Beskonacnost

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#51 Re: Beskonacnost

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ko zeli cuti misljenja nauke o beskonacnosti i dimenzijama koje nas okruzuju moze pogledati ovaj BBC dokumentarac od 5 dijelova.



Također preporucujem za pogledati.


Stephen Hawking - Master of the Universe

bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#52 Re: Beskonacnost

Post by bogumil-8 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Nemoj slucajno da pokusas nauciti Engleski, niti procitati koju prevedenu knjigu od Hawking-a
Okau! Nećem, nećem! Dosta mi je i Karl Mau!
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#53 Re: Beskonacnost

Post by Great Cornholio »

Beskonačnost (neograničenost) je nešto što je lakše zamisliti nego konačnost ( ograničenost), barem meni.Mislim da je nemoguće definisati beskonačnost, zato što su ljudske mogućnosti i sposobnosti ograničene.
User avatar
Aphex_
Posts: 150
Joined: 08/04/2010 20:26
Location: Tuzla, BiH

#54 Re: Beskonacnost

Post by Aphex_ »

Kako se zove ona vjera, koja govori da kad neko umre, ponovo se rodi, sad da li kao covjek ili kao... :D
User avatar
probuseni $
Posts: 837
Joined: 18/08/2010 16:12

#55 Re: Beskonacnost

Post by probuseni $ »

Posto je sve , od atoma, zenskog jajasca , kokosijeg jajeta, Mjeseca, Zemlje, Sunca, planeta pa do vidljivh galaksija kugla ili kuglasto, nije tesko prepostaviti da je i svemir kojeg jos ne vidimo isto tako kuglast.
Nas svemir je cjelina za sebe i ima zakone koji ga odrzavaju. Kad ti zakoni budu svladani ,( rekose da se svemir siri), vjerovatno ce da pukne ( nesto kontra big-benu), i vjerovatno da ce sve poceti iz pocetka, ali sa nekim drugim standardom, sa nekim drugim svemirskim zakonima. Za sad je to kod nas tako , da je svjetlost konstanta, da je atom konstanta, a sta ce biti u novom svemiru, ne zna se.
Kazu opet da svemira ima vise, da je moguce da se susrecu, da kolidiraju, da prolaze jedan kroz drugog pa ta mjesta gdje dodje do direktnog kontakta izmedju dva razlicita standarada dobije neke nove oblike. Mozda su to one crne rupe, mjesta gdje se dva svemira dodiruju.
Ja beskonacnost mogu zamisliti na gore opisanom modelu i znam otprilike da je neki 14-14 milijadri godina star. Van ovog modela moj mozak ne moze napraviti neku jasnu predstavu...
User avatar
Kekezvrk
Posts: 6
Joined: 01/03/2009 16:41

#56 Re: Beskonacnost

Post by Kekezvrk »

covjek se ogleda u beskonacnosti :lol:
User avatar
wild roses
Posts: 199
Joined: 05/11/2010 18:10
Location: Knocking on heavens door

#57 Re: Beskonacnost

Post by wild roses »

bogoljub wrote:Prvo bih se zahvalio xfaktoru sto otvori ovakvu temu, a onda i svima vama koji uzeste uccesscca u njoj.
Zaista jedna ozbiljna, i temeljna tema! Tema koja nas nagoni na razmissljanje!? Sta je Beskonaccnost!?
Predlozio bih da ovako krenemo!:
Ono sto stalno trebamo imati na umu je univerzalni zakon Uzroka i Posljedice.
Prvo, sve stvari koje nas okruzuju i koje vidimo svojim ocima, to je jedan MATERIJALNI SVIJET koji ima svoju mjeru: tezina,visina,dubina,sirina....!
Drugo, mi u ovom svijetu shvaccamo da postoje "stvari" koje se nemogu izmjeriti,izvagati itsl. Ali ipak, svi smo uvjereni da postoje. Npr. Ljubav,Bol,Srecca,Tuga.... Uzmimo za primjer samo jedno od ovih pojmova,npr. Ljubav. Da li postoji ljubav? Odgovor Da! Kako postoji? Pokazi mi Ljubav? Pa nemogu ti pokazati ljubav! Zasto? Pa zato sto to nije materijalne prirode, pa da ti pokazem gdje je, sta je, kako je, i Koliko je kg. teska ljubav! Ali ako neko kaze da ima ljubav, naspram nekoga ili necega, Ta ljubav obuhvata cjelokupno bicce covjeka, sto znacci da Ljubav postoji i da je vecca od materijalnog svijeta. Obuhvata Materiju! Samim tim Ljubav ostavlja traga na materiju,uzrokuje neke aktivnisti, pa vidimo da neko zbog ljubavi radi ovo ili ono, trpi ovo ili ono, zrtvuje se zarad ljubavi.I naporedo sa tim svim aktivnostima postoji ljubav koja prati te aktivnosti.
A sada!
Ako zamislimo beskonaccnost.To nije nista drugo nego Jedan Prauzrok svega! Kako? Pa kreccuci se skalom uzroka i posljedica, Ako zelimo da stignemo do odredista, i ako nemamo nikakvih predrasuda, onda moramo doci do jednog Uzroka koji je Prvotni, koji je Beskonaccan, Koji nije stvoren, Koji je Bog!
A sada pitanje! A ko je stvorio Boga? odgovor: Bog je Bog zato sto ga nije niko stvorio, zato sto je beskonacan! Kako Boga koji je sam po sebi Beskonaccan moze nesto drugo stvoriti, to je nemogucce!
Dakle, Ta Beskonacnost je uzrok svemu, i istodobno prati sve uzroke prolazecci kroz svijet Ljubavi (kako bih ga nazvao) i spustajucci se u svijet materije.
Dakle Bog=Beskonaccnost je uvijek sveprisutna ccinjenica, i nepostoji niti jedno zrno a da tu nema beskonaccnosti ili ti Boga! Ako postoji, ondo to nije Bog! A ako negdje nema Boga, onda je Bog ograniccen, a ako je Bog ograniccen onda je Beskonaccnost ograniccena, a ako je sama beskonaccnost ograniccena, onda beskonaccnost nije beskonaccnost, to je ograniccenost!
:thumbup: ovo mi se sviđa :D
Kada sam na času geografije učila da je svemir beskonačan, nastavnica je povukla liniju preko čitave table i rekla da je to beskonačnost, mi što vidimo na tabli je ono što vidimo u životu, ali se ta linija tu ne završava. Poslije toga poimanje beskonačnosti svemira me je tjeralo da ne spavam pokušavala sam zamisliti beskonačnost gdje je ona smještena itd... (oprostite na slijedećem, znala sam povraćati od pokušaja da zamislim beskonačnost). Na kraju sam zaključila da mozak jednostavno ne može da pojmi beskonačnost, jer nema suprotnosti na osnovu koje bi je pojmio npr.noć-dan, ali sam postala sigurna da postoji neka snaga-alatka u čovjeku koja omogućava da se shvate i takve stvari i tada sam počela razmišljati o vjeri, lansirala se i hvala Bogu još uvijek na tom putu. Moje sadašnje poimanje beskonačnosti, vremena, prostora, nije za ovog podforuma, ali odgovori postoje. :)
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#58 Re: Beskonacnost

Post by Zlata M. »

@ngel wrote:Ljudski razum nije u stanju dokuciti nista dok ga se ne ogranici sa dvije stvari: prostorom i vremenom. Kada pokusavamo zamisliti beskonacnost onda zamisljamo neki dugi vremenski period...milion, pet milion godina...ali uvijek postoji ono pitanje: "Sta poslije toga?" Time automatski odredjujemo granicu i dolazimo u proturjecnost.
...
"Sta poslije toga?"
... jos teze : "Sta prije toga ?"

Pri pokusaju da 'zamisle beskonacnost unazad' (Dr. Moustapha Mahmoud 'Od sumnje do vjerovanja'), mnogi shvate stvarnu mjeru ogranicenosti ljudskog razuma.
... a vjezbica se cini tako jednostavnom. :wink:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#59 Re: Beskonacnost

Post by fatamorgana »

Aphex_ wrote:Kako se zove ona vjera, koja govori da kad neko umre, ponovo se rodi, sad da li kao covjek ili kao... :D
Adventizam, :wink:
User avatar
avantgarde
Posts: 7938
Joined: 01/02/2010 22:02
Location: u masi svakojako sarenih profila..

#60 Re: Beskonacnost

Post by avantgarde »

Nemoguce je zamisliti beskonacnost... :?: :!:
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#61 Re: Beskonacnost

Post by Zlata M. »

avantgarde wrote:Nemoguce je zamisliti beskonacnost... :?: :!:
(vidi mu interpunkcije, jes' zabezeknuta :lol: )
... unaprijed - nije. Unazad - moguce samo do odredjene tacke (veoma individualno locirane :) ), nakon toga nastupa jaka glavobolja, vrtoglavica ...
Stvori si uslove za to ... nekakav miran kutak ... zatvori oci ... pokusaj. :wink:
User avatar
avantgarde
Posts: 7938
Joined: 01/02/2010 22:02
Location: u masi svakojako sarenih profila..

#62 Re: Beskonacnost

Post by avantgarde »

Zlata M. wrote:
avantgarde wrote:Nemoguce je zamisliti beskonacnost... :?: :!:
(vidi mu interpunkcije, jes' zabezeknuta :lol: )
... unaprijed - nije. Unazad - moguce samo do odredjene tacke (veoma individualno locirane :) ), nakon toga nastupa jaka glavobolja, vrtoglavica ...
Stvori si uslove za to ... nekakav miran kutak ... zatvori oci ... pokusaj. :wink:

Ok interpunkcija nije bas ok ali te makar nasmijala ;-) :lol: ..

Zlata M.@bas si mi dala ideju i prvom prilikom kad budem imao malo bolje uslove za meditaciju(miran kutak)pokusat cu da sebi to koliko-toliko docaram,mislim ono najdublje koliko to sebi ljudski mozak moze dozvolit. :)
Inace je ovo tema koja me oduvijek interesovala na neki nacin a vjerujem da je tako i kod mnogih drugih ljudi.
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#63 Re: Beskonacnost

Post by Zlata M. »

avantgarde wrote:

Ok interpunkcija nije bas ok ali te makar nasmijala ;-) :lol: ..

Zlata M.@bas si mi dala ideju i prvom prilikom kad budem imao malo bolje uslove za meditaciju(miran kutak)pokusat cu da sebi to koliko-toliko docaram,mislim ono najdublje koliko to sebi ljudski mozak moze dozvolit. :)
Inace je ovo tema koja me oduvijek interesovala na neki nacin a vjerujem da je tako i kod mnogih drugih ljudi.
Ma ne, interpunkcija je sasvim ok, nego mi bilo simpaticno ... onako naglaseno ... kao 'sta, bolan, kako ne moze ...?' :)
Javi kako je prosao pokusaj. :wink:
User avatar
avantgarde
Posts: 7938
Joined: 01/02/2010 22:02
Location: u masi svakojako sarenih profila..

#64 Re: Beskonacnost

Post by avantgarde »

Zlata M. wrote:
avantgarde wrote:

Ok interpunkcija nije bas ok ali te makar nasmijala ;-) :lol: ..

Zlata M.@bas si mi dala ideju i prvom prilikom kad budem imao malo bolje uslove za meditaciju(miran kutak)pokusat cu da sebi to koliko-toliko docaram,mislim ono najdublje koliko to sebi ljudski mozak moze dozvolit. :)
Inace je ovo tema koja me oduvijek interesovala na neki nacin a vjerujem da je tako i kod mnogih drugih ljudi.
Ma ne, interpunkcija je sasvim ok, nego mi bilo simpaticno ... onako naglaseno ... kao 'sta, bolan, kako ne moze ...?' :)
Javi kako je prosao pokusaj. :wink:

Eh 'vako,za 2-3 sedmice idem na jug,mozda je to idealna prilika za tako duboke meditacije kako bih bar malo pokusao sebi objasniti ono sto ti mislis da je moguce.
I budem ti javio kad stignem do svemirske "garnice" ;-) :) ...naravno.
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#65 Re: Beskonacnost

Post by nino90 »

ne moze nista biti beskonacno, moze samo da tezi ka beskonacnost a to znaci da se npr povecava po nekoj funkciji
ako imas 1/x kad x tezi nuli ovaj izraz tezi ka beskonacnost a 1/0 nije beskonacna vrijednost nego je nedefinisan izraz
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#66 Re: Beskonacnost

Post by Nebula »

@ngel wrote: Njemacki filozof Kant napisao je poznatu knjigu, u kojoj dokazuje da razum nije u mogucnosti donositi sud osim u svijetu materije. Jedan od njegovih najblizih dokaza je ovaj: iz tacke M, na prijer, izvedes dvije zrake, tj. dvije prave linije, koje se medjusobno udaljavaju (kao sto se vidi na crtezu) i predpostavis (zamislis) duzinu svake linije do u beskonacnost (B,B). Zatim spojis te dvije linije poprijecnim linijama (C-H; C1-H1; C2-H2) i tako dok ne dopres do linije B-B. Da li je ta linija ogranicena ili neogranicena?

Image

Ako kazes da je ogranicena, reci ce ti se da je to linija izmedju dvije beskonacnosti. Pa kako onda da bude ogranicena? Ako kazes da je neogranicena, odgovara ti se da je to linija koja spaja dvije tacke B-B. Pa kako onda da bude neogranicena?

Ona je dakle i ogranicena i neogranicena, a to je proturjecnost!

Ovim je potvrdjeno da razum gubi ravnotezu kada pokusava dati sud o neogranicenom, kao sto pada u apsolutnu proturjecnost kada traga za onim sto nema kraja, beskonacnim.
Tim je potvrđeno da razum gubi ravnotežu kada sam sebi proturiječi. Kaže:
iz tacke M, na prijer, izvedes dvije zrake, tj. dvije prave linije, koje se medjusobno udaljavaju (kao sto se vidi na crtezu) i predpostavis (zamislis) duzinu svake linije do u beskonacnost (B,B).
Eto greške. Ako su linije produžene u beskonačnost onda znači da nisu ograničene nikakvom tačkom. A tu se daju tačke B,B kao neke tačke na kraju beskonačnih linija :-)

A ako one nisu na kraju već negdje na liniji onda naravno da linija B-B nije beskonačna jer spaja dvije tačke.
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#67 Re: Beskonacnost

Post by nino90 »

@Nebula upravo tako ili ako je htio da kaze da su tacke B,B leze na (beskonacnosti) prave onda bi one bile u polarnim koordinatama B(alfa,beskonacno) gdje je alfa koeficijent pravca prave, sto bi dalje znacilo da je udaljenost zmjedju te 2 tacke beskonacna, a ne ogranicena slab je taj Kant matematicar bio ako je to tako pokusao dokazati ;-)
User avatar
Sed
Posts: 133
Joined: 14/03/2011 16:18
Contact:

#68 Re: Beskonacnost

Post by Sed »

Ooo znam kako ti je. Nisam se jednom zapitao šta je bilo prije Početka. Pa prije, pa prije, pa prije... a prije? I onda stanem i shvatim koliko sam malen, ograničen i beznačajan u poređenju s tim veličinama. Vjerovatno ću još mnogo puta do kraja života postaviti sebi takvo pitanje ali ne vjerujem da ću, bez obzira na svu buduću naobrazbu, ikada doći i blizu odgovora. Hoće mrav da napravi atomsku bombu :)
User avatar
avantgarde
Posts: 7938
Joined: 01/02/2010 22:02
Location: u masi svakojako sarenih profila..

#69 Re: Beskonacnost

Post by avantgarde »

Sed wrote:Ooo znam kako ti je. Nisam se jednom zapitao šta je bilo prije Početka. Pa prije, pa prije, pa prije... a prije? I onda stanem i shvatim koliko sam malen, ograničen i beznačajan u poređenju s tim veličinama. Vjerovatno ću još mnogo puta do kraja života postaviti sebi takvo pitanje ali ne vjerujem da ću, bez obzira na svu buduću naobrazbu, ikada doći i blizu odgovora. Hoće mrav da napravi atomsku bombu :)

upravo tako,dobro objasnjenje.. :thumbup:
lajkujMe
Posts: 12135
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#70 Re: Beskonacnost

Post by lajkujMe »

Mislim da ljudi nisu u mogucnosti da shvate sta je to prije svemira bilo, nase poimanje je da sve ima pocetak i da sve ima kraj, i nikako nemozemo shvatit da ima npr kraj ali nema pocetak z druge strane mi mozemo da shvatimo da nesto ima pocetak a nema kraj tu se moze uvijek nesto izmisliti.

Za sada pocetak svega objasnjavamo kao da je bog sve stvorio i da je on uvijek bio tu ali i to baca na nas neku tesku zbunjenost jer kako nesto moze biti uvijek tu a da nema ni pocetak ni kraj? To jest cak i bog je morao od necega nastati....

Mislim da mi necemo jos dugo dugo vremena shvacati kako to da je iz nista nesto stvoreno.... to je kao da macka pokusava da shvati kako se auto napravilo ili gdje joj hrana napravljena ili zasto ima brkove.... proci ce hiljade godina dok (ako uopste) skontamo zasto kako....

ps. sad sam skontao, mi i cak sad pokusavamo da shvatimo kako je iz nicega stvoreno nesto i vecina teorija sam ide jos unazad govoreci da je bilo nesto prije toga al dobro a sta je bilo onda prije nesto toga?
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#71 Re: Beskonacnost

Post by snaga_znanja »

Nije moguce zamisliti beskonacnost jer bi u odredjenom trenutku ta misao morala biti formirana tj. konacna.
To si mozemo predstaviti na sljedeci nacin. Ako bi uzeli u obzir horizontalnu osu koordinatnog sistema i pokusali zamisliti najmanji i najveci broj i pratili to u svojoj glavi kuda ide ta misao nikad ne bi zavrsila i umrli bi prije nego sto bi mogli doci do beskonacnosti. Dakle ljudski zivot nije beskonacan i covjek ne moze da zamisli beskonacnost!

Sa druge strane konacnost i beskonacnost svemira je druga stvar. Ako je bio Veliki prasak onda imamo polaznu tacku za posmatranje ali ne znamo sta je sa druge strane odnosno gdje se on siri i kroz sta se siri.

To mozemo predstaviti kroz dvije opcije.
1. Iza rubne granice svemira ne postoji nista. Sto je malo vjerovatno jer bi to onda bilo stvaranje nicega iz necega.
2. Iza rubne granice svemira postoji nesto ali mi definitivno nismo sposobni da vidimo sta je to.

Beskonacnost u svemiru je kontraverzna jer se samo po sebi namece pitanje sta je onda to sto nas granici. Ako ne postoje granice, onda se postavlja pitanje kako je to moguce.

Iako na velikim proporcijama je to lakse predstaviti mnogo je interesantnije to kako nesto moze biti beskonacno malo....

I tako iz supljeg u prazno... :D
User avatar
mrza
Posts: 141
Joined: 17/12/2011 01:02

#72 Re: Beskonacnost

Post by mrza »

xfacktor wrote:Da li ste se ikad pitali kada je vrijeme pocelo ili kada je sve nastalo. Tu postoji rupa u kojoj nemogu da nadjem rjesenje.Tj ako je nekad bilo nista kako je onda iz nista nesta postalo. Sto me dovodi do zakljucka da ne postoji pocetak nego da je uvjek tu bilo nesta. Ako je vrijeme konstanta ili vec promjenljiva da li u beskonacno mnogo vremena je moguce da se desilo ovo sve beskonacno mnogo puta i da ce se desiti isto toliko puta. Ovo sto citate da ste citali beskonacno mnogo puta i da cete citati samo je vrijeme koje prodje recimo 1000000000000000000000000000000000000000000000000 godina pa da se opet isto sve desi ko recimo big bang pa zvijezde pa zemlja itd. Po toj teoriji kad covjek umre opet ce se roditi za nekog x vremena sto nebi trebao ni da zna posto tada ne postoji u obliku u kojem je bio. Tj. u beskonacno mnogo vremena sve se mora desavati beskonacno mnogo puta.
pozz. Tema mi je veoma interesantna pa cu nesto dodati. :)

Pocecu od toga kako je nastao covjek: Prije 1000000000... godina, na planeti zemlji nije bilo kisika, a planeta zemlja je bila uzarena kugla koja je imala bare koje su nanijeli asteroidi koji su u svemiru zaledjeni, pa prilikom pada na planetu zemlju pri povisenoj temperaturi, od zaledjenih asteroida su se stvarale bare za njima jezera..mora..itd. to je trajalo milionima godina.
U to vrijeme je planeta zemlja bila prepuna vulkana, tako da se lava dok je tekla ulijevala u te bare koje su nastale od topljenja steroida, u jednu ruku eto i odgovora odakle voda na planeti zemlji.

I dok je lava tekla u onom trenuthu kada se lava ulijevala u baru, jezero... stvorio se neki hemijski proces itd. nisam naucnik pa neznam, ali uglavnom tom reakcijom je stvoren prvi organizam koji nije imao ni mozak ni udove, niti se hranio jer nije imao cime da se hrani, uglavnom, tokom miliona godina, to stvorenje mogu li ga tako nazvati, je evoluiralo iz tog sitnog stvorenja koje golim okom nije bilo vidljivo, u nesto vece sve dok nije evoluiralo u ribu, a mislim da je vecini poznato da je prvi zivi organizam postao u vodi.

I tako dalje izaslo je iz vode pomalo, je i na kraju izasao i covjek, ali sad se vracamo na prvobitno pitanje, odkud ta vatra??? odkud ta voda i led na asteroidu, pa odkud i taj asteroid, negdje je moralo poceti.

Primjer uzmite da pravit kucu izgradite temelje i nakon toga sve ostavite i odite negdje i vratite se za 20 godina, sta cete primjetit, sve kko ste i ostavili nije se kuca sama izgradil, a sad zasadite drvo i odite takodje na 20 godina i kad se vratite vidjecete vjerovatno ogromno srvo, zasto??

Zato sto sve sto je na ovom planetu zivo ima DUŠU!!!!!!! i tu dušu neko mora da hrani da da joj daje volju za zivotom itd.

A cim sam spomenuo dušu sigurno ste i odmah skontali sad ce ovaj vjerovatno nesto vjerski bla bla bla, ali razmislite zar nisam u pravu??? Jedino objasnjenje je da postoji nas stvoritelj, koji je sve to zapoceo a njegovo ime je ALLAh, BOG, svemoguci.

Evo sam se potrudio da sve napisem, kao sto vidite nije bilo samo COPY PASTE nego malo tipkanja.

Zanima me vase misljenje o ovome??
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#73 Re: Beskonacnost

Post by touch brain »

Beskonacnost, kao vrijednost ne postoji i nikad nije postojala!jedino sto postoji je Vjecni tok prolaznosti
sto se tice nastanka neceg iz nicega:
postoji razlika između fizikalnog i filozofskog ništa.
U fizici ne postoji "ništa", jer ništa kao takvo je metafizička pojava, a znanost se time ne bavi.
Koliko znam, "ništa" postoji u matematici i to se vrlo jednostavno ispisuje kao { }.
A postoji i ovo {0}.
Zapravo je {0} o kojem se govori kada se govori o stvaranju svemira iz ničega. No to, očito nije ništa već 0.
Tako da svemir zapravo nije nastao iz ničega već iz nule.
A otkud se ta 0 pojavila, e to je već pitanje koje zadaje glavobolje :shock:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#74 Re: Beskonacnost

Post by karanana »

jeli ko cito ovu hawkingovu knjigu "kratka povijest vremena"?
jeli daje ikakvu sliku svega? ima li smisla? jeli prekomplikovana?
vrijedi li je procitati?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#75 Re: Beskonacnost

Post by JThomas »

jašta nego vrijedi.

moraš malo uključiti kefalo, al' ne bi imalo smisla da ne moraš.
Post Reply