Belgijski ovčar i mačke?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
Post Reply
Angelica9

Belgijski ovčar i mačke?

Post by Angelica9 » 17/08/2016 12:20

Iako se jos premisljam oko rase koju cu izabrati (belgijski ovcar, australski ovcar itd.) zanima me kakvi su belgijski ovcari i macke? Na internetu neki kazu da su apsolutni ubojice macaka [emoji32] dok neki da ih samo treba socijalizirati (sta se podrazumijeva pod tim) ali ja ne zelim da ga samo naviknem da ne napada nasu macku nego opcenito bilo koju drugu koja bi mogla zalutati u dvoriste. I jesu li BO previse dominantni prema drugim psima (također imamo jednog manjeg za kojega ne zelim da ga buduci pas muci)?

NJO Expert

Re: Belgijski ovčar i mačke?

Post by NJO Expert » 05/09/2016 09:28

Jeste istina da Belgijski Ovčar "voli" ganjati mačke,kao i druge životinje jer je kod njega izražen nagon za lov što znači da će on loviti apsolutno sve
OSIM ako se od malena socijalizuje a to znači da štene trebaš izvoditi kod mačaka da se upoznaju i ako se navikne na njih od kad je štene sa 2-3 mjeseca kasnije nema problema.
Nije bitna pasmina,važna je socijalizacija i sa pravilnom socijalizacijom nijedan pas,nema veze koja je pasmina,neće ganjati mačke a ni druge životinje ako se navikne na njih.
IAKO ima pasmina koje imaju izražen nagon za lov među kojima je i Belgijski Ovčar i njih je malo teže naviknuti na druge životinje.
Iako je moguće :razz: :P
Ugl upoznaj psa sa drugim životinjama i imati ćeš divnog psa :D :D

Poz,Emil

AF81

Post by AF81 » 07/09/2016 11:51

Ja imam jednog ludog Belgijanera od 9 mjeseci. I ja sam citala svasta o njima po internetu i ljudi cim ga vide kazu znas li kakvi su oni, kao da su aman neke zvijeri a ne psi. Jesu hiperaktivniji i traze rad, al da se razumijemo to trazi svaka radna pasmina. Socijalizacija je NAJBITNIJA. Moj se od pocetka se sa svim mogucim rasama upoznavao i igrao tako da sad nemam problema (vidjet cemo poslije :)).Znao je ganjati bicikla, ptice (neprijatelj br.1), trkace al se sve to koriguje i vise ga to ne interesuje. Bitno je da te u pocetku neko sa njim posavjetuje kako da radis i neces imati problema (vidim po svom iskustvu). Sto se tice macki ja ih nemam . Nedavno sam srela zenu koja ima dva belgijanera i macku u stanu, na pocetku ih je malo teze spojila, al sad su nerazdvojni. Kojeg god radnog psa da nabavis, morat ces sa njim da radis.

NJO Expert

Post by NJO Expert » 10/09/2016 15:00

AF81 wrote:Ja imam jednog ludog Belgijanera od 9 mjeseci. I ja sam citala svasta o njima po internetu i ljudi cim ga vide kazu znas li kakvi su oni, kao da su aman neke zvijeri a ne psi. Jesu hiperaktivniji i traze rad, al da se razumijemo to trazi svaka radna pasmina. Socijalizacija je NAJBITNIJA. Moj se od pocetka se sa svim mogucim rasama upoznavao i igrao tako da sad nemam problema (vidjet cemo poslije :)).Znao je ganjati bicikla, ptice (neprijatelj br.1), trkace al se sve to koriguje i vise ga to ne interesuje. Bitno je da te u pocetku neko sa njim posavjetuje kako da radis i neces imati problema (vidim po svom iskustvu). Sto se tice macki ja ih nemam . Nedavno sam srela zenu koja ima dva belgijanera i macku u stanu, na pocetku ih je malo teze spojila, al sad su nerazdvojni. Kojeg god radnog psa da nabavis, morat ces sa njim da radis.
U potpunosti se slažem sa tobom :razz: :-D

Post Reply