Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#301 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

gradina wrote:
Smrcak15 wrote:prosla sedmica totalno gljivarsko ludilo, orgazam, perverzija, neznam kako vise da opisem to haoticno stanje u sumi :D

jednostavno bio sam u gljivarskom Raju 8-) :D

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Oduševio sam se do zadnje slike.. pa zar nije dosta bilo recimo dvije korpe... ili podijeliti prijatlejima.. ovo je haos, ali barem si nožem sjekao, to cijenim
Kada smo usli u sumu nas 3 nastupilo je gljivarsko ludilo, pomucenje razuma je moralo doci kad ugledas prvi put u zivotu vrganje kao minska polja, zapinjes po njim, da podignes kamen cini mi se da bi vrganja ugledao....sta da ti kazem gladne oci pa smo to trpali bez da kontamo sta poslije , ko ce to sve savladati...ali dijelili smo familijama, poznanicima nesto se zaledilo nesto osusilo, tako da su mnogi omastili brkove.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#302 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by banjaluka078 »

Dobro veče.

Molim vas za odgovor, ako neko zna o kojoj gljivi se ovdje radi. Prijateljica pronašla na svom imanju, ali nije bila sigurna u vrstu, pa ju je ostavila. Ima ih baš dosta na jednom mjestu u hladovini.

Hvala na odgovorima.

Image

Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#303 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

banjaluka078 wrote:Dobro veče.

Molim vas za odgovor, ako neko zna o kojoj gljivi se ovdje radi. Prijateljica pronašla na svom imanju, ali nije bila sigurna u vrstu, pa ju je ostavila. Ima ih baš dosta na jednom mjestu u hladovini.

Hvala na odgovorima.

Image

Image
vrganji
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#304 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by banjaluka078 »

Smrcak15 wrote:
vrganji
Hvala! Njoj je ličilo na vrganje, ali kako se ne razumijemo u gljive i poučene izrekom da su sve gljive jestive, ali neke samo jednom, nismo ih brale.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#305 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by coek »

Smrcak15 wrote:
Kada smo usli u sumu nas 3 nastupilo je gljivarsko ludilo, pomucenje razuma je moralo doci kad ugledas prvi put u zivotu vrganje kao minska polja, zapinjes po njim, da podignes kamen cini mi se da bi vrganja ugledao....sta da ti kazem gladne oci pa smo to trpali bez da kontamo sta poslije , ko ce to sve savladati...ali dijelili smo familijama, poznanicima nesto se zaledilo nesto osusilo, tako da su mnogi omastili brkove.
Haha, oci gladne. Iskreno si opisao, a znam kako ti je. Treba velika samokontrola u gljivarenju :) Veliki pozdrav
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#306 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by coek »

Bukovik, subota. Krenuo "onako", a našao vrhunske sunčanice ... A ko ih nije jeo pohovane, taj je mislio da od teleće šnicle nema bolje :)

P.S Kesa je Bingo, nije taj Ohlson :D

Image
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#307 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by coek »

banjaluka078 wrote:
Smrcak15 wrote:
vrganji
Hvala! Njoj je ličilo na vrganje, ali kako se ne razumijemo u gljive i poučene izrekom da su sve gljive jestive, ali neke samo jednom, nismo ih brale.
Kako "kolega" reče, ovo je vrganj 100%, ali svejedno, nikako ne preporučujem da berete gljive prvi put na osnovu opisa sa slika. To je generalno los princip.
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#308 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Spartan17 »

Gljivari bere li se šta ovih dana?

Mene baš krenulo, jučer se brale jesenke, a danas je bilo i rujnice :-D Doduše, nije bilo puno, samo dvije manje tepsije, al ipak se oćejfilo :D

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#309 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by coek »

Spartan17 wrote:Gljivari bere li se šta ovih dana?

Mene baš krenulo, jučer se brale jesenke, a danas je bilo i rujnice :-D Doduše, nije bilo puno, samo dvije manje ]
Čuo sam za ove, ali ih nisam brao. Zvaces me slijedeći put :D
Naslovnica
Posts: 27884
Joined: 20/03/2013 15:38

#310 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Naslovnica »

Spartan17 wrote:Gljivari bere li se šta ovih dana?

Mene baš krenulo, jučer se brale jesenke, a danas je bilo i rujnice :-D Doduše, nije bilo puno, samo dvije manje tepsije, al ipak se oćejfilo :D

Image

Image

Image

Image

Image
Drug, ova narandžasta je blagva a ne rujnica.
Osim ako u tvom kraju ne koriste takav naziv za blagvu? U tom slučaju, kako onda zovete pravu rujnicu?
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#311 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Spartan17 »

Naslovnica wrote:
Spartan17 wrote: Drug, ova narandžasta je blagva a ne rujnica.
Osim ako u tvom kraju ne koriste takav naziv za blagvu? U tom slučaju, kako onda zovete pravu rujnicu?
Upravu si, znam o čemu govoriš, ovo jeste blagva, ali je jedan od narodnih naziva za ovu gljivu i rujnica. Mada prava rujnica je nešto sasvim drugo ali u mom kraju mislim da je nema ili mozda ima ali ja istu nisam nikada ubrao. Uglavnom kakogod se zvala ukus je fantazija, nešto neprevaziđeno, meni lično bolje od bilo kojeg mesa :thumbup:
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#312 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Spartan17 »

coek wrote:
Spartan17 wrote:Gljivari bere li se šta ovih dana?

Mene baš krenulo, jučer se brale jesenke, a danas je bilo i rujnice :-D Doduše, nije bilo puno, samo dvije manje ]
Čuo sam za ove, ali ih nisam brao. Zvaces me slijedeći put :D
Nema frke pozvan si :thumbup: :D
mrkee
Posts: 1
Joined: 10/06/2015 11:31

#313 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by mrkee »

Bok! Molim Vas da pomognete oko ovih vrganja...sumnjivi su mi radi plavog stručka i nekako preblijedi.

https://imgur.com/a/v8you
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#314 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by bingov buraz »

Brezov djed vjerovatno,taj ne berem :mrgreen:
ali nije otrovan koliko znam
Last edited by bingov buraz on 03/10/2017 14:29, edited 1 time in total.
User avatar
n;hill
Posts: 1198
Joined: 15/03/2008 22:30

#315 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by n;hill »

mrkee wrote:Bok! Molim Vas da pomognete oko ovih vrganja...sumnjivi su mi radi plavog stručka i nekako preblijedi.

https://imgur.com/a/v8you
Ne djeluju mi kao pravi, sretao sam ih i ja ali sam preskakao, samo u što si siguran
User avatar
n;hill
Posts: 1198
Joined: 15/03/2008 22:30

#316 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by n;hill »

Kad smo već ovdje, pošto nisam stručan, nedavno sam ubrao neke gljive čisto da pokažem, i stavio u istu vrećicu sa ostalima, i kasnije kad sam vidio da je otrovna bacio sam sve, jer ne znam postoji li mogućnost da ova otrovna u ovom slučaju koraljka, utiče na ostale recimo bili su klasični vrgnjevi
Romanija
Posts: 2005
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#317 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Romanija »

mrkee wrote:Bok! Molim Vas da pomognete oko ovih vrganja...sumnjivi su mi radi plavog stručka i nekako preblijedi.

https://imgur.com/a/v8you
Brezov ili grabov djed, ovisno u kojoj si ih sumi brao, makrsokopski su skoro isti. Oko Sarajeva obicno idu dvije berbe, jedna u Junu i druga u Septembru, Grabov djed uvjek raste u vecem broju ali manji primjerci, barem po mom iskustvu. Jako su ukusni, kad se kuvaju na slabijoj vatri nekih 20-25 minuta, dvojbena delikatesa jer se pomalo sluzavo razvlace (meni ne smeta). Nisu pogodni ni za susenje, a jos manje za kiseljenje (moje iskustvo).
Kod vrganjevki, promjena boje mesa na presjeku ili pri gnjecenju nije faktor jestivosti ili otrovnosti vrste.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#318 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

Romanija wrote:
mrkee wrote:Bok! Molim Vas da pomognete oko ovih vrganja...sumnjivi su mi radi plavog stručka i nekako preblijedi.

https://imgur.com/a/v8you
Brezov ili grabov djed, ovisno u kojoj si ih sumi brao, makrsokopski su skoro isti. Oko Sarajeva obicno idu dvije berbe, jedna u Junu i druga u Septembru, Grabov djed uvjek raste u vecem broju ali manji primjerci, barem po mom iskustvu. Jako su ukusni, kad se kuvaju na slabijoj vatri nekih 20-25 minuta, dvojbena delikatesa jer se pomalo sluzavo razvlace (meni ne smeta). Nisu pogodni ni za susenje, a jos manje za kiseljenje (moje iskustvo).
Kod vrganjevki, promjena boje mesa na presjeku ili pri gnjecenju nije faktor jestivosti ili otrovnosti vrste.
extra su za susenja, sve mu se poboljsa, konsistenca, miris, ukus.

ja ih samo susene mogu u friskom stanje ne.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#319 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by coek »

Meni je ta sluzavost vazda smetala. Npr kod turskih vrganja. Čuo sam, ali nisam probao, da mogu da se prokuhaju i prva voda baci. Iskustva?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#320 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

coek wrote:Meni je ta sluzavost vazda smetala. Npr kod turskih vrganja. Čuo sam, ali nisam probao, da mogu da se prokuhaju i prva voda baci. Iskustva?
sluzav ce ti biti i vrganj i sve ostale slicne ako ih kuhas friske

ali ako susis, slusavost ce nestati, a pojacat ce se aroma, ukus i bit ce bolja konsistenca.
Naslovnica
Posts: 27884
Joined: 20/03/2013 15:38

#321 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Naslovnica »

mrkee wrote:Bok! Molim Vas da pomognete oko ovih vrganja...sumnjivi su mi radi plavog stručka i nekako preblijedi.

https://imgur.com/a/v8you
Djed.
Jestiv.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#322 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by walter kurtz »

Ima li kakva halucinogena ali da prezivis i vratis se u normalu a da raste kod nas :zoka: hvala na odgovoru :|
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#323 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Spartan17 »

Gljivari jeste se susretali sa ovom gljivom, jučer je prvi put vidjeh u životu, zna li neko o čemu se radi?

P.S. Samo sam je uslikao, ostala je u šumi :D

Image
Romanija
Posts: 2005
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#324 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Romanija »

I nek ostane u sumi, naletio si na jako lijep busen Zavodnice. Blagaic joj je dao lijepo ime ali je otrovna nazalost. Fotografija ne pokazuje ali mora da raste na ostacima panja u zemlji. Gdje si je tacno nasao?
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#325 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Spartan17 »

Romanija wrote:I nek ostane u sumi, naletio si na jako lijep busen Zavodnice. Blagaic joj je dao lijepo ime ali je otrovna nazalost. Fotografija ne pokazuje ali mora da raste na ostacima panja u zemlji. Gdje si je tacno nasao?
Slažem se u potpunosti, inače svaku gljivu koja mi je nepoznata ili u koju nisam siguran da je jestiva uopće ne diram, samo uslikam. U ovom slučaju pažnju mi je privuklo što je gljiva izuzetno lijepa, a ranije je nisam susretao u široj okolini. Našao sam je u poprilično prorijeđenoj mješovito bukovo-grabovoj šumi, na mjestu koje je dosta osunčano, onako što kažu golet, dakle bez lišća. A vrlo je moguće da je narasla na panju jer je ljetos ta šuma u velikoj mjeri posječena, zahvaljujem na odgovoru. Svako dobro :thumbup:
Post Reply