Beskonacnost

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#151 Re: Beskonacnost

Post by ExNihilo »

Ugasio nakon pola sata. Šarlatan.
Romanija
Posts: 2001
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#152 Re: Beskonacnost

Post by Romanija »

ExNihilo wrote:Ugasio nakon pola sata. Šarlatan.
:izet: Propadose mi 23 minute pauze na poslu koje nikad vise necu nadoknaditi. Svoju tiradu temelji na Lukrecijevoj definiciji svemira i jos me nagovara da zamislim dvodimenzionalnu sferu. Pomislih da nudi neke filozofske ideje, a on motivation-coach...ccccccc.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#153 Re: Beskonacnost

Post by Nurudin »

Ja baš gledam ovog čovu . Domaće je... ibreti se akademik nad svjetlošću

User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#154 Re: Beskonacnost

Post by Nurudin »

ExNihilo wrote:Ugasio nakon pola sata. Šarlatan.
na samom kraju ovog videa o svjetlosti se spominje tvoj nik
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#155 Re: Beskonacnost

Post by ExNihilo »

Nurudin wrote:
ExNihilo wrote:Ugasio nakon pola sata. Šarlatan.
na samom kraju ovog videa o svjetlosti se spominje tvoj nik
:D

Većina forumaša iz mog nicka zaključi da sam "bivši nihilista", a zapravo se odnosi na Leibnizovo fundamentalno pitanje o nečemu iz ničega.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#156 Re: Beskonacnost

Post by Nurudin »

ExNihilo wrote:
Nurudin wrote:
ExNihilo wrote:Ugasio nakon pola sata. Šarlatan.
na samom kraju ovog videa o svjetlosti se spominje tvoj nik
:D

Većina forumaša iz mog nicka zaključi da sam "bivši nihilista", a zapravo se odnosi na Leibnizovo fundamentalno pitanje o nečemu iz ničega.
Naravno ;-) Iako ne znam ko je Leibniz :D
Sehro
Posts: 1762
Joined: 25/09/2008 14:46

#157 Re: Beskonacnost

Post by Sehro »

Nurudin wrote:Ja baš gledam ovog čovu . Domaće je... ibreti se akademik nad svjetlošću

Predobro, preporučujem :thumbup:
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#158 Re: Beskonacnost

Post by Arminovski »

sinuhe wrote:Fizicar Max Tegmark kaze da od beskonacnosti treba odustati ali ne znam kako se to uklapa u njegov prijedlog matematickog univerzuma?

https://www.edge.org/response-detail/25344
Znaci da mogu pocet motat knjigu i opusteno :gunjastajl:
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#159 Re: Beskonacnost

Post by r_faruk »

SmokingMan wrote:
karanana wrote:jeli ko cito ovu hawkingovu knjigu "kratka povijest vremena"?
jeli daje ikakvu sliku svega? ima li smisla? jeli prekomplikovana?
vrijedi li je procitati?
Naiđeš li gdje da se prodaje javi mi,pročitao sam nedavno njegovu knijgu Teorija svega,i malo je reći koliko me je ona podstakla da malo dublje uđem u kosmologiju fizičku kosmologiju,kada hobi preraste u ljubav,a stvar o spoznaju kosmosa tada više nije samo površna kao prije.Na početku sve izgleda pomalo komplikovano,navedete na odustajanje,ali ako u tome ima imalo iskrenosti isplatit će se kad tad.Uči radi sebe a ne da bi se nadmetao u znanju sa rugima. :thumbup:

Meni dvije najdraže Albertove izjave.
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
The important thing is not to stop questioning
Karanana,samo čitaj. :D
ja sam uzeo i jednu i drugu u antikvarnici, na sajmu ove godine.
oko desetak maraka su bile.
teorija svega dosta jednostavnije opisuje materiju o kojoj govori. zapravo se oslanja dobrim dijelom na prvu knjigu kratka povijest vremena (crne rupe, zracenje, temeperatura, zakoni termodinamike, putovanje kroz vrijeme itd).
ja bih jos i dodao "crne rupe - smrt svemira" u stivo o svemiru, vec sam spominjao na jednoj temu, john g. taylor je autor.

ako zelis ja cu ti vrlo rado dati svoje pa procitaj... (hrvatski prevodi su grozni, srpski malo bolji, najbolje je naci na engleskom jeziku)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18504
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#160 Re: Beskonacnost

Post by SmokingMan »

sinuhe wrote:Fizicar Max Tegmark kaze da od beskonacnosti treba odustati ali ne znam kako se to uklapa u njegov prijedlog matematickog univerzuma?

https://www.edge.org/response-detail/25344
Ciejnim Tegmarka,i imam nekolicinu njegovih radova (koji govore o paralelnome Univerzumu) u registratoru,oni će vremenom svakako doći na svoj red.Ali prije nego bilo šta napišem u skorije vrijeme,aproteći će ga,na ovu temu,moram još pure znanja pojesti. :D

Sutra bi mi abd trebala stići knjiga Andreja Lindea.Korak po korak. :bih:

Image
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#161 Re: Beskonacnost

Post by zijancer »

i mene zanima kako odustati od beskonacnosti :-D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#162 Re: Beskonacnost

Post by Ramzess Veliki »

Meni nekako te Crne rupe najvise lice na odvod u WC skoljki. Sta ako je nas svemir ustvari mikrokosmos koji obitava u cirkularnom kretanju vode u necijoj hali? I sad se sve to skuplja ... skuplja ... i nas svemir otplovi u kanalizaciju? :shock:
User avatar
bjelost66
Posts: 73
Joined: 06/03/2017 11:41
Contact:

#163 Re: Beskonacnost

Post by bjelost66 »

:-D

Ograničeno vrijeme ili prolaznost i beskonačno vrijeme ili vječnost je vrlo lijepa tema za razmišljanje ...


:-D
User avatar
bjelost66
Posts: 73
Joined: 06/03/2017 11:41
Contact:

#164 Re: Beskonacnost

Post by bjelost66 »

xfacktor wrote:Da li ste se ikad pitali kada je vrijeme pocelo ili kada je sve nastalo. Tu postoji rupa u kojoj nemogu da nadjem rjesenje.Tj ako je nekad bilo nista kako je onda iz nista nesta postalo. Sto me dovodi do zakljucka da ne postoji pocetak nego da je uvjek tu bilo nesta. Ako je vrijeme konstanta ili vec promjenljiva da li u beskonacno mnogo vremena je moguce da se desilo ovo sve beskonacno mnogo puta i da ce se desiti isto toliko puta. Ovo sto citate da ste citali beskonacno mnogo puta i da cete citati samo je vrijeme koje prodje recimo 1000000000000000000000000000000000000000000000000 godina pa da se opet isto sve desi ko recimo big bang pa zvijezde pa zemlja itd. Po toj teoriji kad covjek umre opet ce se roditi za nekog x vremena sto nebi trebao ni da zna posto tada ne postoji u obliku u kojem je bio. Tj. u beskonacno mnogo vremena sve se mora desavati beskonacno mnogo puta.
:-D

https://sites.google.com/site/bjelost/

:idea:

Pokušat ću da prenesem moja razmišljanja i zaključke na tu temu. Naime ...

Prema teoriji relativiteta vrijeme je vrlo rastezljivog oblika; također, prema istoj teoriji, rastezljivost vremena je vrlo individualnog karaktera, odnosno, ako neki vremenski sistem, (ili objekat), posmatramo u odnosu na drugi vremenski sistem, tada vrijeme, (zbog unutrašnjih faktora svakog sistema na osob), "ne teče" istom brzinom. Rastezljivost vremena nekog sistema je puno ovisna od brzine kretanja sistema koji se posmatra. To podrazumjeva da bi vrijeme nekog sistema mogli definisati kao ukupnu sumu svih brzina kretanja u tom istom vremenskom sistemu (objektu).
Posmatrajmo naš kosmos kao jedan prolazni vremenski sistem (ili objekat), a beskonačni prostor kao drugi neprolazni vremenski sistem (ili objekat); Odnosno, pretpostavimo, da su rođenje život i smrt našeg kosmosa jedna vektorska vremenska linija (ili usmjereni vremenski sistem koji ima vektorski vremenski pravac: od svog nastanka preko života do nestanka kosmosa) ...

... uz to posmatrajmo drugi vremenski sistem tj. beskonačni protok vremena (ili vječnost), kao drugu, ( ili ne vektorsku), vremensku liniju tj. liniju koja nema ni rođenje ni smrt već samo vječni život ...

... Ako oba vremenska sistema stavimo u jednu vremensku cjelinu ...

... tada vječnom obliku postojanja vremena dajemo smjer i početak u isto vrijeme ...

Ako bi dali određeni matematički broj našem kosmosu i pri tome kosmos nazvali broj 1 ...

... tada je ono što je prije jedan (t - < 1) prošlost ili vrijeme prije nastanka kosmosa; Pri čemu je vrijednost (t + = 1) kompletan kosmički život od nastanka do njegovog nestanka, a ono što je poslije broja 1 (t > 1) je vrijeme koje se broji od nestanka kosmosa (odnosno vječnost iza kosmičkog nestanka). Drugačije rečeno (t -) je najdalja moguća prošlost kosmosa dok je (t +) vrijeme nestanka kosmosa. Između njih je vremenski interval od (t 0 = 1 s) koja je jednak odnosno dobijamo jednakost prema kojoj je jedinično vrijeme (t 0) ...

Ako čitav kosmički život sabijemo u jedan vremenski momenat dobijamo jedan kosmički vremenski impuls ili jedan kosmički kvant.

Naziv kosmički kvant najbolje odgovara ovom opisu ukupnog kosmičkog vremena jer kosmos u tom obliku kvantnog postojanja u isto vrijeme i postoji i ne postoji (naravno, u odnosu na veličinu beskonačnosti).

:-D

https://sites.google.com/site/bjelost/

:bih:
User avatar
bjelost66
Posts: 73
Joined: 06/03/2017 11:41
Contact:

#165 Re: Beskonacnost

Post by bjelost66 »

Nastavak o vječnosti i prolaznosti

:-D

https://sites.google.com/site/bjelost/


:thumbup:


Prostorni union

Prema veličini prostor dijelimo na mali i veliki ... tako da; u nekom svom krajnjem obliku, ovako definisan prostor ima dva ekstremna oblika postojanja, tj. krajnje veliki (makro prostor V +) i krajnje mali prostor (mikro prostor V -). Prema unionskom pravilu, ova dva oblika prostora su po svojim vrijednostima, jedan drugom obrnuto-proporcionalni, odnosno njihov matematičko-fizički proizvod ima vrijednost jedan i nazivamo ga unionski jedinični prostor (V 0).
V 0 2 = V + ∙ V -
U bezgraničnom obliku postojanja prostor postaje dinamičan tako da; makro prostor neprekidno biva sve veći, dok, na drugu stranu, mikro prostor biva neprekidno sve manji; Uz važno pravilo, prema kojem je njihov proizvod uvijek unionski (U = 1).

Prema istom unionskom pravilu, naš kosmos, ima u isto vrijeme (u istom vremenskom intervalu) i svoj makro i mikro oblik postojanja. Isto tako, naš makro-mikro kosmos su po principu uniona jedan drugom obrnuto-proporcionalni. Što podrazumjeva da, sve što se desi u makro kosmosu ima svoj obrnuto-proporcionalni odgovor u mikro kosmosu i obrnuto, (bilo da je to neka promjena: stanja, kretanja ili snage itd. ...). Ovaj unionski princip obrnuto-proporcionalne ovisnosti našeg makro i mikro kosmosa je osiguran zakonima: uzroka-posljedice i održanja energije u idealnom sistemu. Da se podsjetimo; To podrazumjeva, kada neka određena energija uđe u jedan idealni sistem ona tu permanentno ostaje sve do momenta dok se ona ponovo ne ispusti iz istog idealnog sistema.
Ono što mi nazivamo unionom jeste jedan idealni sistem u kojem se energija tako pomjera i raspoređuje da je njen krajnji proizvod uvijek konstantne i nepromjenljive vrijednosti odnosno (U = 1) Unionsko pravilo glasi:

• Ukupni proizvod unionske energije, bilo da je u stanju: snage, kretanja ili nekog drugog stanja; ostaje vječno nepromijenjena u odnosu na bilo kakav drugi ili van-unionski sistem bilo da je on vječan ili prolazan.

Prolaznost i neprolaznost

Ako vrijeme našeg kosmosa posmatramo kao jedan unionski (idealni i neovisni) sistem koji ima svoje vremensko trajanje to jeste svoj: nastanak, trajanje i nestanak; a vječnost kao drugi unionski (idealni i neovisni) sistem kojem kao takvom nije potrebno ni nastajanje ni nestanak ali ima neprekidno i bezuzročno trajanje; tada možemo, po unionskom idealnom principu, zaključiti da krajnja vremenska veza ili interakcija (ukupni proizvod) svih razmjena: snage, kretanja ili bilo kakvog drugog stanja mora također biti idealan odnosno unionski (U = 1) to jest ...
t 0 2 = t + ∙ t -

Ono što je bitno naglasiti je, da vremenska neograničenost ili vječnost i prostorna neograničenost ili beskonačnost ne moraju imati uzrok za nastanak, jer su oni po svojoj strukturi i definiciji neovisni od uzroka. Oni su oduvijek i zauvijek bezuzročni i unionski (idealno) isti. Vječnost i beskonačnost ne trebaju uzrok za svoje postojanje, ali oni zbog svoje statično-dinamične strukture mogu biti uzrokom ili posljedicom drugih ili ovisnih prolaznih ili neprolaznih statično-dinamičnih struktura, kao što je na primjer naš kosmos.

Naš kosmos je prolazna statično-dinamična struktura i on je kao takav (prolazan) produkt vječnog stanja beskonačnosti. Vremenski i prostorno, naš kosmos ima svoju unionsku vremensku određenost u odnosu na vječnost i unionsku prostornu određenost u odnosu na beskonačnost. Ukratko, u odnosu na vječnost naš kosmos nastaje i nestaje u jednom unionski određenom vremenskom intervalu; isto tako, u odnosu na beskonačnost naš kosmos ima jedan određeni prostorni domet (veličinu). Ako to svedemo u jedan događaj to podrazumjeva da, u jednom tačno određenom vječnom momentu, naš kosmos, nastaje postoji i nestaje u tačno određenoj zapremini beskonačnog prostora. Pri svemu tome, proizvod svih kosmičkih događaja, odnosno ukupna kosmička unionska razmjena: snage, kretanja ili bilo kakvih drugih stanja u odnosu na vječnost i beskonačnost ostaju beznačajni zbog ogromne vremenske veličine vječnosti i prostorne veličine beskonačnosti.


:-D

https://sites.google.com/site/bjelost/


:bih:
User avatar
bjelost66
Posts: 73
Joined: 06/03/2017 11:41
Contact:

#166 Re: Beskonacnost

Post by bjelost66 »

Nastavak o vječnosti i prolaznosti

:-D

https://sites.google.com/site/bjelost/


:thumbup:


Vječna sekunda

Možda je kompletan život našeg kosmosa za vječnost i beskonačnost, tolerantno beznačajan, ali za nas, unutar našeg unionskog kosmosa, on je itekako značajan. Naime, vječnost je veličina koja u sebi podrazumjeva neograničeni vremenski tok, dok je kosmos jedan vremenski interval i ima svoj ograničeni vremenski tok. Ako kosmički vremenski interval proširujemo (povećavamo) ili sužavamo (smanjujemo) mi ćemo od nečeg što je konstantnog karaktera dobiti dinamički karakter, (i to u zavisnosti koliko dugo i brzo proširujemo taj naš ograničeni vremenski interval). Mi vremenske vrijednosti mjerimo sekundama. Pretpostavimo da vrijeme ima dva oblika sekunde; prolaznu ili kosmičku sekundu i neprolaznu ili vječnu sekundu.

• Posmatrajmo šta podrazumjeva vrijednost vremena od jedne vječne sekunde.

Ako čitav kosmički život od njegovog nastanka do njegovog nestanka stavimo u jednu vječnu sekundu dobit ćemo jedan ekstremno kratak u ekstremno intenzivan kosmički vremenski impuls u vječnosti. Zbog tako ekstremno velike brzine odvijanja kosmičkog života, oni koji bi promatrali život našeg kosmosa iz vječnog sistema, ne bi primjetili da se puno šta desilo u vječnom sistemu. Sa naznakom da; što bi sekunda kosmičkog života u vječnosti bila kraća to bi ukupni život našeg kosmosa bio brži i beznačajniji za vječnost.
Ako posmatramo iz našeg kosmičkog ugla, tu kosmičku vječnu sekundu, tada se vremenske vrijednosti postavljaju i odvijaju sasvim drugačije. Unutar tog vječnog ili kosmičkog impulsa, (to jest za nas u kosmosu), je od nastanka tog kosmičkog impulsa za vječnost, do danas, protekao period od mnogo milijardi godina i još uvijek nije završen taj naš kosmički život; i dobro je pitanje, koliko će za nas taj period, još dugo trajati. Ali, sigurno je da će ova vječna sekunda, odnosno čitav naš kosmički život, isto tako, i za nas jednog momenta biti završen, i time naš kosmos doći na drugi vremenski kraj vječne kosmičke sekunde.

Proizvod ova dva vremena koja nastaju ako se gleda iz jednog idealnog vremenskog (vječnog) sistema u drugi idealni vremenski sistem (prolazni) je također unionski i bez obzira koliko mi duboko ulazili unutar jedne vječne sekunde ta sekunda je jedinična kako za vječnost tako i za nas u kosmosu. Što znači da je interval od 0 do 1 sekunde posmatrano iz vječnosti ka kosmosu, obrnuto-proporcionalan intervalu kompletnog kosmičkog života od njegovog nastanka do njegovog nestanka posmatrano iz kosmosa prema vječnosti. Tako da je, proizvod ova dva obrnuto-proporcionalna vremenska intervala uvijek unionski odnosno (U = 1).

Osim ove unionske vrijednosti u vremenskim intervalima mi imamo i vremenski (vektorski) smjer kretanja kosmosa od njegovog rođenja, preko njegovog života pa sve do njegove smrti. Da bi princip uniona bio zadovoljen u potpunosti, mi imamo i suprotni vremenski interval (vremenski vektor) koji se kreće u smjeru od kosmičke smrti preko kosmičkog života pa do kosmičkog rođenja. To jest imamo događaj, koji čitav kosmički život vremenski poništava i vraća ga ponovo u prošlost baš kao da nikada nije ni postojao. To je zato što vječnost kao takva, odnosno, idealni oblik postojanja vječnosti (unionski oblik vječnosti) ne dozvoljava da u vječnost uđe neka; snaga, kretanje ili bilo koje drugo stanje, a koju ona već ne obuhvata svojom beskrajnom veličinom.

Napomena:
Vječnost je: prošlost, sadašnjost i budućnost u beskrajnom vremenskom intervalu.

Vječnost je kao takva jedan zaseban i neovisan idealni i beskrajni vremenski sistem koji unionskim principima reguliše sve moguće vremenske tokove. Na ovaj način se uspostavlja vječni vremenski princip uzroka-posljedice između ovakva dva različita idealna sistema (prolazan i vječan unionski sistem). Da zaključimo, na kraju ...
Vječnost je samo jedna, i kao takva, ona je neograničena svojom vremenskom veličinom i ona obuhvata sve ostale, bilo prolazne, bilo neprolazne vremenske vrijednosti (ili intervale). Vječnost je također unionskog oblika i pri tome je proizvod, svake vremenske promjene unutar vječnosti bilo da je to promjena: stanja, snage ili kretanja između bilo kojeg broja vremenskih (unionskih) sistema, uvijek unionski (U = 1).

Napomena:
Ako mjeru za vječno vrijeme ili vječnost uzmemo našu zemaljsku sekundu, tada je i ona vječno iste dužine za naš kosmos, odnosno vječno konstantna sekunda.

• Šta je unionsko vrijeme?
Unionsko vrijeme je vječno vrijeme, a s time u vezi je i unionska sekunda vječna sekunda.
• Koja je razlika između vječne sekunde i kosmičke sekunde?
Vječna sekunda je mjera vječnog vremena i na nju ne utječu vremenske promjene unutar našeg kosmosa, (pod uslovom da vječno vrijeme mjerimo prema našim zemaljskim mjerilima odnosno sekundama). To podrazumjeva da se naša sekunda (vrijeme) može mijenjati odnosno smanjivati ili proširivati u odnosu na brzinske ili gravitacione faktore unutar našeg kosmosa, dok te promjene ne utiču na vječno vrijeme (sekundu).



:-D

https://sites.google.com/site/bjelost/


:bih:
User avatar
bjelost66
Posts: 73
Joined: 06/03/2017 11:41
Contact:

#167 Re: Beskonacnost

Post by bjelost66 »

Nastavak o vječnosti i prolaznosti

:-D

https://sites.google.com/site/bjelost/


:thumbup:


Objašnjenje


Pođimo od toga da je naš kosmički životni put relativnog karaktera u zavisnosti dali se posmatra sa našeg kosmičkog horizonta ili sa vječnog horizonta. Gledano u odnosu na vječni horizont on je uvijek unionski (jediničan) odnosno iste dužine, dok posmatrano iz našeg kosmičkog horizonta on ima drugačije (promjenljive) vrijednosti.
Ako pođemo od toga da se čitav kosmički život prostire u vječnom vremenu samo jednu vječnu sekundu ...
t0 = 1 (s)
... i pri tome je brzina kojom se odvija čitav kosmički život brzina svjetlosti ...
c + = 2,99792458 e+8 (m/s)
... tada ta naša kosmička svjetlost prevali put od ...
L c+ = 2,99792458 e+8 (m).
... Taj, isti, put posmatrano sa vječnog horizonta za jednu vječnu sekundu mjereno iz beskonačnosti je jediničan odnosno ...
L0 = 1 (m).
Ovo bi ovako ostalo vječno i nepromijenjeno, da je vječno vrijeme isto tako statično kao vječna sekunda; ali ono to nije. Kako smo ranije nagovijestili vječnost nema ni kraja ni početka, što znači da ona nije statičnog već dinamičnog karaktera. Međutim, vječna sekunda je statičnog ili konstantno vječnog karaktera. Što podrazumjeva da se vječnost konstantno širi ili produbljuje u odnosu na sve drugo (ali ne i za vječnu sekundu). U to, „sve drugo“, spada između ostalog i vječni prostor odnosno beskonačnost.

Napomena:
Ako mjeru za vječni prostor ili beskonačnost uzmemo naš zemaljski metar, tada je i on vječno iste dužine, odnosno vječno konstantan metar u vječnom horizontu.

Međutim, vječni metar, ako se gleda iz našeg kosmosa (našeg horizonta), nije statičan nego naprotiv vrlo dinamičan. Ta dinamičnost koju mi primjećujemo u našem kosmosu, nastaje zbog ovisnosti našeg kosmičkog vremena od vječnog vremena, a koje je u jediničnom dodiru sa beskonačnošću. Vječni metar i vječna sekunda su vječne jedinične konstante za vječni horizont, ali one to nisu, ako to posmatramo sa našeg kosmičkog horizonta.
Ako bi pretpostavili da su i vječnost i beskonačnost konstantne veličine, tada ne bi bilo dodira vječnosti i beskonačnosti i naš kosmos nikada ne bi nastao. Između ostalog, dokaz da vječnost nije konstantne veličine jeste upravo dinamično postojanje našeg kosmičkog horizonta koji je smješten unutar vječnog jediničnog vremena i prostora. Osim toga, da je beskrajni horizont konstantan on bi tada imao krajeve i time ne bi bio beskrajan. Na osnovu beskraja vječnog horizonta se zasniva fizičko-matematička promjena u našem kosmosu (dinamika kosmosa).

Dinamična promjena beskrajnog vremena i prostora je kao i u našem kosmosu unionska. Što podrazumjeva u sebi ...

1. Što je makro-vječnost veća do je njen drugi kraj ili mikro-vječnost manja i njihov proizvod je uvijek unionski (U = 1).
2. Što je makro-beskonačnost veća do je njen drugi kraj ili mikro-beskonačnost manji i njihov proizvod je uvijek unionski (U = 1).
3. Vječna brzina svjetlosti je vječna konstanta i ona je unionski odnos između trenutnog stanja beskonačnosti i trenutnog stanja vječnosti.

... isto tako, u našem horizontu mi po istom principu imamo sledeće ...

1. Što je makro-kosmos veći do je njegov drugi kraj ili mikro-kosmos manji i njihov proizvod je uvijek unionski (U = 1).
2. Što je makro-vrijeme veće do je njegov drugi kraj ili mikro-vrijeme manje i njihov proizvod je uvijek unionski (U = 1).
3. Kosmička brzina svjetlosti je konstanta i ona je unionski odnos između trenutnog kosmičkog prostora i trenutnog kosmičkog vremena.

Napomena:
Proizvod kosmičke brzine svjetlosti i vječne brzine svjetlosti je unionski (U = 1).











:-D

https://sites.google.com/site/bjelost/


:bih:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#168 Re: Beskonacnost

Post by sadie_forever »

a u biti i to nista je nesto,odakle i zasto ko je stvorio i zasto?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#169 Re: Beskonacnost

Post by MorningStar »

sadie_forever wrote: 13/02/2020 10:49 a u biti i to nista je nesto,odakle i zasto ko je stvorio i zasto?
Oximoron na pitanje/stav da je i nista nesto izvlacis "ko je stvorio i zasto" dakle zakljucak si donijela bez razmisljanja o prvom dijelu recenice i to izvela ga u vidu pitanja.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#170 Re: Beskonacnost

Post by sadie_forever »

MorningStar wrote: 13/02/2020 15:36
sadie_forever wrote: 13/02/2020 10:49 a u biti i to nista je nesto,odakle i zasto ko je stvorio i zasto?
Oximoron na pitanje/stav da je i nista nesto izvlacis "ko je stvorio i zasto" dakle zakljucak si donijela bez razmisljanja o prvom dijelu recenice i to izvela ga u vidu pitanja.
sta je nista? ono,,nista je recimo prazna kuca i u njoj bas nista nema,ali tu kucu je neko napravio,tesko mi da se formulisem ali mislim da jedno cisto veliko nista ne postoji..jer uvijek nesto ima?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#171 Re: Beskonacnost

Post by MorningStar »

sadie_forever wrote: 13/02/2020 15:39
MorningStar wrote: 13/02/2020 15:36
sadie_forever wrote: 13/02/2020 10:49 a u biti i to nista je nesto,odakle i zasto ko je stvorio i zasto?
Oximoron na pitanje/stav da je i nista nesto izvlacis "ko je stvorio i zasto" dakle zakljucak si donijela bez razmisljanja o prvom dijelu recenice i to izvela ga u vidu pitanja.
sta je nista? ono,,nista je recimo prazna kuca i u njoj bas nista nema,ali tu kucu je neko napravio,tesko mi da se formulisem ali mislim da jedno cisto veliko nista ne postoji..jer uvijek nesto ima?
Dakle ako kazes da je oduvijek bilo nesto/neko - hipoteticki i prije toga je bilo nesto/neko... ako mislis na neko - sta je onda prije nekog ? ako se nesto ne moze stvoriti iz nicega , odakle on.... ili to nista je relativno. Ili kazes da je moguce da je neko tu beskonacno - a ako jeste kako je onda neko TU u nicemu beskonacno ?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#172 Re: Beskonacnost

Post by zijancer »

sve bez okvira je beskonačno, šta je onda okvir :-D
Post Reply