Beskonacnost

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#101 Re: Beskonacnost

Post by lajkujMe »

eno sad wrote:Najbolje je što nas mozak nikad nece upit jedno pitanje..
A to je kako se stvorilo to prvo ?
Što se tice " vanzemaljaca " šta mislite kolika je mogucnost da oni nas pronadju?
Znaci s tim da imaju ove letjelice s warp sistemom - što je skoro pa nemoguce..?
Ima tema " Naše stvarno mjesto u kosmosu " i tu se vidi gdje nam je mjesto, i kolike su šanse da nas pronadju..
I da još nešto.. Kako je moguce da naša planeta stoji tu gdje jeste da je održava to sto je održava...Neko orkestrira ovim u to nema sumnje!
Nije ne moguce, najnovija istrazivanja govore o nacinima kako se warp moze postici, i da nam je cak na dohvat ruke u blizoj buducnosti (iducih 100 godina). U NASI a vjerujem i drugdje, se vrse istrazivanja warp pogona, istina na mikroskopskoj razini, u kontroliranoj okolini u svrhu dokazivanja da je to moguce. Prvi koraci su se pokazali ohrabrujuci a u iducih nekoliko godina znati cemo da li je to teoretski moguce na makroskopskoj razini i da li je isplativo.

Sto se tice vanzemaljaca uvjeren sam da postoje, neke civilizacije su daleko naprednije od nas ali mnoge su i daleko manje napredne od nas. Sve to zavisi stepen njihove evolucije i slicno.
eno sad
Posts: 415
Joined: 13/02/2013 14:41

#102 Re: Beskonacnost

Post by eno sad »

lajkujMe wrote:
eno sad wrote:Najbolje je što nas mozak nikad nece upit jedno pitanje..
A to je kako se stvorilo to prvo ?
Što se tice " vanzemaljaca " šta mislite kolika je mogucnost da oni nas pronadju?
Znaci s tim da imaju ove letjelice s warp sistemom - što je skoro pa nemoguce..?
Ima tema " Naše stvarno mjesto u kosmosu " i tu se vidi gdje nam je mjesto, i kolike su šanse da nas pronadju..
I da još nešto.. Kako je moguce da naša planeta stoji tu gdje jeste da je održava to sto je održava...Neko orkestrira ovim u to nema sumnje!
Nije ne moguce, najnovija istrazivanja govore o nacinima kako se warp moze postici, i da nam je cak na dohvat ruke u blizoj buducnosti (iducih 100 godina). U NASI a vjerujem i drugdje, se vrse istrazivanja warp pogona, istina na mikroskopskoj razini, u kontroliranoj okolini u svrhu dokazivanja da je to moguce. Prvi koraci su se pokazali ohrabrujuci a u iducih nekoliko godina znati cemo da li je to teoretski moguce na makroskopskoj razini i da li je isplativo.

Sto se tice vanzemaljaca uvjeren sam da postoje, neke civilizacije su daleko naprednije od nas ali mnoge su i daleko manje napredne od nas. Sve to zavisi stepen njihove evolucije i slicno.
Pa sam si rekao da je to sve na mikroskopskoj razini..Mislim mi uopšte neznamo ( za naucnike govorim ) šta treba da bi se postigla ta brzina...Mislim nisam upucen u to, al' ako je na mikroskopskoj onda stvarno i neznaju...
Što se tice vanzemaljaca slažem se u potpunosti, jer je nemoguce da nema niko u ovom ogromnom prostoru..
A možda mi sami imamo naše inžinjere koji su nas i izmislili..Mi smo njima kao kucni ljubimci koje nadgledaju.. :D Mislim jes' to malo ortodoxno razmišljanje, al' vrlo, vrlo moguce..Jedino što se ne uklapa u pricu su religije kojih ima trenutno rekao bih preko 1000.
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#103 Re: Beskonacnost

Post by lajkujMe »

Na mikroskopskoj zato sto je istrazivanje ovoga u samom pocetku. To jest pocelo je u zadnjih 5 godina jer su do sad mislili da nismo dovoljno razvijeni tehnoloski za to. I da mnogo je nepoznanica.

Matematicke jednadzbe za ovo su napravljene ili otkrivene tek 90 godina. I na kraju sve pocinje od malih stvari.

Nije ni atomska napravljena prekonoci nego su bile potrebne godine istrazivanja i eksperimentisanja da se dodje do nje.
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#104 Re: Beskonacnost

Post by jalle »

Majmun koji je napisao Hamleta

Neka se Zemlja i sve nanjoj sastoji od nekog određenog broja čestica atoma, recimo 10^20
Ti atomi su u rapoređeni u određenu kombinaciju kojih ima recimo 10^30 I čine Zemlju kakvu znamo.

Ako krenemo dalje u svemir naići ćemo nakon određenog puta na istu grupu atoma
Koji čine istu kombinaciju , tj. Zemlju br. 2
Na toj zemlji se nalazi majmun koji se igra sa pisaćom mašinom.
Do tada je sasvim slučajno otkucao slovo "H"

Ako krenemo dalje kroz svemir, po teoriji vjerovatnoće koja se temelji na beskonačnosti, naići ćemo na još jednu Zemlju ovaj put broj 3. Na toj zemlji je sada drugi majmun uspio da ukuca 2 slova "Ha", slučajnošću naravno.

Dalje ako smatramo da ima ∞ mnogo svjetova nalik našem, sa beskonačno mnogo majmuna koji se igraju sa mašinom na kraju u jednom trenutku ćemo zateći majmuna koji je slučajnim potezima otkucao čitavog Hamleta.


Pri tome ostaju važiti i ove tvrdnje:
- pored majmuna Hamleta je napisao i Šekspir naravno, to ne osporavam,
- Ovo nipošto neznači da je majmun evoluirao i da je pametan ko mi,
već čista matematička vjerovatnoća govori da je uspio na pisati knjigu.


Think
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#105 Re: Beskonacnost

Post by Platformas »

Samo da se pribiljezim.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3579
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#106 Re: Beskonacnost

Post by RtrnOfSalisbury »

sad je za to kasno al bi bilo zanimljivo kad bi neki super brzi konj odgalopiro do kraja svemira. il neka super brza djevojka sa velikim grudima (ovo je vazno). konj je konj al posve je tacno da on nebi mogo da odgalopira brze od te granice tj. da unidje u to nista prije gravitona fotona i ko zna cega jos. nesto ko u atletici recemo kad se djevojke trkaju i onda neka u zadnjim metrima isturi grudi i pobijedi. e to joj nebi poslo za rukom (grudima) u ovom slucaju i bilo bi interesantno vidjeti na koji nacin bi joj to bilo onemoguceno: bil grudi jednostavno nestale il bi se nesto isprijecilo i pritisnulo hin. bez obzira na velicinu grudi svemir bi pobijedio bar prema sadasnjoj teoriji. koji je to misteriozni mekanizam koji omogucuje grudima da unidju u taj novonastali prostor i kako se taj novonastali prostor pravi i od cega? jedan dio bi bile grudi i druge cestice, naravno i galopirajuci konj. ne kontam bas teoriju polja al zakljucak je da mjerljiva beskonacnost ne postoji :!:
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#107 Re: Beskonacnost

Post by Gaia »

RtrnOfSalisbury wrote:sad je za to kasno al bi bilo zanimljivo kad bi neki super brzi konj odgalopiro do kraja svemira. il neka super brza djevojka sa velikim grudima (ovo je vazno). konj je konj al posve je tacno da on nebi mogo da odgalopira brze od te granice tj. da unidje u to nista prije gravitona fotona i ko zna cega jos. nesto ko u atletici recemo kad se djevojke trkaju i onda neka u zadnjim metrima isturi grudi i pobijedi. e to joj nebi poslo za rukom (grudima) u ovom slucaju i bilo bi interesantno vidjeti na koji nacin bi joj to bilo onemoguceno: bil grudi jednostavno nestale il bi se nesto isprijecilo i pritisnulo hin. bez obzira na velicinu grudi svemir bi pobijedio bar prema sadasnjoj teoriji. koji je to misteriozni mekanizam koji omogucuje grudima da unidju u taj novonastali prostor i kako se taj novonastali prostor pravi i od cega? jedan dio bi bile grudi i druge cestice, naravno i galopirajuci konj. ne kontam bas teoriju polja al zakljucak je da mjerljiva beskonacnost ne postoji :!:
kod tebe su hormoni definitivno i očito u hiperaktivnoj fazi. :D :D

sad da pročitam uvodni post. :skoljka:
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#108 Re: Beskonacnost

Post by Gaia »

xfacktor wrote:Da li ste se ikad pitali kada je vrijeme pocelo ili kada je sve nastalo. Tu postoji rupa u kojoj nemogu da nadjem rjesenje.Tj ako je nekad bilo nista kako je onda iz nista nesta postalo. Sto me dovodi do zakljucka da ne postoji pocetak nego da je uvjek tu bilo nesta. Ako je vrijeme konstanta ili vec promjenljiva da li u beskonacno mnogo vremena je moguce da se desilo ovo sve beskonacno mnogo puta i da ce se desiti isto toliko puta. Ovo sto citate da ste citali beskonacno mnogo puta i da cete citati samo je vrijeme koje prodje recimo 1000000000000000000000000000000000000000000000000 godina pa da se opet isto sve desi ko recimo big bang pa zvijezde pa zemlja itd. Po toj teoriji kad covjek umre opet ce se roditi za nekog x vremena sto nebi trebao ni da zna posto tada ne postoji u obliku u kojem je bio. Tj. u beskonacno mnogo vremena sve se mora desavati beskonacno mnogo puta.

dakle kardinalno pitanje je kako odrzati svijest da ne ponavljaš isto gradivo " beskonačno mnogo puta" :?: :idea:
e, a to ti je 'Sizofov pos'o'. pa ko 'zasuče rukave' 'alal mu vjera! :faraon1:
User avatar
suadfor
Posts: 521
Joined: 05/07/2012 22:40

#109 Re: Beskonacnost

Post by suadfor »

touch brain wrote:
alemica wrote:nemogucnost covjeka da shvati beskonacnost .. puno ideja je napisano na ovu temu ....

jer kod nas sve ima pocetak ... sve je pocelo odnekud .. neke stvari mozda nikad nece zavrsiti kao npr brojanje godina ... al su se u jednom trenutku one pocele brojat ... :)

licno sam pristalica religioznog objasnjenja ... jedno je nadmocno Bice koje je pocetak svemu

jer zamislim svijet kao 3noznu stolicu da ne bi pala mi stavljamo drugu 3onoznu stolicu ispod nje kao potporu na kraju reda mora biti jedan 3nozna stolica da red ne bi pao ... ;)

znachi mi postojimo iz odnosa nasih roditelja ,oni iz njihovih itd .. al na pocetku je nesto stvoreno ni iz cega !!!
protivnici kreacionizma to objasnjavaju ovako:

prije big banga nije postojalo apsolutno nista osim jedne male tackice jako,jako velike gustoce : tada nije postojalo ni vrijeme ni prostor..zatim je usljedio big bang koji za posljedicu ima stvaranje vremena i prostora..znaci ako prije big banga nije bilo ni prostora ni vremena odnosno nije bilo "nista prije" nitko nije mogao stvoriti svemir jer nitko nije ni mogao biti prisutan prije big banga.bila je nedavno emisija na discovery-u ili na geografic-u bas o tome

sto se tice velicine svemira nas mozak jednostavno nema kapacitet da svati beskonacnost u punom smislu te rijeci..mozemo ja definirat,shvatit jedan dio ali sira slika beskonacnosti ce ostati vjecna zagonetna
naspram beskonacnosti, podjednako tesko je shvatiti pojam konacnosti i kad razmisljas o tome, beskonacnost se cini logicnija od konacnosti.
User avatar
suadfor
Posts: 521
Joined: 05/07/2012 22:40

#110 Re: Beskonacnost

Post by suadfor »

jalle wrote:Majmun koji je napisao Hamleta

Neka se Zemlja i sve nanjoj sastoji od nekog određenog broja čestica atoma, recimo 10^20
Ti atomi su u rapoređeni u određenu kombinaciju kojih ima recimo 10^30 I čine Zemlju kakvu znamo.

Ako krenemo dalje u svemir naići ćemo nakon određenog puta na istu grupu atoma
Koji čine istu kombinaciju , tj. Zemlju br. 2
Na toj zemlji se nalazi majmun koji se igra sa pisaćom mašinom.
Do tada je sasvim slučajno otkucao slovo "H"

Ako krenemo dalje kroz svemir, po teoriji vjerovatnoće koja se temelji na beskonačnosti, naići ćemo na još jednu Zemlju ovaj put broj 3. Na toj zemlji je sada drugi majmun uspio da ukuca 2 slova "Ha", slučajnošću naravno.

Dalje ako smatramo da ima ∞ mnogo svjetova nalik našem, sa beskonačno mnogo majmuna koji se igraju sa mašinom na kraju u jednom trenutku ćemo zateći majmuna koji je slučajnim potezima otkucao čitavog Hamleta.


Pri tome ostaju važiti i ove tvrdnje:
- pored majmuna Hamleta je napisao i Šekspir naravno, to ne osporavam,
- Ovo nipošto neznači da je majmun evoluirao i da je pametan ko mi,
već čista matematička vjerovatnoća govori da je uspio na pisati knjigu.


Think
odgovorno tvrdim da je majmunov hamlet plagijat i da je sekspir jedini pisac hamleta u svim univerzumima :izet: :lol:

salu na stranu, takve stvari je tesko i dokazati i osporiti jer se zasnivaju na pretpostavkama a pretpostavka su majka svih zajeba. ko moze dokazati da u beskonacno mnogo pokusaja nece biti beskonacno mnogo pogresnih pokusaja? sve se dogadja po odredjenim pravilima pa i majmun ima odredjene preference kad lupa po tastaturi. neki oblici /slova mu se vise svidjaju, neki manje. ovdje se vise radi o nasumicnosti nego o beskonacnosti. beskonacnost je samo apstraktni koncept, alat za zbunjivanje u ovakvim problemima.

da je u problemu racunar umjesto majmuna to bi bila druga prica jer bi onda nasumicni hamlet bio skoro pa zagarantovan. u samoj postavki problema bilo bi i rjesenje (sve potrebne karaktere i garantovane sve moguce kombinacije). racunar nema preferenci i radi po zadatim parametrima i garantuje da ce kako se broj pokusaja priblizava beskonacnosti tako se sanse za digitalnog hamleta priblizavaju prema 100% (99.99999∞%)
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#111 Re: Beskonacnost

Post by JoeBonaWho »

Koliko znamo o pojmu beskonacnost, najbolje govore izrazi na licima ovih naucnika, video je vrijedan gledanja :o
http://www.dailymotion.com/video/x1kab0 ... -xvid_tech
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#112 Re: Beskonacnost

Post by Max Bunker »

jalle wrote:Majmun koji je napisao Hamleta

Neka se Zemlja i sve nanjoj sastoji od nekog određenog broja čestica atoma, recimo 10^20
Ti atomi su u rapoređeni u određenu kombinaciju kojih ima recimo 10^30 I čine Zemlju kakvu znamo.

Ako krenemo dalje u svemir naići ćemo nakon određenog puta na istu grupu atoma
Koji čine istu kombinaciju , tj. Zemlju br. 2
Na toj zemlji se nalazi majmun koji se igra sa pisaćom mašinom.
Do tada je sasvim slučajno otkucao slovo "H"

Ako krenemo dalje kroz svemir, po teoriji vjerovatnoće koja se temelji na beskonačnosti, naići ćemo na još jednu Zemlju ovaj put broj 3. Na toj zemlji je sada drugi majmun uspio da ukuca 2 slova "Ha", slučajnošću naravno.

Dalje ako smatramo da ima ∞ mnogo svjetova nalik našem, sa beskonačno mnogo majmuna koji se igraju sa mašinom na kraju u jednom trenutku ćemo zateći majmuna koji je slučajnim potezima otkucao čitavog Hamleta.


Pri tome ostaju važiti i ove tvrdnje:
- pored majmuna Hamleta je napisao i Šekspir naravno, to ne osporavam,
- Ovo nipošto neznači da je majmun evoluirao i da je pametan ko mi,
već čista matematička vjerovatnoća govori da je uspio na pisati knjigu.


Think
Ne znam što, ali ovo meni baca na teoriju struna
Shadoww
Posts: 49
Joined: 26/12/2012 20:12

#113 Re: Beskonacnost

Post by Shadoww »

Beskonacnost, vrijeme? Vrijeme postoji samo za nas kako bi se lakse orijentisali, ali ono izvan nase planete ne postoji, pa tako nije tesko doci do zakljucka da je prema nasem poimanju postojanje beskonacnosti sasvim logicna tj.normalna "stvar". Tema beskonacnosti zalazi i u oblast religije, a svi znamo da je On oduvijek tu i bice zauvijek tu, On koji je stvorio citav univerzum, Uzviseni Gospodar. On je jedini koji ima pravi odgovor, a mi mozemo evo ovako nagadjati.

Jednostavno to je stvar religije, a bozanstvo nije poput covjecanstva, to se ne moze porediti, mi sve gledamo i gledacemo kroz prizmu covjecanstva jer smo na to navikli, a kao sto sam vec rekao 'beskonacnost' je jedan sklop, tj. dio bozanstva, religije.
Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#114 Re: Beskonacnost

Post by Darkstorm »

Interesantna tema
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#115 Re: Beskonacnost

Post by dustaban »

Beskonacnost i nistavilo su jedno.
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#116 Re: Beskonacnost

Post by General_Jackson »

Shadoww wrote:Beskonacnost, vrijeme? Vrijeme postoji samo za nas kako bi se lakse orijentisali, ali ono izvan nase planete ne postoji, pa tako nije tesko doci do zakljucka da je prema nasem poimanju postojanje beskonacnosti sasvim logicna tj.normalna "stvar". Tema beskonacnosti zalazi i u oblast religije, a svi znamo da je On oduvijek tu i bice zauvijek tu, On koji je stvorio citav univerzum, Uzviseni Gospodar. On je jedini koji ima pravi odgovor, a mi mozemo evo ovako nagadjati.

Jednostavno to je stvar religije, a bozanstvo nije poput covjecanstva, to se ne moze porediti, mi sve gledamo i gledacemo kroz prizmu covjecanstva jer smo na to navikli, a kao sto sam vec rekao 'beskonacnost' je jedan sklop, tj. dio bozanstva, religije.
Zaista bi ova tema bila ništa bez ovako visokoumnog osvrta.
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#117 Re: Beskonacnost

Post by Bujrum majstore »

Shadoww wrote:Beskonacnost, vrijeme? Vrijeme postoji samo za nas kako bi se lakse orijentisali, ali ono izvan nase planete ne postoji, pa tako nije tesko doci do zakljucka da je prema nasem poimanju postojanje beskonacnosti sasvim logicna tj.normalna "stvar". Tema beskonacnosti zalazi i u oblast religije, a svi znamo da je On oduvijek tu i bice zauvijek tu, On koji je stvorio citav univerzum, Uzviseni Gospodar. On je jedini koji ima pravi odgovor, a mi mozemo evo ovako nagadjati.

Jednostavno to je stvar religije, a bozanstvo nije poput covjecanstva, to se ne moze porediti, mi sve gledamo i gledacemo kroz prizmu covjecanstva jer smo na to navikli, a kao sto sam vec rekao 'beskonacnost' je jedan sklop, tj. dio bozanstva, religije.
Kako bolan? :-D
Enticer
Posts: 711
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#118 Re: Beskonacnost

Post by Enticer »

Sve sto vise razmisljas manje znas,odnosno vidis koliko tek ne znas i sve ide u krug.

Npr. ako jedan Bosanac kaze da svi Bosanci lazu onda se zaista ne moze odrediti da li taj Bosanac govori istinu, jer ako govori istinu onda znaci da je i on sam lazov, a ako je lazov onda onda znaci da svi Bosanci govore istinu, a ako svi govore istinu onda i on sam govori istinu i tako sve u krug u beskonacnost.

Al filozofoija je za kisne dane, a danas nema kise... :run:
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#119 Re: Beskonacnost

Post by Bujrum majstore »

Enticer wrote:Sve sto vise razmisljas manje znas,odnosno vidis koliko tek ne znas i sve ide u krug.

Npr. ako jedan Bosanac kaze da svi Bosanci lazu onda se zaista ne moze odrediti da li taj Bosanac govori istinu, jer ako govori istinu onda znaci da je i on sam lazov, a ako je lazov onda onda znaci da svi Bosanci govore istinu, a ako svi govore istinu onda i on sam govori istinu i tako sve u krug u beskonacnost.

Al filozofoija je za kisne dane, a danas nema kise... :run:
Lazes?
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#120 Re: Beskonacnost

Post by GaRGa »

albert je najbolje definisao beskonacnost, ljudska glupost je definitivno beskonacna a za svemir nisam siguran...
User avatar
nikobitein
Posts: 18
Joined: 24/08/2014 00:32
Location: BiH
Contact:

#121 Re: Beskonacnost

Post by nikobitein »

vrijeme nije linearno, ide u krug po muzičkim oktavama i sve su kombinacije moguće, i uvijek zavisi od mogućnost našeg percipiranja tj. opažanja, tj. kako i gdje nam projektor za prikaz filma spoljne stvarnosti stoji. Film se moze i zaustaviti, vratiti unazad, prebaciti unaprijed, sve je u igri ... kao u bajkama ili u SF

Taman posla da je prije svijeta bilo Ništa, bila je najveća PUNINA koje je u potenciji Sve a ništa konkretno. Eto, ima i takvih mišljenja ili osjećanja Svijeta, intelektualno ili nekako drugačije saznato, nebitno u ovom slučaju.
User avatar
Taus
Posts: 2
Joined: 31/08/2014 09:10

#122 Re: Beskonacnost

Post by Taus »

Treba pojam 'beskonačnosti' staviti na pravo mjesto ... ako je nešto bez-konačno onda je to isto i bez-početno. Tako bi malo bolji termin bio 'vječno' (iako ni to ne zadovoljava kriterij izraza koji ne uključuje vremensko značenje, budući da polazi od riječi vijek) - znači postojano ali bez-trajno, ili akronično.
Spomenuvši to, mogu reći da svaki post koji se tiče početaka, krajeva, prvobitnosti, trajnosti i ostalih vremenu-bliskih izraza - promašio je temu. E sad, da li nešto jeste a da nije vremenom omeđeno .. to otvara druge teme, metafizičke naravno.
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#123 Re: Beskonacnost

Post by cenecimoveocino »

karanana wrote:gledo sam na onom serijalu univerzum da postoji teorija da je sve toliko veliko da postoji mogucnost da postoji toliko triliona biliona milijardi replika zemlje i nas samih da bi na svakoj replici ove zemlje na kojoj smo sada, mi radili nesto drugo. na jednom svijetu bi bili predsjednici drzava, na drugom beskucnici, na trecem nekakvi naucnici itd, itd. itd. cak i u granicama naseg svemira pojam daljine je nevjerovatan, dakle nas svemir je velik najmanje 14 milijardi svjetlosnih godina. a mozda je taj svemir velicine elektrona u ovim nasim standardima velicina. i sad neko mikroskopom posmatra taj elektron odnosno nas svemir velicine 14 miljardi svjetlosnih godina.
Interesantno razmisljanje :thumbup:

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#124 Re: Beskonacnost

Post by HM 2011 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
bogumil-8 wrote:"Dugogodišnje promišljanje".
Da nema promjena u materijalnoj stvarnosti, da nemamo svijest i iskustvo o promjenama, ne bi imali pojam – vrijeme. Protagora: „Čovjek je mjerilo svih stvari, postojećih – da postoje i nepostojećih – da ne postoje.“
Ako ne umijemo definisati vrijeme (ono u prethodnom postu je moja definicija, A. Ajnštajn nema definiciju pojma "vrijeme") onda bar kažimo šta nije. Vrijeme nije broj, nije koordinata u pravouglom dekartovom sistemu, nije "četvrta dimenzija" u prostoru Minkowskog, nije... Vrijeme se ne može "dilatirati", "kontrahirati", vizuelno "materijalizovati".
Putovanje u "prošlost" ili putovanje u "budućnost" nije moguće (sama priča o tome je "ispraznost i tlapnja").
Suludo i arogantno je misliti i umisljati da je covjek mjerilo postojecih i nepostojecih stvari. Protagora je u ovome fulio...desava se i najboljima.
bogumil-8 wrote: Edit: Kada Stiven Hoking nauči Bosanski moći će da mi se obrati (može me pozvati na razmjenu mišljenja), ja Engleski (zbog njega) neću učiti. Šta mu mogu kad još nije čuo za mene (pa izmišlja "glupe teorije").
Nemoj slucajno da pokusas nauciti Engleski, niti procitati koju prevedenu knjigu od Hawking-a, ne zamaraj se glupostima - nije to za tebe. :wink:

Vezano za prvu misao - jesi li razmislio o tome da je čovjek taj koji mjeri - pa i da pogrešno i da i spravno koristi alat za mjerenje - on - čovjek - donosi konačan sud o tome -

zato se i kaže - čovjek je mjerilo....

Postojećih da postoje - uključujući i uvjerenje - vjeru....

Nepostojećih da ne postoje - nije ih vidio niti želi da ih vidi niti pokuša proniknuti u njih....

Iz aspekta subjektivističkog - čovjek jeste mjerilo - jer čovjek je taj koji mjeri...

Meni je taj citat jako značajan prilikom uporedbi vrijednovanja ideja:

"Kada bi sva pamet ovog svijeta - svaki um - bio stavljen na jedan pijačni štand - i da svako bira ono što smatra da mu je najbolje - svako bi izabrao svoju vlastitu"...

sad ti meni raci - zar nije čovjek mjerilo.
belfy
Posts: 7565
Joined: 06/08/2007 09:00

#125 Re: Beskonacnost

Post by belfy »

evo ja cu reci:
zar covjek nije mjerilo. :D
Post Reply