilj izvršiti pritisak na vlasti.

    "Na primjer, 'Pobjeda' iz Tešnja je najavila preseljenje. Kada bi to učinili, imali bi skoro milion KM godišnje veću dobit", ističe Rapa.

    Kasim Kotorić, direktor firme "Pobjeda" Tešanj, kaže da još nije odlučio osnovati firmu u RS, što ne znači da neće, jer mu ne preostaje drugi izbor ako Vlada FBiH ne udovolji zahtjevima privrede.

    "U Privrednoj komori FBiH dogovorili smo da se napravi peticija, koja je još u fazi potpisivanja, i da se da rok za usklađivanje stope poreza na dobit i doprinosa na plate. I to bi bio rok od šest mjeseci. Prva mjera bi bila da, ako Vlada odluči da to ne uradi, sve firme ne uplaćuju porez i doprinose i da poduzmu mjere koje misle da su najbolje, a to je otići iz FBiH, otvoriti novu firmu, poslovanje i proizvodnju prebaciti u RS. Firma ostaje u FBiH da egzistira, ali nema prometa i radnika", kazao je Kotorić.

    Podsjetio je da su svi naftaši prije nekoliko godina preselili u Brčko distrikt, jer su "akcize i papirologija bili jeftiniji", te je Brčko bilo najveći uvoznik nafte.

    Ističe da je najveći problem što zbog ovoga odlaze i nove investicije. Tvrdi da zna za dosta firmi koje su promijenile sjedište, te da najviše idu građevinci i trgovci, jer je njima to najlakše uraditi.

    KRAJNJA POTROŠNJA RASTE U KORIST RS

    Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH, objasnio je da svaka firma koja mijenja sjedište treba da traži novi PDV broj, a otvaranje predstavništva znači i duplo oporezivanje. Po njegovim riječima, rast broja firmi koje mijenjaju sjedište nije primjetan, ali je primjetno da je u posljednje vrijeme krajnja potrošnja rasla u korist RS.

    Midhat Arifović, direktor Poreske uprave FBiH, kaže da u ovom entitetu nije zabilježen drastičan pad prihoda, te da je čak povećana uplata doprinosa na plate u FBiH, odnosno zabilježen je porast prihoda za preko 13 odsto, što je za preko 150 miliona KM više nego u 2005. godini. Napomenuvši da strani investitori pet godina ne plaćaju porez na dobit, Arifović ističe da djeluje da je stopa poreza na dobit u RS povoljnija nego u FBiH.

    "Ali je evidentno da postoji interes osnivanja pravnih lica u RS. Podržavam poslodavce, privrednike i komore. Neshvatljivo je da se godinama ne čuje odgovor predstavnika vlada u FBiH na njihove zahtjeve. Ministarstva finansija ipak treba da predlože vladama, skupštinama i parlamentima izmjenu zakona iz ovih oblasti. Mi samo provodimo postojeće zakone s kojima se često ne slažemo. Ključno je da se ne radi na harmonizaciji poreza i doprinosa na nivou BiH. RS je davno promijenila Zakon o porezu na dobit i ima povoljnije uslove za osnivanje firmi i povoljnije stope. RS i Brčko distrikt su uveli i uveliko primjenjuju Zakon o porezu na dohodak", kazao je Arifović.

    Istakao je i da nije normalno u državi imati toliko različitih poreskih zakona, te da je stanje iskomplikovano pogotovo u FBiH, što, kako kaže, i stimuliše da firme ili tvornice budu osnovane u RS.

    Irfan Mehičić, potpredsjednik Privredne komore Kantona Sarajevo, smatra da situacija nije alarmantna. Podsjetio je da su firme pred kraj prošle godine samo najavile da će doći do velikog pohoda u RS ako se drastične razlike u porezima ne promijene, ali da još nema velikih selidbi.

    "Situacija nije drastična, jer ni ti porezi nisu od juče, što ne znači da neće biti. Jedva čekam šta će reći nova vlada", dodao je Mehičić.

    ŠTO PRIJE IZMIJENITI ZAKON

    Vahid Hećo, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH, slaže se s privrednicima i smatra da doprinose na plate treba smanjiti na stopu koja je u RS, ako ne i nižu, ali da je paralelno s tim potrebno pokrenuti reformu zdravstva, jer će se smanjiti priliv u Fond zdravstvenog osiguranja.

    "Treba maksimalno rasteretiti privredu i usmjeriti joj višak prihoda od PDV-a. Treba što prije izmijeniti zakon koji će smanjiti stope, a to rade ministarstva finansija, te rada i socijalne politike, a mora se uključiti i Ministarstvo zdravstva zbog reforme", rekao je Hećo.

    Mladen Čabrilo, ministar za razvoj, poduzetništvo i obrt FBiH, ističe da je ovo kompleksan problem i ne može ga rješavati jedno ministarstvo. Vjeruje da će u narednom periodu Vlada FBiH izaći s rješenjima za privrednike u smislu smanjenja doprinosa, te olakšavanja registracije firmi.

    "Svima je to u interesu. I FBiH ima iste ciljeve, ali neke stvari na drugom mjestu idu brže i lakše", tvrdi Čabrilo.

    Ministar finansija u Vladi FBiH Dragan Vrankić ranije je kazao da će zakon o porezu na dobit uskoro biti na sjednici Vlade FBiH, te da čeka mjesecima zbog "naših nastojanja da taj zakon harmoniziramo sa RS, no oni su imali drugačiji pristup". Dodao je da je prijedlog FBiH bio da stopa bude 15 odsto.

    A pitanje fiskalne politike trebalo bi da bude postavljeno i krajem ovog mjeseca u Ekonomsko-socijalnom vijeću FBiH, koje čine predstavnici poslodavaca, Vlade i sindikata.
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#34

Post by rashid »

E sad kad bi jos to sve napravio u RSS :) bio bi jaaaako zadovoljan. Ali svejedno super ti ideja! :)
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#35

Post by zzzzz »

  • Ovdje mozda lezi odgovor cemu borba SDA i SBiH da Federalno ministarstvo finansija ovaj put pripadne Bosnjacima. SDA i SBiH naginju da se ova posljednja znacajnija banka koja nije privatizovana, proda grupi bh privrednika (znam da je jedan od njih Hilmo Selimovic) dok ministarstvo finansija (koje vode HDZ kadrovi jos od prvih parlementarnih izbora) navlaci da se prihvati ponuda Investicijskog fonda Validus iz Varazdina....

    nacional ekonomija :D

    ________________________________________________________________


    Ministarstvo financija priprema novi prijedlog za Union banku


    Federalno ministarstvo financija zaduženo je pripremiti novi prijedlog mjera za prevazilaženje novonastalog stanja u svezi sa privatizacijom Union banke navodi se u dopunjenom priopćenju Ureda za informiranje Vlade FBiH.


    Vlada FBiH nije prihvatila Informaciju o procesu privatizacije Union banke Sarajevo koju je, s Izvještćem o radu povjerenstva za provedbu Međunarodnog javnog poziva za prikupljanje ponuda za kupovinu 91,4 posto dioničkog kapitala ove banke i Nacrtom ugovora o kupoprodaji državnih dionica u banci, za sjednicu pripremilo Federalno ministarstvo financija.

    U priopćenju se kaže kako je Federalno ministarstvo financija informiralo Vladu FBiH da su, kao odgovor na pismo premijera FBiH upućeno na adresu osam gospodarskih subjekata kojim se pozivaju da pojedinačno ili konzorcijalno dostave ponudu za kupovinu državnog kapitala Union banke, do utvrđenog roka, odnosno do 17. siječnja 2007. u 16,00 sati, dostavljene dvije ponude od kojih niti jedna nije imala validnu garanciju za financijski dio ponude, izdatu od prvoklasne banke u FBiH.

    Vlada FBiH se izjašnjavala i o prijedlogu, iznesnom u raspravi, da se tender proglasi neuspješnim koji, također, nije dobio potrebnu većinu, kaže se u priopćenju.
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#36 Re: bh ekonomija

Post by mishic »

Kakva ekonomija, ovo nije ekonomija ovo je pljčka ubitačna

Nisu politička, ekonomska su i socijalna ali veoma brzo mogla bi postati i politička i funkcionalna pitanja:

"DRŽAVNI FUNKCIONERI SE "OPARILI": Na račun legle plate veće za 500 KM"

Ovako mi naime plaćamo one koji ruše ovu državu! Jedni neradom a drugi danonoćno radeći protiv nje.
Dok mi sastavljamo kraj sa krajem. Bez radikalnog socijalnog bunta ovo je nerješivo!

Zabavljeni egzistencijalnim problemima, prepadnuti njihovim sukobima i ne vidimo da zajedno i složno rade svi kao jedan da nas još dodatno opljačkaju i osiromaše. Oni odoše na godišnje a mi se dovijamo kako imati hljeba i djecu u školu opremiti. Kako kraj sa krajem sastaviti!

Takvi su i naši i njihovi i oni treći a da mi nismo u tri tora to bi bilo malo teže izvesti i provesti i našima i njihovim i onim trećim...
Top
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#37 Re: bh ekonomija

Post by mishic »

I šta nakon ovoga preostaje čestitom građaninu, radniku ?!!
Da spas traži u kriminalu, korupciji i mitu? Ovako živjeti i preživjeti sa ovakvom vlašću ne može. Kako ne rizikovati sa "sivom ekonomijom" baviti se svim i svačim da bi se preživjelo? Kako imati volje, truditi se i zalagati na radnom mjestu za crkavicu od koje ni preživjeti ne možeš dok oni ovako bezočno pljačkaju. Kako se ne ponašati po logici da me ne mogu loše platiti koliko ja mogu ne raditi, zabušavati, otaljavati...

Društvo smo koje bez ozbiljnog reseta ne može ni opstati a kamo li napredovati.
Post Reply