Berza (dionice i kupovina)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5160
Joined: 15/03/2015 17:38

#3101 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Ci-Nick »

:skoljka:
bosanski__ wrote: 24/03/2023 06:31
Ci-Nick wrote: 24/03/2023 06:19
To sto sam rekao, to se odnosi na kripto...
A banke, osiguranja, reosiguranja su ko poreznici.
Sve im ide na ruku, danas ne možeš primizi platu bez banke kao posrednika, nema druge opcije, tako će na kraju biti ukinuta gotovina i gotovinska plaćanja.



U svijetu u kome sve više ljudi živi virtualno, online mora postojati svjetska digitalna valuta, decentralizirana....čini mi se tako.
Bitcoin postoji već desetak godina, zamišljen kao sredstvo plaćanja nije ispunio ni jedno od očekivanja, nije ni brzo, ni jednostavno, ni jeftino, ni sigurno plaćanje.
Zato i nije ušao u ozbiljnu primjenu ali zahvaljujući jakom globalnom marketingu stvorena je potraznja, mjenjačnice su uzele milijarde, struje potroseno milijarde,.. dakle ni ekološki ni ekonomski opravdano postojanje bitcona. Ali svijet je lud, kupuju se i virtualne ili digitalne umjetnine i instalacije, prodaje se magla koju je neko spreman da plati,.. ja ne..
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#3102 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

Digitalna valuta. Pa svaka je sada digitalna otkako se preslo na elektronsko placanje. Sve se u datom momentu konvertuje u onu valutu u kojoj se roba/usluga prodaje.
bosanski__
Posts: 308
Joined: 16/03/2023 16:39

#3103 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by bosanski__ »

Danas ima preko 10.000 kripto valuta i ogromna većina če da propadne.
Opstati če bitcoin , etherium zato što imaju svoj blockchain na kojem se kreiraju nove kripto valute.
Zato su one sigurnije od drugih.
Ne kažem da treba u to ulagati, eventualno mali dio portfilija, jer je to špekulantivna imovina.

A Blockchain je budućnost.
To vam je valjda jasno.
I ne služi samo za verifikaciju kripto valuta.
bosanski__
Posts: 308
Joined: 16/03/2023 16:39

#3104 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by bosanski__ »

Digitalna valuta. Pa svaka je sada digitalna otkako se preslo na elektronsko placanje. Sve se u datom momentu konvertuje u onu valutu u kojoj se roba/usluga prodaje.
[/quote]


Prednost bitcoina je decentralizacija tj. Centralna banka , država nema nadzor i verifikacija na blockchainu , tehnologiji budućnosti.
Nema greške na blockchain tj. pouzdan je 100%.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#3105 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Haris.ba »

bosanski__ wrote: 24/03/2023 10:09

Prednost bitcoina je decentralizacija tj. Centralna banka , država nema nadzor i verifikacija na blockchainu , tehnologiji budućnosti.
Nema greške na blockchain tj. pouzdan je 100%.
A sto je prednost decentralizacija? Kakvu vrijednost ima decentralizacija?
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#3106 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

Glup sam ja za to.
Blokchain, walleti i takoto.
Izgubis hard popusis sve.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#3107 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Dope_Man »

bosanski__ wrote: 24/03/2023 10:09 Digitalna valuta. Pa svaka je sada digitalna otkako se preslo na elektronsko placanje. Sve se u datom momentu konvertuje u onu valutu u kojoj se roba/usluga prodaje.

Prednost bitcoina je decentralizacija tj. Centralna banka , država nema nadzor i verifikacija na blockchainu , tehnologiji budućnosti.
Nema greške na blockchain tj. pouzdan je 100%.
[/quote]

Zato moze da grohne kad Elon Musk kihne. Ima to puno vise mana nego prednosti, pogotovo ako govorimo o bitcoinu kao valuti koja bi se koristila kao tradicionalne.
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#3108 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

Valuta koja se zasniva na odnosu ponude/potraznje je previse volatilna da bi mogla biti oslonac za bilo sta. A narocito ne za međunaordnu trgovinu.

Kakva je prednost decentralizacije? Ja odem na iHerb, meni su cijene izrazene u KM. Odem na AliExpress, cijene su mi u KM.
Dakle kakvu prednost bih imao da placam sa kriptovalutom? Osim sto bih je prvo morao nabaviti, znati kako doci do svog walleta, itd.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#3109 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Dope_Man »

drug_profi wrote: 24/03/2023 10:24 Valuta koja se zasniva na odnosu ponude/potraznje je previse volatilna da bi mogla biti oslonac za bilo sta. A narocito ne za međunaordnu trgovinu.

Kakva je prednost decentralizacije? Ja odem na iHerb, meni su cijene izrazene u KM. Odem na AliExpress, cijene su mi u KM.
Dakle kakvu prednost bih imao da placam sa kriptovalutom? Osim sto bih je prvo morao nabaviti, znati kako doci do svog walleta, itd.
Mozes pricati kako si "zajebo sistem" jer te "vlada ne kontrolise" itd.. u sustini, ako zelis izbjeci banke dodje ti to dobro. Dakle hoces nesto od nekoga u Americi il Japanu kupiti, a ne zelis da banka zna za transakciju, platis kriptom i svima dobro. Al mimo toga nemas nikakvu prednost, imas samo nedostatke sporosti transakcija itd..
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#3110 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

Dope_Man wrote: 24/03/2023 10:36
drug_profi wrote: 24/03/2023 10:24 Valuta koja se zasniva na odnosu ponude/potraznje je previse volatilna da bi mogla biti oslonac za bilo sta. A narocito ne za međunaordnu trgovinu.

Kakva je prednost decentralizacije? Ja odem na iHerb, meni su cijene izrazene u KM. Odem na AliExpress, cijene su mi u KM.
Dakle kakvu prednost bih imao da placam sa kriptovalutom? Osim sto bih je prvo morao nabaviti, znati kako doci do svog walleta, itd.
Mozes pricati kako si "zajebo sistem" jer te "vlada ne kontrolise" itd.. u sustini, ako zelis izbjeci banke dodje ti to dobro. Dakle hoces nesto od nekoga u Americi il Japanu kupiti, a ne zelis da banka zna za transakciju, platis kriptom i svima dobro. Al mimo toga nemas nikakvu prednost, imas samo nedostatke sporosti transakcija itd..
Pa mozes i preko PayPal isto raditi. Naplacivati usluge iz inostranstva ili prodatu robu, isto placati druge usluge i robu. I da tvoja vlada ne zna za taj novac.
Ci-Nick
Posts: 5160
Joined: 15/03/2015 17:38

#3111 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Ci-Nick »

Za sad su blagodeti cripta uglavnom osjetili oni koji su rano ušli u igru,..isto kao kod ponzijevih šema, mjenjačnice i mediji koje su plaćali.
Troskovi postojanja i prometa kripta nisu beznačajni i neko će ih u konačnici platiti.
Last edited by Ci-Nick on 24/03/2023 11:43, edited 1 time in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#3112 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Dope_Man »

drug_profi wrote: 24/03/2023 10:56
Dope_Man wrote: 24/03/2023 10:36

Mozes pricati kako si "zajebo sistem" jer te "vlada ne kontrolise" itd.. u sustini, ako zelis izbjeci banke dodje ti to dobro. Dakle hoces nesto od nekoga u Americi il Japanu kupiti, a ne zelis da banka zna za transakciju, platis kriptom i svima dobro. Al mimo toga nemas nikakvu prednost, imas samo nedostatke sporosti transakcija itd..
Pa mozes i preko PayPal isto raditi. Naplacivati usluge iz inostranstva ili prodatu robu, isto placati druge usluge i robu. I da tvoja vlada ne zna za taj novac.
Ma naravno, imas koliko hoces nacina za legalne stvari. Kripto je opcija za platforme sa kojima nijedna ozbiljna firma poput PayPala ne bi htjela imati nista. Uostalom, popularnost kripta i je rasla godinama na dark webu prije nego je izasao u mainstream.
zigzag
Posts: 5707
Joined: 18/04/2014 11:26

#3113 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by zigzag »

ko ovo danas kupuje-prodaje. jel neko od vas imućnijih?
bosanski__
Posts: 308
Joined: 16/03/2023 16:39

#3114 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by bosanski__ »

Koliko smiješ prebaci max. na svoj bankovni račun na šalteru ili online u BIH, a da te niko ne pita porijeklo ?
Da ti ne blokira račun.
Mjesečno, tromjesečno, godišnje....

Zna li ko ?
Last edited by bosanski__ on 24/03/2023 11:56, edited 1 time in total.
bosanski__
Posts: 308
Joined: 16/03/2023 16:39

#3115 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by bosanski__ »

Haris.ba wrote: 24/03/2023 10:12
bosanski__ wrote: 24/03/2023 10:09

Prednost bitcoina je decentralizacija tj. Centralna banka , država nema nadzor i verifikacija na blockchainu , tehnologiji budućnosti.
Nema greške na blockchain tj. pouzdan je 100%.
A sto je prednost decentralizacija? Kakvu vrijednost ima decentralizacija?

Ne zna niko koliko, šta, nema ovrhe ili pljenidba, ne reguliše ga CB, niko.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12312
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3116 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by dr_Evil »

Dope_Man wrote: 24/03/2023 11:16
drug_profi wrote: 24/03/2023 10:56

Pa mozes i preko PayPal isto raditi. Naplacivati usluge iz inostranstva ili prodatu robu, isto placati druge usluge i robu. I da tvoja vlada ne zna za taj novac.
Ma naravno, imas koliko hoces nacina za legalne stvari. Kripto je opcija za platforme sa kojima nijedna ozbiljna firma poput PayPala ne bi htjela imati nista. Uostalom, popularnost kripta i je rasla godinama na dark webu prije nego je izasao u mainstream.
Plati, pa ti milicija pokuca na vrata za par dana i trazi porijeklo imovine kojom si kupio bitcoin. Makar u EU. U Bosni ne vjerujem da bi se to desilo.

Drugu blokirali bankovni racun sa ustedjevinom, i korisnicki racun na etoro dok nije dokazao porijeklo, i dok nije dokazao da nema nikakvu povezanost sa osobom od koje je kupio bitcoin.
bosanski__
Posts: 308
Joined: 16/03/2023 16:39

#3117 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by bosanski__ »

Prednost bosanskih dionica je stabilnost i potencijal rasta, i pad velikih tržišta kapitala ne utiče na njih mnogo.
Znači, štite te od velike recesije na neki način. :D

Kao da si sakrio pare negdje u kući gdje niko ne bi pomislio gdje.
bosanski__
Posts: 308
Joined: 16/03/2023 16:39

#3118 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by bosanski__ »

dr_Evil wrote: 24/03/2023 11:59
Dope_Man wrote: 24/03/2023 11:16

Ma naravno, imas koliko hoces nacina za legalne stvari. Kripto je opcija za platforme sa kojima nijedna ozbiljna firma poput PayPala ne bi htjela imati nista. Uostalom, popularnost kripta i je rasla godinama na dark webu prije nego je izasao u mainstream.
Plati, pa ti milicija pokuca na vrata za par dana i trazi porijeklo imovine kojom si kupio bitcoin. Makar u EU. U Bosni ne vjerujem da bi se to desilo.

Drugu blokirali bankovni racun sa ustedjevinom, i korisnicki racun na etoro dok nije dokazao porijeklo, i dok nije dokazao da nema nikakvu povezanost sa osobom od koje je kupio bitcoin.

Gdje to ?
I koliki iznos ?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#3119 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Dope_Man »

bosanski__ wrote: 24/03/2023 11:51 Koliko smiješ prebaci max. na svoj bankovni račun na šalteru ili online u BIH, a da te niko ne pita porijeklo ?
Da ti ne blokira račun.
Mjesečno, tromjesečno, godišnje....

Zna li ko ?
Mislim da ne vrijedi za sve banke, al prosle godine u Raiffeisenu su mi rekli da je 10 000 u tom trenutku max sto mogu na racun bez da donosim papir o porijeklu novca. Zanimljivo, kako sam uplacivao pare od prodatog auta (bilo je manje od 10) i onako usputno spomenuo da imam kupoprodajni, naglasila je da on ne vazi kao dokaz o porijeklu novca u slucaju viseg iznosa. Na bankomatu se moze par hiljada u 3 mjeseca samo cini mi se uplatiti.

Sve preko 30 milja ide info prema SIPA-i, a moze i za manje iznose ako postoji sumnja u pranje novca, finansiranje terorizma itd..

Sad, da ne idemo daleko od teme, ovo gore je sve ako dolazis sa kesom para u banku, ne vazi ako se radi o uplatama s banke na banku i slicno, poput zarade na dionicama, jer se tu jasnije vidi porijeklo s njihove strane.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12312
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3120 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by dr_Evil »

bosanski__ wrote: 24/03/2023 12:03
dr_Evil wrote: 24/03/2023 11:59

Plati, pa ti milicija pokuca na vrata za par dana i trazi porijeklo imovine kojom si kupio bitcoin. Makar u EU. U Bosni ne vjerujem da bi se to desilo.

Drugu blokirali bankovni racun sa ustedjevinom, i korisnicki racun na etoro dok nije dokazao porijeklo, i dok nije dokazao da nema nikakvu povezanost sa osobom od koje je kupio bitcoin.

Gdje to ?
I koliki iznos ?
Norveska, ne znam kolika je transakcija bila, mislim da nije velika cim nisam broj zapamtio, bilo je to prije 4 godine pa se i ne sjecam. Ali se sjecam da su mu blokirali oko 25.000 eura na banci sta je imao tada.
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#3121 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

SASE je neotkriven eldorado jer ce jednom morati da se desi valorizacija na pravi nacin.
Pa pogledajte samo Solanu. Jednom će i Hrvić zaključiti da je bolje korporativno upravljati da dioničari budu zadovoljni, nego da si sam sebi antireklama. Jednom će i SOSOR početi plaćati dividende, Elektroprivreda će raditi na 10-15% profita itd.
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#3122 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by drug_profi »

Dope_Man wrote: 24/03/2023 12:10
bosanski__ wrote: 24/03/2023 11:51 Koliko smiješ prebaci max. na svoj bankovni račun na šalteru ili online u BIH, a da te niko ne pita porijeklo ?
Da ti ne blokira račun.
Mjesečno, tromjesečno, godišnje....

Zna li ko ?
Mislim da ne vrijedi za sve banke, al prosle godine u Raiffeisenu su mi rekli da je 10 000 u tom trenutku max sto mogu na racun bez da donosim papir o porijeklu novca. Zanimljivo, kako sam uplacivao pare od prodatog auta (bilo je manje od 10) i onako usputno spomenuo da imam kupoprodajni, naglasila je da on ne vazi kao dokaz o porijeklu novca u slucaju viseg iznosa. Na bankomatu se moze par hiljada u 3 mjeseca samo cini mi se uplatiti.

Sve preko 30 milja ide info prema SIPA-i, a moze i za manje iznose ako postoji sumnja u pranje novca, finansiranje terorizma itd..

Sad, da ne idemo daleko od teme, ovo gore je sve ako dolazis sa kesom para u banku, ne vazi ako se radi o uplatama s banke na banku i slicno, poput zarade na dionicama, jer se tu jasnije vidi porijeklo s njihove strane.
Kada sam kupovao auto od fizickog lica, >20K KM, placao sam sa svog racuna na njegov racun koji je u istoj banci. I trazena mi je izjava koju sam morao potkrijepiti kopijom kupoprodajnog ugovora.
Dakle cak i jasno porijeklo novca (sa mog racuna), nije dovoljno da bi se transakcija između dva fizicka lica sama po sebi odobrila.
User avatar
Truba
Posts: 81596
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3123 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Truba »

a vamo nemaš za gume :D
Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#3124 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Dino79 »

drug_profi wrote: 24/03/2023 12:15 SASE je neotkriven eldorado jer ce jednom morati da se desi valorizacija na pravi nacin.
Pa pogledajte samo Solanu. Jednom će i Hrvić zaključiti da je bolje korporativno upravljati da dioničari budu zadovoljni, nego da si sam sebi antireklama. Jednom će i SOSOR početi plaćati dividende, Elektroprivreda će raditi na 10-15% profita itd.
Proslo vec 10 godina i stanje isto.
Sve do tog "jednog dana" a taj dan je daleko jer ovi sto izvlace novac iz kompanija ili bolje receno kradu od malih akcionara ce uciniti sve da taj dan nikad ne dođe ili da ga odgode bar jos 10 godina...
Hidroelektrana Trebusnjica po svemu bi trebala biti rudnik zlata ali kad sam bolje istrazio vidim da oni sav profit koji preostane nakon silne pljacke poyrose na donacije u javnu ingrastrukturu. Na primjer prave most vrijednosti desetak miliona , gradski bazen, kanalizaciju ....i ko zna sta . A dividendu nisu isplatili 10 godina.
User avatar
Truba
Posts: 81596
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3125 Re: Berza (dionice i kupovina)

Post by Truba »

sad ste me naložili
sve rasprodajem i gaće
ulažem u burzu :D
Post Reply