Beograd vs Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#51

Post by Ljubitelj Zabara »

Nisam nacionalista, jer to nikako ne mogu da budem. Musliman sam, tj. Bosnjak iz Beograda. Bilo bi smesno da budem nacionalista. Gledaj na mene kao na nekog apatrida, ili jos bolje, kao na nekoga koji nigde ne pripada.
Tamo zbog imena, vere i nacije, ovde zbog govora, mentaliteta i nacina razmisljanja.
Pa da... naravno... misljenje je subjektivno. ;-)
Lep poz.
Last edited by Ljubitelj Zabara on 26/11/2006 13:35, edited 1 time in total.
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#52

Post by stickitout »

neocekivana_sila wrote:
stickitout wrote:Ako cemo o cevapima i toj supljoj sve se u Beogradu svodi na splavove, rakijetinu, pecenu prasetinu, kavurmu i ostale poguzijske marifetluke. Karina jedna Balkanska u.....
Po cemu se ti razlikujes od ovih koje mrzis? Isto tako oni dozivljavaju tebe, samo sto se pozivaju umjesto na proslu deceniju na prosle vijekove.

Savremena BiH i savremeno Sarajevo je iznad takvih odnosa prema drugim gradovima.
Dok je NATO bombardovao Beograd, nijedan intelektualac i javna licnost iz Sarajeva nije izrazavao istinsku radost i likovanje nad zrtvama, za razliku od
"Kad sam video kako se Sarajevo pusi i gori, moram-priznati-osetio sam radost." (Dragos Kalajic, 1.mart 1994., Beograd, na promociji knjige Svedok Sarajeva)

Upravo takav human i normalan pristup nas cini gradom, i daje nam urban i civilizovan status.

Sad si ti kao veliki patriota jer iznosis neke opcepoznate cinjenice..e bas si nas prosvijetlio. Svaki Sarajlija zna da je Beograd okrenuo glavu od Sarajeva '92.-'95. Svako ko je htio znati sta se u Sarajevu dogadja mogao je, ali vecina Beogradjana nije.. zatvorila je oci, plaseci se da se Milosevicevoj Srbiji ne dogodi neki belaj. Protestvovali su i skinuli Milosevica jer im je dozlogrdila sopstvena sirotinja, cenzura i ostalo..nisu protestvovali '92 kad je Sarajevo gorjelo.
S druge strane, protesti u beogradskom Pionirskom parku, paljenje svijeca, sastanci kod Borke Pavicevic u Centru za kulturnu dekontaminaciju, tekstovi u Vremenu, Nasoj Borbi, ula Mikejelj&Jasna Bogojevic..uradile su za Bosnu vise nego citava medjunarodna zajednica.

Iole obrazovan prosjecan Sarajlija ovo zna..problem je sto ti te stvari iznosis na jedan vulgaran, nacionalisticki, primitivan nacin.

Mojne se ponasati kao ljakse/dziber.. pricamo o gradovima. :)
Mene je rodjena tetka iz tog beograda s vrata bukvalno vratila na ulicu, doduse pustila me da udjem da kosu osusim. prema tome, zasto sam ja kivan na njih su moji licni razlozi i u njih se nemoj mjesti. Ne mrzim nikog ali sam ljut, sto jest jest.
Reci ti meni lijepo sta nije istina u onome sta sam napisao? I za tvoje oci, ja sam Bosanac ali nisam Bosnjak ako si mislila da to nesto utice na njihovo misljenje o meni a pravo da ti kazem sta oni misle o meni nije vrijedno obaziranja. Meni je vazno sta meni dragi ljudi misle o meni a za Bg u cijelini, fucka mi se :oops:
Imam ja tamo sjajnih prijatelja, momaka velikog srca, ali znas sta kazu?
Naci cemo se brate u Sarajevu kod vas je nekako lepse ;-) To su moja iskustva i moje misljenje na temu.

Ako cemo tako gledat na stvari ko i kad nam je sadaku davao i pomagao i ovo i ono... :oops: ...ima puno vecih rupa koje su puno vise ucinile za Sarajevo nego jedan Beograd.

Moj nacin izrazavanja jeste vulgaran na ovu temu ali Beograd nije nista manje vulgaran sam prema sebi, nacionalizmu u mom zivotu nema mjesta, s primitivizmom se suocavam cijeli zivot a zivimo u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu, prema tome, ako ti se nesto ne svidja u mojim komentarima jako mi je zao jer istina fakat boli :)
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#53

Post by muha_sa »

ja konto da se samo ja upalim :D žibje dok nije eksplodirala :D hajmo na zezu a oni nek ovamo na ekskurzije dolaze--valja oprost tražit
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#54

Post by stickitout »

muha_sa wrote:ja konto da se samo ja upalim :D žibje dok nije eksplodirala :D hajmo na zezu a oni nek ovamo na ekskurzije dolaze--valja oprost tražit
Ma suti bas sam se naljutio nesto sinoc. :lol: :lol:
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#55

Post by Nosferatu »

stickitout wrote:
muha_sa wrote:ja konto da se samo ja upalim :D žibje dok nije eksplodirala :D hajmo na zezu a oni nek ovamo na ekskurzije dolaze--valja oprost tražit
Ma suti bas sam se naljutio nesto sinoc. :lol: :lol:
Pita neka Mara s Klobukovima za tebe.

Kaze da pravi dobre cevape od Sarajlija.... :oops:
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#56

Post by stickitout »

Nosferatu wrote:
stickitout wrote:
muha_sa wrote:ja konto da se samo ja upalim :D žibje dok nije eksplodirala :D hajmo na zezu a oni nek ovamo na ekskurzije dolaze--valja oprost tražit
Ma suti bas sam se naljutio nesto sinoc. :lol: :lol:
Pita neka Mara s Klobukovima za tebe.

Kaze da pravi dobre cevape od Sarajlija.... :oops:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#57

Post by Jara »

Ljubitelj Zabara wrote: Ovde su ljudi jako ljubomorni, medjutim nije to ono sto mi najvise smeta u Sarajevu, smeta mi to sto se ljudi izmedju sebe uopste ne cene. Cesto cujem " ma yebo njega ba "... iako je do pre par sekundi isti taj u drustvu o doticnom govorio u superlativu i naravno sa laznim osmehom.
Zatim, ovde ljudi lazu, i to sto moja keva kaze, lazu na Fatove... onako po seljacki... ja znam, ja hocu, ja mogu... a ustvari... niti zna, niti moze, niti hoce.
Daj, ba... Uhvatila te nostalgija pa idealiziras.
Čuuuj, ovdje lažu, psuju , ogovaraju, a u Beogradu ne...Ovdje lažna prijateljstva a tamo iskrena? E pa neki moji "iskreni prijatelji" beogradski i kolege s kojima bezbroj sati provedoh na kafama, ručkovima , večerama, putovanjima, za vrijeme opsade Sarajeva su tamo u metropoli vijećali o tome "šta" sam - od toga im je naime zavisilo da li da mi pošalju paket ili ne. I, pošto nisu bili sigurni a nisu htjeli da rizikuju - zaključak je bio: ako je "naša" bolje i da ne pošaljemo nego ako je "njihova" da pošaljemo! :shock: Što je sigurno, sigurno! Saznah za to poslije rata. Toliko o licemjerstvu i iskrenom prijateljstvu. Srećom, nisu tamo ni ovdje svi isti :thumbup: Dakle, sto se toga tiče, nema razlike. Mozda Bgd znam najmanje kao ti Sarajevo . Oba grada imaju svoje čari. Svugdje se osjećam kao kod kuće ako sam u dobrom društvu.
Pozz
emac
Posts: 237
Joined: 28/09/2004 22:02

#58

Post by emac »

Jara wrote:
Ljubitelj Zabara wrote: Ovde su ljudi jako ljubomorni, medjutim nije to ono sto mi najvise smeta u Sarajevu, smeta mi to sto se ljudi izmedju sebe uopste ne cene. Cesto cujem " ma yebo njega ba "... iako je do pre par sekundi isti taj u drustvu o doticnom govorio u superlativu i naravno sa laznim osmehom.
Zatim, ovde ljudi lazu, i to sto moja keva kaze, lazu na Fatove... onako po seljacki... ja znam, ja hocu, ja mogu... a ustvari... niti zna, niti moze, niti hoce.
Daj, ba... Uhvatila te nostalgija pa idealiziras.
Čuuuj, ovdje lažu, psuju , ogovaraju, a u Beogradu ne...Ovdje lažna prijateljstva a tamo iskrena? E pa neki moji "iskreni prijatelji" beogradski i kolege s kojima bezbroj sati provedoh na kafama, ručkovima , večerama, putovanjima, za vrijeme opsade Sarajeva su tamo u metropoli vijećali o tome "šta" sam - od toga im je naime zavisilo da li da mi pošalju paket ili ne. I, pošto nisu bili sigurni a nisu htjeli da rizikuju - zaključak je bio: ako je "naša" bolje i da ne pošaljemo nego ako je "njihova" da pošaljemo! :shock: Što je sigurno, sigurno! Saznah za to poslije rata. Toliko o licemjerstvu i iskrenom prijateljstvu. Srećom, nisu tamo ni ovdje svi isti :thumbup: Dakle, sto se toga tiče, nema razlike. Mozda Bgd znam najmanje kao ti Sarajevo . Oba grada imaju svoje čari. Svugdje se osjećam kao kod kuće ako sam u dobrom društvu.
Pozz
Cudna je sarajevska carsija, ko nije iz Sarajeva nikad je nece razumjeti... toliko
DUREX
Posts: 516
Joined: 10/05/2006 07:34
Location: Sarajevo - Centar

#59

Post by DUREX »

Jara wrote:
Ljubitelj Zabara wrote: Ovde su ljudi jako ljubomorni, medjutim nije to ono sto mi najvise smeta u Sarajevu, smeta mi to sto se ljudi izmedju sebe uopste ne cene. Cesto cujem " ma yebo njega ba "... iako je do pre par sekundi isti taj u drustvu o doticnom govorio u superlativu i naravno sa laznim osmehom.
Zatim, ovde ljudi lazu, i to sto moja keva kaze, lazu na Fatove... onako po seljacki... ja znam, ja hocu, ja mogu... a ustvari... niti zna, niti moze, niti hoce.
Daj, ba... Uhvatila te nostalgija pa idealiziras.
Čuuuj, ovdje lažu, psuju , ogovaraju, a u Beogradu ne...Ovdje lažna prijateljstva a tamo iskrena? E pa neki moji "iskreni prijatelji" beogradski i kolege s kojima bezbroj sati provedoh na kafama, ručkovima , večerama, putovanjima, za vrijeme opsade Sarajeva su tamo u metropoli vijećali o tome "šta" sam - od toga im je naime zavisilo da li da mi pošalju paket ili ne. I, pošto nisu bili sigurni a nisu htjeli da rizikuju - zaključak je bio: ako je "naša" bolje i da ne pošaljemo nego ako je "njihova" da pošaljemo! :shock: Što je sigurno, sigurno! Saznah za to poslije rata. Toliko o licemjerstvu i iskrenom prijateljstvu. Srećom, nisu tamo ni ovdje svi isti :thumbup: Dakle, sto se toga tiče, nema razlike. Mozda Bgd znam najmanje kao ti Sarajevo . Oba grada imaju svoje čari. Svugdje se osjećam kao kod kuće ako sam u dobrom društvu.
Pozz
Upravo to....

Kakve covjece gluposti pises,i o kakvim se banalnim ovdje raspravlja...

Burek,trolejbus,Hrvaska baka itd,srpske i hrvatske prodavnice obuce (eeeeeee koja budalastina i koje informacie...covjece)....To kao kad bih ja sad poceo da t nabrajam kako su vas Crnogorci ili bosancerosi uzeli lopatom u Beogradu....od vaseg bivseg tate,pa nadalje... :)
"Srbi,hrvati i Slovenci drze sve u Sarajevu."...haha...Boze sacuvaj...Koja rasprava i koje gluposti...pa opredjelite se vise,jesmo li vas protjerali ili nismo...te od Beogradjana cujem da smo vas iskorijenili,te ,nako toga opet,ove tvoje sale...(Da su Bog d´o Slovenci oni koji drze grad,pa da odahnem od ovih balija lokalnih)....

Akcentizacija i sporo izgovaranje rijeci...eeeeeee,covjece...ovo je bio vrhunac... :)

Trola ide sporije nego u Bg....(ja ne znam gdje je gradski saobracaj laksi i brzi....)
Provalio si nas.....

Boze sauvaj...Ali ,Boze sacuvaj... :) :)

Vidim da ne gotivis Sarajevo....Ni ja,da ti pravo kazem, nikada ne bih mogao zivjeti u Bg,koliko god da sam volio da ga posjecujem....covje ima jedno mjesto koje zaista mze da voli......Ali kada pricam o Bg ,ne obazirem se na gluposti i na banalnosti po kojima si ti ovdje udario....Mislim,unosenje kauceva...Beogradjani bole unose kauceve od Sarajlija......Jesi li ti zdrav?...Ili ne kontas o cemu se ovdje govori?!

Da...Sarajlije jako lazu...(covjece kako nas mrzis,haha,pa i kad pokusas da se suzdrzis ,opet ti bale iz usta cure)...jako lazu,zaista...Beogradjani su,s druge strane pojam iskrenosti....narocito kad je trebalo da se likuje nad tudjom nesrecom...onda su zajedo sa guslarima u opancima u istom redu stajali,a i sad stoje,kako se moze primijetiti...Kad se nedavno palila dzamija (dzamiju pominjem kao jedan od primijera vaseg "metropolitizma" iako nisam vijernik)i staro i mlado je izaslo na ulice...to se ,Boga mi,kod nas nije desavalo ni kada je bilo najgore....a sad bi da budu metropola ,a? :)
Epa ne ide to...mozete samo sebe da zovete metropola...barem o daljnjeg,a kako vidim ne mijeja te se...ali zaista SAMI SEBE...nisam jos cuo da vas je neko drugi nazvao istom.

Drugo...velicina u slucaju Beograda NE ZNACI NISTA....shvati to....Ima vas 1.600 000,a od toga 90% vas razmislja..zna se kako...pokazali ste to 100 puta... :)

Sreca pa vas ima i drugacijih...kao i nas...pa sam se uglavnom u oba grada dobo osjecao...sa svojim prijateljima....

Nego ,da te tampi....jel´i voda mokrija u Bg??!!
surajaa
Posts: 603
Joined: 23/11/2006 16:07

#60

Post by surajaa »

Uglavnom bih se slozila sa vecinom stvari koje je iznio Ljubitelja Zabara, ne sa svim stavkama, ali s vecinom da, iz razloga sto mislim da je covjek samo rekao kako on vidi neke stvari ovdje, sto nije razlog da pojedinci shvacaju sve doslovno i uzimaju za licno.

Durex, ako si vec zelio da nametnes svoju tezu da metropolu cine ljudi i njihov odnos prema zivotu i drugima, mislim da ti je covjek adekvatno odgovorio kako to on vidi stanovnike Sarajeva i zivot u istom. Samo je zaboravio da kaze da i u Beogradu zive ljudi koji su puni onih najprizemnijih i najnizih osobina koje su svojstvene samo covjeku ( ne kaze se dzaba: zivotinje su bolje od ljudi), ljubomora, zavist, lijenost, iskvarenost, "usporenost ", kako je i sam rekao:) , s tim da su oni toliko nacionalno i rasno zadojeni i nastrojeni prema drugima, da to prelazi u cistu perverziju.

Ja mislim da je Beogradjanin, a sada naturaliizovani Sarajlija htio da nam kaze da mu je nakon "gromade od grada" u kom se rodio i zivio neko vrijeme, bilo tesko razumjeti odnose kakvi se odvijaju u malom gradu kao sto je Sarajevo i tesko da ce ikad shvatiti tu caroliju mahale, prosto iz razloga sto covjek sigurno nije navikao na takav "usporeni" zivot, kako on kaze.
Ako grad cine ljudi, s cime se ja slazem potpuno, zasto je on pogrijesio kada je rekao da ovdje vlada velika hipokrizija, da ljudi kada sjede s tobom na kafi, vole te najvise na svijetu, a cim zamaknes za ugao, gori si i od najgoreg, zasto je pogrijesio ako je rekao da Sarajlije mrze Sandzaklije, da ne mogu podnijeti tudji uspjeh i tako dalje i tako dalje... To jeste problem Sarajeva, ali nazalost, to je problem i Beograda i Zagreba i Ljubljane i Londona i Madrida, pa ako hocete i New York-a, samo sto se kod njih to u ogromnoj koncentraciji ljudi koji tamo zive, izgubi za tren i nije primjetno na prvu. U svakom od ovih gradova i mnogih drugih,pa i ovdje kod nas, u Bosni mozete puziti po cesti i moliti za pomoc, niko vas nece ni pogledati, a kamoli vam pruziti ruku. To je jednostavno tako. A problem Sarajeva je upravo u ljudima, mali je to grad, uglavnom se svi medjusobno poznaju, zaviruju u tudje zivote, u tudje avlije, poslove, krevete i misle da na to imaju puno pravo, umisljaju da znaju i ono sto ne znaju, a najvise od svega preziru i s gadjenjem gledaju na tudji uspjeh. Cesto im smetaju ljudi koji sa strane dodju tu da studiraju i uce, pa onda kada ti isti zavrse svoje fakultete i dobiju neki posao u Sarajevu, a neki od njih odu korak dalje i obezbijede si neku vodecu poziciju, prema takvima su Sarajlije nemilosrdni, jer toboze, gdje ce njima neki papak iz tamo neke provincije doci i pricati o nekim stvarima koje oni vec dobro znaju i poznaju i soliti im pamet o necemu. A velika vecina njih zaboravlja da su ti provincijalci svojim trudom, ucenjem, radom (doduse, ne svi) dosli na poziciju s koje sada mogu pricati o cemu hoce i kad hoce. Ko je branio i ko brani istim tim Sarajlijama da i oni upisu fakultet, zavrse isti i onda oni malo sole pamet, umjesto tih "papaka iz provincije"???? Ali ne, ko ce se vozikati u autima, setati po gradu, ispijati kafe, tracariti, prosipati milion puta istu pricu iz supljeg u prazno, tipa, vidi one kurve sto se utegla, zategla, to minjak nabacila i ostalo, znate svi vec...da ne nastavljam.

A desilo mi se nekoliko puta da upoznam nekog, prica krene neobavezno i nakon nekog vremena on mi prica, ono kao natukne u razgovoru, kako je njegov tata advokat, a mama mu je sekretar Vrhovnog suda ili drugom su tata zubar i mama univerzitetski profesor i jos svasta nesto.

Dobro sve je to lijepo, kazem ja, a sta ces ti da budes (kad porastes)??( Ja zelim da budem pilot hahaha)
Od takvih obicno uslijedi odgovor: Pa znas ja imam svoj privatni biznis.
Pa dobro, a u cemu se sastoji taj biznis???'
Bona ja ti imam kafic, al glava boli kakav, nije to papanluk, to je kultura, sminka, projekt mi radio jedan Talijan iz Italije.

Znam, sad ce neki od vas reci kako ja nalijecem na kretene, ali istina je da mi se ovo i nesto slicno ovome desilo samo tri puta. Naravno da ne mislim da su svi u ovom gradu takvi. Opet ponavljam, da ne bi bilo konfuznih shvatanja, ovakvih i svakakavih ljudi, ovakvih i svakakvih situacija, ovakvih i svakakvih pojava ima svuda u svijetu u svakom gradu, samo je pitanje u kolikoj mjeri. Sarajevo Sarajlijama, Beograd Beogradjanima i mirna Bosna

Budite pozdravljeni, odoh hrk hrk :zzzz:
DUREX
Posts: 516
Joined: 10/05/2006 07:34
Location: Sarajevo - Centar

#61

Post by DUREX »

@surajaa...Ne znam d li si razumjela moj post...

Ja nikome nisam spocitavam to sto neko u ljudima oko sebe nadje hipokriziju,zavist i sve moguce druge osobine (negativne u ovom slucaju)

Ovdje se radi o nacinu na koji je Ljubitelj Zabara pokusao da povuce paralelu...Znaci zali za Beogradom(sto dodje ovamo,jadan ne bio),a onda kao protutezu Beogradu i svemu onome za cime on zali, stavlja Sarajlije kao sve suprotno...kao licemjere,zvidnike,lazovcine itd...stavljajuci sva moguca negativna obiljezja ka jedno primarno i glavno koje on ima o Sarajevu...(cak mu i trola mili)....a pri tome se vracajuci na neke gluposti i banalne stvari tipa ,eto Sarajlije su ga zajebale za unosenje kauceva,ali zato Sndzaklije nisu,a ni Beogradjani ga ne bi zajebali za ist stvar-pa prema tome Sarajlije su stoka ,a ovi ostali su ok.....Ne kontam logiku i na kojem nivou on posmatra grad??!!....Kojom logikom,kad mu se sve tako gadi!!??
(moze reci da mu se ne gadi,ali gadi mu se....ko imalo cita izmedju redova moze lako da ga procita)

Sa druge strane,u Beogradu,za kojim on zali,toga,prema nacinu na koji on to objasnjava,toga NEMA...

Znaci covjek koji je dosao iz Bg u Sarajevo i nije nasao ni jednu jedinu pozitivnu stvar u ovome gadu,vec mu je sve ljigavo,malo,lazno,puno hipokrizije,sporo,lijeno...cak je(eeee...to je najjace) i u nasoj akentizaciji rijeci pronasao negativnu stranu...i tu smo popusili kod njega....pa jebo te....Moje pitanje pod jedan Koji ces onda kurac u Sarajevu??
Pitanje broj dva...koje su to odlike Beogradjana...a upoznao sam ih tonu...koje bi mogle da nadrastu prosjecnog Sarajliju ili bilo kojeg druog covjeka???
Cega to tamo im ili nema u ljudima ,pa si se tako prenerazio kad si dosao ovamo...

Alo,ba....pricamo o gradu....grad nije danas i sutra...grad je nesto sto traje i traje...a moja percepcija prema Beogradu svih ovih zadnjih godina govori da, koliko god da smo mi jedna sredina u kurcu...jedan grad koji je dolaskom ovih raznoraznih primitivaca vracen 100 godina u nazad,isto tako sam se 100 puta do sada uvjerio da Beograd nije metropola,iako se kurci da jeste, ni po jednoj tacki "dnevnog reda"....mozda po velicini...ali za sebe...ko ga upozna,skontat ce,a ko se naputovao u zivotu znace da povuce paralele.
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#62

Post by Ljubitelj Zabara »

Ne znam odakle da pocnem... ti bi Durex da se ja brani, a eto, ja ne bih... prvenstveno sto mislim da si me dobro razumeo. Nisam pricao uopsteno, vec onako iz nekog svog iskustva. Ipak ovde dugo zivim, pa sam imao vremena da vidim kako " stvari hodaju ".
Nemoj da generalizujes i da izvodis zakljucke da su Sarajlije: " lazovi, licemeri, neradnici, bla, bla... "
Mislim, ocigledno to radis, da bi me stavio na tapet. Nisam to rekao, niti to mislim. Tvoje razumevanje ovih mojih par postova je kao kada detetu pricas o sarenoj lazi. Zna da ne postoji, a opet se buni kada je ne dobije.
Kazes da palim odavde, pa sta da ti kazem druze... izgleda da je sudba Beograda, Zagreba i Sarajeva da se ljudi nacije koji su vecina u tom gradu, lepe za te gradove kao muva za cigansku picku ( da malo vulgarizujemo pricu, pa se nadam da ti kao Sarajliji, nece tesko pasti ).
Ja bih ipak da promuhabetim jos koju, ako je to u redu sa tvoje strane.
Nisam pricao nista o Beogradu, niti sam mu trazio mane, ali sam cin mog dolaska ovde, govori ti mnogo, zar ne?
Prema tome nemam potrebu da pricam bilo sta o Beogradu, upravo iz ovog razloga, a drugi bi bio, sto danas zivim u Sarajevu, pa je valjda logicno da zelim da mi ovde bude sto bolje, a jos logicnije je da kao neko ko je poprilicno proputovao i ziveo na raznim mestima, lakse sagledavam i uocavam mane iz perpektive neutralca i dodjosa, nego na primer ti, koji si ovde rodjen i koji mnoge stvari ne primecujes jer od drveta ne vidis sumu, i uzimas ih zdravo za gotovo. Eh sada, to sto si ti ljut na Beograd, i sto se stalno vracas na period 92`- 95`, pa tako donosis svoj sud o Beogradu, to je druga stvar i razumem te.
Medjutim, zar ne mislis da bih ja morao biti mnogo, ali mnogo, vise ljut na Beograd od tebe?
Spor prevoz sam po sebi ne znaci nista, ali samo na prvu, a onda shvatis da se iza njega krije i spor zivot, sporo razmisljanje, spor govor... uopste jedan zivot kasabe, mahale, carsije, koji ja, kako ti kazes ne rezumem.
Pa dobro... ne razumem ga, i pravo da ti kazem i ne zelim da ga razumem, jer meni nije normalno da u centru grada cekam javni prevoz 20-25 minuta, i da se zbog toga sto je majstor cackao dupe i ispijao kafe, niko ne buni i da je to nesto sasvim normalno i uobicajeno.
Primer gradskog saobracaja sam uzeo cisto kao neki examplar razmisljanja ljudi i njihove naviknutosti da nista ne preduzmu i da je normalno da te yebe ko stigne, a ti da trpis. Mozes ovog vozaca da zamenis, na primer sa majstorom za ves masinu, vodoinstalterom, bravarom, a sto je najgore, kako vreme prolazi shvatas da tog majstora mozes da zamenis i sa top menadzerom, covekom koji drzi pola Sarajeva i vrti milione... jer... hej! ... i on tako funkcionise, i on voli da pije kafu dva sata i da umesto na veceru u nekom restoranu, opali govedju glavudzu na kariranom stolnjaku i to onako sa svih deset prstiju.
Je l` me razumes?
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#63

Post by rashid »

Forum malo zajebava....
Last edited by rashid on 27/11/2006 11:39, edited 1 time in total.
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#64

Post by rashid »

A wrote:
Ljubitelj Zabara wrote:... da se ljudi nacije koji su vecina u tom gradu, lepe za te gradove kao muva za cigansku picku ( da malo vulgarizujemo pricu, pa se nadam da ti kao Sarajliji, nece tesko pasti )....
Da "malo" vulgarizujemo? :shock: ... sto Sarajliji nece tesko pasti ... Ne znam sta je strasnije - predrasuda prema prostaku Sarajliji ili rasizam izrazen u "saljivoj" opaski o muhi :-?
Spor prevoz sam po sebi ne znaci nista, ali samo na prvu, a onda shvatis da se iza njega krije i spor zivot, sporo razmisljanje, spor govor... uopste jedan zivot kasabe, mahale, carsije, koji ja kako ti kazes ne rezumem.
Mozes malo sporije pisati, molim te, ne mogu tako brzo citati :D
Kao i obicno ... @A uzvraca samo retoricne odgovore, jos sa kombinacijom rijeci koje mislim da ni sama ne razumije. Nekako nedostaje konstruktivnosti i origonalnosti, jer "visog" ili "intelektualnog" podjebavanja ja mislim da je dosta.

Sarajevo ima svoje pluse(ovdje se mogu slobodno brojati i cevapi) i minuse, kao sto jih ima i Beograd. Tema na najnizom nivou se opet svodi na jednu obicnu nacionalisticku pricu ... jadan bog sto trpi duse balkanaca.
freak_with_a_laptop
Posts: 1024
Joined: 12/10/2006 13:01
Location: Kifino selo

#65

Post by freak_with_a_laptop »

Ljubitelj Zabara wrote: Mozes ovog vozaca da zamenis, na primer sa majstorom za ves masinu, vodoinstalterom, bravarom, a sto je najgore, kako vreme prolazi shvatas da tog majstora mozes da zamenis i sa top menadzerom, covekom koji drzi pola Sarajeva i vrti milione...
Ljubo, brale ... padam u dubiozu ... de mi bre ovo objasni :lol:
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#66

Post by DonDavudes »

jebo ti grad u kojem je slobo milosevic vedrio i oblacio skoro 20 godina

i u kojem su drzavni umjetnici prvog reda sarajevski dezerteri :oops:
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#67

Post by amrino »

:D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#68

Post by amrino »

:D
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#69

Post by SherlockHolmes »

vi se zajebajite, al evo i deen preseli u metropolu :(
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#70

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 10:27, edited 1 time in total.
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#71

Post by Ljubitelj Zabara »

DonDavudes wrote:jebo ti grad u kojem je slobo milosevic vedrio i oblacio skoro 20 godina

i u kojem su drzavni umjetnici prvog reda sarajevski dezerteri :oops:
Tacno tako.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#72

Post by sojka »

Nancy D.,
ne kvari dozivljaj. :lol: Ove rasprave se vode od pamtivijeka. :-)
Daleko dovode. :-) Nesto poput Köln against Düsseldorf, London Pariz..

I da, kad smo kod toga bezobrazno je cijeli Bg svesti na cin agresora,
kao da zanemarujemo da su studenti i raja ostala raja(dosta njih)i brojne otpore, demonstracije i zalaganja.
Ako cemo bas biti fer.

Bg i Sarajevo imaju sasvim razlicit duh, sarm. Bg mi je bolji sto se tice pozorisne scene, a Sa muzicke , citaj rocka. Druga furka, drugi fazoni, drugi trip. Beogradski supci against sarajevska jalija...generalno! :D :roll:
lul
Posts: 77
Joined: 10/11/2006 17:52

#73

Post by lul »

ja znam da će po meni svi osuti "paljbu" nakon ovoga što ću napisati ali ako sam preživio četniku paljbu sve one godine valjda ću i ovu koja će slijediti poslije mojih rečenica.

živim u Sa evo 31godina već :sad: ali ja ovaj grad ne osjećam svojim više.ima za to svoje argumente i oni su meni dovoljni.ovde se sve svelo na puki primitivizam,mahalanje,kriteriji za bilo čim su spali,ovde skoro svako više može biti tv faca,muzičar,glumac,reditelj......šminkeraj i seljakluk je ono što upada u oči.jednostavno povuci se u neki svoj svijet sa nekim svojim isprobanim ljudima,čekaj neki svoj band da dodje ili film u kinu i bježi kući što prije da nebi došao u neku neželjenu situaciju.
za Beograd me lijepo boli kurac ali svakako treba biti objektivan i reći da je za Sa metropola.ja znam da je iz Bgd krenuo ovaj zločin što nas je zadesio bilo agresija koja traje i dan-danas sa cecama,dacama,macama ali opet ćeš tamo naći velike umjetnike,sjajne glumce,reditelje,muzičare,kod nas to se na prste može izbrojati tamo ih je mnogo,mnogo više.ako gledate i stranu jalijaša pa znate li kakvi su tamo likovi i šta su ovi ovde,sportski klubovi ovde i tamo,ma ne može se to porediti bez obzira na i neko patriotsko povlačenje,Beograd je za Sarajevo metropola,treba biti objektivan i reći da je tako

e sad pišite,pljujte.....tako ja mislim jebiga
lul
Posts: 77
Joined: 10/11/2006 17:52

#74

Post by lul »

ja znam da će po meni svi osuti "paljbu" nakon ovoga što ću napisati ali ako sam preživio četniku paljbu sve one godine valjda ću i ovu koja će slijediti poslije mojih rečenica.

živim u Sa evo 31godina već :sad: ali ja ovaj grad ne osjećam svojim više.ima za to svoje argumente i oni su meni dovoljni.ovde se sve svelo na puki primitivizam,mahalanje,kriteriji za bilo čim su spali,ovde skoro svako više može biti tv faca,muzičar,glumac,reditelj......šminkeraj i seljakluk je ono što upada u oči.jednostavno povuci se u neki svoj svijet sa nekim svojim isprobanim ljudima,čekaj neki svoj band da dodje ili film u kinu i bježi kući što prije da nebi došao u neku neželjenu situaciju.
za Beograd me lijepo boli kurac ali svakako treba biti objektivan i reći da je za Sa metropola.ja znam da je iz Bgd krenuo ovaj zločin što nas je zadesio bilo agresija koja traje i dan-danas sa cecama,dacama,macama ali opet ćeš tamo naći velike umjetnike,sjajne glumce,reditelje,muzičare,kod nas to se na prste može izbrojati tamo ih je mnogo,mnogo više.ako gledate i stranu jalijaša pa znate li kakvi su tamo likovi i šta su ovi ovde,sportski klubovi ovde i tamo,ma ne može se to porediti bez obzira na i neko patriotsko povlačenje,Beograd je za Sarajevo metropola,treba biti objektivan i reći da je tako

e sad pišite,pljujte.....tako ja mislim jebiga
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#75

Post by sojka »

Diferenciram Beograd od pojedinih budala u Beogradu,od kojih vecina njih nisu ni Beogradjani. Pa cak je i sporno da je sav pocinak zla krenuo iz Beograda.
:-?
A sto se tice Cece nista manju agresiju ne vrsi nad ostalim republikama, pa i Dijasporom. Sto se te konstatacije tice.. :sax: :)
Post Reply