Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#51 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by pizarro »

ja sve mislio da izmedju hemicara i inzinjera hemije nema ogromne razlike :-)
a koliko brat hemicar kuka, ima da postane novi walter white :D
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#52 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by electriq »

+ za kriminalistiku
totalno glup fakultet koji nije ni za sta
necete nikad naci posao s ovim, a mozda ni tada
treba ukinuti ovo pod hitno
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2450
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#53 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by cenecimoveocino »

electriq wrote:+ za kriminalistiku
totalno glup fakultet koji nije ni za sta
necete nikad naci posao s ovim, a mozda ni tada
treba ukinuti ovo pod hitno
https://ff.unze.ba/katedre/katedra-za-o ... urologiju/
Do sada preko 150-200 završilo,možda je troje pronašlo zaposlenje,znam za jednu koja je debelom vezom upala da odradi pripravnički u gradsku biblioteku :-)
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#54 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Last December »

pizarro wrote:ja sve mislio da izmedju hemicara i inzinjera hemije nema ogromne razlike :-)
a koliko brat hemicar kuka, ima da postane novi walter white :D
Hemijski inženjeri imaju puno više veze sa procesnim i mašinskim imženjerstvom nego sa hemijom. Hemičari su ti oni tipični naučnici koji bućkaju u labu a takvog kadra i ne treba mnogo.
cenecimoveocino wrote:
electriq wrote:+ za kriminalistiku
totalno glup fakultet koji nije ni za sta
necete nikad naci posao s ovim, a mozda ni tada
treba ukinuti ovo pod hitno
https://ff.unze.ba/katedre/katedra-za-o ... urologiju/
Do sada preko 150-200 završilo,možda je troje pronašlo zaposlenje,znam za jednu koja je debelom vezom upala da odradi pripravnički u gradsku biblioteku :-)
U Hrvatskoj su dobro uradili da su zabranili civilima da upisuju kriminalistiku. Jedno vrijeme je bilo kao i kod nas ali su valjda skontali na vrijeme da to ne ide tako. Danas je upis moguć strogo kadrovima koji su već zaposleni u državnoj službi, ne strogo policajcima, ali ipak ljudima koji već imaju posao.
User avatar
Garak
Posts: 188
Joined: 06/10/2007 16:59

#55 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Garak »

Moram priznati da, koliko god se trudio, ne razumijem mentalni sklop osoba koji se prilikom odabira zanimanja vode trendovima ili broju zaposlenih na birou... znači po tome bih trebao odabrati da čitav život radim posao koji me unesrećuje 8 sati dnevno do penzije zato jer je to neko rekao da je to dobar fakultet?

Radim u preduzeću sa inžinjerima elektrotehnike i mašinstva, i ni za kakvu platu ne bih radio sa onim strojevima ili projektovao i sve ono što oni rade. Pravnik sam i obožavam svoj posao, isto kao što i oni vole svoj. Uvijek bih za manje novca uživao u poslu nego za više novca svako jutro sa grčem u stomaku se budio.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#56 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by vazi »

cenecimoveocino wrote:
electriq wrote:+ za kriminalistiku
totalno glup fakultet koji nije ni za sta
necete nikad naci posao s ovim, a mozda ni tada
treba ukinuti ovo pod hitno
https://ff.unze.ba/katedre/katedra-za-o ... urologiju/
Do sada preko 150-200 završilo,možda je troje pronašlo zaposlenje,znam za jednu koja je debelom vezom upala da odradi pripravnički u gradsku biblioteku :-)

Znam i ja jednu, stelom uletila za direktoricu vrtica :lol:
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#57 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

Last December wrote:IceCat, uzalud pričaš, narod još uvijek vjeruje u prijeratne mitove o potražnji industrijskih stručnjaka.

I sam sam istraživao stanje na tržištu rada hemijske industrije pa sam došao do nekih informacija da su statistike ACS-a i bls.gov (a BLS vrlo vjerovatno uzima brojke od ACS-a ) netačne u smislu da ACS objavljuje podatke na osnovu uzorka svojih članova koji plaćaju članarinu. Dakle svi ti ljudi rade i vrlo vjerovatno imaju jako dobr pozicije tako da je cijela fama oko prosječne plate takoreći rigged. Uzorku ne pripadaju ljudi iz struke koji nisu članovi a mnogi su underemployed ili rade popuno izvan struke, dakle zaposleni su ali ne rade u struci.

Činjenica je da je nekad jaka hemijska industrija davno preselila na istok, u Indiju i Kinu, pa čak i dobar dio razvoja je outsourcovan. Toliko od mene.
Definitivno imaš pravo, na primjer Njemačka koja je bila utemeljitelj hemijskog razvoja zaista jeste pozatvarala više od 95% hemijske industrije i preselila u Kinu gdje eksploatišu jeftinu radnu snagu. Isto preseljenje industrije u "strašnu komunističku zemlju" koja ima širom otvorena vrata za globalno tržište vlastitim robljem odavno je uradila i SAD (čiju tehnologiju i koriste i proizvode) i to ne samo u hemijskoj industriji nego i u mnogim drugim oblastima ostavljajući vlastite ljude bez posla.
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#58 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

Kinaski wrote:Pa sta si se ti sa hemijom prepao nece tebe kompjuter zamjenit,i bgt kolika ti je plata a kolika je prosjecna plata u toj drzavi pa toliko kukas
Kompjuteri hemičare već jesu zamijenili, osvrni se na jedan od prethodnih postova. Softveri koje danas rutinski dizajniraju inženjeri hemije (jer pored matematike, dizajna, fizike i tehnologije jaki su i u programiranju jer je i to u sastavu studija) već izbacuju organske hemičare u potpunosti iz bilo kakve proizvodnje. Analitički nekako opstaju jer većina hemijskih firmi nisu u stanju ili jednostavno neće (jer nije dugoročno isplativa investicija) da kupuju preskupe instrumente za analitička mjerenja. Zašto bi kada to daleko jeftinije mogu da rade laboranti ručno. Što se plate tiče, nije loša a ni prosjek ovdje nije neki. Ali većina drugih struka ima osjetno više mada ne mnogo. To čini da se osjećaš dosta loše u svojoj "koži" tj. struci. Međutim, ljekari i informatičari su izuzetak i njihova primanja uopšte se ne mogu niti porediti sa državnim prosjekom. Druga je stvar da je za njima potražnja u svim razvijenim zemljama svijeta.
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#59 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

Ovaj topic ima za cilj informisati kako buduće studente tako i postdiplomce. Napraviti grešku u izboru nije mala stvar. Možete voliti ovaj ili onaj posao ali kada dođe vrijeme za plaćanje ovih ili onih računa te briga za budućnost porodice, prioriteti se iz temelja mijenjaju. Hemija mi nije ni izbliza interesantna kao nekad ne toliko zbog cijene diplome koliko zbog toga što odavno isključuje bilo kakvo razmišljanje i naučno istraživački rad koji je postao nepotreban. Ovdje se to zove "trenirani majmun". Sve ide striktno i neoprostivo po nametnutim međunarodnim standardima od kojih se ne smije odstupiti ni za pedalj. Mnoge stvari su čista glupost i nepotrebno gubljenje vremena uz ogromno gušenje u papirologiji. Master iz inženjeringa koji želim upisati svakako bi me vratio na pravi kolosijek. A ljudi to već odavno sa uspijehom rade u mnogim evropskim zemljama. Međutim, lakše je napraviti pravi izbor od početka nego raditi prekvalifikaciju kasnije. Može uspijeti i sve promijeniti ali ne mora da znači. Procijenio sam stvari, išla mi je matematika na faxu posebno derivativi (diferencijalne jednačine i integrali) a nije mi mrsko čačkati i oko računara. Pa zašto to ne iskoristiti. Kada sam vidio koliko se studenti hemije boje matematike i koliko je mrze, te ogromno nesnalaženje oko osnovna rada na računaru, prvi put sam osjetio da pored znanja hemije ovdje ipak nekako ne pripadam. Dakle nije samo ni novac u pitanju, za svagoga ko želi kakvu takvu karijeru važno je da poziv omogućava razvoj na profesionalnom planu.
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#60 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by pizarro »

Garak wrote: Radim u preduzeću sa inžinjerima elektrotehnike i mašinstva, i ni za kakvu platu ne bih radio sa onim strojevima ili projektovao i sve ono što oni rade. Pravnik sam i obožavam svoj posao, isto kao što i oni vole svoj.
kod mene je obratno, kad vidim pravnika odmah kontam: e sta li je ovaj bogu skrivio pa se mora baviti cime se bavi :D
zivjela matematika, fizika i sve sto je logicno 8-) :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#61 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Edin H. »

pizarro wrote:
Garak wrote: Radim u preduzeću sa inžinjerima elektrotehnike i mašinstva, i ni za kakvu platu ne bih radio sa onim strojevima ili projektovao i sve ono što oni rade. Pravnik sam i obožavam svoj posao, isto kao što i oni vole svoj.
kod mene je obratno, kad vidim pravnika odmah kontam: e sta li je ovaj bogu skrivio pa se mora baviti cime se bavi :D
zivjela matematika, fizika i sve sto je logicno 8-) :D
Ima i u pravu logike, karas levate na finte :D
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#62 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

Jel' još neko primjetio da je @TRANCE prestao trolati sa nebuloznim statistikama i još nebuloznijim ciframa gore pomenutih zanimanja kada je @Last December argumentovano objasnio ko stoji iza tih lažnih podataka? Stvarno ne znam koji interes ima od toga osim ako nije jedan od profesora sa pomenutih fakulteta koji se prepao za kvotu upisa za narednu godinu pa spamuje forum.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#63 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Last December »

Nije ova tema toliko politički kontroverzna da bi se trolovi lijepili na nju. Bitno je da su ljudima danas dostupne realne i tačne informacije iz prve ruke od ljudi koji su prošli lična iskustva, a postoji dovoljno dobrih informacija online na engleskom jeziku. Na domaćim forumima se nakupilo poprilično materijala u zadnjih desetak godina, kao i po komentarima novinskih članaka koji nisu cenzurisani. Nove generacije imaju šansu da budu bolje informisani od nas. Što se tiče službenih statistika, treba biti svjestan da one mogu biti tačne ali nema garancije za to, jer svi znamo da je statistika ispravan skup netačnih podataka, kako se često kaže. Tj., može biti zloupotrebljena u bilo kojem momentu kada se ukaže potreba za tim, a univerziteti i te kako imaju potrebu za što većim brojem brucoša.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#64 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by ¤ jelena ¤ »

Otvoriš temu hrpom nekih statističkih podataka, a onda... na drugoj stranici iste...statistiku proglasiš brutalno lažnom i nebuloznom...po principu:

moja statistika je istinita, a tvoja je nebulozna i lažna. :-)


Vrlo uvjerljivo. I zbilja čudno što druga strana odustaje od dalje rasprave. :D
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#65 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

Stvar je u tome da ja ne iznosim nekakvu službenu statistiku već realne podatke zasnovane na stvarnim iskustvima ljudi koji u velikoj većini imaju loše pozicije u životu zahvaljujući pomenutim strukama. Dovoljno je upotrijebiti Google, nešto što dosta nas nije imalo pri upisu studija i uporediti pozitivna i negativna iskustva sa navedenim fakultetima. Ukoliko je promjer 99,99:0,01 onda je više nego jasno kojih fakulteta se treba kloniti. Za vlastito dobro. Pod googlanjem ne mislim isključivo na forume ili ove ili one priče već i na zvanične trendove globalne ekonomije i tehnološkog razvoja. Koji u ovom slučaju direktno diktiraju koja zanimanja su u ogromnoj potražnji sa trendom ekspanzije a koja su osuđena na propast.

Prirodne nauke odavno su "drained" tj. nema više prostora razvoju, bar ne prema regulativama i stegama koje nameće globalno tržište kao i nebuloznim cijenama tehnologije koja brutalno odskače u odnosu na neke "upotrebljivije" tehnologije. Za snabdijevanje industrija ovim resursima odavno su zaduženi isključivo inženjeri. Jer danas je važno pojeftiniti procese proizvodnje i povećati istovremeno proizvodnju uz smanjena ulaganja. Novoizmišljeni fakulteti iako navedeni na početku teme nisu niti vrijedni daljeg pomena.

Zato koristim izraz trolanje, jer oni koji na ovaj ili onaj način nagovaraju omladinu da ove propale struke upisuje ravan je najgorem neprijatelju. Neka isti svoju djecu upišu na ove fakultete kad toliko brane njihovo postojanje.

Ukoliko navedene struke imaju i najmanji udio u globalnoj stopi nezaposlenost misleći pod tim nemogućnost nalaženja pristojnog ili posla uopšte čak i u najrazvijenijim zemljama svijeta, onda ove struke treba polako ali sigurno ukinuti. Pravi potez bi bio drastično ograničavanje kvota upisa, ali jasno je da će profesori tih "fakulteta" sve učiniti za potpuno suprotan scenario jer od toga ovise njihova vlastita radna mjesta.

Na kraju, logično je da sa propašću beskorisnih fakulteta i povećanjem broja kadrova deficitarnih zanimanja ide i pad nezaposlenosti na globalnom nivou. Tačno je da u nekim zemljama ni to neće pomoći ali pojedinac sa tom strukom dobija daleko veću šansu da uspije negdje vani. Jer samo je to važno za pojedinca koji želi pristojan život. Kako to dalje ide i kako je tim ljudima koji odlaze za boljim radnim mjestima ili jednostavno samo za poslom svakako ima dosta rasprava na svakom forumu.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#66 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by bh.tornjak »

sta uciti....???
tema (problem) meni kao roditelju dvije djevojcice koje pohadjaju gimnaziju (njemacko govorno podrucje) i
odlicne su ucenice (za sad).
sto se tice jezika pored njemackog (koji se smatra maternjim), jedna uci engleski (kao strani) i italijanski
dok druga pored njemackog i engleskog uci francuski...
naravno da obadvije govore i bosanski (eh da me cuje mile dodik :D )

sve u svemu za sad je sve OK. Mada i nije...jer jos ni same ne znaju sta bi poslije....
ja necu i ne zelim da im odredjujem sta da uce (studiraju) to sam njima ostavio (kao i sam izbor da pohadjaju gimnaziju).
razmisljao sam da bi mozda bilo bolje da idu na HTL (po naski, visa tehnicka skola) sto bi im bila velika pomoc i odskocna daska za studij....
ne znam ni sam.....mozda ce vrijeme "odraditi svoje" dok malo sazriju....jer im je ipak tek 15 godina (blizanke)

PS.

tema je :thumbup:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#67 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Bodkin »

Cuj ekonomija tu :D mozda ako se radi o makroekonomistima jer nema toliko radnih mjesta za njih ali finansije i racunovodstvo? Smijesna prica

A da ne kazem da treba gledati u cemu si dobar, a ne sta se trenutno trazi. Sutra ce mehanicara mozda trebati na hiljade da popravljaju robote sto ce nas zamijeniti :D
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#68 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Last December »

Roboti kad zamjene ljde, neće im trebati mehaničari jer će sami sebe popravljati :D

Al dobro si rekao ovo da treba gledati u čemu si dobar, tj. u čemu briljiraš bolje reći, jer IceCat je naveo studije koje su masovne a to znači da je malo studenata koji su briljantni u tom uzorku. Štaviše, u tako velikom uzorku studenata većina ih je ispodprosječna, pogotovo sa današnjim kvotama gdje su kriteriji masovno spušteni.

Dakle ako si apsolutno siguran da ćeš biti priljantan student i sa luđačkom ambicijom, samo nebo je granica i možeš studirati šta te volja. Mi ovdje ipak govorimo o prosječnom studentu koji ne zna šta bi sa sobom pa upisuje ono što mu se svidjelo jer je čuo od nekog ili vidio na omiljenoj seriji kako izgleda taj posao.
User avatar
dulekrele
Posts: 3841
Joined: 10/04/2014 18:25

#69 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by dulekrele »

bh.tornjak wrote:sta uciti....???
tema (problem) meni kao roditelju dvije djevojcice koje pohadjaju gimnaziju (njemacko govorno podrucje) i
odlicne su ucenice (za sad).
sto se tice jezika pored njemackog (koji se smatra maternjim), jedna uci engleski (kao strani) i italijanski
dok druga pored njemackog i engleskog uci francuski...
naravno da obadvije govore i bosanski (eh da me cuje mile dodik :D )

sve u svemu za sad je sve OK. Mada i nije...jer jos ni same ne znaju sta bi poslije....
ja necu i ne zelim da im odredjujem sta da uce (studiraju) to sam njima ostavio (kao i sam izbor da pohadjaju gimnaziju).
razmisljao sam da bi mozda bilo bolje da idu na HTL (po naski, visa tehnicka skola) sto bi im bila velika pomoc i odskocna daska za studij....
ne znam ni sam.....mozda ce vrijeme "odraditi svoje" dok malo sazriju....jer im je ipak tek 15 godina (blizanke)

PS.

tema je :thumbup:
ne mozes porediti njemacku i BiH. u njemackoj sta god zavrsis naci ces posao dok kod nas nije taj slucaj. neka djeca upisu ono sta vole i zele.
User avatar
Truba
Posts: 81778
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#70 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Truba »

Kinaski wrote:Hemičari i biologičari ovdje imaju relativno dobre plate sa obzirom kakav je standard i rijetko da ima neki nezaposlen. Tako da ja mislim da se samo ti nisi snasao dobro
samo zato što ih ima malo

inače beze trabunjate protiv žurnalista ... online portala nikad više ... papir je crko ali elektronski mediji preuzimaju primat
drugi je problem što ti s nekim trećim faksom možeš biti dobar novinar... jbg. to je drugi par čarapa
ali niko te ne sprečava da poslije žurnalistike upišeš neki drugi faks :D
User avatar
Truba
Posts: 81778
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#71 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Truba »

do sada sam jedno :D 5-6 puta za ovakve topike napisao rečenicu koju uvijek ponavljam



Trebao sam 1999. upisati elektrotehniku još uvijek bih je studirao :D
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#72 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Last December »

Eto da si upiso '99 mogo si ovog ljeta očistit prvu godinu. Fatkić otišo u peMziju pa se može i ta matematika I konačno položit :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81778
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#73 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Truba »

ne znam izračunati

3*4-4-67+8+9/2= ?

znoj me oblije

dobar sam u prostoru i tehničkom crtanju, ali opet matematika...fizika...

volim građevinu sva mi je obitelj u građevini... ali opet matematika

i onda mi dođe neko vrijeđati FPN i žurnalistiku
a ne znam nezaposlenog iz moje generacije
160 upisalo
mislim da je 50 završilo
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#74 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by triconja »

Black swan wrote:ne znam izračunati

3*4-4-67+8+9/2= ?

znoj me oblije

dobar sam u prostoru i tehničkom crtanju, ali opet matematika...fizika...

volim građevinu sva mi je obitelj u građevini... ali opet matematika

i onda mi dođe neko vrijeđati FPN i žurnalistiku
a ne znam nezaposlenog iz moje generacije
160 upisalo
mislim da je 50 završilo
Jel imas fobiju od matematike?
User avatar
Truba
Posts: 81778
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#75 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Truba »

nemam fobiju
nisam nikad pao ni na tromjesjecju

možda je moja 2 ili 3ojka iz gimnazije jača od nečijih petica iz provincije

ali nešto što ne ide

ne ide

od polinoma dobijem proljev
od limesa mi se zamanta
jedino mi je geometrija logična :D
Post Reply