Beskućnici u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#1 Beskućnici u BiH

Post by Dino79 »

Jeli moguće da ima ljudi u Sarajevu i drugim gradovima BiH koji spavaju na klupama i haustorima a da drzava nista nije preduzela po tom pitanju.
Prave se skloništa i prihvatilišta za pse i mačke pa sad i za migrante ali o domaćim ljudima beskućnicima niko ne brine i zatvaraju svi oći kad prođu pored njih.
Imamo razna udruzenja za pomoc svemu i svacemo za prava svih raznih orijentacija manjina ovog onog a ljud i zene u poznim godinama spavaju na kartonu i betonu u glavnom gradu BiH.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2 Re: Beskućnici u BiH

Post by moonca »

Policija bi trebala, prva da raguje,kad ih primjete, da i upute-- gdje traziti pomoc.
User avatar
hopi
Posts: 5673
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#3 Re: Beskućnici u BiH

Post by hopi »

Ja moram reći da je kod nas, barem u SA, broj beskućnika puno puno manji nego što sam vani viđao. Pa recimo po Njemačkoj sam ih dosta viđao (tamo ih penner zovu), u Budimpešti ih je bilo ovako što se na prvu sjećam; Beč isto. Uglavnom su bezopasni, ne prose, piju koje kuda, spavaju po parkovima itd.
Koliko sam čuo/pročitao dosta njih su beskućnici po izboru vlasitom, tj država ponudi pomoć i neko rješenje, ali onda nema toga načina života .tj alkohola. Ako ćeš u neki prihvatni centar onda po našim pravilima -nema alkohola, razvlačenja po cijeli dan, vjerovatno bi išla i neka obuka za posao, reintegracija u društvu itd. Nekima to odgovara, nekima ne - a takvi onda odluče ostati na ulici.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7771
Joined: 03/06/2016 16:31

#4 Re: Beskućnici u BiH

Post by Dope_Man »

Slazem se. Odes u Budimpestu, udjes u bilo koju metro stanicu osim par u strogom centru i bukvalno prolazis kroz "kolektivni centar". U Sarajevu vrlo rijetko vidim neokog. Mozda zbog solidnog broja rusevnih napustenih zgrada/kuca gdje odu prenociti ili sta vec, ali mislim da je bar to relativno neprisutna pojava kod nas jos uvijek.
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#5 Re: Beskućnici u BiH

Post by aerodinamika »

bila je izjava nekog iz centra za socijalnu pomoc u sarajevu da ima nekoliko beskucnika, medutim odbijaju smjestaj u adekvatna sklonista, obicno dodu kad su bas teske hladnoce, samo da prenoce, oni ih znaju, ali ih ne mogu silom drzati zakljucane
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#6 Re: Beskućnici u BiH

Post by walter kurtz »

Koliko ce beskućnika biti na zimu i proljeće :zoka:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7 Re: Beskućnici u BiH

Post by Sanjarko »

Mene ovo nazalost mozda ceka. Ako neko pravo ostvarim na osnovu bolesti, mozda ne, mozda da opet.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#8 Re: Beskućnici u BiH

Post by TRANCE »

Beskućnici će u budućnosti biti npr. svi neratni invalidi koji neće naslijediti neku nekretninu od roditelja ili porodice, jer ti ljudi dobijaju od 90 KM, pa do 400 KM mjesečno od države za najteže nepokretne slučajeve, a većina ih ne može raditi zbog bolesti i stigmatizacije većine poslodavaca, niti će se moći oženiti/udati da dijele troškove stanarine i režija. I kako da oni riješe stambeno pitanje s tih 90 do 400 KM mjesečno?
U normalnim državama država pravi stanove koje daje besplatno na korištenje invalidima, kod nas kanton subvencionira kupovinu stana mladim budžetlijama s platama 2 x 1000 do 1500 KM, hebo invalide :mrgreen:
Post Reply