Beskonacnost

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
xfacktor
Posts: 237
Joined: 11/10/2007 00:11

#1 Beskonacnost

Post by xfacktor »

Da li ste se ikad pitali kada je vrijeme pocelo ili kada je sve nastalo. Tu postoji rupa u kojoj nemogu da nadjem rjesenje.Tj ako je nekad bilo nista kako je onda iz nista nesta postalo. Sto me dovodi do zakljucka da ne postoji pocetak nego da je uvjek tu bilo nesta. Ako je vrijeme konstanta ili vec promjenljiva da li u beskonacno mnogo vremena je moguce da se desilo ovo sve beskonacno mnogo puta i da ce se desiti isto toliko puta. Ovo sto citate da ste citali beskonacno mnogo puta i da cete citati samo je vrijeme koje prodje recimo 1000000000000000000000000000000000000000000000000 godina pa da se opet isto sve desi ko recimo big bang pa zvijezde pa zemlja itd. Po toj teoriji kad covjek umre opet ce se roditi za nekog x vremena sto nebi trebao ni da zna posto tada ne postoji u obliku u kojem je bio. Tj. u beskonacno mnogo vremena sve se mora desavati beskonacno mnogo puta.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#2 Re: Beskonacnost

Post by sojka »

xfacktor wrote:Da li ste se ikad pitali kada je vrijeme pocelo ili kada je sve nastalo. Tu postoji rupa u kojoj nemogu da nadjem rjesenje.Tj ako je nekad bilo nista kako je onda iz nista nesta postalo. Sto me dovodi do zakljucka da ne postoji pocetak nego da je uvjek tu bilo nesta. Ako je vrijeme konstanta ili vec promjenljiva da li u beskonacno mnogo vremena je moguce da se desilo ovo sve beskonacno mnogo puta i da ce se desiti isto toliko puta. Ovo sto citate da ste citali beskonacno mnogo puta i da cete citati samo je vrijeme koje prodje recimo 1000000000000000000000000000000000000000000000000 godina pa da se opet isto sve desi ko recimo big bang pa zvijezde pa zemlja itd. Po toj teoriji kad covjek umre opet ce se roditi za nekog x vremena sto nebi trebao ni da zna posto tada ne postoji u obliku u kojem je bio. Tj. u beskonacno mnogo vremena sve se mora desavati beskonacno mnogo puta.
__________________________________________________________________________________
Prvo nema nista- ne postoji nista. Nista je uvjek nesto..krajnja tackica atom.
Zatim vrijeme je relativan pojam...
Preporucujem ti matrix - sve sto nas okruzuje ima pocetak i kraj...rebus jos uvijek.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3 Re: Beskonacnost

Post by tranquil »

xfacktor wrote:Da li ste se ikad pitali kada je vrijeme pocelo ili kada je sve nastalo. Tu postoji rupa u kojoj nemogu da nadjem rjesenje.
Ti i ostatak čovječanstva.

Jednostavno je - niko ne zna, i za naših života vjerovatno se neće ni saznati ali nikad ne reci nikad. Odgovor je trenutno samo u domeni špekulacija, vjerovanja i dumanja po internet forumima.

Ako će ti pomoći u razmišljanju, razmišljaj o tome da prije/izvan svemira ne postoji poimanje vremena na način na koji ga mi doživljavamo u ovom svemiru. Dakle ne samo da svemir nije postojao, ni vrijeme nije postojalo takođe. Ili su bili nešto skroz drugo.
User avatar
Pakleni
Posts: 89
Joined: 21/01/2008 01:31

#4 Re: Beskonacnost

Post by Pakleni »

xfacktor wrote:Da li ste se ikad pitali kada je vrijeme pocelo ili kada je sve nastalo. Tu postoji rupa u kojoj nemogu da nadjem rjesenje.Tj ako je nekad bilo nista kako je onda iz nista nesta postalo. Sto me dovodi do zakljucka da ne postoji pocetak nego da je uvjek tu bilo nesta. Ako je vrijeme konstanta ili vec promjenljiva da li u beskonacno mnogo vremena je moguce da se desilo ovo sve beskonacno mnogo puta i da ce se desiti isto toliko puta. Ovo sto citate da ste citali beskonacno mnogo puta i da cete citati samo je vrijeme koje prodje recimo 1000000000000000000000000000000000000000000000000 godina pa da se opet isto sve desi ko recimo big bang pa zvijezde pa zemlja itd. Po toj teoriji kad covjek umre opet ce se roditi za nekog x vremena sto nebi trebao ni da zna posto tada ne postoji u obliku u kojem je bio. Tj. u beskonacno mnogo vremena sve se mora desavati beskonacno mnogo puta.
da bi "nesto" postojalo mora postojati prostor. Da bi bilo "prije" mora postojati vrijeme. e s obzirom da ni prostor ni vrijeme nisu postojali ne postoji ni prije ni nesto
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#5 Re: Beskonacnost

Post by walkabout »

iskreno razmisljanje...to mi se dopada...
evo i mojih odgovora na tvoja pitanja/konstatacije...

xfacktor wrote:
Da li ste se ikad pitali kada je vrijeme pocelo ili kada je sve nastalo.

Jesmo... :oops:

Tu postoji rupa u kojoj nemogu da nadjem rjesenje.

Nisi jedini, ne brini se...

Tj ako je nekad bilo nista kako je onda iz nista nesta postalo. Sto me dovodi do zakljucka da ne postoji pocetak nego da je uvjek tu bilo nesta.

Ova ti je logika sasvim ispravna uzimajuci u faktor nase (tj ljudsko) "razumijevanje" okoline u naske... :oops:

Ako je vrijeme konstanta ili vec promjenljiva

Dobro je sto dozvoljavas da je vrijeme fleksibilno...ali ja se bojim da uzimanje vremena kao reference/referentne dimenzije nije bas najsretniji izbor...ja bih se radije opredijelio za frekvenciju... :roll:

da li u beskonacno mnogo vremena je moguce da se desilo ovo sve beskonacno mnogo puta i da ce se desiti isto toliko puta. Ovo sto citate da ste citali beskonacno mnogo puta i da cete citati samo je vrijeme koje prodje recimo 1000000000000000000000000000000000000000000000000 godina pa da se opet isto sve desi ko recimo big bang pa zvijezde pa zemlja itd. Po toj teoriji kad covjek umre opet ce se roditi za nekog x vremena sto nebi trebao ni da zna posto tada ne postoji u obliku u kojem je bio. Tj. u beskonacno mnogo vremena sve se mora desavati beskonacno mnogo puta.

Znam na sta mislish/ciljas...i ja bih se radije priklonio "teoriji" vjecitih oscilacija (a takvih idealnih tj apsolutno vjecitih nema jer uvijek postoje neki gubici koji neumitno dovode do zaustavljanja osciliranja) prije nego necemu sto ima pocetak (Big-Bang) iz "nicega", te ce imati i svoj Kraj...
Mislim da je nash mozak (trenutno?) nesposoban za pravo poniranje Sustine i prave predodzbe o Svemu, isuvishe smo prizemni tj preplavljeni Zemaljskim predodzbama...

Za kraj, evo jedan primjer "beskonacnosti" i vjecitog ponavljanja osciliranja...zamislite da je Zemlja idealna lopta, glatka, bez planina i okeana, samo kopno i jedan put koji ide oko Zemaljske kugle putem ekvatora. Krenete iz jedne tacke i uvijek idete naprijed, bez ikakvih indikacija i oznaka dokle ste dosli a ni gdje vam je bio pocetak vaseg puta...i tako idete i idete...i idete...bez znanja da li ste obisli Zemlju (dodajmo tome da ni ne znate da je Zemlja okrugla) i koliko puta...put vam se cini beskonacan...nikad kraja...a nikad ni pocetka ako pretpostavimo da ste u trenutku postajanja svjesnosti samog sebe vec bili u kretanju tj isli tim istim putem...
Beskonacnost.
.. :roll:

i josh neshto...mi skoro redovno pod "nista" podrazumijevamo nedostatak/nemanje materije/materijalnog...ali ne treba zaboraviti da su materija i el-mag polje dvije krajnjosti Jednog...
mozda beskonacne oscilacije tokom kojih ovo Jedno doseze svoje krajnje tacke (kad je Sve materija i nema ElMag polja i druga je kad je Sve el-mag polje i nema materije) je odgovor
... :roll:


User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#6 Re: Beskonacnost

Post by sojka »

Pakleni wrote: da bi "nesto" postojalo mora postojati prostor. Da bi bilo "prije" mora postojati vrijeme. e s obzirom da ni prostor ni vrijeme nisu postojali ne postoji ni prije ni nesto
Da, vrijeme i prostor u visedimenzionalnoj kordinati. Kada pokusavamo odrediti pocetak vremena i prostor nailazimo na
polju spekulacije.

e s obzirom da ni prostor ni vrijeme nisu postojali ne postoji ni prije ni nesto

Ne znamo. Kako dolazis do ovog zakljucka?
Prije nas za nas nije postojalo, sto ne znaci da nije,
a poslije nas za nas prestaje da postoji..

recimo... matematika, brojni sistem...sve ima pocetak i kraj(prividno)...i vrti se oko tacke nula , but ne zaboravimo negativne brojke...
Sta ukoliko se vrijeme i prostor zapravo ne krecu u nama zasad sasvim poznatoj dimenziji, korelaciji sa jos nekim faktorom-recimo materijom, oslobadjanjem energije etc...? ...opcija je mnogo...

Zelim reci da ...u ovom slucaju ne moze biti rijec o pocetku i kraju..
(nista ne nestaje samo mijenja oblik...)
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#7 Re: Beskonacnost

Post by bogoljub »

Prvo bih se zahvalio xfaktoru sto otvori ovakvu temu, a onda i svima vama koji uzeste uccesscca u njoj.
Zaista jedna ozbiljna, i temeljna tema! Tema koja nas nagoni na razmissljanje!? Sta je Beskonaccnost!?
Predlozio bih da ovako krenemo!:
Ono sto stalno trebamo imati na umu je univerzalni zakon Uzroka i Posljedice.
Prvo, sve stvari koje nas okruzuju i koje vidimo svojim ocima, to je jedan MATERIJALNI SVIJET koji ima svoju mjeru: tezina,visina,dubina,sirina....!
Drugo, mi u ovom svijetu shvaccamo da postoje "stvari" koje se nemogu izmjeriti,izvagati itsl. Ali ipak, svi smo uvjereni da postoje. Npr. Ljubav,Bol,Srecca,Tuga.... Uzmimo za primjer samo jedno od ovih pojmova,npr. Ljubav. Da li postoji ljubav? Odgovor Da! Kako postoji? Pokazi mi Ljubav? Pa nemogu ti pokazati ljubav! Zasto? Pa zato sto to nije materijalne prirode, pa da ti pokazem gdje je, sta je, kako je, i Koliko je kg. teska ljubav! Ali ako neko kaze da ima ljubav, naspram nekoga ili necega, Ta ljubav obuhvata cjelokupno bicce covjeka, sto znacci da Ljubav postoji i da je vecca od materijalnog svijeta. Obuhvata Materiju! Samim tim Ljubav ostavlja traga na materiju,uzrokuje neke aktivnisti, pa vidimo da neko zbog ljubavi radi ovo ili ono, trpi ovo ili ono, zrtvuje se zarad ljubavi.I naporedo sa tim svim aktivnostima postoji ljubav koja prati te aktivnosti.
A sada!
Ako zamislimo beskonaccnost.To nije nista drugo nego Jedan Prauzrok svega! Kako? Pa kreccuci se skalom uzroka i posljedica, Ako zelimo da stignemo do odredista, i ako nemamo nikakvih predrasuda, onda moramo doci do jednog Uzroka koji je Prvotni, koji je Beskonaccan, Koji nije stvoren, Koji je Bog!
A sada pitanje! A ko je stvorio Boga? odgovor: Bog je Bog zato sto ga nije niko stvorio, zato sto je beskonacan! Kako Boga koji je sam po sebi Beskonaccan moze nesto drugo stvoriti, to je nemogucce!
Dakle, Ta Beskonacnost je uzrok svemu, i istodobno prati sve uzroke prolazecci kroz svijet Ljubavi (kako bih ga nazvao) i spustajucci se u svijet materije.
Dakle Bog=Beskonaccnost je uvijek sveprisutna ccinjenica, i nepostoji niti jedno zrno a da tu nema beskonaccnosti ili ti Boga! Ako postoji, ondo to nije Bog! A ako negdje nema Boga, onda je Bog ograniccen, a ako je Bog ograniccen onda je Beskonaccnost ograniccena, a ako je sama beskonaccnost ograniccena, onda beskonaccnost nije beskonaccnost, to je ograniccenost!
psiha
Posts: 30
Joined: 17/10/2002 00:00

#8 Re: Beskonacnost

Post by psiha »

dobra tema..

mislim da je covjeku neshvatljiv koncept beskonacnosti upravo zato sto imamo pojam vremena. a pitanje kada je sve pocelo, pa tebi je sve pocelo kad si se rodio. to je tvoja osobna nula. najgore mi je kad razmisljam o svemiru, iako navodno postoje galaksije, svemir je beskonacan, neodredjen, i jednostavno ne mogu da shvatim da nema kraja!! :shock:

odoh sad pivu popiti
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#9 Re: Beskonacnost

Post by sffovac »

sojka wrote:
xfacktor wrote:Da li ste se ikad pitali kada je vrijeme pocelo ili kada je sve nastalo. Tu postoji rupa u kojoj nemogu da nadjem rjesenje.Tj ako je nekad bilo nista kako je onda iz nista nesta postalo. Sto me dovodi do zakljucka da ne postoji pocetak nego da je uvjek tu bilo nesta. Ako je vrijeme konstanta ili vec promjenljiva da li u beskonacno mnogo vremena je moguce da se desilo ovo sve beskonacno mnogo puta i da ce se desiti isto toliko puta. Ovo sto citate da ste citali beskonacno mnogo puta i da cete citati samo je vrijeme koje prodje recimo 1000000000000000000000000000000000000000000000000 godina pa da se opet isto sve desi ko recimo big bang pa zvijezde pa zemlja itd. Po toj teoriji kad covjek umre opet ce se roditi za nekog x vremena sto nebi trebao ni da zna posto tada ne postoji u obliku u kojem je bio. Tj. u beskonacno mnogo vremena sve se mora desavati beskonacno mnogo puta.
__________________________________________________________________________________
Prvo nema nista- ne postoji nista. Nista je uvjek nesto..krajnja tackica atom.
Zatim vrijeme je relativan pojam...
Preporucujem ti matrix - sve sto nas okruzuje ima pocetak i kraj...rebus jos uvijek.
atom nije kraj, vazda postoji jos nesto, samo zavisi dokle smo dogurali da mozemo vidjeti, postoje subatomske cestice, pa i subsubatomske i tako u nedogled
kvantna fizika se bavi slicnima stvarcicama, koje nalaze relanu primjenu u elektronici
postoje neke filozofsko-fiziklne teorije, da je svaki sistem podsistem nekog viseg sistema, tako da smo i mi dio nekog viseg sistema, ali ne mozemo izaci iz postojeceg da bi u potpunosti sagledali nas sistem, zato ce neke stvari uvijek ostati tajna, tako da je i vrijeme jedna od promijenjljivih koje ulaze u funciju naseg sistema i da bi ga sagledali moramo istupiti van nama poznatog vremena-prostora, a to je nemoguce, bar ne na ovom nivou, mozda jedino ako/kada postanemo bestjelesni, odnoso poslije smrti, ko vjeruje u onaj svijet mozda ce to sve jednoga dana sa nekog drugog mjesta sagledati

vrijeme je relativan pojam, einstein, proveo haman pola svoga zivota pokusavajuci zavesti red u kvantu fiziku, koja se bazira na vjerovatnoci, nazalost nije uspio u svome naumu, ali je rekao da je to bio njegov pokusaj da razumije boga, odnosno kako on razmislja i na kojim principima/zakonima svemir radi

matrix je po meni previse religijski odradjen, kao sto reko povuci paralelu sa ovim sto sam do sada reko i matrixom i vidjeces osnovne ideje, koje se takodje mogu naci u vjerskim spisima, tako iako brilijantan film, koji zagolica mastu, nakon nekog razmisljanja skontas da je to sve vec vidjeno

ulala al se i ja raspisa, check and out
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#10 Re: Beskonacnost

Post by Kjajević Majko »

Beskonačnost se ne može zamisliti jer je sama po sebi neograničena. Ali ovako ja to vidim u nekim "granicama". :D

Sve što znamo o prošlosti, o sadašnjosti, o tome što mislimo da će biti u budućnosti je jedan krug.
Taj krug je beskonačnost jer nema početka ni kraja.
Taj krug je promjenljiv zato i imamo prošlost, sadašnjost i budućnost u pojmu vremena.
U njemu su sve naše misli, energija, planete, snovi, ciljevi, ostvarenja, osjećaji i zato se on i mijenja stalno. :)
psiha
Posts: 30
Joined: 17/10/2002 00:00

#11 Re: Beskonacnost

Post by psiha »

Kjajević Majko wrote: U njemu su sve naše misli, energija, planete, snovi, ciljevi, ostvarenja, osjećaji i zato se on i mijenja stalno. :)

:thumbup:
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#12 Re: Beskonacnost

Post by callmethebreeeze »

koliko sam ja besanih noci proveo razmisljajuci o ovim temama.
:x :oops: :D
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#13 Re: Beskonacnost

Post by omar little »

Ne znam kako mi samo promace ova tema :D

sojka wrote:
Pakleni wrote: da bi "nesto" postojalo mora postojati prostor. Da bi bilo "prije" mora postojati vrijeme. e s obzirom da ni prostor ni vrijeme nisu postojali ne postoji ni prije ni nesto
Da, vrijeme i prostor u visedimenzionalnoj kordinati. Kada pokusavamo odrediti pocetak vremena i prostor nailazimo na
polju spekulacije.

e s obzirom da ni prostor ni vrijeme nisu postojali ne postoji ni prije ni nesto

Ne znamo. Kako dolazis do ovog zakljucka?
Prije nas za nas nije postojalo, sto ne znaci da nije,
a poslije nas za nas prestaje da postoji..

recimo... matematika, brojni sistem...sve ima pocetak i kraj(prividno)...i vrti se oko tacke nula , but ne zaboravimo negativne brojke...
Sta ukoliko se vrijeme i prostor zapravo ne krecu u nama zasad sasvim poznatoj dimenziji, korelaciji sa jos nekim faktorom-recimo materijom, oslobadjanjem energije etc...? ...opcija je mnogo...

Zelim reci da ...u ovom slucaju ne moze biti rijec o pocetku i kraju..
(nista ne nestaje samo mijenja oblik...)
Sta je ovo sojka svega ti?!?
User avatar
polumasni
Posts: 126
Joined: 16/02/2008 20:28
Location: Dartha Vadera 27/II

#14 Re: Beskonacnost

Post by polumasni »

Lijepo je razmisljanje o ovim temama (sve dok se ne sjetim da moram ves oprat, platit racune, itd.) Ono sto sam ja zakljucio je da je trenutno nezahvalno praviti projekcije sta je bilo... prije Big Bang-a na primjer. Nas konvencionalni nacin razmisljanja trazi regresivno uzroke i posljedice dok se ne dodje do jedne tacke koja se zove pocetak (religiozni obicno dodaju da je to bog i da je sve od njega pocelo). Medjutim, zasto je nemoguce zamisliti da pocetak ne postoji, ili je takav da ga sa nasim limitiranim znanjem i jos limitiranijim kapacitetom za shvacanjem i razumjevanjem ne mozemo pojmiti. U jednoj knjizi (mislim da se radilo o "Hyperspace") Michio Kaku pravi slijedecu paralelu: zamislite da ste bice koje zivi u dvo-dimenzionalnom svijetu i pokusava da shvati trecu dimenziju i zakone fizike koji u njoj vladaju. Tako ja nas vidim kada postavljamo ovakva pitanja a nemam jos uvijek pravog nacina da im damo kakav-takav educiran odgovor (osim ako ne pustimo mashtu da doradi svoj posao i ponudi nam quick-fix odgovor).
User avatar
xfacktor
Posts: 237
Joined: 11/10/2007 00:11

#15 Re: Beskonacnost

Post by xfacktor »

sffovac wrote:atom nije kraj, vazda postoji jos nesto, samo zavisi dokle smo dogurali da mozemo vidjeti, postoje subatomske cestice, pa i subsubatomske i tako u nedogledkvantna fizika se bavi slicnima stvarcicama, koje nalaze relanu primjenu u elektronicipostoje neke filozofsko-fiziklne teorije, da je svaki sistem podsistem nekog viseg sistema, tako da smo i mi dio nekog viseg sistema, ali ne mozemo izaci iz postojeceg da bi u potpunosti sagledali nas sistem, zato ce neke stvari uvijek ostati tajna, tako da je i vrijeme jedna od promijenjljivih koje ulaze u funciju naseg sistema i da bi ga sagledali moramo istupiti van nama poznatog vremena-prostora, a to je nemoguce, bar ne na ovom nivou, mozda jedino ako/kada postanemo bestjelesni, odnoso poslije smrti, ko vjeruje u onaj svijet mozda ce to sve jednoga dana sa nekog drugog mjesta sagledativrijeme je relativan pojam, einstein, proveo haman pola svoga zivota pokusavajuci zavesti red u kvantu fiziku, koja se bazira na vjerovatnoci, nazalost nije uspio u svome naumu, ali je rekao da je to bio njegov pokusaj da razumije boga, odnosno kako on razmislja i na kojim principima/zakonima svemir radimatrix je po meni previse religijski odradjen, kao sto reko povuci paralelu sa ovim sto sam do sada reko i matrixom i vidjeces osnovne ideje, koje se takodje mogu naci u vjerskim spisima, tako iako brilijantan film, koji zagolica mastu, nakon nekog razmisljanja skontas da je to sve vec vidjenoulala al se i ja raspisa, check and out
Slazem se da ide u nedogled atom pa quant pa itd... I atom je teorija nije cinjenica, niko ne zna kako izgleda nego postoje one dvije teorije od cega je sastavljen. Pa fotoni i to quantna fizika, sve je teorija koju kroz razlicite experimente objasnjavaju. To jest ne postoji najmanji element od kojeg je sve sastavljeno, ne zivimo u digitalnom univerzumu. Znam za einstainovu terojiu svega koja nije uspjela. Zasniva se na tome da nista nije slucajno: sto je logicno. Recimo ono kad se baci kocka potpuna je slucajnost na koji ce broj pasti. Ali sto einstain rece, kad bi znao sve varijable :kojom je brzinom kocka bacena, koja je rotacija, trenje podloge na koju padne itd.. znalo bi se tacno na koji ce broj pasti. Dok su drugi trazili kako funkcionise haos u quantnoj fizici on je trazio red, sto je bilo previse ambiciozno..

Kada govorite o vremenu. Vidim da govorite da je relativno, alu relativno u odnosu na sta ? Kad se nesta krece brzinom svjetlosti vrijeme navodno bi trebalo ici sporije odnosno kad bi se nesta kretalo vecom brzinom od svjetlosti trebalo bi ici unazad vrijeme. Bio je i experiment sa atomskim satovima jedan u avionu drugi na zemlji. I avion je obiso oko planete i vratio se na tacku na kojoj je uzletio i gdje je bio drugi atomski sat. I ispostavilo se da je manje vremena proslo na satu koji je bio u avionu, sto znaci da je vrijeme relativno u odnosu na brzinu kojom se nesta krece.
E sad relativitet.
Beskonacnost se sastoji iz beskonacno mnogo krajnosti koje su relativne odnosno apsolutno suprtotne jedna drugoj napr:
crno-bijelo..zivor-smrt itd.. Sto znaci da sve dolazi u duo kompletu iako nam se cini da je krajnost nekog elementa unikatna.
Cak se i mozak ponasa po tim pravilima(ili se meni cini) . Mnogi ljudi traze jednostruke zakljucke da bi bili sigurni. Ali isto tako ignoriraju apsolutnu suprotnost koja upravo iz razloga sto je apsolutno suprotna je povezana. Sto znaci da i mozak sam kao da pravi holograme apsolutne suprotnosti stvari u glavi i na taj nacin ih pamti i razumije. Kako inace bi znali sta je dobro a sta lose ako ne zanmo oboje.
rile_kenan
Posts: 6
Joined: 10/06/2006 17:44
Location: Sarajevo
Contact:

#16 Re: Beskonacnost

Post by rile_kenan »

i think i have dejavu ....
...Ovo sto citate da ste citali beskonacno mnogo puta i da cete citati samo je vrijeme koje prodje recimo 1000000000000000000000000000000000000000000000000 godina pa da se opet isto sve desi ko recimo .....
User avatar
Arminovski
Posts: 1210
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#17 Re: Beskonacnost

Post by Arminovski »

xfacktor wrote:Da li ste se ikad pitali kada je vrijeme pocelo ili kada je sve nastalo. Tu postoji rupa u kojoj nemogu da nadjem rjesenje.
Po big bangu, jedinoj opsteprihvacenoj teoriji danas, kvantna mehanika kaze ovako:
Vrijeme nastaje nastankom ovog svijeta. Najmanja jedinica vremena je Planckovo vrijeme. Svako dijeljenje te jedinice nema nikakvog efekta. Planckovo vrijeme se definira kao vrijeme koje treba protonu koji se krece brzinom svjetlosti u vakumu da prece distancu ravnu Planckovoj duzini. To je 1.6 x 10^-35 metara ili 0,539x10^-43 sekundi. Ovo implicira da se mi barem teoretski mozemo vratiti (izracunati) "sve" do tih 0,539x10^-43 sekundi ili te velicine svemira.

Zatrpao rupu malo? :)
User avatar
@ngel
Posts: 400
Joined: 04/05/2009 14:01

#18 Re: Beskonacnost

Post by @ngel »

Ljudski razum nije u stanju dokuciti nista dok ga se ne ogranici sa dvije stvari: prostorom i vremenom. Kada pokusavamo zamisliti beskonacnost onda zamisljamo neki dugi vremenski period...milion, pet milion godina...ali uvijek postoji ono pitanje: "Sta poslije toga?" Time automatski odredjujemo granicu i dolazimo u proturjecnost.

Njemacki filozof Kant napisao je poznatu knjigu, u kojoj dokazuje da razum nije u mogucnosti donositi sud osim u svijetu materije. Jedan od njegovih najblizih dokaza je ovaj: iz tacke M, na prijer, izvedes dvije zrake, tj. dvije prave linije, koje se medjusobno udaljavaju (kao sto se vidi na crtezu) i predpostavis (zamislis) duzinu svake linije do u beskonacnost (B,B). Zatim spojis te dvije linije poprijecnim linijama (C-H; C1-H1; C2-H2) i tako dok ne dopres do linije B-B. Da li je ta linija ogranicena ili neogranicena?

Image

Ako kazes da je ogranicena, reci ce ti se da je to linija izmedju dvije beskonacnosti. Pa kako onda da bude ogranicena? Ako kazes da je neogranicena, odgovara ti se da je to linija koja spaja dvije tacke B-B. Pa kako onda da bude neogranicena?

Ona je dakle i ogranicena i neogranicena, a to je proturjecnost!

Ovim je potvrdjeno da razum gubi ravnotezu kada pokusava dati sud o neogranicenom, kao sto pada u apsolutnu proturjecnost kada traga za onim sto nema kraja, beskonacnim.
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#19 Re: Beskonacnost

Post by sodom »

...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#20 Re: Beskonacnost

Post by atko »

Beskonacnost je npr kada dvodimenzionalna buba seta po kugli ... znaci beskonacnost je relativan pojam ;)
User avatar
ružmarin-a
Posts: 2262
Joined: 18/04/2009 23:01

#21 Re: Beskonacnost

Post by ružmarin-a »

Čovjek je ograničen, navikao da sve ima granicu, crtu, među

te stoga ne može ni da shvati beskonačnost...

onaj ko je maštovit, može da iznađe rješenje i nastavak i za nešto što svi smatraju već dorečenim, izrečenim i završenim...

kao kad kaže neko da mu je dosadno, koje li besmislice, pametnom čovjeku nikada ne smije biti dosadno!

tako i onaj ko je open minded i umom nadaren - koji teži u beskonačnost energetski, zahvaljujući Bogu, bez obzira na kapacitet mozga koji je veličine koje jeste, um nadilazi taj kapacitet i nema mu membrane ili opne, preliva se "mimo nje" može da se prepusti beskonačnosti, i ne razmišljajući otkud nešto nastaje i kako je nastalo, već uživa u svemu što je Jedna sila koju on (čovječanstvo) nikada neće uspjeti, koliko god uznapredovala nauka i tehnika nikako improvizirati, imitirati niti sustići...jer je ograničen

ograničen je i u krajnjij instanci i zakonima i zakonitostima, i zabranama (granicama, barijerama) prirodnim i pravnim....


Filizofija, here I am
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#22 Re: Beskonacnost

Post by Kupalo »

Ovdje je nabolje citirati djecu : "Vrijeme je nešto o čemu svi pričaju, a niko ga nema".
User avatar
Ateista
Posts: 46336
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#23 Re: Beskonacnost

Post by Ateista »

@ngel wrote:Ljudski razum nije u stanju dokuciti nista dok ga se ne ogranici sa dvije stvari: prostorom i vremenom. Kada pokusavamo zamisliti beskonacnost onda zamisljamo neki dugi vremenski period...milion, pet milion godina...ali uvijek postoji ono pitanje: "Sta poslije toga?" Time automatski odredjujemo granicu i dolazimo u proturjecnost.

Njemacki filozof Kant napisao je poznatu knjigu, u kojoj dokazuje da razum nije u mogucnosti donositi sud osim u svijetu materije. Jedan od njegovih najblizih dokaza je ovaj: iz tacke M, na prijer, izvedes dvije zrake, tj. dvije prave linije, koje se medjusobno udaljavaju (kao sto se vidi na crtezu) i predpostavis (zamislis) duzinu svake linije do u beskonacnost (B,B). Zatim spojis te dvije linije poprijecnim linijama (C-H; C1-H1; C2-H2) i tako dok ne dopres do linije B-B. Da li je ta linija ogranicena ili neogranicena?

Image

Ako kazes da je ogranicena, reci ce ti se da je to linija izmedju dvije beskonacnosti. Pa kako onda da bude ogranicena? Ako kazes da je neogranicena, odgovara ti se da je to linija koja spaja dvije tacke B-B. Pa kako onda da bude neogranicena?

Ona je dakle i ogranicena i neogranicena, a to je proturjecnost!

Ovim je potvrdjeno da razum gubi ravnotezu kada pokusava dati sud o neogranicenom, kao sto pada u apsolutnu proturjecnost kada traga za onim sto nema kraja, beskonacnim.
Zanimljivo. :thumbup:
User avatar
bug
Posts: 15805
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: the place 2b

#24 Re: Beskonacnost

Post by bug »

ovo je sve proslo Kvarka.... :oops: :D i kvantnu fiziku :D
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#25 Re: Beskonacnost

Post by TheMule »

xfacktor wrote:
Slazem se da ide u nedogled atom pa quant pa itd... I atom je teorija nije cinjenica, niko ne zna kako izgleda nego postoje one dvije teorije od cega je sastavljen. .
Ne znam puno o nauci, ali sam siguran da je atom bila teorija u antickoj Grckoj, a da sad znamo kako izgleda, i nije samo teorija.
Post Reply