Bez krova nad glavom

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
glassarajeva
Posts: 4
Joined: 24/08/2012 11:25

#1 Bez krova nad glavom

Post by glassarajeva »

Drage moje Sarajlije, dragi moji Bosanci i Hercegovci, ne znam kuda sve ovo ide. Cini mi se da se navikavamo da nam siromastvo biva svakodnevnica, da nas ne dotice. Prolazimo uzdignutih glava pored gladnih usta.

Predjite preko mosta kod Elektroprivrede BiH, prema Zeljinom stadionu, sacekace vas s druge strane u malenom parku izmedju nekoliko stabala skroman i neobican dom u kojem zivi Bajram Sopi. Zivi i zimi i ljeti. Dok smo se svi brinuli kako cemo proci zimu i olimpijski snijeg, kako cemo se zagrijati Bajram Sopi je zivio izmedju nekoliko stabala. Sada je ljeto, snijega nema, a temperature na sarajevskom asfaltu premasuju daleko iznad trideset. Neki od vas su imali priliku prije izvjesnog vremena procitati ko je Bajram Sopi, gdje zivi i kako se snalazi (http://www.klix.ba/vijesti/humanitarne- ... 20109115#1).

Za one manje upoznate, slijedi ukratko: Bajram Sopi rodjen je pedesetih godina na Kosovu, dosao u nasu divnu zemlju i tu ostao. Danas zivi izmedju stabala. Bez krova nad glavom. Borio se za ovu zemlju i dobio nista.
Bajram Sopi nije obican covjek, on je ljudina. Pored svoje neimastine, brine se za zivot pasa, koji su mu cini se sve. Prodjite preko mosta i pogledajte.
Ovo pismo je napisano, da se pokrene akcija rjesavanja stambenog pitanja ovog covjeka, da se olaksa zivot ovom covjeku, koji je na rubu egzistencije. Zato vas molim moje Sarajlije, moji Bosanci i Hercegovci, da pomognemo Bajramu Sopiu. Molim sve dobre ljude, sve dobrotvorne organizacije da pomognu. Molim sve vjerske institucije da pomognu. Sudbina svakog od nas vrlo lako moze da se poigra, niko ne zna sta ga ceka...

jer kako to pjesnik rece...valja nama preko rijeke
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#2 Re: Bez krova nad glavom

Post by kadinica »

Ako se ne varam, ovaj čovjek je bio jedno vrijeme smješten u Dom za stara i iznemogla lica u Nedžarićima, mislim da mu se tada pokušalo pomoći, ali on je pomoć odbio.
glassarajeva
Posts: 4
Joined: 24/08/2012 11:25

#3 Re: Bez krova nad glavom

Post by glassarajeva »

Ne znam da li je rijec o istom covjeku, ali mislim da bi mu se trebalo na neki nacin pomoci. Bilo bi lijepo kada bi pronasao makar skolniste od kise, snijega i hladnoce.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#4 Re: Bez krova nad glavom

Post by Cholina_Lokica »

kadinica wrote:Ako se ne varam, ovaj čovjek je bio jedno vrijeme smješten u Dom za stara i iznemogla lica u Nedžarićima, mislim da mu se tada pokušalo pomoći, ali on je pomoć odbio.
Bio je smjesten odredjeni period i onda je samovoljno napustio dom i vratio se pod most...
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#5 Re: Bez krova nad glavom

Post by LeonardoAC »

Jedno od Ministarstava je ovom tipu platilo smještaj u Domu za stare osobe. On je nakon par dana otišao jer ovako "bolje živi".
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#6 Re: Bez krova nad glavom

Post by CaneBos »

LeonardoAC wrote:Jedno od Ministarstava je ovom tipu platilo smještaj u Domu za stare osobe. On je nakon par dana otišao jer ovako "bolje živi".
Pa i moguce da tako bolje zivi, vjerovatno je jedina razlika sto ne kisne u tom Domu, a sve ostalo je isto pa mozda i gore. :|
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#7 Re: Bez krova nad glavom

Post by Cholina_Lokica »

Zaboravih napisati, cak je u domu i dobijao i donacije svih potrepstina... Uopce mu niej bilo lose. Ali eto njegov izbor. Kuca u sandzaku mu stoji prazna, u dom nije htio...
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#8 Re: Bez krova nad glavom

Post by CaneBos »

Cholina_Lokica wrote:Zaboravih napisati, cak je u domu i dobijao i donacije svih potrepstina... Uopce mu niej bilo lose. Ali eto njegov izbor. Kuca u sandzaku mu stoji prazna, u dom nije htio...
U tom slucaju tema pod kljuc. Ima precih..
glassarajeva
Posts: 4
Joined: 24/08/2012 11:25

#9 Re: Bez krova nad glavom

Post by glassarajeva »

Ako je tako onda podrzavam Caneta, tema pod kljuc.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#10 Re: Bez krova nad glavom

Post by Cholina_Lokica »

glassarajeva wrote:Ako je tako onda podrzavam Caneta, tema pod kljuc.
Poznanica moja se borila ko lav i dok je bio na ulici i da ga smjeste u dom, nakon toga je jednom sedmicno ili jednom u 15 dana mu nosila hranu, odjecu, higijenske potrepstine, sve sto skupi, ali eto dzaba bilo
User avatar
Truba
Posts: 81735
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Bez krova nad glavom

Post by Truba »

očito psihološki problemi
BiTa
Posts: 55
Joined: 13/09/2012 15:34

#12 Re: Bez krova nad glavom

Post by BiTa »

Jedno od Ministarstava je ovom tipu platilo smještaj u Domu za stare osobe. On je nakon par dana otišao jer ovako "bolje živi".
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#13 Re: Bez krova nad glavom

Post by astrid »

Bajro Sopi nije neko koga treba zaliti.Brak je unistio zbog alkohola.Ima imanje na Kosovu i penziju od 310 KM.Od tolike penzije vecina penzionera prezivljava.Opstina je ponudila da on pronadje sebi neku garsonjeru,a oni da placaju..nije htio!Odbijao je svaku vrstu pomoci.I,sta sad?!Imamo mi demobilisanih boraca koji nemaju posao niti bilo kakva primanja,a imaju porodice i bore se.Niko im nista ne placa i ne pomaze.Izvinjavam se ako sam malo pretjerala,ali znam kako je Bajro zivio ..ali nije znao sacuvati ono sto je imao.
Post Reply