Besplatan parking u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15401
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#51 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by problemnatravunu »

Eto, ima godina
mnjonja
Posts: 264
Joined: 19/09/2017 09:33

#52 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by mnjonja »

Ako imam boraviste u Centru, ali mi ulica nema javni parking, zar ne posroji mogucnost da Radu placam.parking za susjednu ulicu? Ponizoj cijeni (50km), a ne punoj (100km) kakvoj placa bilo ko?
User avatar
gentoo
Posts: 3210
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#53 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by gentoo »

Jel zna neko neki parking u starom gradu da je cuvan 24/h i da ima dnevnu tarifu (za vise dana) ? Idealan je onaj na austrijskom trgu ali ne znam koliko mi je sigurno tu ostaviti auto par dana i ne znam imaju li uopste dnevnu tarifu.. :roll:

tnx
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8547
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#54 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by Pitar sa Kariba »

gentoo wrote:Jel zna neko neki parking u starom gradu da je cuvan 24/h i da ima dnevnu tarifu (za vise dana) ? Idealan je onaj na austrijskom trgu ali ne znam koliko mi je sigurno tu ostaviti auto par dana i ne znam imaju li uopste dnevnu tarifu.. :roll:

tnx
Kod taksi standa na carsiji u ulici Sagrdzije, preko puta ulaza u Bakije/Bakijsku dzamiju. Prije su tu bila dva parkinga, prvi RAD-ov sa 2KM/sat, prodjes kroz taj parkingi ulazis u veci privatni 1KM/sat i ima cuvar 24/7. Moze se dogovoriti i vise dana. Cini mi se da je sad privatnik uzeo oba ta parkinga.

Image
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#55 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by Industrialyzer »

Kakav je parking u Ljubljanskoj sa desne strane kad ides uzbrdo, rezervisan za stanare? besplatan? naplacuje se? uvijek zauzet? :D Danas se vrtio tim djelom grada i sve zivo zauzeto Grbavica/Kovacici
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#56 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by high_volume »

Pitar sa Kariba wrote:
gentoo wrote:Jel zna neko neki parking u starom gradu da je cuvan 24/h i da ima dnevnu tarifu (za vise dana) ? Idealan je onaj na austrijskom trgu ali ne znam koliko mi je sigurno tu ostaviti auto par dana i ne znam imaju li uopste dnevnu tarifu.. :roll:

tnx
Kod taksi standa na carsiji u ulici Sagrdzije, preko puta ulaza u Bakije/Bakijsku dzamiju. Prije su tu bila dva parkinga, prvi RAD-ov sa 2KM/sat, prodjes kroz taj parkingi ulazis u veci privatni 1KM/sat i ima cuvar 24/7. Moze se dogovoriti i vise dana. Cini mi se da je sad privatnik uzeo oba ta parkinga.

Image
Je li bio kakav tender Općine Stari Grad, ili RAD-ov za ovaj prvi parking, obzirom da je u vlasništvu Općine Stari Grad, dok je drugi u vlasništvu Zlatka Krainovića.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#57 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by tempuser »

Better Man wrote:Idioti i to na kubnu. U Londonu poslije 18:00 h parking se ne plaća, a nedeljom se ne plaća nikako. Ali zato naši idoti nastoje nelegalno da od građana otimaju novac.
Koliko kosta ulazak autom u centar Lonoda?
Moj drug vozi neki novi Audi A4 dizel i prica mi neki dan, uredno placa neku masnu naknadu za ulazak autom u grad i nedavno mu stiglo jos 80 funti da plati. Bas me cudi sto im je parking dzabni iza 18h.
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#58 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by Better Man »

tempuser wrote:
Better Man wrote:Idioti i to na kubnu. U Londonu poslije 18:00 h parking se ne plaća, a nedeljom se ne plaća nikako. Ali zato naši idoti nastoje nelegalno da od građana otimaju novac.
Koliko kosta ulazak autom u centar Lonoda?
Moj drug vozi neki novi Audi A4 dizel i prica mi neki dan, uredno placa neku masnu naknadu za ulazak autom u grad i nedavno mu stiglo jos 80 funti da plati. Bas me cudi sto im je parking dzabni iza 18h.
Vožnja centrom Londona se plaća, ali ne znam koliko tačno i plaća se do 18:00 h, a nedeljom je besplatna. Ako trebaš autom do centra grada, a ne želiš da voziš kroz centar i plaćaš, možeš voziti dijelom koji se ne plaća i onda parkirati negdje blizu na parking i pješke ili busom gdje trebaš. Zbog velikih gužvi nekad je puno lakše i jednostavnije koristiti gradski prevoz ili kombinovati auto i gradski prevoz.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#59 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by tempuser »

Better Man wrote:
tempuser wrote:
Better Man wrote:Idioti i to na kubnu. U Londonu poslije 18:00 h parking se ne plaća, a nedeljom se ne plaća nikako. Ali zato naši idoti nastoje nelegalno da od građana otimaju novac.
Koliko kosta ulazak autom u centar Lonoda?
Moj drug vozi neki novi Audi A4 dizel i prica mi neki dan, uredno placa neku masnu naknadu za ulazak autom u grad i nedavno mu stiglo jos 80 funti da plati. Bas me cudi sto im je parking dzabni iza 18h.
Vožnja centrom Londona se plaća, ali ne znam koliko tačno i plaća se do 18:00 h, a nedeljom je besplatna. Ako trebaš autom do centra grada, a ne želiš da voziš kroz centar i plaćaš, možeš voziti dijelom koji se ne plaća i onda parkirati negdje blizu na parking i pješke ili busom gdje trebaš. Zbog velikih gužvi nekad je puno lakše i jednostavnije koristiti gradski prevoz ili kombinovati auto i gradski prevoz.
Ovo sto sam ja napisao nije voznja nego pausalni namet, voznja se dodatno placa.
Tamo gdje se u Londonu vozis dzaba i platis parking pa hvatas prevoz ekvivalen u Sarajevu je tamo gdje parking ne placas nikako, tipa parkiras auto na Pofalicima, Gbavici itd i hvatas prevoz za centar.
Bottom line, znamo svi da si bio u Londou, ali poredis neuporedivo. Londom, kao i svi drugi savremen gradovi, raznim nametima i restrikcijama demotivisu gradjane da voze automobile u centar grada, s tim da kao kompenzaciju razvijaju gradski prevoz, a parking je samo jedan od nacina. Sarajevo osim parkinga nema nijednu drugu restrikciju za demotivaciju koristenja auta u centru (doduse ne kompenzira ni poboljsanjem gradskog prevoza), sto je jedini nacin da se u okvirima postojece infrastrukture smanji guzva i zagadjenje.
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#60 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by Better Man »

tempuser wrote:
Ovo sto sam ja napisao nije voznja nego pausalni namet, voznja se dodatno placa.
Tamo gdje se u Londonu vozis dzaba i platis parking pa hvatas prevoz ekvivalen u Sarajevu je tamo gdje parking ne placas nikako, tipa parkiras auto na Pofalicima, Gbavici itd i hvatas prevoz za centar.
Bottom line, znamo svi da si bio u Londou, ali poredis neuporedivo. Londom, kao i svi drugi savremen gradovi, raznim nametima i restrikcijama demotivisu gradjane da voze automobile u centar grada, s tim da kao kompenzaciju razvijaju gradski prevoz, a parking je samo jedan od nacina. Sarajevo osim parkinga nema nijednu drugu restrikciju za demotivaciju koristenja auta u centru (doduse ne kompenzira ni poboljsanjem gradskog prevoza), sto je jedini nacin da se u okvirima postojece infrastrukture smanji guzva i zagadjenje.
Upravo odličan gradski prevoz je razlog što ljudi više koriste isti, a ne automobile u Londonu izuzev ako ideš u kakvu veću nabavu u market ili kupovinu neke velike stvari koju bi ti bilo teško vucati sa sobom po gradskom prevozu. Tako nešto bi i Sarajevo trebalo da uradi po pitanju gradskog prevoza. Tako da ljudi na posao idu istim umjesto automobila. Zamisli da imaš glanc nove tramvaje, trolejbuse i buseve sa klimom. Svako normalan ljeti bi ih koristio i ne bi se peglao autom u gužvi izuzev baš kad mora auto koristiti.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#61 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by tempuser »

Better Man wrote:
tempuser wrote:
Ovo sto sam ja napisao nije voznja nego pausalni namet, voznja se dodatno placa.
Tamo gdje se u Londonu vozis dzaba i platis parking pa hvatas prevoz ekvivalen u Sarajevu je tamo gdje parking ne placas nikako, tipa parkiras auto na Pofalicima, Gbavici itd i hvatas prevoz za centar.
Bottom line, znamo svi da si bio u Londou, ali poredis neuporedivo. Londom, kao i svi drugi savremen gradovi, raznim nametima i restrikcijama demotivisu gradjane da voze automobile u centar grada, s tim da kao kompenzaciju razvijaju gradski prevoz, a parking je samo jedan od nacina. Sarajevo osim parkinga nema nijednu drugu restrikciju za demotivaciju koristenja auta u centru (doduse ne kompenzira ni poboljsanjem gradskog prevoza), sto je jedini nacin da se u okvirima postojece infrastrukture smanji guzva i zagadjenje.
Upravo odličan gradski prevoz je razlog što ljudi više koriste isti, a ne automobile u Londonu izuzev ako ideš u kakvu veću nabavu u market ili kupovinu neke velike stvari koju bi ti bilo teško vucati sa sobom po gradskom prevozu. Tako nešto bi i Sarajevo trebalo da uradi po pitanju gradskog prevoza. Tako da ljudi na posao idu istim umjesto automobila. Zamisli da imaš glanc nove tramvaje, trolejbuse i buseve sa klimom. Svako normalan ljeti bi ih koristio i ne bi se peglao autom u gužvi izuzev baš kad mora auto koristiti.
Upravo zato ne mozes porediti naplatu parkinga u Londonu i Sarajevu jer si u Lonodu masno platio parking, ali na drugi nacin, cim si sjeo u auto
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#62 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by sime_cipol »

11.50 funti
Od 7-18h
Od ponedjeljka do petka
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#63 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by TRANCE »

Better Man wrote:
tempuser wrote:
Ovo sto sam ja napisao nije voznja nego pausalni namet, voznja se dodatno placa.
Tamo gdje se u Londonu vozis dzaba i platis parking pa hvatas prevoz ekvivalen u Sarajevu je tamo gdje parking ne placas nikako, tipa parkiras auto na Pofalicima, Gbavici itd i hvatas prevoz za centar.
Bottom line, znamo svi da si bio u Londou, ali poredis neuporedivo. Londom, kao i svi drugi savremen gradovi, raznim nametima i restrikcijama demotivisu gradjane da voze automobile u centar grada, s tim da kao kompenzaciju razvijaju gradski prevoz, a parking je samo jedan od nacina. Sarajevo osim parkinga nema nijednu drugu restrikciju za demotivaciju koristenja auta u centru (doduse ne kompenzira ni poboljsanjem gradskog prevoza), sto je jedini nacin da se u okvirima postojece infrastrukture smanji guzva i zagadjenje.
Upravo odličan gradski prevoz je razlog što ljudi više koriste isti, a ne automobile u Londonu izuzev ako ideš u kakvu veću nabavu u market ili kupovinu neke velike stvari koju bi ti bilo teško vucati sa sobom po gradskom prevozu. Tako nešto bi i Sarajevo trebalo da uradi po pitanju gradskog prevoza. Tako da ljudi na posao idu istim umjesto automobila. Zamisli da imaš glanc nove tramvaje, trolejbuse i buseve sa klimom. Svako normalan ljeti bi ih koristio i ne bi se peglao autom u gužvi izuzev baš kad mora auto koristiti.
Ne bi se ni 5% današnjih vozača vozilo javnim prevozom sve i da se moderni metro napravi, jer je ovdje narod iskompleksiran i javni prevoz smatra prevozom za fukaru, a oni za volanom su viša kasta društva. To možeš vidjeti na svakom koraku po ponašanju vozača prema pješacima u saobraćaju, po nadmenim selfijima iz auta po kojekakvim društvenim mrežama, po tome što se blokira komplet javni prevoz kad se kucnu dva auta na tramvajskim šinama, jer bitnije je da se utvrdi šteta od par stoja na autu nego ekonomska šteta u stotinama hiljada maraka kad fukara iz tramvaja kasni na posao. Jer ovdje je polovno auto od 5 hiljada KM još uvijek statusni simbol :lol:
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#64 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by Opal_89 »

U koliko sati ujutro treba doći da se ugrabi parking mjesto u krugu hitne, socijalno, šibica i taj dio? I po mogućnosti neko mjesto gdje me neće zatrpati da ne mogu izaći do 16:00h.
User avatar
SmoLe
Posts: 4878
Joined: 16/01/2014 13:16

#65 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by SmoLe »

Opal_89 wrote: 28/11/2019 11:43 U koliko sati ujutro treba doći da se ugrabi parking mjesto u krugu hitne, socijalno, šibica i taj dio? I po mogućnosti neko mjesto gdje me neće zatrpati da ne mogu izaći do 16:00h.
od 7 je kod hitne krcato, nekad i 10 do 7 ne moze se naci parking mjesto, za ostale parkinge u blizi nisam siguran kakvo je stanje
od 15h vec ima mjesta jer obicno tad pocinju da se ljudi vracaju s posla tako da te ne mogu zagraditi sigurno.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#66 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by espn »

Kod nas kao rješenje prepunih parkinga trebaju graditi vertikalne parkinge, kao u Japanu.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15401
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#67 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by problemnatravunu »

espn wrote: 30/11/2019 10:23 Kod nas kao rješenje prepunih parkinga trebaju graditi vertikalne parkinge, kao u Japanu.
ali onda nema guzovače
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#68 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by holowey »

espn wrote: 30/11/2019 10:23 Kod nas kao rješenje prepunih parkinga trebaju graditi vertikalne parkinge, kao u Japanu.
kao u japanu kazes? u japanu ne mozes kupiti auto tj nece ti prodati auto ako ne mozes dokazati gdje ces parkirati... vlasnistvo na zemljistu, ugovor o iznajmljivanju garaze ili parkinga...ako nemas obezbijedjen parking, nema auta za tebe...

pravo kazes, treba biti kod nas kao u japanu...
User avatar
mk ultra
Posts: 19129
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#69 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by mk ultra »

Svaki trenutni parking mogu zakopati 1.5m u zemlju i 1.5m izdici iznad zemlje, i uduplati broj parling mjesta
Dole za stanare gore za naplatu - javna upotreba, nesto kako je urađeno kod Merkura otoka
User avatar
phillie
Posts: 9346
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#70 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by phillie »

Da malo ozivim temu. Posto za vikend trebam na policijsku akademiju (Vraca), gdje ima u blizini parking (ne nuzno besplatan), da bih mogao parkirati nekoliko sati, posto vjerujem da je ispred akademije samo za zaposlenike, i da nema mjesta za goste.
Hvala.
User avatar
mk ultra
Posts: 19129
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#71 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by mk ultra »

Kod ulaza nema sanse da parkiras uvijek je guzva, ja ako mogu da isposlujem da uđem uvijek radim najavu sa vozilom :mrgreen:

Imas parking oko zgrada na vracama, mozda i naletis na mjesto kod zoo centra, ali ako nisi previse osjetljiv na hodanje, ja bih ostavio auto preko puta dvorane u Grbavici (behdzeta mutevelica), ima mjesta uglavnom a nije daleko.
shandrprcSA
Posts: 9784
Joined: 23/02/2013 08:16

#72 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by shandrprcSA »

nek ostavi u Hercegovackoj kod stadiona/crkve pa uz stepenice
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#73 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by Truba »

Parkiram na mdvoru i u grad pjehe...to vikendom kad ima mjesta
Zbog parlamenta se ne moze na cengic vili vise parkirati
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#74 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by Qler »

Black swan wrote: 22/02/2021 11:33 Parkiram na mdvoru i u grad pjehe...to vikendom kad ima mjesta
Zbog parlamenta se ne moze na cengic vili vise parkirati
Sta je to sad na cvili? Koji parlament?
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 401
Joined: 14/10/2020 22:44

#75 Re: Besplatan parking u Sarajevu

Post by Ajs_Nigrutin »

Qler wrote: 24/02/2021 09:53
Black swan wrote: 22/02/2021 11:33 Parkiram na mdvoru i u grad pjehe...to vikendom kad ima mjesta
Zbog parlamenta se ne moze na cengic vili vise parkirati
Sta je to sad na cvili? Koji parlament?
Caffe Bar Parlament, preko puta Barlottija.
Post Reply