Belgijski ovčar

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#1 Belgijski ovčar

Post by Chipa »

ImageImageImageImage
Image
STANDARD

OPCI IZGLED – SKLONOST

Skladno propocioniran, inteligentan, otporan, kvadratican pas, naviknut na život pod vedrim nebom, graden da može odolijevati nepogodama godišnjih doba i atmosferskim promjenama tako cestim u klimi Belgije. Skladnošcu svojih oblika, ponosnim držanjem glave belgijski ovcar treba ostavljati utisak one elegantne cvrstine koja je postala osobnim selekcionarnih predstavnika radne pasmine. Urodena sklonost za cuvara stada kod njega se udružuje s dragocjenim kvalitetama najboljeg psa cuvara imanja: u slucaju potrebe on je bez ikakvog oklijevanja nepopustljiv i gorljiv branitelj svog gospodara. On je budan i oprezan; njegov živ i ipitivacki pogled odaje inteligenciju.

GLAVA

Glava je oblikovana , duga, ali ne pretjerano, suha. Lubanja i gubica otprilike su jednake duljine, s time što gubica smije biti neznatno dulja, što pridaje cjelokupnom izgledu utisak dotjeranosti.
Njuška: crna, dobro ovorene nozdrve.
Gubica: srednje duljine, postepeno se sužava prema nosu. Nosni hrbat je ravan, gledano iz profila on je paralelan sa zamišljenom linijom koja se nastavlja na lubanju. Usta dobro rascijepljena.
Usne: tanke, napete, jako pigmentirane, ne ostavljaju vidljivim crvenilo sluznice.
Obrazi: suhi, mišicavi ali plosnati.
Zubalo: zubi snažni i bijeli, pravilni, cvrsto usadeni, dobro usadene vilice. Škarasto zubalo: to znaci da sjekutici gornje vilice trebaju neznatno prelaziti sjekutice donje vilice, stime da se ne izgubi kontakt medu njima. Superpozicija sjekutica tolerira se, takvo zubalo zva
no kliještastim poželjno je kod vodica ovaca i stoke.
Ceoni usjek (stop) :umjeren ali izražen.
Obrvni lukovi: nisu istureni, gubica je lijepo oblikovana ispod ociju.
Lubanja: srednje širine, u razmjeru s duljinom glave, cela prije plosnatog nego zaokruženog, slabo istaknute središnje linije, gledano iz profila lubanja je paralelna sa zamišljenom koja se nastavlja na gubicu.
Uši: pravilno trokutastog oblika, ravne i uspravne, visoko usadene, primjerene duljine, ušne školjke u korijenu lijepo zaokružene.
Vrat: blago izdužen, dobro razvijenih mišica, bez podvoljka, postepeno se širi prema plecima.
Zatiljak: vrlo blago zaobljen.

PREDNJI UDOVI

Osatura posvuda zbijena, muskulatura suha i snažna.
Pleca: lopatice su duge i nakošene, pricvršcene ploštimice, tvore s nadlakticom kut dovoljan da omoguci slobodno kretanje lakata.
Nadlaktice: trebaju se kretati u smjeru tocno paralelnom s uzdužnom osi tijela.
Podlaktice: duge i dobro razvijenih mišica.
Donožja: snažna i kratka;zglobovo nožja su jasno izraženi,bez znakova rahitisa.
Šape: prilicno okrugle;prsti svinuti i stisnuti;tabani debeli i elasticni,nokti TAMNI i krupni.

TIJELO

Tijelo je snažno ali bez glomaznosti.Duljina od vrha pleca do izbocina sjednih kostiju približno je jednaka visini grebena kod mužjaka. Duljina može biti malo veca od visine grebena kod ženki.
Prednji dio prsa: gledan sprijeda ni preširok ni preuzak.
Prsa: ne suviše široka,ali zato duboka i spuštena, kao kod svih životinja velike izdržljivosti. Prsni koš je omeden rebrima svinutim u njihovom gornjem dijelu.
Greben: istaknut.
Donja linija: (leda i slabinski dio) ravna,široka,snažno razvijenih mišica.
Trbuh: umjereno se uzdižuci, ni spušten ni hrtovit, nastavlja se u skladnoj krivulji na donju liniju prsa.
Sapi: vrlo blago nagnuti, široko ali ne pretjerano.

STRAŽNJI UDOVI

Snažni, bez glomaznosti, krecu se u istim ravninama kao prednji udovi. Noge su okomite u odnosu na tlo.
Butovi: široki i snažno razvijenih mišica. Koljeno je približno okomito u odnosu na kuk.
Potkoljenice: duge, široke, mišicave i odgovarajuce svijene u skocnim zglobovima, ali ne pretjerano. Skocni zglobovi smješteni su blizu tla, široki i mišicavi. Gledano odostraga oni su potpuno paralelni.
Donožja:cvrsta i kratka.Caporci nisu poželjni.
Šape: blago ovalne, prsti svinuti i stisnuti, tabani su debeli i elasticni, nokti su tamni i krupni.

REP

Rep je dobro usaden, snažan u korijenu, srednje duljine. U mirovanja pas ga drži obješenim, vrh je blago svinut prema nazad u razini skocnog zgloba, u pokretu pas ga pridiže i pojacava se krivulja prema vrhu s time što rep ni u jednom trenutku ne može imati oblik kuke ili skretati u stranu.

KRZNO

Maska: maska bi trebala obuhvatiti u jedinstvenu crnu zonu gornje i donje usne, kutove usta i ocne kapke.
Boje : Tervueren: Daje se prednost ridoj dlaki s crvenim vrhovima. Rida boja treba biti topla, ni svjetla ni izblijedjela. Svaki pas kojemu boja ne odgovara željenom intenzitetu, ne može pretendirati na ocjenu odlican, a još manje biti predložen za C.A.C., C.A.C.I.B. ili rezerve.
Malinois: jedino rida s crnim vrhovima uz crnu masku.
Groenendael: jedino jednobojna crna.
Laekenoi: rida s primjesama crne, osobito na gubici i na repu. Malo bijelog tolerira se na prsima i na prstima.
Dlaka:dlaka, buduci da je razne duljine smjera izgleda kod pasa belgijskih ovcara, uzeta je kao kriterij za razlikovanje varijante ove pasmine. Kod svih varijanti dlaka mora uvijek mora biti obilna, stisnuta, dobre teksture i tvoriti s vunastom poddlakom odlican omotac.
Koža: elasticna ali dobro zategnuta po citavom tijelu. Vanjske sluznice intenzivno su pigmentirane.

VELICINA

Poželjna velicina u prosjeku je:

62 centimetra za mužjake
58 centimetra za ženke
Tolerancija: na dolje 2 centimetra; na gore 4 centimetra.

HOD

Hod je živahan i nesputan, velikog iskoraka. Neprestano u pokretu, belgijski ovcar cini se neumornim. Zbog osebujnog temperamenta kod njega se zamjecuje tendencija da se radije krece u krugovima nego u ravnoj liniji.
http://www.dogsstan.com
User avatar
FAPMASHINA
Posts: 59
Joined: 02/04/2009 14:25

#2 Re: Belgijski ovčar

Post by FAPMASHINA »

Definitivno najbolji radni pas na svijetu,iako kod nas (BiH) relativno nepoznat siroj javnosti :thumbup:
B_A
Posts: 17
Joined: 28/03/2009 20:11

#3 Re: Belgijski ovčar

Post by B_A »

I preinteligentan stvarno, ja ne mogu vjerovati svaki dan me sve vise iznenadjuje........Moj uopce nije dresiran a slusa ko da je prosao sve dresure na svijetu....Za sekundu nauci sve sto mu se pokaze, kad smo van, samo gleda sta cu mu ja reci, taman da potrci za macom ako ja kazem NE on se okrene i normala nastavi ko da maca ne postoji.Kad mu hranu spustim gleda u mene da mu dam odobrenje da pocne :D Ma predivan pas,prije njega sam imala dvije pasmine ni blizu...Od mene samo rijeci hvale.......Samo sto ne prica :D Bila sam pomalo skepticna kad sam ga dobila na poklon, nisam nikad razmisljala da uzmem bas tu pasminu, jer su ovcari inace tvrdoglavi i treba im cvrsta autoritativna ruka da slusaju a ja inace sve razmazim ali ovo je cudo.....
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#4 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

Image


Seminar iz traga, poslušnosti i obrane za članove treninga športske radne kinologije HKBO-a.

- seminar vodili: Stipo Stanković, Goran Čučković, Domagoj Šarčević
- stadion NK "Blato" Karlovačka cesta bb, Zagreb
- dana 26.04.2009. godine
- organizator: HKBO-a

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#5 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

Image

HRVATSKI KLUB BELGIJSKIH OVČARA


Image


Image

Hrvatska IPO reprezentacija na 15. svjetskom prvenstvu FMBB-a 2009. godine- REZULTATI

Image

Hrvatska AGILITY reprezentacija na 15. svjetskom prvenstvu FMBB-a 2009. godine- REZULTATI
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#6 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

VINKOVCI: disciplina traga, službeni treninzi u sklopu HKBO-a sekcija 2.

Image
Conan van Karlosha

Image
Princess Dogsstan

Image
Hemi of Fanelly

Image
Hak of Fanelly

Eli Mayki - opravdano odsutna
User avatar
bushido
Posts: 1063
Joined: 27/07/2008 20:27

#7 Re: Belgijski ovčar

Post by bushido »

Malinoa,fantastican radni pas ali malo preostar za kucnog ljubimca.
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#8 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

SPLIT: Službeni treninzi u sklopu HKBO-a sekcija 3. za Splitsko - dalmatinsku županiju


Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#9 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

VAPPA DUX CALDUS

European Winner 2007, Zagreb – Croatia,
vlasništvo Maje & Dražena Cara,

Potomak:
• ženke malinois DIXI OF FANELLY koju su uzgojili Maja i Dražen Car,a koji su vlasnici prve hrvatske uzgajačnice belgijskih ovčara OF FANELLY. Njezin otac CH.HR GREY bio je u vlasništvu Dražena Cara i sin je najuspješnijeg radnog psa Hrvatske CH.HR FANA koji je također bio u vlasništvu Dražena Cara,a koji je s njim postao 8 puta državni prvak u radu. Nastupili su na ukupno 12 svjetskih prvenstava te 1993. godine osvojili najbolju poslušnost na svjetskom prvenstvu FCI-a u Belgiji i ukupno 13. mjesto, a 1997. bili su ukupno 10. na svjetskom prvenstvu FCI-a u Slovačkoj, a to je ujedno najuspješniji rezultat hrvatske športske radne kinologije.

• mužjaka malinoisa SIX DES LOUPS MUTINS u vlasništvu Maje Car, koji je kao prvobirano štene, uvezen iz jedne od najcjenjenijih francuskih uzgajačnica za rad u IPO i RING programu. Njegov otac OTHAR DES LOUPS MUTINS bio je prvak Španjolske po IPO i ukupno 10. na svjetskom prvenstvu FMBB-a 2003. godine. Djed GURT DES LOUPS MUTINS bio je trostruki prvak Francuske po IPO i viceprvak svijeta na svjetskom prvenstvu FCI-a 1997. godine u Slovačkoj te jedan od najuspješnijih pasa Francuske po IPO.

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#10 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

Varaždin: Članovi Hrvatskog kluba belgijskih ovčara u velikom broju na seminaru za stručne kadrove u ŠRK.

Image

Image

Image

Image

Image

Slika govori više od tisuću riječi...
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#12 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

Image

Image www.hkbo.hr Image

Pozivamo sve vlasnike i ljubitelje belgijskih ovčara da nam se pridruže i podrže objedinjenje ove pasmine u Hrvatskoj kroz Hrvatski klub belgijskih ovčara.

Dragi ljubitelji ove pasmine i budući vlasnici, potaknut tolikim strašnim primjerima i tužnim pričama stavljam na vidljivo mjesto slijedeće upozorenje:

- NE KUPUJTE ŠTENCE OD ŠVERCERA ILI NA FARMAMA PASA!
- NE KUPUJTE PSE (OSOBITO BELGIJSKE OVČARE) PREKO INIH OGLASNIKA!
- KUPUJTE ISKLJUČIVO OD UZGAJIVAČA!Image
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#13 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

Image


Hrvatski klub belgijskih ovčara započinje drugi dio sezone treninga u športskoj radnoj kinologiji u nedjelju 30. kolovoza 2009. godine.

www.hkbo.hr Image
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#14 Re: Belgijski ovčar

Post by Skyfox »

Posmatrao sam jednog na moru, svaki dan po cijeli dan na plazi 100x mu vlasnik baci stap u vodu, 100x ude uhvati ga i vrati gazdi. Super izdrljiv, odlican izbor za aktivne ljude.
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#15 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

Pogledaj te ustroj Hrvatskog kluba belgijskih ovčara.
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#16 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

Belgijski ovčar "Malinois"

Pogledaj te listu legla - malinois, link na internet stranici Hrvatskog kluba belgijskih ovčara.

Naši aktivniji članovi će imati više prostora da se kroz službenu stranicu Nacionalnog pasminskog kluba HRVATSKOG KLUBA BELGIJSKIH OVČARA prezentiraju hrvatskoj i svjetskoj javnosti, jer je HKBO-a preko linka svjetske federacije FMBB-a dostupan cijelom svjetu.

www.hkbo.hr
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#17 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

Image

Priredbe HKBO-a, 25. listipada 2009. godine

Satnica za 27. smotra i revija Hrvatskog kluba belgijskih ovčara

8,00 – 8,30 - okupljanje izlagača
8,30 – 9,40 – veterinarski pregled
9,45 – otvaranje smotre i revije
10,15 – početak ocjenjivanja
12,45 – izbor pobjednika i podjela pokala
14,00 – podjela diploma
15,00 – zajednički ručak

Satnica za ispit u ŠRK

8,00 – okupljanje u prostorijama NK Blato
8,30 – veterinarski pregled
8,50 – 9,30 proba terena (poslušnost)
9,45 – otvarenje priredbi HKBO-a
11,00 – početak ispita
13,30 – proglašenje rezultata ispita
14,00 – podjela diploma
15,00 – zajednički ručak

Mjesto održavanja: Zagrebu na stadionu NK Blato, Karlovačka cesta bb
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#18 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

HRVATSKI KLUB BELGIJSKIH OVČARA, 25. listipada 2009. godine organizirao je ispit u ŠRK.

Image
Goran Čučković ........ Eli Mayki .......... HR 11037MN; NP-B: A-97; B-94; C-99; U-290

Image
Vjekoslav Cvitkušić ... Alfa of Fanelly .......................... HR 11172MN; NP-A: B-96; U-96

Image
Marko Bungić ........... Ina od Crnih dragulja ................ HR 27131NO; NP-A: B-88; U-88

Image
Igor Haramustek ....... Hop of Fanelly ........................... HR 11248MN; NP-S: B-99; U-99
Ivan Kratković .......... Iva of Fanelly ............................ HR 10883MN; NP-S: B-92; U-92
Franka Marinić .......... Diva of Fanelly .......................... HR 10940MN; NP-S: B-70; U-70


www.hkbo.hr
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#19 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

27. SMOTRA I REVIJA HRVATSKOG KLUBA BELGIJSKIH OVČARA

U nedjelju 25. listopada 2009. godine s početkom u 10,15 sati održana je 27. smotra i revija HKBO-a na terenu NK Blato, Karlovačka cesta bb, Zagreb. Sudila je gospođa Anđela Ban.
U revijalnom dijelu najljepši su bili: p o g l e d a j te L I N K !!!

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Najljepši pas smotre i revije bila je ženka malinois Diva of Fanelly vlasnice Franke Marinić iz Primoštena.

http://www.hkbo.hr
User avatar
Chipa
Posts: 49
Joined: 15/03/2009 10:36
Location: Vinkovci
Contact:

#20 Re: Belgijski ovčar

Post by Chipa »

Image

Image
Hak of Fanelly

Image

Image
Princess Dogsstan

Zimske radosti u Vinkovcima!

Pozivamo Vas da posjetite našu internet stranicu: Image www.hkbo.hr Image
strafna
Posts: 113
Joined: 13/07/2009 23:18

#21 Re: Belgijski ovčar

Post by strafna »

Pozz...veliki sam ljubitelj pasa a pogotovo polarnih :-D al stvarno se mora prokometirati uspjesnost melionoe. Izuzetan radni pas.Dokazan u svim radnim sposobnostima a prije svega prelijep i lijepe varijatete ima.Ja cu vam predstaviti jenog malog malisana od 3 mjeeseca, iz Sarajeva,nije moj :sad: ali je od rodjaka prelijepo stene izuzetnog temperameta i porijekla...sad se bas nerazumijem previse ali znam da mu krvna linija ide reko Francuske tako nekako...
lijep pozz

Image

Image

Image
User avatar
FAPMASHINA
Posts: 59
Joined: 02/04/2009 14:25

#22 Re: Belgijski ovčar

Post by FAPMASHINA »

Ovo stene je prelijepo i bas me interesuje ko su mu roditelji i djedovi jer i ja imam muzjaka iz francuskih linija.
Posto nikako nemogu da postavim sliku evo link:
http://www.working-dog.eu/dogs-details/ ... 74-(Zobic)
User avatar
AkashaSa
Posts: 198
Joined: 12/01/2010 00:44

#23 Re: Belgijski ovčar

Post by AkashaSa »

strafna wrote:Pozz...veliki sam ljubitelj pasa a pogotovo polarnih :-D al stvarno se mora prokometirati uspjesnost melionoe. Izuzetan radni pas.Dokazan u svim radnim sposobnostima a prije svega prelijep i lijepe varijatete ima.Ja cu vam predstaviti jenog malog malisana od 3 mjeeseca, iz Sarajeva,nije moj :sad: ali je od rodjaka prelijepo stene izuzetnog temperameta i porijekla...sad se bas nerazumijem previse ali znam da mu krvna linija ide reko Francuske tako nekako...
lijep pozz

Image

Image

Image


jel ti problem pitati rođaka gdje ga je nabavio, broj telefona odgajivača ili mail ili stranicu ili bilo šta da mi pošalješ na pp?
bit ću beskrajno zahvalna :)
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#24 Re: Belgijski ovčar

Post by Ivo Lola »

pitanje za one koji se bave ovom rasom
nikad nisam imao psa i planiram nabaviti Malinoisa
primjetio sam da se dosta ljudi zali da zna biti agresivan i neposlusan pas

eh sad da li bi jedan pocetnik mogao odgojiti relativno poslusnog i neagresivnog psa bez pomoci strucnjaka (vodjenje u skole, dresure...)???
User avatar
FAPMASHINA
Posts: 59
Joined: 02/04/2009 14:25

#25 Re: Belgijski ovčar

Post by FAPMASHINA »

Evo jedan iskren odgovor:
Malinois nije pas za pocetnike.Ako nikad nisi imao psa bolje je da pocnes sa nekom mirnijom rasom(NO ili Rott).
Nije to ni neki super pas pa da ti treba fakultet da ga odgojis ali ti (ako se ipak odlučiš za ovu rasu)treba puno slobodnog vremena i zivaca i svakako pomoć nekog ko poznaje ovu rasu.
Ako trebas vise informacija javi se na PP.
Post Reply