BH Dani- Bijedno novinarstvo prostrujalo BiH!

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#26

Post by Maksim »

Ja mislim da Lovrenovic i Stojic nisu bas dodatni zacini, jer ti ljudi ne pisu za svakog i imaju neke principe. Obadvojica imaju i kolumne u Feral Tribune-u koji je pored Zareza i Odjeka najbolja novina na prostoru bivse Jugoslavije.

Sto se tice Dana, ja ne znam kako ocijeniti tu novinu. Sjecam se jednom kako su reklamirali Dodika kao nekog tko mijenja RS i sad sute ili pisu protiv njega. To je inace promjena vremena po kojoj je Avaz poznat, koji je jednom zaklijevao Lagumdziju u zvijezde da bi odjednom zapoceo inkviziciju protiv njega. Lagumdzija je samo jedan od mnogih koji su tako zavrsili na stranicama tog Avaza. Sto je apsurdno jest da novinari Avaza nisu nikakvi profesionalci kao oni u Engleskoj koji su ustanju srusiti vladu Evropske unije. Isto vazi i za Pecanina: tko je zapravo taj covjek i sto je on bio prije rata? Odakle se on odjednom pojavio a ni on nije podrijetlom iz BiH nego iz Crne Gore. Ne da mu ja oko toga nesto nabijam na nos nego mi je sumnjiv kao i svi drugi. Covjek ne zna sto vise da cita a mora nesto znati. Ljudi u BiH nista ne znaju, zato i glasaju uvijek za svoju propast.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#27

Post by Celicna_saka »

Ja ih ne kupujem od naslovnice "Drzava seljo".
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#28

Post by Edin H. »

Celicna_saka wrote:Ja ih ne kupujem od naslovnice "Drzava seljo".
Zeljo rules :D

Dani imaju najbolje izvore informacija i tekstove o kriminalcima
BugsBunny
Posts: 689
Joined: 29/10/2006 17:03

#29

Post by BugsBunny »

Moram priznati, trznula me naslovnica i povukla automatski. No, cim sam procitao "fine print", produzio sam :D :D Meni se nisu prodali
T8
Posts: 204
Joined: 10/05/2006 23:50

#30

Post by T8 »

Hajd kad idu napadi da i ja navedem jedan primjer koji mi je ogadio Dane za sva vremena.
U jednoj sarajevskoj školi je nastavnik optuzen za seksualno uznemiravanje jednog ucenika.
Dani izlaze s tekstom u kojem opisuju taj slucaj - hvalisuci se (iako je slucaj vec bio na sudu) da su eto oni potaknuli da se islucaj istrazi.
No to nije problem
Problem je što su uz tekst čiji je naslov bio "Orgije u dječijem selu" objavili sliku škole i par djece koja su se zatekla u školskom dvorištu.
Djeca sa slike nisu imala nikakve veze s slucajem.
Otac jedne djevojcice je krenuvši na "posao" u Irak kupio na aerodromu BHDANE i šokirao se kad je ispod tog groznog naslova vidjeo sliku svoje 8-godisnje kcerkice.
Autor teksta nije trazio bilo kakvu dozvolu za fotografisanje niti za objavu fotografija

Da li bi gospodin Pecanin ili gđa Dženana stavio/la sliku svoje djece ispod takvih naslova
U kojim bi se to profesionalnim novinama moglo dogoditi takvo što.
Jadno i bijedno
rashomon
Posts: 1107
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: "Bolestan; gostima pozdrav s poštovanjem!"

#31

Post by rashomon »

U jednom broju su forsirali gradnju hidroelektrana na Neretvi...

Nuff said!
foucault
Posts: 242
Joined: 24/06/2005 16:42

#32

Post by foucault »

Ja bih samo volio da Dani jednom, ali jednom za sva vremena shvate koja je uloga suda, a koja tuzilastva u krivicnom postupku. I jako bih volio da im se razjasni da ako za nesto nema dokaza, nema veze sto sudija kao i citav grad zna da je neki kriminalac ili tajkun nesto opljackao ili nekoga ubio.
DUREX
Posts: 516
Joined: 10/05/2006 07:34
Location: Sarajevo - Centar

#33

Post by DUREX »

Jedna stvar je ovdje definitivno jasna i jedna konstanta se defnitivo moze opisati, a to je da su Dani svakim Danom losiji.

Slozio bih se sa volvoxovim postom sa prve strane. Ovdje definitivno vise nesto ne stima...uredjivacka politika, nekada meni dragog lista, radi para ili radi ne znam kojeg kurca, odstupila je od svih principa i ciljeva koje su Dani nekada imali.
Od perspektivnog lista koji je mogao postati oaza i utociste preostalom (izumirucem) urbanom miljeu BiH drustva, Dani su postali nesto sasvim suprotno. Naglo je nacinjen zaokret u politici novine i ja se pitam da li se radi zaista o losoj smjeni "generacija", jer je zaista nekoliko jakih novinara napustilo list, ili se jednostavno radi o gladjenju krmka niz dlaku.
Jebiga, u zemlji u kojoj je onaj toalet-papir Avaz najcitanija novina, naravno da je tesko opstati gradeci ime i image na necemu sto nije puka banalnost i mahalsko preseravanje, pa su mozda gospoda novinari, a radi straha da ce nestati u moru novina-tariguza, pljunuli sebi u usta i izabrali da pisu o onome sto zanima prosjecnog taxistu u pauzama izmedju dvije voznje.
Nekada sam pamtio odredjene recenice i novinarske "majstorije"....sada na prste covjek moze da nabroji tekstove kojih se ikada vise u zivotu sjetim nakon sto sam ih jednom , onako ovlas, procitao.
Lose teme...nebitne, senzacionisticki prenapuhane, pune rekla-kazala pristupa koji nas za 2-3 marke vrte u krug ko budale...i tako iz Dana u Dan...
Vec godinama, na svakom drugom broju osvane ili ovaj orangutan Gasi, ili Celo1,Celo2...Faco...Denis...ovaj, onaj....Sve samo sranje, poluobradjena istina koja svakog normalnog covjeka, osim sudstva,naravno, interesuje k'o lanjski snijeg, a nigdje sustine, nigdje prave rijeci da se covjek za nju uhvati, a sto je najgore NIGDJE onog novinarskog entuzijazma po kome se jedan list prepoznaje i kojim zraci i kad ga covjek ne procita do kraja (Feral Tribune npr...ili, da ne idemo daleko-ratni Dani)...Sve se svelo na piskaranje mahalskih prica i poluistina...kao na traci...

Medjutim, da se razumijemo...Za sve ove koji likuju nad ovim posrtajem nekog, nazovimo ga, gradjanskog novinarstva kod nas(nadam se privremenim)...dakle, za sve ove Saffovce, Avazovce i ostale -ovce:
I najlosiji broj Dana ili Slobodne Bosne, vrijedniji je i bolji od najboljeg broja ovih tariguza Avaza,Saffova,Ljiljana,Expresa i ostalih nadri-novina koje nikada nisu dosegle nivo veci od Arke,Treceg oka i slicnih budalastina...Ipak i pored svih nedostataka Dana, opet se tu moze pronaci pokoji text nekog od velicina tipa Hemona, Stojica, Lovrenovica, Jergovica...
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#34

Post by kekec »

I najlosiji broj Dana ili Slobodne Bosne, vrijedniji je i bolji od najboljeg broja ovih tariguza Avaza,Saffova,Ljiljana,Expresa i ostalih nadri-novina koje nikada nisu dosegle nivo veci od Arke,Treceg oka i slicnih budalastina...Ipak i pored svih nedostataka Dana, opet se tu moze pronaci pokoji text nekog od velicina tipa Hemona, Stojica, Lovrenovica, Jergovica...
:thumbup:
Hamo.
Posts: 33
Joined: 25/04/2006 02:38

#35

Post by Hamo. »

DUREX wrote:Medjutim, da se razumijemo...Za sve ove koji likuju nad ovim posrtajem nekog, nazovimo ga, gradjanskog novinarstva kod nas(nadam se privremenim)...dakle, za sve ove Saffovce, Avazovce i ostale -ovce:
I najlosiji broj Dana ili Slobodne Bosne, vrijedniji je i bolji od najboljeg broja ovih tariguza Avaza,Saffova,Ljiljana,Expresa i ostalih nadri-novina koje nikada nisu dosegle nivo veci od Arke,Treceg oka i slicnih budalastina...Ipak i pored svih nedostataka Dana, opet se tu moze pronaci pokoji text nekog od velicina tipa Hemona, Stojica, Lovrenovica, Jergovica...
Slazem se donekle... S tim da je Slobodna Bosna otisla u odvratni senzacionalizam daleko dalje od Dana. Prije par godina sam mislio da su Dani jedini koji su se izdigli i suzdrzali od mahalskog rekla-kazala novinarstva, ali nazalost naslovnica "LAZNA VIJEST" govori sama za sebe...

Jadno i cemerno je kad su i ovakvi srozani Dani "bolji" od vecine BiH stampe... "Bolji" jedino po lokalnim BiH standardima, ali niposto u istom rangu kao i Feral ili druge novine iz nase regije.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#36

Post by Grom iz vedra neba »

Kada sam vidio da ultra-radikali iz Srbije relativizuju genocid u Srebrenici citatima iz Dana, vise ih ne citam ni kada neko postira na netu tekst.

A sto se tice SB bio sam redovan citalac od prvog broja, ali onda vidite vremenom da je urednik patoloski slucaj koji se sluzi samo s dvije stvari: ako mu neko pruzi kontrargument, ili ne daj boze zapocne polemiku, onda se on obracuna s njim rijecima: idiot, kreten, budala i sl. a drugi princip mu je para, pise po naredbi onih koji ga placaju...
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#37

Post by SherlockHolmes »

Grom iz vedra neba wrote:Kada sam vidio da ultra-radikali iz Srbije relativizuju genocid u Srebrenici citatima iz Dana, vise ih ne citam ni kada neko postira na netu tekst.
Grome, SB na stranu, ali je li ovo zaozbilje?
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#38

Post by Grom iz vedra neba »

SherlockHolmes wrote:
Grom iz vedra neba wrote:Kada sam vidio da ultra-radikali iz Srbije relativizuju genocid u Srebrenici citatima iz Dana, vise ih ne citam ni kada neko postira na netu tekst.
Grome, SB na stranu, ali je li ovo zaozbilje?
Ovo je najozbiljnije. Prosurfaj malo. Sjecam se da je stranica bila na engleskom u pitanju je bio neki "institut za mir", pa sam se ja zainteresovao malo ko stoji iza toga, u pitanju je srpski lobi iz Chichaga, a na toj strani je bio clanak o Srebrenici u kojem se negira Srebrenica citatima iz Dana i jos se navodi "muslimanske novine Dani" itd. Potrazicu tekst pa cu postirati ovdje ako nadjem...
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#39

Post by SherlockHolmes »

Ne znam na koji clanak mislis, mada mislim da sam vidio nesto slicno na srpska-mreza.com. Doduse, oni citiraju i vade iz konteksta i clanke iz NY Timesa, a ne bih se zacudio i iz Saff-a. Znaci li to da ni njih ne treba citati?
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#40

Post by Faust »

Grom iz vedra neba wrote:
SherlockHolmes wrote:
Grom iz vedra neba wrote:Kada sam vidio da ultra-radikali iz Srbije relativizuju genocid u Srebrenici citatima iz Dana, vise ih ne citam ni kada neko postira na netu tekst.
Grome, SB na stranu, ali je li ovo zaozbilje?
Ovo je najozbiljnije. Prosurfaj malo. Sjecam se da je stranica bila na engleskom u pitanju je bio neki "institut za mir", pa sam se ja zainteresovao malo ko stoji iza toga, u pitanju je srpski lobi iz Chichaga, a na toj strani je bio clanak o Srebrenici u kojem se negira Srebrenica citatima iz Dana i jos se navodi "muslimanske novine Dani" itd. Potrazicu tekst pa cu postirati ovdje ako nadjem...
@Grome, pa odkud ti na forumu? Kakvo zaključivanje: zato što neko nekoga citira, znači da on nešto negira!!!??? Idealan Saffovac. :D :D
P.S. ni Preporod te ne bi odbio.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#41

Post by Grom iz vedra neba »

Evo jedan od tih tekstova (ima ih vise, pokusacu naci i teks o Srebrenici). I sad neka mi neko kaze da Dani nisu placenicka novina, pogotovo jer su toliko puta napisali izmisljotine koje sada drugi citiraju kao da su istina, a ustvari su se ispostavile kao laz. Takodjer primjetite da se u tekstu govori i gradjanskom ratu u BiH. Dani su vise uradili na odbrani Srbije nego srpski pravni tim:

http://www.balkanpeace.org/index.php?in ... s/a09.incl

Bosnia

Bosnian Muslim weekly “Dani” reported on September 24, 1999, that Osama Bin Laden, the most wanted terrorist in the world, was issued a Bosnia-Herzegovina passport. Bin Laden was issued the Bosnian passport by the Bosnian embassy in Vienna in 1993. However, Bin Laden was not the only one. A number of suspected terrorists have traveled the globe utilizing “legally issued” Bosnia-Herzegovina documents.

According to ‘Dani’, the Bosnian Foreign Ministry was seized by panic when Mehrez Aodouni, another Bosnian passport bearer, was arrested in Istanbul on September 09, 1999. Aodouni was believed to have close ties with Bin Laden. The Party of Democratic Action (SDA) [Bosnia´s main Muslim party led by Bosnian President, Alija Izetbegovic] issued a statement that on September 23, 1999, Audouni obtained the Bosnia-Herzegovina citizenship and a passport because he was a member of the Bosnia-Herzegovina Army.

The Bosnian Muslim daily "Oslobodjenje"
published that three men, believed linked to Saudi extremist Osama Bin Laden, were arrested in Sarajevo in July 2001. The three, one of whom was identified as Imad El Misri, were Egyptian nationals. The paper said that two of the suspects were holding Bosnian passports.

The arrest, carried out by police from Bosnia’s Muslim-Croat Federation, was requested by the United States, Oslobodjenje said.

The Dayton peace agreement, that ended Bosnia’s civil war, ordered all foreign soldiers to leave the country, including those who fought alongside the mainly Muslim government army. Many of those who fought in the Bosnian Muslim Army included ranks of Islamicist radicals from the Arab world, Afghanistan, Pakistan and South East Asia. However, an undisclosed number remained, obtaining Bosnian citizenship as members of the army or by marrying Bosnian women.

At the end of the civil war many of these so-called mujahadeen remained on territories controlled by the Bosnian-Croat Federation, instructing Muslim forces in terrorist activities. Those activities came to light on December 18, 1995, with the premature detonation of an automobile bomb in Zenica. It is widely speculated that the bomb was meant for U.S. NATO troops serving in Bosnia-Herzegovina as revenge for the life sentence given to Sheik Omah Abdel Rahman, the brain behind the World Trade Centre bombing in New York.

Also noteworthy is the raid conducted by NATO forces on the training center of the Bosnian Muslim secret police (AID), located in the ski center near Fojnica in February of 1996, and the arrest of several persons for preparing to conduct terrorist actions. Iranian instructors were teaching future terrorists from AID how to disguise bombs as children’s toys, dolls, and plastic ice cream cones.

In its June 26, 1997 Report on the bombing of the Al Khobar building in Riyadh, Saudi Arabia, the New York Times noted that those arrested confessed to serving with Bosnian Muslims forces. Further, the terrorists also admitted to ties with Osama Bin Laden.

Defence and Foreign Affairs analyst Yossef Bodansky wrote in 1997 that Iran, from its terrorist bases in Bosnia-Herzegovina, planned the assassination of Pope John Paul II. The assassination was planned towards the end of September 1997. A terrorist group consisting of 20 members holding Croatian, Bosnia-Herzegovinian, Tunisian, Algerian and Moroccan passports were to assassinate the Pope during his Bologna visit. The leaders of the group were all former mujahadeen from Bosnia-Herzegovina. Logistical support for the group was secured through a local terrorist network which was closely associated with GIA. Italian authorities discovered the assassination attempt in time and managed to arrest 14 members of the terrorist cell.

Many mujahadeen in Bosnia are now located in what was the pre-war Serbian village of Bocinja Donja. Today, a sign on the road into the town warns visitors to "be afraid of Allah."

The village´s 600 residents include 60 to 100 former mujahadeen, Islamicist guerrillas from the Middle East and elsewhere who came to help Bosnia´s Muslims during the 1992-95 civil war. Since the conflict ended, they and their families have organized a community that stands apart from the rest of Bosnia, whose Muslim majority largely follows a relaxed version of Islam. Bocinja Donja´s affairs, in contrast, are governed by a strict interpretation of Islamic law. Women must wear veils and long black robes; men must have long beards. Smoking and drink is forbidden, as well speaking to visitors.

Washington and its allies have complained periodically about the mujahadeen, who were technically obligated by international treaty to leave the country in 1995. But Western complaints lacked urgency until late 1999, when U.S. law enforcement authorities discovered that a handful of the men who have visited or lived in this area were associated with a suspected terrorist plot to bomb targets in the United States on New Year´s Day.

Among them was Karim Said Atmani, who was identified by authorities as the document forger for a group of Algerians accused of plotting the bombings. He is a former roommate of Ahmet Ressemi, the man arrested at the Canadian-U.S. border in mid-December 1999 with a carload of explosives. Atmani has been a frequent visitor to Bosnia, even after Ressmi´s arrest.

A Bosnian government search of passport and residency records--conducted at the urging of the United States--revealed other former mujahadeen who are linked to the same Algerian group or to other suspected terrorist groups and who have lived in this area 60 miles north of Sarajevo, the capital, in the past few years.

One man, a Palestinian named Khalil Deek, was arrested in Jordan in late December 1999 on suspicion of involvement in a plot to blow up tourist sites; a second man with Bosnian citizenship, Hamid Aich, lived in Canada at the same time as Atmani and worked for a charity associated with Osama Bin Laden.

A third suspect, an Algerian named Abu Mali who was regarded as a community leader in Bocinja, was asked to leave the country with his family in spring of 1999 after Washington accumulated evidence that he worked for a terrorist organization. Mehrez Amdouni, another former resident, was arrested by Turkish police in September of 1999 in Istanbul, where he arrived with a Bosnian passport. Amdouni was charged with counterfeiting and possessing stolen goods.

The Centre for Peace in the Balkans wrote in Spring of 2000:

The December 14, 1999, arrest of Algerian national Ahmet Ressemi at a U.S.-Canada border crossing in British Columbia – he was in a car full of nitroglycerin and bomb-making materials – was headline news in North America. Many theorized that Ressemi planned to blow up a major structure in the U.S. to start the new millenium.

The theorists could have saved themselves some time by taking a closer look at Ressemi’s past ties, especially those with terrorists trained in Bosnia-Herzegovina, where Ressemi fought as a mujahadeen.

It has been confirmed that Ahmet Ressemi had ties with Said Atmani, another terrorist who fought in the "El Mujahadeen" unit in Bosnia-Herzegovina. The Canadian authorities deported Atmani back to Bosnia-Herzegovina on October 18, 1998, supposedly without knowing of his alleged participation in terrorist activities through Europe.

The NY Times, in it´s "Magazine" edition of February 6, 2000 published that: "Last year, sources in Jordan say, the Mukhabarat, the intelligence service, alerted the C.I.A. to at least three plots by Bosnia-based Islamic terrorists to attack U.S. targets in Europe."

Recently, Kenneth Katzman, of the Library of Congress’ Congressional Research Service, released an updated report on terrorism. That report identified cells of the Bin Laden Al-Quaida Network in the Middle East, Africa, Bosnia, and Albania.
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#42

Post by Faust »

Grom iz vedra neba wrote:Evo jedan od tih tekstova (ima ih vise, pokusacu naci i teks o Srebrenici). I sad neka mi neko kaze da Dani nisu placenicka novina, pogotovo jer su toliko puta napisali izmisljotine koje sada drugi citiraju kao da su istina, a ustvari su se ispostavile kao laz. Takodjer primjetite da se u tekstu govori i gradjanskom ratu u BiH. Dani su vise uradili na odbrani Srbije nego srpski pravni tim:

http://www.balkanpeace.org/index.php?in ... s/a09.incl

Bosnia

Bosnian Muslim weekly “Dani” reported on September 24, 1999, that Osama Bin Laden, the most wanted terrorist in the world, was issued a Bosnia-Herzegovina passport. Bin Laden was issued the Bosnian passport by the Bosnian embassy in Vienna in 1993. However, Bin Laden was not the only one. A number of suspected terrorists have traveled the globe utilizing “legally issued” Bosnia-Herzegovina documents.

According to ‘Dani’, the Bosnian Foreign Ministry was seized by panic when Mehrez Aodouni, another Bosnian passport bearer, was arrested in Istanbul on September 09, 1999. Aodouni was believed to have close ties with Bin Laden. The Party of Democratic Action (SDA) [Bosnia´s main Muslim party led by Bosnian President, Alija Izetbegovic] issued a statement that on September 23, 1999, Audouni obtained the Bosnia-Herzegovina citizenship and a passport because he was a member of the Bosnia-Herzegovina Army.

The Bosnian Muslim daily "Oslobodjenje"
published that three men, believed linked to Saudi extremist Osama Bin Laden, were arrested in Sarajevo in July 2001. The three, one of whom was identified as Imad El Misri, were Egyptian nationals. The paper said that two of the suspects were holding Bosnian passports.

The arrest, carried out by police from Bosnia’s Muslim-Croat Federation, was requested by the United States, Oslobodjenje said.

The Dayton peace agreement, that ended Bosnia’s civil war, ordered all foreign soldiers to leave the country, including those who fought alongside the mainly Muslim government army. Many of those who fought in the Bosnian Muslim Army included ranks of Islamicist radicals from the Arab world, Afghanistan, Pakistan and South East Asia. However, an undisclosed number remained, obtaining Bosnian citizenship as members of the army or by marrying Bosnian women.

At the end of the civil war many of these so-called mujahadeen remained on territories controlled by the Bosnian-Croat Federation, instructing Muslim forces in terrorist activities. Those activities came to light on December 18, 1995, with the premature detonation of an automobile bomb in Zenica. It is widely speculated that the bomb was meant for U.S. NATO troops serving in Bosnia-Herzegovina as revenge for the life sentence given to Sheik Omah Abdel Rahman, the brain behind the World Trade Centre bombing in New York.

Also noteworthy is the raid conducted by NATO forces on the training center of the Bosnian Muslim secret police (AID), located in the ski center near Fojnica in February of 1996, and the arrest of several persons for preparing to conduct terrorist actions. Iranian instructors were teaching future terrorists from AID how to disguise bombs as children’s toys, dolls, and plastic ice cream cones.

In its June 26, 1997 Report on the bombing of the Al Khobar building in Riyadh, Saudi Arabia, the New York Times noted that those arrested confessed to serving with Bosnian Muslims forces. Further, the terrorists also admitted to ties with Osama Bin Laden.

Defence and Foreign Affairs analyst Yossef Bodansky wrote in 1997 that Iran, from its terrorist bases in Bosnia-Herzegovina, planned the assassination of Pope John Paul II. The assassination was planned towards the end of September 1997. A terrorist group consisting of 20 members holding Croatian, Bosnia-Herzegovinian, Tunisian, Algerian and Moroccan passports were to assassinate the Pope during his Bologna visit. The leaders of the group were all former mujahadeen from Bosnia-Herzegovina. Logistical support for the group was secured through a local terrorist network which was closely associated with GIA. Italian authorities discovered the assassination attempt in time and managed to arrest 14 members of the terrorist cell.

Many mujahadeen in Bosnia are now located in what was the pre-war Serbian village of Bocinja Donja. Today, a sign on the road into the town warns visitors to "be afraid of Allah."

The village´s 600 residents include 60 to 100 former mujahadeen, Islamicist guerrillas from the Middle East and elsewhere who came to help Bosnia´s Muslims during the 1992-95 civil war. Since the conflict ended, they and their families have organized a community that stands apart from the rest of Bosnia, whose Muslim majority largely follows a relaxed version of Islam. Bocinja Donja´s affairs, in contrast, are governed by a strict interpretation of Islamic law. Women must wear veils and long black robes; men must have long beards. Smoking and drink is forbidden, as well speaking to visitors.

Washington and its allies have complained periodically about the mujahadeen, who were technically obligated by international treaty to leave the country in 1995. But Western complaints lacked urgency until late 1999, when U.S. law enforcement authorities discovered that a handful of the men who have visited or lived in this area were associated with a suspected terrorist plot to bomb targets in the United States on New Year´s Day.

Among them was Karim Said Atmani, who was identified by authorities as the document forger for a group of Algerians accused of plotting the bombings. He is a former roommate of Ahmet Ressemi, the man arrested at the Canadian-U.S. border in mid-December 1999 with a carload of explosives. Atmani has been a frequent visitor to Bosnia, even after Ressmi´s arrest.

A Bosnian government search of passport and residency records--conducted at the urging of the United States--revealed other former mujahadeen who are linked to the same Algerian group or to other suspected terrorist groups and who have lived in this area 60 miles north of Sarajevo, the capital, in the past few years.

One man, a Palestinian named Khalil Deek, was arrested in Jordan in late December 1999 on suspicion of involvement in a plot to blow up tourist sites; a second man with Bosnian citizenship, Hamid Aich, lived in Canada at the same time as Atmani and worked for a charity associated with Osama Bin Laden.

A third suspect, an Algerian named Abu Mali who was regarded as a community leader in Bocinja, was asked to leave the country with his family in spring of 1999 after Washington accumulated evidence that he worked for a terrorist organization. Mehrez Amdouni, another former resident, was arrested by Turkish police in September of 1999 in Istanbul, where he arrived with a Bosnian passport. Amdouni was charged with counterfeiting and possessing stolen goods.

The Centre for Peace in the Balkans wrote in Spring of 2000:

The December 14, 1999, arrest of Algerian national Ahmet Ressemi at a U.S.-Canada border crossing in British Columbia – he was in a car full of nitroglycerin and bomb-making materials – was headline news in North America. Many theorized that Ressemi planned to blow up a major structure in the U.S. to start the new millenium.

The theorists could have saved themselves some time by taking a closer look at Ressemi’s past ties, especially those with terrorists trained in Bosnia-Herzegovina, where Ressemi fought as a mujahadeen.

It has been confirmed that Ahmet Ressemi had ties with Said Atmani, another terrorist who fought in the "El Mujahadeen" unit in Bosnia-Herzegovina. The Canadian authorities deported Atmani back to Bosnia-Herzegovina on October 18, 1998, supposedly without knowing of his alleged participation in terrorist activities through Europe.

The NY Times, in it´s "Magazine" edition of February 6, 2000 published that: "Last year, sources in Jordan say, the Mukhabarat, the intelligence service, alerted the C.I.A. to at least three plots by Bosnia-based Islamic terrorists to attack U.S. targets in Europe."

Recently, Kenneth Katzman, of the Library of Congress’ Congressional Research Service, released an updated report on terrorism. That report identified cells of the Bin Laden Al-Quaida Network in the Middle East, Africa, Bosnia, and Albania.
Nista se ne dokazuje ovim. Ne hrani se iluzijama. Tebi je lakše vjerovati zavjerama. Je li ti ovaj Brown rođak?
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#43

Post by Grom iz vedra neba »

Nakon ovog teksta uvode relativizaciju genocida u Srebrenici:

http://www.balkanpeace.org/index.php?in ... prs14.incl

The involvement of Al-Quaeda in radical Islamic activities and events in Bosnia is however, frequently mentioned in the media and US government reports. Unfortunately, it is also frequently overlooked.

New Yorkers and other victims of Osama Bin Laden's terrorist attack were civilians and were not connected to a terrorist network in any way.

Proclaiming New York City and Srebrenica sister towns misrepresents the basis for forging such an important and symbolic relationship. Implying that the terror suffered by 9-11 victims in New York is similar to civil war suffering in Srebrenica is factually wrong. As such, a sister-city relationship between New York City and Srebrenica should not be established since it would be an insult to the memory of 9-11 victims.
Procitajte boldirani dio. Bljak. Kaze se da srebrenica i new york se ne mogu porediti jer ce to biti uvreda za zrtve terorizma u new yorku?!

Aferim Dani!
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#44

Post by Grom iz vedra neba »

Faust wrote:
Nista se ne dokazuje ovim. Ne hrani se iluzijama. Tebi je lakše vjerovati zavjerama. Je li ti ovaj Brown rođak?
O Senade. Selam alejkum :D
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#45

Post by SherlockHolmes »

Grome, naravno da je bilo (i bit ce) senzacionalizma i neprovjerenih poluinformacija. Svejedno mi nije jasna tvoja logika. Koje novine preporucujes?
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#46

Post by Grom iz vedra neba »

SherlockHolmes wrote:Grome, naravno da je bilo (i bit ce) senzacionalizma i neprovjerenih poluinformacija. Svejedno mi nije jasna tvoja logika. Koje novine preporucujes?
Ne preporucujem nikakve novine. Samo malo common sensa. Ono sto je ocigledno, a to je da cetnici i srpski lobisti koji na zapadu rade u interesu odbrane Srbije po tuzbi za genocid uzimaju reference iz Dana (iako ima primjera i sa SB, ali zakljucili smo da je SB klasicni tariguz, pa ga valjda niko ne shvata ozbiljno).
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#47

Post by SherlockHolmes »

Citati iz novina na sudu tu ne piju vode, niti predstavljaju dokaz tvrdnje. Nije sud sa-x :D
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#48

Post by Grom iz vedra neba »

SherlockHolmes wrote:Citati iz novina na sudu tu ne piju vode, niti predstavljaju dokaz tvrdnje.
To im i nije primarna namjena. Poenta je da oni na taj nacin utiru put ka pridobijanju podrske i javnog mijenja na zapadu od raznih krugova, to se zove lobiranje. Pricom o terorizmu u kojem prezentujes dokaze od samih "terorista" (Bosnian Muslim Daily "Dani", jer u ovom kontekstu oni i Dane tako karakterisu prisivanjem vjerske odrednice) dobijas veliku podrsku, kako finansijsku, tako i politicku. A politika igra glavnu rijec u svemu...pa tako i na sudu. Lobiranje...
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#49

Post by SherlockHolmes »

Grom iz vedra neba wrote:
SherlockHolmes wrote:Citati iz novina na sudu tu ne piju vode, niti predstavljaju dokaz tvrdnje.
To im i nije primarna namjena. Poenta je da oni na taj nacin utiru put ka pridobijanju podrske i javnog mijenja na zapadu od raznih krugova, to se zove lobiranje. Pricom o terorizmu u kojem prezentujes dokaze od samih "terorista" (Bosnian Muslim Daily "Dani", jer u ovom kontekstu oni i Dane tako karakterisu prisivanjem vjerske odrednice) dobijas veliku podrsku, kako finansijsku, tako i politicku. A politika igra glavnu rijec u svemu...pa tako i na sudu. Lobiranje...
Nisu Dani izmislili ni propagandu, ni lazi ni lobiranje. I jedno i drugo i trece je staro koliko i prvobitna zajednica, zato je bezveze za to kriviti Dane.

I NY timesu i Sunday Timesu se desi da objave neki senzacionalisticki tekst, sto ipak ne znaci da se time izjednacuju sa Avazom.
urbanagerila
Posts: 1187
Joined: 06/12/2005 16:02

#50

Post by urbanagerila »

Samo da napomenem da su Dani jedini list koji je jos davne ´97 dobio gomilu novca od "velikog mecene" Georga Sorosa i upravo ta godina predstavlja prekratnicu u uredjivackoj politici ovog lista (koji je prije toga bio hvale vrijedan) koja nakon toga po mom skromnom misljenju sluzi samo kao sredstvo propagande ..... zna se vec koga :D
Post Reply