Bespravna gradnja na padinama oko Sarajeva

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#1 Bespravna gradnja na padinama oko Sarajeva

Post by klixober »

Ljudi sta je ovo,ruglo na obroncima oko Sarajeva.Isto kao cerge,kuce bez fasade nasumicno napravljene bez gradjevinskih dozvola.Sta radi inspekcija? Smeta li ikome u gradskim vlastima da se Sarajevo pretvara u golemo ruzno selo.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#2

Post by uvjek dobar gost »

To ti je koncept, kad već tražiš mišljenje...
Koncept naseljavanje ljudi iz Istočne Bosne, Sandžaka i odakle sve ne.. i samim tim stvaranje glasačkog tijela, a to što ta naselja divljeg karaktera vrše pritisak na infrastrukturu grada sviju boli Qurac.
To što su gužve. što nam je voda upitnog kvaliteta, što neuređena riječna korita svako malo plave Ilidžu il neka druga naselja grada Sarajeva nikog ne zanima.
Problem je što od 1974. godine nije bila legalizacija na pravi način, posljednjih godina gradske i opštinske vlasti su legalizovale divlju gradnju na Kobiljoj Glavi ,to što sam ja lično išao bar tri puta i žalio se na rad građevinskih inspekcija u opštini Novi grad... konkretno sam apelovao na brdo Mojmilo jer ono je tad bilo sve što nam je ostalo...

Ako se neko još sjeća mi smo kao djeca prije nekih petnestak godina skupljali biljke za herbar il se sankali tamo gdje su danas naselja neka koja liče na predgrađa nekih gradova trećeg svijeta....

Ne fakat meni se to sve gadi... i tek kad se čovjek odmakne malo pa sa Trebevića, Vraca il odnekle drugo pogleda ta naselja..... shvati njihovu pogubnost za grad sam.
Ja shvatam zasluge određenih naselja pri odbrani grada... ali ovo što se radi je kriza mozga....

Da sad ne spominjem Maribor il neke gradove slične konfiguracije... spomenuću samo Pljevlja il Gusinje.... tamo je divlja gradnja svedena na minimum... al zato kod nas cvijeta, malo jača kiša i svi ima da presele u CENTAR....
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: Bespravna gradnja na padinama oko Sarajeva

Post by karanana »

komeba wrote:Ljudi sta je ovo,ruglo na obroncima oko Sarajeva.Isto kao cerge,kuce bez fasade nasumicno napravljene bez gradjevinskih dozvola.Sta radi inspekcija? Smeta li ikome u gradskim vlastima da se Sarajevo pretvara u golemo ruzno selo.
Cuj smeta li? Pa sta mislis kako oni zaradjuju lovu?
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#4

Post by ja_cura_ »

pa te kuce bez fasada i ikakvog plana su vec na padinama sarajevo vise od 30 godina... sad jedna vise-manje u odnosu na prijeratno stanje...


meni licno smeta to "ruglo" i da se ja pitam, ja bih inspekcije natjerala da sve to zavedu i bespravno izgradjene objekte sruse. ali na ovom vaktu i u ovoj neimastini, hajd nek neko stisne pa srusi kucu jednoj 4-clanoj porodici, koja ionako jedva prezivljava... ti ljudi da imaju novca, napravili bi fasade i sve papire sredili...a ovako, bolje i u bespravnoj kuci, nego na ulici...

i usput: problem nije samo na padinama, vec i u samom gradu, gdje nice sto i jedna velezgrada, a parkova je sve manje i manje... nazalost!
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#5

Post by uvjek dobar gost »

ja_cura_ wrote:pa te kuce bez fasada i ikakvog plana su vec na padinama sarajevo vise od 30 godina... sad jedna vise-manje u odnosu na prijeratno stanje...

meni licno smeta to "ruglo" i da se ja pitam, ja bih inspekcije natjerala da sve to zavedu i bespravno izgradjene objekte sruse. ali na ovom vaktu i u ovoj neimastini, hajd nek neko stisne pa srusi kucu jednoj 4-clanoj porodici, koja ionako jedva prezivljava... ti ljudi da imaju novca, napravili bi fasade i sve papire sredili...a ovako, bolje i u bespravnoj kuci, nego na ulici...

i usput: problem nije samo na padinama, vec i u samom gradu, gdje nice sto i jedna velezgrada, a parkova je sve manje i manje... nazalost!

Nije razlika u par kuća već u par naselja... pogledajte malo oko sebe...
Dalje ne moraju svi živjeti u gradu... dok nam sela ostaju pusta... kao da u gradu svi ti koji su došli imaju posao...

Nismo mi ni svjesni koliki je to pritisak na sam grad, jer svaki grad ima svoje limite.. u svakom smislu... samo Sarajevo izgleda nema.... :x :x
A za konstataciju o parkovima se slažem, samo što se ne slažu gradski "oci" i kojekakve komisije fol urbanističke......... :x :zzzz:
User avatar
since1921
Posts: 431
Joined: 02/09/2007 21:21
Location: Navijati za Sarajevo stvar je geografije a za ZELJU stvar filozofije

#6

Post by since1921 »

nedo Bog jaceg zemljotresa otislo bi sve nizbrdo

sve vise licimo na predgradja Ria i na tamosnje favele
Falsh Gordon
Posts: 40
Joined: 03/06/2005 11:10

#7

Post by Falsh Gordon »

Sarajevo je imalo jedinstvenu sansu da dobije trg kakav imaju svi veci i znacajniji gradovi ... ali je propustena, jer je prosla izgradnja valjda nekakve banke na mjestu Sarajke. Tako da sarajevcima i onima koji tamo dolaze ostaje vjecna vatra kao jedan trg po mjeri ljudi koji su se borili za njega.

Vazno je imenom i prezimenom znati za cijeg mandata (nacelnickog) je pomenuta banka prosla pa nek onda Sarajevci na slijedecim izborima opet izaberu tu Mustru ili nekog mu stranackog kolegu !!!!
jer ako je takva stvar moguca onda su kuce usputni poslici ....
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#8

Post by in33sa »

Na koja naselja konkretno se misli????

Ono ruglo iza Ilidze dole, ili???

Pitam jer to se nece sorgati u centar grada ako padne kisa, pa me zanima koja su to naselja.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#9

Post by mIRCerka »

prodajem kucu podno trebevica, nije puno presla, uskoro u centru...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#10

Post by uvjek dobar gost »

Mojmilo brdo, Hrasno brdo, Buća potok , Kobilja Glava, Sokolje, Briješće, Anex, Poljine, Džeke, Sokolović kolonija, ...... Velešići, Alaipašin Most....
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#11

Post by zena21 »

uvjek dobar gost wrote:Mojmilo brdo, Hrasno brdo, Buća potok , Kobilja Glava, Sokolje, Briješće, Anex, Poljine, Džeke, Sokolović kolonija, ...... Velešići, Alaipašin Most....
sve elitna naselja :roll:
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#12

Post by uvjek dobar gost »

zena21 wrote:
uvjek dobar gost wrote:Mojmilo brdo, Hrasno brdo, Buća potok , Kobilja Glava, Sokolje, Briješće, Anex, Poljine, Džeke, Sokolović kolonija, ...... Velešići, Alaipašin Most....
sve elitna naselja :roll:
Ima ih još ne mogoh se sjetiti, samo populacija u tim naseljima i tip gradnje vrši veliki pritisak na sam grad... što se na ulicama našim najbolje osjeti....

Mislim problem je veći nego u prvi mah izgleda...
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#13

Post by callmethebreeeze »

bio je clanak u nezavisnim nedavno na ovu temu. pokusacu iskopati link.
ja mislim da bi onaj ko bi se usudio rusiti bespravno gradjenje objekte mogao i glavu izgubiti.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#14

Post by callmethebreeeze »

ulpinian
Posts: 482
Joined: 21/09/2007 23:45

#15

Post by ulpinian »

uvjek dobar gost wrote:
ja_cura_ wrote:pa te kuce bez fasada i ikakvog plana su vec na padinama sarajevo vise od 30 godina... sad jedna vise-manje u odnosu na prijeratno stanje...

meni licno smeta to "ruglo" i da se ja pitam, ja bih inspekcije natjerala da sve to zavedu i bespravno izgradjene objekte sruse. ali na ovom vaktu i u ovoj neimastini, hajd nek neko stisne pa srusi kucu jednoj 4-clanoj porodici, koja ionako jedva prezivljava... ti ljudi da imaju novca, napravili bi fasade i sve papire sredili...a ovako, bolje i u bespravnoj kuci, nego na ulici...

i usput: problem nije samo na padinama, vec i u samom gradu, gdje nice sto i jedna velezgrada, a parkova je sve manje i manje... nazalost!

Nije razlika u par kuća već u par naselja... pogledajte malo oko sebe...
Dalje ne moraju svi živjeti u gradu... dok nam sela ostaju pusta... kao da u gradu svi ti koji su došli imaju posao...

Nismo mi ni svjesni koliki je to pritisak na sam grad, jer svaki grad ima svoje limite.. u svakom smislu... samo Sarajevo izgleda nema.... :x :x
A za konstataciju o parkovima se slažem, samo što se ne slažu gradski "oci" i kojekakve komisije fol urbanističke......... :x :zzzz:
pa zašto onda ti ne živiš na selu ?
Ovdje ljudi idu "trbuhom za kruhom", ne misleći ni na estetiku ni na grad ni na neka druga "sranja" problem je što grad nema jasno definisanu politiku širenja, nije problem u ovim naseljima i ljudima koji su sebi izgradili par kvadratnih metara da mogu glavu zavući...
volvoxII
Posts: 228
Joined: 26/02/2007 19:27

#16

Post by volvoxII »

boki071 wrote:FUJ kao i cijela država

Image
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#17

Post by uvjek dobar gost »

ulpinian wrote:
uvjek dobar gost wrote:
ja_cura_ wrote:pa te kuce bez fasada i ikakvog plana su vec na padinama sarajevo vise od 30 godina... sad jedna vise-manje u odnosu na prijeratno stanje...

meni licno smeta to "ruglo" i da se ja pitam, ja bih inspekcije natjerala da sve to zavedu i bespravno izgradjene objekte sruse. ali na ovom vaktu i u ovoj neimastini, hajd nek neko stisne pa srusi kucu jednoj 4-clanoj porodici, koja ionako jedva prezivljava... ti ljudi da imaju novca, napravili bi fasade i sve papire sredili...a ovako, bolje i u bespravnoj kuci, nego na ulici...

i usput: problem nije samo na padinama, vec i u samom gradu, gdje nice sto i jedna velezgrada, a parkova je sve manje i manje... nazalost!

Nije razlika u par kuća već u par naselja... pogledajte malo oko sebe...
Dalje ne moraju svi živjeti u gradu... dok nam sela ostaju pusta... kao da u gradu svi ti koji su došli imaju posao...

Nismo mi ni svjesni koliki je to pritisak na sam grad, jer svaki grad ima svoje limite.. u svakom smislu... samo Sarajevo izgleda nema.... :x :x
A za konstataciju o parkovima se slažem, samo što se ne slažu gradski "oci" i kojekakve komisije fol urbanističke......... :x :zzzz:
pa zašto onda ti ne živiš na selu ?
Ovdje ljudi idu "trbuhom za kruhom", ne misleći ni na estetiku ni na grad ni na neka druga "sranja" problem je što grad nema jasno definisanu politiku širenja, nije problem u ovim naseljima i ljudima koji su sebi izgradili par kvadratnih metara da mogu glavu zavući...
Otiđi malo gore po tim naseljima, to nisu kuće od po par kvadrata, dominiraju dva il tri sprata bez fasade... a meni je grah pao pa živim u stanu koji je legalan i sa fasadom, a kakva je situacija inače u gradu ja kontam preseliti se na selo jer grad gubi odlike grada...

A ti što si ti tako isfrustriran..???
I ne krivim ljude koji su prodali imovinu u PC-u il koji jedva slapaju kraj sa krajem, krivim sistem koji od njih pravi masu zavisnih ljudi...

Vjeruj mi da bi se više para moglo zaraditi od rada na selu nego što hamale po gradu za dnevnicu na građevini....

Malo prohodaj po državi pa vidi cijelu sliku.... :zzzz: :zzzz:
ulpinian
Posts: 482
Joined: 21/09/2007 23:45

#18

Post by ulpinian »

uvjek dobar gost wrote:
ulpinian wrote:
uvjek dobar gost wrote:
Nije razlika u par kuća već u par naselja... pogledajte malo oko sebe...
Dalje ne moraju svi živjeti u gradu... dok nam sela ostaju pusta... kao da u gradu svi ti koji su došli imaju posao...

Nismo mi ni svjesni koliki je to pritisak na sam grad, jer svaki grad ima svoje limite.. u svakom smislu... samo Sarajevo izgleda nema.... :x :x
A za konstataciju o parkovima se slažem, samo što se ne slažu gradski "oci" i kojekakve komisije fol urbanističke......... :x :zzzz:
pa zašto onda ti ne živiš na selu ?
Ovdje ljudi idu "trbuhom za kruhom", ne misleći ni na estetiku ni na grad ni na neka druga "sranja" problem je što grad nema jasno definisanu politiku širenja, nije problem u ovim naseljima i ljudima koji su sebi izgradili par kvadratnih metara da mogu glavu zavući...
Otiđi malo gore po tim naseljima, to nisu kuće od po par kvadrata, dominiraju dva il tri sprata bez fasade... a meni je grah pao pa živim u stanu koji je legalan i sa fasadom, a kakva je situacija inače u gradu ja kontam preseliti se na selo jer grad gubi odlike grada...
Ne razumijem zašto je ta fasada tebi toliko važna ? Misliš li ti stvarno da ti ljudi ne bi voljeli da žive u veleljepim vilama sa fasadama, bazenima, parking mjestima umjesto što živi u Buća Potoku na nekom brdu gdje mu je vječno magla, klizište... zimi snijeg koji nema gdje da se otkloni itd itd itd. Znaš kada ćemo mi moći govoriti o fasadama ? Tek onda kad ne bude gladnih ljudi u gradu (da, nažalost ima i takvih) A ta naselja su produkt opšteg sivila, neimaštinje, fukaraštinje, besparice... kako u gradu, tako u državi. Ti imaš tu sreću da živiš kako kažeš "u stanu sa fasadom", no vidiš... nisu svi rođeni pod sretnom zvijezdom, neko mora i na Kobiljoj G. da živi :)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#19

Post by uvjek dobar gost »

Ma slaguvam se ja sa tobom, no samo da podcrtam sistem je kriv a ne ljudi niko svojom voljom ne bi živio u kući gdje kad se kupa komšija/nica ga đani i gleda jel dobro oprao guzicu.
Ljudi su dovedeni, a prije su dolazili trbuhom za kruhom...

No realnost je da ta naselja oterećavaju grad i pitanje je koliko to ovaj grad još može da podnese.
A sad kontam ni moja zgrada nema fasadu jer živim u B fazi na Alipašinom polju.... 8)
Dajdo
Posts: 124
Joined: 08/08/2007 11:28

#20

Post by Dajdo »

ulpinian wrote:
Ne razumijem zašto je ta fasada tebi toliko važna ? Misliš li ti stvarno da ti ljudi ne bi voljeli da žive u veleljepim vilama sa fasadama, bazenima, parking mjestima umjesto što živi u Buća Potoku na nekom brdu gdje mu je vječno magla, klizište... zimi snijeg koji nema gdje da se otkloni itd itd itd. Znaš kada ćemo mi moći govoriti o fasadama ? Tek onda kad ne bude gladnih ljudi u gradu (da, nažalost ima i takvih) A ta naselja su produkt opšteg sivila, neimaštinje, fukaraštinje, besparice... kako u gradu, tako u državi. Ti imaš tu sreću da živiš kako kažeš "u stanu sa fasadom", no vidiš... nisu svi rođeni pod sretnom zvijezdom, neko mora i na Kobiljoj G. da živi :)
ma vazna je bolan. uzasno je vazna, vazna je za utisak da zivis u civilizaciji a ne u nekom navrat-nanos i nasumicno sklepanom haosu... zato je vazna. i kad tu uredjenost - nesto sto je najnormalnije ustvari, a sto mi valjda trebamo gledat kao nesto luksuz! - kad to gledas svaki dan, kad u tome zivis, onda se i ti civilizovanije ponasas, i prema tebi se civilizovanije ophode, jedno drugo vuce.... pa pobogu ne mogu da vjerujem da uopste o tome raspravljamo.
i da, nisu krivi ljudi nego je kriv sistem odnosno nedostatak istog. iako je cinjenica da su vrlo cesto takvi recimo mogli odustati od jednog sprata koji svakako zjapi zabarikadiran nekakvim daskama a umjesto toga napravit fasadu. uostalom, ljudi, pa nije fasada nesto sto tako silno kosta.... i sve se da regulisati, kad bi se samo tome posvetilo paznje.
a da je postojalo i prije 30 godina, 20 godina... ma boga mi jeste.... uvijek smo bolovali od toga. samo je sada naravno i to, kao i sve ostalo, postalo ekstremno. i sve nas puno vise boli. i sve se puno teze rjesava, odnosno - uopste se ne rjesava....
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#21

Post by HomeArt »

Citam ovo od pocetka i nikako da skontam sta ustvari smeta ovdje? Bespravna granja, fasade ili nesto trece?. Sto se tice bespravne gradnje ona se mora ako nista bar zaustaviti a ono sto je napravljeno a nalazi se na klizistima, vodozastitinim zonama, tudjoj zemlji i sl. srusiti pa da je ne znam ko i kako napravio.
A sto se tice fasada bas bih volio da se neko strucan javi, arhitekta ili sl., pa da mi objasni kakva to fasada moze promijeniti izgled stotina zgrada od Marijin dvora pa nize koje su napravljene "a la kutija sibica"? Mogu se one serbetiti bilo kojom bojom ali kutija je kutija. I jos nesto. Ovo prozivanje na naselja napravljena na padinskim dijelovima po kojima se stalno dijelimo na ruralno i urbano je stvarno vise smijesna. Prije nekoliko dana prolazim sa jaranom pored nebodera blizu robota u Novom Sarajevu. Zamalo nisam povratio. Ispod nebodera na onoj strani sto gleda na Miljacku bilo je bar 3-4 krvava uloska, nekoliko "gumica", fekalija raznog kalibra i cini mu se jadna povracotina. Hebo te pa gdje to ima. I ja ko iz topa kazem seljaci dosli kad kaze jaran (tu stanuje) ma kakvi isto je ovako bilo i prije rata. Zato pritisak na graddske oce da se cijeli grad dovede u red.
EldinaA
Posts: 50
Joined: 02/09/2007 18:40

#22

Post by EldinaA »

ja_cura_ wrote:pa te kuce bez fasada i ikakvog plana su vec na padinama sarajevo vise od 30 godina... sad jedna vise-manje u odnosu na prijeratno stanje...


meni licno smeta to "ruglo" i da se ja pitam, ja bih inspekcije natjerala da sve to zavedu i bespravno izgradjene objekte sruse. ali na ovom vaktu i u ovoj neimastini, hajd nek neko stisne pa srusi kucu jednoj 4-clanoj porodici, koja ionako jedva prezivljava... ti ljudi da imaju novca, napravili bi fasade i sve papire sredili...a ovako, bolje i u bespravnoj kuci, nego na ulici...

i usput: problem nije samo na padinama, vec i u samom gradu, gdje nice sto i jedna velezgrada, a parkova je sve manje i manje... nazalost!



:thumbup: :thumbup: :thumbup:
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#23

Post by callmethebreeeze »

problem je nedostatak reda, kulture i nepostivanje zakona, jer sve dok hadze budu gradile kuce na poljinama, po ilidzi, kako ces sirotinji graditi da pravi kuce po padinama.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#24

Post by basta sljezove boje »

ova naselja su se gradila i prije rata i nisu puno smetala jer nisu bila bas na oku. Ono sto mene nervira je ona katastrofa od kineske cetvrti kad se ulazi u grad sa sjevera. Neko ko dolazi prvi put u Sarajevo stvara svoj prvi dojam gledajuci improvizirane kineske prodavnice u nedovrsenim kucama vozeci se cestom na kojoj se automobili jedva mimoilaze :-)
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#25

Post by homo_sapiens »

basta sljezove boje wrote:ova naselja su se gradila i prije rata i nisu puno smetala jer nisu bila bas na oku. Ono sto mene nervira je ona katastrofa od kineske cetvrti kad se ulazi u grad sa sjevera. Neko ko dolazi prvi put u Sarajevo stvara svoj prvi dojam gledajuci improvizirane kineske prodavnice u nedovrsenim kucama vozeci se cestom na kojoj se automobili jedva mimoilaze :-)
Ova naselja su se gradila i prije rata i puno su smetala, jer su nicala bez građevinskih dozvola i urbanističkih saglasnosti. Jednostavno, kvarila su koncepciju izgradnje i urbanističkog razvoja grada, stvorenu od ono malo stručnjaka urbanista što ih je grad imao prije rata. Rezultat vidimo danas.
Pravila, koja su postojala u društvu, niko nije poštovao.
Post Reply