Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#101 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by djkurt »

Samo ću još ovaj primjer, Doktor nauka iz geodezije ili je geologija, ne mogu se sjetiti tačno, kad je lik doktorirao i došao nama na radno mjesto na sav glas ono sav važan govori kao je nauka bitna te kako je taj njegov smjer egzaktna nauka bla, bla, bla. Dođe vrijeme rada na istažnim bušotinama za pronalazak novih količina vode, i sad očekuješ egzaktne pokazatelje i indikatore gdje kako, šta jer je to egzaktna nauka ( :-) ). REzultat od 10 bušotina možda je na njih 5 nađena voda sa dovoljnim količinama. Toliko i o egzaktnosti prirodnih nauka.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#102 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Last December »

Nije ti trebalo ovo par primjera rijalitija, to su negativni primjeri manipulacije masa, gdje se profitira na osnovu nečega što je glupo a masovno i popularno. To je najbolji primjer zloupotrebe socijalnog inženjeringa.

Što se tiče inženjera geodezije, vjerovatno je neki loš inženjer, čim mora da se hvali time.

Ponta je da su oni isfrustrirani socijalnim naukama ništa manje nego si ti isfrustriran prirodnim naukama. Taj jaz nikad neće biti u potpunosti premošćen i šteta je što je to tako. Vrlo su rijetke osobe koje shvataju važnost dobrog poznavanja obje ove strane i da su ispravno zaokružene kao ličnosti i stručnjaci. Takvi nemaju potrebe da drugog ponižavaju da bi sebe uzdigli. Ali isto tako, za to je potrebna moralna svjesnost i takve osobe nikad ne bi učestvovale u kreiranju oružja masovnog uništenja (bio to big brother ili nuklearno oružje).
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#103 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by SmokingMan »

Živimo u konzumerističkom društvu,kapitalizmu,koji ditktira društvene tokove,ali znanje općenito ne može biti bezvrijedno.
SSemir
Posts: 4577
Joined: 26/02/2009 08:42

#104 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by SSemir »

Black swan wrote:jes... ali nije isto biti sociolog i informaticar :D
sociolozi nasi u evropi prolaze ekstra dobro, njemacka direktno priznaje diplomu sociologa npr.


fakultet je zivotno usmjerenje ljudi, odaberes da postanes strucnjak u oblasti koja te zanima. sta ja imam raditi na informatici ako me to unesrecuje i nemam interesa da napredujem, sa takvim preduslovima necu imati opet dobar posao bez obzira sto ih je malo na birou.
koliko ces biti uspjesan, zavisi od tebe, pa taman da se skolujes za veterinara egzoticnih zivotinja
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#105 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by djkurt »

Last December wrote:Nije ti trebalo ovo par primjera rijalitija, to su negativni primjeri manipulacije masa, gdje se profitira na osnovu nečega što je glupo a masovno i popularno. To je najbolji primjer zloupotrebe socijalnog inženjeringa.

Što se tiče inženjera geodezije, vjerovatno je neki loš inženjer, čim mora da se hvali time.

Ponta je da su oni isfrustrirani socijalnim naukama ništa manje nego si ti isfrustriran prirodnim naukama. Taj jaz nikad neće biti u potpunosti premošćen i šteta je što je to tako. Vrlo su rijetke osobe koje shvataju važnost dobrog poznavanja obje ove strane i da su ispravno zaokružene kao ličnosti i stručnjaci. Takvi nemaju potrebe da drugog ponižavaju da bi sebe uzdigli. Ali isto tako, za to je potrebna moralna svjesnost i takve osobe nikad ne bi učestvovale u kreiranju oružja masovnog uništenja (bio to big brother ili nuklearno oružje).
Otkuda ti ideja da sam ja isfrustriran prirodnim naukama, ako ti kažem da imam i tehničku diplomu pored društvene, učestvovao na takmičenjima iz matematike i fizike, šta ćeš onda reći? Frustracije su za malu djecu, kao i ponižavanje znanja bilo koje struke. Ja samo dadoh očite primjere kako STEM-ovci i ne znaju baš sve što misle da znaju. Što je sasvim normalno. Al da mi piče po živcima priučeni: novinari, inženjeri, sociolozi, itd. O da itekako mi piče po živcima i svakom prilikom ću im to jasno staviti do znanja. pazi ključna riječ ovdje je "PRIUČENI".
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#106 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by The BEN10 »

šta ste to tako zafuntali majka mu stara? :lol:
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#107 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by djkurt »

djkurt wrote:
Last December wrote:Nije ti trebalo ovo par primjera rijalitija, to su negativni primjeri manipulacije masa, gdje se profitira na osnovu nečega što je glupo a masovno i popularno. To je najbolji primjer zloupotrebe socijalnog inženjeringa.
Khmmm, meni se čini da je riječ bila o novcu koji se može zaraditi STEM-ovima i drugim naučnim oblastima. Ovo je očit primjer kako neko iz ne-STEM oblasti može zgrnuti brdo love, možda čak više i od STEM-ovaca. Opet da ponovim samo za tebe Last december, ne omalovažavam STEM-ovce, niti mi je to namjera.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#108 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by djkurt »

The BEN10 wrote:šta ste to tako zafuntali majka mu stara? :lol:
Ma u Bosni je najgori problem što ljudi prođu kroz školu a ne škola kroz njih i kad to shvate onda ide, kuku lele, plata mala, nema posla, bla, bla, bla. Lično poznajem nebrojeno mnogo osoba kojima ni najmanji problem nije bio prepisivati na ispitima. A znamo da je najlakše, nažalost, prepisivati na društvenim smjerovima. Otud i tolika ozlojeđenost tih istih ljudi vezano za primanja.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#109 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Last December »

djkurt wrote:
djkurt wrote:
Last December wrote:Nije ti trebalo ovo par primjera rijalitija, to su negativni primjeri manipulacije masa, gdje se profitira na osnovu nečega što je glupo a masovno i popularno. To je najbolji primjer zloupotrebe socijalnog inženjeringa.
Khmmm, meni se čini da je riječ bila o novcu koji se može zaraditi STEM-ovima i drugim naučnim oblastima. Ovo je očit primjer kako neko iz ne-STEM oblasti može zgrnuti brdo love, možda čak više i od STEM-ovaca. Opet da ponovim samo za tebe Last december, ne omalovažavam STEM-ovce, niti mi je to namjera.

Ako nisi isfrustriran :thumbup: Tako mi je zvučalo iz postova gore. Uglavnom i ja sam obrazovan u obje sfere tako da te razumijem. Mada inače ne ulazim u diskusije jer kao što i sam vidiš to je uglavnom jalova rabota i gubljenje energije.

Mislim da bi najjednostvanija formula kojom bi se moglo opisati stanje stvari STRUČNJAK =/= INTELEKTUALAC. Nadam se da se slažeš sa mnom.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#110 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by djkurt »

Last December wrote: Ako nisi isfrustriran :thumbup: Tako mi je zvučalo iz postova gore. Uglavnom i ja sam obrazovan u obje sfere tako da te razumijem. Mada inače ne ulazim u diskusije jer kao što i sam vidiš to je uglavnom jalova rabota i gubljenje energije.

Mislim da bi najjednostvanija formula kojom bi se moglo opisati stanje stvari STRUČNJAK =/= INTELEKTUALAC. Nadam se da se slažeš sa mnom.
Upravo, a i da ponovim iznad napisano, mnooogi su unas samo prošli kroz škole, malo ko je istinski stvarno želio da shvati bit obrazovanja i šta to teba da znači, otuda i ovoliko jaukovanje. ;)
User avatar
hrasno38
Posts: 31428
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#111 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by hrasno38 »

IceCat wrote:Ti komentari tipa "vidio nešto na netu" sa današnje perspektive nije u redu. Kada sam ja studirao internet je bio rijetkost, ni 1% ljudi nije mu imalo pristup. Ono što pokušavam reći mladim ljudima je da se manu nekakvih "statistika" i da iskoriste prednost interneta tako što će uraditi vlastito istraživanje. Jer ako ja nisam u pravu, ne mogu svi na ovom svijetu biti u krivu ako kažu da na globalnom nivou jedan fakultet ne vrijedi ništa. Tehnologija se mijenja i jasno je da će inženjeri i informatičari imati najviše posla do daleko u budućnost. Zdravstvene potrebe nikada neće izbaciti ljekare, posebno hirurge u kategoriju "nepotrebnih". Ali današnja tehnologija svakako ima tendenciju uništiti veliki broj zanimanja. Danas postoji uređaj "ILI" koji prevodi engleski na perfektan japanski putem specijalnog softvera, ali još nije komercijalizovan. YouTube gdje se demonstrira ova tehnologija imao je desetine miliona pregleda. Isto smo govorili za prve mobilne, privilegija najbogatijih, neće se to lako komercijalizovati a danas svako ima smartphone sa internetom, raznim softverima i šta sve ne. Da li ovaj uređaj "čeka" da ne bi napravio haos izbacujući milione prevodilaca na ulicu i bez posla? Velika je razlika slušati statistiku (koja je posebno prije interneta krajnje pogrešno usmjeravala ljude po pitanju svega i svačega, tj. "spinovala") a druga je stvar imati pristup informacijama i nešto mozga da bi se vidjelo u kom pravcu se razvija tržište rada, roba i usluga u skladu sa današnjom tehnologijom.
Ne kaze se "manu" nego "mane" statistika...... :D
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#112 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by l33t »

Loša tema i loše postavljen naslov teme. Nekima ni fakultet umjetnosti nije bezvrijedan a eno onaj što prodaje olovke po gradu ima kako on kaže ETF završen :D
User avatar
hrasno38
Posts: 31428
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#113 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by hrasno38 »

IceCat wrote:Mislim da je krajnje vrijeme da Klix dobije i ovaj topic.

Sa jedne strane, žao mi je što otvaram ovako tmurnu temu. Međutim sa druge strane, cilj je informirati mlade i one koje upisuju studije koliko je važno informirati se o perspektivi (ili propasti) koju pojedini studiji nose po završetku i mogućnostima pronalaženja (jako) dobro (ili katastrofalno slabo) plaćenih poslova kako ne bi napravili katastrofičnu i u 99% slučajeva nepopravljivu grešku koja im zaista može upropastiti život i budućnost uopšte.

Prvo i najvažnije - postavite sebi pitanje: "Da li studiji koje želim upisati uključuju proizvodnju robe i usluga koje ljudi žele kupiti?" Kako god zvučalo, ovako funkcioniše globalno tržište. Ukoliko je iskren odgovor "ne" okrenite se i tražite drugi studij bez obzira kakve vaše želje i preference bile.

Ovo je prema svjetskim statistikama lista potpuno bezvrijednih studija:

Rodne studije :run:
Psihologija
Etnički studiji :zid:
Religijski studiji
Literatura
Kriminalno pravo
Filozofija
Istorija
Žurnalistika
Umjetnost
Ples i koreografija
Strani jezici
Biznis studiji
Ekonomija
Film i teatar
Socijalno pravo
Političke nauke

Neki (na svu sreću) kod nas i ne postoje. Ugrubo, iako neki uspiju ostvariti nekako karijeru ja ovdje govorim o većini ljudi koji će se itekako mučiti da nađu bilo kakav posao. O visini plate i uslovima napretka u karijeri suvišno je govoriti.

Ovo su "dishonorable mentions":

Hemija
Biologija
Molekularna biologija
Biomedicinske nauke
Biohemija

Podaci su preuzeti sa YouTube sa temom "Worthless Degrees vs STEM" pod ovim nazivom ga svako može naći da ja sada ne postavljam link kako eventualno ne bi kršio pravila foruma. Mislim da bi ga svako trebao pogledati.

Nešto o meni: ja pripadam (na svoju veliku žalost) kategoriji "dishonorable mentions", tj. hemija. Gore pomenuti studiji su izuzetno teški, a bez PhD (za koji treba brdo novca) naći posao bilo gdje u svijetu je više nego izazov (skoro nemoguća misija). Ja sam poslije mnogo muke našao posao vani, i svima to "lijepo" izgleda. međutim, radim stepen ispod svog zanimanja i plata je... ovaj, ne želim o tome :run: . Konobari su bolje plaćeni. Vjerenik od moje rodice koja ovdje živi je Java programer i ima šest puta veću platu, tj. za mjesec dana zaradi koliko ja za pola godine. Kad smo kod toga, da pomenemo i najbolje studije uz naglasak na ogromna, nekad čak i za nas iz gore pomenutih kategorija nezamisliva primanja:

Inžinjeri informatike - programeri (Java, C++...)
Ljekari
Stomatolozi
STEM - tu je naglasak na ogromnu razliku između S za science (fizika i hemijsko inženjerstvo - ne hemija - razlika je daleko veća nego nebo i zemlja), T technology (recimo da oni proizvode to što ljudi žele kupiti), E naravno za engineering svake vrste i M za mathematics (koji su veoma traženi kako u polju inženjerstva tako i u oblasti informatike).

Ja se trenutno borim za postdiplomski studij kojim bi se prekvalifikovao na hemijsko inžinjerstvo (kad već imam hemiju kao podlogu) što nije nemoguće. Da napomenem za one koji ne znaju, hemijski inžinjeri su ti koji osmišljavaju ekonomičnije procese proizvodnje, ti koji dizajniraju nove lijekove, ti koji mogu raditi u ekstremno plaćenoj oblasti naftnog inžinjerstva. Hemičar apsolutno ne uči ništa od ovoga, drugim riječima nema veze s vezom o onome za šta većina ljudi misli da mora biti osposobljen. Može raditi većinom kao laborant za šta inače ne treba više od tri razreda srednje. Stoga polažem velike (i krajnje) nade u master studije i odgovarajuću stipendiju. Jer to je definitivni izlazak iz "dishonorable mentions" kategorije.

Iako zvuči malo ostrašćeno, mislim da imam jak razlog koristiti ovdje izraze najbolji i najgori studiji. Osvrnimo se malo na najgore studije. Laži koje plasiraju pojedini fakulteti i njihovi profesori u cilju da ostvare kvotu upisa kako bi zadržali svoje vlastite plaćice nekada prevazilaze granice ljudskih svatanja. Kada sam pitao profesora sa svog fakulteta za priče o "perspektivi" i koliko je u stvari teško naći bilo kakav posao, nonšalantno mi je odgovorio "znate, mi moramo pod svaku cijenu ostvariti kvotu upisa kako bi fakultet opstao".

Budući studenti, imajte ovo na umu kada budete birali fakultet.

Nadam se da će ovaj topic biti od pomoći svima koji upisuju fakultet. Ovo se svakako odnosi i na postdiplomske studije. Volio bih da i drugi podijele svoja iskustva, dobra ili loša vezano za gore pomenute i bilo koje druge studije.
Rece ti negdje na pocetku "svjetskim statistikama" ali ih nigdje nisi dokumentovao. Stavivsi u prvu grupu psihologiju, ekonomiju i recimo teologiju automatski si sebe diskrinisao kao iole ozbiljnog sugovornika. Nemas ti blage veze kolike cifre se uzimaju po svijetu sa ovim fakultetima.
Nema bezvrijednog fakulteta pa cak i ako se radi o travnickom i kiseljackom jer sa tim fakultetima ovdje ovi kvazi-politicari namlatise pare :D Uh stavio si u prvu bezvrijednu kategoriju film i teater a reziser za jedan dobar film u svijetu zaradi kao ti kao informaticar za citav radni vijek.
User avatar
hrasno38
Posts: 31428
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#114 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by hrasno38 »

l33t wrote:Loša tema i loše postavljen naslov teme. Nekima ni fakultet umjetnosti nije bezvrijedan a eno onaj što prodaje olovke po gradu ima kako on kaže ETF završen :D
Jedino ako je zavrsio robotiku a ne moze nigdje iz BiH da izadje :D doduse automatika i elektronika nemaju bas neku perspektivu u BiH izuzev da budu profesori u skolama ili na fakultetima.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#115 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by djkurt »

hrasno38 wrote:
IceCat wrote:Ti komentari tipa "vidio nešto na netu" sa današnje perspektive nije u redu. Kada sam ja studirao internet je bio rijetkost, ni 1% ljudi nije mu imalo pristup. Ono što pokušavam reći mladim ljudima je da se manu nekakvih "statistika" i da iskoriste prednost interneta tako što će uraditi vlastito istraživanje. Jer ako ja nisam u pravu, ne mogu svi na ovom svijetu biti u krivu ako kažu da na globalnom nivou jedan fakultet ne vrijedi ništa. Tehnologija se mijenja i jasno je da će inženjeri i informatičari imati najviše posla do daleko u budućnost. Zdravstvene potrebe nikada neće izbaciti ljekare, posebno hirurge u kategoriju "nepotrebnih". Ali današnja tehnologija svakako ima tendenciju uništiti veliki broj zanimanja. Danas postoji uređaj "ILI" koji prevodi engleski na perfektan japanski putem specijalnog softvera, ali još nije komercijalizovan. YouTube gdje se demonstrira ova tehnologija imao je desetine miliona pregleda. Isto smo govorili za prve mobilne, privilegija najbogatijih, neće se to lako komercijalizovati a danas svako ima smartphone sa internetom, raznim softverima i šta sve ne. Da li ovaj uređaj "čeka" da ne bi napravio haos izbacujući milione prevodilaca na ulicu i bez posla? Velika je razlika slušati statistiku (koja je posebno prije interneta krajnje pogrešno usmjeravala ljude po pitanju svega i svačega, tj. "spinovala") a druga je stvar imati pristup informacijama i nešto mozga da bi se vidjelo u kom pravcu se razvija tržište rada, roba i usluga u skladu sa današnjom tehnologijom.
Ne kaze se "manu" nego "mane" statistika...... :D
Nek mi oti program za prevođenje, prevede sledeću rečenicu: Moš' mislit u mene mi u Hoonke, izbiljam njokav čojk doš'o i je'nom rukom mahno i vascijela kuća se ušćuhnu k'o 'na Hamina čardaklija na četiri vode.
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#116 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by l33t »

hrasno38 wrote:
l33t wrote:Loša tema i loše postavljen naslov teme. Nekima ni fakultet umjetnosti nije bezvrijedan a eno onaj što prodaje olovke po gradu ima kako on kaže ETF završen :D
Jedino ako je zavrsio robotiku a ne moze nigdje iz BiH da izadje :D doduse automatika i elektronika nemaju bas neku perspektivu u BiH izuzev da budu profesori u skolama ili na fakultetima.
Ma pusti to, nije to bila poenta, sta je zavrsio, ako je uopce zavrsio fakultet nije bitno. Poenta je da osobe koje imaju potencijal ce iskoristiti bilo kakav fakultet ili cak i nizi stepen obrazovanja, dok ce neki i sa najboljim i prestiznijim fakultetima bit na birou.
User avatar
hrasno38
Posts: 31428
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#117 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by hrasno38 »

l33t wrote:
hrasno38 wrote:
l33t wrote:Loša tema i loše postavljen naslov teme. Nekima ni fakultet umjetnosti nije bezvrijedan a eno onaj što prodaje olovke po gradu ima kako on kaže ETF završen :D
Jedino ako je zavrsio robotiku a ne moze nigdje iz BiH da izadje :D doduse automatika i elektronika nemaju bas neku perspektivu u BiH izuzev da budu profesori u skolama ili na fakultetima.
Ma pusti to, nije to bila poenta, sta je zavrsio, ako je uopce zavrsio fakultet nije bitno. Poenta je da osobe koje imaju potencijal ce iskoristiti bilo kakav fakultet ili cak i nizi stepen obrazovanja, dok ce neki i sa najboljim i prestiznijim fakultetima bit na birou.
Ako imas potencijal fakultet ti nije potreban bar na zapadu.....trazi se znanje a ne papir! ako npr. znas programirati zaboli njih jesi li ti zavrsio ili ne samo ih interesuje hoces li donjeti pare. E sad naravno to ne vazi za ljekare, stomatologe...tu se ipak radi o ljudima gdje je ne mzoes biti samouk.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#118 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by triconja »

djkurt wrote:
hrasno38 wrote:
IceCat wrote:Ti komentari tipa "vidio nešto na netu" sa današnje perspektive nije u redu. Kada sam ja studirao internet je bio rijetkost, ni 1% ljudi nije mu imalo pristup. Ono što pokušavam reći mladim ljudima je da se manu nekakvih "statistika" i da iskoriste prednost interneta tako što će uraditi vlastito istraživanje. Jer ako ja nisam u pravu, ne mogu svi na ovom svijetu biti u krivu ako kažu da na globalnom nivou jedan fakultet ne vrijedi ništa. Tehnologija se mijenja i jasno je da će inženjeri i informatičari imati najviše posla do daleko u budućnost. Zdravstvene potrebe nikada neće izbaciti ljekare, posebno hirurge u kategoriju "nepotrebnih". Ali današnja tehnologija svakako ima tendenciju uništiti veliki broj zanimanja. Danas postoji uređaj "ILI" koji prevodi engleski na perfektan japanski putem specijalnog softvera, ali još nije komercijalizovan. YouTube gdje se demonstrira ova tehnologija imao je desetine miliona pregleda. Isto smo govorili za prve mobilne, privilegija najbogatijih, neće se to lako komercijalizovati a danas svako ima smartphone sa internetom, raznim softverima i šta sve ne. Da li ovaj uređaj "čeka" da ne bi napravio haos izbacujući milione prevodilaca na ulicu i bez posla? Velika je razlika slušati statistiku (koja je posebno prije interneta krajnje pogrešno usmjeravala ljude po pitanju svega i svačega, tj. "spinovala") a druga je stvar imati pristup informacijama i nešto mozga da bi se vidjelo u kom pravcu se razvija tržište rada, roba i usluga u skladu sa današnjom tehnologijom.
Ne kaze se "manu" nego "mane" statistika...... :D
Nek mi oti program za prevođenje, prevede sledeću rečenicu: Moš' mislit u mene mi u Hoonke, izbiljam njokav čojk doš'o i je'nom rukom mahno i vascijela kuća se ušćuhnu k'o 'na Hamina čardaklija na četiri vode.
Jaro ti nemas pojma o pojmu cim tako glupe stvari govoris.

Sta si ti postigo u zivotu pa se tako seres u pojedina zanimanja?
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#119 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

hrasno38 wrote:
IceCat wrote:Ti komentari tipa "vidio nešto na netu" sa današnje perspektive nije u redu. Kada sam ja studirao internet je bio rijetkost, ni 1% ljudi nije mu imalo pristup. Ono što pokušavam reći mladim ljudima je da se manu nekakvih "statistika" i da iskoriste prednost interneta tako što će uraditi vlastito istraživanje. Jer ako ja nisam u pravu, ne mogu svi na ovom svijetu biti u krivu ako kažu da na globalnom nivou jedan fakultet ne vrijedi ništa. Tehnologija se mijenja i jasno je da će inženjeri i informatičari imati najviše posla do daleko u budućnost. Zdravstvene potrebe nikada neće izbaciti ljekare, posebno hirurge u kategoriju "nepotrebnih". Ali današnja tehnologija svakako ima tendenciju uništiti veliki broj zanimanja. Danas postoji uređaj "ILI" koji prevodi engleski na perfektan japanski putem specijalnog softvera, ali još nije komercijalizovan. YouTube gdje se demonstrira ova tehnologija imao je desetine miliona pregleda. Isto smo govorili za prve mobilne, privilegija najbogatijih, neće se to lako komercijalizovati a danas svako ima smartphone sa internetom, raznim softverima i šta sve ne. Da li ovaj uređaj "čeka" da ne bi napravio haos izbacujući milione prevodilaca na ulicu i bez posla? Velika je razlika slušati statistiku (koja je posebno prije interneta krajnje pogrešno usmjeravala ljude po pitanju svega i svačega, tj. "spinovala") a druga je stvar imati pristup informacijama i nešto mozga da bi se vidjelo u kom pravcu se razvija tržište rada, roba i usluga u skladu sa današnjom tehnologijom.
Ne kaze se "manu" nego "mane" statistika...... :D
Možda je "typo" a možda i nije... ti si stručnjak za jezike i vjerovatno ostala zanimanja sa navedene liste... :lol: Il' tražiš dlaku u jajetu u nedostatku argumenata...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#120 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Sanjarko »

Neznam za psihologiju ali psihijatrija ima buducnost. Nikad vise puniji nisu bili ovi zavodi i klinike. :(
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#121 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

hrasno38 wrote:
IceCat wrote:Mislim da je krajnje vrijeme da Klix dobije i ovaj topic.

Sa jedne strane, žao mi je što otvaram ovako tmurnu temu. Međutim sa druge strane, cilj je informirati mlade i one koje upisuju studije koliko je važno informirati se o perspektivi (ili propasti) koju pojedini studiji nose po završetku i mogućnostima pronalaženja (jako) dobro (ili katastrofalno slabo) plaćenih poslova kako ne bi napravili katastrofičnu i u 99% slučajeva nepopravljivu grešku koja im zaista može upropastiti život i budućnost uopšte.

Prvo i najvažnije - postavite sebi pitanje: "Da li studiji koje želim upisati uključuju proizvodnju robe i usluga koje ljudi žele kupiti?" Kako god zvučalo, ovako funkcioniše globalno tržište. Ukoliko je iskren odgovor "ne" okrenite se i tražite drugi studij bez obzira kakve vaše želje i preference bile.

Ovo je prema svjetskim statistikama lista potpuno bezvrijednih studija:

Rodne studije :run:
Psihologija
Etnički studiji :zid:
Religijski studiji
Literatura
Kriminalno pravo
Filozofija
Istorija
Žurnalistika
Umjetnost
Ples i koreografija
Strani jezici
Biznis studiji
Ekonomija
Film i teatar
Socijalno pravo
Političke nauke

Neki (na svu sreću) kod nas i ne postoje. Ugrubo, iako neki uspiju ostvariti nekako karijeru ja ovdje govorim o većini ljudi koji će se itekako mučiti da nađu bilo kakav posao. O visini plate i uslovima napretka u karijeri suvišno je govoriti.

Ovo su "dishonorable mentions":

Hemija
Biologija
Molekularna biologija
Biomedicinske nauke
Biohemija

Podaci su preuzeti sa YouTube sa temom "Worthless Degrees vs STEM" pod ovim nazivom ga svako može naći da ja sada ne postavljam link kako eventualno ne bi kršio pravila foruma. Mislim da bi ga svako trebao pogledati.

Nešto o meni: ja pripadam (na svoju veliku žalost) kategoriji "dishonorable mentions", tj. hemija. Gore pomenuti studiji su izuzetno teški, a bez PhD (za koji treba brdo novca) naći posao bilo gdje u svijetu je više nego izazov (skoro nemoguća misija). Ja sam poslije mnogo muke našao posao vani, i svima to "lijepo" izgleda. međutim, radim stepen ispod svog zanimanja i plata je... ovaj, ne želim o tome :run: . Konobari su bolje plaćeni. Vjerenik od moje rodice koja ovdje živi je Java programer i ima šest puta veću platu, tj. za mjesec dana zaradi koliko ja za pola godine. Kad smo kod toga, da pomenemo i najbolje studije uz naglasak na ogromna, nekad čak i za nas iz gore pomenutih kategorija nezamisliva primanja:

Inžinjeri informatike - programeri (Java, C++...)
Ljekari
Stomatolozi
STEM - tu je naglasak na ogromnu razliku između S za science (fizika i hemijsko inženjerstvo - ne hemija - razlika je daleko veća nego nebo i zemlja), T technology (recimo da oni proizvode to što ljudi žele kupiti), E naravno za engineering svake vrste i M za mathematics (koji su veoma traženi kako u polju inženjerstva tako i u oblasti informatike).

Ja se trenutno borim za postdiplomski studij kojim bi se prekvalifikovao na hemijsko inžinjerstvo (kad već imam hemiju kao podlogu) što nije nemoguće. Da napomenem za one koji ne znaju, hemijski inžinjeri su ti koji osmišljavaju ekonomičnije procese proizvodnje, ti koji dizajniraju nove lijekove, ti koji mogu raditi u ekstremno plaćenoj oblasti naftnog inžinjerstva. Hemičar apsolutno ne uči ništa od ovoga, drugim riječima nema veze s vezom o onome za šta većina ljudi misli da mora biti osposobljen. Može raditi većinom kao laborant za šta inače ne treba više od tri razreda srednje. Stoga polažem velike (i krajnje) nade u master studije i odgovarajuću stipendiju. Jer to je definitivni izlazak iz "dishonorable mentions" kategorije.

Iako zvuči malo ostrašćeno, mislim da imam jak razlog koristiti ovdje izraze najbolji i najgori studiji. Osvrnimo se malo na najgore studije. Laži koje plasiraju pojedini fakulteti i njihovi profesori u cilju da ostvare kvotu upisa kako bi zadržali svoje vlastite plaćice nekada prevazilaze granice ljudskih svatanja. Kada sam pitao profesora sa svog fakulteta za priče o "perspektivi" i koliko je u stvari teško naći bilo kakav posao, nonšalantno mi je odgovorio "znate, mi moramo pod svaku cijenu ostvariti kvotu upisa kako bi fakultet opstao".

Budući studenti, imajte ovo na umu kada budete birali fakultet.

Nadam se da će ovaj topic biti od pomoći svima koji upisuju fakultet. Ovo se svakako odnosi i na postdiplomske studije. Volio bih da i drugi podijele svoja iskustva, dobra ili loša vezano za gore pomenute i bilo koje druge studije.
Rece ti negdje na pocetku "svjetskim statistikama" ali ih nigdje nisi dokumentovao. Stavivsi u prvu grupu psihologiju, ekonomiju i recimo teologiju automatski si sebe diskrinisao kao iole ozbiljnog sugovornika. Nemas ti blage veze kolike cifre se uzimaju po svijetu sa ovim fakultetima.
Nema bezvrijednog fakulteta pa cak i ako se radi o travnickom i kiseljackom jer sa tim fakultetima ovdje ovi kvazi-politicari namlatise pare :D Uh stavio si u prvu bezvrijednu kategoriju film i teater a reziser za jedan dobar film u svijetu zaradi kao ti kao informaticar za citav radni vijek.
Ako tako misliš, reći ću ti isto što i svima ostalima - upiši vlastitu djecu na ove fakultete. Druga stvar, da si pročitao post do kraja, primijetio bi (ili ne bi od uzbuđenja) da sam pomenuo da rijetki mogu uspjeti na ovim fakultetima, ali da nije u redu npr. na osnovu Spielberga koji je (po ko zna kakvim vezama u Hollywood-u ili je genij za svoj poziv ili jedno i drugo neka svako misli šta hoće) izgradio svjetski poznato "ime" pa sad svi mogu misliti da će biti drugi Spielberg.

Promašio si poentu.

Običan čovjek definitivno neće ostvariti niti približan uspjeh na jednom od takvih fakulteta. Osim ako nije rođeni genij ili vatreni zaljubljenik u svoj poziv pa sa takvim talentom ne može da ne uspije. I opet mu trebaju barem predobre veze. Pazi, ti spominješ Hollywood ljudima ovdje.

Koliko god neko uspio ili ne, neosporna je činjenica da će danas 99,9% ljudi sa navedenim profesijama završiti na birou i u bijedi koja će se godinama povlačiti za njima. Pratiti ih kao Damaklov mač iznad glave. Ukoliko se budu vodili primjerima 0,01% ljudi i to pod uslovom da se radi o današnjem vremenu. Ne o Njemačkoj i njihovim vrhunskim hemičarima koji su imali fantastične karijere ali prije 100 godina kada nauka nije bila ni na približnom nivou kao danas. Ali danas više nije potrebna. Zvuči čudno i neprihvatljivo, ali realnost je da je tako.
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#122 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by IceCat »

Još jedna stvar - svidjelo se nama ili ne novac je na vrhu piramide.

Dakle, danas se isplate samo oni fakulteti koji omogućavaju učešće u proizvodnji dobara i usluga koje ljudi žele kupiti.

S obzirom na prethodne komentare, dodati ću ovdje i termin mainstream. Drugim riječima, nije isto govoriti o par dobrih psihijatara (koji su također ljekari, btw, oni za razliku od psihologa mogu prepisivati lijekove baš kao što u svojoj oblasti to može ljekar opšte prakse) ili režisera (filmovi su također dobra koje ljudi žele kupiti) i o stručnjacima (najviše inženjerima) koji učestvuju u proizvodnji smart mobilnih telefona, računara, software ili automobila (ovo su mainstream proizvodi).

Za blockbuster potreban je poseban talent i neko ko će to promovisati (velikim dijelom i finansijski i medijski) kao fenomenalno ostvarenje (bilo ono dobro ili vrlo loše). To ne može mnogo ljudi.

Međutim, potražnja konzumerističkih dobara je sasvim druga stvar. U industriji npr. potreban je što veći broj inženjera koji će pojeftiniti global scale proces proizvodnje u što kraćem vremenu kako bi se suzbila konkurencija. Najmanji uspjeh višestruko pokriva troškove njihovog angažmana pa se ne štedi na njihovom haj'mo reći motiviranju. Jer milioni ljudi će te proizvode kupovati. I stalno tražiti novotarije. Koje im te kompanije moraju što prije obezbijediti. A za to su potrebne ogromne investicije. Koje opet može obezbijediti samo onaj ko novcem raspolaže. Time se krug zatvara.

Još jednom, medicinske usluge su fantastično skupe posebno u današnje vrijeme tako da će ovaj poziv uvijek imati perspektivu nezavisno od bilo kakvih vremenom diktiranih industrijskih tokova.

Može svako voliti ovaj ili onaj poziv, međutim kako god to zvučalo to je ipak razmišljanje na nivou djeteta. Jer nužda zakon mijenja. Kada dođe vrijeme za plaćanje računa, dom, automobil, odjeću a posebno zasnivanje porodice, teško je voliti poziv koji jedva pokriva (ili ne pokriva uopšte) golu egzistenciju.

Ovo i dalje ne znači da neko mora biti baš informatičar. Ili da treba vrijeđati na forumu ili se naći prozvanim. Cilj je pomoći da se svi navedeni faktori uzmu u obzir i dobro razmisli prije nego što se napravi jedna tako velika odluka. Jer mnogo je životno važnih stvari koje će zavisiti upravo od toga.
User avatar
hrasno38
Posts: 31428
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#123 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by hrasno38 »

IceCat wrote:Još jedna stvar - svidjelo se nama ili ne novac je na vrhu piramide.

Dakle, danas se isplate samo oni fakulteti koji omogućavaju učešće u proizvodnji dobara i usluga koje ljudi žele kupiti.

S obzirom na prethodne komentare, dodati ću ovdje i termin mainstream. Drugim riječima, nije isto govoriti o par dobrih psihijatara (koji su također ljekari, btw, oni za razliku od psihologa mogu prepisivati lijekove baš kao što u svojoj oblasti to može ljekar opšte prakse) ili režisera (filmovi su također dobra koje ljudi žele kupiti) i o stručnjacima (najviše inženjerima) koji učestvuju u proizvodnji smart mobilnih telefona, računara, software ili automobila (ovo su mainstream proizvodi).

Za blockbuster potreban je poseban talent i neko ko će to promovisati (velikim dijelom i finansijski i medijski) kao fenomenalno ostvarenje (bilo ono dobro ili vrlo loše). To ne može mnogo ljudi.

Međutim, potražnja konzumerističkih dobara je sasvim druga stvar. U industriji npr. potreban je što veći broj inženjera koji će pojeftiniti global scale proces proizvodnje u što kraćem vremenu kako bi se suzbila konkurencija. Najmanji uspjeh višestruko pokriva troškove njihovog angažmana pa se ne štedi na njihovom haj'mo reći motiviranju. Jer milioni ljudi će te proizvode kupovati. I stalno tražiti novotarije. Koje im te kompanije moraju što prije obezbijediti. A za to su potrebne ogromne investicije. Koje opet može obezbijediti samo onaj ko novcem raspolaže. Time se krug zatvara.

Još jednom, medicinske usluge su fantastično skupe posebno u današnje vrijeme tako da će ovaj poziv uvijek imati perspektivu nezavisno od bilo kakvih vremenom diktiranih industrijskih tokova.

Može svako voliti ovaj ili onaj poziv, međutim kako god to zvučalo to je ipak razmišljanje na nivou djeteta. Jer nužda zakon mijenja. Kada dođe vrijeme za plaćanje računa, dom, automobil, odjeću a posebno zasnivanje porodice, teško je voliti poziv koji jedva pokriva (ili ne pokriva uopšte) golu egzistenciju.

Ovo i dalje ne znači da neko mora biti baš informatičar. Ili da treba vrijeđati na forumu ili se naći prozvanim. Cilj je pomoći da se svi navedeni faktori uzmu u obzir i dobro razmisli prije nego što se napravi jedna tako velika odluka. Jer mnogo je životno važnih stvari koje će zavisiti upravo od toga.
Ajde priznaj da ti je jedino u zivotu ostalo da filozofiras pa ovdje si nasao da prosipas svoje nebuloze gledavsi neki snimak sa YT. Sta ti misis ti jedini obrazovan u BiH ili iz BiH a mi svi ostali glupani ili jos bolje samo su pametni ljudi sa tri struke: informaticari, doktori i masinci. Ja bih ti oduzeo i to sto imas od cageta radi takvog razmisljanja jer ne cjenis ni ostale naucne oblasti niti cijenis ocito ljude koji su skolovanjem vezani za te oblasti. Ti se dotices filma a ja sam ti rekao da dobar reziser za dva filma zaradi ono sto ces ti zaraditi za citav zivot. Dobar pisac sa jednom knjigom isto tako. Kazes sve se vrti oko pare pa sta misis da ce tebe uzeti kao nekoga i kao referentnu tacku za stvaranje novca. To decko rade ekonomisti itd itd. Naravno niko ne spori da postoje vise uzaledno skole i fakulteti ali momcino ti se ovdje postavio prema nama kao Stew Hawking gdje bi mi morali da drzimo sirom otvorene oci na citanju tvojih postova.
I da ti jos jednu stavr kazem posto sam te struke koju ti tek ganjas....dzaba ce ti biti 10 fakulteta ako nemas slifa za to i i ako nemas moc improvizacije i stvaranja projekata u svojoj masti. Informatika se ne meoze nabubati ona je obicno nesto sto bude urodjeno u covjeku samo to treba otkriti.....isto kao i talenat za neki sport. Fakultet za informatiku je bitan ko lanjski snijeg ako nemas talenta i kad pored tebe sjedne dijete od 17-18 godina sa lizalom u ustima i pocne da iz glave izbacuje kodove dici ces nicim izazvan ruku na sebe
I da ako nekad napravis neko sranje i zaglavis sa nekom kaznom a bude ti trebao advokat potrazi doktora nek te brani jer za tebe su drustvene nauke pickin dim i promasena investicija.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#124 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by djkurt »

triconja wrote: Jaro ti nemas pojma o pojmu cim tako glupe stvari govoris.

Sta si ti postigo u zivotu pa se tako seres u pojedina zanimanja?
Jahhhhhhh, imaš li tariguza?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#125 Re: Bezvrijedni fakulteti koji će vam upropastiti život

Post by Tomahawk11 »

Škola i đubre nikad izdali nisu.
Post Reply