BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#51 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by RagibUzoriti »

BlackRiver wrote: 13/08/2021 08:28 Tako je, pustiti ljude koji su te citav zivot odgajali, placali sklovanje da sjede kod kuce bez posla i penzije u svojim kasnim pedesetima, dok ti zivis na zapadu, nista ti ne fali.
Ali eto, iz nekog iskrivljenog principa, neces im pomoci da kupe hranu, plate rezije i zive ko ljudi u ovoj naopakoj drzavi.
Jer eto, ne ide to tako...
Ja to ne bih nazvao "iskrivljenim principom", to je vise jad i bijeda odgoja i savjesti.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#52 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by u-pet-deka »

BlackRiver wrote: 13/08/2021 08:28 Tako je, pustiti ljude koji su te citav zivot odgajali, placali sklovanje da sjede kod kuce bez posla i penzije u svojim kasnim pedesetima, dok ti zivis na zapadu, nista ti ne fali.
Ali eto, iz nekog iskrivljenog principa, neces im pomoci da kupe hranu, plate rezije i zive ko ljudi u ovoj naopakoj drzavi.
Jer eto, ne ide to tako...

Roditelji su skroz druga stvar. Ja ovdje govorim o tetkama, stričevima daidžićima, tetićima.
User avatar
nepass1
Posts: 9688
Joined: 06/07/2017 07:35

#53 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by nepass1 »

u-pet-deka wrote: 12/08/2021 10:05 U BiH prositi novac je posato sport. Vi koji nemate potrebu a tu ste do neke mjere niste u stanju razumiti problem (MAYBE). Ali mi koji smo vani znamo vrlo dobro kako dolaze upiti za novce. Nema tu pravila, kao samo roditelji ono ovo. Nema tu pravila, e samo kad je zagorilo skroz pa daj treba mi. Nema tu niti strama. U zadnjih nekoliko godina je sve postalo malo indirektno... trebao bi djeci kupiti ono ovo, trebam sada djetetu kupiti ono ovo, treba mu nabaviti ono ovo, ma joj imam ti problema trebam platit ono ovo a to ... koga god po Zapadu sretnem isto govori o svojima u BiH.
Haj ne seri svega ti
Evo me prvi ja a Bgm ni moja zena ni brat nikad nismo zatrazili ili spomenuli da nam treba lova, nit dijasporcima nit familiji ovdje. Nit sam se kome prislepao da ga obidjem u dijaspori nit me puno zanimaju.
Nego dodjete u rodnu grudu pa ocekujete da vam neko titra muda i ugoscuje i zove na domace kajmake i krastavice.
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#54 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by BlackRiver »

u-pet-deka wrote: 13/08/2021 09:54
BlackRiver wrote: 13/08/2021 08:28 Tako je, pustiti ljude koji su te citav zivot odgajali, placali sklovanje da sjede kod kuce bez posla i penzije u svojim kasnim pedesetima, dok ti zivis na zapadu, nista ti ne fali.
Ali eto, iz nekog iskrivljenog principa, neces im pomoci da kupe hranu, plate rezije i zive ko ljudi u ovoj naopakoj drzavi.
Jer eto, ne ide to tako...

Roditelji su skroz druga stvar. Ja ovdje govorim o tetkama, stričevima daidžićima, tetićima.
Da, moji komentari se i odnose na roditelje. Ostala rodbina, ako zatreba za "Ne daj Boze", uvijek se moze pomoci. Ali covjek bi morao biti milioner da svima finansijski udovolji.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#55 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by u-pet-deka »

nepass1 wrote: 13/08/2021 10:03
u-pet-deka wrote: 12/08/2021 10:05 U BiH prositi novac je posato sport. Vi koji nemate potrebu a tu ste do neke mjere niste u stanju razumiti problem (MAYBE). Ali mi koji smo vani znamo vrlo dobro kako dolaze upiti za novce. Nema tu pravila, kao samo roditelji ono ovo. Nema tu pravila, e samo kad je zagorilo skroz pa daj treba mi. Nema tu niti strama. U zadnjih nekoliko godina je sve postalo malo indirektno... trebao bi djeci kupiti ono ovo, trebam sada djetetu kupiti ono ovo, treba mu nabaviti ono ovo, ma joj imam ti problema trebam platit ono ovo a to ... koga god po Zapadu sretnem isto govori o svojima u BiH.
Haj ne seri svega ti
Evo me prvi ja a Bgm ni moja zena ni brat nikad nismo zatrazili ili spomenuli da nam treba lova, nit dijasporcima nit familiji ovdje. Nit sam se kome prislepao da ga obidjem u dijaspori nit me puno zanimaju.
Nego dodjete u rodnu grudu pa ocekujete da vam neko titra muda i ugoscuje i zove na domace kajmake i krastavice.
Ti si samo jedan od rijetkih. Nego, ako je petero djece sralo u isti WC u istoj kući, onda i dan danas ako je na 1/5 ta kuća nebitno jer njih dvoje su na Zapadu, u tu istu su kuću na svom i imaju pravo da seru po želji. Tu nastaje problem jer oni koji su tu 24/7 vide sebe kao domaća strana. K**** bi neko iz Bugojna npr. koji radi npr. kao šumar mogao slati djecu na obrazovanje u Sarajevo, a da to nije financijska odgovornost brata ili sestre iz Baden Badena.
belfy
Posts: 7689
Joined: 06/08/2007 09:00

#56 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by belfy »

ti si zalosna osoba, a tvoje razmisljanje zaista vrijedno sazaljenja...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66128
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#57 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by _BataZiv_0809 »

ZVIZ
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#58 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by Impressum »

belfy wrote: 13/08/2021 14:46 ti si zalosna osoba, a tvoje razmisljanje zaista vrijedno sazaljenja...
bio kokuz zivotni
otisao vani, pa bi sad da prica o svojim parama
kao znas sad se zna da ja zaradjujem vani, pa hajde da pricamo o mojim parama
a vi ono kao nemate a ja sad kao ono malo imam
pa evo mozemo nekako pricati o tome kako vi mene peglate, a ja ono znas dajem ali moram otrcati na forum da pisem o tome

smrde kompleksi na kilometar
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#59 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by Sanjarko »

broj dva wrote: 13/08/2021 08:36
moonca wrote: 11/08/2021 13:04 Ima roditelja koji su u pedesetim, i ocekuju pomoc od djece... :zoka:
Imas i "djece" u pedesetim, i ocekuju pomoc roditelja...
Nazalost.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#60 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by moonca »

broj dva wrote: 13/08/2021 08:36
moonca wrote: 11/08/2021 13:04 Ima roditelja koji su u pedesetim, i ocekuju pomoc od djece... :zoka:
Imas i "djece" u pedesetim, i ocekuju pomoc roditelja...
Ako 'roditelj', to smatra ispravnim, zasto ne.. :zoka:
costacurta
Posts: 3514
Joined: 05/05/2005 08:25

#61 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by costacurta »

_BataZiv_0809 wrote: 13/08/2021 14:51 ZVIZ
:lol:

ŽVAJZ!
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#62 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by zrakomlat »

Impressum wrote: 13/08/2021 14:53
belfy wrote: 13/08/2021 14:46 ti si zalosna osoba, a tvoje razmisljanje zaista vrijedno sazaljenja...
bio kokuz zivotni
otisao vani, pa bi sad da prica o svojim parama
kao znas sad se zna da ja zaradjujem vani, pa hajde da pricamo o mojim parama
a vi ono kao nemate a ja sad kao ono malo imam
pa evo mozemo nekako pricati o tome kako vi mene peglate, a ja ono znas dajem ali moram otrcati na forum da pisem o tome

smrde kompleksi na kilometar
:thumbup:
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#63 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by zrakomlat »

_BataZiv_0809 wrote: 13/08/2021 14:51 ZVIZ
100%. Pozno bih ga međ' hiljade forumaša, što bi rekao šaban š. rahmetli.
costacurta
Posts: 3514
Joined: 05/05/2005 08:25

#64 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by costacurta »

Nema generalizacije.
Znam ljude koji su vani i koji su "zamjerili" rodbini kad su jedne prilike došli ovamo da su bili nezadovoljni poklonima. A to su primijetili posmatrajući njihove reakcije :roll:
Jbga ima te kuknjave, pa prvo što pitaš nekoga "Šta ima?" normalno idu i životne priče, politka ovo ono al odmah ovi kontaju da neko kuka nebil' se ko sažalio pa 100€ dao. :roll:
Spremila im mati ručak, zadužila se u mesnicu do penzije samo da ih ugosti, a ono poslije priča okolo kolko se ovdje razbacuje, krka se meso..... :roll:
Dođe ovdje, bude kod nane u kući mjesec uživa, eventualno ode do DMa da kupi nekih biogovana jer se samo to havlja tamo, bejagi to zdravo, i na polasku veli eto i vi bujrum kod nas zimi. U Austriji se živi, dođe zima ide priča mi mijenjamo stan, frka nam je pa do godine ABD da nam dođete kad mali bude na zimskom raspustu.
I tako to,
Al nejse, meni to ne smeta. Već ovi što imaju taj neki kruti pogled "dijaspora vs mi". Nema ba toga, sve je to isti qur
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#65 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by moonca »

:lol:
pokushao si lijepo 'upakovati' i opet nabrusiti dijasporu.. a, nema, jok , generalizacije....
costacurta
Posts: 3514
Joined: 05/05/2005 08:25

#66 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by costacurta »

moonca wrote: 13/08/2021 17:15 :lol:
pokushao si lijepo 'upakovati' i opet nabrusiti dijasporu.. a, nema, jok , generalizacije....
Dapache,
Odgovorio sam na ovaj post
U BiH prositi novac je posato sport. Vi koji nemate potrebu a tu ste do neke mjere niste u stanju razumiti problem (MAYBE). Ali mi koji smo vani znamo vrlo dobro kako dolaze upiti za novce. Nema tu pravila, kao samo roditelji ono ovo. Nema tu pravila, e samo kad je zagorilo skroz pa daj treba mi. Nema tu niti strama. U zadnjih nekoliko godina je sve postalo malo indirektno... trebao bi djeci kupiti ono ovo, trebam sada djetetu kupiti ono ovo, treba mu nabaviti ono ovo, ma joj imam ti problema trebam platit ono ovo a to ... koga god po Zapadu sretnem isto govori o svojima u BiH.
Njemu neko kuka i on je skonto da mu ovaj indirektno traži para. Pa po to logici 90% popijenih kafa danas u BiH podrazumijeva da neko nekom traži pare, jer uglavnom se kuka na loše puteve, male plate, skup pelet, grijanje, cijene u BiMgu, heroin loš nikakav :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#67 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by moonca »

costacurta wrote: 13/08/2021 17:56 Njemu neko kuka i on je skonto da mu ovaj indirektno traži para. Pa po to logici 90% popijenih kafa danas u BiH podrazumijeva da neko nekom traži pare, jer uglavnom se kuka na loše puteve, male plate, skup pelet, grijanje, cijene u BiMgu, heroin loš nikakav
Jel' te neko poziva na kafu... dva su razloga.. drag si mu ili drag si mu i, iiiii mozda bi 'mogao' pomochi.

.. dosta tih kafa-mirishe na tako sto.. no, zavisi i skim si... poznajesh osobe. i vrlo dobro znash, sta znace pjedini'momenti'..
.ako se kuka -globalno, nije problem.. no, licni su i te kako,osjetljivi... o tome pishe ..u- pet - deka :zoka:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#68 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 13/08/2021 18:37
costacurta wrote: 13/08/2021 17:56 Njemu neko kuka i on je skonto da mu ovaj indirektno traži para. Pa po to logici 90% popijenih kafa danas u BiH podrazumijeva da neko nekom traži pare, jer uglavnom se kuka na loše puteve, male plate, skup pelet, grijanje, cijene u BiMgu, heroin loš nikakav
Jel' te neko poziva na kafu... dva su razloga.. drag si mu ili drag si mu i, iiiii mozda bi 'mogao' pomochi.

.. dosta tih kafa-mirishe na tako sto.. no, zavisi i skim si... poznajesh osobe. i vrlo dobro znash, sta znace pjedini'momenti'..
.ako se kuka -globalno, nije problem.. no, licni su i te kako,osjetljivi... o tome pishe ..u- pet - deka :zoka:
Razumijem ja sve, i probleme itd. ali jednostavno nemam toliki luksuz da mogu svima zadovoljiti ali kako god, sebe i svoje bi zapostavio. Puno je kad rod od tebe direktno ili indirektno traži nekoliko hiljada za npr. "novi" auto.

Ja sam od rodbine imao molbi za novac sve od igle do lokomotive doslovice. Od koje marke za nebitno odnosno provoda do nekoliko hiljada kao da sam banka.

Svi znaju samo "ja u Danskoj je hladno ali standard boli glava". Kao da ovdje nema računa, kao da djeca ne idu u školu, kao da ovdje od have i vedra neba se žive a ne hrane iz trgovina, kirije itd.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#69 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by moonca »

u-pet-deka wrote: 18/08/2021 22:59 Ja sam od rodbine imao molbi za novac sve od igle do lokomotive doslovice. Od koje marke za nebitno odnosno provoda do nekoliko hiljada kao da sam banka.
Sve mi je to poznato.... no, stvar je u tvojim rukama..... i ti kontrolishesh odnose.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#70 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 18/08/2021 23:25
u-pet-deka wrote: 18/08/2021 22:59 Ja sam od rodbine imao molbi za novac sve od igle do lokomotive doslovice. Od koje marke za nebitno odnosno provoda do nekoliko hiljada kao da sam banka.
Sve mi je to poznato.... no, stvar je u tvojim rukama..... i ti kontrolishesh odnose.

Mislim da tu nema puno prostora za mudrologije. Ili daj ili ne. Igrati na kartu razumijevanja ili protuuslova, ili ono da vrati novac je meni van svake pameti, jer takav pogled na to nemaju u BiH prilikom upita.

Rekao bi da u 9 od 10 primjera traži se ono halali (drug), jer ti si na Zapadu ja sam u BiH. I na kraju sve se svodi nato koliko si spreman otpisati.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#71 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by exliberal-ex »

Nekontam te price trazi ti familija....meni jednom zatrazli "treba im za auto" rekoh imas banku pa kod njih trazi kredit.
Poslije toga prosirio se glas da sam stipsa pa niko vise i netrazi :lol:

Imam familiju dole koja ima malu penziju svakihi par mjeseci posaljem po par hiljada, nekad preko banke nekad ide koverta ako bas neko ide u Sarajevo. Imaju i moju mastercard ( na njihovo ima ali meni racu dolazi) tako da mogu hladno placat racune koje onda ja ovdje izmirim.

Ja licno mislim da se mnogo vise para provuce kroz ruke ali nije samo to Bosanski slucaj, svi zivi to rade, od Juzne amerike do Filipina svi salju rodbini pare.
User avatar
hatemondays
Posts: 1196
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#72 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by hatemondays »

exliberal-ex wrote: 23/08/2021 01:56 Nekontam te price trazi ti familija....meni jednom zatrazli "treba im za auto" rekoh imas banku pa kod njih trazi kredit.
Poslije toga prosirio se glas da sam stipsa pa niko vise i netrazi :lol:

Imam familiju dole koja ima malu penziju svakihi par mjeseci posaljem po par hiljada, nekad preko banke nekad ide koverta ako bas neko ide u Sarajevo. Imaju i moju mastercard ( na njihovo ima ali meni racu dolazi) tako da mogu hladno placat racune koje onda ja ovdje izmirim.

Ja licno mislim da se mnogo vise para provuce kroz ruke ali nije samo to Bosanski slucaj, svi zivi to rade, od Juzne amerike do Filipina svi salju rodbini pare.
Sirotinji se uvijek slalo i slace.Ko nece neka tivra...
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#73 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by u-pet-deka »

exliberal-ex wrote: 23/08/2021 01:56 Nekontam te price trazi ti familija....meni jednom zatrazli "treba im za auto" rekoh imas banku pa kod njih trazi kredit.
Poslije toga prosirio se glas da sam stipsa pa niko vise i netrazi :lol:

Imam familiju dole koja ima malu penziju svakihi par mjeseci posaljem po par hiljada, nekad preko banke nekad ide koverta ako bas neko ide u Sarajevo. Imaju i moju mastercard ( na njihovo ima ali meni racu dolazi) tako da mogu hladno placat racune koje onda ja ovdje izmirim.

Ja licno mislim da se mnogo vise para provuce kroz ruke ali nije samo to Bosanski slucaj, svi zivi to rade, od Juzne amerike do Filipina svi salju rodbini pare.
To sa Master Card je :-)
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#74 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by exliberal-ex »

u-pet-deka wrote: 24/08/2021 22:34
exliberal-ex wrote: 23/08/2021 01:56 Nekontam te price trazi ti familija....meni jednom zatrazli "treba im za auto" rekoh imas banku pa kod njih trazi kredit.
Poslije toga prosirio se glas da sam stipsa pa niko vise i netrazi :lol:

Imam familiju dole koja ima malu penziju svakihi par mjeseci posaljem po par hiljada, nekad preko banke nekad ide koverta ako bas neko ide u Sarajevo. Imaju i moju mastercard ( na njihovo ima ali meni racu dolazi) tako da mogu hladno placat racune koje onda ja ovdje izmirim.

Ja licno mislim da se mnogo vise para provuce kroz ruke ali nije samo to Bosanski slucaj, svi zivi to rade, od Juzne amerike do Filipina svi salju rodbini pare.
To sa Master Card je :-)
Nekontam sta hoces da kazes ?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#75 Re: BH Dijaspora, odrzavaju nam BH ekonomiju u zivotu!

Post by u-pet-deka »

exliberal-ex wrote: 24/08/2021 22:56
u-pet-deka wrote: 24/08/2021 22:34

To sa Master Card je :-)
Nekontam sta hoces da kazes ?
Oni je izlizuju a ti nadomiruj minuse, eto to. :-)
Post Reply