Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Cossack
Posts: 7141
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#126 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Cossack »

Ko u 2018. godini upiše političke nauke, žurnalistiku, socijalni rad, filozofiju, psihologiju i ostale ubleha smjerove mora se baš dobro zapitati je li s njim sve udure :mrgreen:
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#127 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Seyfo »

Upisaće itekako onaj koga čeka rano mjesto u babinoj ili državnoj firmi, a treba mu, reda radi, neaka diploma za zid.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#128 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by bach »

Cossack wrote:Ko u 2018. godini upiše političke nauke, žurnalistiku, socijalni rad, filozofiju, psihologiju i ostale ubleha smjerove mora se baš dobro zapitati je li s njim sve udure :mrgreen:
Psihologija je itekako na cijeni. Naročito u sferama Ljudskih resursa. Ne mora svaki psiholog u školi da radi.
User avatar
Cossack
Posts: 7141
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#129 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Cossack »

bach wrote:
Cossack wrote:Ko u 2018. godini upiše političke nauke, žurnalistiku, socijalni rad, filozofiju, psihologiju i ostale ubleha smjerove mora se baš dobro zapitati je li s njim sve udure :mrgreen:
Psihologija je itekako na cijeni. Naročito u sferama Ljudskih resursa. Ne mora svaki psiholog u školi da radi.
Možda u USA i ostalim zapadnim državama. Kod nas je to luksuz kojeg samo velike firme mogu priuštiti a njih nažalost nemamo mnogo.
User avatar
Truba
Posts: 81215
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#130 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Truba »

Ramzess Veliki wrote:
Black swan wrote:ne znam izračunati

3*4-4-67+8+9/2= ?

znoj me oblije

dobar sam u prostoru i tehničkom crtanju, ali opet matematika...fizika...

volim građevinu sva mi je obitelj u građevini... ali opet matematika

i onda mi dođe neko vrijeđati FPN i žurnalistiku
a ne znam nezaposlenog iz moje generacije
160 upisalo
mislim da je 50 završilo
Budi poslovodja. Svijet place za dobrim poslovodjama ... u australiji dobar poslovodja izadje k'o sef gradilista.
to mi je stari bio
jedini građevinski tehničar s rješenjem plate za inženjera građevine iskustvo irak libija omarkska brana na višegradu i sigma hidrogradnja

rukovodio je gomilom ljudi i rijetko kad mu je propao kubik betona
nije bio ni u komunistima ni u nacionalistima pa je loše prošao...ima samo montažnu vikendicu jer nije imao vremena sebi da napravi kuću od terena i posla

nastavak na temi o hidrogradnji :D
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#131 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

hrasno38 wrote:
IceCat wrote:Još jedna stvar - svidjelo se nama ili ne novac je na vrhu piramide.

Dakle, danas se isplate samo oni fakulteti koji omogućavaju učešće u proizvodnji dobara i usluga koje ljudi žele kupiti.

S obzirom na prethodne komentare, dodati ću ovdje i termin mainstream. Drugim riječima, nije isto govoriti o par dobrih psihijatara (koji su također ljekari, btw, oni za razliku od psihologa mogu prepisivati lijekove baš kao što u svojoj oblasti to može ljekar opšte prakse) ili režisera (filmovi su također dobra koje ljudi žele kupiti) i o stručnjacima (najviše inženjerima) koji učestvuju u proizvodnji smart mobilnih telefona, računara, software ili automobila (ovo su mainstream proizvodi).

Za blockbuster potreban je poseban talent i neko ko će to promovisati (velikim dijelom i finansijski i medijski) kao fenomenalno ostvarenje (bilo ono dobro ili vrlo loše). To ne može mnogo ljudi.

Međutim, potražnja konzumerističkih dobara je sasvim druga stvar. U industriji npr. potreban je što veći broj inženjera koji će pojeftiniti global scale proces proizvodnje u što kraćem vremenu kako bi se suzbila konkurencija. Najmanji uspjeh višestruko pokriva troškove njihovog angažmana pa se ne štedi na njihovom haj'mo reći motiviranju. Jer milioni ljudi će te proizvode kupovati. I stalno tražiti novotarije. Koje im te kompanije moraju što prije obezbijediti. A za to su potrebne ogromne investicije. Koje opet može obezbijediti samo onaj ko novcem raspolaže. Time se krug zatvara.

Još jednom, medicinske usluge su fantastično skupe posebno u današnje vrijeme tako da će ovaj poziv uvijek imati perspektivu nezavisno od bilo kakvih vremenom diktiranih industrijskih tokova.

Može svako voliti ovaj ili onaj poziv, međutim kako god to zvučalo to je ipak razmišljanje na nivou djeteta. Jer nužda zakon mijenja. Kada dođe vrijeme za plaćanje računa, dom, automobil, odjeću a posebno zasnivanje porodice, teško je voliti poziv koji jedva pokriva (ili ne pokriva uopšte) golu egzistenciju.

Ovo i dalje ne znači da neko mora biti baš informatičar. Ili da treba vrijeđati na forumu ili se naći prozvanim. Cilj je pomoći da se svi navedeni faktori uzmu u obzir i dobro razmisli prije nego što se napravi jedna tako velika odluka. Jer mnogo je životno važnih stvari koje će zavisiti upravo od toga.
Ajde priznaj da ti je jedino u zivotu ostalo da filozofiras pa ovdje si nasao da prosipas svoje nebuloze gledavsi neki snimak sa YT. Sta ti misis ti jedini obrazovan u BiH ili iz BiH a mi svi ostali glupani ili jos bolje samo su pametni ljudi sa tri struke: informaticari, doktori i masinci. Ja bih ti oduzeo i to sto imas od cageta radi takvog razmisljanja jer ne cjenis ni ostale naucne oblasti niti cijenis ocito ljude koji su skolovanjem vezani za te oblasti. Ti se dotices filma a ja sam ti rekao da dobar reziser za dva filma zaradi ono sto ces ti zaraditi za citav zivot. Dobar pisac sa jednom knjigom isto tako. Kazes sve se vrti oko pare pa sta misis da ce tebe uzeti kao nekoga i kao referentnu tacku za stvaranje novca. To decko rade ekonomisti itd itd. Naravno niko ne spori da postoje vise uzaledno skole i fakulteti ali momcino ti se ovdje postavio prema nama kao Stew Hawking gdje bi mi morali da drzimo sirom otvorene oci na citanju tvojih postova.
I da ti jos jednu stavr kazem posto sam te struke koju ti tek ganjas....dzaba ce ti biti 10 fakulteta ako nemas slifa za to i i ako nemas moc improvizacije i stvaranja projekata u svojoj masti. Informatika se ne meoze nabubati ona je obicno nesto sto bude urodjeno u covjeku samo to treba otkriti.....isto kao i talenat za neki sport. Fakultet za informatiku je bitan ko lanjski snijeg ako nemas talenta i kad pored tebe sjedne dijete od 17-18 godina sa lizalom u ustima i pocne da iz glave izbacuje kodove dici ces nicim izazvan ruku na sebe
I da ako nekad napravis neko sranje i zaglavis sa nekom kaznom a bude ti trebao advokat potrazi doktora nek te brani jer za tebe su drustvene nauke pickin dim i promasena investicija.
Smiri se, kume... :lol:

Prvo, imam ja mnogo toga u životu a logično je da svaki normalan čovjek teži boljem. Dalje, cijenim ja i druga zanimanja, problem je u tome što globalna ekonomija ne dijeli to mišljenje specijalno ne sa tvog ugla.

Što se tiče čageta tu si u pravu, imati diplomu definitivno ne znači imati i mudrost. Svejedno, sa papirom ili ne globalna ekonomija cijeni to što znaš u stvarnosti a ne što neki papir tvrdi da znaš.

Vezano za struku kojoj težim, opet su te živci spriječili da pročitaš post do kraja. Ja ne želim biti informatičar. A u predmetima vezanim za hemijsko inžinjerstvo definitivno sam daleko bolji nego u hemijskim standardima i procedurama koji su ubleha. A za zakon ne brini, ne puštaju se projektni prijedlozi tek tako bez revizija i testiranja. Za razliku od tebe koji izmišljaš na subjektivnoj osnovi, ja sam radio i u tom sektoru pa imam puno bolju predstavu kako izgledaju procedure i revizije prije nego što se odobri bilo koji projekat.
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#132 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

Stvarno ne razumijem komentare tipa djece u srednjoj školi koja razvaljuju kodove i slične gluposti. Najmoćnije software i tehnologiju ipak proizvode i opslužuju ne jedan nego čitavi timovi specijalno obučenih vrhunskih inženjera a ne tamo neka djeca iz školskih klupa. To je valjda rezultat tih istih holivudskih filmova. Zato ne upisujte fakultet za režisera :D . Šalim se bez ljutnje ovaj put :lol: .

Šalu na stranu, ali današnjica je takva kakva jeste. Sa nekim fakultetima će vas moliti da dođete da radite, i na drugi kontinent ako treba, a sa drugima opet ćete biti predmet sprdnje ako se usudite da se uopšte prijavite na neki konkurs. Pokušavamo ovdje rasvijetliti koji je koji, za opšte dobro. Vezano za prethodni komentar o genijalnoj djeci i holivudskoj fantaziji, ja ipak više vjerujem onome što vidim a to je da su informatičari veoma stručni i realni ljudi koji čvrsto stoje na zemlji. A logično je da se takvi zadaci povjeravaju stručnim ljudima sa dokazanim znanjem i iskustvom koji imaju adekvatno obrazovanje.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#133 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Ramzess Veliki »

Black swan wrote: nastavak na temi o hidrogradnji :D
Zar ima tema o Hidrogradnji? :shock:
I ja sam tu nekad radio, ali kad je to vec krenulo u ponor ...

OT: trenutno najtrazeniji fakultetski pos'o na svijetu je Varilac. :D
Zatim idu zanimanja vodoinstalater, monter rashladnih masina, keramicar, soboslikar.

Meni se nekad moj poziv ogadi, stresan, naporan ... nekoliko puta sam pomislio da batalim struku i da se prekvalifikujem u keramicara ili vodoinstalatera, manje stresa, a moze se bolje zaraditi, cak I lako naci posao u inozemstvu. U mojoj struci za posao vani moras govoriti engleski k'o majka kraljica, mnogo ulazes a upitno je kada i kakav ces posao trefiti. Kod nas je bilo posla dok je postojalo ono nekoliko bivsih drzavnih gradjevinskih kompanija, sada sve privatne i tesko je ostvariti neku normalnu platu u normalno radno vrijeme.
User avatar
hrasno38
Posts: 31294
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#134 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by hrasno38 »

IceCat wrote:Stvarno ne razumijem komentare tipa djece u srednjoj školi koja razvaljuju kodove i slične gluposti. Najmoćnije software i tehnologiju ipak proizvode i opslužuju ne jedan nego čitavi timovi specijalno obučenih vrhunskih inženjera a ne tamo neka djeca iz školskih klupa. To je valjda rezultat tih istih holivudskih filmova. Zato ne upisujte fakultet za režisera :D . Šalim se bez ljutnje ovaj put :lol: .

Šalu na stranu, ali današnjica je takva kakva jeste. Sa nekim fakultetima će vas moliti da dođete da radite, i na drugi kontinent ako treba, a sa drugima opet ćete biti predmet sprdnje ako se usudite da se uopšte prijavite na neki konkurs. Pokušavamo ovdje rasvijetliti koji je koji, za opšte dobro. Vezano za prethodni komentar o genijalnoj djeci i holivudskoj fantaziji, ja ipak više vjerujem onome što vidim a to je da su informatičari veoma stručni i realni ljudi koji čvrsto stoje na zemlji. A logično je da se takvi zadaci povjeravaju stručnim ljudima sa dokazanim znanjem i iskustvom koji imaju adekvatno obrazovanje.
To nisu gluposti......gluposti su ovo sto ti pises i pokusavas da dokazaujes. Nisi ti shvatio uopste sta sam ja napisao ali nejse imas ti jos fore :D Ja poznajem pun klinac izninjera i ima ih nevjerovatnih koji su u stanju da naprave cuda a ima ih kojima 10 ETF-ova ne moze pomoci jer nemaju talenta za to. Zavrsili jesu i to sa visokim ocjenama ali kada je dosla praksa....RINAKA!!! To ti je ono imao si na sarajevskom ETF-u legendarnog Huseta Fatkica koji nepobitno zaista zna matematiku i zivi matematiku ali nikada nikoga nije uspio da nauci matematiku.
Da kad smo kod djece imas ih koji hladno dodju na prvu godinu ETF-a i iz programiranja upisu ciste 10-ke sa maksimalnim bodovima ako naravno se profesori kao sto imaju obicaj ne prave previse pametni. Talenat sinko to je odlucujuce u svakoj profesiji i ako taj talenat pocnes da razvijas kao klinac onda postajes MAG! Pola najvecih svjetskih hakera su sranja pocinjala da prave u srednjoj skoli. Naravno ja ne sporim da je fakultet ulaznica u visoko drustvo i to vazi skoro pa za sve fakultete. Odlican ti je komentar napisao @megaribi.......struke su kao i moda....kruzni tok.....danas trebaju ovi sutra trebaju oni.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#135 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Rockefeller »

Nijedan fakultet nije za bacit nit ce ti zivot upropastit. Studirajte sta vam se svidja ali i slusajte neke hajvane jer ces tek onda razumjeti koliko su „tupi“.
bossnjak
Posts: 557
Joined: 27/12/2013 14:24

#136 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by bossnjak »

Nemam ni jedan fakultet :D
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#137 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Heller »

:kiss:
bach wrote:
Cossack wrote:Ko u 2018. godini upiše političke nauke, žurnalistiku, socijalni rad, filozofiju, psihologiju i ostale ubleha smjerove mora se baš dobro zapitati je li s njim sve udure :mrgreen:
Psihologija je itekako na cijeni. Naročito u sferama Ljudskih resursa. Ne mora svaki psiholog u školi da radi.
Samo sto ih je cirka deset na jedno radno mjesto
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#138 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by hidr4 »

Rockefeller wrote:Nijedan fakultet nije za bacit nit ce ti zivot upropastit. Studirajte sta vam se svidja ali i slusajte neke hajvane jer ces tek onda razumjeti koliko su „tupi“.
Izvini, ali to nije istina. Tema je otvorena sa razlogom, i ima smisla. Daj mi jedan dobar razlog(samo jedan) zašto je recimo potreban diplomirani filozof,tj netko tko je završio filozofiju? Kome je potreban netko tko je završio politicke nauke ? Bez uvrede za pomenute fakultete i one koji ih studiraju, druga je stvar ako je fakultet nekome samo odskocna daska, i što neki mogu uspjeti i sa politickim naukama ako znaju šta treba radit.
Kroz par postova ranije se vec reklo ono što je po meni bit,a to je raditi i baviti se necim što nam je stvarno potrebno(covjecanstvu u cjelini).
Po meni, student nekog fakulteta koji ne zna odgovorit na pitanje: Šta znaš raditi, koji ti je "zanat" u rukama? - aposlutno spada u skup etiketiranih fakulteta iz naslova teme.
P.S. (da docaram, ako ljekara pitate šta znaš raditi -Znam lijeciti ljude, s druge strane pitate nekoga sa politickih nauka šta zna raditi: ..?)
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#139 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Rockefeller »

hidr4 wrote:
Rockefeller wrote:Nijedan fakultet nije za bacit nit ce ti zivot upropastit. Studirajte sta vam se svidja ali i slusajte neke hajvane jer ces tek onda razumjeti koliko su „tupi“.
Izvini, ali to nije istina. Tema je otvorena sa razlogom, i ima smisla. Daj mi jedan dobar razlog(samo jedan) zašto je recimo potreban diplomirani filozof,tj netko tko je završio filozofiju? Kome je potreban netko tko je završio politicke nauke ? Bez uvrede za pomenute fakultete i one koji ih studiraju, druga je stvar ako je fakultet nekome samo odskocna daska, i što neki mogu uspjeti i sa politickim naukama ako znaju šta treba radit.
Kroz par postova ranije se vec reklo ono što je po meni bit,a to je raditi i baviti se necim što nam je stvarno potrebno(covjecanstvu u cjelini).
Po meni, student nekog fakulteta koji ne zna odgovorit na pitanje: Šta znaš raditi, koji ti je "zanat" u rukama? - aposlutno spada u skup etiketiranih fakulteta iz naslova teme.
P.S. (da docaram, ako ljekara pitate šta znaš raditi -Znam lijeciti ljude, s druge strane pitate nekoga sa politickih nauka šta zna raditi: ..?)
Cekaj, neko treba studirati na „nekom“ od fakulteta samo ako je taj potreban covjecanstvu? Halo, boli mene neka stvar sta zaista treba covjecanstvu. Bicu akademski gradjanin sa zavrsenim fakultetom, nebitno kojim, bitno je da se meni to svidja i da se ja u tome vidim. Istina od neistine nema ovdje sta trazit. Moze biti samo sa kojim cu doci statisticki lakse do posla.

Ne moram zivjet u Bosni. Mogu gdje hocu. Svijet je velik. To sto ti imas misljenje koje se bazira na ne znam cemu ne mozes meni govorit da je to neistina.

Sto se upali bezveze.
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#140 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by hidr4 »

Rockefeller wrote:
hidr4 wrote:
Rockefeller wrote:Nijedan fakultet nije za bacit nit ce ti zivot upropastit. Studirajte sta vam se svidja ali i slusajte neke hajvane jer ces tek onda razumjeti koliko su „tupi“.
Izvini, ali to nije istina. Tema je otvorena sa razlogom, i ima smisla. Daj mi jedan dobar razlog(samo jedan) zašto je recimo potreban diplomirani filozof,tj netko tko je završio filozofiju? Kome je potreban netko tko je završio politicke nauke ? Bez uvrede za pomenute fakultete i one koji ih studiraju, druga je stvar ako je fakultet nekome samo odskocna daska, i što neki mogu uspjeti i sa politickim naukama ako znaju šta treba radit.
Kroz par postova ranije se vec reklo ono što je po meni bit,a to je raditi i baviti se necim što nam je stvarno potrebno(covjecanstvu u cjelini).
Po meni, student nekog fakulteta koji ne zna odgovorit na pitanje: Šta znaš raditi, koji ti je "zanat" u rukama? - aposlutno spada u skup etiketiranih fakulteta iz naslova teme.
P.S. (da docaram, ako ljekara pitate šta znaš raditi -Znam lijeciti ljude, s druge strane pitate nekoga sa politickih nauka šta zna raditi: ..?)
Cekaj, neko treba studirati na „nekom“ od fakulteta samo ako je taj potreban covjecanstvu? Halo, boli mene neka stvar sta zaista treba covjecanstvu. Bicu akademski gradjanin sa zavrsenim fakultetom, nebitno kojim, bitno je da se meni to svidja i da se ja u tome vidim. Istina od neistine nema ovdje sta trazit. Moze biti samo sa kojim cu doci statisticki lakse do posla.

Ne moram zivjet u Bosni. Mogu gdje hocu. Svijet je velik. To sto ti imas misljenje koje se bazira na ne znam cemu ne mozes meni govorit da je to neistina.

Sto se upali bezveze.
Cemu poenta studiranju necega, ako se neces tim bavit ili još gore ako se ne mozes time bavit jer nema šta da se radi ?
Ocigledno vi i ja drugacije odgovaramo na to zašto uopšte studirati ?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#141 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Rockefeller »

Uvijek se moze naci posao, uvijek u svojoj struci. To sto je Bosna nakaradna drzava, politicki naravno, ne gledam iz ugla Bosne.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#142 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by sheilak »

jao, arogantnog nadjebavanja. :D

evo meni studij stranih jezika i knjizevnosti (sa akcentom na knjizevnosti) obezbjedjuje kruh i to dosta dobar. i ne samo meni btw.

ili cuj studij psihologije nece te daleko odvesti. :D

ko je pokretac teme, neko ko je dobar u manuelnom radu, a apstrakcija mu slabije ide? :D il ko nije elokventan, ono verbalni izricaj mu slabije ide? ali svakako neko nekreativan tj neko ko nema talent za tako nesto.

inace, dragi studenti, upisujte ono za sto imate afinitet, sto vas interesira, gdje cete imati zelju za ucenjem i napredovanjem. jer kakve koristi ako neko upise studij elektrotehnike ili IT ili stomatologije ili medicine ako nema niti iskrenog interesa za to niti talenta? jel bolje onda biti los doktor i los inzinjer ili izvrstan psiholog i talentiran umjetnik i je li bolje patiti se u svom poslu i mrziti ga jer ga ne znas i jer te smara, radi eto kao nesto boljeg novca ili uzivati u svom poslu i konstantno se nadogradjivati?

no svakako ne upisujte studij, bez obzira koji, u bih. idite negdje vani, a lako je za bh studente otici studirati vani, pa cete i dobiti adekvatno i zanimljivo obrazovanje koje animira za daljnji razvoj. i nakon cega cete se moci ostvariti u svom polju kako treba.

i nemojte, pliz, upisivati bilo sto bez da dobro razmislite, ne radite to po inerciji ili zbog prisile drustva/porodice i jer mislite da nesto nije tesko. vodite se time sto vas zaista zanima, tu cete biti i najbolji.

kod nas je generalno problem sto u skolama ne uce djecu razmisljanju, promisljanju, samoispitivanju, ne usmjeravaju ih individualno shodno njihovim talentima i afinitetima vec se forsiraju matematika i prirodne nauke jer je eto to kao kriterij ko je pametan, a ko ne, dok su strani jezici, likovno i muzicko navodno predmeti za debile i tek pauza do strasne fizike i hemije, etc. jer uce djecu da treba biti babin doktor i mamin inzinjer necega, a ne uce djecu da budu ono sto trebaju biti, po talentu.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#143 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Tomahawk11 »

sheilak wrote: ko je pokretac teme, neko ko je dobar u manuelnom radu, a apstrakcija mu slabije ide? :D il ko nije elokventan, ono verbalni izricaj mu slabije ide? ali svakako neko nekreativan tj neko ko nema talent za tako nesto.
Heisenberg lično :mrgreen:
Slabo izgleda ide kuhanje :oops:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#144 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by sheilak »

IceCat wrote:
Bloo wrote:Ne znam u cemu je problem sa stranim jezicima?
:?
U tome što nisi sposoban ništa da napraviš za globalno tržište, znaš samo da pričaš jezik jednog naroda. To zna takođe i svaki nativni govornik dotičnog naroda bez da ima ikakvo obrazovanje. Recimo da znaš japanski. Zvuči cool jel? Hajd' mi reci šta'š radit u Japanu ako ne znaš ništa drugo?
pa jesi ti fakat toliko ogranicen? koliko ti je godina, 17? :D

pa obicno znas jos jedan jezik uz to, like svoj maternji, ili, ako si obrazovan dovoljno, znas jos jedan uz ta dva. sto je vrlo cesto.
i ne moras nuzno ici u japan da bi imao koristi od japanskog :lol: mozes iskoristiti svoje znanje na eu tlu. ili americkom ili arapskom ako govoris arapski, sto je fakat slucaj kod dosta ljudi. globalizacija je velika stvar, a ne govore svi engleski niti to zele, a neke stvari je potrebno prevesti i na maternji jezik klijenta, investitora, etc. ali nisi se toga sjetio? :lol:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#145 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by sheilak »

IceCat wrote:@Bloo,

Svaka čast, niko ne kaže da je loše biti prevodilac. Ali tvoje "freelance" ne izgleda baš dobro sa perspektive penzionog i zdravstvenog osiguranja koje nadam se sam uplaćuješ jer prema tvojoj priči nisi nigdje oficijelno zaposlen. Dakle ne vidim tu baš neku svijetlu budućnost i nešto što se zove karijera. Snalaziš se od danas do sutra kao nekakav grafički dizajner, što je još jedno krajnje beskorisno zanimanje.
iskreno, posao prevoditelja izgleda jako dobro po pitanjima koja navodis. a i po pitanju karijere. :D raspitaj se malo o gazama :D prevoditelja. i pogotovo simultanih. ;)

al cuj graficki dizajn krajnje beskorisno zanimanje :lol: who is this guy? :D jel ti znas koliko su ti ljudi trazeni i koliko zaradjuju? hajde, prvo ti sebe sredi, informiraj se kako treba o svemu, ne generaliziraj i budi manje arogantan. :D onda se vrati na temu, pa cemo te saslusati.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#146 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by sheilak »

Tomahawk11 wrote:
sheilak wrote: ko je pokretac teme, neko ko je dobar u manuelnom radu, a apstrakcija mu slabije ide? :D il ko nije elokventan, ono verbalni izricaj mu slabije ide? ali svakako neko nekreativan tj neko ko nema talent za tako nesto.
Heisenberg lično :mrgreen:
Slabo izgleda ide kuhanje :oops:
Izgleda. :D

al meni su super ovi likovi, skroz samouvjereni kao, kategoricni, a neiskusni i ograniceni. :D
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#147 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by hidr4 »

sheilak wrote:jao, arogantnog nadjebavanja. :D

evo meni studij stranih jezika i knjizevnosti (sa akcentom na knjizevnosti) obezbjedjuje kruh i to dosta dobar. i ne samo meni btw.

ili cuj studij psihologije nece te daleko odvesti. :D

ko je pokretac teme, neko ko je dobar u manuelnom radu, a apstrakcija mu slabije ide? :D il ko nije elokventan, ono verbalni izricaj mu slabije ide? ali svakako neko nekreativan tj neko ko nema talent za tako nesto.

inace, dragi studenti, upisujte ono za sto imate afinitet, sto vas interesira, gdje cete imati zelju za ucenjem i napredovanjem. jer kakve koristi ako neko upise studij elektrotehnike ili IT ili stomatologije ili medicine ako nema niti iskrenog interesa za to niti talenta? jel bolje onda biti los doktor i los inzinjer ili izvrstan psiholog i talentiran umjetnik i je li bolje patiti se u svom poslu i mrziti ga jer ga ne znas i jer te smara, radi eto kao nesto boljeg novca ili uzivati u svom poslu i konstantno se nadogradjivati?

no svakako ne upisujte studij, bez obzira koji, u bih. idite negdje vani, a lako je za bh studente otici studirati vani, pa cete i dobiti adekvatno i zanimljivo obrazovanje koje animira za daljnji razvoj. i nakon cega cete se moci ostvariti u svom polju kako treba.

i nemojte, pliz, upisivati bilo sto bez da dobro razmislite, ne radite to po inerciji ili zbog prisile drustva/porodice i jer mislite da nesto nije tesko. vodite se time sto vas zaista zanima, tu cete biti i najbolji.

kod nas je generalno problem sto u skolama ne uce djecu razmisljanju, promisljanju, samoispitivanju, ne usmjeravaju ih individualno shodno njihovim talentima i afinitetima vec se forsiraju matematika i prirodne nauke jer je eto to kao kriterij ko je pametan, a ko ne, dok su strani jezici, likovno i muzicko navodno predmeti za debile i tek pauza do strasne fizike i hemije, etc. jer uce djecu da treba biti babin doktor i mamin inzinjer necega, a ne uce djecu da budu ono sto trebaju biti, po talentu.
Slazem se sa tobom u vecini, osim kada je u pitanju zadnji dio.
Autoru teme zamjeran što nije naveo u kom smislu je neki fakultet "Bezvrijedan". Da li kao školovanje za neki zanat koji nama svima danas treba(što sa sobom povlaci i bolje mogucnosti zaposljenja), ili kao podloga za intelektualni razvoj svake individue shodno svojim sferama interesovanja.
Ako gledamo iz prvog ugla, onda definitivno svi silni casovi likovnog,muzickog,pa cak i maternjeg jezika jesu debilizam, i to teški.(Zašto maternji jezik? -Pa zato što je svakako pola nacije gramaticki nepismeno, što po meni uopšte nije problem, gramatika svakako sluzi da se intelektualno nezadovoljeni ljudi pokažu kao netko tko zna nešto što nitko drugi ne zna i što je svima teško :P :P ,uostalom svakako sve više i više se koristi engleski jezik u svim sferama zivota, odgovorno tvrdim da bi nam svima bolje bilo da smo umjesto dosadnih casova maternjeg imali engleski).
Ako gledamo iz drugog ugla, onda definitivno postoje ljudi kojima likovno ili muzicko predstavljaju nešto što ih intelektualno i duhovno ispunjava, onda sam studiji ima svakog smisla.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#148 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Rockefeller »

:roll:

:shock:
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#149 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

sheilak wrote:
IceCat wrote:@Bloo,

Svaka čast, niko ne kaže da je loše biti prevodilac. Ali tvoje "freelance" ne izgleda baš dobro sa perspektive penzionog i zdravstvenog osiguranja koje nadam se sam uplaćuješ jer prema tvojoj priči nisi nigdje oficijelno zaposlen. Dakle ne vidim tu baš neku svijetlu budućnost i nešto što se zove karijera. Snalaziš se od danas do sutra kao nekakav grafički dizajner, što je još jedno krajnje beskorisno zanimanje.
iskreno, posao prevoditelja izgleda jako dobro po pitanjima koja navodis. a i po pitanju karijere. :D raspitaj se malo o gazama :D prevoditelja. i pogotovo simultanih. ;)

al cuj graficki dizajn krajnje beskorisno zanimanje :lol: who is this guy? :D jel ti znas koliko su ti ljudi trazeni i koliko zaradjuju? hajde, prvo ti sebe sredi, informiraj se kako treba o svemu, ne generaliziraj i budi manje arogantan. :D onda se vrati na temu, pa cemo te saslusati.
Znam. Toliko su traženi da narod čitave Indije koji su otjerali sa obradivog zemljišta sjedi u gradovima za krekovanim Adobe programima i "freelance-ira" za kikiriki, tj. naplaćuju u centima po satu. Jer ne znaju ništa drugo. Oni su u milionskim brojevima samouki dizajneri i oborili su vrijednost grafičkog dizajna na praktično ništa. Što automatski izbacuje sve školovane dizajnere u kategoriju pomenutu u naslovu. Programirati naravno ne znaju, za to treba mozak jer ne možeš napraviti funkcionalan komercijalni softver bez ikakvog znanja baš kao što ne možeš avion niti fabriku. Dizajn prema navedenim do dna spuštenim kriterijima može raditi svako stoga zašto bi neko to studirao.

Što se tiče prevođenja, prvo tu nije sve crno ili bijelo. Prevodilaca treba ali ni približno koliko inženjera ili ljekara na primjer. Možeš kritikovati tipa opet ja po svom, ali činjenica je da je tako. Teži jezici mogu biti mač sa dvije oštrice, poput spomenutog japanskog što je izgleda malo ko shvatio šta sam htio reći. U Japanu su traženi učitelji engleskog jezika ali insistira se da je nativni govornik engleskog jezika. Što izbacuje sve ostale iz igre, imali fakultet ili ne. To što se većina učitelja koji su slijedili "japanski san" žali na primanja a posebno uslove rada sasvim je druga priča. S druge strane inženjeri će uspjeti i bez jezika jer ukoliko je struka tražena a postoji deficit, govoriti će oni s njima engleski još kako dok se pomenuti ne snađu i ne savladaju osnove jezika sami, bez dodatnih studija.
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#150 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

sheilak wrote:
Tomahawk11 wrote:
sheilak wrote: ko je pokretac teme, neko ko je dobar u manuelnom radu, a apstrakcija mu slabije ide? :D il ko nije elokventan, ono verbalni izricaj mu slabije ide? ali svakako neko nekreativan tj neko ko nema talent za tako nesto.
Heisenberg lično :mrgreen:
Slabo izgleda ide kuhanje :oops:
Izgleda. :D

al meni su super ovi likovi, skroz samouvjereni kao, kategoricni, a neiskusni i ograniceni. :D
Ovakvi komentari samo pomažu nama koji želimo uništiti beskorisne fakultete jer svaki mladi čovjek koji je vispreniji lako će napraviti razliku između nekakvog trolaškog komentara i neospornih činjenica zasnovanih na iskustvima ljudi.

Ko je pokretač teme, hm, zanimljivo pitanje :D :lol: Svakako neko kome apstrakcija nije jača strana tipa maštanja o uspjehu zahvaljujući beskorisnim studijima. A to je ravno čekanju da mu sve padne sa neba. Što se kreativnosti tiče ona svakako ne ide bez motivacije i talenta, što je izuzetno teško ukoliko je nauka stavljena u tako uzane okvire da sama pomisao da se odstupi makar i za pedalj predstavlja najstrašniji zločin protiv čovječnosti. A nažalost, hemija danas je upravo to. Stoga talenat i istraživanja tipa naučnika pomenutog u postu još će dugo čekati. A možda i potpuno nestati.

Što se tiče iskustva, definitivno ga imam i na osnovu njega i pišem. Komentar o tome ko je ograničen a ko ne odraz je tvoje lične kulture i tvojih "granica". Ja ne znam ko si ti i koji interes imaš u odbrani pomenutih institucija ali to što pišeš ti ili bilo ko drugi lako će dovesti svakoga do zaključka o vlastitoj ograničenosti. Ja tako nešto neću reći niti tebi niti bilo kome, cilj ovog topica je podijeliti iskustva i pomoći mladim ljudima u donošenju jedne tako važne odluke poput studija, a mišljenje znamo to je nešto što svako ima. Samo treba argumentovati isto to mišljenje a ne vrijeđati, dakle malo razmisliti prije nego se napiše nešto što će svako pročitati na forumu.
Post Reply